T unnels Bergen (Liraburg): geen grondverkoop aan Duitsers Explosie in fabriek, tien mensen naar ziekenhuis BEZWAREN VAN MARINE TEGEN 77-77JNNET.PT, AN Mink en Jochum opvolgers van Eduard van Beinum Snelle wagen in stad een anachronisme Scholen dicht; gratis vervoer Griepepidemie in Z.-Vlaanderen Tegenslag voor Amsterdam „Laat regering nu beslissen" 1 Bestandscomraissie acht ISRAËL schuldig HALF MILJOEN MENSEN OP DE BEEN Artsen bij Britse koningin Chemische industrie vrijwel afgebrand Mr. Gieben opende 42ste R.A.I. Overeenkomst tussen boer en Bally was wettig r r r DONDERDAG 10 FEBRUARI 1000 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4529 V. Mensenzee Vrijaf Verwijt 42* TENtQO N STKIXt N O Als wassen niet meer helpt... ga dan niet bij de pak ken neerzitten. Witwol- len ondergoed, Sljne witte wol, allee wordt weer smetteloos wit en elegant. Met één flacon echt a-wit. U ziet bet wit worden, beel ge makkelijk en veilig. Evenals no-lron over- hemden, «lie met echfa- wit weer hagelwit worden en z6 kreuk vrij, «fat tl ze nooit meer hoeft te strijken. Oólc al Uw vergeelde nylor wordt met cchfa-wi* weer stralend wit. 52 Ruimteprobleem voor Straks in Amsterdam APARTHEID IN PARKEREN? verkeer groeit Akkoord Botterdam: Witte de Wlthstraat 35 relet. 115700 t« L> KJachtendienst RDonnementen ib.au10 ao utif Zaterdag» 1718 uur Telefoon 115700 Huveensplern 1 Telefoon 183467 «3 lijnen» Postbus 1091 Portffiro No 424867. Klnrhtpndienjrt 18.30Telefoon 362569, Somwee 132 Teler 4570 Th oma* ft Kemplsrtrnat 6 a Teler 65451 Abonnementsprijs #t! eent per ween t 2 65 oer maand t iuH- oer trwnrtnai r,o5*e nummer» 15 eeet VerseMInt daeelt)*» '«-Gra ven ha ge: Dordrecht: Schiedam' Directeur: H. Diü KUiG ("Geldig tot vrijdagavond) MEER BEWOLKING Meer bewolking met later plaatselijk enige neerslag- Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Van nacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 7.50 Maan op: 00.59 onder: 17.50 onder: 10.55 H(wthltt*iu,creur l)f J A H J S BKUlNS SliT yi ANNEER men zo de behandeling W van de begroting van Verkeer en Waterstaat meemaakt, wordt men ge troffen door de enorme omvang van de taak van dit departement en de veelheid van belangrijke vraagstuk ken die daarbij aan de orde komen. Spoorwegen, posterijen, bruggen, wegen, tunnels, dijken, havens, kana len, het Deltaplan, de Zuiderzeewer ken en dan is daar nog de hele bui tenlandse sector van dat departement. Tot de belangrijkste vraagstukken die ditmaal sterk de aandacht vra gen behoort het tunr.elvraagstuk. Het Noordzeekanaal snijdt Noord-Holland en de stad Amsterdam in twee delen. Er zijn twee vaste oeververbindin gen voor het'gewone vervoet. nl. de Velser tunnel in het uiterste westen en de brug bij Scheliingwoude in het uiterste oosten. In het midden bevindt zich voor de spoorverbinding de Hembrug. Voor het overige worden de verbindingen door ponten onderhouden. Een bij de Hembrug voor het verkee- van en naar de Zaanstreek. Dat is een Rijks-pont en voorts zijn er drie pontverbindin gen aan het IJ van de gemeente Amsterdam, die Amsterdam-Noord met het overige Amsterdam verbin den. DE Tweede Kamer heeft indertijd uitgesproken dat er in de plaats van de veren en de spoorbrug drie tun nels zouden moeten komen, wanneer de financiële toestand dat mogelijk zou maken. Over de prioriteit heeft zij zich niet uitgesproken. De gemeente Amsterdam is bezig met de aanleg van een tunnel, maar als gevolg van de bestedingsbeper king heeft het Rijk voorshands geen verdere medewerking willen verlenen en daardoor werd de verdere uitvoe ring geschorsi. Thans gaat net er om welke tunnel het eerst aan bod moet komen. De ge meente Amsterdam zegt: de IJ-tunncl. Daar is men al aan begonnen. En Amsterdam