Landmacht kind van de rekening Bijd rage aan Navo primair geacht Chefarine 4 Et/en ffiwzszdtito EINDELIJK IN GESPREK! Dubbele satelliet gelanceerd A.R.-C.H.: akkoord met defensie-plan Wel aandrang op zuinigheid Ontevreden AVRO-leden willen gehoord worden Chroestsjew vaart uit tegen de Ver. Staten Drankbestrij ders vieren jubileum w Y V.V.D.: SPOED met nieuwe salarissen 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! L T S E E M 1 S 1 5 K/ N 1 O R E Z T T M E K 1 Herter: ..Schade ;n Verre Oosten valt mee" KRITIEK OP SYSTEEM VAN „NOTA'S" Calve --fcip voor (dixbbel-lekkeir ete:n_ V ertrou weiismaniien naar Assen Premier dreigt met „geheim wapen" WOENSDAG 22 JUNI I960 i HOUW 3 Afwezig Schema! Vaag IV nationalistisch Hulp Paraat Uiterste Marine Maak eer méérvan met Caivé „Niet interessant" Te beperkt plan Niet optimistisch Socialisten nemen Marine onder vuur (Van onze parlementaire redacteur) De oppositie heeft by het gisteren in de Tweede Kamer begon nen defensie-debat opnieuw duidelijk laten uitkomen, dal haar sym- •tbie beslist niet uitgaat naar de Koninklijke Marine. Alle „kanon nen" werden tegen dit onderdeel va» onze strijdkrachten in stelling gebracht en de heer De Kadt en zijn politieke vriend de kolonel b. d. Wierda betoogden, dat de P.v.d.A. meende, dat de Koninklijke Ma rine verre bevoordeeld werd hoven de land- en luchtmacht. Gok het verzenden van versterkingen naar N'ieuw-Guinea kon geen genade vinden in de socialistische ogen. omdat hieruit naar de woorden van de heer De Kadt ..een nationaal imperialisme" sprak, dat te zamen met ,.de marine-hoogmoed" de harmonische bijdrage van Nederland aan de NAVO in de weg staat. Het evenwicht in de NAVO-conceptie van zo groot belang wordt erdoor verstoord. Bovendien meenden de socialistische woordvoerders, dat de nationale ta ken, welke de regering blijken» de defensie-nota aan de strijdkrachten had toegedacht, rodanie overtrokken waren, dat er van een diensttijd- verkorlinr niets kon komen. Dit meende ook Luitenant-ge*ieraal bd Couzy (WD), doch deze mili taire specialist had geen krit.ek op het marine-beleid („met de gepachte- samenstelling van de Koninklijke Marine kan ik instemmen", ze, hy). De heer Couzy wees op de grote te korten aan beroepspersoneel bij de landmacht en hij meende, dat het niet moeilijk te voorspellen viel, dat van een verkorting van de diensttijd de eerste jaren niets kon komen. Nu zijn die tekorten ook niet mis De marine heeft ongeveer 1800 be roepsmensen tekort, de landmacht 5100 en de luchtmacht 1100. Waarom wordt de organisatie van het leger niet aangepast aan de oesehizbaie mankracht, zo vroeg generaal Couzy. die meende, dat on® divisie-systeem diende te worden vervangen door het Amerikaanse „pentomic-system 1 dan zouden wij in een divisie vijf gevechts groepen van 2000 man krijgen, wat toch altijd nog 2500 minder is dan in het bestaande systeem en onze pa raatheid zou geen afbreuk worden ge daan De Tweede Kamer miste bij dit debat node de staatssecretaris van Land- en Luchtmacht, luitenant-generaal b.d Calmeijer. die het bed moet houden. De heer De Kadt kwam langs een omweg tot zijn veroordeling van het marine-beleid. De defensie-nota van minister Visser is te vaag. We kunnen niet bepalen, of de defensie-uitgaven 1850 miljoen per jaar) niet te hoog zijn. want wij hebben het prioriteiten schema van de regering niet „Wij zijn heus wel bereid om gelden voor onze verdediging af te staan; de defensie heeft ook bij ons een hoge prioriteit. Maar." aldus de heer De Kadt. „wil geven prioriteit aan de XAVO-defensie en dan nog wensen wil te kunnen beoordelen of de uitgaven verantwoord zijn. Dns regering, leg het