Chroestsjew wil waarschijnlijk uitstel f*i V Amerikanen lanceren ballonsatelliet op Jubileum-tocht Schrijf in voor 21 mei sm Amerika: Vlucht met U-2 geen agressie Regering zou AO W-korting ambtenarenpensioenen geleidelijk willen afschaffen Ruim 80 mille verbrast Grote zege voor conservatieven in Engeland Prins Aly Khan omgekomen bij auto-ongeluk KLM: geen last door lave kruissnelheid Veiliger verkeer Als radiospiegel in de ether Frontale botsing in Parij se voorstad LtJ-iUs 107-jarige in Den Haae overleden Kruidenier met auto in Dainsterdiep r r VRIJDAG 13 MEI 1960 "1 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4597 j V. y DirecteurH. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr J A H J S BRUINS SLOT Verklaring Tegenspraak Gemeenteraadsverkiezingen Wiml ivordt zuid Pressie SCHAART U bij de dui zenden die zaterdag 21 mei hun kennismaking van de TROUW-mars gaan her nieuwen, die dit met dub bele vreugde doen, omdat het een jubileum-tocht be treft. J -TgiS mm O (Van een onzer verslaggevers) ALLE tot dusver vervaardigde Lockheed Electra passagiers vliegtuigen dus ook de acht van de twaalf bestelde die de KLM in gebruik heeft zuilen aan de grond moeten worden gehouden om belangrijke verbeteringen te ondergaan. Dit heeft de president- directeur van de Lockheed-fabrie- ken, Cross, bekendgemaakt nadat de Amerikaanse federale lucht- jvaartdienst en de liegtuigindns- trie enige maanden hebben ge zocht naar de oorzaak van rampen met Electra's. (Zie verder pag. 3, 7e kol.) O Witte de WlUjsUaal üo t'elei üO/Wj tO Ij Poetbua 1112 Postgiro No 42451Ö Klachtendienst abonnementen iti.Ju19 30 au* Zaterdags 1718 uur Teietoon 115700. Huv^enspjeiTi I Telefoon 183467 «3 lijnen) Postbu? 1091 Postgiro No 424867. Kl^rhfpnriiensl 18 3» -19.30 ToLefoon 362569 Souiwee 132 leien 4570 Thora» ft KemplsKt.raat 6 a Telef 65451. AbofnipmentsprMs cem ner week t 2.65 oer maand t J.dC lxr kwartaal. To*«<> nummers 15 eent Verschijnt dafff'AJKa /tutter dam: 'a-Gravenhfige Dordr.eht: Schiedam: (Geldig tot vrijdagavond) NOG KANS OP BUIEN Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 4.48 Maan op: 23.56 Onder: 20.35 Onder: 7.57 E onveiligheid in liet verkeer is IJ deze week een- en andermaal aan de orde geweest. Eerst op een inter nationaal veiligheidscongres te Pa rijs, vervolgens ook op de vijfde A.N.W.B.-politieverkeersleergang te "Utrecht, Het is met de onveiligheid langs de weg nog maar steeds triest gesteld. Het vorige jaar kwamen alleen al in ons land niet minder dan 406 voetgan gers om het leven. In tachtig pet. der gevallen was dit aan onoplettendheid te wijten. Men stak olotseling en ongeor dend over, spelende kinderen schoten achter geparkeerde voertuigen van daan, uitstappende passagiers staken voor tram of bus over. Verkeersopvoeding blijft dus wil men het aantal ongelukken tot een mi nimum reduceren, dringende nood zaak. Niet alleen de voetganger I maar iedereen die aan het verkeer deelneemt, zal voortdurend de hoogste oplettendheid in acht moeten nemen. Te Utrecht werd medegedeeld, dut ons land voor een revolutionaire op lossing staat ten aanzien van het' vraagstuk van de voorrang voor voet gangers op de zebrapaden. In de toe komst zullen zij op alle zebra's voor rang krijgen. Men mag hieruit afleiden dat de proef met de knipperbollen niet heeft voldaan, Dat klopt trouwens met de da gelijkse ervaringen van iedere deelne mer aan het verkeer. Dat de knipper- bollen verdwijnen en de voetganger meer rechten krijgt, lijkt juist. Met het geven van voorrang aan de voetganger op alle zebrapaden is in an dere ianden reeds ervaring opgedaan. De regeling voldoet goed. Het is dus logisch dat ook wij die kant opgaan, al zal er nog wel enige tijd mee heen gaan, voor voetgangers en rij verkeer geheel op elkaar zijn ingespeeld. ER is onlangs een proefschrift van dr. J. H. Baaij verschenen, waar in de vraag werd onderzocht of een deel van de vele kinderongevallen kon worden voorkomen. De conclusie was, dat ongeveer veertig pet. van alle ge registreerde ongevallen vermeden had kunnen worden indien de ouders een voudige voorzorgsmaatregelen