Amsterdam kan zijn gang gaan Gezamenlijke actie 7 in voorbereiding? Reclamevliegtuig zou door opzet neergestort zijn Dode kikvorsman in Golfo Nuevo? met theepauze 2 Wereldopinie uitgedaagd I Piloot verdween mèt toestel in het Kanaal Meer persoonlijk contact tussen kerkgangers Ortiz zou in München zijn Lichte straf wegens ordeverstoring op Curasao Canadese kunstmaan komt volgend jaar POLITIE ARRESTEERT EIGENAAR Ned. marine zou ook onbekende duikboot hebben gezien BIJ GEREFORMEERDEN IN AMSTERDAM BOTSING DOOR GLADHEID: 9 GEWONDEN 3*. Fraude bij school: bestuur treedt af Koningin weer thuis Algerijnse zaken rechtstreeks onder de Getutte S 's Nachts overwegend lichte vorst J r~ DRIE MINISTERS: Kraamverpleegster in Buckingham Palace m Naar Lympne Duikvlucht Blijven haken }IAA^MO 15 FEBRUARI 1960 NEGENTÏEIVIIE JAARGANG No. 4526 J Directeur: H. DB HUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. ti, J.. 3. BHUiNS SLOT ?5 CEN AANTAL Afrikaanse landen heeft fel gereageerd op de eerste Franse atoomproef, die zaterdagmorgen in de Sahara heeft plaatsgevonden. De Verenigde Arabische Republiek heeft haar delegatie bay de V.N. opgedragen met andere Afrikaanse landen gezamenlijke maat regelen tegen Frankrijk voor te bereiden. Ook andere Afrikaanse V.N.-delegaties zouden dergelijke instructies ontvangen hebben. Premier Kwame Nkroemak van Ghana heeft meegedeeld dat de saldi (ongeveer veertien miljoen dollar) van alle Franse firma's in zijn land geblokkeerd zijn totdat bekend zal zijn welke gevolgen de Franse atoomproeven op de bevolking van Ghana zullen hebben. De Marokkaanse Istiglal-partij heeft geopperd een algemene sta king te houden, uit protest tegen de Franse proef. ?5> Reputatie De eerste? Zie verder pag. 3. 3e kol.) mm Aan oppervlakte Sensatie? Botterdam: Witte de Wltöstraat 35 Teiet. 116700 (0 Li Postbus U13 Postgiro No 424519. KLachlendienst abonnementen 18.3013.30 aue Zaterdags 17—J8 uur Telefoon 115700, Huygenspleus 1 Telefoon 183467 O tUnen» Postbus 1091 Postgiro No 424861 Klachtendlenst 18.3019.30 Telefoon 362569 Somwee 132 Telet 457q. Thomas Kemplsstraat 9 a Telel 65461. Ahormernent^prtls 91 cent Der week. t 2.65 per maand. I IM oer kwartaal. Losse nummer» 15 cent Versohllnt d&gcllik* '«•Gmvenhage: Dordrecht: Schiedam (Geldig tot dinsdagavond) LICHTE VORST, Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Van nacht in het binnenland lichte vorst, morgen tempera tuur enkele graden boven het vriespunt. Morgen: Zon op: 7.56 onder: 17.54 Maan op: 22.32 onder: 9.24 FEL AFRIKAANS Franse A- na proef m Sahara iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiinmtiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) De ministers van Financiën, van Verkeer cn Waterstaat en van Bin nenlandse Zaken tullen geen be swaar maken tegen de bouw van de U-tunnel en de financiering daarvan door de gemeente Anister- dam. Zij zijn van mening, dat Amster dam gerust zijn gang kan gaan, mits de stad met eventueel te sluiten leningen maar blijft binnen het vast gestelde rentegamana. Dit standpunt van drie der bij de bouw van tunnels betrokken be windslieden, dat openbaar werd ge maakt naar aanleiding van de brief die B. en W. van de hoofdstad over de urgentie van de IJ-tunneibouw aan de Tweede Kamer stuurden, is voor Amsterdam wel verheugend, maar betekent nog niet dat de hoofdstad aan haar voornemen, de U-tunnel zonder rijkssteun te bou wen, zonder meer uitvoering kan geven. Hiervoor Is namelijk voorai de goedkeuring vereist van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, die vergunning moet geven voor het beginnen van alle bouw werken die een bepaald minimum te boven gaan. Bij het behandelen van de vraag of hij de vergunning voor de IJ- tunnelbouw kan geven, zal deze be windsman met name letten op de stand van zaken op de arbeidsmarkt. Twee weken hechtenis, waarvan