3 Jeugdgemeenteraad over subsidie kerkbouw Een verhuizing Politie Sportvereniging bestaat veertig jaar varia KERK E1N SCHOOI WATERWEG ANIMO-ZEGELS? DIE WIL IEDEREEN!! COUZY Personeel Gusto bijeen Maassluis kan niet buiten v.gl.0. P. A.M. Kruize met pensioen Chr. gereformeerden in Doorn worden oud-gereformeerd Bevrijdingsestafette R.K. kerk aanbesteed Wielerronde op Koninginnedag Aanleg aarden baan op S.V.V.-terrein Lampionoptocht Emmabloem-colectie W ereM-vluchteliiigenjaar Een Philips televisie-installatie Kerkconcert Jeugdspektakel II Estafette ¥ageningen- VLiardingeii Raadsvergadering Premie-spaarregeling Vrijzinnige kritiek op de dogma'» der kerk A>^„- F Illegaal journaal Marinierskapel voor schooljeugd Advertentie eist vakkundige aanleg Engelse zeelui pleegden diefstal Variant Voetbaltoernooi 11\<J u \v jLj.,1 Jo aj.iii iSót. SCHIEDAM. De Schiedamse Jcug-d- gemeentersad Is maandagavond weer in de raadzaal bijeen geweest, om enkele voorstellen te behandelen zoals het in stellen van een Meënbus voor gemeente- personeel, de subsidiëring door gemeente of Rijk aan kerken en andere Instel lingen, en het instellen van een koop avond. Deze punten waren reeds eerder aan de orde geweest, snaar na enkele op- en aanmerkingen inmiddels gewijzigd. De vergadering werd gepresideerd door de heer Joh. H. .M. Ham JGKVP), die in zijn openingswoord mededeling deed van de naamsveranderingen van twee groepen in deze raad. JOKVP zal vooert- aan JGKVP heten, n.L Jonigere Groepen KVP, terwijl „Nieuwe Koers" de naam .Jongeren Federatie van de P.v.d.A." zal dragen. Het voorstel over de ddeënbus werd. ttoor de heer I. A. v. Leersum (JOVTtt toegelicht en verdedigd. Daarna namen vam de diverse groepen enkele sprekers het woord, en algemeen Ikon men met plan wel akkoord gaan. Vervolgens kwam het voorstel tot het verlenen van subsidies aan kerken en andere op geestelijk terrein werkzame instanties ter sprake, uitsluitend voor zover bet de bouw van kerken en loka liheiten betreft. Dit werd toegelicht en later verdedigd door de beer P. C. Tijsen van de JFPvdA- Aanvankelijk verkreeg dit voorstel bij enkele groepen instemming, maar nadat de heer J. Sonneveld (ARJOS) zijn per soonlijke mening had kenbaar gemaakt, bleken er meer tegenstanders te wezen. De ARJOS-vertegenwoonöger was tegen subsidiëring van kerkgebouwen. Spreker stelde, dat de kerken geen geld mogen aanpakken, dait door dhvang ((Belasting- ROTTERDAM, april 1945. Na de oprichting van de .,Vrüe Pers" was er aanmerkelijk meer papier nodig. De op lage, die in het najaar vam 1944 ruim 30.000 exemplaren bedroeg, steeg snel tot 47.000. Na het uitvallen van de elektrische stroom werden rtiet minder dan 60.000 exemplaren vrijwel elke dag met de hand gestencild. In de periode van haar bestaan maakte de „Vrije Pers" rnhn vg£ miljoen vel sten- cilpapier. Tien miljoen maal draaiden de stencilmachines om Rotterdam en ornstre ken van nieuw» te voorzien. Toen de papiervoorraad op een goede dag zeer gering bleek te zijn, trokken twee le den van de Trouw-groep er op uit. In een pand, ergens in het westen van Rotterdam, was een copieer-iiirieiitïng gevestigd. De eigenaar had na Dolle Dinsdag in sep tember 1944 de benen genomen, omdat hij sympathiseerde met de nz.b. De twee mannen trokken op een gure nacht naar het bewuste pand. Twee agenten van politie waren in het complot gehaald. Onder „bewaking" dit betaling) is verkregen. Hij achtte principieel onverantwoord'. ■De heer Sonneveld zei, dat men het lidmaatschap van een kerk vrijwillig aangaat en derhalve geen subsidiëring mag verlangen. De kerk dient te waken voor inmenging van de staat. De heer Sehulze (JFPvdA) stond in deze geheel achter de heer Sonneveld. Zowel om principiële redenen als om praktische redenen vond hij subsidiëring ongewenst. Na stemming bleek, dat op de vraag, of subsidie aan kerken behoort plaats te vónden, bevestigend, geantwoord moest worden. De stemmenverhouding was 7 voor en, 4 tegen. Mag de kerk controle toestaan op haar boeken in geval dat subsidie verleend zal worden? Op deze vraag werd met 11 voor en 7 tegen eveneens bevestigend geantwoord. Het Rijk zal subsidie moe ien verlenen, dit in samenwerking met de betreffende gemeenten, aldus de vol gende conclusie. Er bleken echter ook voorstanders van één koopavond in de week te zijn; die opmerkten, dat de zaterdagdrukte hier door ontlast zou worden. Het voorstel weid met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Aan het eind van de vergadering kreeg de heer H. W. Metaal woorden van waardering voor zijn werk in de Jeugd gemeenteraad te horen van de heer Ham. Deze vertegenwoordiger van de JOKVP die vanaf de oprichting lid is, heeft nl. wegens studieredenen moeten bedanken voor de Jeugdgemeenteraad en maakte zijn laatste vergadering mee. SCHIEDAM. De Personeels Vereni ging „Gusio" Schiedam hield maandag In gebouw „Irene" een goed bezochte filmavond voor haar leden. De heer