De Gaulle in Canada Stakingsparool in Z.-Afrika niet opgevolgd A Iedereen kreeg Explosie op N eder 1. tanker: 5 doden (In de) RAT(s) NORIT Motorjachtje na on1 Ontdekker XV kwam niet terug Militair redt familie uit brandend huis uitgebrand 1/MmIwHI VELE DODEN IN SEOEL Staat van beleg a Zekerheid een Nationale® traditie RAMPNACHT OP DE PENDRECHT f Ook drie gewonden bij Gibraltar Politie redde baby uit afgesloten auto Na sprong van zeven meter hoog Tsjoe bij Nehroe Bevr ij din gsnum nier van ..TROUW" I WAARDEBON r r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N DINSDAG 19 APRIL 1S69 V. NEGENTIENDE JAARGANG No. 4579 Directeur: H ÜL3 KUIG Hoofd redacteur: L)t J A H JS HKIMNS SI-GT Vernielingen Zit - cl e m oust rati es Zon op Zon onder Poesan Drijvend hotel Rij en X. J (oprispingen, (B bran tierigheid» maagzuur) Gummistokken Zie verder pag. 3, 5e kol.) Vierduizend Oostduitsers naar westen gevlucht BIN NENVERINGBED £CH Ui MRU BEEKBED *'W» 0« Wluutraai lei» LJ Poctbu» 1113 Pasutro So U4518 Klacntendlenet «bonnementei. tB-ju1.9.30 on» Zacerdagj 17—oui re/ejoon Huvieiwpieia t Telefoon 183487 |3 Ujaeni Postbu» |09i Portglre No 434889. Kliehtenfllerwt 18.30- -19.30 Telefoon 383989 Soufweï 133 Tetet 4870. Thomas Kemplwtraal 8 Tele» 88490.. AnonnernenteprD» 81 cem Der wee*. I 2.88 WT mBJHSd. f oor kw»rta*L levt*e nummer* 15 een*. Vrrechlint dMeUlks SeocMami •t-Gtvnab&i DmrdrveW: Schiedam: TUïUAj* (Geldig tot woensdagavond). ZONNIGE PERIODEN. Droog en overwegend zonnig weer. Matige, langs de waddenkust af en toe krachtige, noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 5.33 onder: 19.45 Maan op: 3.18 onder: 13.10 Rel tegen Rhee in Zuid-Korea DE Zuidkoreaanse regering van dr. Rhee heeft vandaag in de hoofdstad Seoel de staat van beleg afgekondigd. De maatregel werd genomen, na bloedige botsingen tussen studenten en politiemannen. Volgens onofficiële berichten zijn in Seoel on geveer twintig studenten, die het paleis van dr. Rhee wilden bestormen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over het re geringsbeleid, om het leven gekomen. Volgens politieke waarnemers waren de betogingen in Seoel de grootste die ooit tegen de Zuidko- reaanse regering op touw zyn gezet. Ook uit andere plaatsen in de republiek zijn ongeregeldheden gemeld. In Zuid-Korea is het al sedert 13 maar j.l., toen presidentsverkiezingen werden gehouden, onrustig. DR, RHEE President de Gaulle van Frankrijk is maandagavond per vliegtuig- in de Canadese hoofdstad Ottawa aangeko men voor een officieel bezoek aan Canada. De Gaulle werd ondermeer welkom geheten door gouverneur-ge neraal Vanier en premier Diefenbaker. De Franse president bepti in Ottawa een bezoek van totaal 13 dagen aan het westelijk halfrond, voornamelijk ter voorbereiding van de topconferen tie. De Gaulle is sedert 1945 niet in Ca nada geweest. Hij zal vier dagen in Canada doorbrengen en een week in Amerika alvorens zijn tocht van 27.000 km te besluiten met een bezoek aan Franse bezittingen in het Caraïbi- sche gebied. De Gaulle zal vandaag tweemaal privé-besprekingen voeren met pre mier Diefenbaker. Aan deze bespre kingen wordt ook deelgenomen door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en zijn Ca nadese collega, Howard Green. De oproep die het Afrikaanse Na tionale Congres tot de naturellen heeft gericht om deze week opnieuw in sta king te gaan, heeft geen weerklank gevonden. De arbeiders begaven zich vanochtend normaal uit de lokasles naar hun werk in de stad. Bij de bus haltes stonden lange rijen. De naturel len vertelden, dat zij wel gedwongen waren te werken omdat zö geen geld meer hadden om eten te kopen. Waarnemers menen, dat de grote raz zia's onder de tsotsies (nozems) en an deren, die moeilijkheden zouden, kun nen veroorzaken, alsmede de gevan genneming van leiders van het A.N.C., voor de naturellen aanleiding is ge weest normaal aan het werk te gaan. Het A.N.C., dat