tien dagen voorwaardeliik is de straf voor G„ die te Willemstad (Curacao) ge arresteerd was wegens de ordeversto ringen van woensdag jl. Van de mannen, die gearresteerd waren wegens bet bekladden van het beeld van koningin Juiiana in Willem stad zijn er twee, Rudolf en Simons, zaterdag vrijgelaten. In verband met een ander misdrijf is Rudolf echter direct weer gearres teerd- Vier andere kladderaars worden voor lopig nog in hechtenis gehouden. Ver moedelijk zouden zij vandaag verhoord worden. Helen Rowe, de verpleegster die ko ningin Elizabeth H zal bijstaan bij de geboorte van haar derde kind, heeft zondag haar intrek in het Buckingham- paleis genomen. De koninklijke baby wordt deze week verwacht. Miss Rowe is een grijze dame van over de zestig die de koningin ook heeft bijgestaan bij de geboorten van prins Charles en prinses Anne. Te Washington is bekendgemaakt, dat in de loop van het volgend jaar een Canadese aardsatelliet met Amerikaan se hulp zal worden gelanceerd. De sa telliet zal Worden gebruikt voor het onderzoeken van de hogere lagen van de ionosfeer. De minister van Buitenlandse Za ken van de Soedan, Ahmed Kheir, heeft bli de Franse redering een offi cieel protest ingediend. Do minister van Voorlichting Faris zei„De Soedan venvacht een be slissend optreden van de Verenigde Naties tegen'Frankrijk. Frankrijk heeft de wereldopinie uitgedaagd door zijn schandelijk optreden." De Marokkaanse pers eiste eenpa rig, dat de betrekkingen met Frankrijk worden verbroken, dat de Franse troepen onmiddellijk uit het land wor den geëvacueerd en dat de Franse eigendommen en rekeningen in Marok ko worden geblokkeerd. Ook de Is- tiqlal-partij eiste verbreken van de betrekkingen. In Casablanca werden anti-Franse betogingen gehouden. Het Nigeria-anse blad „Sunday Ti mes" schreef, dat Frankrijk met een minachtend gebaar de Afrikaanse pro testen tegen de proef terzijde heeft ge schoven. Ook uit andere Afrikaanse en Azia tische landen kwamen protesten. In Damascus werden protestbetogingen gehouden. De Tunesische krant Al Amal schreef: De bom is ontploft, maar Frankryks reputatie Is mee in de lucht gevlogen. President Nasser verklaarde in de Syrische stad Latakia, dat Frank rijk geen recht heeft om een „Ara biseh" land te gebruiken voor het doen van proefnemingen. Het Russische persbureau »,Tass! heeft zaterdagavond een verklaring uitgezonden waarin de Franse kern explosie „betreurenswaardig" wordt genoemd, „omdat het standpunt van de wereldmening erdoor wordt gene geerd". Sowjct-premier Chroestsjew heeft uiting gegeven aan zijn, leedwezen over het feit, dat de Fransen een atoombom tot explosie gebracht hebben, maar verklaard nog steeds te geloven, dat Frankrijk en generaal de Gaulle een vermindering van de internationale spanningen wensen. Chroestsjew sprak in antwoord op vragen, die verslaggevers stelden toen htj op het punt stond van New Delhi naar Bhilai in het oosten van centraal tndia te vertrekken. Volgens radio-Moskou is de neer slag van de tot ontploffing gebrachte Franse kernbom door de stromingen van de wind in de richting van Guinee, Ghana, Algerije, Tunesië en Marokko gedreven. Blijkens wetenschappelijke gegevens uit diverse landen worden de V.A.R., Soedan en Ethiopië door stra ling bedreigd, aldus het radiostation. De Franse minister voor Atoom zaken, Guillaumat, heeft op een pers conferentie voorzichtig laten door schemeren, dat Frankrijk nu uitziet naar de dag, dat het een waterstof (H-)bom zal hebben. Toen journalis ten vroegen of men begonnen was met de voorbereiding van de vervaardi ging van een H-bom, antwoordde Guillaumat na een lange aarzeling: „Het vraagstuk wordt bestudeerd". In elk geval zijn verdere Franse atoomexperimenten in de maak. Hoe wel dit niet officieel bevestigd werd, zullen in de komende weken, naar men verwacht, nog een of meer proe ven