prioriteiten-schema over, dan kannen wij zien. hoe hoog uw uitgaven voor andere doeleinden zijn." Ook de heer Couzy had het prioriteitenschema gemist, doch hij had een ander uitgangspunt dan de socialisten. Hij vroeg zich nl. af. of de voorgestelde bedragen ze' fs als de Amerikaanse hulp niet zou tegen, vallen wel voldoende waren t Met name het personeelsbeleid werd (Advertent te) Bij pijn, jnpp of „Spnitnj" jewel zorgt een tnktl taïiel dit U weer met pleiter U* werk Ml join! 2Qni>M.0.80.Vggrtfeli9t gezinsverpakking 100 au. t. 3.68 PAARDESPRONG Gaat u i-anuit het vakje links boven aan met de paardesprong verder, dan v'ndt tl een spreekwoord. Oplossing vorige maal: lasterpraatje. door hem onder de loep genomen. De heer Couzy meende, dat een frisser er, moderner personeelsbeleid wordt voor gestaan. maar de plannen achtte hij enigszins vaag. Hy was het eens met de noodzakelijkheid kort-verband- vrijwilligers aan te trekken. De wer vingscampagne mag de wervin? var het beroepspersoneel echter niet in de weg staan. Dus. de bezoldiging van hef beroepspersoneel moet zodanig zijn dat de kort-ver band-vrijwillige rs na beëindiging van hun contract tot de beroepskem wensen toe te treden Van groot belang achtte de t'beraal het, dat de aangekondigde rieuwr be zoldigingsschalen zo spoedig mogelijk van kracht worden Waarom gewach' tot 1 januari 1961. vroeg hij mmistei Visser; dat belemmert het aantrekker van beroepspersoneel maar De heren De Kadt en Wierda wezer erop. dat de laatste tijd de conven tionele wapens weer belangrijker wor den bij het opstellen der defensie plannen Het zwaartepunt moet dar ook liggen by een goede landmach» en een bijbehorende goede luchtmacht De nota geeft echter een heetd van relatieve verwaarlozing van de land macht. Wij zün naar oud Engels en modern Frans voorbeeld te national!* tisch ingesteld Dit is voor de NAVO schadelijk. De heer De Kadt waarschuwde voor Nieuw-Guirea-Gaullïsme a! achtte hy dit woord al weer ver ouderd. omdat de Gaulle de laa'sfe tyd de Indruk maakte ta v Aigerijr een verstandige politiek te volgen Kolonel Wierda meende dal "e on evenredig grote nadruk d'e i op de marine werd aelead. te wijten was aar de samenstelling van tiet enwite vat de chefs van staven Van de -if teder behoren er drie tot de Knnm».!:ike Marine De luchtmacht moet derl- rijn De landmacht is het kind van de reke ning geworden Maar de marne heef' niets ten behoeve van de luchtmaeh' geofferd En. zo verzuchtte de «rw-'alis- tische woordvoerder rip marine daagt er zelfs nog in een comprornis-gezich* te zetten Wat is er nu eigenlijk met te 'oeht- machi aan de hand, zo wilde rlr heer Wierda verder weten Heef; een Ne derlands squadron de bp«<-Vk!- ne cve» nucleaire wapens of i= dit een slirdig- heid 'n de nr'a Is het eigenliik r.te' zo. dat die nuelea're wanen; pas wor den verstrekt als de nood aan i« mar komt" Indien dat zo is. dan is i< teksl van de nota onjuist want daar word" gezegd, dat een squadron met nucleaire wsoens is uitgerust De katholieke specialist reserve kolonel Fens achtte het onjuist te spre ken over de hoogte van het defensie plafond Evenals de socialistische woordvoerders meende bii, dat eerst bii de behandeling van de hegrotins van 1961 kan worden nagegaan of het bedrag van 1850 miljoen per laar niet te hoos is. Hïi betreurde het or.threke» var het prioriteitenschema en zei het oordeel over de defensie-uitgaven te willen opschorten tot het moment dat vergelijkingen met andere uii- gaven kunnen worden gemaaat De heer Fens vroeg inlichtingen over de Amerikaanse bulp. Nederland voldoet aan de voorwaarden, die voor deze hulp gesteld zijn. Want het toont zich bereid om binnen