Beginsel en belang Doden, gewonden en enorme ISRAËL arresteert Adolf Eiclimann Chili door nieuwe rampen getroffen START VAN HARINGJACHT Ontploffing op tankschip Japan te laat gealarmeerd Koopt op tijd uw zekerheid Verklaring van Ben Goerion: Verantwoordelijk voor dood van 1 6 mi AMERIKANEN KOMEN VRIJ Spoedig rode ,top' in Moskon? v_ Prins in Argentinië Hilversummer moet snel andere naam voor zaak bedenken Marokkaanse koning leidt tijdelijk regering Wisselvallig zo».p NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK H. K. H. prinses Irene heejt gisteren in Overloon Noord- Brabant J het uit gebreide nationale oorlogsmuseum heropend. Bij deze plechtigheid waren ook aanwezig de te genwoordige minis ter-president, prof. De Quay (op de foto links), zijn voor ganger dr. Drees (rechts), en de mi nister-president uit de oorlogsjaren, prof. Gerbrandy (tweede van links). (Zie ook pagina 3). Vlucht Nederland lielpt Cliili DE vloedgolf die in beweging kwam door de aardbevingen in de Zuidanierikaanse staat Chili is met grote snelheid over de Stille Oceaan geraasd en heeft de kusten geteisterd van Hawaii, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Japan en het wes telijk deel van de Ver. Staten. Vooral Japan en Hawaii zijn zwaar getroffen. Er zijn verscheidene tientallen doden en-vele hon derden gewonden. De schade is bijzonder groot. De golf joeg met een snelheid van enkele honderden kilometers per uur over de Oceaan en liet overal een spoor van. verwoesting achter. Aan de noordoost kust van Japan zijn waarschijnlijk de meeste slachtoffers gevallen. De meeste mensen werden hier in hun Slaap door het natuurgeweld verrast. Duizenden Japanners konden slechts het leven redden door in nachtgewaad naar hoger gelegen delen te vluchten. In het land is inmiddels felle kritiek losgebarsten op het weerkundig instituut te Tokio, dat pas waarschuwingen'voor de vloedgolf liet uitgaan, toen deze de kust al op vele plaatsen beukte. Het instituut schuift echter de schuld af op het tyfoon- waarschuwingscentrum te Honoloeloe op Hawaii dat wel van de golf melding zou hebben gemaakt, maar geen gedetailleerde be richten zou hebben doorgegeven, zodat men in Tokio de ernst van de situatie niet zou hebben kunnen beoordelen, Volgens onofficiële cijfers zijn in Japan naar schatting tweehonderd mensen om-het leven gekomen. Op Hawaii zijn 26 doden, In gestort Zie verder pag. 9, 7e kol.) Japanse socialisten schrijven Eisenhower Goed Wonenmag niet IWEGENTIENDE JAARGANG No. 4608 r Hoofdredacteur: üi. J A H. J. 65. bKUINS SLOT DINSDAG 24 MEI 1966 Directeur: H. Dïï RUIG CHINA HokfaüO: ;Vtad>v(m«k Japanse GROTS' :Hanto ER is de laatste tijd in de pert (Nederlandse Gedachten, Bur gerrecht, Patrimonium; enige discus sie geweest over het voor en tegen van de combinatie Kamerlid en be stuurder van een maatschappelijke or ganisatie van werknemers, werkgevers, boeren, middenstanders enz. De tegenstanders van die combina tie bezien haar vari uit de verhouding beginsel en belang en komen dan tot de conclusie dat een politieke partij uit haar politieke beginselen moet handelen, terwijl door de combinatie het gevaar bestaat dat bepaalde groeps belangen de politiek gaan beheersen De heer mr. B. W. Biesheuvel heeft over deze zaak zaterdag j.l. in een ver gadering te Goes behartigenswaardige dingen gezegd, die wij gaarne onder schrijven. We willen ze hier op onze manier weergeven. HET eerste punt is dit dat zij die aari de A.R.P, of C,H,U. verwijten dat zij bestuurders van belangenorga nisaties in hun fractie toelaten, daar bij de fout maken dat zij deze organi saties zó onjuist zien en onjuist noe men. Het gaat hier n.l. niet om belangen organisaties, maar om christelijke or ganisaties, die op het terrein waar zij werken wel voor de belangen van hun leden opkomen, maar die voor alles opkomen voor het verkrijgen en be vorderen van de sociale gerechtigheid die zij hoe tegengesteld, ogenschijn lijk de belangen der verschillende or ganisaties ook zijn alle uit het zelfde gezichtspunt willen benaderen, n.l. uit de Heilige Schrift. Dat is het zelfde- uitgangspunt van waaruit de christelijke