P. N. Windmeyer, bekend ci neast te Delft, vertoonde op deze avond enkele prachtige kleurenfilms en dia's. De diapositieven waren van zijn kruis tochten ên expedities onder water, oa, bij die in Noord-Afrika, Zuid-Frankrijk, de 1Ü00 eilanden van Indonesië, en an dere landen. De heer Windmeyer lichtte de dia's toe met een gespróken woord van hem zelf. De behandelde stof was bijzonder interessant en de aanwezigen hebben vooral kunnen zien en horen welke in vloeden kunstlicht onder water kan hebben. De expeditie was ondernomen aan de hand van reeds in 1947 genomen proeven. De voorzitter van deze Personeels vereniging, de heer J. Th. Nieuwenhuis, had de avond met een kort woord en veel dank voor de komst van de heer Windmeyer geopend. SCHIEDAM. Door het Ing. en ar chitectenbureau Taen en Nix, Booth- straat 13 te Utrecht, is namens het be stuur van de R.K. Kerk van O.L. Vrouw Visitatie, p.a. Jan Steenstraat 39, de bouw van een Kerkgebouw met pastorie en parochiehuis op een terrein gelegen aan de Dr, Schaepmansingel opgedra gen aan de laagste inschrijver bij de openbare aanbesteding d.d. 30 maart zijnde het Bouwbedrijf Gebrs. Torre- maits, Balistraat 1 te Tilburg, voor een 'bedrag van 594.800, Aóiv&TtGTitic SCHIEDAM Ter opluistering van de Konlnginnedagvierlng organiseert R.C. Schiedam, In samenwerking met de vereniging „Herdenking Nat. Feest, en Gedenkdagen", op zaterdagmiddag 30 april, aanvang 13.30 uur, een wieler ronde. Start adspiranten: 13.30 uur pl.m. 15 km. Start Amateurs en Nieuwelingen {gezamenlijk) 14.00 uur. 60 km. Om de nieuwe woonwijk „Nieuwland" meer in de aandacht en belangstelling van de Schiedamse bevolking te brengen is men er in geslaagd aldaar een par koers uit te zetten dat geheel aan de verwachtingen zal voldoen. Het parkoers omvat de navolgende straten; t.w. Vlaardmgerdijk (start en finish nabij Aleidastraat) Nieuwe Damlaan Burg. Honnerlage Gretelaan P. J. Troelstralaan. De renners zullen het met een daling en een klim niet al te gemakkelijk krij gen en dit zal hoogstwaarschijnlijk bij dragen tot een interessante koers. van deze politieman nen," .verlieten de mannen hun schuil adres." Eenvluchti onderzoek van" het pand leerde de „krakers" dat alles hermetisch gesloten was, Besloten werd met een ruitensnijder te werken. Spoedig kwam aan het licht dat hier toch geen vaklui aan het werk waren. Toen de ruit gesneden was zou „Piel" wel even een duwtje geven tegen het glas. Het gerinkel van scherven glas was daarna niet van de lucht. De stukken vielen natuurlijk net in de verkeerde richting. De twee man nen waagden het er maar op het huis te betreden. De eerste opdracht was: het slot van de voordeur forceren. Dat karweitje nam bijna een uur in beslag. Tenslotte begonnen de mannen met het verzamelen van stencil papier dat in grote hoeveelheden in de kelder van het pand lag opgeborgen. Het papier werd keurig in kisten gedaan en tegen kwart voor zes arriveerde een wagen van de Knok Ploeg waarin de kisten ver dwenen. Nu waren niet alle agenten van politie in die tijd te vertrouwen. De twee leden van Hermandad die de bewaking op zich hadden genomen, kregen te elfder ure be zoek vaa een collega. Op zjju vraag wat er in dat pand aan de hand was kreeg hg ten antwoord „Oh, ze zijn hier aan het ver huizen". De politieman wilde zich eens overtuigen en liep bet pand binnen. In de gang werd hem een koud voorwerp in de nek gedrukt. „Wat wilt u?" zo fluisterde een KJP.'er hem in het oor. En de agent stamelde geheel onthutst dat hg natuurlijk dadeljjk begreep wat hier gaande was. Voor de illegaliteit wilde hjj alle medewerking verlenen en hjj beloofde te zullen zwijgen. Geheel volgestouwd reed de wagen weg. De Illegale pers had weer voorraad, zelfs zoveel dat er ruim voldoende was tot de bevrijdingsdag. Dezelfde dag nog werd het papier gedistribueerd over de vele posten in de stad. Intussen waren ook de drop pings van wapens in volle gang. In kelders en op zolders oefenen de K.P. Men bereid de zich volledig voor op de bevrijdingsdag. De illegale pers maakte in die dagen mel ding van zeer snelle vorderingen van de jg-allleerden. In deze laatste maanden was het westen san het land volkomen geïsoleerd. Rotter dam was nog geheel in handen van de i jand. De voedselvoorraad was in die da- ven volledig uitgeput Weken achtereen was »"r al geen brood meer verkrijgbaar. Ein delijk op 27 april ontving iedereen ,.53 half broodje dankzij de tussenkomst 1 an het Zweedsche Koode Kruis. Druk -rd er gesproken over bevoorrading van- de lucht, maar niemand wist nog pre- - hoe dat dn zgn werk zou gaan. De -en voor de bevrijdingsdag waren schier Iragelijk. Gas en elektra werden niet r verstrekt. -oor kolengebrek werkten de rioleringen t meer. De singels en vijvers in Rotter- m stonden overvol met water. Als honge- *ie wolven stormde de bevolking op de vi', af, die op de oppervlakte kwam drjjven. Eindelijk op 30 april 1945 de ver- nar dag van Cize vorstin (toen prinses Ju liana) kwamen de lang verbeide vliegtui gen met levensmiddelen. Ruim honderden ",-mcasters begonnen bij Terbregge met het .".v-erpen van pakketten. De distributie van .it voedsel geschiedde in snel tempo. En- Vele dagen later cirkelden 400 Amerikaan- Vliegende Forten" boven de Maasstad. -Zij wiierpen ruim 800.000 kg levensmiddelen (Voor de gevallen illegale weikers zamelt de Stichting Centraal Rotterdam Verzets- monument thans gelden in. Het ligt in de bedoeling ter nagedachtenis van de geval len wakkers een monument op te richten. Het gironummer van de stichting is 290029). SCHIEDAM. Deze maand bestaat de Schiedamse Politie Sportvereni ging veertig jaar! Het was op een donderdag, S april 1920, dat op initiatief van enige korpsleden in het politieposthuis aan de Koemarkt een vergadering belegd werd met het doel te konten tot de oprichting van een Politie Sport vereniging. D e Commissaris van Politie J. H. van Veen gaf op die vergadering een uiteenzetting van het grote nat van de sportbeoefening, zowel voor het lichaam als de onderlinge kanteraadschap. Het resultaat van die vergadering in 1920 was, dat er besloten werd een sportvereniging op te richten. De heer Van Veen werd tot voorzitter van het bestuur gekozen. Het veertigjarig jubileum zal op 31 mei op grootse wijze in de Sporthal van het BJPJH.- sportpark gevierd worden, waarop tal van bekende radio- en televfsiemede- werkenden zullen optreaen en op 30 en 31 mei met twee politie-sportdagen. Zoals we reeds melden stond de op richtingsvergadering onder leiding van de commissaris van Politie J. H. van Veen. De eerste bestuursleden waren Th. J. Alfoers, L. J. A. Blok, J. A. van Hurck, B. de Koning, H. Stolk en G. v. d. Broek. Een maand na de oprichting, op 28 mei, kon de eerste voetbalwedstrijd al ge speeld worden. De juist opgerichte poli- tievereniging speelde zgn eerste wed strijd tegen een elftal van de werf Gusto. Deze eerste wedstrijd leverde voor wat de toekomst betreft een twijfelachtige positie voos de vereniging op. Zij eindig de met gelijk spel, 4—r4. De" eerste wed strijden werden, gespeeld op een terrein •waar nu wasserij ,,De Pauw" staat en het was in die tijd heel gewoon wanneer bij een. wedstrijd 1000 toeschouwers aan wezig waren. Van behoorlijke afrasterin gen was in die tijd nog geen sprake en zo vermeldt de historie, dat bij een van die wedstrijden een tegenstander in het vuur van zijn spel in de sloot terecht kwam. Uiteraard tot grote hilariteit van het pubiek. De Schiedamse Politie Sport vereniging heeft zich niet alleen beperkt tot wedstrijden in Schiedam. Odk buiten deze gemeente werden aan wedstrijden deelgenomen. Zelfs waagde men het op te nemen tegen buitenlandse voetbalclubs en zo speelde men in 1923 op Hou trust te Den Haag een voetbalwedstrijd tegen een elftal Duitse collega's. Deze eerste interlandwedstrijd werd door de Schie damse politie met 21 gewonnen. Feestcommissie. Feestjes bouwen konden de politie mannen in die tijd ook en daarom voelde tnen 'behoefte om naast de sportcomrrds- sie ook nog een feestcommissie in het leven te roepen. Bij de eerste contact feestavond was het buiten zo glad, omdat het eerst geregend had en daarna was gaan vriezen, dat verscheidene politie mannen na afloop van het feest als .hel den. op sokken" op kousevoeten huis waarts keerden. In 1923 werd ook door verschillende leden van de vereniging deelgenomen aan atletiekwedstijden in Rotterdam en de oud-voorzitter, thans het erelid M. Nordijfc, werd in die perio de derde op ede 100 meter hardlopen. In de jaren 1924 tot 1928 bleef de sport beoefening beperkt tot voetbal en zwem men. Er werd deelgenomen aan de zo meravondcompetitie en daarnaast aan verschillende toernooien. De Politie Sport Vereniging heeft ook haar zwakke tijden ijekend. Van 1928 tot 1932 maakte zij een inzinking door. De aktiviteiten. bleven in die jaren alleen bepeokt tot het organi seren van de jaarlijkse feestavonden. Maar in 1932 kwam er nieuw leven in de brouwerij. Dit was vooral te danken aan het feit, dat verscheidene jongeren lid werden. Op 12 februari van. dat jaar achtte men het ibeter om bij de verjon ging van de vereniging ook een nieuw bestuur te formeren. Zo kwam het nieuwe bestuur te staan onder voorzitter schap van de heer M. Noordijk. Deze heeft enorm veel werk voor de vereni ging verzet, ook in de moeilijke dagen. Onder zijn leiding kwam S.P.S.V. weer tot grotere bloei. Ook de heren Blok en Soeters hebben zich bijzonder verdien stelijk voor de vereniging gemaakt. De Schiedamse vereniging kreeg steeds imeer moed. Zij trad toe tot de inmiddels op gerichte N.P.S.B. Dat 'betekende dat het mogelijk werd regelmatig tegen collega's uit andere gemeenten uit te komen. Voor al de voetballers behaalden grote suc cessen en vele bekers verhuisden in die periode naar de medaillekast van de S.P.S.V. Sterke en bekende spelers uit die periode waren; Kalkman, v. d. Toorn, Groenewegen, Jonk, Hertog, van