Onverwacht versoek van de Russen Eerste zitting van grote vier ging niet door „In verleden om mindere zaken kabinetscrisis Russen lanceerden „ruimteschip AUTO BOTST teiren BOOM: DRIE DODEN Commerciële tv afgewezen De duizend Intimidatie-oefeningen van Indonesische marine bij Nw -Guinea Klemmend beroep: steun de minder- ontwikkelde landen r A.R. FRACTIELEIDER HERHAALT OP CONVENT: GEWICHT RUIM 4.500 KG Met voorzieningen van bemande satelliet WEER RELLETJES IN IZMIR Zaterdag a.s.: 10de ïrouw-mars „Offerzin richte zicK op zending Apartheid ter sprake op A.R. Convent VERWOERD uit ZIEKENHUIS Opklaringen r MAANDAG 16 MEI 1960 ~N Directeur: ,H. DE RUIG J NEGENTIENDE JAARGANG No. 4601 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Spanning tastbaar Van onze parlementaire redacteur) DE A.R Tweede Kamerfractie kan haar definitïevo standpunt over de Mammoetwet pas bepalen als, na de parlementaire be handeling de uiteindelijke redactie van het ontwerp is vastgesteld. Dit deelde de fractievoorzitter, dr. Bruins Slot, zaterdag mee op het partij con vent van de A.R. Partij te Utrecht. Overigens herhaalde dr. Bruins Slot, wat hij reeds een jaar geleder, had gezegd: wil de Mammoetwet voor de A.R.-fractie aanvaardbaar zijn, dan zal ze gewijzigd moeten worden. Macmillan, Chroestsjew en Eisenhower voor de microfoon na hun aankomst in Parijs 5!) Gezellig winkelen I* Zie verder pag. 3, 5e kol.) Krachtiger Reclame Veel gedaan REEDS duizend hande laarsters en wandelaars individuelen en groepen hebben sicb gemeld voor de tiende mars van Trouw in Amsterdam: een jubileum- tocht. de (Van onze parlementaire redacteur) HET klemmend beroep dat voorzitter van de A.R. Twee de Kamerfractie, dr. Bruins Slot, zaterdag op het partijcouvent heeft gedaan om met de christe lijke politiek ook internationaal grote ernst te maken en zich met name het lot aan te trekken van de minderontwikkelöe volken, heeft weerklank gevonden. Tijdens de discussies, welke op de toespraak van de heer Bruins Slot volgden, bleek, dat velen de hulp aan de minder ontwikkel den zagen als 'n nieuwe grootse taak van het georganiseerde chris tendom in Nederland en van méér dan een zijde werd dan ook het verzoek tot 't partijbestuur gericht een actie te organiseren, die zoals ds. G. W. Rijks en van Amersfoort het uitdrukte voor al de jongeren tot nieuw besef van hun christelijke opdracht zal brengen De jongeren wachten op bepaalde dingen. Zij moeten kun nen zeggen- ja dit is nu christe lijk. aldus de Amersfoortse pastor. Zuid-Afrika (Zie verder pag 3, 7e kol.) Botterdam: Witte m Wlttutraat 38 Telef. 11670C U Püertbu* 1112 Postetoo No 424519. Ktachtendienst abonnementen 18.3019,30 m» Zaterdag» 1118 nur Telefoon 116700. Huygenspleln 1 Telefoon 183467 (3 utnesi Postte» 1091 Postgiro No 424837. K3achten<Uenat 16.30—19 30 Telefoon 362S6S SwU-wesf 132 TeJet. 4570. Thomas 6 Kemplsstrsal M - Telet 65481. Abonnementeprjjg 61 cent per week. t 8.65 oer maand I 1J9Q per kwartaal. Losse nummers IS eenrt. Verschijnt dagHjï* •fr-Gravenhage: DomrecM: Schiedam! (Geldig: tot dinsdagavond) WEINIG WIN» Veranderlijke bewolking en aanvankelijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaar of iets hogere. Morgen: Zon op: 4.43 Maan op: 1,21 onder: 30.30 onder: £1.29 TOPCONFERENTIE BEGON MET UUR VERTRAGING T^E topconferentie te Parijs is vanmorgen om een minuut over elf begonnen, in een sfeer van crisis en neerslachtigheid. Op verzoek van Chroestsjew was het openingsgesprek tussen de vier regeringsleiders, dat op van ochtend tien uur was vastgesteld, •niet