het raam van het economisch mogelijke de nodige offers voor de defensie te brengen. De katholieke woordvoerder wees erop, dat de angst voor de vemieti-; gingswapens het zwaartepunt van de defensie aan beide zijden weer ver legt naar de superioriteit van de klas sieke wapens Deze laatste zullen weer de toetssteen voor de machtsverhou dingen worden. In dit verband wees de heer Fens op het grote belang van de landmacht Hij toonde zich zeer verheugd over het opvoeren van de paraatheid door mo dernisering en mechanisering Maar. zei hij. kunnen alle plannen van de minister wel betaald worden? Hij meende dat zelfs de f 1850 mil joen plus de Amerikaanse hulp niet toereikend zouden zijn en een priori teitenplan voor de landmacht achtte hij dan ook zeer gewenst. De heer Fens zei, dat by het opstel len van dit prioriteitenplan bijzondere aandacht moest worden geschonken aan de mobiliteit. De mechanisatie van de drie infanterie-bataljons moest z.i voorop slaan. Ingaande op het perso neelsbeleid vroeg de katholieke woord voerder of In het totale bedrag der defensie-uitgaven ook rekening was gehouden met de bijzondere koeten van de werving der kort-verband-vrijwil- ligers. De heer Fens betoogde dat de wer ving de uiterste Inspanning van de regering zal sragen. Ziin de voorberei dingen al getroffen, wilde hij weten, zo niet, dan kan ik alleen maar hopen dat de regering niet te laat is. Evenals de heer Couzy bepleitte de K VP-woord voer der een mogelijkheid dat de contractanten lang verband kunnen aangaan. Zolang de resultaten van de wervingscampagne niet otkend zijn, wilde de KVP-woorvoerder niets voorspellen over de diensttijdverkor ting, maar zo voegde hij daaraan toe wanneer blijkt dat een algehele dienst- tljdverkorttr.g niet mogelijk is, dan ts de KVP geposeerd voor een diensttijd- verkorting vt.or diegenen, die thans nog 21 maanden dienen Het gaat hier om 40 procent van het totaal aantal dienstplichtigen. De gewezen staatssecretaris van Ma rine. vice-actmiraal Moorman, kwam natuurlijk voor de Marine op. Hy be streed de opvattingen van de socialis ten. dat de Landmacht geholpen zou zijn met de enkele miljoenen die vol gens de PvdA op de Marine kunnen worden bezuinigd. Het leger kampt met organisatiefouten en gebrek aan personeel. Daar zitten de moeilijkheden. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt immers duidelijk, dat de afgelopen jaren de gevoteerde gelden niet zijn gebruikt door het leger. Op 1 jan. jl. was er nog een overschat van t 250 miljoen. De heer Moorman wenste evenals kolonel W'erda te weten, of de lucht macht inderdaad over nucleaire wa pens beschikte. Hij ontraadde in een persoonlijk advies aan minister Visser het verplaatsen van de luchtmachtop leidingen naar Kongo. Deze staat wordt soeverein en het geeft geen pas met Belzie gemaakte afspraken ook te laten gelden voor de Kongolese rege ring, zelfs al willen de Kongolezen de Belgische verplichtingen overnemen Zoek de mogelijkheden maar dichter bii huis De heer Mn, aan vroeg minister Visser voorts uit te zien naar een staatssecretaris voor de Luchtmacht. Dat is in het belang van de strijdkrach ten, maar ook in het belang van de heer Calmeijer, die thans met de zaken van land- en luchtstrijdkrachten is be last. Ook de pacifist Lankhorst kreeg een vermaning van de heer Moorman. Het enige middel om een oorlog te voor komen is het bewaren van het machts evenwicht. In het verleden is het ont breken van dit evenwicht oorzaak ge weest van de tweede wereldoorlog. In 1939 was er tegenover de macht van Duitsland alleen een pratende en zwet sende democratie. Wy passen er voor om nogmaals zo'n risico te lopen. De heer Van Dis (SGP) toonde zich een besliste voorstander van diensttijd- verkerting, als de paraatheid daardoor oiet in gevaar wordt gebracht. De heren V;..i Vliet (KVP). Kikkert Mdi-ertenffe) (CH) en Kieft (AR> brachten wensen op personeelsgebied naar voren. De heer Van Vliet dreigde zelfs met een niotlr, als de munster geen bevredi gend antwoord zou geven op zijn ver zoek de betere salarissen voor het la gere beroepskader vóór 1 jan. 1981 te laten ingaan. De kamer sloot het debat om 1.40 uur hedennacht. Zij had de langste dag van het jaar dus goed gebruikt. Vanmorgen vroeg is van Cape Cana veral een gecompliceerde, dubbele satelliet gelanceerd, die navigatie op aarde en in de ruimte accurater zal maken dan ooit tevoren. De Amerikaanse marine deelde later mee. dat de „moeder- en dochter- satellieten" zich volgens plan geschei den hadden en dat beide kunstmanen in hun baan op ongeveer 50 mijl boven de aarde zijn gekomen. Hun baan loopt over Rusland en de noord- en zuidpool De grootste satelliet. Transit 2. zal de mens precies kunnen vertollen, waar hij zich op aarde bevindt en navigatie op zee en in de lucht vervol maken. De kleinste van de twee, die i,p kleine afstand voor de moeder- satelliet vliegt, heeft als voornaamste mak m het komende jaar de straling van de zon te meten Haar energie -ai daarna uitgeput ziin, hoewel zh nog sa iaar lang In de ruimte kan blijven De Amerikaanse geleerden prijec- erden de baan zodanig opdat de Transit 2. een bolvormig lichaam var nl) cm en ongeveer 100 kg gewicht, de oeest mtense storingen van de tono- -feer de elektrische gordel dunne lucht om de aarde zal kunnen on- tergaan. Het Trans't-nroiect geniet een grote unitaire prioriteit, wat voornamelijk een gevolg is van zijn belang vcor oe eet Polans-rake*ten uitgeruste duik boten Deïe duikboten zullen een an- -enne boven water kunnen steke" om via de dichtstbijzijnde Transit hun po- Me te bepalen Tn oorlo^stiiri zal rte-rr nfomiatle van het grootste he ana ziin >m de banen der geleide protectiete!* die vanuit de duikboten gelanceerd worden, precies te bepalen Het kleinste ruimteschip zit vol in- trumenten voor het meten van de '■ersehillende soorten zrmnestrahng in de ionosfeer een geë'ektrifirerrri<- 'orde! dunne limht vie zich uitstrek' van vijftig tot honderden kilo- neters boven de aarde. SSÏ\SS A' UCTRA f >J,ts «WW ivasss De Caulle: „Oplossing van hel conflict Was nog nooit zo dichtbij". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Herter heeft dinsdag op een bijeenkomst van de subcom missie voor toewijzingen van de Se naat verklaard, dat er we! enig mis verstand geweest is rond de reizen van Eisenhower naar diverse tanden. Hij meende echter dat dc schade aan het Amerikaanse prestige in het Verre Oosten, door het niet-doorgaan van Eisenhowers bezoek aan Japan, overdreven is voorgesteld. Herter en de voorzitter van de subcommissie, de democratische se nator Johnson, kregen he1 met el kaar aan de stok. toen Johnson verklaarde dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek „een fiasco" i .jeweest ondanks de miljarden dol lars die aan de hulp ran het bui tenland zijn besteed. De V.S. hebben nu minder vrienden dan vroeger, aan de grenzen van de vrije wereld heerst meer onrust dan ooit en het commurrsme is het weste lijk halfrond door een achterdeur hin- ïengekomen. aldus Johnsnn. Herter reageerde hierop op woeden de toon. „Ik ben het met uw waarde ring van onze buitenlandse politiek volstrekt oneens", zei hij Zones V t.auztalin te v.vart 17 134 00!