Linkse Segni verloor steun Indonesische rondreis verveelt Chroestsjew liberalen Akkoord over salarissen leraren in vei KAPITEIN VERTELT HOE ZIJN SCHIP ONDERGING llige haven Doel ontslag: kritiek op Eisenhower AMSTERDAM KAN zijn TUNNEL FINANCIEREN Chief Whip In Oostduitse mijn thans 44 doden RUS WIL MACHINES ZIEN Sowjetleider eerder naar DE GAULLE IN LANGUED0C VORMING NIEUWE COALITIE? Voor onbevoegden lagere schalen Wethouder verklaart in raad „We blijven streven naar rijksbijdrage" epfcders ffp! NEGENTIENDE JAARGANG No. '4S3& r Studie over Oltmans rfr Jp* Vrouw lichtte mannen op: acht maanden 5i Raketbouwer treedt af Geen protestdemonstratie van boeren in Den Haag DONDERDAG 25 FEBRUARI I960 A N Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Brand ivoedt voort VAN gezaghebbende Indone sische zijde is vandaag mee gedeeld dat de Russische pre mier Chroestsjew, die op het ogen blik een rondreis door het eilan denrijk maakt, mogelijk N eerder naar huis zal terugkeren, „als zijn besprekingen met de Indone sische leiders spoedig tot een succesvol einde zullen leiden". In berichten in de Indonesische pers wordt gezegd, dat Soekamo en Chroestsjew al een basis voor overeenstemming hebben gevon den. Verdeling m è;m rM/JT 0LLEDIGE overeenstem ming is gisteren bereikt over een salarisverhoging voor de leraren bij het VHMO, het nijverheids- en het kweekschoolonderwijs. In een gecombineerde vergadering van de commissies voor georganiseerd overleg werden de regeringsvoor stellen aanvaard. De nieuwe rege ling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 januari 1960. Extra-periodiek Rectoren jp Verschil kleiner Aanpassing IN PYJAMA ROLLEN Botterdam. Witte de Wltmiram 2d l'clet 1107IM) <0 U Poatbu» 1112 Postgiro No 424518 (Ci&ctitendienst abonnementen i a.301920 uur Zaterdag! 171® uur Teletoon 112700. Huygensplera 1 TeleJoor 183*67 i3 UJnenl Postbu» 1091 Postgiro No 424867. Klaehtendienat 18.30—10 30 Telefoon 362569 Snul-wee 132 Telet 4570 Th oma* 6 Kemplastraat 6 a Telet. 6345-1. Abonnementsprijs 6! eewt oer wee It. i 3 SS oer mnand. 1 1J» nes* kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschllnt dagelijks. •a-Oravenftaee DoPdTeeht: Schiedam: (Geldie tot vrijdagavo**) ONBESTENDIG, Vooral aanvankelijk veel bewolking met eulae regen» later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk barde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Iets hogere temperaturen. Zon op: 7.35 Maan op: 7.16 Onder: 18.12 Onder: 18.09 k E socialisten voeren op het ogen- KABINETSCRISIS IN DE socialisten voeren op het ogen blik oppositie en nemen daarbij de allure aan alsof zij op rozen zitten. Het kabinet is niets, er wordt niet geregeerd. Van alle mooie plannen komt niets terecht, enz. De meest min achtende taal slaan ze uit over de per sonen van sommige bewindslieden. Minachtende taal uitslaan over be windslieden is echter iets anders dan kritiek uitoefenen op bewindslieden. Het laatste is niet alleen geoorloofd, maar ook gewenst. Wij doen dat, als we menen dat het moet, ook. Daar moet de democratie het van hebben. Maar het eerste is een teken van zwakte. Als staatssecretaris Roolvink dan ook schimpscheuten moet lezen als in het blad „Welvaart", zonder com mentaar overgenomen door „Het Vrije Volk", dan behoeft hij daar niet eens boos over te worden. Dergelijke ver halen zijn geen dolkstoten die hem ra ken, maar zij werken als een boeme rang en treffen het hoofd van hen die ze debiteren. _N „Het Vrije Volk" heeft ir. H. I Vos nu zijn hart gelucht over de loonnota van de staatssecretaris. We Waren er erg benieuwd naar wat „Het Vrije Volk" er wel van zou zeggen. Wij dachten nl. dat we hier met een stuk geslaagd beleid te maken hadden en dat de socialisten, voor wie alles wat de regering doet per se niets ge daan" Is, er een beetje mee in hun maag zouden zitten. Immers als de socialisten hun zin hadden gekregen, zou er een algemene loonronde van pet zijn gekomen op één datum. Nu is er een gedifferentieerd loonbeleid gevoerd. Differentiatie in de percen tages en differentiatie in de tijd. En het effect is een gemiddelde verho ging van 5,6 pet. De