hadden genomen en ook-wanneer zij de kinde ren met meer nadruk op de gevaren hadden gewezen. Goede voorlichting kan er niet wreimg toe bijdragen dat het aantal kinderon- gevallen vermindert. Aan deze voor lichting kunnen overheidsinstanties en particuliere organisaties veel doen, Maar ook de ouders en die in de allereerste plaats hebben een be langrijke taak, want een veilig gedrag moet beginnen in het gezin. De ongelukken, waarbij kinderen .slachtoffer worden van het verkeer, ■behoren tot de meest trieste dagelijkse krantenlectuur. Het blijkt mogelijk reeds in het gezin dat ongevalsrisico belangrijk terug te dringen. Laten de ouders er voortdurend op uit zijn hun kinderen in te scherpen, dat zij zich met oplettendheid langs de weg ge dragen. EISENHOWER'S REIS NAAR MOSKOU NIET ZEKER PREMIER Chroestsjew zal waarschijnlijk president Eisenho wer vragen zijn reis naar de Sowjet-Unie uit te stellen, aldus menen Westelijke diplomatieke kringen in Moskou. De reis was vastgesteld voor 30 tot 1?) juni. Chroestsjew zou het uitstel ter sprake brengen op de topconfe rentie, die maandag in Parijs begint. Het uitstel zal vermoedelijk afstel betekenen aangezien de ambts- termijn van de president weldra afloopt. De Verenigde Staten hebben gisteren geantwoord op het Rus- isische protest inzake de spionagevluehten. President Eisenhower heeft in een onderhoud met een groep Congres-Ié- den gezegd, dat hij van plan blijft om naar Rusland te gaan, tenzij Chroes, tsjevv zijn uitnodiging intrekt. Volgens het republikeinse congreslid Arch Moore had Eisenhower hieraan toegevoegd: „Maar als Chroestsjew zijn uitnodiging inderdaad intrekt, vind ik het ook best". Eisenhower verklaarde voorts, aldus Moore, dat de tien dagen die hij vol gens plan in Rusland zou blijven „mis- j schien ergens anders nuttig besteed Tl i kunnen worden", als Chroestsjew niet I OOruCC! wil dat hij naar de Sowjet-Unie komt. Premier Macmiilan heeft donderdag- Eisenhower overweegt nog zich in avOQCi aan het Britse Lagerhuis ver- door communisten van de oude stem pel in Rusland en China. De laatste tijd zijn er tal van aan wijzingen geweest, dat de omgeving van Mao-Tse-toeng bang is dat Chroes tsjew te veel aan het Westen toegeeft, De Ver. Staten hebben in een nota aan de Sowjet-Unie met klem de be schuldigingen van Moskou tegenge sproken, dat de vlucht van het op 1 mei neergeschoten Amerikaanse spi- riagevliegtuig enige agressieve bedoe ling heeft gehad of ten doel had af breuk te doen aan de aanstaande top conferentie. Volgens de V.S. zou juist de behan deling van deze zaak door de Russi sche regering twijfel kunnen doen rij zen over haar bedoelingen ten aan zien van aangelegenheden als deze. De nota, welke in Moskou is over handigd, is een antwoord op de Rus sische nota, waarin gedreigd werd met vergeldingsmaatregelen als de Ameri kaanse verkenningsvluchten zouden worden voortgezet. Twee leden van de Russische ambas sade te Bern, die door de Zwitserse politie werden gearresteerd toen zij poogden geheime gegevens over het Zwitserse en Westduitse leger te kopen, werden door de Bondsregering uitge wezen. De twee Russen, Modin (op dé vo'orgrönd) en Frölow (op de achter grond) bij hun vertrek van het vlieg veld bij Zurich naar Praag. Frolow was vergezeld van zijn vrouw en hun zoontje TER gelegenheid van het verkeers- congres te Parijs heeft de minis ter-president, prof. ror. J E. de Quay, een verklaring uitgegeven, waarin hij nog eens een beroep op alle wegge bruikers deed de verkeersveiligheid te bevorderen door steeds aan het belang van de medemens te denken. De bewindsman vertelde, dat een goede bekende hem onlangs bezocht. Hij kwam niet per auto, doch per trein. Waarom? Het antwoord was: „Ik voelde me wat overwerkt en was bang dat ik in de auto wellicht een gevaar voor mijn medeweggebruikers zou zijn." In dit verband stelde de minister-president de vraag hoeveel mensen hem dat nadoen. Het is een vraag waarmee niet al leen de automobilist, maar iedere weggebruiker zichzelf moet confronte ren. Want inderdaad: alleen dan kan het aantal ongelukken werkelijk ver minderen als men