f Streven naar coalitie Niet te lang wachten met van Jïiielveense drukker meldt zich Ongeluk tijdens rijles: een kind gedood, drie gewond VERDRAG JAPAN- VS VAN KRACHT Minister-reünist top in Boekarest Bediende in hotel overvallen Delegatie met Ferliat Abbas naar li llllllgï 'mm VERWARDE SITUATIE IN KONGO Premier Menzies van Australië Zakkenrollers actief in Den Haag Vrouw reed onder toezicht van haar echtgenoot Premier Ben Goerion naar e Ambtswoning van Kisji belegerd N oord westelijke wind In aanwezigheid van Chroestsjeiv Laatste betogingen zonder iricMerrten Aparte c.a.o. voor Dura-Coiqnet)? r LEERLINGE TRAPTE NIET OP REM MAAR OP GASPEDAAL MAANDAG 20 JIM 1900 J DirecLeur: H. DE HUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4629 J Hoofdredacteur: Ut J A H. J. S.'BRUINS SLOT IS! Zeven alpinisten in Oostenrijk omgekomen Valse persoonsbewijzen voor Algerijnen Chroestsjew naar Ghana DE leider van de Algerijnse op standelingenregering, Ferhat Abbas, heeft vandaag aangekon digd, dat hij aan het hoofd van een delegatie naar Parijs zal gaan. Het doel van zijn bezoek is, met president de Gaulle over een sta king van de vijandelijkheden in Algerjje te spreken. Abbas deed deze mededeling vanmorgen om tien, uur in Tunis. Zijn verklaring was het antwoord op het laatste door de Gaulle ge dane beroep op de Algerijnse re bellen om in Parijs besprekingen te komen voeren over een be ëindiging van de reeds meer dan vijf jaar durende opstand in Al gerije. „Onaf hankeli j kheid' Ommekeer? Mikojan naar Noorwegen -V jPïflptf wmM Gevangen Niet erkend Verkiezingen Botterdam: Witte de Wlthstraat 2ö Telel. 110700 (6 U Postbus 1112 Posteiro No 424518 KJaontendienst abonnementen 182019 30 aur Zaterdag? 1718 uur Telotoon 115700. •j-Gravcnbage: Huvaensplein 1 Telefoon 183467 i3 UJnoo) Postbus 1891 Postgiro No 424867. Klnchtendienst 18.3019.30 Telefoon 362569. Dordrecht: Smuwee 132Telet «570. Schiedam: Thomas Kemplsstraat 6 a Telef. 65451. AbonnemenfsprUs 61 cent oer week. 2.05 oer mnand f 750 oer kwartaaL Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks 1Houm- (Geldig tot dinsdagavond) DROOG WEER Bewolking, maar ook enkele opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Dezelifde of iets hogere temperatnren. Morgen: Zon op: 4,19 Maan op: 3.05 onder: 21.04 onder: 18.18 Prinses Margaret en haar echtgenoot, Anthony Armstrong Jones, zijn zaterdag in Londen teruggekeerd met het koninklijk jacht Britannia, waarmee zij een huwelijks reis naar het Caratbisch gebied hebben ge maakt. De Britannia kwam aan in Ports mouth en vandaar ging het echtpaar per trein naar Londen. In Portsmouth hadden ongeveer vljlduizend mensen langs de korte weg van de haven naar het station gestaan. In Londen stonden vele duizenden langs de rontc naar Clarence House. In dit gebouw, de residentie van koningin-moeder Eliza beth, heeft het echtpaar zijn Intrek geno men, totdat de appartementen in Kensing ton gereed zijn. op de foto: de lieer en mevrouw Arm- strong-Jones op weg naar Clarence House. Algerijnse rebellen gaan praten met de Gaulle (Van een onzer verslaggevers) In het Palace-Hotel te Scheveningen is zondagmiddag omstreeks halfeen de achttienjarige chasseur C. G. J. Wiggers overvallen door een tot nu toe onbe kend gebleven man. De chasseur liep een messteek op in de rechterschouder. Wiggers kwam uit de lift op de derde etage, toen hij een onbekende man zag, met een sjaal voor het ge zicht, een "ergenjas aan—tn-een" hoed op. Toen deze zich ontdekt waande, sprong hij op de chasseur af en stak hem. Wiggers liet zich op de grond vallen en de overvaller verdween schie lijk. In de Oostenrijkse alpen zijn in het afgelopen weekeinde zeven alpinisten, onder wie vier Duitsers, om het leven gekomen en drie gewond. Voorts is gisteren een Oostenrijkse toerist, die op een steile helling ge strand was en daar zes dagen zonder eten had doorgebracht, gered. DE verwarring in Belgisch Kongo is in het afgelopen weekeinde toegenomen. De leider der