vreest, als het werk niet wordt uitgevoerd, een verkeerschaos. De scheepvaart is vóór de Hemtun- nel, omdat de Hembrug voor de scheep vaart in hel Noordzeekanaal een sta- in-de-weg is. En dan maken zeer velen, vooral in de Zaanstreek, zich warm voor de Coentunnel, dat zou een tunnel wor den di~ ter hoogte van de Coenhaven onder het Noordzee kan..al wordt ge legd waardoor een vaste oeververbin ding tussen Amsterdam en de Zaan streek wordt gelegd. MEN kan, geloven wij, wel stellen dat van de drie tunnels de spoor- wegtuonel bij de Hembrug de minste haast heeft. Wat de twee andere betreft, moet men stellen dat de IJ-tunnel een ty pisch Amsterdams gemeentelijk be lang ts. De IJ-tunnel is een overwe gend plaatselijk verkeersvraagstuk. Maar als Amsterdam stelt dat het een urgent vraagstuk is, dan heeft het gelijk. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft nu uitgesproken dat als het Rijk niet bereid is aan de finan ciering mee te werken en misschien mag men m.a.w zeggen als het Rijk de voorrang geeft aan de Coentunnel dat het dan op eigen gelegenheid de IJ-tunnel gaat financieren en uit voeren. Uit een oogpunt van nationale eco nomie lijkt het ons dat de Coentun nel een hogere prioriteit heeft dan de IJ-tunnel. Het ontbreken van een vas te oeververbinding met de Zaan werkt namelijk de industriële ontwik keling in de Zaanstreek tegen. Ieder die wel eens met de pont te maken heeft zal dat begrijpen. Dat néémt niet weg dat wij ook de mening zijn toegedaan dat als een gro te gemeente als Amsterdam van oor deel is dat het met het oog op het plaatselijk verkeer noodzakelijk is een tunnel aan te leggen, dat men haar daarin als het even kan niet mag be lemmeren. Met andere woorden: als Amster dam slaagt in een financieringsplan dat aanvaardbaar is uit nationaal- economisch gezichtspunt en als het met het oog op de bouw-capadteit mogelijk is, zou men Amsterdam zijn gang kunnen laten gaan-. En dan zou het Rijk de Coentunnel moeten bou wen. Chroestsjew hartelijk begroet in Djakarta P\E Russische premier Chroes tsjew is vandaag per vliegtuig in Djakarta aangekomen voor een bezoek van twaalf dagen aan In donesië. Hij werd op het vlieg veld begroet door de in een smet teloos wit uniform gestoken Indo nesische president Soekarno en tal van andere hoogwaardigheids bekleders. Een grote menigte juichte de Russische leider harte lijk toe. Soekarno zei in een korte welkomst rede dat Chroestsjew op de komende topconferentie zou kunnen verklaren dat Indonesië zal voortgaan te strijden tegen het imperialisme en het kolonia lisme ..totdat deze van het aardopper vlak zijn verdwenen". Chroestsjew antwoordde dat Rusland en Indonesië dezelfde standpunten hul digen omtrent een aantal problemen. „U weet dat de strijd van het Indo nesische volk om onafhankelijkheid al tijd onze warmste sympathie heeft ge wekt", aldus de Russische premier, die eraan toevoegde dat de vriendschap van beide landen gebaseerd is op gelijksoor tige aspecten van hun historische ach tergronden. „De sow jet-Unie en de republiek In donesië zijn gezamenlijk voor de vrede, voor de eliminatie van het kolonialis me of elke vorm van onderdrukking op deze aardbol, en voor het verbod op kernwapens die het leven vgm de mens heid bedreigen", aldus de Russische staatsman. Chroestsjew droeg een grijs kostuum en een wit sporthemd zonder das toen hij uit het vliegtuig stapte. Indonesië is het derde land dat hij op zijn huidige rondreis door Azië bezoekt. Soekarno bracht zijn 12-jarig doch tertje Megawatt! mee naar het vlieg veld om Chroestsjews dochters fe be groeten. Hij zei in zijn welkomstrede dat de Indonesiërs „Verheugd en dank baar" zijn dat Chroestsjew de uitnodi ging voor een bezoek heeft aanvaard. Chroestsjew