Bezwaren tegen Duitse installatie Kans op redding gering voor 102 mijnwerkers Keuze tussen Oost en West' Plan van HERTER: volksstemming in heel Duitsland Europa kreeg de lielft van Amerika s militaire hulp Toch naar Zweden Proces tegen Dibelius in Oost-Berlijn WAARSCHUWING TEGEN WELVAARTSPSYCHOSE r Ambtenaren- pensioenen SCHILDER ZELF MET Vierling geboren in Italië en Spanje Rel tussen negers en blanken in Tennessee Zoon van Hess moet wèl in dienst Aanklacht van stadsbestuur Voor aansporing tot ongehoorzaamheid aan de staat C WOENSDAG 24 FEBRUARI I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4534 r De ramp te Zwickau Misbruik van openbare weg kan goedkoper bestreden worden Eén meisje overleden WASHINGTON GEEFT CIJFERS VRIJ Ruim 1,2 miljard dollar in 10 jaar naar Nederland V. -/ Directeur: H, DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT E WESTDUITSE plannen om in Spanje militaire installaties (voornamelijk opslagplaatsen) te bouwen zijn door een aantal NAVO-landen zo slecht ontvangen, dat ze waarschijnlijk in de doofpot zullen verdwijnen, aldus wordt in Bonn vernomen. West-Duitsland en Spanje zouden half januari overleg hebben gevoerd over het bouwen van de installaties, maar deze besprekingen zijn, volgens inlichtingen uit Madrid, „onder zekere druk" van andere Navo-landen gestaakt. Vooral Engeland zou fel gekant zijn tegen de planmen van West- Duitsland aangezien bet vreest, dat Spanje op deze manier lang zamerhand stilzwijgend in de NAVO wordt opgenomen, hoewel het een fascistische dictatuur is. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, over weegt een plan om de impasse waarin Oost en. West ten aanzien van de Duitse kwestie zijn geraakt te doorbreken door middel van een volksstemming in geheel Duitsland, zo is dinsdag in gezag hebbende kringen in Washington verklaard. (Van een onzer verslaggevers) VOOR de minister van Finam- ciën lijkt het ogenblik geko men om de automatische piloot te negeren en zelf de stuurknup- pel in handen te nemen". Dit zei minister Zij Is tra, zijn eigen positie vergelijkende met die van de be stuurder van een verkeersvlieg tuig, in een rede voor de Gelderse industriële club te Arnhem. „De aantrekkelijke thuishaven (toegenomen werkgelegenheid en stijging van het loon) zal wel worden bereikt maar er zijn wol ken aan de hemel", aldus de minister. Witte de Wltnstraat 23 Tel« 11S700 te IJ Postbus 1112 Pösütiro No 424518 Klactitendienrt anonneraenter. US.3U1930 au* Zaterdags 1718 uur reiefooc U570Ö, Huggensplem 1 Telefoon 183467 <3 Uloeal Postbus 1091 Postgiro No 124887. KJachtendienst 18,3019 30 Telefoon 382569 SDUlwee 132 Teler 4570 Thomas ft Kempisstraat 6 ft Telef 63451 Abonnementsprijs 81 eerrt por week. t 8.6$ per maand t iM Dear kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks Botterdam: '.-Ofcravenbags: Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot donderdagavond) KANS OP REGEN, Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Tot matig at krachtig toenemende wind tussen zuidoost en anld. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7-38 Onder: 18.10 Maan op: 6.42 Onder: 16.53 NAAR aanleiding van ons artikel over de ambtenarensalarissen („Wonderlijke houding" in Trouw vai 16 februari jl.) ontvingen wij eet tweetal brieven van gepensioneerde ainbtenaren, waarin geklaagd wordt over de trage gang van zaken met be trekking tot de ambtenarenpensioe- nen. De ene klacht is van een gepensio neerd Ulo-onderwijzer die er op wijst dat zijn pensioen de laatste 5 jaar met slechts 3,8 pet. verhoogd is. De andere klacht betreft het zo lang uitblijven :n de nieuwe Pensioenwet. Over het rapport Van Poelje hoort men niets meer. Velen lijden stille armoede en het was toch wel goed geweest, indien in het Georganiseerd Overleg meer aan dacht aan deze zaak zou zijn geschon ken. Tegelijk met de ambtenarensa larissen had ook iets voor de gepen sioneerde ambtenaren moeten worden gedaan. Nu moet gevreesd worden, dat het niet meer in