Abako-party, Kasavoehoe, heeft in opdracht van de Belgi sche resident-minister Ganshof van der Meersch een regering ge vormd die op een meerderheid in Bij zjjn aankomst te Sydney heeft de Australische premier, Robert Menzies zich vandaag uitgesproken voor spoedige onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea. Menzies zie liever te zien dat Nieuw-Guinea te spoedig onafhankelijk wordt, dan te lang te wachten. Hij verbond hier echter de waar schuwing aan dat politieke onaf hankelijkheid voorafgegaan moet worden door economische onafhan kelijkheid. Landen die het laatsté bij het verkrijgen van hun politieke on afhankelijkheid nog niet hebben be reikt, aldus Menzies, worden te ge makkelijk in de Russische invloeds sfeer getrokken. De Australische premier keerde te rug van een wereldreis welke hij ge maakt heeft na afloop van de in Lon den gehouden conferentie van pre miers der gemenebestlanöen. (Van een onzer verslaggevers) De 47-jarige Amstelveense drukker «n publicist Joop Z., die betrokken zou zijn bij de vervalsing van persoonsbe wijzen eri Franse franken voor de in Frankrijk werkende Algerijnen heeft zich zaterdagavond telefonisch tot het hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam, mr. W. F. Bakhoven, ïewénd. Zondag is Z. de gehele dag verhoord. Daarna is hij weer op vrije voeten gesteld. Over wat de Amstelvener de justitie heeft meegedeeld liet mr. Bakhoven zich niet nader uit. Joop Z.„ die met zijn echtgenote in Duitsland vertoefde, had uit Neder landse kranten vernomen, dat de Nederlandse justitie hem zocht in ver band met iets, dat men een vermogens delict zou kunnen noemen. Hij besloot toen naar huis terug te keren. Naar wij vernemen zou Joop Z. ver klaard hebben dat hij zijn drukkerij ter beschikking heeft gesteld voor het vervaardigen van valse persoonsbewij zen voor in Frankrijk werkende Alge rijnen. Tevens zou hij hebben toege staan, dat drukkersmateriaal op zijn haam werd gekocht. Hij zou echter hebben ontkend dat hij Iets te maken had met het drukken V»a valse franken. (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag zijn zakkenrollers plot seling actief geworden. Vele weken achtereen kwamen slechts enkele aan giften van zakkenrollerij binnen bij de politie. Vorige week waren er evenwel elf gevallen en wel in de binnenstad, op de markt en op het station. De buit bestond in totaal uit f 1900. In een geval werd een portefeuille met f 1100 gerold. Premier Chroestsjew zal een be zoek aan Ghana brengen, doch er is nog geen datum voor het bezoek vast gesteld. HU is uitgenodigd door een delegatie van het parlement van Gha na, dat onlangs een bezoek aan Mos kou heeft gebracht. In aansluiting hierop heeft de Sowjet-ambassadeur in Ghana premier Nkroemah uitgeno digd voor een bezoek aan de Sowjet- Unie, zo meldt het Sowj et-persbureau Tass. het parlement zou kunnen reke nen maar zijn politieke rivaal Loemoemba heeft eveneens een kabinet gevormd, dat volgens hem legaal is aangezien „de meer derheid van het Kongolese volk en niet de Belgische regering daarover heeft te beslissen". Zo staan dus op het ogenblik in Kon go twee regeringen een officiële en een onofficiële tegenover elkaar. Ganshof van der Meersch zou gister avond per straalvliegtuig naar Brussel vliegen voor overleg met koning Bou- dewijn, maar ter elfder ure is zijn reis uitgesteld. Er bleek zich een nieuwe ontwikke ling te hebben voorgedaan. Kasavoeboe en Loemoemba hebben zondagavond laat drie uur lang gesproken met Gans hof van der Meersch maar dit overleg leidde nog niet tot een overeenkomst. Xn de door haar uitgegeven verkla ring spreekt de „voorlopige Algerijnse regering" de mening uit, dat het standpunt van generaal de Gaulle ver verwijderd zal blijven van het hare. „Niettemin heeft de voorlopige rege ring der Algerijnse republiek in het verlangen om een einde te maken aan het conflict en het probleem tot een definitieve oplossing te brengen, be sloten een d elegatie on>Ier leiding van Ferhat