„Aantasting onclerwij s - vrij hei d Brezjnew volgt Worosjilow op m Paar duizend mensen in Amsterdam PILOOT IN RUSSISCHE HANDEN Eisenhower ontstemd Oost en West werkten samen om leven te redden Amerika wil met raket Rusland fotograferen I 5? Zegetocht van „Floriade '-ko m Thnis na reis van 3400 kilometer v Ou d-am bassadeur vaii Z.-Afrika overleden Neliroe spreekt met de Gaulle in Parijs Luchtbrug Premier Verwoerd geopereerd van Soesterberg naar Praag Soetarno op Cuba Powers Sr. richt zich tot Chroestsjew Tijdelijk iets minder wsü?hi r Russisch president Zoeken op vuilnisbelt Meizon verfoor BIAA1VWAG 9 MEI 1980 V NEGENTÏE1V»E JAARGANG No. 4600 -\ Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Ataturk" L ONDER INVLOED TEGEN LANTAARNPAAL: DODE Jaclit op ontsnapte pylbon in Normandiscli dorp Zie verder pag. 4, 3e kol.) GROOT is de opschudding die in het Westen is ontstaan over de Amerikaanse mededeling, dat het door de Russen op t mei jl. neergeschoten Amerikaanse vlieg tuig „vermoedelijk boven de Sowjet-Unie heeft gevlogen om inlichtingen te verkrijgen, die op het ogenblik verborgen zyn ach ter het IJzeren Gordijn". De Amerikaanse „bekentenis", dat het vliegtuig een spionage- opdracht uitvoerde kwam nadat de Russische premier zaterdag in de Opperste Sowjet de verrassen de mededeling had gedaan, dat de piloot van het toestel in leven is. Chroestsjew zei, dat de vlieger, kapitein Francis Powers van de Amerikaanse luchtmacht, heeft toegegeven, dat hij voor de Amerikaanse inlichtingendienst werkte. Ontstemd UITSLAGEN A'DAMSE SCHAAKBOND Openhartig Succes Met opzet Zie verder pag. 3, 5e kol.) A j settera»m; WStte do WlMuitraai as telta tia'tou u Poatbus U12 Po-itmro Mo 424318 Klacnteiulienst abonnementen !a.3i>1830 our Zaterdag? 1718 uur Telefoon 11S700. Huvaensplem 1 Teleloor 1S3467 <3 Uitban) Pottbua 1081 Poirtglro No 424867. Klnehtandienst 18 3019 30 Telefoon 362569 Snwwea 132 Telet 4370. Thomas 4 Kemptiwtraat 8 9 Telef 63431. Abonnementsprijs 61 cent oer weetc t 2.65 per ma and t 790 oer kwartaal. Irw» mmratn 15 cent. Verschijnt dagk"i)ks 'aUSravenheee OordrMht; Schiedam- IhOtiM" (Geldig tot dinsdagavond) ZUIDOOSTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. Morgen: Zon op: 4.55 Maan op: 19.21 Onder: 20.19 Onder: 4.50 MAMMOETWET: MASSAAL (Van een onzer verslaggevers) Be Floriade-postboets, die na in ne genendertig dagen ruim 3400 kilome ter afgelegd te hebben, zaterdagmiddag aan het einddoel Rotterdam arriveerde, heeft een ware zegetocht door deze stad gemaakt. Koetsier Joop van der Touw, die zijn karavaan veilig van Istanboel naar Rotterdam gebracht heeft, legde zijn laatste kilometers af langs meters dikke rijen toeschouwers en aan het gejuich en het applaus kwam geen ein de. De koets reed Rotterdam door in een lange stoet van historische praalwa gens, rui terescortes van rijverenigin- gen, bereden drumbands en trompet terkorpsen. Op het Floriade-terrein was de verwelkoming overweldigend een mensenzee overspoelde de reizi gers doch in alle drukte wist het doch tertje van Nico W. van Vliet (die als de beminnelijke ambassadeur Ogier Ghislain de Busbecq de tocht mee- Nadat de vermoeide „beman ning" de Florïade-postkoets had verlaten, werd deze in bezit ge nomen door lieftallige bloemen meisjes. maakte) haar vader, die zij zo lang niet gezien had te vinden en hartelijk te omhelzen. 35' De koets heeft ongeveer 50.000 brie ven van de Turkse posterijen vervoerd en ook een geheimzinnig kistje met Turkse tuïpebollen. De ambassadeur van Turkije gaf zaterdagmiddag deze geïmporteerde tulp de naam „Ataturk". Hartelijke woorden zijn bij de ver welkoming op .het Floriade-terrein ge sproken. De voorzitter van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, stak zijn bewonde ring voor de koene reizigers niet on der stoelen of banken. Deze zagen zich beloond met een onderscheiding: een gouden hoefijzer met een tulp er in verwerkt. WA. >S>iJïüS=.i j»7<i ar* -*! V*. 