Krogten, Bertelink en Rosman. Een zwarte bladzijde vormde het ver lies van de erevoorzitter commissaris van politie Ellenberger, op wiens medewer king altijd gerekend kon worden. Het jaar 1937 bracht voor de voetballers vele successen en na een emotionele wed strijd tegen Den Haag, welke met 64 werd gewonnen, wisten zij beslag te leg gen op toet kampioenschap van hun afde ling. In *37 gingen ook de schutters van zich doen spreken. Deze nieuwe afdeling organiseerde Paas- en Kerstschietwed strijden in de „drüschuur". In 1938 werd hoofdinspecteur W. H. Kloeseman be noemd tot voorzitter van de vereniging. Onder zijn leiding werden in die jaren nog vele successen 'behaald. Inmiddels waren er ook meer cmogelijkhedeii bin nen de vereniging. Zwemmen, versprin gen, discuswerpen, schieten, kortom, alle mogelijke sporten werden door de politie mannen. beoefend. De oorlog is ook aan de Schiedamse Politie Sportvereniging niet onopgemerkt voorbij gegaan. Zo gingen de plannen om in 1940 het 20 jarige toestaan feestelijk te vieren :n rook op. Als gevolg van het feit, dat de vereniging in 1942 verplich' werd ondergebracht bij de Kamera ad- schapsbond, werd op een algemene leden vergadering op 22 april 1942 besloten de vereniging te ontbinden. Dank zij de ge nomen maatregelen slaagden de Schie dammers er in alle bescheiden van de vereniging veilig onder te brengen. Vanaf die tijd tot na de bevrijding lag de sport beoefening in verenigingsverband stil. Op 22 juli 1944 werden 12 leden van ver eniging door de bezetter gearresteerd. Geen van hen keerde in hun midden SCHIEDAM. Het bestuur van de Schiedamse Sportvereniging „S.V.V. heeft B. en W. laten weten, dat het in het voornemen ligt dit voorjaar met de bouw van het clubhuis op het sportvel- dencompiex Sportpark „Harga" te be ginnen. Daarbij wordt er op gewezen, dat het voor deze bouw noodzakelijk is, dat een doel van de langs de oostzijde (korte zijde) van het hoofdveld aange legde aarden wal verdwijnt. Voorts wordt verzocht een aarden wal langs de noordelijke zijde (lange zijde) van het hoofdterrein, evenals op de terrelnacco- modatle van het „Hermes-D.V.S."-ter rein aanwezig is, aan te leggen, ten einde deze aarden wal tot sta&ntribune in te richten. De kosten van een en ander zijn ge raamd op 15.200,—. welk bedrag niet op de gemeente-begroting voor het lo pende dienstjaar beschikbaar is. Inwilliging van het verzoek van iS V.V." is naar de opvatting van het college als billijk te beschouwen. Door „S.V.V." wordt thans namelijk afgezien van het oorspronkelijk voorne men om de op het sportterrein aan de Westfrankelandsedijk aanwezige grote demontabele staantribur.e naar het hoofdterrein in Sportpark „Harga" .over te brengen, zodat door de vereniging geen aanspraak zal worden gemaakt op het in uitzicht gestelde renteloze voor schot groot 30.000, 5 35.000, B. en "W. stellen voor aan de heer D J. Poort, onderwijzer aan de „Prins Bemhardschool" met ingang van 1 juni a.s. eervol ontslag te verlenen, m ver band met zijn benoeming tot leraar aan de bedrijfsschool van de Dok- en Wen- maatschappij Wilton-Feijenoprd te Schie dam. MAASSLUIS. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft het verzoek van het gemeente bestuur van Maassluis om ook na het verstrijken van het schooljaar ISoS I960 de afdeling v.g.1.0. van de Prins Bemhardschool te handhaven, niet in gewilligd. Als overwegingen golden, dat SCHIEDAM. Men verzoekt ons het volgende mede te delen.' De opstelplaats voor de lampion-op tocht voor kinderen is de Marconistraat en eventueel nog het verlengde gedeelte naar de Rotierdamsedijk. Het aanmeldingspunt is op de hoek van de Galvanistraat en de Swammerdam- singel. Hier moeten zich aiie individueel deelnemende kinderen, verenigingen en groepen vervoegen. Oranje-mutsjes en petjes warden dan aan de deelnemers uitgereikt, als regel op vertoon van een kaartje, dat bij aan koop tegen gereduceerde prijs van een lampion bij ..Het Masker", Broersveld 125," wordt afgegeven. Zij. die zelf een lampion hebben vervaardigd of elders hebben gekocht, ontvangen een dergelijk 'kaartje bij het beginpunt, mits men tij dig aanwezig is. De aanmelding daar moet uiterlijk om half negen zijn. liefst zo vroeg mogelijk. Het vertrek zal zijn tussen kwart voor nesten en negen uur. De route is als volgt; Marconistraat, oversteken naar de Lange Singelstraat. Singel. Emmaplein, Broersvest, welke nog eenmaal wordt rondgelopen. Hoog straat, Korte Dam. Lange Haven even zijde. Appe Lniark tbrug, Lange Haven onevenzijde, Griffioenstraat, Oranje straat, Nieuwe Haven, St. Liduina- straat, bij het St. Liduinaplein ontbin ding. De duur van de route zal ongeveer drie kwartier, uiterlijk een uur zgn. Het verdient aanbeveling een reserve kaars mede te nemen. Voor het even tueel vernieuwen van een klein kaarsje zal op de Hoogstraat een korte tijd gele genheid warden gegeven. Het publiek wordt dringend verzocht zich op