Zin van het verzet w Koninklijk nationale herdenking Kongo van remt opleiding Ned. piloten Chief Whip iiïtyetffic&ts Tnet... J-Hü Straaljager met defect aan de grond gezet KONINGIN: „Zij gingen voorop naar de overwinning" Contant-betaalde boete in meer gebieden WE A Familieleden van gevallenen naast Koningin en Prins r i WOENSDAG 4 MEI 1060 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4592 r "V Directeur: H Dli KUiG Hoofdredacreur: Dl. J. A. tl J. BKUUNS SLOT de fakkel brandende gehouden. TplE opleiding van Nederlandse piloten in Kongo is onzeker ge •*-' worden. In elk geval zullen niet, zoals aanvankelijk de bedoe ling was, in december van dit jaar al personeelsleden van de Neder landse luchtmacht naar Kongo vertrekken. In Den Haag hoopt men dat de opleiding toch in de zomer van 1Ü61 zal kunnen beginnen. De stagnatie is te wijten aan de vervroegde soevereiniteitsover dracht aan Kongo. Brussel kan nu uiteraard niet meer beslissen over militaire opleidingen in dit land, en toestemming hiertoe kan pas gegeven worden wanneer een definitieve Kongolese rege ring is gevormd. OE deze regering te zijner tijd de opleiding niet zal beletten, is zeer de vraag. Qphdm ffp! i£ Verzet.spsalm Trouwe wachters fZie verder pag. 3 4e kol. 1 (Van een onzer verslaggevers OVER de vliegbasis Soester- berg weerklonk gistermiddag het Wilhelmus. Voor het front van. de troepen stond, daar de 26-jarige. sergeant-vlieger Ber nard J. Drenth, die niet wist hoe hij kijken moest. Op zijn borst zat de onderscheiding, die commodore A. B. Wolff hem juist had uitgereikte ridder in de orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Deze hoge deco ratie kwam als een volkomen verrassing voor de jeugdige vlieger. Ret was trouwens voor iedereen geheim 'gehouden. Bas toen hij zijn vrouw aan zag ko men, begreep Bernard Drenth dat deze plechtigheid om hem begonnen was. Enige seconden later werd hij naar voren ge roepen. Een nerveuze schok ging door hem heen. WEINIG DRUKTE ,(Zie verder pag. 3, 7e Aol.) J Uitbreiding per 1 juni: Morgen geen krant Witte de WlUMtrs.t 28 relet. 113?90 i« Ij t'usibu. 1113 Postelro No 42451® IClacntcndlenrt «Soonementen 18.3018 30 at» Zaterdag 1718 at» telefoon 115700 Htiv«enspiem 1 Telefoon I834S7 i3 maan» Posttn» 10S1 Prortinre No 424887, iCle.<hr«n<1lenitt 183»19,10 Telefoon 36358® Snul we? us Tetet 4570. Thome* Kemplwtrswt Telef 65451 Abonnementsprtt* 8t cent oer «eelt. 3.85 oer maand IM oer Irmartaal. foe*, nummer* 15 eent Oerachlint ti 4* Itotterdun; 'a-Gravenfioïe Oordr-.chti Schiedam: J (Geldig tot donderdagavond) WARMER Zonnig en droog: weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Warmer. Morgen: Zon op: 5.04 Maan op: 13.13 onder: 20.11 onder: 2.34 hebben weer eer. bevrij dingslustrum. Als we ons niet vergissen, spreekt deze her denking om de vijf jaar ons volk wel aan. Ons blad stelde een her druk van ons nog tijdens de be zetting gedrukte „Bevrijdings nummer" (1945) op aanvrage gratis ter beschikking. Meer dan tachtigduizend exemplaren zijn aangevraagd. Dat heeft ons er toe gebracht om een hele pagina in dit nummer van ons blad te vullen met artikelen en artikel fragmenten van het „illegale Trouw. Daardoor zijn we weer in sterke mate bepaald geworden bij het verzet tegen de bezetter. Wat dreef ons? Hoe was het ook weer: Had het verzet zin? Al spoedig volgden er klappen. Harde klappen. Wij waren not niet zo goed ingespeeld in deze voor ons vreemde wereld. Ontdaan waren we toen ir, Kuipers, directeur van de M.T.S. in Groningen, de man van de on der ons bekende