actieve dienst zijnde personeel tot „de vergeten groepen" blijft behoren. -OOR deze klachten hebben wij be- V grip. Inderdaad wordt het geduld van de gepensioneerde ambtenaren op de proef gesteld, maar betekent dit, dat zij nu maar de moed moeten laten zakken? Wij menen, dat die vraag in ontkennende zin beantwoord mag worden. In verband hiermee zij er op gewe zen, dat de regeling van het ambtena- renpensioen een materie betreft met ingewikkelde aspecten. Van een re gering, die pas enkele maanden in het zadel zit, kan moeilijk verwacht wor den, dat zij in een handomdraai daar voor een oplossing vindt. Voor het ne men van een verantwoorde beslissing is enige tijd nodig. Studie, bezinning en overleg gaan daaraan vooraf. Daar is de kwestie van de binding der pensioenen aan de salarissen van het in actieve dienst zijnde personeel. Daar is verder de z.g. aanpassings- kwertie met betrekking tot de A.O.W. en de A.W.W. (weduwen en wezenver zekering). Daar is voorts het pro bleem van het waardevast maken der pensioenen waarover de heer Schip per in de Eerste Kamer sprak. En tenslotte zijn daar dan nog de voor stellen van. de commissie Van Poelje, waaruit voor de ambtenaren een nieu we pensioenwet moet resulteren, WAT het rapport Van Poelje be treft, dat is, naar wij van be voegde zijde vernemen, niet in de doofpot gegaan. Bepaalde voornemens en suggesties liggen thans bij de re geringsdelegatie in het overleg. De hoop is gewettigd dat nog dit jaar een ontwerp nieuwe Pensioenwet bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Over de andere kwesties is het over leg gaande, doch de minister heeft tij dens de onderhandelingen over het sa laris van het in actieve dienst zijnde personeel gezegd geen geforceerde be-: slissing te willen nemen over de pen sioenen. Een geforceerde beslissing is inderdaad vaak een beslissing, die niet naar alle kanten verantwoord is. Wel deed de minister de toezegging voor I april a.s. het 'ehele pensioen- vraagstuk opnieuw in het Georgani seerd Overleg ter sprake te brengen. Men mag aannemen, dat er binnen het kader van de ruimte, welke thans aanwezig is voor de aan dc gang zijn de loonsverhogingen, ook iets uit de bus zal komen voor hen, die de actie ve periode achter zich hebber liggen. In het andere geval zou immers de regering dat gesprek niet beginnen. BONN ONDER DRUK van PIA V C -partners llililHlill!llllillilli!!!llllllllllillililllllil!i||iil!l!lili!ll!illlj|!lll De reddingsploegen, die in de Karl Marx-koienmijn te Zwickau in Oost- Duitsland proberen de meer dan hon derd ingesloten mijnwerkers te be reiken, vrezen dat hnn hulp te laat zal komen. Er woedt ondergronds nog steeds een felle brand en de redders kunnen hierdoor slechts weinig uit richten. Bovendien wordt het red dingswerk gestagneerd door de aan wezigheid van mijnga*. Volgens de Oostduitse radio hebben de redders tweeëneenhalf uur nodig om vijf meter vooruit te komen. Vanmorgen zijn uit de rampmjjn nog vier lijken opgehaald, waardoor het dodencijfer tot 21 is gestegen. In de brandende mijn moeten zich thans nog 102 mannen bevinden. Gevreesd wordt, dat de brand alle zuurstof, die nog in de mijn aanwezig was, heeft opgebruikt. In de mijnschacht, waar de redders zich bevinden, zijn tempera turen genieten van zestig graden Cel sius, In totaal zijn gisteren 49 mijn werkers levend naar boven gebracht. Velen van hen moesten in ziekenhui zen worden behandeld, maar de mees ten konden nog dezelfde dag naar huis terugkeren. De Haarlemse automobilisten moe ten 12,per jaar betalen voor het recht hun auto op straat te mogen wassen, De ANWB heeft het gemeentebe stuur van Haarlem thans verzocht hieraan een einde te maken. De bond heeft voorgesteld om in plaats van de jaarlijkse vergunning raison van ƒ- 12, slechts eenmaal tot wederop- zeggens een vergunning heeft in "feite het zelfde effect. Men zou dan slechts eenmaal een klein legesbedrag behoe ven te heffen, aldus de ANWB. No onlangs heeft de gemeente Arn hem, die voor het