Ontwapening Tussen de rails' bij Harmeien... Auto mee op treinreis Botsing goederentreinen ontwricht spoorverkeer Weer kernexplosie in Sahara fl Weer ongeregeldheden in Zuid-Afrika Mi Verzachte resolutie in V-raad Kon. Olie: meer dividend en aandelenbonus li, TOMADO 1 mengbeker KLM begint dienst Rotterdam-Hamburg FRANKRIJK TEVREDEN: Bom no. 2 kleiner dan vorige Politie beheerst de situatie CHROESTSJEW EN DE GAULLE CONFEREREN BOMMENWERPER ONTPLOFT BOVEN LITTLE ROCK HAMMARSKJOELD INGESCHAKELD 27,5 miljoen voor door droogte getroffen boeren Protest-bijeenkomst van Surinamers r D' TWEE MACHINISTEN ZWAAR GEWOND DOODSTRAF VOOR RAPIN VRIJDAG I APRIL 1960 V. Directeur: H L)L KUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4566 ï{t Hoofdredacteur. Ur J A H J HHUINb SLOT (Van een onzer verslaggevers) HET TREINVERKEER tussen enkele grote steden in het westen des lands is vandaag ernstig gestagneerd, doordat twee op el ftaar gebotste goederentreinen de rails hebben geblokkeerd, juist op de splitsing van de spoorlijnen WoerdenAmsterdam en Woerden Utrecht, in de buurt van Harmelen. Omstreeks vijf uur vanmorgen reden een zandtrein uit Maarn en een goederentrein uit de richting Woerden met een daverende klap op elkaar in, waarschijnlijk doordat de bestuurder van de zand trein een onveilig signaal niet heeft gezien. Door de botsing ont stond een enorme ravage; bovenleiding en rails werden ernstig be schadigd. Hebt u een eTOMADO Koffiemolen JA TE VROEG DE Franse regering heeft mee gedeeld, dat vanmorgen om 6.15 uur Nederlandse tijd in de Sahara-woestijn met succes een tweede kemproef is genomen. In een officiële verklaring werd ge zegd, dat het tot ontploffing ge brachte wapen een plutonium bom. was van veel kleinere om vang dan het wapen dat op 13 februari in de Sahara voor een proef werd gebruikt. VOORUITGANG NIET GEBONDEN voor heet water. Vergen weinig ruimte^ ster stelt voor: O A PA RTHEIDSPOLITIEK Voor drie miljoen frank aan schilderijen gestolen Rotten)nm: W)tt« «c witDitrtat l'elM. 110700 tf u Poiiou» ma Pcwteiro No M431S KJacntendtenn «Oonneineman >j.ju10 do utur Zatertfag*. 17—18 uur Ceictocro 115700 Huvwiwpiem I Telefoon tS34«? <3 titaan Poetbti# 109) Portglrr No 424867. Klerhteadlenot 18 311 -1H 30 reiefoon 3S2369 Smnwe» ij» Teim 4310 Thnmw Rem pl ««trimt B - relet 93491 AhonnementgprH» *i e«nt eer ween 7 6f. per m» and i Ut oer IrmrUil trw» nttmmer» 13 cent Voraehllnt dtzelUlM t~Grf*atmpr Oordreeftt' Schiedam (Geldig tot zaterdagavond) MEER WIND, Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen oost en zuid. Morgen: Zon op: 6.14 Maan op: 9.45 Onder: 19.15 Onder: 0.41 (Van onze militaire medewerker) ,E ontwapeningsbesprekingen zijn te Genève hun eerste stadium in gegaan, Beide partijen hebber zich be ijverd elkander de loef af te steken. Dat deze voorstellen meer op propa ganda-effect zijn berekend dan opj realiseerbaarheid zal geen „insider" ontgaan. Doch het grote publiek zal allicht geneigd zijn in de realiseer baarheid te gaan geloven, en, vooruit lopend daarop, reeds thans op verlich ting van de defensie-lasten gaan aan dringen, Symptomen daarvan zijn al te bespeuren. Dat het grote publiek vergaandeI ontwapening mogelijk acht is ver klaarbaar. De ontwikkeling van de moderne oorlogsmiddelen is zo spec taculair en zo snel verlopend en geeft zulke revolutionaire gevolgen in het conventionele denken over het wezen van de oorlog, dat weinigen dit tempo kunnen bijhouden. Daardoor wordt het begrip „oorlog" zo onvoorstelbaar, da het onwillekeurig van een concrete mogelijkheid in een abstracte o< gaat. Deze gedachte wordt dan nog ge- «Ümuleerd door de politieke en stra tegische opvattingen van niet de eer sten de besten, nl. dat belde tegenover elkaar staande partijen uit vrees voor zelfvernietiging toch niet van nucleaire wapens gebruik zullen dur ven maken en dat dus deze wapen nimmer zullen worden gebruikt. Er is dan niet veel fantasie meer voor no dig om als consequentie van deze overwegingen te