Veiligheidsraad komt woensdag bijeen m Negerpassen tijdelijk afgeschaft 1 Janke liet Henk niet in de steek Nieuw parlement in Indonesië Chroestsjew heeft succes op Franse platteland ff Eerste fruitbomen al in bloei Frondizi lijdt nederlaag in Argentinië Furler opvolg^ van Schuman?! De Gaulle gaat met boeren praten Wéér kerkbouwactie van gerei kerken COMMUNISTEN SLAAGS MET NATIONALISTEN Bergen (N.H.) krijgt nieuwe burgemeester Rollende boom doodt jonden in Hoensbroek Vele communiste langs de weg r CRISIS VOOR PREMIER KASSEM MAANDAG 28 MAART 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4561 r Directeur: H. DK R.U1G Gronings meisje kreeg hulp om naar Canada te gaan N Zuid-Afrika is het vandaag een „dag van rouw" om de 72 doden van Sharpevüle en Langa. In Johannesburg, waar 650.000 zwarten en 350.000 blanken wonen, werd verwacht dat een half miljoen arbeiders niet op het werk zouden verschij nen. De blanke bevolking is ner veus en geschokt door een week van onlusten. Een reeks door de regering de laatste dagen afgekondigde nood maatregelen heeft de algemene ongerustheid nog vergroot. De politie staat gereed voor alle even tualiteiten. Alle politieverloven zijn ingetrokken. -Grote Sprong" geslaafd Soekamo Veiligheidsraad Ordelijk Zie verder pag. 3, 6e kol.) MASJOEMI GEWEERD Uitval Franco zon hartaanval hebben gehad President de Gaulle zal volgen de week met de leiders van Franse boerenorganisaties spra ken over landbouwkwesties,,al dus is in Parijs meegedeeld. fSI - De boeren klagen, dat zij geen be hoorlijk bestaan meer hebben sinds; 15 maanden geleden de garantieprij zen voor hun produkten werden afgesc schaft. A Witte de Wltfta trant 2» Teles 1137 OU <9 U Postbujt 1112 Postgiro No €2-1519 Kiaentencilensl abonnementen 18.3019 30 am Zaterdags 1718 uur Teieloon 11S700. Huygensplem I Telefoon 183407 i3 LU reen Postbue 1091 Postgiro No €24887. KlnchtemUeturt 18.3019.30 Telefoon 362368 Souiwee I3ï Telef 4S70. Thomas Kemplsstraat 8« Telef 6343-1. abonnementsprijs 61 cent oer week. 2.65 per maand t IXH oer twsrtsal Losse nummers 13 nent Versehllnt dagelUk» Botterdam: •Cravenhage Oordrecbit: Sehledam J Tia*ua& (Geldig tot dinsdagavond} WEINIG VERANDERING. ;i. Bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige aan de kust af en toe vrij krachtige noodoostelljke wind. Weinig verandering in temperatnur. j Morgen: Zon op: 6.23 Maan op: 7.30 onder: 19.08 onder: 21.41 i?fï< Hoofdredacteur L)ï J A H J S BKi'INft SiA.i'I rouw in Z.-Afrika van In april 1958 emigreerde Henk Oud- Mwa pit zijn dorp Thesinge (Gr.) naar Canada. Oadman had als piloot bij de NAVO-strijdkrachten gediend. Hij wilde in Canada, piloot in de burger luchtvaart worden en dan zijn ver loofde Janke. laten overkomen. .Toen Henk vier maanden later een duik nam in de Eraser, een rivier te New West- minster in Brits Columbia, raakte hij een balk en brak hij zijn nek. Twee weken lang was het een strijd op leven en dood. Besloten werd iemand uit Nederland te laten over komen, die hem. dierbaar was. Toen men hem vroeg wie hij graag bij zich zou hebben, fluisterde Henk: „Janke". Janke ontving telegrafisch het ver soek over te komen, maar de familie had daar niet voldoende geld voor. De plaatselijke dokter ging eens hier en daar praten in Thesinge en snel lagen toen een kleine drieduizend gul den op tafel, Janke wist niet wat baar te wachten stond, toen zij in New Westminster arriveerde. Zij vond Henk liggend met het: gezicht naar beneden, zijn hoofd geschoren, een gewicht op zijn. hoofd en volkomen verlamd. „Toen heb ik niet gehuild. Dat kwam "later ..pas", vertelt Janke. Janke week niet van de zijde van Henk tjjdens een crisis, die twee dagen duurde. Hij kwam er door en drie maanden later zat hij in een rolstoel. Thans, anderhalf jaar later, kan hij zichzelf aankleden en voor zichzelf zorgen. Tweemaal per dag maakt hij loopoefeningen, met zijn benen in me talen beugels. Thans hopen Henk en Janke te gaan trouwèn. De enige moeilijkheid is een baan voor Henk te vinden. Binnenkort zal hij uit het revalidatiecentrum wor den ontslagen. Janke kwam naar Canada op een