doorgegaan. Dit verzoek kwam als een volkomen ver rassing. Het verzoek van Chroestsjew was, volgens leden der Sow jet delegatie, een gevolg van dc con troverse die tussen de Russische premier en president Eisenhower is ontstaan over het vliegtuigin- cident. De openingsconferentie zou alleen worden bijgewoond door de vier regeringsleiders en hun tolken. Van Sowjet-Russische zijde werd later bevestigd, dat Chroestsjew niet met Eisenho wer in een besloten zitting wilde beraadslagen. Er zou echter geen reden zijn, zo werd hieraan toegevoegd, waarom Chroestsjew zou weigeren in een vol tallige zitting met de president van gedachten te wisselen. De openingszitting droeg thans een formeel en plenair karakter. In krin gen van westelijke waarnemers meent men, dat premier Chroestsjew een tactische overwinning op het Westen heeft behaald door te bereiken dat de openingszitting een formeel karakter moest dragen. In het Elysée was de spanning tus sen Amerika en de Sowjet-Unie bijna tastbaar, aldus waarnemers. Rondom een groene tafel in een der zalen schaarden zich de delegaties. De Franse president de Gaulle, minister Couve de Murville en twee tolken met de rug naar de haard, links van hem de Engelse delegatie premier Macmillan, minister Selwyn Lloyd, twee tolken rechts van de Gaulle de Russische delegatie premier Chroestsjew, minister Gromiko, t'.vec tolken cn recht tegenover de Gaulle president Eisenhower met minister Herter en eveneens twee tolken. De Britse premier Macmillan en pre sident Eisenhower voerden vanmor- gen. twee uur voor het begin der con ferentie, een bespreking op de Arneri- kaanse ambassade. Macmillan had gis teren een onderhoud met Chroestsjew en men vermoedt dat de Britse premier Eisenhower van het besprokene op de hoogte heeft gebracht. Mammoetwet in huidige vorm onaanvaardbaar Ongeveer tezelfdertijd maakt pre mier Chroestsjew vanmorgen op zijn gemak een ochtendwandeling door Parys. Om halfacht verliet hij de Rus sische ambassade voor een wandeling van een klein uur. Vergezeld van zijn ambassadeur Winogradow, een tolk* en een paar adjudanten, liep Chroestsjew de Rue de Crenelle in. In een opwelling stapte hij een fijne comestibleszaak .,Aux douceurs de France" binnen, waar hij een verbaasde chef en een 17-jarig verkoopstertje aantrof. Hij dribbelde de winkel rond en keek aandachtig naar de aanwezige artike len. Vooral naar de voorradige Fran se wijnen. Hij nam enkele flessen in de hand, keek naar de merken, grin nikte" en praatte met zijn ambassadeur Toen ging hij naar de chef en vroeg: „Wat komt er zo per dag in de zaak binnen?" „Ongeveer 100.000 franken", ant woordde de chef. „Dat is heel aardig", zei Chroestsjew, met het hoofd knikkend. „En wat verdient u zelf?" „Ongeveer 75.000 franken per maand met kost en inwoning", antwoordde de chef. Chroestsjew wendde zich hierop tot de verkoopster en stelde dezelfde vraag. Zij antwoordde, dat zij kost en in woning plus 25.000 (oude) franken per maand kreeg. Chroestsjew toonde enige veront waardiging. „Waarom dit grote verschil tussen _u beiden?" vroeg hij. „Zoiets bestaat in Rusland niet." Hierop vroeg Chroestsjew het ver koopstertje hoe oud zij was. „Zeventien', antwoordde zij „Getrouwd?", vroeg de dictator ver- der. „Neen", antwoordde zij met een ze dige glimlach. „Kies een goeie man", adviseerde Chrostsjew toen met een vaderlijke grijns. Chroestsjew keek nog wat rond en ging toen de winkel uit na de chef en de juffrouw de hand te hebben ge drukt met de woorden „Tot ziens". Hij liep verder de straat in en