concluderen dat dan even goed ontwapening kan plaats hebben. Want indien er dan toch geen oorlog meer gevoerd kan of zal wor den, waartoe dan zulke enorme bedra gen voor ontwapening uitgegeven? De Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij zal aan de op 19 mei 1960 te honden aandeelhou dersvergadering voorstellen, over het boekjaar 1959 een dividend in contan ten uit te betalen van in totaal S 5.25 op elk der per 31 december 1959 uit staande *2.391.577 aandelen. In het be drag van 5.25 is begrepen een inte rimdividend van 1.50. dat in oktober 1959 op elk dezer aandelen betaalbaar werd gesteld. Bovendien zal worden voorgesteld ten laste van de agio-reserve op elk der op 31 december 1959 uitstaande 72.391.577 aandelen 2 procent uit te keren in aandelen der vennootschap, voor het eerst delende in de winst over het boekjaar I960. Over 1959 werd S 5 dividend gedeclareerd. Zie ook pagina 7) deze gedachtengang zit een ernstige denkfout. Het moge dan waar zijn dat geen oorlog met zware nucleaire wapens te verwachten is uit zelfvernietigingsvrees, doch dan is dit toch alleen het gevolg van het feit dat op het stuk van deze wapens een evenwicht bestaat, een atoomwapen- evenwicht- En voorts, dat indien er ook geen oorlogen van kleinere om vang plaatshebben, dit het gevolg is van het feit dat er ook op het stuk van conventionele wapens, aangevuld met lichte tactische A-wapens, een evenwicht bestaat. Met andere woor den, dat we het feit dat een oorlog in onze tijd sterk naar de achtergrond is geschoven naar de méns gespro ken te danken hebben aan de om standigheid, dat het Westen er zorg vuldig voor heeft gewaakt op elk ter rein van de bewapening een even wicht te bewaren. Dat ongeziene, voortdurend door de westerse neiging tot bezuiniging op de bewapening bedreigde bewapenings- evenwicht, is de reden dat vandaag de dag er minder oorlogsgevaar bestaat dan bij voorbeeld in de jaren dertig. Toen is het gebrek aan evenwicht oor zaak geweest dat een oorlog uitbrak, thans worden wij voor deze calamiteit behoed door dat evenwicht, al wordt dit op het stuk van de conventionele wapens zo dubieus, dat het niet zon der lichte A-wapens kan worden ge handhaafd. Wie deze feiten nuchter erkent en afweegt zal begrijpen dat te Genève van westerse zijde slechts kan worden gestreefd naar een, ontwapening die zorgvuldig het bestaande evenwicht garandeert. Garandeert, ten eerste door controle en ten tweede door niet af te dalen beneden een zeker peil. Want b.v. bij een totale ontwapening1 zoals Rusland propageert ont staat evenzeer een machtsverschil ten nadele van het Westen. Met messen hewapende horden zijn evenzeer een machtsfactor. De zwaar bewapende ridders werden in de Gulden Sporen slag in 1302 bij Kortrijk ook verslagen door met bijlen, mestvorken en dors vlegels bewapende poorters. Bij een bewapeningsvacuüm past dan een sterke internationale hoogbewapende politiemacht, die de machtigste ont wapende staat in bedwang kan hou den. Wie echter daarin voorshands gelooft, loopt met het hoofd al te zeer in de wolken. DE machinisten van de bij de bot sing betrokken treinen, de'heren J. Muis nit Utrecht en J- Langendük alt Amsterdam, moesten met ernstige verwondingen naar het r.k. ziekenhuis „Ope Dei" te Woerden worden over gebracht. Een zogenaamde passagie rende machinist werd licht gewond: deze mocht na behandeld te zijn naar huis terugkeren. De plaats van hel ongeluk bood vanmorgen een chaotische aanblik Vijf zandwagens waren op elkaar ge vlogen en hadden de aanhangwagen van de locomotief omhooggedrukt. An dere wagens lagen kris kras over de rails. Van de andere trein was een geslo ten goederenwagon dwars over de bemtsloot gekanteld: aan de andere kant was een oliewagon irt de sloot terechtgekomen en daarin leeggelopen. Een op een platte wagon vervoerde ijzerconstructie was door de schok de baan opgeschoven. Geen wonder, dat de ongevallenploeg van de spoorwe gen dacht de gehele dag nodig te heb ben om de ravage op te