> 1 9?) per paid \merican fNanamid VAttrt S 16 536 r»39 9 62» oer Band Steel Netto-winst tri 733 OOG) of 2.22 ie 3 062 737 v of 78 V nettel ten gtuane boterham, belegt dte met et tn frisa tomaat en nmm... mmtttDubbtl-lekker maakt U htm met Cal té Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! cn ideei oorde boterham zoaïi» dit kunt l* ook itncfen. Cal\ e Mavor.itse is na cï bij durend dingen lekker Orrd^k It dien-cafte mogelijkheden Experimenteer' doet er L*aelf en I'm eters plezier mee Fi\ om alio voor l' nog veel prettiger te maken Calle Ldwnt tik bruikbaar tact t;. t*n Itutt. welkome ttrrasstng! Zend L*w dubbel lekker idee per briefkaart aan Caivé, po>tbus !00ö. Delft. De ideeen moeten voor l juli i960 worden ingestuurd en n* orden het eigendom van Caivé. Stuur Vut tdet tan daag nog i» (Van onze parlementaire redacteur) De A.R.-fractie in de Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen een defensie-plafond van 1850 miljoen, als het belang van de landsverdediging dat eist. Dit zei dinsdagavond de woordvoerder van deze fractie, mr. Roosjen. Gezien de plannen van de regering Is de vraag gewettigd of dit bedrag niet te laag is. aldns mr. Roos.jen. die er op wees dat door een verhoging van het plafond met 100 miljoen per jaar het aantal mobiel te maken infanterie- bataljons kan worden verdubbeld. Spr. herinnerde er aan. dat de con ventionele bewapening weer opgang doet en dat de mechanisatie en mo dernisering van de landmacht dus urgent is. De mislukte topconferentie moet voor ons een waarschuwing zijn. Hoewel dus de a.-r.-fractie geen bezwaar had tegen de hoogte der de fensie-uitgaven meende de heer Roosjen bij het departement niette min te moeten aandringen op zuinig heid, waarby hij wees op het ver slag van de Algemene Rekenkamer. Men heeft gezegd, aldus de a.-r.- woordvoerder, dat de defensienota te vaag is. Maar daar is het een nota voor. Het is natuurlijk wel interessant om over nota's te discussiëren maar wat is de reële betekenis van zulk een de bat Is de nota een epiloog op de toe lichting bij de begroting 1960, dan heeft het debat geen zin omdat die begroting reeds is vastgesteld, is zij een proloog op de toelichting by de begroting 1961 dan had het debat beter kunnen wach ten. De parlementaire democratie is er niet bij gebaat dat de regering in haar wetgevende arbeid via nota's bij de Kamer op verkenning gaat. Wij moeten waken tegen zulk een regeringssysteem, aldus spr. Over de opbouw van de strijdkrach ten merkte de heer Roosjen op, dat z.i. de marine er beter voor staat om- dat zij onder leiding van vïce-admiraal 'Moorman systematisch is opgebouwd, terwijl de landmachtplannen telkens werden gewijzigd. Het driejarenplan (Van een onzer verslaerevers) Het actiecomité van (ontevreden) AVRO-leden wenst zijn stem te laten horen op de algemene vergadering van deze omroepvereniging die op 9 juli in Assen wordt gehouden. Het comité meent dat onder een groot aantal leden van de AVRO grieven tegen het bestuur ziin gerezen, waarvan de zaak-Prior de aanleiding is geweest om naar buiten op te treden. Uit het comité is nu een tweede co- mitfc gevormd (ter onderscheiding aan geduid als de „vertrouwensmannen"), dat in gezamenlijk overleg de actie nader zal ontwikkelen en vooral de be zwaren zo gefundeerd mogelijk zal for muleren. Een en ander is gisteravond besloten op een (niet-openbare) vergadering van het actiecomité die in Utrecht werd gehouden. Voor de algemene verga dering van de AVRO vergadert het comité nogmaals (op 1 juli in Utrecht) om de vertrouwensmannen te horen en hun een mandaat te geven. De moeilijkheid voor het actiecomité is dat gewone leden niet op de vergade ring kunnen worden gehoord dan na toestemming van de vergadering zelf. Vandaar dat alle gewestelijke AVRO- besturen een brief hebben gekregen met een verzoek