plaatsvinden in de Sahara. De Franse radio, die zeer vee! aan dacht heeft besteed aan de proef bij Reggane, heeft beweerd, dat Frank rijk wellicht de eerste atocunmogend- heid ter wereld zou zijn geweest wan neer het van 1940 tot 1945 niet door de Duitsers bezet was geweest. De mannen die thans als de „vaders van de atoombom"' worden beschouwd, hebben dit niet ontkend. De Franse regering beschikt over documenten uit 1939, waaruit blijkt, dat een groep ge- DE 42-jarige J. H, S. uit Maastricht, eigenaar van een luchtreclame- bedryf, is in zijn woning gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht dat hy de PH-SIK, een eenmotorige Fokker S 11, die.met de 23-jarige vlieger Bernard Kleyn aan de stuurknuppel op 22 januari in Het Kanaal neerstortte, heeft doen neerstorten. Het vliegtuig, dat voor reclamedoeleinden gebruikt werd, was verzekerd voor 30.000. Piloot Kleijn kwam bij het vliegongeluk om het leven. Deze rookkolom in de bekende paddestoel-vorm verscheen za.eiüag- morgen boven de Sahara, toen Frankrijk zün eerste atoombom tot ontploffing bracht. Verwacht wordt dat de Fransen binnen korte tijd nog enkele atoombommen op dit proefterretn zullen proberen. VOLGEN» berichten in de Argentijnse pers is bü Chala Chica. aan dc mond van de Goifo Nuevo. bet lijk van een kikvorsnian aangespoeld. Zoals bekend zitten volgens officiële berichten van de Argentijnsche autoriteiten in de Golfo Nuevo twee onbekende onderzeeboten opgesloten. Het lichaam van de dode kikvorsman, toonde, aldus de berichten, sporen van verwondingen door een exploderende dieptebom. Dc nationaliteit van Ge man kon niet worden vastgesteld. Hij droeg een normaal kikvprspak en had een zuurstoftank op de rug bevestigd. Op dezuurstofhouder waren de opschrif ten onleesbaar gemaakt. Aangenomen wordt dat de kikvorsman bezig was met herstelwerkzaamheden aan een van de tweegeheimzinnige duikboten, toen een explosie van een dieptebom een eind aan zijn leven maakte. De Argentijnse marine heeft geen commentaar op de berichten willen geven. Er zijn de laatste dagen nog strengere maatregelen genomen om de operaties van de marine in de baai, ongeveer duizend kilometer ten (Van een onzer verslaggevers) HET huiselijke koffieuurtje na de preek op zondagmorgen is haast een gewijde traditie in Pro testants Nederland. Maar van een gereformeerde avonddienst met theepauze wordt voorzover ons bekend, in heel de kerkgeschiede nis geen melding gemaakt. In Amsterdam echter zette de koster van het lokaal aan de Oude Schans, waar de gerefor meerden uit de oude binnenstad plegen te kerken, gisteravond niet alleen een glas water klaar voor de dienstdoende predikant, maar ook een grote pot thee voor de kerkgangers. „Want wij doen het vanavond eens anders dan anders", zo lichtte dr. S. J. Rid derbos de gemeente in. Ook in Amsterdam heeft de ge reformeerde kerkeraad zich afge vraagd of er niet wat moet veran deren aan de avonddiensten op zon dag. Niet alleen omdat zy zoveel slechter bezocht worden, maar ook omdat er behoefte is aan een meer persoonlijk contact tussen de kerk gangers. Vandaar de idee om in het gemoe- delijke zaaltje aan de Oude Schans, waar de gemeente maar klein is en waar men bovendien een goede ne venruimte in het jeugdhonk heeft, avonddiensten te gaan houden met ge- kprekspauzes en behandeling van vra gen over de preek, die men gehoord heeft in de tweede helft van de dienst. Dat is nogal wat voor de weliswaar niet zo streng liturgisch denkende, maar toch wel zeer aan ordelijke diensten gehechte gereformeerden kring. En sommigen vragen zich niet zon der bezorgdheid af of de eredienst op deze wijze niet ontaardt in een genoeg lijk onderonsje zoals by sommige groeperingen in het sektewezen. Zo ernstig heeft men in Amster dam het probleem wellicht nog niet bekeken. Men probeert eerst eens iets en het experiment