politieke partijen werken, welker activiteit in vele opzichten ook in de doelstellingen parallel loopt me die der christelijke maatschappelijke organisaties. In de tweede plaats zouden-wij de vraag willen stellen, waar en wanneer nu eigenlijk gebleken is dat de aan wezigheid van deze bestuurders van maatschappelijke organisaties in het beleid van een chr. fractie, het belang het beginsel deed overheersen. Nie mand heeft dat aangetoond. En dat is te begrijpen, want het is. niet gebeurd Bovendien, aannemende dat de be langen van boeren, arbeiders, midden standers en werkgevers nogal uiteen lopend zijn, zou dat vaak tot verdeeld heid in zo'n fractie moeten leiden. Maar dat is niet het geval. De chr. fractie stemt juist over deze dingen, in de grootste harmonie. Dat wijst erop dat niet het belang over het beginsel, maar andersom het beginsel over het belang domineert. - -EN stelt het dan vaak zo voor, M dat bijv. bij de A.R. de heer Bies heuvel in de fractie zit voor de boe ren, de heer Hazenbosch voor het C.N.V., de heer Van Eijsden voor de middenstand, de heer Verkerk voor de vervoersbelanger» enz. Maar als men bekijkt wat deze heren in de Kamer doen, dan constateren we dat de hoofd taak van deze heren een geheel andere is. Zo houdt de heer Biesheuvel zich meer met de buitenlandse politiek be zig dan met de boerenbelangen, de heei Hazenbosch is geleidelijk aan een voor aanstaand Kd van het Europese parle ment geworden, dat het overgrote deel van zijn tijd in. beslag neemt. De heer Van Eijsden houdt zich met midden standszaken bezig, maar wat belang rijker is, is dit, dat hij de erkende fi nanciële expert van de A.R.-fractie is geworden. (Advertentie) VLOEDGOLF RAASDE DE STILLE 0 ÜEAAN TEN SLOTTE zouden wij dit wil len zeggen Wat voor bestuurders van organisaties geldt, zou dat ook niet gelden voor burgemeesters als de be langen der gemeente op het spel staan, voor leden van Gedeputeerde Staten wanneer de belangen van provincies op het spel staan, voor advocaten wanneer belangen in geding zijn die in hun praktijk een grote rol spelen? Neen, dit is o.i. niet de wijze waarop men deze zaak moet benaderen. Men moet zoeken naar bekwame mensen die goed op de hoogte zijn van wat er in het maatschappelijk leven te doen is. Men moet zich daarbij reali seren dat er een nauwe verbondenheid bestaat tussen politieke en maatschap pelijke activiteit. Voor alles moet men zoeken naar mensen die van christe lijke politiek weet hebben en die be geren daarnaar te handelen. Als we het anders doen, als we gaan zeggen dat door de aanwezigheid van die bestuurders het gevaar dreigt dat het belang het beginsel gaat overheer sen, dan is men in feite bezig de door- braak-idee in de kaart te spelen. Van gezaghebbende zijde wordt mee gedeeld, dat de Russen beloofd hebben de negen Amerikanen, onder wie een vrouw, die met hun vleigtuig boven Oust-Buitsland door '.ussische jagers lot dalen gedwongen werden, vrij te laten. De Israëlische veiligheidsdienst heeft Adolf Eichmann, die hoofd van de joodse afdeling van de Gestapo is ge weest, aangehouden. Hij zal voor de rechtbank verschijnen. Dit heeft pre mier Ben Goerion in het Israëlische parlement meegedeeld. Over de toedracht van de arres tatie wordt het stilzwijgen bewaard. Slechts werd bekendgemaakt," dat Is raëlische agenten Eichmann hadden gegrepen en dat hij terecht zal staan op beschuldiging van oorlogsmisda den. Het kabinet was slechts een uur voor de bekendmaking in het parlement op de hoogte gesteld. De bekendmaking bracht in het parle ment, de nodige opschudding teweeg. Ben Goerion heeft meegedeeld dat Eichmann zal worden berecht vol gens de wet op Nazi-oorlogsmisda den. Deze wet kent voor enrstige ge vallen de doodstraf. Het proces zal naar Ben Goerion verklaarde, niet lang op zich laten wachten. Eichmann heeft aan het hoofd ge staan van een Nazi-dienst, die naar hem is genoemd. Deze afdeling is la ter beschuldigd van de systematische uitroeiing van de joden. Ongeveer zes miljoen joden zijn het slachtoffer geworden van het vernie tigingsprogram van de nazi's. Eichmann werd 54 jaar geleden ge-' boren in