4! V -5V A-Vit Dr. Daniel Brink Bosman, een vroe gere Zuidafrikaanse ambassadeur ïn Den Haag, is zaterdag op zijn boerderij te Somerset In de westelijke Kaap provincie, overleden. Hij ls 70 jaar geworden. Dr. Bosman trok zicsh in 1956 uit de diplomatieke dienst terug. Hij was in 1916 in Nederland gehuwd. Premier Nehroe van India heeft zondag in Parijs met president de Gaul le besprekingen gevoerd. Zij ontmoet ten elkaar eerst voor de lunch ter ere van de Indische gast in het Elysee. Zondagmiddag hadden zij een onder houd van 55 minuten, dat werd bij gewoond door de Franse premier Debrê, minister Couve de Murviüe en een functionaris van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken. In Sittard woonde H.K.H. prinses Beatrix zaterdag, op de laatste dag van haar bezoek aan Limburg, een deel van een concours-hippiQue b«. Op de foto: de Prinses bij de aankomst op het ter rein. Even later zongen 5009 kinde ren haar toe. -fte 81-jarige Hagenaar, die vorige week ontdekte dat zijn echtgenote zijn hoedezak met een oude hoed, waarin spaarbankboekje en negen biljet ten van 100,- met de vuilnisman had raeegegeven, is onverrichter zake te ruggekeerd van de vuilnisbelt ïn Dren te, waar hij tevergeefs de inhoud van dertig wagons stadsvuil uit Den Haag hoeft doorzocht. (Van onze correspondent1' De 23-jarige orthopediste N R. uit Rotterdam is zondagmorgen bij een auto-ongeluk te Apeldoorn om het le ven gekomen. Zij zat bij de 33-jarige Rottei dam mer J. P. S. in de auto. Deze had. naar de politie later vaststelde, te veel ge dronken en botste tegen een lantaarn paal. Een andere inzittende, mei. K. S. B„ eveneens 23 jaar en ook uit Rot terdam afkomstig, kreeg een beenfrac tuur. De bestuurder werd Licht ge wond. Een geweldige python is zaterdag avond uit de dierentuin van de Nor- mandische stad Bernay ontvlucht en ondanks uitgebreide opsporingspogin gen nog niet teruggevonden. De python, die beschreven werd als ,heel lang", was eerst zaterdag uit equatoriaal Afrika gearriveerd. Zaterdagavond ontsnapte het beest uit een speciale glazen kooi. Leden van de politie en brandweer, alsmede honderden vrijwilligers zijn er nog niet in geslaagd de slang te vangen. Men heeft de bevolking in Bernay en omgevxing via de radio gewaar schuwd. BREZJNEW Tot opvolger van de 79-jarige Wo rosjilow, die wegens zijn minder goede gezondheid als president van de Sow- jet-Unie is afgetreden, is benoemd de 54-jarige Brezjnew. Deze was tot nu toe secretaris van het centraai-comité van de Russische communistische par tij. Worosjilow is gekozen tot lid van het partijpresidium. Brezjnew is geboren in dec. 1905 te Dnjepropetrowsk, aan de Dnjepr. In 1923 werd hij lid van de communis tische jeugdbeweging de Komsomol. Hij bezocht een landbouwschool en werd later specialist op het gebied der zware industrie. In de tweede wereldoorlog was hjj o.m. politiek commissaris in het 18e leger. De boodschap van Worosjilow, waar in hij ontslag vroeg, is zaterdag in de Opperste Sowjet voorgelezen. Premier Chroestsjew, sprekend na mens het centrale comité van de com munistische partii van de Sowjet-Unie, stelde voor Worosjilow het gevraagde ontslag te verlenen en zei daarbij te menen dat men Worosjilow dank moest brengen. Chroestsjew stelde voor de aftreden de president te vereren met de orde van Lenin, de gouden „sikkel en ha mer medaille" en de titel „held van de socialistische arbeid". De Opperste Sowjet, die het ontslag van Worosjilow en de benoeming van zijn opvolger goedkeurde, sloot, nadat het nieuwe staatshoofd een woord van dank voor het in hem gestelde ver trouwen had gesproken, zijn züting. APPEL (Van een onzer verslaggevers) TVAT men in de kringen van het D christelijk onderwijs bepaald niet geestdriftig is over minister Cals' wetsontwerp voor het voort gezet onderwijs, de zgn. mam moetwet, heeft de