Negatief forum Aan vooravond van de onafhankelijkheid Abako-partij vormt een eigen bewind M eving m toekomst verwacht MORST Opschudding Boze nota aan Israëlische regering Zaak wellicht voor V.N. nu... X-15 zwaar beschadigd m H' Echtpaar overleden na ongeluk m Piloot overleefde explosie r r ONGEPAST STRAF AFKEURING DONDERDAG 9 JUNI 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4620 Directeur: H. DE RUIG Verwarring longen gedood in België s KASAVOEBOE Overleg Duitse markt Bolerafzet Methodiek Witte de Wltbitxaat as relet. 1x3700 u ï?9 p<wtK»«> «O. «24519. ïOaemeiidiepot abonnementen 18.30—loj» sur Zeterdaa» 17IC «tor.-Telefoon 115700. 'eGnvtotee«: Huygengptete 1 Telefoon 183407 (3 Bhual Poetbw 1091 - Pongtn No. 424897. Klachtendienat 18.30—19.30 Telefoon 36250». nx&nem SBtdwe« 132 Tetet. 4870. SthMmt Tuo«aa» i Kempimeraftt l> Teiftf, «3480. **»«nernenfeii>rt)« BI een* set week. t 388 pet maand, I 730 o« rwartn.i- Lam noirmers 18 cent VemeMJnt «acéüfk» -\ (Geldig tot vrijdagavond) OPKLARINGEN EN BUIEN. 'v Wisselend bewolkt en voornamelijk In bet binnenland enkele buten. Matige tot vrit krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 4.20 Maan op: 21.44 onder: 20.58 onder: 5.38 V Hoofdredacteur: Ur J. A H J. S. BRUINS SLOT (Van onze militaire medewerker) OOR de VARA-televisie treedt pe- V riodieb een forum op dat spon taan vragen uit het publiek in de stu dio beantwoordt. Voor de levendigheid van het gesprek is dat spontaan karak ter wel begrijpelijk maar er zitten na tuurlijk ook gevaarlijke kanten aan doordat een emotioneel beantwoorde vraag demagogische accenten kan krijgen. Dit temeer omdat dit forum geen gelegenheid voorbij iaat gaan om te pas eD te onpas van zijD anti militaristische kieur te getuigen. Ook di. Buskes laat zich hier niet onbe tuigd en hij vindt, getuige het dank bare handgeklap, een goed klankbord bij d« in de studio aanwezige hoor ders. Onlangs heeft dit forum zich bera den op een vraag inzake de geringe animo van ons volk om zich voor de Bescherming Bevolking (BB) te inte resseren. De leden van het forum be ijverden zich om het hardst om de belachelijkheid, de dwaasheid en de nutteloosheid aan te tonen van de BB terwijl speciaal de voorlichting als het summum van idioterie en misleiding werd voorgesteld. Dat men hierbij veel te ver was gegaan is wel geble ken uit de talrijke protesten die blij kens de mededeling van de voorzitter in een volgende zitting, het forum van alie zijden zijn toegezonden. We hopen dat het zich hierdoor meer van zijn verantwoordelijkheid bewust is gewor den en er zich op beraadt of het niet aan objectiviteit zou winnen indien een deel van het forum vervangen werd door meer positief t.o.v. 's lands defensie Ingestelde persoonlijkheden. Politieke anarchie in T^EN politieke manoeuvre van Kasavoeboe, de leider van de 'ET wonderlijkste van de discus sie was wel dat de impopulariteit van de BB werd toegeschreven aan, onvoldoende en misleidende voor lichting. Eerst indien aan ons volk op overtuigende wijze duidelijk zou wor den gemaakt waartegen men zich kon en moest beschermen, eerst dan zou animo te verwachten zijn. Aldus bet forum. Nu is het wel de vrijmoedigheid ten top dat een VARA-forum deze mening uitspreekt. Het is 10 langzamerhand een publiek geheim dat de BB In' het algemeen en de voorlichting daarover na de oorlog het stiefkind van de de fensie is geweest omdat de vroegere minister-president daarvoor niets voelde. Hij had In de BB geen ver trouwen en voorlichting zou slechts no deloze onrust kunnen kweken. Uitgezocht uit de koker van een fo rum van dezelfde politieke kleur komt thans het verwijt dat de voorlichting is te kort geschoten. Men scoort aldus een doelpunt, maar dan in eigen doel. Eerst tegen het einde van de vorige regering en onder druk van de NAVO