bezoekvisum, dat twee maanden gei nig was. Zij had 15 dollar op zak. Het ministerie van immigratie heeft voor dit speciale geval het visum steeds ver lengd en haar toegestaan te werken. Zij is verpleeghulp in het St. Mary- ziekenhuis in New Westminster. Haar bezoekvisum loopt in juli definitief af. Als Henk dan nog geen werk heeft en *0 nog niet getrouwd zijn, zullen bei den naar Nederland moeten terug keren. Maar zij willen in Canada Wijven. Henk Oudman, die thans 25 is, had voor,zijn ongeluk zijn vliegbrevet voor nf burgerluchtvaart. Janke, die thans 22 is, i& vol vertrouwen dat alles in orde zal komen. Zij vertelde: ,,We zul len gelukkig zijn. De rolstoel kan me niet schelen. Ik houd al van hem vanaf pHjn 16de jaar en eens zal hij weer kunnen lopen." Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, ge poogd olie op de golven te gooien. Hij heeft de wet op de paspoorten tijdeliïk buiten werking gesteld. Dat betekent, dat voorlopig geen negers meer zuilen worden gearresteerd, die niet in het bezit zijn van een pas. Het dragen van VEN blanke politieman achtervolgt een kleurling met een knuppel: Een beeld een paspoort zal weer verplicht ge- vare de relletjes die vorige week plaatsvonden in de Unie van Zuid-Afrika, s*®kl worden als normale toestanden Deze onthullende foto werd genomen in Langa, een negerwijk van Kaapstad, zwn teruggekeerd. waar bij opstootjes verscheidene doden te betreuren waren. De man die deze De voo-rzitter van het pan-Afrikaan- foto nam vertelde, dat de wedloop van de kleurling vergeefs was. De politie- 9? congres, Loetkoeli, heeft gisteren man kreeg hem namelijk, kort nadat deze foto was genomen, te pakken en zbn paspoort, „het symbool van de ranselde hem af. De (gereformeerde) Stichting Steun ■Kerkbouw is voornemens een actie te Toeren om zeven miljoen gulden bij een te krijgen voor de kerkbouw. De Plannen voor deze nieuwe actie zijn in „een aanzienlijke mate van voorbe reiding" zo formuleert ds. Chr. W. J. Teeuwen uit Dietr-m, de „propagan dist" van SSK, het. De gevoerde „Grote Sprong"-actie is zeer goed geslaagd. Aanvankelijk beoogde men één miljoen bijeen te brengen, welk streefbedrag weldra ge steld werd op anderhalf miljoen gul den -en dit laatste bedrag is mt> twaalf duizend gulden gepasseerd. De afgelopen week is het in ver scheidene delen van Irak tot bloedige botsingen tussen communisten en anti communisten gekomen, aldus is in Bagdad vernomen. Reeds wordt ge sproken van een crisis, te vergelijken met die ten tijde van de aanslag op premier Kassein. Men neemt aan dat de incidenten zijn georganiseerd en uitgelokt door anti-communisten, die hun honderden slachtoffers van relletjes van vorig jaar willen wreken. Men is het er in politieke kringen in Bagdad niet over eens of de politie geen orde kan of wil houden. Begin vorige week werd in een kap perszaak in Bagdad een jongeman ver moord. Dit veroorzaakte heftige anti communistische betogingen, waarbij de politie van de daken met stenen werd bekogeld. Eén betoger werd ge dood, en zijn begrafenis, later in de week, was aanleiding tot nieuwe de monstraties. Volgens waarnemers zijn de afgelopen week in Bagdad ten min ste vier personen om het leven gexo- men. Het pro-comonunistische blad „Al Bilad" berichtte, dat vrijdag in de stadswijk Mamoun een groep leden van de communistisch-georiënteerde „Democratische jeugd liga" werd be schoten. Er vielen verscheidene ge wonden. In de havenstad Basra in het zuiden des lands, werd een vrachtwagen met communisten aangevallen door natio nalisten. Ongeveer dertig personen liepen verwondingen op. Woensdag kwam het in het minis terie van Defensie, het hoofdkwartiei van premier Kassein, tot een schiet partij. Kassem versoheen die avond niet op een receptie ter gelegenheid van de nationale feestdag van Paki stan. In Mosoel, het noordelijke oliecen trum zijn eveneens talrijke meiden-"' ten voorgevallen. De politie zou een groot aantal arrestaties hebben ver richt, voornamelijk onder communis ten. De toestand is gespannen. De golf van onrust die over Irak slaat, contrasteert scherp met de be trekkelijke rust die sinds