steeds uit wellevend heid en uit liefde vooi de naaste zich met soepelheid aanpast aan de zich Steeds wijzigende omstandigheden op de weg. Het oeroep van de minister-president zij niet vergeefs gedaan, want jhr. Röell, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft te Parijs terecht gesteld dat gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef nog steed? moetvgezien worden ais een van de belangrijkste oorzaken van de stijgende verkeers onveiligheid. Wie zich zijn verant woordelijkheid steeds oewust blijft, zal er tegen waken bet leven van de ander roekeloos in gevaar te brengen. Volgens een bericht in „De Volks krant" zou de regering van plan zijn de korting op de ambtelijke pensioenen die wordt toegepast wanneer de gepensioneerde ook een AOW- of AWW-uit kering krijgt geleidelijk aan af te schaffen. Deze korting bedraagt thans 2 percent per jaar tot een maximum van 80 percent (bij 40d'-ienstjaren). Het zou in de bedoeling liggen om, als eerste stap, het kortingspercen tage terug te brengen tot 1,3 per cent, zodat de maximale korting (bij 40 dienstjaren) dus 52 percent wordt. In deze geest zou minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) onlangs voor stellen hebben gedeponeerd bij de Centrale Commissie voor Georgani seerd-Overleg in Ambtenarenzaken. Het huidige kabinet zou er weinig voor voeler, de ambtelijke pensioenen thans waardevast te -maken. (De pen sioenuitkeringen zouden dan met het stijgen of dalen van de loo-n-index op en neemm oeten gaan). De regering zou verder wel bereid zijn, d;e huurcom- pensat'ies van 1960 en augustus 1957 in de vorm van een toeslag van ir, totaal 6 percent (2 maal 3 percent) op de pensioenuitkeringen te geven. In kringen van de ambtenarenorga- rïisafies beraadt men zich thans over de plannen van de regering. Waar schijnlijk zal er in de tweede helft van deze maand in de overlegcommissie nader over gesproken worden. Te Eindhoven, op de hoek Emma- singel18 Septemberplein. is donder dagmorgen de wielrijdster mevrouw A. Knapen-Geestakkers (31) uit de Wenckebach straal door een naar rechts a.'slaande autobus aangereden, als ge volg waarvan zij vrijwel op slag dood was. (Van een onzer verslaggevers) Bij nasporingen van de Haarlemse recherche is gebleken, dat de onlangs gearresteerde fifilaalhouder A. J. H. K. (33) en de hulpverkoper-artiest J. L. S. (38) meer dan tachtig mille ver duisterd zouden hebben ten nadele van een Amsterdamse rijwielfabriek. Hun knoeierijen vonden plaats gedu rende de afgelopen anderhalf jaar. Zij verkochten fietsen, radio's, tv-toestel- len en andere apparatuur en zouden de opbrengst in eigen zak gestoken hebben, In de boekhouding werd ge knoeid. Het geid ging op bij drinkge lagen er liefdesavonturen. De totale omvang van de verduiste ringen staat nog niet vast. Het onder zoek is nog gaande. Het tweetal heeft reeds bekend voor drieduizend gulden te hebben verduisterd. Dc administratie van het filiaal was steeds een grote chaos, zodat het mo gelijk was op eenvoudige wijze de ac countantsdienst een rad voor ogen te draaien. De in Engeland gehouden verkiezin gen voor 363 gemeenteraden (waarbij een derde deel wan de zetels op het spel stond) heeft tot een grote over winning voor de conservatieve partij van premier Macmiilan geleid. Voor de Labourpartij waren de verkiezingsuitslagen zeer ongunstig. Labour verloor in meer dan twintig raden zijn meerderheid. In totaal moesten meer dan 400 socialistische afgevaardigden hun zetel in een ge meenteraad afstaan aan politieke tegenstanders. Behalve de conserva tieven wonnen ook de liberalen en sommige onafhankelijken zetels vrijwel allen ten koste van Labour. De verkiezingsuitslag was de groot ste overwinning die door de conser vatieven de laatste elf jaar bij plaat selijke verkiezingen is geboekt. Poli tieke waarnemers beschouwen de uitslag als een duidelijke bekrachti ging van de conservatieve stembus overwinning van oktober jl. UNWEERSBUIEN, die gisteravond in het zuiden en midden van het land tot ontwikkeling kwamen, heb ben voor het eerst deze maand regen van betekenis gebracht. De buien hingen samen met een front van een depressie ten zuidwesten van Ier land. Dit front nam gisteren later op de dag tijdelijk in activiteit toe. Een tweede front, dat gisteravond met buien West-Frankrijk binnendrong, bereikte vanmorgen het zuidwesten van ons land. Het wordt gevolgd door luchtdrukstijgingen boven Frankrijk, die de wind naar zuid tot zuidwest zullen doen draaien. De lucht, die uit deze richting wordt aangevoerd, is enigszins onstabiel, zodat plaatselijk een enkele bui tot ontwikkeling kan komen. Overigens zullen overal opklaringen voorko men en is in de temperatuur niet veel verandering te verwachten. 