minister zelf zaterdagmiddag nog eens duide lijk kunnen constateren, toen hij aanwezig was op het „appèl van het ehr. onderwijs over de mam moetwet": een massale bijeen komst in het Amsterdamse Con certgebouw, waar een paar dui zend mensen uit alle geledingen van het onderwijs (behalve de grote zaal moest men ook de kleine zaal van het gebouw in ge bruik nemen) luisterden naar bondige referaten, waarin deskun dig de principiële bezwaren tegen de mammoetwet uiteengezet wer den en -waarin het afwijzend standpunt helder werd belicht. Dit appèl was beleed door het con vent van het chr. onderwijs, waarbij alle bestuurs- en personeelsorganisa ties van het chr. onderwijs zijn aan gesloten. Aldus zag men, behalve Haagse onderwijsaufcorïteiten (de mi nister was vergezeld van enkele hoge ambtenaren van zijn departement en voorts gaf de vaste onderwijscommis sie uit de Tweede Kamer van haar be langstelling blijk), vele notabelen uit de organisaties. "Waarom dit appèl? Niet om een demonstratie te houden, verklaarde de heer J. W. van Hulst, de directeur van de hervormde kweekschool te Amsterdam en voorzitter van het convent: maar om te onderstrepen dat de mammoetwet een aangelegen heid is, waar wij als vólk bij betrok ken zijn. Deze materie, aldus de heer Van Hulst, mag niet zonder meer gedelegeerd worden aan de kamer leden en de onderwijsorganisaties. „U bent er allen zelf bij betrokken". Dat men deze samenkomst zo ver staan heeft, kwam duidelijk naar voren in de zeer grote belangstelling, waar tegen de meizon niet kon concurreren (het woord is van de voorzitter). Niet ieder had dit verwacht: de heer Van Hulst vertelde, dat men h-am meer malen had opgebeld met de vraag: wat ga je toch beginnen? Hij had dan ge antwoord: voor alle zekerheid heb ik twee zalen gehuurd. Niet ten over vloede, bleek nu. En dat, terwijl het hier geen salarisactie of iets dergelijks betrof! (Ook in die richting had de heer Van Hulst tevoren negatieve op merkingen vernomen). Amerika geeft toe Spionage vlucht" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een ver klaring uitgegeven die door presi dent Eisenhower zou zün goedgekeurd waarin wordt gezegd dat de autori teiten geen machtiging hebben gegeven voor de vlucht. Niettemin, aldus de verklaring, is gebleken dat een „on gewapend burgervliegtuig van het type Lockheed TJ-2 vermoedelijk gepoogd heeft boven Russisch grondgebied in lichtingen te verkrijgen." Het minis- V '/TT terie merkte daarbij op, dat alle landen trachten gegevens van elkaar In han den te krijgen. De noodzaak om. tot dergelijke activiteiten over te gaan bij wijze van rechtmatige zelfverdediging wordt versterkt door de buitengewone geheimhouding die de Sowjet-Unie be tracht in tegenstelling tot de vrije we reld. State Department wees voorts op een voorstel van president Eisenhower in 1955 om te komen tot wederzijdse luchtinspectie, een voorstel dat door Moskou onmiddellijk werd verwor pen. De Amerikaanse vlieger Francis Po wers, wiens vliegtuig door de Russen werd neergeschoten. Volgens Chroestsjew heeft Powers zich door middel van een parachute gered en bevindt hij zich thans in Rus sische gevangenschap. Het algemeen ziekenhuis van Pre toria heeft bekendgemaakt dat uit het hoofd van premier Verwoerd op wie 4 weken geleden een aanslag is ge pleegd, zaterdag door een geslaagde operatie twee revolverkogels zün ver wijderd. Volgens de bekendmaking is de toestand van Verwoerd bevredi gend. Er zullen echter de eerste paar dagen geen bezoekers bij hem worden toegelaten. De Zweedse componist Hugo Aifven is hier zondag na een hersenoperatie op 88-jarige leeftijd te Stockholm overleden. Hij schreef vüf symfo nieën en een aantal religieuze wer ken. Zijn bekendste werk is de „Zweedse Rbapsodie". Een Nederlandse journaliste, de Ne derlandse luchtmacht, de Ameri kaanse luchtmacht, een Tsjechoslo- waakse radio-amateur, een dagblad redactie