thans ondergronds werkt, had huis aan huis pamfletten bezorgd, waarin de naturellen werd aangespoord deze hele week te staken. Incidenten deden zich niet voor, met uitzondering van de lokasie Alexandra. Hier werden in twee cafés „Molotow- eocktails" naar binnen geslingerd. De schade was gering. De doden vielen toen de lijfwacht van dr. Rhee het vuur opende op de betogers, die het paleis van de presi dent nagenoeg omsingeld hadden en tot een bestorming wilden overgaan. Het aantal demonstranten werd aan vankeiijk geschat op ongeveer vijf duizend, maar groeide later aan tot veertigduizend. In het paleis was het kabinet van dr. Rhee in spoedzitting byeen. De betogers hebben |n de buurt van het presidentiële paleis enorme ver woestingen aangericht. Het hoofd kwartier van de liberale regering»)- partij, een politiebureau en een radio station werden vernield. Verscheidene auto's werden in brand gestoken en telefoon- en stroomdraden vernield. Voor het paleis van dr. Rhee poogden enkele honderden betogers de inder haast opgeworpen versperringen om ver te werpen. Zij wilden zich meester maken van een brandweerauto om een bres te slaan In de barricade. Toen het zover was gekomen, opende de politie het vuur. De betogers eisen de vrijlating van studenten die bij eerder gehouden de monstraties tegen de regering in de havenstad Masan en Seoel waren ge arresteerd en verlangden een „verkla ring van de regering" over de op 15 maart gehouden presidentsverkiezin gen, die naar zij zeggen, „onwettig"; waren. Volgens een woordvoerder van de Zuiökoreaanse regering heeft dr. Rhee het kabinet gelast, krachtige maat regelen" te nemen om een einde te maken aan de gewelddaden. Ook op andere plaatsen in Seoel werden- betogingen gehouden. Onge veer vijfduizend studenten hielden „zit-demonstraties" voor het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Enkele uren na de afkondiging van de staat van beleg verschenen in de hoofdstraten van Seoel afdelingen van de militaire politie, gewapend met automatische geweren. Volgens som mige berichten zagen betogers kans enkele jeeps van de militaire politie buit te maken. Zij reden in deze auto's triomfantelijk zingend rond. DE directeur van het hotel „Zermatterhof" (links) in het Zwitserse vakantieoord Zer- matt begroet hier de Nederland se koninklijke familie, die op tweede Paasdag voor een tien daagse vakantie in deze plaats aankwam. Maandagmorgen tegen tien uur waren Koningin en Prins met de beide jongste Prinsessen met een regerings-Dakota van Soester- berg vertrokken. De prinsessen Beatrix en Irene reisden in een tweede vliegtuig. DR UKKER DAN OOIT MET PAASDAGEN Uit de Zuidkoreaanse havenstad Poesan is gemeld, dat 1500 leerlingen van middelbare scholen met de politie slaags zijn geraakt en dat verschei dene politiemannen zijn gewond. Ook in Kwangdjoe en Intsjon zou den betogingen zijn gehouden. De oppositionele democratische partij heeft een beroep op de regering ge daan, de politie te bevelen niet te schieten. Zij heeft voorts verzocht om een bijzondere bijeenkomst van het parle. ment. r C\ rf t-f»rte*nfi INKA-PASTELCREME... Is ook voor tlvr huid de ideale make-up! Bevat geen poeders verstopt de poriën niet; de huid blijft gezond! Wij bieden U een gratis proef. Zendt opa deze waardebon -f 12 ets. postx. voor verzending. Vermeldt Uw ge- laats- en haarkleur, alsmede naam en adres van Uw drogist. E U R E K A-LE IMUIDEN afd. cosmetica 31 (Van onze correspondent) VENLO zag zaterdagmiddag de ver keersopstopping van z'n leven. Het is 's zaterdagsmiddags altijd al druk In Venlo's binnenstad half Duitsland doet er dan z'n weekend inkopen laat staan de middag voor pasen. Het was er zo druk, dat vele Veniose huismoeders achter het (boodschappen-)net visten. En daar kwam dan ter completering, die verkeersopstopping in de Sint Mariinusstraat. Een Duitse auto zwenkte plotseling naar links, met *Un nens tussen twee geparkeerde