zou tijdens ziin bezoek gelegenheid hebben te zien dat de In donesiërs „van Sahang tot Merauke" vrede willen. Chroestsjew sprak de hoop uit dat de vriendschap tussen Indonesië en Rus land nog vergroot zal worden. „Wij hoorden dat Indonesië een warm land is. Wij voelen ons nu warm maar niet vanwege de zon, maar vanwege het warme welkom", voegde hij eraan toe. Meer dan een half miljoen mensen stonden om het vliegveld Kcmajora.a en langs de ronte die naar het presiden tiële paleis leidde. De menigten werden in bedwang gehouden door soldaten die overal langs de route stonden opge steld. Het vliegtuig van Chroestsjew (dat uit Rangoon, Birma, kwam) w»s door zeven MIG-straaljagers van de De doktoren van koningin Elizabeth hebben vanmorgen een bezoek ge bracht aan Buckingham Palace. Van de zijde van de koninklijke hofhouding werd echter meegedeeld, dat nog niet bekend is of het derde kind van de Britse vorstin op het punt staat ge boren te worden. Voor de hekken van het paleis ston den vanmorgen enige honderden men sen in het zonnetje te wachteen. RAL Indonesische luchtmacht naar Djakarta geëescorteerd. Luidspreker auto's moedigen de werk gevers aan hun arbeiders vrij te geven om hen in staat te stellen Chroestsjew toe te juichen. De scholen hebben vrij. Vervoer per bus en trein is vrij om duizenden van het platteland in staat te stellen naar Djakarta te komen. De straten in de Indonesische hoofd stad zijn versierd met hamer ers sikkel, spandoeken waarop de vriendschai tot uitdrukking wordt gebracht en enorme portretten van Chroestsjew. Achter al het officiële enthousiasme zijn er tekenen dat enkele Indonesische leiders willen voorkomen dat de com munisten in het land de reis van Chroestsjew uitbuiten voor propagan da in de koude oorlog. De minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio verklaarde tegenover de pers te hopen, dat het bezoek niet zal nitlopen „op een Ideologische confron tatie", omdat de twee landen hun eigen verschillende systemen hebben. Verwacht wordt dat Soekarno en Chroestsjew zich in hoofdzaak zullen concentreren op economische aangele genheden. Het is mogelijk dat de Rus sen nog meer hulp zullen aanbieden. De Russische hulp aan Indonesië is tot nog toe veel minder dan de Ame rikaanse, die sedert 1945 617,4 miljoen dollar bedraagt. Verleden jaar heeft Indonesië een overeenkomst met de Sowjet-Unie ge tekend ten bedrage van 100 miljoen dollar aangevuld door een van 18,3 miljoen dollar voor dieselgeneratoren. i YAN.PERSONF.KAtrTO'h BmU - .o--?* - <- - De gemengde bestandscommissie heelt Israël schuldig verklaard aan de incidenten in het begin van deze maand in het Syrlsch-Israëlisch grensgebied. De commissie meent dat de act*"" van de Israëlische troepen op 1 februa ri tegen het dorp Tewfik in de gede militariseerde zone, een „flagrante schending van de besta ndsbepalingen was. Van vandaag tot en met vol gende week zaterdag wordt in Amsterdam de 42ste RAI-ten- toonstelling gehouden. In het RAI-gebouw worden vrijwel alle 19fi0-moüellen van op de Nederlandse markt ver krijgbare personenauto's ge ëxposeerd. In de Apollohal is een negen tigtal caravans te bezichtigen. Tevens kan men in het R.A.I.- gebouw allerlei auto-toebehoren, onderdelen en gereedschappen aan treffen, en in de Apollohal .uitrus tingsstukken voor camping. Belde exposities vormen één ge heel, maar konden ditmaal het R.A.I.-gebouw is nu toch echt te klein geworden niet worden ge combineerd. Er is echter slechts één toegangskaart voor nodig, en de or ganisatie van de tentoonstelling Iaat autobussen pendelen tussen R.A.I. en Apollohal. waarvan de bezoekers gratis gebruik kunnen maken. Aan deze 42-ste R.A.I.