in Constanz, de Oostduitse Volkspolizei en Oost-Duits luclit- vaartpersoneel zijn betrokken ge weest bij een reddingsactie, die re- uslteerde in een luchtbrug van Soes terberg via Rheinstein en Tempel hof (Berlijn) naar Tsjecho-Slowakije. Het ging allemaal om drie ampullen chymotrysine, het enige «genees middel dat het leven van de Tsjech Frantisec Kul kon redden, en dat al- elen in Nederland, en dan nog moei. ly'k, verkrijgbaar bleek. Een Tsjechisch radio-amateur stuurde zondagmorgen een verzoek om dit nieuwe geneesmiddel de lucht in. Een Amerikaans radiostation tn Zuid-Duitsiand ving het op. Er werd geïnformeerd, en daarbij bleek, dat de meeste kans om het geneesmid del te krijgen in Nederland zou zijn. De Amerikanen riepen toen de hulp tn van de Südkurier in Constanz. Deze zette zijn Amsterdamse cor respondente, Efrun Jacobs, aan het werk Zij ving bij verscheidene ziekenhuizen bot, maar wist eindelijk bij de Haagse Gemeente-apotheek beslag ie leggen op drie ampullen. Met een snelle auto haalde zij het persoon- Hik op. Intussen hadden de Amerikanen niet stilgezeten.. Deze verzochten de Ne derlandse luchtmacht, de basis Soes terberg (het was zondag) open te stellen. Om toalfdrie 's middags ver trok een T-33 van het 32-ste Squa dron naar Rheinstein in Duitsland met de drie ampullen. Daar ging de kostbare zending over in een Dakota, want een straaljager mag op Tem pelhof niet landen. In Berlijn werd het geeneesmiddel in handen ge steld van de Oostduitse Volkspoli zei, die reeds beloofd had voor ver der luchttransport naar Tsjecho- Siowakije te zorgen. President Soekarno van Indonesië is vandaag, na een officieel bezoek aan Portugal van drie dagen, in de Cubaanse hoofdstad Havana aange komen. Soekarno is uitgenodigd door premier Castro. De uitslagen van de A.S.B.-competitie 10591960 linden: Overgangsklasse A: Nieuwendam 1Het Zuiden 2 73: B; Het Oosten l—ENFS 1 41 >25i/2; Eerste klasse A: Patrimonium Oost 1Tuind. Oostzaan 1 64: B: AP GS 2 ODI 1 46; Het Zuiden 3Het Oosten 2 46: EDS INiemvendam 2 64; Tweede kJasse D: Landlust 2Thomas More 1 73, Morphy 2Het Vrije Veld 2 5Ys—4VzX Der de klasse A: Max Eirvve 4Energia 1 55; B* Kromhout 2Tarrasch 3 46: Turris Ebumea 2Kromhout 2 3Ui*i; PKP 2— Dr. Eni Lasker 3 55: OCARA 2Patri monium Oost 2 6G3U: OCARA 2 kam pioen' Naklasse: LandlustWeenink 31»S'i: NieuwendamDe Amsteltoren 3 x'z3 Y2 EnergiaMorphy 70; De Amsteltoren Tuindorp-Oostzaan 4fó—-21S? APGS—Nieu wendam 16; WeeninkOns Huis 43. «middels is het duidelijk, dat pre sident Eisenhower zeer ontstemd is over het incident. De president, die blijkbaar niets wist van de vlucht met de U-2, heeft onmiddellijk alle vluch ten over of nabil de grenzen van de communistische landen verboden, zo meldt de meestal goedingelïchte Washïngtonse correspondent van de „New York Times", Heston. Eisenhower heeft het afgelopen weekeinde druk geconfereerd over het luchtincident met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Naar ver luidt dreigt er in Washington een conflict tussen de ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie naar aanleiding van ide vraag die Eisenho wer beantwoord wil zien, namelijk: „Wie gaf opdracht voor. de vlucht van Powers?" Diplomatieke waarnemers zeggen dat de verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat de vlucht is gemaakt zonder toestem ming van Washington, Moskou volop gelegenheid "biedt voor propagandis tisch succes. Immers, zij schijnt een van de hoofdpunten van de commu nistische propaganda' te bevestigen, dat er in Amerika ambtenaren zün, die de bevoegdheid hebben zonder con trole en tegen de politiek van de pre sident in te handelen. De openhartige uitleg die het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van het incident heeft gegeven week af van het commentaar dat eind vorige week werd gegeven, nadat be kend was geworden, dat een Ameri kaans vliegtuig boven