voerde al gauw een dergelijk gesprek met een cementmenger. De meeste belangstel ling bad hij voor het loon van deze man. DE RUSSEN hebben gisteren eei „ruimteschip" van ruim 4.500 kg ge lanceerd, waarin zich een pop bevindt die is uitgerust als een ruimtevaarder, alsmede alle instrumenten en voor zieningen voor een bemande satelliet. Het „ruimteschip" het zwaarste dat tot nu toe werd gelanceerd is in een cirkelvormige baan om de aarde gebracht. De afstand tot de aarde bedraagt ongeveer 320 km. De baan om de aarde maakt een hoek van 65 graden met de evenaar en wordt door de satelliet in ander half uur afgelegd. Het is niet de bedoeling de ruimte- cabine terug te brengen naar de aarde, heeft radio-Moskou meegedeeld. Wan neer de noodzakelijke inlichtingen verkregen zijn de proefneming wordt van groot 'belang geacht voor de toekomst van de bemande ruimte vaart zal het ruimteschip op een radiografisch bevel van de aarde- een daling beginnen, om daarna in de dich tere luchtlagen om de aarde te ver branden. krijgen over de krachtige raketten die de Russen voor hun ruimtevaart- programma gebruiken. Sommige Amenkaan-se geleerden zeiden dat het mogelijk is dat zich in werkelijkheid een mens en geen pip aan boord van het Russische ruimte schip bevindt, maar dat de Russen dit met hebben bekendgemaakt om een mislukking van hun poging geheim te houden of omdat zij het reultaat van hun poging willen afwachten. Zij meenden dat de Russen minder ver dan de Ver. Staten zijn by hel oplossen van het moeilijke vraag stuk van het doen terugkeren van een mens naar de aardse atmosfeer. De secretaris van het Britse inter planetaire genootschap Carter heeft te Londen gezegd, dat de raket waarmee de nieuwe Spoetnik is gelanceerd waarschijnlijk, drie- of viermaal zo krachtig is als de Amerikaanse Atlas- en Titan-raketten. Hij gelooft dat de Russische raket even krachtig is als de Amerikaanse Saturnus" waarmee de eerste proef pas over drie of vier jaar kan worden genomen. Volgens Carter moet het ruimteschip duidelijk met het blote oog zichtbaar zijn. Het zal helderder schijnen dan de duide lijkst zichtbare ster. Prof. Hermann Oberth, de grond legger van de ruimtevaart die in de omgeving van Neurenberg van zijn pensioen geniet, heeft zondag ver klaard allerminst verrast te zijn door de lancering van een Russische ruim teschip. Maar hij zei niet te geloven dat de Russische geleerden thans ge reed zijn voor een bemande ruimte reis. „Er zijn nog teveel enorme pro blemen die moeten worden opgelost voordat er sprake kan zijn van een bemande ruimtereis". Dr. Oberth be schouwt, naar hij zei. de lancering als louter propaganda. Het-lanceren van het ruimteschip werd in Washington beschouwd als een mooie reclame aan de vooravond van de topconferentie en als een belangrijk resultaat op het gebied van de ruim tevaart. Het was geen volkomen verrassing Het hoofd van de inlichtingendienst, Allen Dulles zou vorige week tot congresleiders hebben gezegd dat men geloofde dat Rusland op het punt stond een nieuwe satelliet te lanceren om zijn kracht te tonen aan de vooravond van de topcon ferentie. De vlucht van de neerge haalde U-2 zou ggdeeltelük bedoeld zijn geweest om inlichtingen te ver- Drie mensen werden op sfag gedood één ernstig en één licht gewond, ioen zondagmorgen in alle vroegte een auto op de weg van Hasselt naar Eindho ven tegen een boom reed. De bestuurder van de auto, Frans Heesakkers (29) had zaterdagavond met enkele vrienden de uitslag van een voetbalwedstrijd gevierd. Na slui ting van de Nederlandse