oktober heerste. De pogingen van de regering de invloed van de communistische partij, met name in de vakbonden, te oeperken, is door de nationalisten kennelijk opgevat als een aanmoedi ging openlijk toe te slaan. Bagdad wordt versierd in verband met de komst van de Indonesische president Soekarno, woensdag. In di plomatieke kringen acht men het ech ter niet uitgesloten, dat het Indonesi sche staatshoofd zijn bezoek van drie dagen in verband met de onrustige toestand zal afzeggen. Men vreest na melijk, dat communistische demonstra tes naar aanleiding van het bezoek tot ongeregeldheden zullen leiden. Premier Kassem heeft de-tegen de voormalige Iraakse premiers Djarcali en Baban en de oud-minister van Bui tenlandse Zaken Basjakan gevelde doodvonnissen omgezet in gevange nisstraffen van drie tot tien jaar. De drie veroordeelden oefenden hun func ties uit ten tijde van het bewind van de vermoorde Noeri Es Said. L. J. DE RUITER Tot burgemeester van Bergen (N.H.) is benoemd de heer L, J. de Ruiter (40), thans burgemeester van Kninre en Blankenham. De nieuwe burgemeester van Bergen is lid van de PvdA. De heer De Ruiter volgt mr. W. Huygens op, die eind 1959 ontslag vroeg en kreeg nadat de raad van Ber gen het vertrouwen in hem had opge zegd. Tot burgemeester van Vught is be noemd de heer J. A. M. Rouppe (49), burgemeester van Nieuw-Ginneken. De heer Rouppe is r.k. Ook Ouderamstel krijgt een nieuwe burgemeester: de heer J. J. M. Visser (56), burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. De heer Visser is r.k. slavernij", verbrand. iHet is zeker, dat zijn voorbeeld vandaag op -grote schaal zal worden nagevolgd. Hij heeft de negers aangeraden vandaag rustig thuis te blijven om incidenten, te voor komen. Premier Verwoerd zal vandaag in het parlement een wetsontwerp indienen om het Afrikaanse Nationale Congres, het pan-Afrikaanse Congres en „be paalde andere organisaties" buiten de wet te stellen. Dit voornemen iheeft in politieke kringen in Kaapstad enige verwonde ring gewekt, .omdat de regering reeds krachtens de wet op de onderdrukking van het communisme een wet die uit 1950 dateert groté bevoegdheden heeft. Op zijn reis door Frankrijk wijkt Sowjet-premier Chroestsjew af en toe enigszins af van het officiële urogram- ma door op de toeschouwers tofe te lopen en enige tijd handen te schudden. Ook na zijn bezoek aan de munt in Parijs gaf hij een aantal arbeiders, die hem enthousiast begroetten, een hand. De 3-jarige Emile Habets uit Wij- nandsrade is zondagmiddag tijdens het spel op een opslagplaats van bomen aan de Nieuwstraat in Hoensbroek on der een rollende boom geraakt en op slag gedood. Hij was te zamen met enkele vriend jes aan het spelen op de hout-opslag plaats, waar plotseling een van de bo men is gaan rollen. De zitting van de Veiligheidsraad der V.N. zal op verzoek van Zuid- Afrika woensdag in plaats van morgen worden gebonden. Zuid-Afrika heeft geprotesteerd tegen het bijeenroepen van de Raad. Premier Verwoerd heeft zaterdag een rede gehouden waarin hij sprak over revolutionaire elementen, die de blanke regering van Z.-Afrüka bedrei gen. Hij beweerde, dat de bloedige ge beurtenissen van maandag verband hielden met relletjes In Belgisch Kongo en Nyasaland, waar onafhankelijkheid het streven is. Dr. Dónger, minister van Financiën, volgde in een rede te Calvinia hetzelfde thema en zei: „Deze relletjes zijn niet beperkt tot Zuid- Afrika alleen. Er zijn relletjes geweest in Algiers, Belgisch Kongo, Nyasaland en Kenya, in Zuid-Amerika komen elke dag bloedbaden voor. Men kan iemand leren kennen aan zijn vrien den, en als men ziet welke buiten landse organisaties en landen met deze oproermakers sympathiseren en hen er mee gelukwensen, dan is de schakel met het communisme gemakkelijk te zien," Dr. Verwoerd heeft er hij de blanken In Zuid-Afrika op aangedrongen niet vooringenomen jegens de negers te worden of vijandige gevoelens tegen hen te gaan koesteren na de onlusten van enkele dagen geleden. Op een massabijeenkomst in Meyer- ton, in Transvaal, zei hij: „De zwarte massa's van Zuid-Afrika verdienen dit niet. Ik ken