heer Vos vertelt dat laatste, maar verklaart desniettemin dat de herrie groter is geweest dan het ef fect Voor 2/3 van de werknemers wijkt het percentage lVt pet., hetzij naar boven hetzij naar beneden, van het ge middelde af. Ongeveer 15 pet van de arbeiders schiet er ver bovenuitEen kléine groep van 10 pet. blijft achter. Wij denken dat degenen die het stuk van de heer Vos lezen toch wel be grijpen dat deze denigrerende toon over het werk van de staatssecretaris slaat ais een tang op een varken. Want uit wat de heer Vos aan cijfers geeft, blijkt dat de zaak bezig is te slagen. Maar die erkenning kan er niet af. Maar dat werkt ook ais een boemerang. De heer Vos heeft er niet bij ver teld dat in het nieuwe loonbeleid an ders dan in het oude de gelegenheid bestaat en ook is benut om de zeer onrechtvaardige achterstand in de lo nen die er bij sommige groepen werk nemers was, weg te nemen. De buschauffeurs hebben nu 12 pet. gekregen. Ze moeten maar goed be denken dat zy bij Suurhoffs unifor me loonronden 4 pet. zouder hebben gehad. En dan maar smalen op christelijk- sociale politiek! Uit de Karl Marx-kolenmijn in Zwickau in Oost-Duitsland iji tot nu toe 44 doden omhooggehaald. Het dodencijfer zal echter waarschijnlijk stijgen tot 123, want voor de 79 man nen die in de nog steeds brandende mijn zitten opgesloten bestaat geen hoop meer. Ten einde te pogen de brand In de mijn te temperen zijn Tsjechische des kundigen ontboden. Er worden spe ciale chemicaliën gebruikt om de brand te bestrijden, maar men is er nog steeds niet in geslaagd het vuur meester te worden, zo meldt het Oost duitse persbureau. Ook Russische deskundigen hebben hun diensten aangeboden om het vuur te bestrijden en verlenen hulp bij de reddingsoperaties. De reddingsploegen zijn gekleed in asbestpakken en hebben maskers op. Gisteren maakte de Oostduitse re gering de reden bekend voor haar weigering westelijke journalisten toe te staan naar de plaats van de ramp te reizen. „Het is om bepaalde negatieve ver slaggeving te voorkomen," heette het. Waarnemers menen, dat de Oostduitse autoriteiten niet wensen dat westelijke verslaggevers de ouderwetse uitrus tingen van de mijn zien. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan dr. J. W. Weevers te Ouddorp (Z.-H.), opdracht ver leend tot het schrijven van een studie over de romanschrijver J. F. Oltmans. De Britse minister voor luchtvaart Duncan Sandys heeft echtscheiding aangevraagd van Winston Churchill's dochter Diana* Buitenlandse waarnemers in Indo nesië laten echter heel andere gelui den horen. Zij zeggen, dat de reis van de Russische leider naar Indonesië al lerminst een succes lijkt te worden. Volgens hen botert het niet tussen Soekarno en Chroestsjew en heeft de Sowjet-premier Wijk gegeven de men taliteit van de Indonesiërs slecht te verstaan. Chroestsjew zou er voorts geen geheim van hebben gemaakt, dat hij zich in Indonesië erg verveelt, tot grote ergernis uiteraard van zijn gast heer Soekarno. De Russische premier is precies een week geleden in Indo nesië aangekomen. Er werd toen ge zegd, dat hij twaalf dagen in dit land zou blijven. Alies bijeen heeft Soekarno de Rus sische premier nu een goede twaalf uur lang naar dansen laten kijken en gamelanmuziek laten horen. Slechts eenmaal, in Bandoeng, tijdens een gamelanconcert, waaraan de toeschou wers ook konden meedoen, werd Chroestsjew's aandacht-werkelijk ge boeid. Alle overige keren zat hij uit te rusten van de hitte en de vermoeie nissen van de rondreis. Het batikken vond hii ouderwets, de zilversmeden ook. Soekarno moest het allemaal industrialiseren, vond Chroestsjew. Want de manier, waarop het batikdoek gemaakt wordt, vindt hij een enorme tijdverspilling. Het is al lemaal ouderwets en veel te duur. En toch ligt overal de nadruk op de culturele betrekkingen. En desondanks kon de minister van Cultuur wel ge mist worden voor een reis van enkele dagen naar Ambon, waar een met Rus sisch geld te bouwen oeeanografisch instituut de eerste steen kreeg. Tijdens de bezichtiging van de Boro- boedoer was de enige vraag, die over Chroestsjew's lippen kwam. „Zit er cement