café's had men besloten het feest in België voort te zetten. Op de terugweg, om vier uur 's morgens, raakte de chauffeur in een lichte bocht de macht over het stuur kwijt. Frans Heesakkers werd op slag ge dood, evenals mevrouw A. Frunt (40) en de heer Jean Trommar (31). Ern stig gewond werd de heer J. Vos (35) en licht gewond Christina van de Ven f37). Zondagmorgen omstreeks half vijl werden aan de Trekweg tussen Dok- kum en Driesum twee jongemannen gevonden, die dodelijk verongelukt waren. Zij waren met een motor tegen een brugleuning gereden. De slacht offers zijn W. van der Kooi en diens duorijder P. Kuitert. beiden ongeveer 20 jaar oud. Kuitert was gehuwd en had 1 kind Zaterdagavond is de 55-jarige ge meentebode uit Woerden, de heer M D. Karsdorp, op de Kamerikse Zand weg te Kamerik met zijn motor tegen een vrachtauto gebotst. De man werd op slag gedood. Zijn 15-jarige zoon Jan die op de duo zat, is in levens gevaarlijke toestand naar bet zieken huis te Woerden overgebracht. Toen zondagmorgen de 60-jarjge on gehuwde landbouwer Arie Grandia uit Ophemert met zijn bromfiets te Est, Rijksweg 15 overstak, werd hjj door 'n passerende Duitse vrachtauto gegrepen De heer Grandia was op slag dood. Prins Bemhard heeft zaterdag in Breda deelgenomen aan een reünie van leden der Binnenlandse Strijdkrachten, die optraden onmiddellijk na de be vrijding van Nederland. Ook stafleden waren hierbij tegenwoordig. BondsKanselie- Adenauer was het week einde in Parijs om tooroverieg (e plegen met Eisenhower, de Gaulie en Macmillan. Deze veranderingen door amende menten te bewerkstelligen bleek dr. Bruins Slot een weinig verkieslijke methode. Beter zou het zün als de bewindsman nota's van wijzigingen indiende. „Er zijn in het verleden wel om min dere zaken kabinetscrises ontstaan", zo merkte hij op. Partijvoorzitter dr. Berghuis, wiens rede wij zaterdag publiceerden, deel de op vragen uit de vergadering mede. dat hjj het standpunt van de fractie en de rede van de fractievoorzitter vol ledig kon onderschrijven. De positie van de a.r. volksverte, genwoordigers, zo betoogde de fractie voorzitter, is anders dan die der on derwijsorganisaties. Dezen hebben reeds tegen de bewindsman van On- derwü'-'-nn.'üaUe.s. Deze hebben leden daarentegen kunnen hun stand punt eerst na de parlementaire proce dure vastleggen. Hoewel het voorlopig verslag van de Tweede Kamer nog niet op komst is, wilde dr. Bruins Slot zün toe hoorders dat gedeelte ervan, waarin de a.r. hun principiële overwegin g-gen te kennen geven,.niet onthou den. Hieruit bleekt dat 'de overheid zich volgens de Kamerfractie tegen over het bijzonder onderwijs anders dient op te stellen dan jegens het openbaar onderwijs. Regeling van het bijzonder onderwijs is slechts mogelijk, indien de overheid zich er van bewust is, dat dit onderwijs niet primair haar aangelegenheid is: de organisaties hebben een systeem op gebouwd. dat de ouders vertrouwen en waarvoor zij de verantwoorde lijkheid vo'ledig wensen te dragen Hiermee nu houdt het wetsontwerp volgens de Tweede-Kamerfractie te weinig rekening De vrijheid van het bijzonder onderwijs wordt er niet voldoende in erkend. De a.r fractie is. aldus dr Bruins Slot. ztch ten volle bewust van haar verantwoordelijkheid ten aanzien van het bijzonder onderwijs en ten aanzien van de geschiedenis der A.R. partij. In zijn redevoering, die een be schouwend karakter droeg, fegde de fractievoorzitter verantwoording ai van het beleid, door de a.r. Tweede- Kamerleden gevoerd. Achtereenvolgens besprak hij het kabinet, de