autowassen op straat per jaar 10 gulden liet betalen, op ver zoek van de ANWB een doorlopende vergunning hiervoor in de plaats ge steld. Voor deze vergunning wordt slechts eenmaal een bedrag van 2,50 aan. legeskosten geheven. De bond is van mening, dat, wanneer de gemeen ten maatregelen tegen misbruik van de openbare weg achter de hand wil len houden, dit zeer wel door middel van een eenmalige goedkope vergun ning kan gebeuren. D In Washington verluidt, dat het „State Department" Bonn heeft laten weten dat de Ver. Staten niets voor Spaanse faciliteiten ten behoeve van Weat-Dults- land voelen. Een onderlinge regeling tussen West-Duitsland, als NAVO-lld, en Spanje zou de Atlantische eenheid kunnen benadelen en uitgelegd kunnen worden als druk om Spanje „via de achterdeur" in de NAVO te krijgen. Boven dien zouden de Russen uit een dergelijke overeenkomst zeker klinkende propst- gandamunt slaan. In officiële kringen in Londen liet men duidelijk blijken van het begin af aan „koel" tegenover het West- duitse optreden te hebben gestaan. Me de uit psychologische overwegingen men denkt hierbij zelfs aan de betrek kingen tassen Hitler en Franco tijdens de tweede wereldoorlog is men wei nig ingenomen met de stappen van de bondsregering. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen merkte op dat de contacten tussen West-Duitsland en Spanje een zaak be treffen die de militaire autoriteiten van de NAVO en de raad van het Noordat- lantische bondgenootschap aangaat. Het Westduitse ministerie van De fensie deelde gisteravond mee dat Bonn na met Frankrijk, België, Nederland en Denemarken onderhandeld te hebben over vestiging van militaire opslag plaatsen in deze landen, nu ook over weegt met andere landen hierover te praten. In de verklaring van het West duitse ministerie van Defensie wordt voorts gezegd, dat, zo de Bondsrepu bliek mocht besluiten om met andere landen over deze kwestie te onder handelen, dit zal gebeuren in nauw overleg met de NAVO, daar derge lijke schikkingen binnen de bevoegd heid van het Atlantisch verbond val len. De militaire bevoorrading is een moeilijke zaak voor West-Duitsland. aldus de verklaring, aangezien het grondgebied van de Bondsrepubliek maar klein Is en aangezien de bevoor- rading geen geïntegreerd deel van het NAVO-beleid uitmaakt. Ofschoon het niet met zoveel woor den wordt gezegd neemt men aan dat Duitsland streeft naar bevoorradings- - H LIJFT de vraag of er reden is mm of meer wantrouwend te staan tegenover de toezeggingen van de be windsman. Tijdens het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer heeft de bewinds man getoond nogal in zijn wiek ge schoten te zijn over het gebrek aan vertrouwen bij een deel van het Geor ganiseerd Overleg. Hij zei verder daardoor niet ontmoedigd te zijn, doch dat hij hoopte te bereiken dat medede lingen van zijn kant voortaan wèl zou den worden geaccepteerd „omdat men zegt: Hij heeft er niet met de pet naar gegooid." Waar de zaken zo staan, dachten we, kan ook voor de gepensioneerde ambtenaren de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien, Advertentie) De volksstemming, onder toezicht van de Ver. Naties, zou alle Duitsers in staat moeten stellen om te kiezen tussen een „westelijke" en een „oostelijke" regering voor de toekomst van hun land. Het plan zal mogelijk op de komende topconferentie tussen oost en west naar voren worden gebracht, aldus boven genoemde kringen. Volgens James Resten, de Washingtonse correspondent van de „New York Times", zou het plan aan de Westduitse regering zijn voorgelegd. Bonds kanselier Adenauer zou ermee hebben ingestemd dat het op de topconferentie wordt besproken. Tot dusver hebben de westelijke mogendheden bij de besprekingen met de Sowj et-Unie over een oplossing van het Duitse vraagstuk steeds vastgehouden aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland van een regering voor het gehele land. De Russen eisen echter afzonderlijke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland, die