tussen de stenen?" Toen Chroeststjew op Bali verwel komd werd met een lange adat plechtigheid was de Russische premier zo onrustig, dat Soekamo de ceremo nie liet bekorten. Chroestsjew is een vermoeid man, die last heeft van de hitte. Hij wil machines zien. Chroestsjew en Soekarno hebben gisteren op Bali weer enkele uren ge confereerd, naar verluidt vooral over de economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Indonesië. Volgens oficiëie mededelingen van Indonesi sche zijde verliep bet gesprek „in een sfeer van vriendschap en wederzijds begrip", maar buitenlandse waarnemers betwijfelden deze verklaringen. Zij gingen meer op het gezicht van de Russische leider af, dat allerminst vro lijk stond. Chroestsjew heeft in een toespraak, te Den Pasar op Bali verklaard, dat Rusland Indonesië zal steunen in de strijd om westelijk Nieuw-Guinea terug te krijgen van Nederland. „Het Russische volk Seschouwt dit als een rechtvaardige en wettige eis", aldus de Sowjet-leider. De stuw Hagestein in de Lek, een belangrijk onderdeel van de Delta werken, is bijna gereed. Het beton werk en de zogenaamde vizier- schuiven zullen in juni worden op geleverd. Op de foto: Een overzicht van het benedenstroomse gedeelte van de stuw met in de linker ope ning de vizierschuif (250 ton) in ge sloten stand. De zuidelijke opening (rechts) is nog in aanbouw. President de Gaulle van Frankrijk is vandaag een vierdaagse rondreis be gonnen door de Languedoc, in het zuidwesten van Frankrijk. H(j zal in deze streek 19 steden en dorpen be zoeken. ROME DE chr.-democratische Itali aanse regering van Antonio Segni heeft gisteravond besloten af te treden. Na een kabinetszitting van een uur en twintig minuten ging Seg ni naar het Quirinaal om het ont slag by president Giovanni Gronchi in te dienen. Vorige week liet de liberale partij weten dat zij de regering niet langer zou steunen in de Ka mer van Afgevaardigden. Naar het oordeel van het liberale par tijbestuur voerden de christen democraten een te „linkse" poli tiek. Ondanks de terugtrekking van de liberalen beschikte Segni nog over een kleine meerderheid in het parlement, gezien het feit dat de neo-fascisten en dc monarchisten hem steunden. De lin kervleugel van de christen-democraten wenst echter geen formele banden met deze groepen. Het was overigens deze toenemende invloed van links die de liberalen deed besluiten zich terug te trekken. Van de 596 zetels in het parlement bezetten de christen-democraten er 273, de liberalen 13, de monarchisten 23, de neo-fascisten 24 en de sociaal democraten van Saragat 17. De communistische partij heeft 140 afgevaardigden, de linkse socialisten van Nenni bezetten 89 zetels. 12 zetels zijn verdeeld over kleinere partijen. "Waarschijnlijk zullen nu onderhan delingen moeten worden gevoerd over een nieuwe regeringscoalitie die be reid is de noodzaak van meer sociale en politieke hervormingen te erken nen. De eenheid van de christen-de mocratische partij zal daarbij moge lijk op de proef worden gesteld. De linkervleugel van de christen democraten heeft herhaaldelijk aange drongen op samenwerking met de Nenni-socialisten. Het is de zevende kabinetscrisis die Italië na de oorlog heeft gekend. En kele daarvan weerspiegelden het ge brek aan "discipline in "de christen democratische partij. Vele meer voor uitstrevende christen-democraten zijn voorstander van rationalisatie van aüe energiemaatschappijen, afschaffing van de monopolies op het gebied van eer ste levensbehoeften als zout en sui ker en groter regeringsbevoegdheden ter ontwikkeling van het achtergeble ven zuiden. i Fx* De inwoners van Oudewater worden er dezer dagen aan herinnerd, dat het voor. jaar In aantocht ls: op het nest dat zich op de schoorsteen van het uit 1588 da terende stadhuis bevindt, is zoals wij maandag reeds meldden de eerste ooievaar van dit jaar neergestreken. Bet was voor de fotograaf geen gemakkelijke opgave om een plaatje te maken van vader ooievaar, die, zolang het wijfje nog niet aanwezig is, nog veel door de polder zwerft. De rechtbank te Rotterdam heeft de 41-jarige strijkster G. V. uit Krimpen aan den IJssel, conform de eis, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Zij had drie Rotterdammers, met wie ze door middel van een huwelijks advertentie in aanraking was ge komen, opgelicht voor enkele honder den guldens. «MP V' De salarisschaal wordt volgens deze voorstellen voor doctorandi en bezit ters van de B-akte verlengd met twee periodieke verhogingen, waardoor hel eindsalaris (te bereiken na twintig jaar) f 1131 wordt (nu 1071). Tevens zullen twee aparte bezoldi gingsschalen voor onbevoegden ingeu steld worden. De eerste schaal, die zal gelden voor bezitters van een M.O.