van gisteravond was zeker niet onstichtelijk. Ouderlingen haalden tijdens de zeer geanimeerde theepauze heel wat vra gen op en terecht liet men ze ook door deze ambtsdragers stellen. Want voorlopig geeft men geen ge legenheid tot vrije mondelinge vra gen rechtstreeks vanuit de gemeente tijdens de dienst. Vrees voor de woor denrijkdom van al te breedsprakige broeders, lijkt hier ook niet onge grond. Dit betekent overigens geenszins dat het de predikant gemakkelijk werd gemaakt. Integendeel. Er was een kerkganger die naar aanleiding van de lofwaardig korte preek van 15 minuten door dr. Ridderbos over zon dag 35 van de Catechismus (de beel denverering) ronduit zei, dat hij vaak veel meer onder'de indruk kwam van een schilderij, van een stuk muziek of andere kunst dan van een preek. Waarop de predikant vaardig ant woordde dat het preken ook een kunst is, maar dat vermoedelijk niet alle do minees, evenmin als alle schilders of beeldhouwers, goede kunstenaars zijn. De kerkgangers konden deze humor wel waarderen en dat men in de kerk heus niet steeds zo ernstig hoeft te kijken heeft het Amsterdamse expe riment dan ook wel bewezen. En verder? „Volgende keer een kwartier vroeger beginnen", adviseer de een der broeders aan het eind, waarmee dus nog niet gezegd is of hy de preek, de pauze of de vragenbeant- woording te kort vond. Maar dat hij voor zulke diensten wel wat meer tijd over heeft, is duidelijk en dat is ai heel wat waard. zuiden van Buenos Aires, geheim te houden. Volgens berichten uit ,de Argentijnse hoofdstad hebben enkele Argentijnse oorlogsschepen" zondagavond in de Golfo Nuevo een aan de oppervlakte varende duikboot waargenomen. De schepen openden onmiddellijk het vuur, waarop de onderzeeboot haas tig wegdook. Het onbekende schip zou enige treffers hebben opgelopen. Bevestiging van dit bericht kon evenmin worden verkregen. De Argentijnse marine heeft voor alle officieren in het zuiden van het land de verloven ingetrokken en hen be volen zich onmiddellijk te melden te Puerto Madryn, het havenstadje aan de Golfo Nuevo, of elders aan de kust. De Russische attaché in Buenos Aires heeft tegen journalisten gezegd, dat er zich op het ogenblik geen Russisch oorlogsschip bevindt by de kust van Zuid-Amerlka. Hebben nu ook Nederlandse schepen een onbekende duikboot waargeno men? Of bevatten de berichten daarover niets dan sensatie en spe culatie? De onbekende onderzeeër zou vrydas ontdekt zijn in de Caraïbische Zee. ongeveer veertig kilometer ten wes ten van Curacao. Een Nederlands flottielje hield daar een 'oefening. Plotseling ontdekte men door middel van sonar een on bekend voorwerp. Aan boord van de jager „Groningen" en het fregat „Van Amstel" meende men eerst contact te hebben met het derde schip van het flottielje, de onderzee boot „Walrus". Even later bleek echter dat de „Walrus" zich op een andere plaats bevond. En bovendien seinde de „Walrus" zelf ook het on bekende voorwerp waargenomen te hebben. Men werd nieuwsgierig, vooral omdat het toch al gonst van de geruchten over onbekende duikboten in de wateren rondom Zuid-Amerlka. Daarom stegen vliegtuigen op om te trachten de boot op te sporen. Tegen het vallen van de avond moesten zij echter hun pogingen opgeven. De Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag deelde in een officieel com muniqué mee dat aangenomen wordt dat het onbekende voorwerp een onderzeeboot is geweest. Het pers bureau Associated Press heeft echter van een zegsman van de marine op Door de gladheid van de weg is van morgen in Onstwedde een auto geslipt cn in botsing gekomen met een vracht auto en een personenbusje. Drie per sonen werden ernstig, zes licht gewond. De bestuurder van een bestelauto wilde eer. groep fietsende schoolkinde ren passeren, doch terwijl hij daar mee bezig was naderde van de tegen overgestelde richting een