heelt de BB een betere kans gekre gen en hebben verschillende ministe ries voor dat" doel gelden op de begro ting gebracht. Vervolgens en dat geschiedde onder bet huidige kabinet kreeg de voorlichting meer arm slag. Zij mocht meer propaganda voe ren, doch deze bleef beperkt tot die van de noodwachters. Óver evacuatie en de voorbereiding daartoe bleef en blijft men in het vage spreken zoals de directeur-generaal voor de Openba re Orde en Veiligheid, mr, Mijnlieff, nog onlangs tijdens een lezing erkende. ZO gezien heeft het forum gelijk in dien het zich beklaagt over een onvoldoende voorlichting inzake de BB. Doch het zal dan moeten begin nen met eerst de hand in eigen P.v.d.A.-boezem te steken. Dat neemt intussen niet*weg dat aan deze toe stand een eind dient te komen. Met sussen en bagatelliseren van het ge vaar komt men niet verder. Dan krijgt de antl-propaganda gelijk, zij kan zo doende de gehele positieve bedoeling van de voorlichting teniet doen. Men kijke eens naar Zweden. Daar heeft onlangs een oefening plaatsge had in de totale evacuatie var» een kleine stad. Alles was voorbereid: ver voer, onderdak elders, bewaking van de leeg achtergelaten stad.Is er on gerustheid ontstaan? Neen. Integen deel, er ontstaat juist onrust Indien de mensen niet weten wat zij bij ge vaar moeten doen. üe negatieve propaganda van het Vara-forum moge dus tot effect heb ben dat er een betere en eerlijke voor lichting over de BB komt bij het ge hele volk. Hoe noodzakelijk dat is, werd wel bewezen door het initiatief van de burgemeestersvrouwen van de vier grote gemeenten om binnen de kring der vrouwenorganisaties voor lichting ter zake te gaan geven. Een beschamend initiatief, waaruit de no dig* lering kan worden getrokken. Kongolese Abako-party, een be langrijke minderheidsgroep, dreigt het land aan de vooravond van de onafhankelijkheid in een anarchie te storten. Kasavoeboe heeft gis teren de vorming van een eigen provinciale regering in een fede raal Kongo in het gebied van Lcopoldstad bekendgemaakt, blijk baar om te verhinderen dat Loe- moemba, de leider van de Kongo lese nationale beweging, aan de macht komt. Diens partij bleek bij de jongste verkiezingen de groot ste aanhang te hebben. Locmocm- ba is dan ook favoriet voor het premierschap, nadat Kongo op 30 juni a.s. onafhankelijk is ge worden. In een communiqué, getekend door de secretaris-generaal der partij, Kingotolo, wordt verklaard, dat „bepaalde politieke partijen" de integriteit van het gebied in gevaar brengen, waardoor de vor ming van de plaatselijke regering noodzakelijk werd. De Abako is voorstander van een federale Kongolese staat, wel- ke volledige afscheiding van Leo- poldstad nastreeft om het oude „Koninkrijk van Beneden-Kongo" te doen herleven. Een woordvoerder van het Belgische bestuur zei naar aanleiding van het communiqué der Abako: „Dit is een nieuw voorbeeld «lat de Kongolezen niet de functie van een minderheid in een democratisch parlement begrijpen."* Elders in Kongo dreigen twee andere partijen die bij de plaatselijke verkie zingen zijn verslagen, politieke ontbin - *V. Be zestien jaar oude Roland van Masteryt uit Leiden is in een zieken huis in Huy (België) overleden, na be irokken te zijn geweest bij een ver keersongeluk in de Ardennen. De jon gen raakte terstond buiten bewustzijn te niet meer bij kennis geweest. (Ass, Press). De bevolking van Zwammerdam heeft zich in historische kledij gesto ken in verband met het duizendjarig bestaan van de plaats. Gistermiddag begonnen de feestelijkheden. Op de foto: Een schoolmeester en zijn echt genote aan de wandel met hun jong ste spruit. Minister vraagt voor zuivel 75 m Hj' oen méér D (Van onze parlementaire redacteur) E MELKVEEHOUDERIJ zal dit jaar aanmerkelijk meer van de Nederlandse schatkist vragen dan bjj het