dan zelf de hereniging zouden moeten regelen. »E VERF VOOR HET 5CHILDERFEEST 5IKKEHS-TJALLEHA PR0DU KT Mevrouw Giselda Fatiton, een der tigjarige Italiaanse, heeft in Fadova het leven geschonken aan een vier ling. De kinderen,allen jongens, werden onmiddellijk in een couveuse geplaatst, maar maken het, evenals de moeder, goed. De geboorte werd in het ziekenhuis via een gesloten televisienet gevolgd door medische studenten van de universi teit van Padova. Het echtpaar Fanton had al vijf kin deren. De man is landarbeider en verdient gedurende vijf maanden van het jaar nog geen vier gulden per dag, k in Spanje is een vierling geboren, tamelijk in een hut aan de oevers ^an de Guadalquivir vlak bij de :tad Seville. Nadat de moeder, me vrouw Otero, drie jongens ter we reld had gebracht, werd zij overge- In het restaurant van een groot magazijn in Chattanooga in de Ame rikaanse staat Tennessee is het tot een handgemeen tussen jeugdige blanken en negers gekomen. De laatsten hadden plaatsgenomen aan de bar. Een groep blanken pro beerde hen daarvan te verwijderen door voorwerpen naar hen te gooien. Er ontstond een handgemeen dat op straat werd voortgezet. bracht naar een ziekenhuis te Se- villa. Hier schonk zij nog het leven aan een vierde kind, een meisje. Dit kind is evenwel na korte tijd over leden. De drie jongens maken het goed. Bij de geboorte van de jongens was de hut waarin de familie Otero woont omringd door het water van de bui ten haar oevers getreden Guadalqui vir, centra die westelijk van West-Dulta- iand liggen, omdat in het eerste sta dium van een oorlog de centra binnen het bondsgebied wel eens onder de voet zonden kunnen worden gelopen. De Westduitse plannen om ook In Spanje militaire opslagplaatsen en mo gelijk ook ziekenhuizen te vestigen werden, zoals gemeld, maandagavond in Londen door onofficiële zegslieden bekendgemaakt. Het Franse persbureau AFP meldt uit Bonn dat de Westduitse regerings- persdienst in een officiële mededeling heeft gezegd dat de persberichten, vol gens welke Spanje en West-Duitsland hebben onderhandeld over het aan de bondsrepubliek toekennen van mili taire bases, raketlanceerbases of facili teiten voor de opleiding van vliegers, onjuist zijn. Het hoofdkwartier van de strijd krachten van de NAVO in Europa heeft vandaag een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat het ervan op de hoogte is dat „verscheidene moge lijkheden" worden onderzocht om te kunnen voldoen aan opleiding»- en lo gistiekè vereisten voor de Duitse de- fensie. Het hoofdkwartier voegt eraan toe' dat het geen bijzonderheden kan geven over de aard van deze faciliteiten of> over mogelijke plaatsen. In een commentaar op de berichten over eventuele Duitse militaire depots m Spanje schrijft de invloedrijke New York Times vandaag dat men zuiver militair gezien mogelijk steekhoudende argumenten kan aanvoeren voor het Duitse verlangen, vooral als men let op het hrek aan Integratie in de NAVO, doch pv'ïtïek bezien en zelfs vanuit het standp, .11 van nationale en militaire moraal is het zeker minder dan wijs. Het suggereert dat de Duitse regering twijfelt aan het vermogen van de NAVO om West-Duitsland te verdedi gen en dat zij daarom in het achterland m gebied waar de Ver. Staten vooruit geschoven bases hebben, ook bases wil bezitten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft voor het eerst bijzon derheden openbaar gemaakt betref fende de tot nu toe geheim gehouden verdeling van de bedragen, die door de Ver. Staten gedurende de afge lopen tien jaar voor militaire hulp verlening zijn besteed. Iets meer dan de helft van het totaal van 26.978.945.000 MEVROUW Irma StamAkesson (64) uit Sliedreeht veegt voor het laatst het straatje aan: zaterdag gaat zij terng naar haar geboorte land Zweden. De wednwe, die veertig jaar In Nederland gewoond heeft, kreeg de verrassing van haar leven toen de VARA haar in een radio-uitzending met Kerstmis beloofde voor een vestiging in