ruimen. Vanuit Rotterdam en Den Haag rij den de treinen niet verder dan Woer den. De dienst tussen Woerden en Utrecht wordt met bussen onderhou den. De verbinding tussen Woerden en Amsterdam is uitgevallen. Men hoop- Be koning van Malakka, de 64-ja- rige Toeamkoe Sir Abdoel Rahman, de eerste gekozen constitutionele mo narch van Malakka, is vandaag over leden, aldus is te Koeala Loempoer be kendgemaakt. De 23-jarige Fransman Georges Ra pin. zoon van zeer rijke ouders, is in Parijs ter dood veroordeeld wegens moord op een vrouw van lichte zeden en een bediende van een benzinepomp station. Deze laatste zou hij hebben neergeschoten bij een ruzie over ge morste benzine, toen de tank van Ra- pin's auto gevuld werd. Bij het voor. onderzoek heeft Rapin verklaard nog elf moorden op zyn geweten te hebben, maar de politie heeft hiervoor geen bewijzen kunnen vinden. Na ongeveer een half uur overlegd te hebben, kwam de jury tot de uitspraak: schuldig. Rapin hoorde het vonnis aan zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Rapin's vader, een bekend ingenieur, heeft voor de rechtbank verklaard dat hij niets afwist van zijn zoons rela ties met de Parijse onderwereld. Hij was overtuigd van de onschuld van zijn zoon. Distillers Corp.-SIaerams Netto-winst 6 mnd. per uit jan. jl. 3 15.152.000 (15.379.000) of S 1.73 (1.75) per aard. 'Dan hebt u voor slechts f 9.50 ook een handige Junior mixerl Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes, cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.SO te. 'dat de dienst morgenochtend nor maal zou kunnen worden hervat. Het ongeluk gebeurde op een zo vroeg uur, dat de NS-directietrein met rechters onmogelijk in de buurt kon zijn. Het spoorwegbedrijf is namelijk gisteren begonnen met een aantal oriëntatieritten, die ten doel hebben leden van de zittende en staande ma gistratuur meer begrip bij te brengen, voor de moeilijkheden en mogelijk heden ten aanzien van de beveiliging, door hen van dichtbij vertrouwd te maken met technische zaken, die vaak een grote rol spelen bij de behande ling van spoorwegongelukken, dienst- overtredingen etc. Deze foto geeft een overzicht vun de enorme ravagedie vanmorgen op de spoorlijn bij Harmelen ontstond. nadat daar twee goederentreinen op elkaar waren ingereden. (Van een onzer verslaggevers) De K.L.M. heeft vandaag een vaste lijndienst RotterdamAmsterdam Hamburg in haar luchtnet opgenomen. Voorlopig wordt per dag een vlucht gemaakt in beide richtingen. Zodat kan. worden gesproken van een dage lijkse luchtverbinding tussen drie be langrijke havensteden. Het vliegveld Schiphol Is in deze lijndienst als over- station opgenomen. De vluchten tussen Rotterdam en Hamburg via Schiphol worden uitge voerd door een tweemotorige Convair 340, die 44 passagiers kan vervoeren. Het toestel vertrekt elke werkdag om kwart voor negen van Zestiénhoven, arriveert om tien over negen op Schip hol en koerst daarna naar Hamburg, waar het om 11.10 uur aankomt. De vertrektijd in Hamburg is 's avonds om vijf voor halfnegen, aankomst op Schiphol om tien minuten voor tien en vertrek om twintig minuten over tien. De aankomst op Zestienhoven is kwart voor elf. De K.LJVI, beschikt op Zestienhaven nog niet over een technische afdeling, zodat het lijntoestel regelmatig naar Schiphol zal vliegen voor de gebrui kelijke onderhoudsbeurten. De grond- maatschappij Air Despatch verzorgt de afhandeling op Zestienhoven van deze lijndienst. IN verschillende delen van Zuid- Afrika is het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen, doch dc politie heeft meegedeeld, dat zij de situatie meester is. Een vijftigtal nieuwe arrestaties werden verricht. Ondanks het feit, dat er een voedsel tekort gaat heersen, houden de Afri kanen in de negerwüken Lang», en Nyanga, bij Kaapstad, de staking uit protest tegen de persoonsbewijzen vol. Beide lokasies zijn door een sterke troepenmacht afgesloten. Slechts vrachtwagens met voedsel voor vrou wen en kinderen, gezonden door de liberale