-akte, kandidaten of met dezen gelijkgesteld en, ligt op 85% van de nieuwe schaal voor bevoegden, doch heeft een maxinmm-salarisanciënnt- teit van 18; de tweede schaal ligt (eveneens met maximaal 18 verho gingen) op 72,5% van de bevoegden- schaal. Deze tweede schaal zal gelden voor alle overige onbevoegden. Uit de nieuwe regeling stippen wij verder aan: Voor doctorandi en bezitters van een B-akte, die aangesteld zijn in een vol. ledige betrekking aan één school, wordt de schaal nog met een derde periodieke verhoging verlengd, zodat voor deze groep het eindsalaris f1161,per maand zal bedragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan de doctores nog een extra periodieke verhoging toegekend, zodat hun eind- salarissen 1161,resp. 1191,wor den (thans 1118,A De eindsalarissen voor de rectoren en directeuren van de drie groepen van scholen (kleine, middelgrote en grote scholen) bedragen f 1276,—, f 1338,^- en 1399,per maand (thans f I195.~, ƒ1257,— en ƒ1304,—'Vit In de genoemde salarissen zijn niét begrepen de huurcompensatie, de AOW-compensatie en de nieuwe pet 1 januari 1960 in werking tredende at- gemene salarisverhoging. j f Het systeem van de periodieke ver hogingen wordt zó gewijzigd dat de stijging in inkomen aan het begin van de loopbaan minder snel zal zijn dan thans het geval is. Voor de uren ier aren wordt dn de bezoldiging per lesuur een zekere afvlakking aange bracht, waardoor het verschil in bezol diging tussen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Voor de nu in dienst zijnde leraren zullen door omrekening van de salaris- anciënniteit zodanige inpassingsmaat regelen worden getroffen, dat niemand door de nieuwe regeling in salaris zal achteruitgaan. Het beginsalaris in vol ledige betrekking wordt daarom ver hoogd tot ƒ535,per maand (thans 504,en gelijkgemaakt aan dat vaa de urenleraar met 29 wekelijkse les uren. Het marine-etablissement aan het Oosterdok in de hoofdstad dat, volgens de staatssecretaris van Marine, zal moeten verhuizen als de IJ-tunnel volgens het huidige plan gebouwd wordt. Een verhui zing, die de tunnelbouw extra- duur maakt Zeelui „Ik zal nooit vergeten hoe blij wij wa ren toen wij de „Capitaine Qucme- rais" zagen en hoe goed wü door de bemanning van dat vissersvaartuig, dat ons redde, zijn verzorgd." Met deze bewogen woorden vertolkte kapitein S. Ros de gevoelens van alle opvarenden van zijn schip, de „Engonia", nadat zij woensdagmid dag door hun redders in de Franse vissersplaats La Rochelle aan land waren gebracht. De Nederlandse zeelieden, die meren deels gehuld waren in kleren die zij van hun redders hadden geleend waren direct na aankomst overge bracht naar een café aan de haven, waar kapitein Ros in de veilige warmte het relaas deed van de on dergang van zijn schip, de 498 ton metende „Engonia" in de Golf van Biscaje. „We waren maandagavond om 11 uur uit de Spaanse haven Pasajes ver trokken met 840 ton zinkerts, met be stemming Antwerpen", zo vertelde kapitein Ros. „Er stond een hoge zee, met een krachtige westelijke wind. 