om medewerking om wel gehoord te worden op de vergade ring in Assen. Tijdens de korte toelichting na de vergadering vertelde de voorzitter van het actiecomité, de heer B. Groen te Amsterdam docent aan een instituut voor opleiding van vertegenwoordigers en verkoopdirecteuren te Utrecht), dat hij ongeveer 5000 brieven heeft ontvan gen van ontevreden AVRO-leden. die met zijn actie instemmen. Uit deze vijf duizend brieven waren 32 bezwaarden gekozen, die gisteravond de vergadering in Utrecht mochten bijwonen. Welke nu precies dc bezwaren zijn. werd met geheel duidelijk, na afloop van de vergadering sprak het comité van een gebrek aan leiding, inspiratie, tact en stijl, de ledendag in Berg en Bosch te Apeldoorn op Hemelvaartsdag was een ..nozemdag" en de asbakken en lepeltjes om leden te winnen vindt het comité een te materiële basis, waar de AVRO een ideele nodig heeft. Overigens betreurt het comité het, dat in zijn eerste communiqué werd gesproken over „druk van de VARA" in de kwestie-Prior. De oorzaken van de moeilijkheden liggen in de leiding en daarin moei dus verandering komen, aldus het comité. Het is samengesteld uit de heren B. Groen te Amsterdam, mr. T. Q. Dekker te Leiden; M. van Akkeren. Arnhem; A. Bakker. Groningen; F. J. Goos, Den Haag; K. Hindriks te Groningen en K. J. Rubingh te Eindhoven. Op het congres van de Roemeense communistische partij te Boekarest heeft premier Chroestsjew een rede van twee uur gehouden, waarin hij de Amerikaanse leiders ervan beschuldig de de wereld terug te draaien naar de dieptepunten van de koude oorlog. Het mislukken van de topconferentie was volgens Chroestsjew geen ongelukje Zelfs zij. die wellicht niet een oorlog wensen te ontketenen, zouden uit angst wellicht wel eens op de verkeerde knop kunnen drukken, zo meende hij. Chroestsjew dreigde de „imperia listen" in het Westen met Russische wapens waarvan zij het bestaan niet eens weten, wanneer zy een oorlog zouden willen ontketenen. De Sowjet- leider achtte oorlog onder de huidige omstandigheden niet onvermijdelijk „Wie dat niet begrijpt, gelooft niet in de kracht en scheppende mogelijkhe den van de arbeidersklasse en onder schat haar macht". Chroestsjew die sprak op een beslo ten zitting, noemde volgens het Roe meense persbureau he tniet doorgaante zien van Eisenhower's reis naar Japan „een publieke slag in het gelaat". Hij viel opnieuw scherp uit tegen de Verenigde Staten. Er is een bekende zegswijze, aldus Chroestsjew. „men cogst wat men zaait." Tot dusverre heeft de re gering der V.S. alleen maar het zaad van de oorlog rondgestrooid. Niettegenstaande de „agressieve ringen van de Verenigde Staten de topconferentie van Parijs torpedeer den", aldus Chroestsjew, was de Sow- jet-Unie nog steeds bereid te werken voor een oplossing van de internatio nale vraagstukken. Wat betreft de Amerikaanse vluch ten boven Rusland met de U-2 zei de Russische premier dat de gegevens, die Amerikaanse spionagevliegtuigen boven Rusland opgeleverd hadden, „van geen betekenis waren" In de gebieden waar zij over heen vlogen, aldus Chroestsjew, bevinden zich geen raketbasissen. Na gewezen te hebben op de nood zaak ener nauwe samenwerking tussen de „landen van het socialistische kamp", vervolgde Chroestsjew: „Het voorbeeld van Joegoslavië toont aan, dat er geen andere weg bestaat. De Joegoslavische leiders zeggen de nood zaak van het „socialistische kamp", dat zij een „militair blok" noemen, niet in van nu achtte de heer Roosjen te be perkt. Evenals de heer Couzy wees de a.-r.