Zweden te zullen zorgen. De vrouw voelde zich na de dood van haar (Nederlandse) man erg eenzaam in ons land en droomde ervan nog eens naar haar geboortegrond terug te kunnen keren. Mevrouw Stam kwam weer in het nieuws toen vorige week geruchten gingen dat de VARA haar belofte niet kon nakomen. De weduwe zelf was ook al wat moedeloos geworden, maar vrijdagavond hoorde ze dat de reis wei degelijk doorgaat. Mevrouw Stam wil ervoor zorgen dat haar huisje voor haar vertrek er piekfijn uitziet. Immers, al is ze Zweedse van geboorte, ze is veertig jaar lang een goede Hollandse huisvrouw geweest. dollar is aan Europa ten goede ge komen, nL 13.704.990.000 dollar. Bij .de regionale verdeling van het totale bedrag komt het Verre Oosten op de tweede plaats' met 6.202.235.000 dollar. Het Midden-Oosten komt op de der de plaats met een totaal van 3.769.600.000 dollar en Latjjns-Ame- rika, het gebied, waar president Eisen hower thans een reis maakt, kreeg 423.780.000 dollar. Van de afzonderlijke landen heeft Frankrijk, met viereneenhalf miljard dollar, het leeuwedeel in de wacht ge sleept, gevolgd door nationalistisch China met 2.056.930.000 dollar en Italië met 1.993.008.000 dollar. Vierde en vijfde zijn Turkije met 1.717.231.000 dollar en Korea met 1.291.947.000 dollar. Nederland kreeg 1.237.604.000 dollar in de afgelopen tien jaar en België 1.214.051.000 dollar. Voor Ne derland Is voor 1960 een bedrag be groot van 36.390.000 dollar en voor België 36.125.000 dollar. De Amerikaanse regering had zich tot dusver onthouden van het verstrek ken van gedetailleerde gegevens, aan gezien zij onderlinge naijver onder de begunstigden en klachten van de min. der royaal bedeelden vreesde. In het Congres is deze politiek herhaaldelijk scherp afgekeurd. (Van een onzer redacteuren) De Sociaal Economische Raad zal zijn personeel een loonsverhoging toeken nen van 5,7 procent. Deze verhoging die wordt verleend in het kader van de vrijere loonpolitiek, zal zeer waar schijnlijk ook gelden voor alle andere PBO-organen, De SER is namelijk be last met de financiële controle van de „schappen" en aangenomen mag wor den, dat de laatste zich naar het top orgaan zullen richten. Volkomen uitgeput dreef de tien tien koppen tellende bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Engonia" gistermorgen rond in de Golf van Bls- caye, toen als redder in nood, de' Franse treiler „Captaine Quemarais" kwam opdagen en de doodvermoeide mannen aan boord nam. Toen de bemanning in de inktzwart® nacht in de reddingsboot ging maakte de 498 ton metende „Engonia" in bij/ zonder zwaar weer gevaarlijk slagzij! „Op het moment dat wij het schip* verlieten was de toestand hopeloos!*, vertelde kapitein Ros van de .En gonia". „Door de duisternis hebben" we ons schip niet zien zinken". Giteren hebben enkele schepen uren-» lang intensief naar de „Engonia" ge zocht, zonder iets te vinden. Men. neemt aan dat de kustvaarder is ge kapseisd en gezonken. Tien uur lang hebben de schipbreu kelingen de reddingsboot op de woeste zee drijvende weten te houden. „Het togs een wonder,'dat zij de nacht in die kleine boot zijn doorgekomen", vertelde schipper Yvon van de Franse treiler via de scheepsradio,JZij waren zo versuft, dat zij niet schenen te wek ten wat er gebeurd was. Het was moe ie lijk hen te verstaan, omdat zij niet veel Frans spreken, maar we begrepen, dat de lading ijzererts tengevolge van de zware golfslag plotseling was gaan schuiven. De boot maakte- slagzij en kreeg een lek. De mannen hadden nau welijks tijd om in de reddingsboot te klimmen. Zij vertelden me, dat de „Engonia" binnen een half uur gezon ken moet zijn". Op de foto de in 1956 gebouwde „Engonia", eigendom van. Dammers'en Van der Heide te Rotterdam. - Een verzoek.om vrijstelling van de militaire dienst van Wolf Büdiger Hess, zoon van Hitiers voormalige plaatsvervanger Rudolf Hess, is 'afge wezen. Wolf Hess, een 23-jaxige student in de architectuur, had gesteld, dat zijn geweten hem verbood militaire dienst te doen voor de voormalige rechters' van zijn vader. De officiële instantie die het verzoek behandelde, was ech ter van mening dat dit krachtens de wet geen grond voor vrijstelling is.