-tentoonstel- iing hebben wij een bijlage gewijd, die u in dit nummer aantreft. Het in het Engels verschijnende blad „Times of Indonesia" noemt het be zoek van Chroestsjew „dat van de be langrijkste gast die Indonesië ooit ont vangen heeft". Een voorstel om ruim 111 hectare bosgrond voor 333.746,58 te verkopen aan de Duitse „Bauernsiedlung" in Düsseidorf is door B. en W. van de Limburgse gemeente Bergen terugge nomen, nadat in de raad ernstige be zwaren "waren geuit. De zaak zal op nieuw bezienworden als de burge meester en een van de wethouders, die thans ziek zijn, weer in functie ziin. Het voorstel van B. en W. hield verband met de Nederlands-Duitse onderhandelingen, waarbij ook ge sproken is over de teruggave van bepaalde grensgebieden. Van depar tementale zijde was op Bergen druk. uitgeoefend om de bosgrond, al dan niet van Duitse eigenaren afkomstig, aan te bieden voor overdracht als onderdeel van het Nederlands-Duits verdrag. B. en W. waren daar ten slotte alleen toe bereid als het grens- kantoor in Siebengewald weer open gesteld zou worden voor het goede renverkeer, zoals vóór 1934 het ge val was. Zij stelden zich verder op het stand punt dat eventuele verkoop en over dracht van de gronden niet "zou moeten geschieden aan een Duitse onder neming, maar aan de Staat der Neder landen, -.vat echter volgens een recente mededeling van „Buitenlandse Zaken" onmogelijk is. De bezwaren in de raad richtten zich, behalve tegen dit laatste feit, ook tegen de verkoopprijs van f 1250 per hectare. Dit zou ruim f 1700 moeten zijn. Ook werd gesteld dat wethouder P. J. Weijs bepaalde belangen bij de grensovergang Siebengewald zou heb ben. (Van onze correspondent) Tien personen moesten met een shock of met brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd worden, nadat zleh vanmorgen in het fabrieksgebouw van de chemische industrie N.V. Vetira aan de "Westzijde in Zaanda.n een hevige explosie voorgedaan had. De explosie werd gevolgd door een uitslaande brand. De ontploffing deed zich voor op de tweede verdieping van het drie ver diepingen hoge pand, waar 26 mannen en vrouwen werken. In deze chemische industrie, waar o.a. bestrijdNgsmiddelen voor insek- ten en voor de landbouw worden ver vaardigd, bevonden zich uiterst brand bare preparaten en flessen gas. Geluk kig bevond zich op het moment van de ontploffing niemand op de derde verdieping. Wel op de tweede verdie ping, waar een paniek ontstond en men zich in aller ijl in veiligheid trachtte te stellen. Eén vrouw liep in paniek de Zaan in. Inmiddels deden zich door het springen van gasflessen verschil lende ontploffingen voor. De Zaandamse brandweer bestreed het vuur met groot materieel. Ook de brandweerboot „De Weer" kwam met haar waterkanonnen voor de eerste maal in actie. Een enorme rookkolom boven Zaandam trok de aandacht in wijde omtrek. Na ruim een uur blussen was men de brand meester. Van het stenen pand was toen vrij wel niets meer over. De (aanzienlijke) schade was vanmorgen nog niet te overzien. Een griepepidemie heeft vat gekre gen op Zeeuwsch-Vlaanderen: Van Hulst tot Cadzand lijdt de bevolking aan deze ziekte, zonder dat er echter veel ernstige gevallen voorkomen. Ge woonlijk zijn de patiënten na enige dagen weer op de been. Advertentie) Een overzicht van de 42ste RAI, de vanmorgen te Amsterdam geopende automobieltentoonstelling, waar 63 ver schillende merken zijn geëxposeerd. (Van een onzer verslaggevers) ALS de regering het eens is met de bezwaren van de leiding der Koninklijke Marine tegen het verplaatsen van een gedeelte van het marine-etablissement te Amsterdam ten behoeve van de IJ-tunnelbouw, zal deze tunnel niet volgens het huidige plan ge bouwd kunnen worden. De marineleiding gaat niet akkoord met de in het tunnelplan geprojecteerde verplaatsing van gebouwen op