de Lange Haven op te stellen aan de andere zijde, dan waar de op tocht langs gaat, dus van de Dam tot de Appelmarktbrug aan de zijde van Musis Sacrum, oneven nummers, en van de Appelmarktbrug af naar de Koemarkt aan de zijde van de Spaarbank, even nummers. Autobezitters worden verzocht vrij dagavond niet te parkeren langs de Lange Haven aan de zijden, waar de op tocht langs gaalT VLAARDINGEN. Op maandag 9 mei zal de Marinierskapel een tweetal concerten verzorgen voor de Vlaardingse schooljeugd. He. programma bestaat enerzijds uit klassieke, anderzijds uit populaire mu ziek. Getuige, het succes dat de kapel verleden jaar boekte met deze concer ten, mag worden verwacht, dat ook deze keer de belangstelling weer groot zal zijn. Het concert vindt plaats onder auspiciën van de Commissie Jeugdvoor stellingen. terug. Na de Tweede Wereldoorlog werd j rje mogelijkheid bestaat om te voorzien op 3 augustus 1945 de vereniging onder voorzitterschap van J. B. van Kesselen her-opgericht Enkele maanden later, op 8 november, herdacht men op een feest avond het 25 jarig bestaan. Spoedig wa ren de sportwedstrijden weer in volle gang. Op 21 februari 1950 toehaalde het voet balelftal het kampioenschap van htm af deling en met de kampioenen vaa de an dere resp. Amsterdam en Amersfoort streden zij cm het kampioenschap van het district West. Amsterdam behaalde de titel. Ter gelegenheid van het dertig jaar 'be staan werd een jubileumwandelmars ge organiseerd, waaraan 700 Schiedammers deelnamen. Dit werd zo'n bijzonder suc ces, dat men de koppen bij elkaar stak en besloot ook het volgende jaar een derge lijke mars te organiseren. Voor deze wan delmars in '51 waren 1000 gegadigden. Ook aan volleybal werd veel gedaan. Zo werd een groot toernooi georgani seerd, waaraan twaalf verenigingen in "53 deelnamen. Een aardige attractie voor de voetballers vormde het spelen van wed strijden tegen bemanningsleden van bui tenlandse schepen. In het begin van '53 werd de heer M. J. Geeratze voorzitter van het bestuur, commissaris K. Rijpma is erevoorzitter. Bij alles wat de Schie damse Politie Sportvereniging aan ups en dows in de afgelopen veertig jaar heeft gehad, is zij steeds een hechte vriendenclub gebleven, die op de sport velden altijd een graag geziene gast is geweest. Ongetwijfeld hebben hiertoe haar sportieve opvattingen bijgedragen. SCHIEDAM. De opbrengst van de zaterdag, 23 april j.l. gehouden Emma- bloem-coUeote bedraagt 3.873,17. in de behoefte aan onderwijs, aanslui- tend aan het -gewoon lager onderwijs. B. en W- acfileri het evenwel een be zwaar, dat tengevolge van. deze beslis sing de leerlingen, die het openbaar ge woon lager onderwys hebben doorlopen, genoodzaakt worden een openbare onder wijsinstelling in een andere gemeente te bezoeken, teneinde aan hun leerver plichting te kunnen voldoen. Zolang er in Maassluis geen technische- en een huishoud- en industrieschool is, vinden B. en W. het noodzakelijk, dat de afde ling v.g.l.o. aan de Prins Bemhardschool blijft voortbestaan. Zij stellen de raad voor gebruik te maken van de mogelijk heid om tegen de beslissing van de staatssecretaris van O.K. en W. in be roep te gaan bij de Kroon. De opheffing van de v.g.l.o.-afdelingen van de lagere scholen vloeit voort uit een wijziging <4 augustus 1958) van de Lageronderwijswet 1920. Met ingang van het nieuwe cursusjaar is voor hand having van het v.g.i.o.-onderwijs toe stemming van de minister vereist. Een dergelijk verzoek is thans afgewezen. Ook de besturen van de bijzondere scho len zijn thans bezig het vraagstuk van het v.g.l.o.-onderwijs nader te bestude ren en op nieuwe mogelijkheden te toet sen. Het jaar 1980 staat nog steeds in het teken van het wereldvluehtelingen- jaar. Wat dit voor het Nederlandse volk en dus ook voor de Maassluisse bevolking betekent? Dat wij een taak hebben ten opzichte van de vluchtelingen, die nog in kam pen en grauwe uitzichtloze barakken leven. Ook deze mensen hebben recht op een menswaardig bestaan en mens waardige woningen. De Verenigde Naties hebben besloten in een wereldomvattende inspanning het vluchtelingenprobleem tot een op lossing te brengen. Daar Nederland tot de dichtstbevolkte landen van de we reld behoort, is het naar de mening van de Regering niet in staat vluchte lingen op te nemen. Daarom heeft Nederland zich tot taak gesteld zoveel geld bijeen te brengen, dat tenminste nog twee bestaande vluchtelingen kampen kunnen worden opgeheven. Twee miljoen gulden is daarvoor nodig. Een grote taak, die veel steun be hoeft en gelukkig ook reeds verkreeg. Steun van comité's uit de gehele wereld. Steun van een Nederlands comité, waarin alle schakeringen van ons volk vertegenwoordigd zijn en niet in het minst steun van H.M. de Koningin, die zei: „Als vrije wereld staan wij tegen' over deze vluchtelingen wonderbaarlijk bevoorrecht, maar tevens beschaamd". Wanneer deze week, die vluchtelin- genweek genoemd wordt, de collecte bus