Abbas af te vaardigen om pre sident de Gaulle te ontmoeten. Er zal een afgezant naar Parijs worden gezon den om de details van de reis te or ganiseren". In het begin van de verklaring wordt herinnerd aan de door generaal de Gaulle in zijn jongste rede op nieuw gegeven verzekering, dat bet Algerijnse volk recht heeft op zelfbe schikking. „Volgens de bewoordingen van .deze .verklaring, berust de uitein- Na zijn bezoek verklaarde Loemoem ba dat een ommekeer in de toestand mogelijk was. De resident-minister had het voorstel van zijn groep redelijk ge vonden. HU zou het voorleggen aan de groep van Kasavoeboe. De resident minister heeft meegedeeld, dat hy van daag een nieuw onderhoud met Kasa voeboe zou hebben. - Ganshof van der Meersch had zijn bezoek aan koning Boudewijn in Brus sel uitgesteld, zo werd verklaard, toen de leiders van een aantal kleinere poli tieke partijen hem zondagavond ver zochten in Leopoldstad te blijven voor een poging om met Kasavoeboè en Loe moemba overeenstemming te verkrij gen over de vorming van een coalitie regering op brede basis. De pogingen tot vorming van een dergelijke regering zUn thans reeds een week laög zonder succes aan de gang. De woordvoerder voor de Belgische regering zei, dat Kasavoeboe zijn po gingen tot vorming van een regering nog steeds niet opgegeven heeft en dat alle verantwoordelijkheid daarvoor dus bij hem berust. Inmiddels blijft Ganshof van der Meersch in Leopoldstad om de ontwik kelingen af te wachten. Hij is voorlo pig niet voornemens met koning Bou dewijn te gaan spreken, aldus de woord voerder. (Van een onzer verslaggevers) Vier kinderen zjjn zaterdagmiddag in de Bremstraat te Utrecht aangere den door een 22-jarige vrouw, die on der toezicht van haar 25-jarige man leerde auto-rijden. De vijfjarige Heine Dirk van Dijk uit de Bremstraat werd op slag gedood: drie vriendjes zjjn met gebroken benen in het ziekenhuis op genomen. De bestuurster van de auto, me vrouw T. E. J. F.-van 't K., raakte in de Bremstraat in moeilUkheden. In plaats van op de rem. te trappen, trapte zy op het gaspedaal en reed in volle vaart in op de vier kinderen, die op een matje voor een huis zaten te spelen. Haar man, die chauffeur is, vertelde later dat hij geen tijd meer had om nog in te grijpen. „Al les ging zo vlug dat het gebeurd was voordat ik het besefte.", zei hy tegen de politie. De 29-jarige W. F. van der Tier, die voor zyn woning zat, zag de auto aan komen en trachtte nog één van de kin deren weg te sleuren, maar hij werd zelf gegrepen en enige meters meege sleurd. Hij lieo schaafwonden en ont vellingen op maar kon thuis worden verbonden. De drie gewonde kinderen zUn: de vierjarige Johannes Pastoor (hoofd wonden en een gebroken linkerbeen), de zevenjarige Kasper van der Woude (gebroken 'rechterboven- en linkeron derbeen) en de negenjarige Arth Dol (linker- en rechter-bovenbeenfractuur). De omgekomen Heine moet tussen de gevel van het huis en de auto zyn doodgedrukt. Mevrouw T. raakte in moeilijkheden toen zij naar rechts de Bremstraat in draaide. Zij stopte even om te zien of de weg vrij was, maar voor een in de vrU smalle Bremstraat geparkeerde auto raakte zy in moeilUkheden. Zij aarzelde bij het passeren, liet verward het stuur los en wilde, toen de auto naar rechts uitweek remmen, waarbij zy de ernstige vergissing maakte. De Bremstraat heeft geen trottoir, zodat de auto ongehinderd door kon rijden. De heersen mevrouw T.-zijn"ongedeerd. Na het verhoor door' de politie zÜfr zij naar huis teruggekeerd. FERHAT ABBAS delijike beslissing bU het Algerijnse volk; De voorlopige regering van de Algerijnse republiek is overtuigd, dat als de organisatie van het referendum wordt omkleed met alle onmisbare waarborgen van oprechtheid, de keuze van het Algerijnse volk zonder trwyfel op de onafhankelijkheid zal vallen". In Franse regeringskringen acht men het nog onzeker of de komst van de Algerijnse afgevaardigden werkelijk Premier Ben Goerion van Israël is vandaag per vliegtuig van Deauvüle naar Brussel vertrokken na een ge combineerd officieel en particulier be zoek aan Frankrijk. Na besprekingen te ParUs met pre sident de Gaulle en de Franse minis ter-president Debré heeft Ben Goerion het weekend doorgebracht by vrien den in Normandië. De Sowjet-vice-premier Mikojan zal deze week aan het hoofd van een Rus sische delegatie naar Oslo reizen, waar hij een Russische industriële tentoon stelling zal openen. De Sowjet-regering heeft de Noorse regering zondag van zijn komst op de hoogte gebracht. tot een besiand zal leiden. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat hun Komst slechts een politiek gebaar kan zijn om by een latere verwerping van de Gaulle's aanbod een bewijs van goede wil te kunnen tonen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de normale maatregelen ter bescher ming van. president de Gaulle zijn versterkt. i*» -f De auto na het ongeluk in de Bremstraat te Utrecht Het afgelopen weekeinde is een hogedrukgebied boven West-Euro pa verdwenen en vervangen door een ander, waarvan het centrum nu bij Ierland ligt. Tegelijkertijd trok een depressie over Scandinavië naar het noorden van Rusland. Het koudefront van deze depressie verdreef de in onze om geving aanwezige zeer warme con tinentale lucht tot aan de Alpen en Midden-Frankrijk. Langs de flank van het hogedruk- gebied by Ierland bewegen kleinere storingen van Usland via het zuiden van Scandinavië naar het zuidoosten. Het regengebied van een van deze storingen schoof de afgelopen nacht en ochtend in hoofdzaak juist ten noordoosten van ons land langs. De kans, dat het regengebied van een volgende storing ons land zal berei ken is eveneens klein. De tempe ratuur blijft in verband met de noordwestelijke wind gematigd. Het Japans-Amerikaanse veiligheids verdrag is. zaterdagavond, twaalf uur automatisch van. kracht geworden op grond van de bepaling dat een-verdij dertig dagen na aanvaarding door ae Kamer automatisch wordt geratificeerd. Een poging van de regering omhetéflF-" streden "pactook nog formeel door de senaat te-laten goedkeuren was mis lukt" dóórdat de socialistische en de communistische par til de senatoren van de regeringspartij verhinderden het parlementsgebouw te betreden. Of het .verdrag ook uitgevoerd zal worden is nog de vraag. Premier Kisji heeft te kennen gegeven dat hy zal aftreden, zodra de documenten bereffende de ratificatie van het ver drag met Amerika zijn uitgewisseld, maar nu hebben zich by zyn oude tegenstanders ook enkele vooraan staande leiders in zyn liberaal-demo cratische parten gevoegd met de me dedeling, dat hy onmiddellijk moet aftreden, voordat de documenten zyn uitgewisseld, en dat hy nieuwe ver kiezingen moet uitschrijven. Kisji's partijgenoten, die belangrijke groepen in de partij achter zich hebben, heb ben deze eis gesteld op een vergade ring. die zij zondag hielden. Ter gelegenheid van het derde Roe meense communistische partijcongres zijn premier Chroestsjew en vertegen woordigers van negen communistische landen en ruim dertig communistische partijen in de vrye wereld naar Boe karest gekomen voor het houden van een topconferentie. Volgens westelijke diplomaten is zondagmiddag de eerste geheime zitting gehouden onder leiding van Chroestsjew. Behalve Rusland zyn ook Oost- Duitsland, Tsjechoslowakye, Hongarije. Bulgarije en Roemenië vertegenwoor digd door hun eerste partijsecretarissen. Polen, Albanië en communistisch China hebben voorname partijfunctio narissen gestuurd. De westelijke com munistische partijen worden vertegen woordigd door leden van hun centrale comités. Het Roemeense partUcongres begint vandaag. Het zal handelen over een economisch plan voor het land op lange termijn. In westelyke diplomatieke kringen denkt men, dat onder meer gespro ken zal worden over het mislukken van de Parijse topconferentie, waar mee een aantal Oosteuropese com munisten niet gelukkig sctujnt te zUn. Op 18 mei berichtte bij voorbeeld radio-Boedapest, dat de arbeiders