partij, worden doorgelaten. In de lokasie Natalspruit, bij Jo hannesburg, werd een afdeling politie door een Afrikaanse menigte ingeslo ten. De agenten konden zich echter een weg terug banen zonder dat doden vielen. In de lokasie Newlands echter schoot de politie een Afrikaan dood. toen hun wagen door een grote groep demonstranten werd ingesloten. Te Cato Manor, de roerige Afrika nenwijk van Durban, wist de politie door rustig optreden relletjes te voor komen. In een buitenwijk van Kaapstad zijn gisteren de woningen van drie Afri kaanse politiemannen in vlammen op gegaan. De bewoners hadden eerder op de dag een waarschuwing gekregen hun huis te verlaten, maar hadden hieraan geen gevolg gegeven. De leider van de progressieve partij, dr. Steytler, zal vandaag in het parle ment vragen stellen over de arrestatie van Kgosane, de 2I-jarige leider van het Pan-Afrikaanse Congres in de Kaapprovincie. Kgosane was de man, die de grote demonstratie van woensdag, naar de parlementsgebouwen, tot staan bracht. Terwijl de menigte wachtte, beloofde de hoofdcommissaris van politie van Kaapstad, kolonel Terblanche, Kgosane. dat hy ervoor zou zorgen, dat hij de minister van Justitie, Erasmus, te spreken zou krijgen. Na deze toezeg ging liet Kgosane de betogers terug keren. Naar in Kaapstad werd vernomen, is Kgosane donderdag, met twee andere lëiders van het Pan-Afrikaanse Congres, ontvangen door Greef, de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie. Daarna werd hij gearres teerd. De „Rand Daily Mail'' een oppositie blad in Zuid-Afrika, meldt dat Segat. hoofdredacteur van het liberale tijd schrift „Africa South", en Tambo, secretaris-generaal van het Afrikaanse Nationale Congres, die uit Zuid-Afrika gevlucht waren, toen de politie woens dag razzia's hield, zich te Lobatsi, in Beetsjoeanaland. bevinden. Het Pan-Afrikaanse Congres heeft donderdag de Verenigde Naties tele grafisch verzocht de Zuidafrikaanse regering niet langer te erkennen. Het Congres drong aan op erkenning van een „voorlopige regering van het land". ]Be bont werd ditmaal op de 'grond tot ontploffing gebracht (het eerste kernwapen Tan Frankrijk explodeerde op een enkele tientallen meters hoge stalen toren). Van de aijde van het ministerie van Defensie Is verklaard dat het tot ontploffing brengen van de nieuwe bom een stap was naar het uit eindelijke doel: een bom voor operatio neel gebruik. Ook nu vond de explosie plaats bij het Franse militaire atoomcentrum in de Sahara te Reggane. In een officiële verklaring van de Franse regering wordt gezegd dat de proefexplosie van vandaag een aanvul ling vormt op die van 13 februari jl., en dat „natuurlijk alle voorzorgsmaatrege len zijn genomen om te voorkomen dat bevolkingen gevaar lopen door radio actieve afval te worden besmet". Na het officiële communiqué is door een zegsman van het Franse ministerie van Defensie verklaard, dat het kern wapen dat vandaag op het zand van de Sahara explodeerde, een belangrijke vooruitgang betekent voor de Franse kernwetenschap. De energie welke door deze explosie vrijkwam was aanzienlijk geringer dan bij de eerste kernexplosie. (De eerste Franse atoombom had een explosief vermogen van 70.000 ton dy namiet). De Franse kerngeleerden hebben zich erop ingesteld het Franse kernwa pen aan te passen aan de moderne tac tische oorlogvoering, inplaats van het te ontwikkelen tot een zeer groot kernwa pen dat in de strategie thuishoort. Het ontwikkelen van een kleiner kernwa pen is een gecompliceerder opgave dan het construeren van een groot. Voorts is vernomen dat bij het twee de kernwapen een nieuwe „aanvuuria- ding" is toegepast, met een kleinere hoeveelheid springstof. De Franse regering heeft de afgelo pen maanden duidelijk laten blijken dat zij zich niet gebonden acht door de Engels-Amerikaans-Russische overeen komst proeven met kernwapens op te schorten. Tenzij deze landen tegelijker tijd besluiten ook de bestaande voorra den kernwapens te vernietigen. Zolang dit niet is