wagens, en bleef zo staan, het hele verkeer blokkerend. de wagen scheen wel iets bijzon ders aan de hand, want onder het slaken van doordringende gillen pro beerde een dame, haar benen voor op, door een zijraampje naar buiten te kruipen. Men vreesde Iets ernstigs, en velen snelden toe, hetzij om de helpende hand te bieden, hetzij uit pure nieuwsgierigheid, De categorie met laatstgenoemd motief kreeg de mees te waar voor haar geld: de oorzaak van de zonderlinge manoeuvre van de Duitse dame was een bilna 25 centimeter grote rat. die zich in de auto had verschanst. Twee uur lang was door dit incident en liet toestromen ven helpers en nieuwsgierigen van trottoirs en nit auto's een der belangrijkste ver keersaders naar Duitsland geblok keerd.... (Van een onzer verslaggevers) GROTER dan ooit was de vreem delingenstroom, die voor en op de Paasdagen over Nederland uitvloeide: 300.000 buitenlanders die hier logeerden, en verder nog enige honderdduizenden dagjes mensen. De Duitsers waren verreweg in de meerderheid, ook in gebieden, zoals Zeeland, waar dit voorheen niet het geval was. Nieuw is, dat de Fransen op de tweede plaats kwamen. De Amerikanen bezetten de derde plaats en de Beigen, vo rig jaar tweede, de vierde. Er is, vooral in de grote steden, hard gewerkt om al die gasten onderdak te verschaffen- Met succes, want voor zover bekend hoefde niemand een nacht in de, nog vrij frisse, openlucht door te brengen. Let wel: dit hóéfde niet, Het ge beurde echter wel. In Wassenaar sloegen 28 Franse knapen van 15 tot 18 jaar en hun leider, een kapelaan, hun veldbedden op in de voetgan gerstunnel „Kerkehout" (door voor bijgangers gewaarschuwde politie. „Was maar naar ons toegekomen, er was altijd nog wel een gymnastiek- lokaaltje te vinden geweest; enfin, blijf nu maar liggen, maar morgen ochtend zes uur weg wezen, hoor") en hier en daar werden ook buiten landers aangetroffen, die de nacht in hun auto doorbrachten. Maar nodig was dit niet. Want overal hadden de WV's tijdig maatregelen, of te elfder ure noodmaatregelen ge troffen en zich verzekerd van grole aantallen particuliere logeeradressen. In Rotterdam (20.000 buitenlandse logés) sprong zelfs de eigenaar van een rijnschip bij, wat zeer welkom was. want deze accommodatie 80 bedden was steeds nodig. Men kan wel zeggen, dat Nederland tot het laatste slaapplaatsje bezet was. want zelfs het Leger des Heils sprong bij, zeemanstehuizen en voor verkoop gereedstaande caravans werden hier en daar benut. Maar goed eigenlijk, dat er een dikke honderdduizend Ne derlanders het land uit waren. Dat alles overal glad vetliep kan onmogelijk worden gezegd. Daarvoor was de stroom te overweldigend. Er vormden zich voor vele VVV-kantoren enorme rijen onderdak-zoekenden. Daaraan waren öe bezoekers echter xo langzamerhand wel gewend, want met dit verschijnsel hadden zij aan de grenzen, waar zich hier en daar kilo meterslange files vormden, en op de Nederlandse wegen al kunnen kennis maken. Er was met al dit bezoek voor de Nederlanders zelf weinig aan: in de bollenstreek rijen en nog eens rijen buitenlanders, in de (nog maar vaag bloeiende Betuwe) talloze buitenlan ders, die het gezichtsveld beperkten, aan zee drommen buitenlanders, zoals bij voorbeeld op de Scheveningse bou levards, waarover naar schatting con stant zo'n 25.000 mensen, a! dan niet te voet. zich vortbewogen. De Floriadc in Rotterdam boekte 150.000 bezoekers, de Keukenhof 122.000 vanaf zaterdagmorgen, de Hoge Veluwe 8000, Artis 15,000, Blijdorp 19.000, het Rijksmuseum te Amsterdam De ..Keukenhof" was tijdens het paasweekeinde „in vol be drijf": vanaf zaterdag noteerde men 122.000 bezoekers. EEN explosie in de machineka mer van het Nederlandse tankschip Pendrecht heeft in de nacht van zondag op maandag aan vijf opvarenden het leven ge kost. Drie leden van de beman ning werden gewond. Toen het schip zich elf mijl ten zuid oosten van Gibraltar