Solingen, in het Roergebied. Later verhuisde zijn familie naar Oos tenrijk, waar Adolf werd grootgebracht. Zjjn vader was directeur van het tram- en energiebedrijf van Linz. Adolf Eichmann studeerde voor In genieur. Van 1925 tot 1927 was hij vertegenwoordiger by een energiebe drijf in Oostenrijk en later by de Vacuum Oil Co. Als ultra-rechtsgezinde, trad hij in EICHMANN 1932 toe tot de illegale SS-organisatie. Hij werd door Vacuum Oil ontslagen toen zijn politieke aspiraties bekend waren. Het Amerikaanse weekblad „News week" meldt, dat partijleiders uit com munistisch China en alle sowjet- satellietlanden binnenkort in Moskou zullen bijeenkomen. Het doel zal zijn „een gezamenlijke politiek op te stellen tegen Amerika en plannen te maken voor het verster ken van dé defensie", aldus het blad, dat zegt zijn inlichtingen te hebben ontvangen van „vooraanstaande com munistische zegslieden". In verband met de natuurrampen, die Chili in de afgelopen dagen hebben ge teisterd, heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten zo spoedig mogelijk per vliegtuig 500 sets gedroogd bloedplasma aan het Rode Kruis te Chili te zenden als bijdrage in de hulpverlening aan de slachtoffers. Het hoofdbestuur van de Christelijk- Historische Unie heeft een commissie ingesteld ter bestudering van het ont werp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (de „mammoet wet"), speciaal voor wat betreft de daarbij aan de orde komende onder- wijs-technische problemen. In 1934, nadai de nazi's de. Oosten rijkse kanselier Dollfuss hadden ver moord. vluchtte Eichmann naar Duits land, waar hij zich aansloot bij de Duit se Sicherheits Dienst. Na de Anschluss keerde Eichmann naar Oostenrijk terug als hoofd van het „Bureau voor joodse emigratie", zoals de nazi-autoriteiten het bureau noemden, dat verantwoordelijk was voor de deportatie van de joden. In 1939 werd hij overgeplaatst naar Praag, waar hij er zich op be roemde 35.000 joden „een nieuwe verblijfplaats" te hebben gegeven In 1942 besloten de nazi's hem hoofd te maken van een afdeling van de Sicherheits Dienst, die was belast met de „Entlösung der Juden- frage", de oplossing van het joden vraagstuk. Dit kwam neer op de uit roeiing van zes miljoen joden. Deze afdeling droeg de naam van de leider, „Dienststelle Eichmann". Hij moet persoonlijk hebben toe gezien op de liquidatie van de joden in Boedapest. Het laatst werd .hij kort voor het eind van de oorlog gezien, samen met Ernst Kaltenbrunner, een andere be ruchte nazi-leider. Daarna heeft hij zijn mede-SS-mannen toevertrouwd, dat hij van plan was onder te duiken en hij verdween van het toneel. In de volgende jaren dook hij op_in verscheidene Latijns-Amerikaanse lan den, in Zwitserland, het Midden-Oos ten en zelfs in Israël. Maar pogingen om Eichmann te arresteren mislukten toen steeds. Een hevige ontploffing heeft de ma chinekamer en de manschappen-hutten van het 500 ton metende Nederlandse tankschip John M, gisteren volkomen vernield. Volgens de Westduitse politie had de ontploffing plaats toen de bemanning bezig was met het uitladen van ben zine en olie. Alleen-de eerste en twee de machinist van de John-M. (rederij Muller, Rotterdam) werden licht ge wond. Ia Japan is vooral het eiiand Hok kaido getroffen. Hier zijn hele dorpen verwoest door vloedgolven van zeven meter hoog. Zeker tweeduizend huizen zyn door het water meegesleurd. Tien duizenden andere staan onder water. Ongeveer vijfhonderd vissersboten, die voor de kust lagen, hebben zware schade opgelopen. Toen men zich in sommige steden het gevaar van -de vloedgolf realiseer de, liet men sirenes loeien en klokken luiden om de mensen te waarschuwen. Niettemin konden veïen zich niet meer zo gauw uit -de voeten maken. De kracht van -de vloedgolf was ge weldig. Auto's werden opgetild alsof het strootjes waren-. Van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht in Japan, die aan het red dingswerk deelneemt, is meegedeeld, dat in Moeraoeisji, een stad op 80 kilo meter van de Amerikaanse basis te Mi sawa, ongeveer 150 mensen, om het leven zijn gekomen. De stad Socsaki op het eiland Sjikokoe' is