mevr. Kuipers- Klapwijk. gevangengenomen werd en al spoedig het leven liet. We noemen er een uit een lange lange rij. L spoedig bleek dat het bur- AT dreef ons? Wat ons dreef is in de loop van de jaren der bezetting wel wat veranderd, maar niet wat het wezen van de zaak betreft. Naarmate de vijand het masker afwierp, werd het scherper belijnd in zijn doelein den. Ik herinner mij hoe in de Pink sterdagen, de eerste dagen, der bezetting van Noord-Nederland een vriend van elders bij mij kwam die ontdaan was over de prediking die hij die dag in dt kerk had gehoord. De klacht «a, dat er niets gezegd was om d( verslagen harten op te beuren, om de rechtskrenking te signale ren, om een beduusd en in elkaar gezakt volk iets van een rugge- graat te hergeven. Wij weten dat het niet overal zo was. Er warer ook vele predikanten die van meet af wel wisten wat ze zegger moesten en het ook deden. Maar voor mij hoewel mijn dominee 100 pet. goed was en mijn vrienden in Groningen, re ünisten van S.S.R. en N.D.D.D.. was deze ervaring de reden om In onze ingezakte samenleving daar tot activiteit over te gaan We begrepen vaag heel vaag wat ons te wachten stond. Maar het was duidelijk dat het om de ziel van ons volk ging. Om die ziel te kraken, daar was het de nationaal-socialisten om te doen TOEN zijn we erop uitgegaan. In vergaderingen, in clan destiene clubjes is het begon nen. Al spoedig kwamen er vlug schriftjes bij. De bezetter mocht niet als overheid worden gezien Een schoon citaat van Groen van Prinsterer over „de gekroond: rover" moest het gezagsgetrou we a.r. volk over zijn Overheids- complex heen helpen dat door sommige o.i. dwalende broeders de Standaard voorop, sterk werd gestimuleerd. Het citaat werd het eerst door prof. Rutgers in het Nederland' Juristenblad, in het openbaar dus, aangehaald. tc vervullen was. Er waren men sen die een andere mening had den. Volkomen te goeder trouw Men kon als burgemeester nog zoveel ten goede doen. En als je wegging, kwam er een gevaarlijk individu voor in de plaats. Ik ben weggegaan als burgemeester, met enkele andere vrienden. Het volk moest in de geestelijke front linie en het mocht zich daar niet aan onttrekken ten koste van een verwrongen positie van een bur gemeester. Zo was het. Het verzet is duur betaald. Veel tranen over veel doden. We hebben de bezettende macht woedend gemaakt. En we hebben in het Nederlandse volk en bij „we" denk ik dan aan het hele zeer gevarieerde verzet HEEFT het verzet zin gehad? We zouden immers ook zon der verzet zijn bevrijd? Had het werkelijk wat te betekenen voor de eind-overwinning? Dat is de vraag niet. De zin van het verzet lag hier in dat de bezetter ons volk gees telijk de nek wilde breken en dat wij niet wilden, dat wij meenden dat wij niet mochten toelaten, dat ons volk die nek gebroken werd. Wij wilden dat er bij de be vrijding een volk zou zijn dat de moeite van het bevrijden waard was. Dat is de grote betekenis van de februari-staking, van het verzet tegen Arbeidsdienst en Arbeits- einsatz, - van bet verzet der Christelijke scholen tegen de benoemingsverordening, van het artsen-verzet, van het werk der landelijke organisatie tot hulp aan onderduikers, van het N.S.F. van de knokploegen, van het ver branden van bevolkingsregis ters en van tal van individuele en plaatselijke verzetsacties. Als men maar 10 pet. van zijn volk meekrijgt om te vechten voor het behoud van eigen ziel, dan is het verzet niet alleen zin vol, maar dan is het geslaagd. En zo is het geweest. Met alle ver driet en met alle eelt op je hart dat je