9 In het Bonifac'iusztekenhuis Lichtenvoorde is overleden het 3-jari- ge dochtertje Corrie van de familie R Het meisje werd woensdagmorgen, toen het plotseling de Boschlaan in Lichtenvoorde overstak, overreden door een auto. een boodschap te richten tot het Ame rikaanse volk alvorens morgen naar Parijs, te vertrekken voor het bijwo nen- i^on de topconferentie, alöus-heeft het "Witte Huis verklaard. Het is nog niet bekend hoe de pre sident zijn verklaring zal afleggen. Wellicht zal hij deze laten vastleggen op telerecording voor televisie-uitzen ding omstreeks de tijd van zijn vertrek. Als een reden voor het thans door Choestsjew gewenste uitstel van Eisen hower's reis wordt behalve het vlieg- tuigincident genoemd de gróte pressie die op Chroestsjew wordt'uitgeoefend teld dat het incident met het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig de aan staande top-eonferentie tot voordeel kan strekken. - '-y, - ,,Die conferentie kan beter als een leeuw beginnën en als een lam eindi gen, dan andersom. Soms is het 't beste in het eerste stadium van de -discus sies moeilijkbeden te hebben", alSus de premier. Macmiilan citeerde ook zijn 19de eeuwse collega Disraeli: „De best ge slaagde conferenties begonnen in een gezond staat van wederzijdse achter docht". Macmiilan mérkte nog op dat een gespannen atmosfeer de leiders van de top-conferentie tot grotere in spanning zal aansporen. Van Cape Canaveral in de Ver. Sta ten is vanochtend een Tbor-delta ra ketcombinatie ge'anceerd, die, als de lancering met succes verloopt, een bal- lonvormige satelliet in een haan om de aarde zal brengen. In do neus ziC de ballon, die in Op geblazen vorm een hoogte zal hebben van dertig meter ongeveer even hoog als een huis van tien verdie pingen. De ballon is aan de buitenzijde voor zien van een metaalachtige reflecte rende laag en zal dienen als een „spie gel", waarop men televisie-uitzendin gen. alsmede telefoonverbindingen die met radiogolven werken, denkt te laten kaatsen. Elke reis om de aarde zal twee uur duren. De ballon is van plastic en weegt 59 kg. Hij zit als een harmonica opgevouwen in. een magne siumhouder bovenin een deltaraket van drie trappen. Op 1600 km boven de aarde moet een springlading de hou der openen en de ballon vrijlaten. De lancering van hedenochtend is een proef. Indien deze slaagt zullen meer van deze „radiospiegels" als aardsatellieten in de ruimte worden gebracht. De geleerden hopen radiosignalen via de ballon over te seinen van de oost- naar de westkust van de V.S. Zou dit gelukken, dan luidt de ballon satelliet een nieuw tijdperk in op het gebied van de telecommunicatie. Dit project, dat de naam „Echo" draagt, zou dan kunnen leiden tot een wereld omvattend communicatienet, waarvan zowel door telefoon, radio als tv ge bruik kan worden gemaakt. EEN ieder, die deze - tiende - Trouw-mars volbrengt, ont vangt een speciale herinnerings medaille. Meer dan tien tamboers- en pijperskorpsen zullen dit evene ment opluisteren. De route voert door het bloeiende Amsterdamse Bos. De afstanden, waaruit men een keuze kan doen, zijn: 12 15, 20 en 30 km. Wacht niet met aan melden tot de laatste dag 9 De minister-president van Suri name, mr. S. D. Emanuels, die thans in ons land verblijft, zal omstreeks 28 mei naar Suriname terugkeren. O Prins Aly .Khan, wiens zoon twee Jaar greïëöèh deoverleden Aga Khan als geestelijk hoofd van twintig mil joen ïsmaeli-mohammedanen opvolgde, is gisteravond bij een auto-ongeluk in de Parijse