U aangeboden wordt, denkt U dan aan deze woorden: „Wonderbaarlijk bevoorrecht, maar tevens beschaamd". Ik twijfel er niet aan, of U, als Maas sluisse bevolking zult dan Uw plicht en taak verstaan en jegens de vluchtelin gen grote hulpvaardigheid betonen. De burgemeester van Maassluis, W. J. D. VAN DIJCK. Op 1 mei a.s. gaat de heer P. A. M. Kruize op de Hoek bekend als „Wal- baas" bij Hudig en Pieters met pensioen. De heer Kruize, de laatste jaren voor zijn pensionering werkzaam op het hoofd kantoor van Hudig en Pieters te Rotter dam. is een zeeman in hart en nieren en zei ons niets liever te doen dan maar tegelijk na 1 mei aan boord te stappen en weer lange reizen te maken. De heer Kruize, geboren te Rotterdam op 7 apnl 1895 ging op 14-jsrige leeftijd al aan boord van een vrachtschip van Hudig en Veder en voer toen als mess- roomboy zoals dat heet naar verre laaiden, In 1913 werd de heer Kruize op 18-jarige leeftijd dus, kapitein van een havensleepboot nadat hij ook nog enige jaren op de Batavierlgn had gevaren als volmatroos. Maar toen kwam de militaire dienst en die wetri oorzaak dat deze sleepboot kapitein een Hoekenaar werd en zich hier vestigde. Bjj Hudig en Pieters, de agenten van de Britse Spoorwegen m Nederland, maakte de heer Kruize een snelle car rière. In 1937 werd hij waibaas op de Harwichkade nadat hg enkele jaren te voren als chef Inschrijver of ook wel genoemd „Talley-man" was be noemd. Direct na de oorlog werd de heer Kruize benoemd tot Hoofdbaas op de Harwichkade en is de laatste jaren werk zaam geweest te Rotterdam speciaal be last met administratief werk. Direct na de oorlog in 1945 was het Overste Quint de huidige directeur van Hudig en Pieters die hem weer naar de Harwichkade riep en hem daar als adjudant bij de Kon. Marine ook benoemde tot havenmeester in de Hoek. De heer Kruize, nu de gepensioneerde leeftijd bereikt hebbende, mag terugzien op een grote staat van dienst bij dc firma Hudig en Pieters, alwaar hij circa 35 jaren heeft gewerkt. Ook de service Is zeer belangrijk. Van beide is U verzekerd, wanneer U zich bij aankoop wendt tot... 1e Middellandstraat 72 Aert van Nesstrut 38 Tel. 30340-37434 Tel. 11.88.11 (2 I.) Om een in Rotterdam gelegen schip te bemannen was een gehele scheeps bemanning met de Harwichboot mee gekomen maar vertrokken niet eerder uit de Hoek dan dat zij enige souvenirs hadden buitgemaakt uit de station restauratie. De rivierpolitie te Rotterdam werd gewaarschuwd toen men de dief stal ontdekte. Men mist vlaggetjes en een zilveren schaal MAASSLUIS. Aan de vooravond van Koninginnedag dus vrijdag wordt om 8 uur in de Immanuelkerk een concert gegeven, waaraan medewerken het gemengd koor „De Verenigde Zan gers", onder leiding van Paul Vugts te Rotterdam, de organist Koos Bons en een strijkorkest. Het programma bevat werken van W. A. Mozart, o.a. Missa Brevis, Ave Verum; van J, S. Bach, alsmede volks liederen improvisatie op het orgel. Een beperkt aantal jeugdkaarten voor jongeren tot en met 14 jaar is vc >r dit concert beschikbaar. Maasoever Aan de Schiedamsedijk, kruispunt W estlandseweg en Kortedijk, hebben actieve leden van de CJ.V. in Vlaar- dingen een groot bord geplaatst met kort, maar krachtig een uitnodiging om de komende dagen een bezoek te komen brengen aan Jeugdspektakel 11. Variant betman aan Jeugdspektakel I nog de beste herinneringen. Een enorme krachtsinspanning van de Vlaardingse CJ.V. was dat. Met een fleurig optre den van de muziekkorpsen', de Pijpers en de Jonge Pijpers werd Jeugdspek takel geopend. Men had toen niet dur ven denken, dat dit evenement zo'n succes zou worden, ook al stroomde het van de regen, kort na de opening..,,. De C.J.V.-lcden hebben met dat festijn heel nat geld bijeengebracht. Maar nog niet toereikend om daar al een gebouw van neer te zetten. En daarom hebben de organisatoren, zoals u in ons blad heeft kunnen lezen, een tweede Jeugdspektakel op touw gezet. W eer mee velerlei activiteiten. De organisatoren vertelden Variant, dat evenals vorig jaar ook nu weer een grote tem ingericht zal worden voor een gezellig zitje. Men kan daar wat met elkaar praten onder het genot van een frisse drank. De aanwezigen zullen naar vrolijke muziek kunnen luisteren, naar volks dansen kunnen kijken en van zang kunnen genieten. Men heeft aan het centrum van dexe fancy jair een origi nele naam gegeven. ,Jn den dorstige Haerink" heeft men dit restaurant ge. noemd. Een. naam, die wel voor zichzelf spreekt. De organisatoren hebben het daar niet bij gelaten. Voor fijnproevers komt er een ,Mollandse Keuken", waarin allerlei echte Hollandse specialiteiten bereid zullen worden. Jongelui zelf zullen de kapjes klaar maken en zij verwachten don ook, dat er vele hon gerige magen zullen zijn de komende dagen. Al dat geld, dat straks met deze jancy jair opgehaald wordt, zal bjj de opbrengsten van vorig jaar gevoegd jvorden. Alles bestemd voor het nieuwe grote gebouw aan de Fransenstraat. Een gebouw, waarin de Hervormde jeugd van Vlaardingett zich echt thuis zal voelen en dat dan ook aan de eisen van deze tijd aangepast moet zijn. Niet zoals vorig jaar wordt Jeugdspektakel op het feestterrein gehouden, maar achter de brandweerkazerne aan de Hof laan. Het evenement zal in twee tenten gehouden worden. Men hoopt nu maar op veel belangstelling, vandaar die grote reclameborden in de stad..... Wethouder H. K. van Minnen zelf een oud C.].M,V.