vrachtauto. Bij het afremmen slipte de bestelauto en botste tegen een boom. De vracht auto vloog er boven op. Een autobusje van het provinciaal waterschapsbedrijf kon ook niet meer afremmen en botste op de vrachtauto. De bestuurder van de bestelauto, de heer K. Kuipers uit Jipsinghuizen en 2 inzittenden van het busje, de heren J. Stam en. J. Pluggen- borg, werden zwaar gewond. Zes an dere inzittenden van het busje werden gewond. - Curacao vernomen dat er „geen ze kerheid bestaat over het contact met de onbekende duikboot". En de correspondent van het ANP in Willemstad seint dat het bericht „mogelijk op sensatie berust". Men zal eerst vandaag de gegevens van het flottielje onderzoeken en daaruit conclusies trekken. De waarnemingen geschiedden overi gens ver buiten de territoriale wateren, in de vrije zee, waar sche pen van eike nationaliteit het recht hebben vrijelijk te varen. Des te meer reden om aan te nemen dat het zondag met zoveel ophef rondge bazuinde bericht weinig opzienba rends bevat. De heer S. werd gearresteerd door de dienst luchtvaart van de rijkspoli tie. Deze dienst, die onmiddellijk na het raadselachtig verongelukken van het toestel, een uitgebreid onderzoek instelde, vermoedt dat de Fokker SU is verongelukt met de bedoeling dat de eigenaar de uitkering van de ver zekering in handen zou krijgen. De verzekeringsmaatschappij heeft tot nu toe geenaanleiding gevonden om het bedrag aan de eigenaar van het verongelukte vliegtuig uit te be talen. Bernard Kleijn, die in dienst stond van de heer Smeets, zou voor zijn vertrek van het vliegveld Beek (Lim burg) op 22 januari, in zijn pension te Maastricht een brief hebben achter gelaten, welke sedert die dag onvind baar is. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie wenste het bestaan van een dergelijke brief noch te bevestigen, noch te ontkennen. Ben Kleyn, die oorspronkelijk uit Stolwijk (Z.-H.) komt, is op 22 januari van Beek vertrokken met bestemming het Engelse vliegveld Lympne, waar de heer S., die met een Sabena-toestel eerder naar Londen gevlogen was om in Engeland met zaken af te doen, volgens zyn zeggen im een Tiger Moth te kopen, op hem stond te wachten. - -Pas- later is bekend geworden wat zich op tien zeemijlen oost-zuid-óost van Dover, waar zich toen het Noorse schip „Sagona" bevond, heeft afge speeld. Een bootsman van het Noorse schip had de Fokker S U, waarvan de motor volgens zijn zeggen regelmatig liep, op zeven meter boven de zee spiegel zien aankomen. Plotseling trok de vlieger het toestel op, beschreef een bocht, waarna het toestel weer daalde. Rook werd niet waargenomen. De Fokker S IX kwam terug en vloog opnieuw zeer iaag boven de gol ven. Plotseling trok Kleijn het toestel opnieuw op, nu tot veertig meter hoogte, waarna de Fokker in duik vlucht in zee terechtkwam, nadat de motor om een of andere reden was gestopt. Op 300 meter van „Sagona' kwam de S 11 in de golven terecht. Toen de bemanning met een snel uitgezette boot op de aangegeven plek kwam, was het toestel reeds gezonken. Een grote olievlek wees de plaats aan waar de Fokker in zee was neerge komen. Vlak daarbij lag een dinghy met de registratieletters van het toe stel, een bootje dat viak voor het neer komen in zee, uit het vliegtuig was geworpen. Ook had men op het Noorse schip gezien dat de vlieger een klein pakje uit de cockpit had gegooid. Tien minuten na het ongeluk was de boot van de „Sagona" reeds op de plaats aanwezig, maar hulp mocht niet meer baten. Waarschijnlijk is de vlie ger bij zijn poging het toestel te ver laten, ergens in blijven haken, zodat Kleijn met het vliegtuig in de diepte verdwenen. De bemanning van de „Sagona" heeft later haar verwondering geuit over deze gang van zaken, aangezien de kust van Engeland in zicht was en ge makkelijk door hét toestel had kunnen worden bereikt. De heer Jaap