in die harde strijd krijgt, is het de meest waardevolle tijd van mijn leven geweest. BRUINS SLOT. ERELIJST VAN GEVALLENEN geplaatst in (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF, woensdagmiddag EEN tastbare stilte hangt tussen de regeringsgebouwen. Uit de Ridderzaal komt een kleine stoet. Voorop zes dragers, symboli serend de groepen, waaruit de strijders van de tweede wereldoorlog zjjn voortgekomen', de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht. de Koninklijke Luchtmacht, het voormalige Koninklijk Ne derlands-Indisch Leger, de koopvaardij en de verzetsbeweging. Zij dragen geealiigrafeerde naamlijsten van gevallenen tussen een haag van cadetten en adelborsten naar het gebouw der Tweede Ka mer, waar in de hal een eenvoudige gedenktafel is geplaatst. Daarop zullen de naamlijsten straks rusten. Achter de dragers komen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, vervolgens de vier prinsessen Beatrix. Irene. Margriet en Marijke. De koninklijke familie wordt gevolgd door de minister-president prof. De Quay en minister Cals. Daarna de voorzitters van. de heide Kamers der Staten- Generaal. mr. Jonkman en dr. Kortenhorst en de voorzitter van de commissie nationale herdenking, dr. Hooykaas. Het gevolg van de vorstin besluit de rij. De plannen voor een gezamenlijke opleiding van Belgische en Neder landse piloten op de basis Kamina in de zuidelijke provincie Katanga van Kongo zijn al vrij oud. Op de basis zijn al uitgebreide voorbereidingen getrof fen. Ook In Nederland en België had men zleh volledig voorbereid op de uitzending van de op te leiden piloten. Tijdens de eerste ronde-tafelconfe rentie in Brussel, waar tot de onafhan kelijkheid van Kongo is besloten, heeft men voorlopig vastgesteld dat militaire basissen in Kongo een voor de luchtmacht in Kamina en een voor de zeemacht in Kitor.a na de over dracht van de soevereiniteit op 30 juni in Kongo zullen blijven gevestigd. Het handhaven van deze basissen zou namelijk voor Kongo van groot be lang zijn ter vormng van Kongolees militair personeel en voor de verdedi ging van het gebied. Op de economische conferentie tus sen België en Kongo, die thans in de Belgische hoofdstad wordt gehouden, zal ook het voortbestaan van de twee basissen worden besproken. Een defi nitief akkoord hierover zal echter pas mogelijk zijn na de vorming van de eerste gekozen Kongolese regering. Irt Den Haag houdt men het er zo lang men geen ander bericht uit België ontvangt op dat de oplei ding toch verwezenlijkt zal kunnen worden. Nu de piloten niet eind dit jaar kunnen vertrekken, rekent men voorlopig met juli of augustus 1961. (Advertentie) 20 STUKS F I- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Een kort commando klinkt. Overste baron Maekay, commandant van de erewacht, laat het geweer presente ren. Langzaam wordt het Binnenhof overgestoken. Het publiek houdt de adem in: Nederlands gevallenen wor den bijgezet tn een eenvoudige graf tombe van lavasteen in het gebouw van de vertegenwoordigers van het volk. Nadat de dragers de erelijsten hébben neergelegd in het door Aldo van. Eyck ontworpen monument, wordt de door prinses Wilheimina ge schonken driekleur naast het monu ment gehesen. Prinses Wilheimina, de moeder van het verzet, die reeds in 1943 opdracht heeft gegeven tot het doen samenstellen van deze erelijst van gevallenen, is er niet. Haar hoge leeftijd liet niet toe, dat zij bij dit in drukwekkend gebeuren tegenwoordig was. Prins Bernhard en de dragers staan stram in de houding. Op de gezichten van de vorstin en de