en het weggraven van een gedeelte van haar terreinen. Als het huidige plan tóch wordt uitgevoerd, zal het ministerie van Marine de uitvoering ervan echter niet tegenwerken. Bernard Haitink en Eugen Jochum zijn benoemd tot eerste dirigenten van het Concertgebouw-orkest. Wegens de door hen reeds aangegane verplichtin gen voor het seizoen 19601961, ge schieden de benoemingen per 1 sep tember 1961. Overigens zal ook in het seizoen 19601961 een belangrijk deel van de concerten van het Concertgebouw orkest, zowel in Nederland als ge durende de tournee door Amerika en Canada in het voorjaar van 1961, door deze beide dirigenten worden geleid. Zie verder pag. 3. 5e koL (Van een onzer verslaggevers) Wanneer in de toekomst in Amsterdam een auto niet past in het voor parkeren op het weg dek aangegeven vak, zal hij daar niet mogen staan. In onderzoek is een methode, waarbij z.g. eind strepen teerden aangebracht. De Amsterdamse wethouder van Publieke Werken, mr. C van 't Huil, heeft dit gisteren tijdens een raadsvergadering verteld. Overwogen wordt klei ne en grote auto's op afzonder lijke terreinen te laten parkeren. Deze apartheid in parkeren" schept de mogelijkheid meer wagens aan parkeerruimte te helpen. Het „geval-Bally" in Diepenveen, dat zoveel stof heeft doen opwaaien, blijkt een wettige arbeidsovereen komst ten grondslag te hebben. On langs werd bekend, dat boer A, Kolk man in Diepenveen zijn knecht H. Bal ly gedurende veertig jaar zou hebben beloond met een rijksdaalder per week. De dienstverhouding, zo blijkt nn, was in een individuele arbeidsover eenkomst vastgelegd, met goedkeu ring van de plaatselijke sociale com missie van het Landbouwschap. Het betreft hier een abnormaal ge val. Bally werd voor minder dan een derde als valide werker aangemerkt en de betreffend CAO schept in der gelijke gevallen de mogelijkheid van bijzondere overeenkomsten, waarbij de condities naar redelijkheid en bil lijkheid worden vastgesteld. Dit is hier ook gebeurd en de genoemde commissie heeft zijn goedkeuring aan ie overeenkomst gehecht. Er bestaan ook aparte regelin gen voor wat betreft de premies, die voor de werkloosheidwet en de wachtgeldregling worden betaald, terwijl voor het bedrijfspensioen fonds geen premie behoefde te wor den betaald. Men is hier van het standpunt uit jegaan, dat meer sprake is van een ipname in het gezin, dan van een iienstverband. De heer Kolkman heeft naar zijn zeggen Bally steeds „als kind in huis" behandeld. De regeling hield in: vrije kost en inwoning, verzorging, kleding en een rijksdaalder zakgeld. (Van een onzer verslaggevers) De secretaris-generaal van het minis terie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. tl. C. Gieben, heeft vanmorgen te Amsterdam de 42ste R.A.I.-tentoonstel ling geopend. Hij wees daarbij op het ruimteprobieem in de verkeersverbin dingen, waartoe het streven van de bij de RAL aangesloten autofirma's om de produktie en verkoop van de ver keersmiddelen te vergroten, leidt. „Indien de verkeersintensiteit", aldus mr. Gieben, „zich in dezelfde stijgende lijn blijft voortzetten, dan zal men wel genoodzaakt zijn dieper ingrijpende maatregelen te overwegen. Toch zou het onjuist zijn al te gemakkelijk het standpunt in te nemen, dat het belang van het verkeer zo overwegend is, dat alle andere waarden, in het bijzonder cultuur-historisch bezit, daaraan moe ten worden opgeofferd. Een zorgvuldige afweging van alle belangen zal hier immer geboden blij ven en men zal het moeten kunnen res pecteren, dat niet in alle gevallen wat historisch wordt en als zodanig waarde vol is moet worden opgeofferd aan wat men niet geheel ten onrechte de „mo loch van het verkeer" noemt. Een auto is een gerieflijk vervoermiddel, maar men zal zich