Rusland was neergehaald door een raket. Er werd toen gezegd dat een vliegtuig met een vreedzame, wetenschappelüke op dracht voor het nationale Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart mogelijk de grens van de Sowjet-Unie was ge passeerd, nadat de piloot mogelijk het "bewustzijn had verloren door een man kement aan zün zuurstofapparaat. „Deze foto heeft het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig van Russisch grondgebied gemaakt", aldus deelde de premier in de Opperste Sowjet mee. Chroestsjew legde zaterdagmorgen een verklaring af over de piloot van het neergeschoten toestel. Volgens de Sowjet-premier had de vlieger bekend dat hij moest spioneren. De „New York Times" meldt, dat de Ver. Staten zullen pogen in de ko mende herfst hun eerste verken ningssatelliet te lanceren die elke meter van het Russische gebied zon moeten fotograferen. In een artikel van correspondent Ri chard Witkin, zegt het blad, dat dit de eerste proef zou zijn van een „foto-inlichtingenprogramma"", het project Santos, „dat dit land met vol komen openhartigheid heeft voorbe reid: elke meter van het Russische gebied te fotograferen als büdrage o®t de leemte in de kennis van de militaire gegevens van Rusland die de Amerikaanse verdedlglngsinspan- ningen zo" zwaar hindert, op te hef fen". Witkin schrijft: „Dit is niet minder dan wat de U-2 heimelijk poogde, toen het toestel door- een Russische raket werd onderschept". 1 Li het westen is men het er over eens dat Rusland door de affaire met de TJ-2 een belangrijk propagandis tisch succes heeft behaald aan de voor avond van de topconferentie. In Lon den en Parijs heeft men verklaard dat het gebeurde een schaduw werpt over de conferentie. In Franse diplomatieke kringen zei men ook, dat de wijze waarop Rusland het incident uitbuit een onderdeel is van een streven om het initiatief ïn handen te nemen en de schuld voor een eventueel misluk ken van de topconferentie bij voor baat aan het westen te geven. De vader van de Amerikaanse piloot Powers heeft een beroep op de Rus sische premier Chroestsjew gedaan zijn zoon, die het -Amerikaans-Rus sische luchtincident heeft overleefd, vry te laten en ongedeerd naar huis te laten terugkeren. Powers Sr. zei dat hü meende te weten dat Chroestsjew münwerker is geweest. „Dat ben ik ook vijftien jaar geweest. Als wij niet op andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat misschien wel als m«n- werker met mijnwerker", aldus de vader van de piloot. Nadat hij zaterdagmorgen in de Op perste Sowjet had meegedeeld, dat de piloot van het neergeschoten Ameri kaanse toestel in leven is, zei Chroestsjew: „Met opzet heb ik in mijn eerste mededelingen niet gezegd, dat de piloot leefde. Wij wilden horen, welke uitleg de Amerikanen zouden geven en wat zii zouden kunnen ver zinnen". Deze woorden van de Sowjet-leider werden door de afgevaardigden met gelach en applaus begroet. BOVEN Scandinavië en Noord-Rus land handhaaft zich een groot hogedrukgebied, dat in grote delen van West- en Midden-Europa ooste lijke winden veroorzaakt. Een zwakke storing trok van Spanje over West-Frankrijk naar Engeland. Aan de achterzüde hiervan stroomde minder warme lucht van de Golf van Biscaje Frankrijk binnen, waarna de luchtdruk daar weer be gon te stijgen. Noemenswaardige re gen is echter hü de weersverandering in die streken niet gevallen. De iets minder warme lucht zal verder in noordelijke richting stro men en ook ons land passeren, maar bu ons waarschijnlük geen aanlei ding geven tot regen van enige bete kenis. Op de Oceaan bevindt zich onge veer halverwege tussen Schotland en New-F'oundland een diepe depressie» ?CZL i3re^t zit?' momenteel in hoofdzaak in zuidoostelijke richting uit, hetgeen er aanleiding toe zal zijn, dat na een geringe afkoeling de temperaturen in West-Europa weer zullen gaan stügen. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1