opstellen van de begroting voor 1960 was geraamd. De deskundigen van het ministerie van Landbouw., en Vis serij hebben per 1 april van dit jaar een herziene raming op gesteld, waaruit blijkt, dat de. tweehonderd miljoen gulden, die op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds als producenten subsidie op'melk is uitgetrokken, niet voldoende zijn. Naar schatting zal ongeveer vijfenzeventig miljoen'gulden meer nodig zijn. Naar wü vernemen zal minister Marjjnen dezer dagen de Steteh-Generaal van de situatie op de zuivelmarkt op de hoogte brengen, waarbij hij tevens zal aankondigen, dat de nieuwe bedragen suppletoir zullen worden aangevraagd. niet dat bet rijk nog meer zal moeten bijpassen dan de thans, geraamde 275 miljoen gulden. Het melkjaar loopt van 1 novem ber tot 1 november. - Men acht het geenszins uitgesloten dat over enige tijd voor onze ex port een kleine opleving te bemer ken zal zijn. Die veronderstelling grondt men op berichten over tegen slag in de buitenlandse zuivelpro- duktiegebieden. Met name in Dene marken schijnt de droogte nogal wat schade te hebben veroorzaakt. Hoewel de laatste weken de prijzen op de wereldmarkt nog verder zijn gedaald verwachten de deskundigen Advertentie i ■q~ helpt sne! tegen maag- en g-; darmstoornissen C, Een vakantie reis brengt dikwijls uri""" verandering van'voeding mee. Zorg er dus voor dat u - vooral in zuidelijke landen nooit xon- g der Norit zit. Want Norit is daar nog niet algemeen ver- krijgbaar. s MEDICINAAL NORIT hóórt in uw reisbagage fNM'.P' NORIT ding te veroorzaken door de stichting van twee elkaar beconcurrerende sta ten in hun gebieden. In de centrale provincie Kasai heeft de partij van Kalonji gedreigd met de stichting van een afzonderlijke Baloe- ba-staat indien zij niet de taak krijgt een provinciale regering te vormen. De partij heeft 21 zetels in de plaat selijke assemblee en de Kongolese nationale herweging 17. In de provincie Equateur in noord Kongo spreken stamleden, die bij de provinciale verkiezingen zijn versla gen, eveneens over afscheiding. De Belgische minister Van der Meersch, die speciaal met Kongolese zaken is belast, vloog gisteravond naar Brussel. Naar verwachting zal hij daar spreken over: 1. De wijze waarop verhinderd kan worden dat Kongo politiek uiteenval: en op onafhankelijkheidsdag zonder regering is. 2. Wie koning Boudewijn moet uit nodigen voor de vorming van een regering. 3. Of de koning een uitnodiging ter bijwoning van de onafhankelijkheids- viering moet aanvaarden, met het oog op de anti-Belgische gevoelens welke sommige politieke leiders tijdens de verkiezingscampagne hebben aange wakkerd. (Van onze correspondent) Te Doetinchem zijn kort na elkaar overleden de heer en mevrouw Wes terveid uit Varsseveld. Verleden week dinsdag is de autr van het echtpaar op de Varsseveldse- weg nabij smid Haank tegen een boom gebotst, waarbij de beide inzittender zware verwondingen opliepen. De heer Westerveld, die de vvagci bestuurde, was vermoedelijk onwel ge worden. De heer Westerveld, die een makelaarskantoor dreef te Varsseveld, was 67 jaar, zijn vrouw 62. EIST TERUG In Israëlische regeringskringen is de Argentijnse eis tot terugzending van de Nazi-beul Adolf Eichmann ais een donderslag bij heldere hemel geko men. Israëlische waarnemers achten de toorn der Argentijnse regering om hetgeen er met de beruchte oorlogs misdadiger Eiclxmann is geschied „onbegrijpelijk". Zij verwachten, dat de Israëlische regering de Argentijnse eis zal verwerpen. Volgens berichten uit Buenos Aires van ambtenaren van het Argentijnse ml-| kwestie-Eichmann door zijn rege- De Argentijnse regering heeft in een nota aan Israël geëist dat de Nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann deze week nog naar Argentinië wordt teruggebracht. Eichmann werd de