toch aan de weg er mee vertrouwd moeten maken, dat in de stadskern de kwalificatie ...snelle wa gen" een anachronistische klank krijgt". Gistermiddag werd het zevenjarig zoontje van de wachtmeester ie klas der rijkspolitie W. de Jong te Dokkum in de Hoogstraat door een vrachtwagen aangereden en gedood. Het gemeentebestuur van Amster dam staat buiten deze kwestie, om dat de gedeeltelijke verplaatsing van het établissement niet door Amster dam, maar van rijkswege in het tun nelplan opgenomen is. De regering moet thans uitmaken of men het plan in verband met de bezwaren van de marine-leiding zal wijzigen of niet. Amsterdam is hierdoor geconfron teerd met een onverwachte tegenslag. De reactie van Amsterdams burge meester Van Hall en wethouder Van 't Huil (Publieke Werken): „Wij hebben i ndertijd met de Marine overeenstemming bereikt over de overplaatsing van de gehele vestiging naar Zeeburg. In. verband met de hoge kosten van de stichting van een geheel nieuwe marine établissement daar droeg de rege ring de Rijksgebouwendienst op om een plan uit te werken, waarbij de huidige marinewerf door middel van interne veranderingen in stand zou kunnen blijven en er toch ruimte voor de tunnelbouw vrij zou komen. De Rijksgebouwendienst gaf op dracht aan het Ingenieursbureau v/h Hassel De Koning om dit plan te maken. In dit plan werd voomKtin het weggraven van de zuidwestpunt: van het établissement, waardoor ruimte voor de tunnel vrijkwamen' in intense saneringen van oudere ge bouwen en de stichting van nieuwe gebouwen. Met dit plan, dat bij uit voering aanzienlijke besparingen op leveren zou, gingen de gemeente Amsterdam, de Rijksgebouwendienst en de regering akkoord. Na de marineleiding zich hier niet mee blijkt te kunnen verenigen, ach ten wij het een zaak van de regering voor het gerezen probleem de oplos sing aan te geven. Amsterdam staat hier buiten. De regering moet maar zeggen wat er gebeuren moet," aldus de wethouder, mr. G. van 't Hall, „Nadat wij met de marine overeen stemming bereikt hadden over de in tegrale verplaatsing van het établis sement naar Zeeburg liet men ons van de kant van de regering weten: „Jullie hebben je „in de nek laten kijken" door de marine, die van de situatie gebruik gemaakt heeft en er een geheel nieuwe marine-vestiging van over houdt. De regering wilde dia overplaatsing niet. Met een nieuw plan, in opdracht van de regering op gesteld gingen wij akkoord. Nu vind ik, dat de regering maar wéér moet zeggen hoe het moet". De marine, van haar kant. Stelt het volgende: „Als wü voor de tunnel bouw moeten wijken, wensen wij op tijd elders een nieuwe, volledige outil lage aan te treffen. Het grote belang van onze opleidingen stelt hoge eisen aan de continuïteit van het werk op het établissement. Die mag onder geen voorwaarde onderbroken worden. In verband met de verstoring van de re gelmaat en de rust van de cursussen door de, in het plan van het ingenieurs bureau aangegeven, werken moeten wjj dit plan van de hand wijzen. Maar wij zijn bepaald niet van zins de Amsterdamse plannen krachtig te gaan tegenwerken." ft Minister De Pous (Economische Zaken) zal, mede in verband met in ternationale bijeenkomsten, die zullen worden gehouden, niet naar Sydney (Australië) gaan. De minister zou er een voordracht houden op het twaalf de „international congres of scientific i management". Prinses Irene heeft gistermiddag het Sheil-servicestatlon „Kriterion" aan de Zeebtirgerdijk ie Amster dam officieel in gebruik gesteld. Studenten zullen hier voortaan aan de benzinepomp staan. Op de foto: Prinses Irene voorziet een oude auto nit 1918 van benzine. Link» de heer R. Pompe, student in de medicijnen, rechts de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1