geschied wil de Franse regering de achterstand ten op zichte van de drie landen van de „atoomclub" zo spoedig mogelijk in lopen. Zonder twijfel zal ook deze tweede Franse atoomproef tot vele internatio nale protesten leiden, evenals de eerste. Destijds sprak Japan zijn bezwaren uit en was Ghana de leider van tal van protesten van Afrikaanse landen. Ghana bevroor zelfs tijdelijk Franse activa tot dat zou zijn vastgesteld dat de ontplof fing geen schade had aangericht. De proef is genomen hoewei het vrij zeker is dat de Russische premier Chroestsjew, die vandaag ten tweede male besprekingen is begonnen met generaal de Gaulle, hier weinig mee in genomen zal zijn. Woensdag merkte de Russische pre mier nog op dat „het voor de gehele mensheid beter zou zijn" wanneer geen proeven met kernwapens meer worden genomen. Woordvoerders van de Westelijke delegaties bij', de Geneefse- conferentie over stopzetting der kernproeven heb ben vanochtend meegedeeld dat de tweede Franse kernexplosie in de Sa hara geen rechtstreekse invloed zal hebben op het overleg. Echter staat Frankrijk thans wel min of meer als de vierde mogendheid met kernwapens op de achtergrond van de conferentie. het Amsterdamse Amstelstathra namen de Spoorwegen gisteren proeven met het vervoer van anto^s per trein. In de zomermaanden, juli en augustus, zullen de N.S. namelijk spe ciale auto-nachttreinen laten rijden op het traject AmsterdamAvignon 'Frank rijk' en terug. Deze extra-treinen be slaan uit dubbeldeks wagens, waarop 38 auto's vervoerd kunnen worden, en slaaprijtuigen voor de passagiers. Op de foto: de auto's rijden via het perron de dubbeldekswagens op. Ten minste vijf mensen zijn donder dag om het leven gekomen, doordat een Amerikaanse straalbommenwer- per van het type B-47 boven Littlft Rock, de hoofdstad van de staat Ar kansas, ontplofte. Onder de slachtof fers bevonden zich drie inzittenden van het vliegtuig. Een vierde lid van de bemanning wist zich met zijn valscherm te redden, maar hij heeft zware brandwonden op gelopen. De brandende wrakstukken van de bommenwerper verwoestten zeven hui zen, terwijl ook een aantal auto's, bo men, telegraafpalen en hoogspannings kabels werden vernield. De brandweer was verscheidene uren doende met het blussen van de branden. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht vervoerde het toestel, dat tien minuten vóór het ongeluk voor een oefenvlucht van het nabij little Koek gelegen vliegveld was opgestegen, geen kernwapens. t Advertentie i f Met steun van de Afro-Aziatische groep, heeft Ecuador gisteren bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties een resolutie ingediend, waarin de raad wordt verzocht een beroep op Zuid- Afrika te doen dat dit land de rassen discriminatie beëindigt. Tevens wordt aan secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeid verzocht „praktische schikkin gen" te treffen met de Zuidafrikaanse regering, en daarover aan de raad ver slag uit te brengen. Deze resolutie, die werd ingediend door Jose A. Correa, ambassadeur van Ecuador, is het resultaat van veel pra ten achter de schermen, dat geleid heeft tot verzachting van de oorspron kelijke AziatischAfrikaanse wens da; Zuid-Afrika door de raad aan de kaak wordt gesteld en dat zonodig scherpe diplomatieke en economische maatre gelen tegen dit land zouden worden genomen. De uit 29 naties bestaande Afro-Azia- tische groep was het eens geworden over een ontwerp, waarin Zuid-Afrika scherp werd veroordeeld. Naar verluidt was Correa tegen een „veroordeling". Deze houding sloot aan bij redevoeringen van de gedelegeer den van Engeland, Frankrijk en Italië, waarin gepleit werd voor voorzichtig optreden. Na de hervatting van het debat, nam de Zuidafrikaanse delegatie, die op de plaatsen van de diplomatieke waarne mers had gezeten, gisteren weer plaats aan de conferentietafel. President de Gaulle en premier Chroestsjew zijn vanochtend om tien uur bijeengekomen op het slot Ram- houiliet, de zomerresidentie van de