- woordvoerder op bet dualisme by de organisatie. Bij de marine houdt men rekening met een lange oorlog, en by de land- en luchtmacht met een korte. De minister had nadere inlicb-1 tingen hierover toegezegd, maar deze zijn niet in de nota opgenomen. Be staat er in de top van ons defensie apparaat geen homogeniteit of ver schillen de vijftien NAVO-landen van mening De uitbreiding van het Russische onderzeebootwapen duidt er op dat men ook aan gene zijde van het ijzeren gordijn rekening houdt met een oorlog van lange duur. De heer Roosjen was niet optimis tisch over de wervingscampagne en an dere aangekondigde maatregelen om de tekorten aan beroepspersoneel op te vullen. Hy achtte het niet juist, dat verkorting van de diensttijd in het vooruitzicht was gesteld en .hij keerde zich in het bijzonder tegen de socialis tische opvatting dat de regering zonder meer van een diensttijdverkorting moet uitgaan, Aan het adres van de staatssecretaris van Marine merkte de beer Roosjen nog op, dat hy, gezien het woningte kort in Den Helder, zeer voorzichtig moet zyn met het overplaatsen van instituten aangezien de woningnood naast andere oorzaken o.a. de wyzi- ging_ van de marinebezoldigingsbeslui ten in 1947 verantwoordelijk is voor het tekort aan beroepspersoneel bij de marine. Ook dr. Tilanns kon zich namens de c._-b.-fractie verenigen met de grote lijnen van de nota, hoewel hij evenals de heer Roosjen geen voorstander was van het nota-systeem. Ook volgens de c.b.-fractieleider is de parlementaire democratie niet gediend met debatten ais het onderhavige. De disenssie moet noodgedwongen onvruchtbaar blijven. De heer Tilanus wees erop, dat de hoogte der defensie-uitgaven naar militair oordeel eigenlijk nooit hoog genoeg was. En dat is te begrijpen. Dezelfde opmerkingen worden ge maakt wanneer bet gaat over onder wijs en waterstaat. Daarom is het goed. dat de regering de defensie uitgaven heeft geplaatst in het kader der nationale uitgaven. De interna tionale toestand legt ons nu eenmaal verplichtingen op ten aanzien van onze verdediging. Op de wijze waarop het defensie- plafond was berekend, had de heer Tilanus kritiek. Hij meende, dat zelfs de kamer niet kon napluizen hoe de regering tot haar berekening was ge komen. Hij ontkende, dat de landmacht werd achter gesteld bij de Marine. Staatsse cretaris Calmeijer is er niet de man naar om zich in de hoek te laten druk ken en bovendien is de minister er om het evenwicht te handhaven. Dr. Tilanus waarschuwde ervoor te veel nadruk te leggen op de integratie der krijgsmachtonderdelen. De Marine heeft nu eenmaal een eigen structuur. Het is onjuist om de bijzondere karak tertrekken te willen wegwerken, te meer omdat het geen voordelen geeft. In de Keizersgrachtkerk te Amster dam vierde vandaag de „Gereformeer de vereniging voor drankbestrijding" haar 60-jarig bestaan. Na een wijdings- dienst. waarin de voorzitter ds. C. M. v. d. Loo uit Dordrecht en ds. P. N. Kniyswijk uit Amsterdam voorgingen, werd in een der lokalen van de kerk de algemene vergadering gehouden. In zijn openingsrede wees dc voor zitter, ds. v. d. Loo, op de veranderde tijd. Het leven ls breder geworden met gevaar van oppervlakkigheid. Er is ook een zekere over-organisatle met als bijverschijnsel een vermoeid zyn van het organisatieleven waardoor het gevoel van saamhorigheid verzwakt. Er is weinig animo om te vechten te gen zonden, ook wat betreft het drankmisbruik. Er is, en dat is een kenmerkend verschil met het verle den, minder bereidheid een offer te oren gen. Wel een offer in geld, maar niet van de persoon, van ons zelf. Maar bij alle veranderingen is er in Jle 60 jaar toch iets hetzelfde geble ven en dat is de trouw van God. Daar van hangt ook de toekomst van de vereniging af.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1