Mammoet wet, Nieuw-Guinea en de commer ciële televisie. Bruins Slot vaa mening te zün, dat bet kabinet moet slagen. Zeer ingenomen zijn wij met de grondbeginselen van deze regering, zei hü. /te vvi'1 Ie kol 1 Aanhangers van regering en opposi tie zijn gisteren slaags geraakt in de Turkse havenstad Izmir nadat premier Menderes had verklaard, dat er verkie zingen zullen worden gehouden als de rust in het land is teruggekeerd. De gevechten begonnen toen onge veer 400 jongelui zich verzamelden voor het hoofdkwartier van de Repu blikeinse Volkspartij (oppositie) „Vrijheid, vrijheid, vrijheid" en „Men deres treed af'. Een gelijk aantal aanhangers van Menderes ging op de jongelui af en er ontstond een heftige botsing. Soldaten en politie voerden een charge op de menigte uit en ver spreidden de betogers. De spanning in de stsd is groot. In Ankara was zaterdag tegen de re gering gedemonstreerd. Wacht niet tot de laatste dag; volg het voorbeeld van deze eerste duizend. U kunt bij de na volgende adressen inschrijven: Dagblad Trouw, NZ. Voorburgwal 225. Amsterdam. Dagblad Trouw. Witte de With- straat 25, Rotterdam. Dagblad Trouw. Huygenspleïn 1, 's-Gravenhage. Dagblad Trouw, Ganzenmarkt 16, Utrecht. Dagblad Trouw, Ged. Oude Gracht 84 Haarlem. Dagblad Trouw, Hoofdstraat 102, Apeldoorn. Dagblad Trouw. Melkmarkt 34. Zwolle. Dagblad Trouw, Westersingel 25, Groningen. Dhr. E. v. d. Stal, Hoofdweg 4I6-I, A'dam W. Dhr. K. Pieters, Albr. Rodenbach- hof 3. A'dam W. (Sloterroeer). Dhr. H. Faas, Nico de Roeverstr. 12-1. A'dam O. Dhr. J. G. van As. Hyscinthweg 16, 's-Gravenhage. Dhr. J. de Boer, Jurriaan Kokstraat 66. Schevemngeti. Dhr. S. de Boer, Isingstraat 190. Den Haag-Z. Nog steeds bleek dr. NIET VEIt VAN NIEUW-GUINEA houdt de Indonesische marine op het ogenblik de grootste oefeningen uit haar geschiedenis. Op de vraag of deze oefeningen verband houden met de Nederlandse militaire maatregelen ten aanzien van Nieuw-Gumea, zei majoor Imam Soedjono. woordvoerder van de In donesische marine letterlijk: ,,U moet er zelf maar een uitleg aan geven, maar het is wel zo da! deze operatie de meest omvattende is die de tnuonesisehe marine tot dus ver heeft ondernomen." Aan deze intimidatie-oefeningen, die de raam „Operatie Geweld" heb ben gekregen, nemen torpedoboot- jagers, torpedoboten, duikboten en vliegtuigen van marine en lucht macht deel. De Indonesische marine zs klein, maar neemt snel in sterkte toe. Het grootste oppervlakteschip is een tor- pedobootjager. In het laatste jaar zijn een duikbootafdeling en een luchtvaartdienst aan de marine toe gevoegd. Uit Indonesië worden intussen nieuwe demonstraties gemeld tegen de Nederlandse plannen om de de fensie van Nieuw-Guinea te verster ken. in Djokjakarta hebben ongeveer 4500 studenten een optocht gehouden, waarbij zij pamfletten uitdeelden met de leuze: „Jaag de Hollanders weg. Verover West-Irian". Op de Nederlandse missie m Dja karta zou een protestnota overhandigd worden. In Soerabaja namen 10 000 mensen deel aan anti-Nederlandse demon straties. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, zei, dat Indonesië geen geweld wil gebruiken voor de „bevrijding" van West-Irian, doch dat het land niet werkloos kan toezien, dat „Nederland hel gebieds deel versterkt met oorlogsschepen en vliegtuigen". „Wij zullen zonodig geweld met ge weld beantwoorden", aldus Soeban drio. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika is zaterdagavond in een politieauto van het algemeen ziekenhuis te Pretoria overgebracht naar zijn woning. Ver woerd liep naar de auto en stapte ook zonder assistentie zijn woning bin nen. Thuisgekomen begaf de premier zich naar bed. Enige tijd na zijn aankomst kwam zijn echtgenote thuis van een officiële plechtigheid in Pretoria. Zij was niet ingelicht over de terugkeer van premier Verwoerd, die haar wilde verrassen. Verwoerd is zo goed als geheel her steld van twee kogelwonden, die hij vijf weken geleden bij een moordaan slag opliep. In de tweede week van juni zal hij nog een kleine operatie moeten ondergaan. Dr. Bruins Slot. die in zün rede (men zie hiervoor elders) gewaagd had van dc noodzaak van het waarlijk offeren voor deze zaak, meende niet temin, dat een actie niet van de partij dient uit te eaan. Men moet de ver scheidene soorten hulp goed onder scheiden. In het kader van de Ver enigde Naties wordt technische cn economische hulp verleend. Deze hulp, die bedoeld is om de levensstandaard in de betrokken lan den op te voeren en de infrastructuur te wijzigen, dient zoveel mogelijk ge meenschappelijk verleend te worden Dat kost vee! geld. In de politiek zul len wij aam het verstrekken van dit geld kunnen meewerken. Daarnaast wordt particuliere hulp geboden o.a. door de NOVIB en ook in het kader van de zending is al veel steun ver- leend. Maak de mensen voor deze zaak enthousiast, ging de fractievoorzit ter verder, politiek en kerkelijk. De zending moet overstroomd worden met geld, zo zelfs, dat er een tekort aan arbeiders zal dreigen te ont staan om het Evangelie in Afrika te brengen. Onze offer-activiteit moet gericht zijn op het steunen van de zending, aldus dr. Bruins Slot. Ook de Zuidafrikaanse apartheids politiek kwam ter sprake. Uit het convent waren bezwaren gekomen legen de steun van de a.r. fractie aan de iriotie-Romrne, welke enige weken geleden in de Kamer werd aangeno men. en waarin ernstige bezorgdheid werd uitgesproken over de ontwikke ling in Zuid-Afrika. Deze motie had niets desavouerends, aldus dr. Bruins Slot. Duidelijk werd erin uitgesproken, dat de aanwezig heid van een grote zwarte meerder heid in Zuid-Afrika voor de blanke minderheid een zeer moeilijk probleem is. Ik weet, dat de Zuidafrikaanse re gering voor de zwarte bevolking zeer veel goeds heeft gedaan, maar als blank en zwart in Zuid-Afrika willen blijven samenwonen, dan moet. het voor de Zuidafrikaanse regering toch duidelijk zijn, dat een blijvende lotsbepsling voor de zwarten door de blanken on aanvaardbaar is. Ook o-p evangelische gronden. Het zou in strijd zijn met de geest van het christendom. EEN kleine storing, die in Frank rijk was ontstaan, trok tijdens het weekeinde langzaam naar het noorden. Vanochtend vroeg bereikte het centrum ons land, waarna het ver der naar het noordoosten bewoog. De storing heeft m Nederland zo wel gisteravondo als vanochtend en kele zeer plaatselijke onweersbuien gebracht, voornamelijk in het oosten van Brabant en in Utrecht. In Eind hoven en in De Bilt viel 11 mm regen. Soesterberg kreeg 9- mm. Op de oceaan is ten zuid-westen van Ierland een nieuw lagedrukge bied ontstaan, dat in de richting van IJsland gaat bewegen. Voor dit la gedrukgebied uit is boven de Brit se eilanden de barometer link be stegen. Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die een verbinding vormt tussen een hogedrukgebied boven noord-Euro pa en een maximum op het zuidelijk deel van de Oceaan. De invloed van deze rug van hoge ,'kj ,°P het weer in Nederland zal geleidelijk toenemen. Daarom zijn morgen weer opklaringen te ver wachten.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1