Franse staatshoofden, om een begin te maken met hun besprekingen, die, naar algemeen wordt verwacht, van grote invloed zullen zijn op de topconferen tie. De besprekingen zullen twee da gen duren. Aan het einde van zijn vermoeiende tocht door Frankrijk, waarop Chroes tsjew in vijf en een halve dag meer dan vierduizend kilometer heeft afgelegd, werd op de Sowjet-ambassade te Pa rijs een receptie gegeven. Er waren ve le vooraanstaande Fransen, onder wie ministers en vooraanstaande premiers. De bankier Rothschild werd aan Chroestsjew voorgesteld als een der rijkste mannen van de wereld. „Wij zijn thans rijker dan u", zei de Sowjet- premier schertsend. De toespraak van Chroestsjew had veel weg van een agenda voor de top conferentie. Hu verklaarde dat „het zeker onmogelijk is om alle vraagstuk ken die in een rijp stadium zijn geko men af te ronden op een enkele top conferentie." „Het is daarom nodig", vervolgde Chroestsjew, „te beginnen met de meest belangrijke en nijpende kwesties als, bij voorbeeld, algehele en volle dige ontwapening, de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland en het stopzetten van 'kernproeven". Hij voegde eraan toe dat de bijeen roeping van een topconferentie moge lijk is geworden dankzij de verbete ring van de internationale betrekkin gen. „Wij hopen dat deze conferentie een belangrijke stap zal betekenen naar verdere ontspanning in de wereld", Chroestsjew zei te hopen dat zijn ge sprek met de Gaulle bij zou dragen tot verdere uitbouw van de Russisch- Franse vriendschap. Hij achtte dit in het belang van Europa en de gehele wereld. (Van onze parlementsredactie) Minister Marijnen (Landbouw en Visserij) heeft nu de Staten-Generaal voorgesteld op de begroting voor 1960 27.5 miljoen uit te trekken voor fi nanciële hulp aan de boeren die vorig jaar door de droogte zün getroffen. Inbrekers hebben zich vanochtend toegang verschaft tot het restaurant „Colombe d'Or" in de Franse plaats Saint Paul de Vence. en zich uit de voeten gemaakt met een twintigtal schilderijen, onder andere van Rgnoir, Picasso en Dufy. De totale waarde van de verdwenen collectie wordt geschat op drie miljoen (nieuwe) francs. In totaal hingen er 25 schilderijen, alle bekende kunstwerken, in de grote zaal van het restaurant, een trekpleis ter in de Alpes Maritimes. Vijf schil derijen lieten de inbrekers achter. De Federatie van Surinaamse ver enigingen in Nederland heeft op een bijeenkomst in Bellevue te Amsterdam geprotesteerd tegen de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika en het daaruit voortgevloeide recente optreden tegen de negers aldaar. In meer of minder heftige bewoor dingen hebben bestuursleden van de bij de federatie aangesloten organisaties en talrijke leden aangedrongen op een duidelijke uitspraak van de rijksrege ring. Ieder uur dat de regering over deze kwestie nu nog zwijgt, is een bele diging aan de Surinamers en de Antll- lianen", zo zei de federatievoorzitter, de heer F. Moll uit Amsterdam. Men besloot drie telegrammen te ver zenden. In het eerste, bestemd voor de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, vraagt de federatie onmiddel lijke stopzetting van de terreur tegen de negerbevolking en afschaffing van de apartheidspolitiek. In een telegram aan de Tweede Kamer verzoekt de federa tie de kamer de misdaden tegen de mensheid begaan in Zuid-Afrika onom wonden te veroordelen en de rijksre gering door middel van een motie te verzoeken een duidelijke uitspraak te doen. Tenslotte verzoekt de federatie in een telegram aan de regering de ter reur in Zuid-Afrika en de apartheids- pohtiek te veroordelen en dit conse- brengen" beleid tot uitdrukking te Pe dries arige Frans den Hollan der uit Geidermalsen is donderdag in het water van de Lange geraakt en verdronken. Vriendjes kwamen de moeder vertellen dat hij was gaan zwemmen, waarop zij onmiddellijk naar het water snelde, waar zij haar zoon?- ye verdronken aantrof.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1