's Nachts om 2.40 uur waarschuwde de officier van de wacht mij, omdat net schip plotseling onheilspellend slagzij maakte, zover, dat de machi nekamer spoedig onder water kwam te staan. Het schip was niet te hou den en nadat wij noodseinen hadden uitgezonden gingen wij in de sloep". De tien opvarenden werden urenlang in de sloep op de hoge golven heen en weer geslingerd. Verscheidene van hen waren zo uit de kooi, in pyjama, in de sloep gesprongen. Toen het dag werd zagen zij verschei dene schepen zoeken, maar het duur de tot twaalf uur 's middags voor hun laatste lichtkogel werd opgemerkl door de uitkijk van de Franse treiier .Capitaine Quemerais", die 's och tends om halfzeven het vissen had gestaakt zoeken. om naar de „Engonia" te Kapitein Ros vermoedt, dat door het hevige rollen van zijn schip op de zware zee de lading is gaan verschui ven en de luiken waren ontzet en dat daardoor zijn in 1956 gebouwde schip onder is gegaan in het „zeemans- kerkhof", zoals de Golf van Biscaje in de zestiende eeuw reeds door de Nederlandse zeelieden werd genoemd. De tien opvarenden van de „Engonia" zullen per trein van La Rochelle naar Nederland reizen. Zij worden vrij dagochtend thuis verwacht. Het zijn: kapitein: S. Ros (28) ongehuwd, uit Den Haag; stuurman: J. Q. Brand (39), gehuwd, zonder kinderen, uit Vlissingen; eerste machinist H. Mel- gers (36), ongehuwd, uit Viaardin- gen; tweede machinist: B. M. Bijten- hoorn (22), ongehuwd, uit Schiedam; leerling-machinist P. A. Vierstraate (16), uit Nijmegen; matroos: "W. Twijnstra (29), ongehuwd, woonach tig in Canada; matroos G. Postma 21), ongehuwd, uit Kollumerland; !chtmatroos G. Wiersma (19), onge- uwd, eveneens uit Kollumerland; •atroos onder de gage: A. van Beien Ui), ongehuwd, uit Noordwyk aan Een leidende figuur bij de produktie van de Amerikaanse Atlas-raketten, Thomas Lanphier, is woensdag afge treden, omdat de defensiepolitiek van president Eisenhower volgens hem on voldoende is. De president „onderschat de vijand en overschat onze kracht", zo verklaarde hij. Lanphier. een bekende oorlogsvlie ger uit de jaren 1941-1945, was vice- president van de Convair-afdeiing van de „General Dynamic Corporation". Hü heeft zün baan van 50.090 dollar per jaar opgegeven omdat hij vrijelijk kri tlek wil kunnen leveren op de rege- ringspolitiek. Volgens hem is president Eisenhower op het gebied van de mo derne wapens „niet zo goed ingelicht als hij denkt". Lanphier Is van mening dat de Ver. Staten meer en betere raketten nodig hebben en dat de vlieg tuigen van de strategische luchtmacht permanent in de lucht moeten zijn om toe te kunnen slaan. Op 1 maart hoopt de heer H. Stege- man, hoofd van het ambtsgebied Gro ningen van de Ned. Heidemaatschappij zijn 25-jarig ambtsjubileum te herden ken. Een receptie zal op deze dag van halfvijf tot zes uur worden gehouden in het nieuwe kantoor van de Ned. Heidemaatschappij aan de Zaagmul- Zee; kok: T. Wiebe (31) uit Arnhem.dersweg 202 te Groningen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM kan de IJ-tunnel zelf financieren. Dit verklaarde de Amsterdamse wethouder mr. Van den Bergh in de gemeenteraad. Deze zelf-financiering zal echter tot gevolg hebben dat verscheidene andere grote werken uitgesteld moe ten worden. Het totale investerings niveau zal echter niet veel hoger oplopen. Ook het sluiten van zelfstandige leningen voor de IJ-tunnel ligt volgens mr. Van den Bergh binnen de moge lijkheden: b.v. een burgerzinlening of een speciale lening. „Wij blijven er echter naar streven", aldus de wethouder, „om voor de tun nel, die immers ook nog een bovenge- meentelijke betekenis heeft, een rijks bijdrage te krijgen, aangezien de zaak ernstiger zou worden wanneer de last ook in de toekomst op de gemeente zou blijven drukken". Een speciale regeling met het ryk achtte hij niet strikt nodig maar wel wenselijk. Desnoods kan het geld dat aan de IJ-tunnel wordt gespendeerd langs de omweg van een subjectieve verhoging worden terugverkregen. „Bovendien", zei de wethouder, schept een tunnel mogelijkheden iot opbrengsten. Wij zien kansen om uit de tunnel inkomsten te trekken",* (Hierbij kan mr. Van den Bergh slechts gedacht hebben aan een tolheffing Red.). f (Advertentie) 29 STUKS F t- IN HET BÉKENDE GROENE DOOSJE De landelijke vereniging voor be- dry fsny verheid in de landbouw (BVL) heeft besloten, voorlopir af te zien- van haar plannen om e-u boeren-pro- testdemonstratie in De" Haag op touw te zetten. In plaats daarvan zal ge tracht worden een audiëntie bij de mi-*, nister van Landbouw en Visserij te krijgen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1