bevond, sprong in de machinekamer een carter, waar door een brand ontstond, die vrij snel kon worden geblust. Rondvliegende stukken hadden echter vele slachtof fers gemaakt. Maandagmorgen Is de Pendrecht de haven van Gibraltar bin nengesleept. De ruim 13.000 ton metende Pen drecht, die voer voor de rederij Phs. van Ommeren te Rotterdam, had onge veer veertig opvarenden aan boord. Door de explosie zijn om het leven gekomen de hoofdwerktuigkundige I. D. Corbeel (62) uit Rotterdam, de der de werktuigkundige A. G. van Wie- ringen (37) uit Amsterdam, de vierde werktuigkundige C. P. J. M. Everaert (26) uit Terholde en de assistent werktuigkundigen L. H. Meyer (24) uit Hoensbroek en G, Balkema (21) uit Den Haag. Zwaar gewond werd de derde werk tuigkundige J. J, Colvoort (27) uit Hengelo. De stoker-olietnan J, M. van Heusden (50) uit Rotterdam en de stoker-olieman A, M. de Wolf (46), eveneens uit Rotterdam, liepen minder ernstige verwondingen op. De Haagse politie beeft zondagmid dag, na door een voorbijganger ge waarschuwd te zijn, moeten ingrijpen om een vijftien maanden oude baby van verstikking te redden. Het kind was door zijn ouders, een Deens echtpaar, in een geheel afgeslo ten kleine auto achtergelaten, terwijl de ouders het miniatuurstadje Maduro- dam bezichtigden. Toen de politie een portierraampje had geforceerd en het portier had ge opend, ontfermde de attente voorbij ganger zich over het kind, dat rood aangelopen in de snikhete benauwde auto lag te huilen. De ouders meldden zich eerst ge ruime tijd na herbaalde oproep via het omroepsysteem van Madurodam, ver moedelijk ook doordat zij de in het Nederlands gestelde oproep niet had den kunnen verstaan. Er verstreken vijf kwartier tussen de ontdekking van de voorbijganger en de komst van de ouders. f Advertentie) helpt snel tegen maagstoornissen VS n kimt bet elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog ia buis! De Amerikaanse luchtmacht is er niet in geslaagd de nenskegel van de „Ontdekker XI", die vrijdagmiddag is gelanceerd, op te vangen. Acht vliegtuigen, uitgerust met net ten om de neuskegel op te vangen, hebben hem niet naar beneden zien komen. Wel zijn radiosignalen van de neuskegel, die nu eens zwak, dan weer goed waren, gehoord. Vermoed wordt dat de cabine van de „Ontdekker XI" door een of ander mankement niet, zoals de bedoeling was, naar de aarde is teruggekeerd, maar nog om de aarde draait. 12.983. Schiphol 27.500. Dit is zo een greep uit de oorden, waar men mensen kon zien. Incidenten hebben zich nergens voor gedaan, behalve dan in Groningen, waar een groep Duitse nozems het met een groep Nederlandse soortgenoten aan de stok kreeg, zodanig dat er nóg meer stokken aan te pas moesten komen; de gummistokken van de politie. Minder plezierig ging het ook toe bij de veren van Breskens, waar een nijdasserig claxonconcert werd ge geven. Hiermee wilden de automobi listen uitdrukking geven aan hun ver ontwaardiging over de slechte service: de veerboten voeren nog volgens de (Van een onzer verslaggevers) DOOR uit een raam in de zeven me ter lager gelegen steeg te sprin gen kon Jan Schoot (19) uit Har- lingen zondagmorgen vroeg zijn moeder, zijn broertjes, zijn oom en een logeetje redden uit een in lichter laaie staand huis. Via de trap konden de Vijf door de rook wakker geworden mensen het bovenhuis aan de Noorderhaven niet meer verlaten: die branddde daar voor al te hevig. Jan. militair met veriof, had zijn zol derkamertje al vallend verlaten om zijn familieleden te hulp te snellen; hij miste namelijk het houten ladder tje. Toch was het dit laddertje dat zijn huisgenoten het leven redde: hij gooide het door een slaapkamerraam naar buiten, en sprong het na. zeven meter diep. Daarbij verstuikte hij zijn enkel, maar dit belette hem niet om het laddertje op zijn schouders te zetten, en zijn familieleden te be wegen zich op de bovenste tree te la ten vallen en zich zo via zijn