ze in alle delen van het land. Zjj zijn rustig, ordelijk en vre delievend en loyaal jegens de rege ring en het bestuur". Men moet inzien dat het niet de Afrikaanse bevolking is geweest die eisen stelt, maar dat politleke agi tatoren, die de Afrikanen willen misleiden, hier de hand in hebben. Zou het in het belang van de we reld zijn, indien degenen die Zuid- Afrika samen houden onder het be wind zouden komen niet van de Bantoe-massa's, maar van agitato ren, die deze massa's in hun macht hebben? Zien wij iets dergelijks ook niet in andere delen van Afrika ge beuren?" aldus premier Verwoerd. De politieke bijeenkomst was voor treffelijk georganiseerd. Kinderen spra ken namens de Engelse, Nederlandse en andere gemeenschappen in Zuid- Afrika. Een Engels-sprekend meisje zei: „Wij vragen de wereld ons niet te veroordelen omdat wij trachten ons kostbaar erfdeel te bewaren". (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester De Ranitz van Utrecht heeft zaterdagmiddag tij dens een zeer druk bezochte recep tie van het gouden Nederlandsch Christelijk Gymnastiek Verbond in Esplanade te Utrecht het bondsbestuur meegedeeld, dat H-M. de Koningin aan het Verhond het recht heeft verleend tot het voeren van het predikaat „Koninklijke". Deze mededeling vormde uiter aard het hoogtepunt van de geest driftige viering van het vijftig jarig bestaan van de grootste chris telijke sportbond in ons land en was tevens een bijzondere dag voor de gehele christelijke sportwereld. Op de foto: burgemeester De Ranitz overhandigt de voorzitter van het NCGV, de heer A. F. den Boeft, het document, waarin wordt meegedeeld, dat het Verbond zich voortaan „Koninklijk" mag noe men. (Voor een verslag zie pag. 5) President Soekarno heeft gisteren de samenstelling van het nieuwe Indonesi sche parlement bekendgemaakt. Het bestaat voor bijna de helft (130 zetels) uit vertegenwoordigers der politieke groeperingen. De overige 131 zeteis worden door afgevaardigden van mili tairen en politie, leger, luchtmacht, marine en politie bezet. De regeringsgezinde nationalistische partij, de PNI kreeg 44 zetels, de ortho doxe mohammedaanse partij, Nahdatoel Oema 36, communisten 30, christelijke partij 6, katholieke partij 5, het Indo nesische Mohammedaanse Verbond 5, de Perti Moerba 1 en de Nationalisti sche Indonesische Partij eveneens 1.' Nog twee kleine partijen zullen door een lid vertegenwoordigd 2ijn. In overeenstemming met de verwach tingen keert de eens zo machtige Masjoemi niet in het parlement terug. Hoewel het aantal zetels van de com munisten in vergelijking met het oude parlement terugliep van 39 naar 30, beschikken zij thans over 23 van de politieke zetels tegen 14.7 in het oude parlement. Premier Cjhroestsjcw en zijn familie zijn zondag, op de tweede dag van hun rondreis door de Franse provincie nlf Pan via Nimes naar Marseille gereden, Het was een tocht door een gebied met veel communisten. In elke plaats werd het gezelschap toegejuicht door mensen die ondanks de zware regen overal in groten getale langs de wegézt stonden, ':,yS De bevolking van Marseille heeft de Russische premier vanochtend een glo rieus onthaal bereid toen hij per auto een rit door de stad maakte. Overal waar Chroestsjew kwam waren men senmassa's op de been, die zijn vóór naam schandeerden tot spreekkoren: „Ni-kl-ta, Ni-ki-ta". De politie, ont daan door de moord op een commu nist die aanplakbiljetten plaatste en in conflict kwam- meteen groepje rechtse extréme elementen, had uitgebreide' bévéaigingsmstatregelen getroffen*: maar de communistische party, die in Marseille zeer veel aanhangers heeft, had ervoor gezorgd dat het publiek zich op vele plaatsen -vanachter de. af zettingen zeer enthousiast toonde. Taf- rijke spandoeken en borden met vriendschapsleuzen staken hoven de mensenmassa's uit. --yMfy Gisteravond werd de Russische lei der door een grote menigte hartelijk toegejuicht toen hij op het balkon van ds woning van de perfect verscheen. Di Pichegu heeft Chroestsjew za terdag de harten van de boeren géW- stolen met een heftige uitval tegeb de mensen die geen waardering ivoor het