vorige maand door agenten van de Israëlische geheime dienst gedwongen Ar gentinië te verlaten en mee te gaan naar Israël. Als Eichmann niet wordt teruggebracht zal de kwestie voor de Verenigde Naties worden gebracht, aldus een nota die de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Taboada. aan de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires heeft over handigd. De Argentijnse ambassadeur in Jeruzalem is in verband met de nisterie van Buitenlandse Zaken overweegt Argentinië zijn terugge roepen ambassadeur te Tel Aviv niet meer naar zijn standplaats te doen terugkeren. Sinds gisteren is in heel west- Europa de barometer sterk gedaald. Dit hing samen met de aanwezigheid van een depressie, die van Ierland naar Schotland trok en nu op weg is naar zuid-Scandinavië. Het koufront van deze depressie lag de afgelopen nacht boven de Noordzee vrijwel stil, maar vanochtend vroeg begon het zich weer in oostelijke rich ting te bewegen, voorafgegaan door een regenzone. De meeste regen, 8 tot 10 mm, werd vanochtend afgetapt in het gebied tussen Terschelling en Den Helder. Morgen zijn er plaatselijk buien te verwachten, omdat de lucht enigszins onstabiel is. In het temperatuurver- ioop komt niet veel verandering. ring naar Buenos Aires ont- Tweemaal Eichmann. Links de Nazi-beul, zoals hij er aan het eind van de oorlog uitzag. Rechts. Eichmann zoals hij nu is. Deze foto is de eerste die door boden. de Israëlische autoriteiten is vrijgegeven, nadat de oorlogsmisdadiger in Argen- De Argentijnse regering verwerpt de tinïë was opgespoord. Zoals bekend, is Eichmann door een plastisch chirurg officiële Israëlische verklaring waarin behandeld, om herkenning onmogelijk te maken. werd gezegd dat Eichmann vrijwillig - - - -Qg Israëlische regering-heeft een Argentinië had verlaten om in Israël terecht te staan, nadat Israëlische agen ten er in waren geslaagd hem op te sporen. Israël heeft, zoals gemeld, in een nota San Argentinië betreurd dat de Israëli sche agenten de Argentijnse soevereini teit hadden geschonden. Israël vroeg begrip hiervoor gezien de uitzonderlijke omstandigheden van het geval. Eichmann wordt verantwoordelijk gesteld voor de uitroeiing van miljoenen joden door de Nazi's tijdens de oorlog. In de Argentijnse nota wordt gezegd dat het Israëlische antwoord „uitdruk kingen bevat, die niet gebruikelijk zijn in het diplomatieke verkeer tussen twee bevriende landen". Als voorbeeld hiervan wordt de zinsnede genoemd, waarin wordt gezegd dat zich talrijke gewezen nationaaI-socialisten in Argen tinië bevinden. Ook zal over enige weken ter be scherming van de Duitse zuivelmarkt de exportheffing op kaas van. veer tien op eenentwintig cent worden" ge bracht. De meerdere heffingsgelden komen in het zuivelfonds. De toestand van dit fonds is mede bepalend voor het bedrag, dat het rijk op de melk- produktie moet bijpassen. - De schatkist g er an deert voor vijf miljard kg. melk een' prijs van f 28AO per honderd kjlogram. Geraamd-wordt dat de consurrwtïemelk ongeveer f 30.80 per honderd kilogram zal opbrengen en de industriemelk gemiddeld f 21.- tot f 22.per honderd kilogram. Van de gegarandeerde hoeveelheid is 1.850 miljard kilogram consumptie- melk, de. rest industriemelk. De gemid delde opbrengst per honderd kilogram wordt dan ook geschat, op 123.40. Dit betekent,,.dat de., schatkist.,op hon derd kilogram ongeveer f 5AO moet bijpassen. Het is te verwachten, dat het Pro-, duktschap voor Zuivel in de komende weken enkele maatregelen bekend zal maken om de afzet van boter te sti muleren. Met deze meeropbrengst is In de becijfering van minister Marij- nen al rekening gehouden. Het is wel zeker, dat vbor het nieu we melkjaar een nieuwe methodiek voor het berekenen van de kostprijs zal worden gezocht. Deze -nieuwe methodiek, waarover tussen de, be windsman en de vertegenwoordigers van het Landbouwschap wordt on derhandeld, zal vermoedelijk- tot ge volg hebben, dat de garantieprijs per 1 november zal kunnen worden ver laagd. Het probleem is echter niet eenvou dig. Enerzijds moet het risico voor dé schatkist verminderen, anderzijds stelt ook de regering er prijs op, dat het re delijk inkomen van de Nederlandse veehouder blijft gegarandeerd. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is officieel bekendgemaakt, dat in Tsjechoslowakye drie agenten van de Amerikaanse geheime dienst, die voorzien waren van valse identiteitspa pieren, zijn gearresteerd. schending van de Argentijnse soeverei niteit goedgekeurd en zij heeft zich solidair verklaard met de bedrijvers van deze schending. Toen de Israëlische regering of haar agenten bevonden, dat Eichmann in Argentinië verbleef, had zij wettige middelen moeten gebruiken om zijn arrestatie door de Argentijnse gerechte lijke autoriteiten te verkrijgen", aldus de Argentijnse nota, De Argentijnse regering eist bestraf fing van de „verantwoordelijke perso nen, namelijk de agenten van de Israë lische geheime dienst, die de Argen tijnse soevereiniteit hebben geschon den". De Argentijnse regering spreekt er verder haar verbazing over uit dat de Israëlische autoriteiten „een misdadi ger als Eichmann, die zich aan rassen- moord heeft schuldig gemaakt", in Israël wil laten berechten. Zij vestigt in dit verband de aandacht van de Israëlische autoriteiten op artikel drie van de desbetreffende, door Jsraël ondertekende internationale overeen komst, waarin is bepaald dat de berech ting slechts kan geschieden voor een rechtbank van de staat, op welks gebied de rassenmoord werd gepleegd, of door een internationaal gerechtshof. De Argentijnse regering keurt in haar nota de door de jodenvervolgers onder de Nazi's begane misdaden op de scherpst mogelijke wijze af en zij uit haar goedkeuring over de houding, die de joden tegenover Eichmann hebben aangenomen. „Israël dient echter zijn verplichtin gen tegenover een bevriende staat na te komen en deze bestaan onder meer uit het eerbiedigen van de soeverelni- IN du schamele huisje in een armoe- hoofdstad Buenos Aires woonde Eich- teit van deze staat", aldus de nota. 1 dige buitenwijk nart de Argentijnse jmann in de periode dat h\j in dit Zuid- ,mT amerikeanse land was ondergedoken. Zie verder pag. 7, le kol.) De X-15, het Amerikaanse-experimen tele raketvliegtuig, is woensdag ern stig beschadigd, toen zich een ont ploffing voordeed bij 't proefdraaien van de motor op de grond. De staart van het kostbare toestel werd vol ledig verwoest. De testpiloot van de X-15, Crossfield, die al enige ge slaagde vluchten met het toestel heeft gemaakt, bleef ongedeerd. Hij werd met het voorste gedeelte van het op een raket gelijkende vliegtuig meters ver weggeslingerd. Technici, die bij de proef aanwezig waren, konden tijdig dekking zoeken. Zij zagen kans de brand, die na de explosie in de X-15 uitbrak, te blus sen. Het ongeval had plaats op de VEN foto van de X-15, genomen Ej op de luchtbasis Edwards in Calijornië. Amerikaanse luchtbasis Edwards in California. De X-15 is voorbestemd om met een snelheid van duizenden kilometers per uur op een hoogte van dertig km door het luchtruim te vliegen, na door het moedervliegtuig te zijn los gelaten. Bij de vliegtuigfabriek North American Aviation staat al enige ty<L een tweede X-15 op stapel. In een grindkuil in de Looi onder uttersum is woensdagmiddag het der tienjarig jongetje J. Heuvelmans uit Gennep verdronken. Hy was met an- dere kinderen in de kuil aan het poot je baden. De grindkuil heeft op ver schillende plaatsen echter zeer grote ?'eP'en- *n een van deze diepten is het jongetje verdronken.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1