Prin sessen leeft de ernst van het ogen blik. In de ridderzaal, waar honderden ge nodigden voor de nationale herden king van de gevallenen nog bijeen zijn, klinkt ais de vlag de top van de nei gende vlaggemast heeft toereikt, Jan Camperts „lied der achttien doden". Jos Vranken, de dirigent van het koninklijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers" heeft muziek bij de tekst gemaakt en onder zijn leiding brengt het koor deze „psalm van het ver zet", nu in de historische vergader zaal. De achttien doden: hun namen staan met die van duizenden anderen op het blanke papier. De Amsterdamse leraar Jaques Herman Aa opent de rij. Na hem volgen de overigen, eerst de mannen van het verzet, daarna die van de strijdkrachten, dan die van de koopvaardij. Nadat de klanken zijn weggeëbt tus sen de historische gebouwen, klinkt het Wilhelmus vanaf het Binnenhof. Dan is de nationale herdenking I960 geëindigd. De doden zijn bijgezet. Ne derland heeft zijn nationale graftom be: een eenvoudige gedenktafel met een erelijst van namen. „Wij, de gekozenen van het Neder landse volk, verzekeren u op dit plechtige ogenblik trouwe en piëteits volle wachters te zullen zijn van de graftombe der onbekende soldaten, die hun levens lieten voor de grote zaak van vrijheid, vrede en gerech tigheid", zo heeft dr. Kortenhorst in de ridderzaal de opdracht van de vorstin om de erelijst een plaats te geven In het gebouw der Tweede Ka mer aanvaard. „Vandaagdodenherdenking: morgen-,... nationale feestdag", aldus de kamerpresident, „twee da ta, omvattend een ondeelbaar be grip, op menselijke wijze vergelijk baar met het lijden, de dood en de herrijzenis van de verlosser van het menselijk geslacht, van wie geschre- (Advertentie) m n éMfsjs: sx-s- De-gedenktafel is het gebouw yen de Tweede Kamer, wa*ris de erelijrt tas gevallenen vaemiddag ees plaats 'gt«faegeK leèfi?" (Advertentie) Kies voor moederdag NYLONS Zijn benoeming tot ridder in üe orde volkomen onverwacht. Toen hij dan van Oranje-Nassau met de zwaarden j ook plotseling moest ..uittreden", was kwrm voor sergeant-vlieger Drenth] h.j net als zijn collega's gewoon ge kleed in „het tweede blauw". Commodore A. B. Wol}}, dc com mandant van het Commando Lucht verdediging, reikte de moedige vlieger de uersierseten uit, behorende bij de hem toegekende onderscheiding. Len ran de eersten, die sergeant- vlieger Drenth met. zijr. onderscheiding gelukwensten, was zijn echtgenote, die men per auto uit Gitze-Rüen had ge haald, opdat zij bij de plechtigheid aanwezig zou kunnen zijn. „Ik ben wel een beetje geschrokken," zei hij eerlijk, toe de voor hem ge houden parade voorbij was. „Ik had dit nooit gedacht. We moesten ge woon aantreden. Niemand wist Pre cies wat er ging gebeuren. Ik had er geen flauw vermoeden van." Vlieger Drenth had trouwens nooit veel drukte gemaakt over de daad, waarvoor hij deze onderscheiding ontving. Op 18 februari van dit jaar raakte hu met zijn Hawker Hunter boven België in ernstige moeilijk heden. Op een hoogte van 11.000 me. ter schoot hij met een snelheid van 1050 km per uur door de lucht, toen zijn toestel ineens wegzakte in de wolken. De straaljager draaide plot seling en sergeant Drenth hing met zijn hoofd naar benedén. Op dat ogenblik had hij kunnen doen, wat iedere goede vlieger als vanzelfspre- Bij de overdracht van de erelijst van gevallenen; die in een gedenktafel in het Tweede Kamergebouw geplaatst is, heeft H. M. de Koningin van middag de volgende woorden gesproken: „Vandaag, 4 mei I960-, viiftien jaar na de beëindiging van de tweede