Zwart, garagehouder te Wormerveer heeft met succes een proefrit gemaakt met zuu ge motoriseerde badkuip. Met dit ve hikel zal hü deze week deelnemen aan de badkuipraily die in Am sterdam ter gelegenheid van de automobieltenloonstelling in het R.AX-gebouw wordt georganiseerd. (Van onze correspondent) Volgens gezaghebbende kringen in Frankrijk, zijn er aanwijzingen dat Jo seph Ortiz, een van de leiders yah het oproer in Algiers, zich in de Duitse stad München "bevindt. De Franse in lichtingendienst zou hiervan op de hoogte zün. Ortiz heeft zoals -bekend kans gezien uit Algiers te ontsnappen, nadat de meeste oproerlingen zich had den overgegeven. Eind vorige week deden al geruchten de ronde dat Ortiz was gesignaleerd in Luik in België. Ortiz zou per helikopter uit Algiers zijn gevlucht. Hij zou verscheidene da gen in Frankrijk hebben vertoefd en op valse identiteitspapieren de Bel gische grens hebben overschreden. In het Luikse hotel d'Angletérre zou hij drie dagen en drie nachten onder de naam Marcel Lebrun, handelsreiziger;, hebben verbleven. Hij zou vanuit Luik per auto naar Duitsland zijn: gereisd,1 weer met behulp van valse papieren: Örtiz zou in het bezit zijn van be- langrijke legerdocumenten. Ze zouden o.m, gegevens bevatten over de, offi cieren in Algerije die tegen de integra tie zijn en geschriften, die bezwarend zouden zijn voor drie ministers van de regering-Debré. (VanonzeootTespondent)- Reeds, enige tjjd wordt een onder zoek ingesteld naar verduisteringen by de administratie van de Christelijke Lagere Technische School te Kollnm. In afwachting van de uitslag werden de directeur van de school, de 38-jari- ge P. L. en de boekhouder, de 3i-< jarige J. K-, geschorst. Thans is op éeh vergadering van de: Vereniging voor Chr. Nijverheidson derwijs meegedeeld, dat het' tekort 27.000,— is. Het bestuur is en bloc afgetreden, ha verklaard te hebben, dat het in ernstige mate irt controle en leiding tekort is geschoten. Er is nu een interim bestuur gekozen. De verduisteringen werden o.a. mo- - gelijk door manipulaties by'het over hevelen van gelden van de school haar een stichting. Ook werden door leve ranciers valse of blanco 'nota's inge diend. De opbrengst van de verkoop van een zomerhuisje kwam niet in de kas van de verenigingterecht. ï-j'X:;' Behalve de directeur en de boekhou der, worden twee leveranciers, die met nota's hebben geknoeid, vervolgd. Koningin Juliana is zaterdag iix Ne derland teruggekeerd van een tien daagse vakantie in Zwitserland, Zaterdagmiddag om haifvyf landde op Soesterberg de militaire Dakota, waarmee de Koningin van Genève af de terugreis bad gemaakt, President de Gaulle heeft zondag het directe toezicht op de. Alger'insé- zaken gekregen door de vorming van een kernkabinet onder zijn leiding, dat zich met kwesties betreffende het Noordafrikaanse gebied bezig zal hou den. De eerstkomende dagen blijft ons land in de koude lucht, zo verwachtte het KNMI vanmorgen, 's Nachts zal het overwegend licht gaan vriezen, maar overdag stijgt het kwik tot en kele graden boven het vriespunt. Af en toe kunnen er met de westelijke tot noordwestelijke wind beien van zee het land binnendrijven. Er zul len echter ook opklaringen voorko men. Het centrum van een diepe depres sie, afkomstig van Groenland, is hu voor de Noorse kust aangekomen. Te zamen met een hogedrukgebied bo ven Groenland wordt een lange baan met noordelijke winden in stand ge houden, waarmee koude lucht uit de poolstreken haar het zuiden wordt gevoerd. Onderweg wordt deze lucht door het zeewater tot enkele graden boven het vriespunt verwarmd,'? waardoor de samenstelling ervan on stabiel wordt.' De poollucht drong de afgelopen nacht ook Nederland binnen, wat met regen en sneeuwval gepaard -ging. Plaareelük werd vanmorgen 5-ïot 10 mm afgetapt -

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1