voorstad Suresnes om het leven gekomen. De Prins die met zijn sportwagen op weg naar zijn broer, prins Sadroedin, kwam frontaal in botsing met een te genligger. die vermoedelijk een fou tieve inhaalmanoeuvre maakte. Prins Aly Khan werd met zware inwendige verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. In de lift, die hem naar de Ernstige gebreken aan Lockheed-Electra operatiekamer, zou brengen, "overleed hij. Zijn metgezellin, de y. vroegere mannequin Bettina, die naast de Prins zat, kreeg lichte verwondingen: Prins Aly Khan was tweemaal gehuwd en ..scheidde- tweemaal. Zijn eerste tïflów W&'cte dochter, van., éèn^rit^e'' mm Tweemaal, in september vorig jaar en in maart van dit jaar, stortte in de V.S. een Electra neer: 96 mensen kwa men bij deze ongelukken om het le ven. De, oorzaak van deze rampen was. dat de vleugels van de toestellen afknapten, zo heeft de ontwerper van de Electra, ingenieur Haddon thans verklaard. Volgen-s Hadden laboreren de Elec tra's er zijn er thans 145 gebouwd aan een constructiefout in de be vestiging van de buitenste motoren aan de vleugels. Hij zei, da' -e moto ren oncontroleerbaar gaan wiebelen als het toestel zijn hoogste kruissnelheid van 700 kilometer per uur begint tc laderen. Daardoor gaan de vleugel: klapperen en breken zij binnen dc minuut af. Dit is de Lockheed Electra. Het is een zogenaamd turbo-prop- toestel, dat wil zeggen dat het is uitgerust met turbinemotoren die propellers aandrijven. Als zoda nig is de Etectra een tussenvorm tussen het schroef vliegtuig en het straalvliegtuig. Het toestel is 31.85 meter lang; opvallend is de betrekkelijk ge ringe spamvijdte van de vleugels: 30.48 meter. Er is accommodatie voor 99 passagiers. De vier motoren (General Mo tors Allison) ontiuikkelen samen 15.000 p.k., waarvan negentig procent wordt opgenomen door de vierbladige propellers van 4.11 meter diameter. De KLM nam in oktober 1959 'ijn eerste Electra in bedrijf. Er varen toen al een iaar Electra": de lucht. De Lockheed-fabric- ken deden tweeëneenhalf jan over de ontwikkeling van dit toestel. Men noemde dit bijzon der vlug" Prins Aly Khan edelman, Joan Yardabuller Guinness, zijn tweede vrouw de filmactrice Rita Hayworth. De prins had twee zonen, Karira en Amin, uit rijn eerste huwelijk. Karim. is de huidige Aga Khan. Uit zijn hu welijk met Rita Hayworth werd een. dochter Yasmin, geboren. In 1958 werd de Prins benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Pa kistan in. de Verenigde Naties. Onlangs werd bij benoemd tot ambassadeur van Pakistan in Argentinië. Een dezer da gen zou hij in Buenos Aires zijn ge loofsbrieven hebben aangeboden. Enige uren voor zijn dood was de Prins op de renbaan van. Longehamps. Van zijn vader, de Aga Khan, had htj een van de grootste renstallen van Euuropa geërfd. Tijdens de oorlog diende de Prins In het Franse Vreem delingenlegioen waar hij adjudant van generaal Weygand werd. Later ging hij over naar de Engelse, strijdkrachten. In 1945 -was hij luitenant-kolonel: Hij was drager van het Oorlógskruis met de palmen en de Amerikaanse Bron zen Ster. In het rusthuis „Johanna" in Den Haag is vanmorgen overleden de 107- jarige weduwe L. LammertsKoop- mans. Zij was Nederlands oudste in woonster op één n> Reeds twaalf jaar woonde zij in het rusthuis. De directrice van dit huis deelde mee, dat zij in die 12 jaar, be houdens een enkel griepje, nimmer ziek was. De laatste paar jaren echter gingen haar gehoor en gezicht enigs zins achteruit Dc viin'zjarige kruidenier M. La- ning uit Wirdum (Groningen) ls d'V- derdagavond omstreeks twaalf uur te Eekwerderdraai nabij Applngedam met zijn auto in het Damsterdiep ge reden en verdronken. Reddingspogingen van een caféhou der. die vrij spoedig nadat de wagen in hei kanaal was geraakt, te water ging, bleven vruchteloos, vooral door- d-t dc auto naar het midden van hét kanaal was gedreven voor hij zonk. De corzvak van het ongeluk is niet bekend Uit sporen bleek, dat de auto mgevcer dertig meter door de linker berm heeft gereden voor hy in het water terechtkwam.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1