van de fabric., van Lang scherp gereageerd hadden op het nieuws uit Parjjs en dat het nodig was geweest een vergadering uit te schrijven voor het geven van een „correcte uitleg". Het Hongaarse partyblad „Nepsza- badsag" vermeldde tezelfdertyd een uitspraak van een .professor Kovacs, die de vraag gesteld had, of „het ver standig was van Chroestsjew zulke harde woorden te gebruiken voor het binnendringen van het Russische luchtruim. Ook zal er waarschijnlUk gesproken worden over de ideologische menings verschillen tussen Rusland en commu nistisch China en Rusland en Joegosla vië dat niet op conferentie of congres vertegenwoordigd is), en over de kwestie-Berlijn en een afzonderlyb vredesverdrag met Oost-Duitsland. Republic Steel. Netto-wlrust le Kwart. S 29,2 (26,8) miljoen of 120 (1.71) per aand. i Minister Beerman was één van de tweeduizend reünisten die zaterdag middag hun intocht deden in Lei den. waar de lustrumfeesten van de Leidse Rijksuniversiteit geopend werden. In de stoet, die een rond gang door de stad maaKte, Hepen reünisten mee, die in 1900 hun studie in Leiden aanvingen.... In de Pieterskerk werd een bij eenkomst gehouden, waar o.a. de praeses van het Leids studenten corps, de heer L. G. Schimmel- pennick, een rede hield. Een laatste massale demonstratie te gen het veiligheidsverdrag waaraan naar schatting 200,000 mensen deelna men, verliep zaterdag in Tokio vrijwel zonder incidenten. De studentenorganisatie Zengakoe- reh heeft premier Kisji in de nacht van zaterdag op zondag als het ware gevan gen gehouden in zjjn eigen ambtswo ning (pas tegen de morgen kon de pre mier gaan slapen in zyn particuliere huis). De organisatie heeft voorts aan gekondigd elke dag rumoerige betogin gen te zullen houden zolang Kisji pre mier blyff. Het sterk onder communistische in vloed staande vakverbond Sohyo heeft voor woensdag een algemene staking afgekondigd tegen het veiligheidsver drag en ter ondersteuning van de eis, dat Kisji aftreedt en nieuwe verkie zingen uitschrijft. Volgens Sohyo zul len er evenveel mensen aan deelnemen als aan de staking van 4 juni; 5,6 mil joen. (Van een onzer verslaggevers) Naar de heer D. J. M. Dura c.is mee deelt is voor het personeel van de Dura-Coignet-fabriek aan de Eem- haven een aparte c.a.o. afgesloten, waarvoor inmiddels de goedkeuring van het College van Ryksbemiddelaars is aangevraagd. Deze c.a.o. zo deelde de heer Dura ons mede is niet op een bepaalde CAO gebaseerd en draagt een geheel eigen karakter. De arbeiders van de Dura-Coignet- fabriek zijn industriële huizenbouwers en vormen als zodanig een geheel' aparte groep van werknemers, wier werkzaamheden echter het meest ver want zijn met die van de bouwvak arbeiders. De socialistische oppositiepartij heeft meegedeeld, dat zy de wettigheid van het veiligheidsverdrag niet erkent. Volgens de socialisten hebben twintig miljoen Japanners een petitie tegen het verdrag getekend. De socialisten die, zoals bekend, aan vankelijk besloten hadden hun fractie van 125 man uit het Huis van Afge vaardigden terug te trekken uit pro test tegen het veiligheidsverdrag en het aanblijven van de regering-Kisji, zyn van dit besluit teruggekomen. De frac+ie zal blijven deelnemen aan de verga van het parlement. He. „us-Amerikaanse veiligheids- verdrag betekent, dat de Amerikaanse militaire basissen in Japan nog min stens tien jaren gehandhaafd zullen worden. Tenminste indien de Japanse re gering erin slaagt een eind te maken aan de chaos die is ontstaan door de betogingen van linkse partyen tegen het verdrag. Blijven die betogingen aanhouden, dan zullen de basissen misschien onhoudbaar blijken. De Ver. Staten rekenen erop, dat spoedig nieuwe algemene verkie zingen in Japan zullen worden gehou den. Zulke verkiezingen zullen, zo meent men in Washington, de lucht zuiveren na de linkse demonstraties. In Washington verwacht men een conservatieve overwinning in de Ja panse verkiezingen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1