boerenwerk hebben. Of de Fran se regering erg met deze steun aan de boerenstand ingeuomen zalzijn: is een andere vraag, gezien de moei lijkheden die 'zij de iaatste t]jd met de Franse boeren heeft gehadA;- 3' In Nimes, waar de iunah gebrulici werd, waren de straten zwart van dé mensen. „Ik-ben bijzonder ingenonS^É met het welkom dat het Franse Volk mij bereidt. Ik voel mij onder n:|uf onder vrienden", zei Chroestsjew£'M» ui, j-iiscaffit (Van onze correspondent) Het zachte weer van de vorige week heeft in Zeeland de bloesemknoppen van de vroege pruimen (de „krozen") al doen openspringen. Deze pruime- bomen, die men nog slechts in enige Zeeuwse centra vindt, zijn nu overdekt met een vacht van witte bloesems. De koppen van de vroeg bloeiende peren en kersenrassen tonen ook dagelijks verandering maar het zal nog wel tot de Paasdagen duren voordat deze hun bloesempracht zullen tonen. De regeringspartij in Argentinië, de intransigente radicale party van presi dent Frondizi, heeft bij de zondag ge houden tussentijdse verkiezingen een nederlaag geleden tegen de voornaam ste oppositiepartij in het land, de radi cale volksunie van Balbin. Waarnemers zijn echter van mening, dat Frondizi's partij, waarvan de volksradicalen zich in 1957 afscheidden, toch nog de meer derheid in de kamer zal behouden. De uitslagen van zondag voor de helft de zetels in de Nationale Verga dering worden wel beschouwd als een duidelijke waarschuwing aan Frondizi, dat hij zijn politiek van so berheid, die zou moeten lijden tot eco nomisch herstel, hem de meerderheid in het parlement zou kunnen doen ver liezen, wanneer over twee jaar gestemd wordt voor de andere helft van het aantal zetels in de Nationale Vergade ring. Toen zestig procent van de stemmen was geteld was de stand: volksradica len (Balbin) 1.506.403, intransigente radicalen (Frondizi) 1.218.528 en blan co 1.103.008 stemmen. i De Peronisten en communisten, die geen kandidaten hadden mogen stellen, hadden hun aanhangers aangeraden blanco biljetten in de stembussen te deponeren (in Argentinië bestaat de stemplicht). Tot dusver is het aantal blanco stemmen lager dan door de Pe ronisten en de communisten verwacht werd. De verkiezingen in Argentinië zijn niet overal rustig verlopen. De politie moest in Buenos Aires een eind maken aan betogingen van aanhangers van de radicale volksunie. Er werden twintig arrestaties verricht. Verscheidene wijken van Buenos Aires waren vannacht in duisternis ge huld door het ontploffen van een trans formator. Men vermoedt, dat er sabo tage is gepleegd. Het Londense blad Daily Mail meldt „uit betrouwbare bron" te hebben ver nomen, dat het Spaanse staatshoofd generaal Franco kortgeleden een hart aanval heeft gehad. In Spanje zou hierover de strengste geheimhouding in acht zijn genomen, maar het nieuws zou toch zijn uitgelekt. Het bericht van het Londense blad heeft in Spanje verwondering gewekt. Men wees er hier op, dat Franco de" laatste vier dagen verscheidene malen in het openbaar is verschenen. gen leden van het stadsbestuur. De Duitse christen-democraat Fur ler is vandaag -gekozen tot voorzitter van "het Europese parlement. Hij kréiiijf 68 stemmen tegen' de Italiaan Martini» (liberaal) 44. De socialistische fractie had geen kandidaat gesteld. J|f5- Furler was door de christen-democra1* tische fractie kandidaat gesteld nadat de 73-jarige Robert Schuman, de hui dige voorzitter, zaterdag had bekendge maakt dat hij niet herkiesbaar was. Dit terugtreden kwam .niet onverwachts. Schuman werd de laatste tijd in zijn werk belemmerd door. zijn zwakke, ge zondheid en het was bekend dat vele christen-democratische fractiegenoten de voorkeur gaven aan een ander» Men heeft hem ais pleister op de wonde éfeh raadgevend voorzitterschap" aangebo den, doch deze waardigheid heeft hij kortaf van de hand gewezen. Op 18 maart weigerde de Gaulle het parlement, dat op reces is gegaan* bijeen te laten komen voor een behan-" deling van de klachten van de boeren, - zulks ondanks een desbetreffend ver zoek van de meerderheid der afge vaardigden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1