ook zeer ernstig getroffen. Men schat dat in totaal een half miljoen mensen doo-r het water van huis en haard zijn ver dreven. In een groot deel van de kust streek zijn de verbindingen verbroken. APAN werd het zwaarst ge troffen door de vloedgolf, die zich vanuit Chili in een onon derbroken cirkel uitbreidde. Vooral het eiland Hokkaido in het noorden tuerd geteisterd. Het aantal doden wordt in Japan ge schat op 200. Te Hilo op Hawaii zijn vele tien duizenden huizen Ingestort door de druk van de watermassa's. De politie in deze stad vreest dat het aantal doden nog zal stijgen, omdat men nog lang niet alle puinhopen heeft kunnen doorzoeken. Drie uur voordat de eer ste vloedgolf Hawaii bereikte, werd de bevolking gewaarschuwd via radio auto's. Als dit niet gebeurd was. zou den er ongetwijfeld veel meer slacht offers zijn gevallen. Grote delen van de oostkust van Nieuw-Zeeland hebben zware schade opgelopen door de vloedgolf. Schepen werden van hun trossen losgerukt, pleziervaartuigjes verdwenen soms zonder een spoor achter te laten. Het water overspoelde tuinen in Whitian- ga. Duizenden vissen lagen te sparte len op een weg. Een. sleepboot, die volle kracht vooruit stoomde, ging achteruit. In de haven van Sydney in Australië is schade aangericht aan schepen die in de haven lagen. Er zijn echter geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Een oceaanstoring begon gisteren bij Ierland in diepte toe te nemen en bereikte Schotland met een lucht druk in het centrum van 995 mb. Het erbij behorende front ging ver gezeld van een regenzone die in de nacht vanmaandag op dinsdag de Noordzee bereikte. In het westen van het land begon, het om vijf uur te regenen. Achter het front volgt een hogedrukgebied, adt in een snel tempo naderbij komt en vannacht al passeert. Morgen draait de wind opnieuw naar zuid op de nadering van een volgende oceaanstoring. Wat de vooruitzichten voor morgen betreft: we komen eerst in een gebied met opklaringen, maar in de loop van de dag zal de bewolking gaan toene men in de .hogere niveaus. Het is niet waarschijnlijk, dat de regen van deze oceaanstoring ons voor mor genavond bereikt! Na een koude nacht zullen de temperaturen mor gen over het algemeen waarden-bereiken-als vandaag. E jacht op de „Hollandse nieuwe" is in volle gang. Gis termiddag zijn uit de havens vari" IJmuïden (foto), Scheveningen en Viaardingen de loggers uitge varen, die nu al een goed eind op weg zün naar de haring- gronden. Men verwacht dat mor gén tegen, het vallen van de avond de meeste löggérshim net- teu uitgezet zullen hebben. In de nacht, van woensdag oir don derdag wordt voor het eerst ge haald. waarna de race naar de Nederlandse kust begint. Vrijdag verwacht men hier de eerste Hollandse nieuwe. Veertien Scheveningse loggers zijn gisteren niet.nitgevaren negen daarvan omdat ze niet vol ledig bemand konden worden. Het feit, dat negen loggers in de Scheveningse haven zijn blij ven liggen, omdat er geen be manning was, bewijst hoe moei lijk het aantrekken van opvaren den, geweest is. De hele vorige week zijn schip pers druk in de weer geweest om personeel te zoeken. Soms lukte het een b ij n a voltallige bemanning bijeen te brengen, maar bleef men toch steken. Het gevolg was, dat de schipper zijn ploeg uit elkaar moest laten gaan; de mannen gingen dan naar die schepen, waar zij nog juist konden monsteren. Verder zijn nog vijf andere loggers binnengebleven. Hieron der zijn de Sch 72 en Sch 134, die zaterdag een aanvaring hadden en enkele schepen, die nog niet helemaal klaar waren. Aan. het eind van de week va ren de trawlers uit. Deze moch ten niet tegelijk met de drijfnet- loggers uitvaren. Dit jaar zijn alle loggers tege lijk vertrokken, en niet meer, zoals de laatste jaren gebruike lijk was, in twee ploegen, de ene ploeg een week na de andere. Thans werd bepaald, dat elke logger maar vijftig netten aan boord mocht hebben. Vorig jaar nam de eerste Ploeg tachtig net ten per logger mee. Prins Bemhard is vanochtend op het vliegveld Ezeiza bij Buenos Aires aangekomen. Hij leidt de Nederlandse delegatie, die de viering van het 150- jarig bestaan