-lid zal jeugdspek takel openen. Woensdag is de fancy Jair geopend. Variant vermoedt zo, dat velen een bezoekje aan het brandweer terrein zullen brengen. En mocht het ae eerste dagen niet zo uitkomen, loopt dan op Koninginnedag, wanneer u toch aan het feestvieren bent, de tenten eens in. Men verwacht vooral op deze dag vele bezoekers. Variant vernam gisteravond, dat er die dag twintig duizend uitnodi gingen de Vlaardingse brievenbussen zijn binnengegleden. Rondom de dui zend CJ.V.-jongeren doen aan deze actie, om geld te krijgen voor hun nieuwe jeugdhuis, mee. Voor de burgemeester tan Wagenin- gen is het op Bevrijdingsdag al vroeg dag. Hij zal dan om vier uur een fakkel ontsteken. Een bevrijdingsfakkel, die door een twintigtal atleten uit Vlaar- dingen, van. Wageningen naar Vlaardin- gen overgebracht zal worden. Wat dat aangaat zorgt deze gemeente met de Bevrijdingsdag weer eens voor een unieke gebeurtenis, zo vindt Variant. Overigens is het voor nog een paar plaatsen op vijf mei vroeg dag. Want om half vijf zullen de fakkel dragers in Rhenen arriveren, om vijf uur in Amerongen, om kwart voor zes bjj Wijk bij Duurstede enz. Om half twaalf zal de groep in Schiedam aan komen. Een half uur later bereikt men de bestemming, Vlaardingett, en zal de fakkel dienen voor het ontsteken van een. bevrijdingsvuur. De Vlaardingse atleten zullen die ochtend zo'n slordige 120 km moeten afleggen, het gemid delde tempo zal ca. IS km per uur bedragen. MAASSLUIS. Excelsior/M komt met Rijsoord, T.O.G.R., T.S.B. en V.V. G.Z. uit in groep A er zijn vier groe pen om „De Rotterdammer-beker". Het programma voor de komende weken is: 7 mei Rijsoord.Excelsior; 14 mei Excelsior vrij; 21 mei Excelsior •T.S.B. en 28 mei V.V.G.Z.—Excelsior. De winnaars van de groepen spelen in een halve finale en een finale tenslotte om de beker. De regeling van het toernooi berust bij de toernooi-commissie, bestaande uit leden van Excelsior/M. MAASSLUIS. De raadsagenda voor de vergadering van donderdagavond ver meldt in de eerste plaats de beëdiging van de heer J. van Hartingsveldt (a.r.) als lid van de raad, alsmede voorstel tot het instellen van beroep tegen een be slissing van de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, in zake opheffing van het zevende en acht ste leerjaar van de Prins Bemhard school; idem tot vaststelling van een Spaarverordening voor personeel in dienst der gemeente; idem om aan B. en W. te relegeren de bevoegdheid tot het nemen, wijzigingen of intrekken van verkeersmaatregelen en idem tot vast stelling van verordeningen op de onder scheidene raadscommissies. MAASSLUIS. Wanneer de raad het voorstel van B. en W. aanvaardt, zal de premie-spaarregeling, die voor rijks ambtenaren geldt, ook voor het ge meente-personeel van Maassluis van toe passing worden. Het college zegt in de motivering van het voorstel, dat het ontwerp voor een gemeentelijke regeling van het Centraal iureau, inzake gemeenschappelijke be handeling van gemeentelijke personeels aangelegenheden, geen algemene weer klank heeft gevonden. Met de personeels organisaties kwam geen overeenstem ming tot stand. B. en W. van Maassluis hebben toen aan de commissie voor ge organiseerd overleg medegedeeld, dat het voornemen bestond de raad voor te stellen een soortgelijke voorziening tot Jfand te brengen voor het personeel van Maassluis, waarop de rijksregeling niet van toepassing is, evenwel geheel afge stemd op de rijksregeling. De commis sie heeft zich hiermede verenigd en ver zocht de datum van ingang eveneens aan de rijksregeling te conformeren. MAASSLUIS.. NED. IIERV. KERK Bedankt voor Zoctermeer A. j, to», maaien te Maartensdgk. J Aangenomen naar Driebergen J t Mol te Schoonhoven. J Bedankt voor de benoeming bijstan? te verlenen in het pastoraat te Hilve- sum dr. J. Kooi] a s. em. predikant u Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Ngemirdum cn Oudemi- dum G. J. van den Pol, candidaat ti Nijkerk. Beroepen te Andol W. de Vries, canrj te Apeldoorn. Aangenomen naar Clintor in Canada (chr. Ref. Church) L. Siofstj- te Hengelo O. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Groningen-Zuid H. van tte Werf te Emmen. ei Bedankt voor Almelo I. N. Bandstra te Haulerwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo-Entcr, A. Vereuno te Rotterdam-C. (Van een verslaggever) De overgrote meerderheid van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Doorn heeft met haar predikant d W. Baay het kerkverband verlaten en een oud-gereformeerde gemeente ge sticht. Het is de bedoeling dat de ge meente toelating zal vragen tot het verband van Oud Gereformeerde Ge meenten in Nederland. Dit blijkt uit een brief die de kerke- raad heeft doen uitgaan, nadat de ledenvergadering vorige week het eer der door de kerkeraad genomen be sluit van uittreding had goedgekeurd Gezegd wordt dat men zich niet laa ger kon verenigen met de geest in de chr. geref, kerken, „die noch de geest van 1834. noch de geest van Christin is". Concrete bezwaren richten zich tegen het feit, zo blijkt uit het schrij ven, dat op de onlangs gehouden clas- sis-vergadering gesproken is over „een predikant, die elders een tijdrede had gehouden". Hier moet ds. W. Baay zijn bedoeld, die voorging in diensten van oud-gere formeerde gemeenten. Verder wordt in het schrijven stelling genomen tegen de „nieuwmodische geest en wercldge- lijkvormigheid in de chr. geref. ker ken, zaken die in de oud-gereformeer de gemeenten niet zijn doorgedrongen, aldus de brief. De voorganger van dc gemeente ds Baay was aanvankelijk predikant ven de Vrije Gereformeerde Gemeente te Tholen. Na de oorlog ging hij over naar de chr. geref. kerken. Nagenoeg de gehele gemeente van Doom is nu met hem meegegaan naar de nieuwe oud-gereformeerde gemeente. Enkele gezinnen hebben zich tot de Chr. Geref. Kerk van Driebergen ge wend, waarbij alle chr. gereformeer den in Doorn waren aangesloten voor hier een eigen gemeente werd ge vormd. 0 Bij K.B. is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Assen mr. A. E. Jansen, thans gerechtssecretaris le klasse in vaste dienst bij het kanton gerecht te Hilversum. Mr. Jansen is mede benoemd tot griffier van het kan tongerecht te Emmen. Volgens het centraal bureau voor de statistiek telde het kweekschoolonder- wijs op 16 oktober 1959 21.163 leerlin gen tegen 19.135 in 1958, dat betekent een toeneming van 11 In 1959 be haalden 3.719 leerlingen de akte van bekwaamheid als onderwijzer en 1.549 die als volledig bevoegd onderwijzer 0e „Zwingli"-bond heeft te Zwolle zijn twaalde jaarvergadering gehouden. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter, ds, H. van Lunzen uit Odoorn, zijn functie neergelegd. Wegens drukke abtsbezigheden kon hij zich niet her kiesbaar stellen. Tot voorzitter van de bond werd gekozen ds. A. J. Rood- zant uit Bellingwolde. Ds. Van Lunzen hield een rede over „Het principieel vrijzinnig-christen dom als geestelijke voorhoede". Hij zei dat de ontwikkeling van de mens en zijn samenleving ook een verdere ont wikkeling van het christendom mee brengt, maar dat kerken als de her vormde en de lutherse blijven vasthou den aan dogma's, die, volgens ds. Van Lunzen, vergaan zijn. Het „principieel vrijzinnige Christendom" heeft naar zijn mening een belangrijke taak, na melijk leiding te geven aan de verdere ontwikkeling van het Christendom technische hogeschool eindhoven EINDHOVEN. Aan de Technische Hoge school te Eindhoven zijn in de afdeling der scheikundige technologie geslaagd: voor het kandidaatsexamen: T. W. M. Cloosterman (Nijmegen) en J. J. a. M. Pijnenburg (Bre da). B. en W. stellen voor aan de heer W. P. van der Lee met in gang van 1 mei onder dankbetuiging voor de m deze kwaliteit bewezen dien sten, eervol ontslag te verlenen als lid van de commissie, bedoeld in artikel 11 van de gemeenschappelijke regeling voor de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeenten Schiedam, Vtaardmgen, Maasland en Maassluis, Ter voorziening in deze vakature wordt wet- nouder J. Slagboom voorgedragen. VLAARDINGEN, Op 5 mei zal door een twintig Vlaardingse atleten een be vrijdingsfakkel worden overgebracht van Wagen in gen naar Vlaardingen. Deze fak kel zal door de burgemeester van IVa- genlngen ontstoken worden lit hotel „De Wereld" op de plaats waar 15 jaar ge leden dc capitulatie door de Duitsers werd ondertekend. Dit bevrijdingsvuur zal na een circa 120 km lange toeht door de burgemees ter van Vlaardingen in ontvangst wor den genomen en zal dienen voor het ontsteken van een bevrijdingsvuur ir. Vlaardingen. Om vier uur 's morgens zai in Wage- ningen worden gestart. Verder gaat de route naar Rhenen (4.30); Amerongen <5.Wijk bij Duurstede (5.45); dar langs Veer Beusiehem via 't Gooi naar Houten (6.45); Jutfaas (7.15); Montfoort (8.Haastrecht (9.Gouda £9.30); Nieuwerkerk a. d. IJssel (10.15); Ter- bregseweg (10.45); via Hillegersberg - Gordelweg - Overschie (11.15) - Schie dam (11.30) - Vlaardingen aankomst na loop door de stad om 12.00 uur. Het ge middelde tempo der lopers zal ca. 15 km per uur bedragen. De lopers zullen circa 2 a 3 km lopen. De lopers zullen begeleid worden door enkele volgauto's. De route is tot stand gekomen in sa menwerking met deskundigen van het Ministerie voor Verkeer en Waterstaat. Het lopen op de autosnelwegen is zoveei mogelijk vermeden in verband mrt O" verkeersveiligheid

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2