-I Een gerechtelijk vooronderzoek voor een proces tegen bisschop dr. Otto Di- belius is op het ogenblik gaande in Oost-Berlijn. Het vooronderzoek is ge opend op verzoek van het Oostberljjnse stadsbestuur. Dr. Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk en bisschop van Berlijn-Brandenburg heeft vorig jaar aan kerkelijke leiders in Oost- en West. Duitsland een rondschrijven gezonden, waarin hij betoogde, dat orders van een totalitair bewind als het Oostduit- daarna een felle campagne tegen hem gevoerd. Ook werd hem veid boden in Oost-Berlijn te preken;/ maar daar heeft hij zich niet aan gestoord. Nog steeds gaat hij iede- re eerste zondag van de maand in,, een Oostberlijnse kerkdienst voor. Dr. Dibelius woont in West-Eerlijn, Als de officier van Justitie tot de con clusie komt, dat de bisschop voor het gerecht gedaagd kan worden wegens aansporing tot ongehoorzaamheid aan de staat, zou hij op een van zijn be zoeken aan de kerken in Oost-Berlijn gearresteerd kunnen worden. Ondanks veel kritiek, ook van bin nen de kerk, heeft dr. Dibelius vast gehouden aan zijn standpunt. Maan dag verklaarde hij nog op de alge mene synode van de Evangelische kerk in Berlijn, dat hij „zekerder dan oc.it" was van zijn standpunt., Vorige maand heeft dr. Dibelius aan- se voor een christen niet altijd bindend gekondigd, dat hij zich terugtrekt als zijn, Ihïj tachtig jaar wordt (in mei van dit De Oostduitse regering heeft jjaar). Zijlstra: hand aan stuurknupp Ons volk dient zich te realiseren dat wij niet alle werken hoe belang rijk ook tegelijkertijd in uitvoering kunnen nemen. Als wij al onze grote plannen in een zo hoog mogelijk tem- po zouden gaan uitvoeren, zou dat on getwijfeld aanleiding geven tot een in flatoire ontwikkeling". De minister begon met te wijzen op de vele gunstige aspecten, die het voorbije jaar In financleel-economisch opzicht te zien heeft gegeven en sprak daarop als zijn mening uit, dat In het jaar 1960 de groei van de bestedingen slechts ten dele kan worden opgevangen door de toeneming van de nationale produktie. Het overschot op de betalingsbalans zal moeten worden aangesproken voor ongeveer één miljard gulden, maar daarover behoeft niemand zich nog zor gen te maken, want er resteert dan nog altijd een tegoed van zeven k acht honderd miljoen. Wel zullen wij er voor moeten oppassen dat deze manoeuvre niet doorslaat naar de verkeerde kant, zei de minister, die voorts Inging op de psychologische kant van de zaak, een kant die een vergroting kan inhouden van de gevaren, die ontegenzeglijk aan deze situatie zijn verbonden, Minister Zjjlstra constateerde tn dit verband het opnieuw ontstaan van wat hjj noemde, een soort welvaartspsy- cbose. namelijk het verschijnsel, dat iedereen zijn deel In de toegenomen welvaart verlangt en als hewjjs van de juistheid van zjjn wensen wel ergens een bepaalde achterstand kan ontdek ken. Als men al die te berde gebrachte argumenten van achterstand of van hët deel in de toegenomen welvaart zèu gaan generaliseren, zou dit slechts kuns nen leiden tot inflatie, zo meenae prof. Zijlstra, in dit verband met een zekere Ironie gewagend van de „georgani seerde touwtrekkerij om een deel van het nationaal produkt". Al kon de bë-< windsman hiervoor zeer zeker begrip opbrengen, toch toonde hij zich nogal beducht voor te ver gaande loonsve,*; hogingen. Over de prijspolitiek merkte spreker o.a. op, dat het bedrijfsleven het een:, gezamenlijk afgesproken be leid zal moeten waarmaken en dat de regering een ontkoppeling tussen loon- en prijspolitiek niet zal kunnen aan vaarden. De regering is thans doende, zo ont hulde prof. Zjjlstra, met het analyseren van de overheidsuitgaven, wanrbjj oök do belastingdruk nader onder de Loep wordt genomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1