van Argentinië's onaf hankelijkheid bijwoont. Vanmiddag heeft de Prins in de Ne derlandse ambassade president Fron- dizi en leden van diens kabinet een maaltijd aangeboden. De Japanse socialistische oppositie partij heeft vandaag formeel verzocht om uitstel van het bezoek van presi dent Eisenhower aan Japan. Zij deed dit in een open brief aan Eisenhower, die de partijvoorzitter overhandigde aan de Amerikaanse ambassadeur in Tokio. In de brief wordt gewezen op de „ernstige conflictsituatie", ontstaan door de „illegale" ratificatie van het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag onder premier Kisji. Onder deze omstandigheden, aldus de brief, zou het bezoek van Eisenhower, dat nu is vastgesteld op midden juni, de betrek kingen tussen de twee landen „versto ren". Volgens een socialistische functio- dezelfde naris noemde de Amerikaanse ambas sadeur de brief „ongepast". (Van onze correspondent) De stichting „Goed Wonen" heeft succes gehad met haar kort geding tegen de Hüversuimse detaillist S'„ die enkele jaren geleden de naam van zijn aaek wijzigde in „Goed Wonen", zon der te zijn aangesloten bij de.distribu- antenverenlging van die naam. De kantonrechter te Hilversum, over woog in zijn .beschikking," dat' buiten staanders niet het recht hebben met de veren van. de stichting te gaan pronken, omdat zij daardoor verwar ring stichten,bij het publiek. Hy kwam tot de conclusie, dat S., als het ware onder valse vlag is gaan varen, daar hij geenmeubelen ver koopt die het keurmerk van de stich ting dragen, terwijl het publiek dit uit de naam van de zaak toch zou kunnen afleiden en dus wordt misleid. Op deze wijze, aldus de beschikking, lokt S. op onrechtmatige wijze klanten weg van een zaak in de omgeving, die wel is aangesloten bij de stichting „Goed Wonen". De kantonrechter verlangde van 5. dat hij de naam van zijn zaak binnen acht dagen nadat de beschikking kracht van gewijsde heeft gekregen, zodanig wijzigt, dat de nieuwe naam nóch de woordcombinatie „Goed Wonen", noch een van deze woorden afzonderlijk zal bevatten. Voor iedere overtreding van dit be vel is een dagelijkse dwangsom van vijftig gulden gesteld. Koning Mohammed van Marokko heeft bekendgemaakt, dat hjj self tijdelijk de leiding van de regering op zich neemt. Hij heeft kroonprins Moe- la i Hassan belast met het vice- premierschap. Koning Mohammed verklaarde in een radiotoespraak, dat Marokko in 1962 een constitutioneel koninkrijk zal worden. De nieuwe regering zal een yntwerp-grondwet opstellen en ver kiezingen voor een grondwetgevende vergadering organiseren. De oude Marokkaanse regering van premier Ibrahim, een linkse leider van de Nationale Volksunie, is kortgele den afgetreden. Ibrahim heeft sedert december 1958 geregeerd. Koning Mo hammed verklaarde maandagavond, dat de regering-Ibrahim met het or ganiseren van de plaatselijke verkie zingen, die zondag a.s. zullen worden gehouden, haar taak had volbracht. Koning Mohammed heeft verklaard, dat de nieuwe regering zal streven naar volledige ontruiming van het land door alle vreemde troepen, teruggave van geroofd grondbezit, voortzetting van de economische bevrijding be strijding van de werkloosheid, moder nisering van de landbouw, industriali satie en opleiding van ambtenaren om net bestuursapparaat geheel in hand*» van eigen mensen te brengen. (Geldig iot woensdagavond) ZONNIGE PERIODEN Koude nacht. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk tussen west en noordwest, later krimpend naar zuid. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Rotterdam: witte de Withstraat 26 relet. 118700 ie u Poetbue 1112 Postgiro No *24519 Kiacbtendienst abonnementen 18.3U19 30 uut Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700. Huygenspletn 1 Telefoon 183467 <3 Uineni Postbus 1091 Postgiro No. «24867. Khaehtendienst 18.30—19 36 Telefoon 362569 Soulwee 132 Telel. 4570. Thomas a Kempinstraat -. Telef 6S481. Abonnementsprijs el cent oer wek. t 2.65 per maand t 7.90 oer kmsrtaal, forse nummers IS cent. Verschijn! dagelbfc» •s-Grsvenhage: Dordrecht: Schiedam:

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1