wereldoorlog voor Ne derland, moge ilc aan u, leden van de Staten-Generaal, als de gekozen vertegenwoordigers van het Nederlandse volk, het boek aanbieden, waarin de namen staan opgetekend van alle land en rijksgenoten, die hun leven gaven in de strijd tegen de on derdrukking aan en achter de fronten in de vrije wereld en in bezet gebied. Koningin Wilheimina gaf ge stalte aan deze gedachte. Ik be treur het diep dat mijn moeder wegens haar hoge leeftijd hier niet aanwezig kan zijn, maar tij leeft deze gebeurtenis mee door straks boven deze namen onze vlag te doen ontplooien. Bij deze. namen kenden, wij hen, die deze vlag tot de dood toe hebben geëerd, als het sym bool van alles wat het leven waarde kon schenken. En wij die achterbleven, zullen hen blijven eren als hen die voorop gingen naar de overwinning toe. In het boek staan zij vermeld, die wij juisti^neenden niet te kunnen missen bij onze herrij zenis. Nederland is herrezen het moest zonder hen geschieden. Hoe dit is gebeurd moge mate rieel wonderbaartijk zijn, in de geest is het alleen goed geweest als het plaats vond in bun geest. Want zij bleken bereid, als het moest tot hei nRerste toe ti» geven van wat een 'mens géven: k a n, en nog meer, opdat er een tijd zon komen van vrede en vrijheid waarin het goed zou zijn te leven. Samen met een nieuw, geslacht, dat hen niet meer gekend heeft,: zoeken wij, met vallen en op staan, onze weg in de vrijheid en vrede, die zij ons nalieten. W$: hebben de vrijheid ieder mis eigen pad te kiezen, oï in respect voor elkanders wensen de vreugde te ervaren van samen eendrachtig scheppend werkzaam te zijn. Ieder onzer heeft de vrijheid, met zijn leven te bewijzen, de boodschap van hun dood te heb ben verstaan", aldus de Koningin. (Van onze Haagse redactie) Ï"\E ervaringen, opgedaan met het L' systeem van de contant-betaalde bekeuringen, zjjn zo gunstig, dat aan de minister van Justitie is voorgesteld dit systeem per 1 juni in te voeren in de arrondissementen Breda, Maas tricht, Zwolle, Den Haag, Dordrecht en Leeuwarden. Dit voorstel is afkomstig van een ambtelijke commissie die met de voorbereiding van de invoering van de „transactie in handen van de po litie" werd belast. Een zeer voorzichtige introductie van het nieuwe systeem is aan dit voor stel voorafgegaan: vanaf 1 mei 1959 maakten enige (gemeentelijke) proef gebieden er mee kennis, o.a. Zwolle en Leeuwarden. De ervaring in deze gebieden opgedaan, is, dat zowel de politie als het publiek gunstig heeft gereageerd op de gecreëerde mogelijk heid, bekeuringen voor bepaalde lichte overtredingen meteen te betalen. Het voorstel van de commissie bevat voorts een geringe aanvulling van de lust van overtredingen, waarvoor transactie mogelijk is. De officieren van Justitie in de in het voorstel genoemde arrondissementen hebben reeds hun medewerking toegezegd aan het sys- £e?UvW?aJbli drje so°rïen kwitanties 2,50, 5 en 7,50) worden gebruikt voor drie categorieën weggebruikers in-overtreding. Een algemene maatregel van bestuur is nodig om het voorstel te verwezen lijken. Per 1 juni kan het zo ver zijn. Dan zullen alle met de opsporing van strafbare feiten belaste, bezoldigde ambtenaren van rijks- en gemeente politie in de genoemde arrondissemen ten tot transigeren bevoegd zjjn Het systeem van de transactie bij lichte overtredingen heeft een twee ledig doel: een snellere, en dus effectie- yer*« b?straffinS. en ontlasting van het justitiële apparaat. Morgen, Bevrijdingsdag, zal Trouw niet verschijnen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1