lichaam in veiligheid te brengen. Achtereenvolgens kwamen zo zijn moeder, zijn broertje, en logeetje Geertje Gudema uit Groningen, naar beneden. Maar zijn oom. de 67-jarige heer N. Outhuyse. die on dersteboven uit een raam hangend (voeten om een ledikant gestren geld. de andere drie naar het lad dertje had geholpen, zag geen kans de bovenste sport te bereiken. Zijn voeten waren al rauw geworden door de brandwonden toen hij gilde: „Ik kan niet ik kan niet". Jan riep terug: „Laat je maar op mij vallen, ik vang je we! op", en het laddertje loslatend stelde hij zich in postuur. Oom kwam er heelhuids af; Jan blesseerde bij het opvangen ook zijn andere enkel Premier Tsjoe En-lal van commu nistisch China is vandaag vanuit Ran goon per vliegtuig in New Delhi aan gekomen voor zijn besprekingen gedurende tien dagen met premier Nehroe over de grenskwestie tussen India en communistisch-China. Tsjoe was vergezeld van zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, maar schalk Tsjen-Ji. Met Pasen zijn ruim 4000 Oostduit sers voor hét merendeel boeren en ambachtslieden naar West-Duits- land gevlucht. Zij hebben in West- Beriijn asiel gevraagd. De stroom was zo groot dal de opvangcentra het werk niet aankonden en noodmaatregelen getroffen moesten worden. Bij een inbraak in de woning van mr. H, S. Siebers. kantonrechter te Haren (Gr.), is omstreeks ƒ500 ge stolen. Van de dader is nog geen spoor ontdekt. (Van een onzer verslaggevers) Door het overslaan van een vonk in benzinedampen bij het starten, is maandagmiddag een motorjachtje te de Leidseva&rt te Haarlem sa een oor verdovende explosie uitgebrand. De> 52-jarige Amsterdammer, P, K.. eige naar van het scheepje weid in hei ge zicht gewond: rondvliegende stokken bezorgden hem ook een hersenschud ding. Het scheepje had juist brandstof ge tankt bij een garage aan de Leidse- vaart. K's schoonzoon wilde vanaf de wal de tros losgooien toen de ontplof fing plaatsvond. De cabine werd van de motorboot afgerukt en een drie jarig kleindochtertje van K. in het water gesmeten. Onbekend gebleven omstanders redden het kind. Op het scheepje bevonden zich nog twee vrouwen en een twee-jarig meis je, die zich ter nauwernood ia veilig heid konden stellen. De baren van K's vrouw vatten hierbij vlam. Haar doch ter, die zich ook aan boord bevond, had nog de tegenwoordigheid van geest om haar onmiddellijk over boord te zetten, waarna ook zij nog kon wor den gered. Het jachtje, de „Zilver meeuw", dat ongeveer 6500 waard was, was verzekerd. Het mag een won der worden genoemd dat bO de brand en de explosie overigens niemand zwaar werd gewond: er bevonden zich veel toeristen in de buurt van het schip. Garagebedienden blusten aan vankelijk met schuimblussers de vuur haard. later kregen zij hulp van de brandweer. CVan onze correspondent) De 61-jarige mejuffrouw M, Ver- schuuren, ruim veertig jaar als kloos terzuster in een pensionaat te Venray werkzaam, is in een liftkooi van het klooster bekneld geraakt tussen de liftwand en een dienwagen» De zuster is, kort nadat zij uit haar benarde positie was bevrijd, aan een inwendige verbloeding overleden. U de viering van de vijfde mei naderbij komt bereikt ons van verschillende zijdes het verzoek of wjj het be vrijdin gs- nummer van „Trouw", dat te 1945 verscheen, nog eens zonden willen herdrukken en beschik baar stellen voor verspreiding. Wij zijn bereid bil voldoends belangstelling aan dat verzoek te voldoen en zulten gaarne het be- vrijdingsnnmmer gratis ter be schikking stelten van verenigin gen en Instellingen voor verdere verspreiding. Tot 21 april a.s. ls er gelegen heid aanvragen om gratis exem plaren in te dienen bij onze bu reaus, S.Z. Voorburgwal S25 te Amsterdam. Daarna zal de oplage worden afgedrukt en zo spoedig mogelijk tot verzending worden overgegaan. DE DIRECTIE. (Advertentie) HAZET.EA8RIEKEN ZEVENBERGEN

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1