Het nieuwe Afrika President Frond izi Nederland SCHERPE AANVAL OP KOLONIAAL BEWIND Nederlandse leger krijgt een nieuw geweer Genuese politie twee uur slaags met communisten Prof. Feuchtinger overleden BURKE'S WOORDEN VERKEERD UITGELEGD Hammarsk j oeld Ontvangst op paleis Soestdijk en in de hoofdstad Melkprijs in t hele westen: 40/45 cent tégen zenclen van waarnemer NOG KEUZE UIT TWEE TYPEN Protest-staking van 1Ö0.0ÖÖ man - ontwerper Utrechts verkeersplan - Koning Boudewijn gekrenkt Afkeuring Verbazing r VRIJDAG 1 JULI i960 A V. Directeur: H. DE HUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4639 fA Hoofdredacteur: Ur J. A H J. S. HKU1NS SLOT Naar Soestdijk VJ Goede indruk Weinig verandering in temperatuur Misverstand (Van een onzer verslaggevers) De Duitse verkeersdeskundige prof., ir. Max-Erich- Feuchtinger is in een ziekenhuis te Heidelberg overleden. Vanmiddag is hij in zijn woonplaats Ulm in Beieren begraven. Ook Eimllioven Zie verder pag. 3, 5e koL) Botterdam*. Witte de Wlthstraat 23 l'elet. 115700 16 U PostDu* Ilia Postgiro No 424519 KAacntendienst abonnementen 18.2011 30 uur- Zaterdags 1716 uur Telefoon 115700 •«-Gravenhage: Huvgenspleln 1 Telefoon 183467 ,a üjnen' Postbus 1091 Postgiro No 424B67. Klnchtendlenst 18.30—19.30 Telefoon 362569. Dordrecht: Stom-wee 132 Te lot. +570. Schiedam: Thomas 5 Kempisstraat 6 a Telef. 65451. Abonnementsprijs 61 cere oer weelt. 2.65 net maand. I tM per Icwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt daeelUS* THaui* (Geldig tot zaterdagavond) AANHOUDEND KOEL. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Morgen: Zon op: 4.24 Maan op: 13.17 onder: 21.03 onder: 00.23 HET is volop een Afrikaanse week: de nieuwe maand begint met een vrij, onafhankelijk Kongo, het grote hart van Afrika. Heeds zondag werd Brits Somaliland door Londen onaf hankelijk verklaard, vrij, om zich te voegen bij bet thans nog als een V.N.- protectoraat door Italianen beheerde Somaliland, ten zuiden daarvan, en dit voormalige Italiaanse Somaliland ziet zich in de ochtend van vrijdag 1 juli vrij met het hijsen van de vlag met vijfhoekige ster in blauw veld van de nieuwe republiek. Dit zal wel de inzet zijn van een streven naar vereniging van alle Somali's, waar allereerst Frans-Somaliland ntee geconfronteerd zal worden, maar waar verder ook Ethiopië en Kenia, met Somalistam- men binnen hun grenzen, mee zul len geconfronteerd worden. Verder is voor de zuidoostkust van Afrika zon dag de republiek Madagascar onafhan kelijk verklaard en in Oost-Afrika wacht verder nog het zich reeds zeer onafhankelijk gedragende Tanganjika op de officiële verklaring, verder in het jaar. De onbetwistbare leider van dit land, Nyere, heeft op de conferen tie van Addis Abeba gezegd, dat zijn land met die verklaring nog wel wil wachten, indien te zamen met Kenia een grote Centraal-Oostafrikaanse staat kan worden gebouwd. H'ET begin van de tweede helft van I960 wordt zo met een in onge kend sterke beweging zijnd Afrika ge confronteerd. Het begeleidingsver schijnsel van deze beweging was de beweging van vertrekkende Europea nen uit Afrika. Met name uit de in sterk-emotionele spanning verkerende Kongo vertrokken overvol geboekte vliegtuigen en boten naar België, dat vandaag niet meer moederland kan worden genoemd. Het is duidelijk, dat deze be wegingen, de consequentie van „de sterke wind, die over Afrika blaast," in Europa met zeer gemengde gevoe lens worden waargenomen. Er is de eerlijke erkenning van het goede recht van volkeren om hun eigen leven te leven en ook d-i bevordering van dit recht. Maar er is, Vooral ook gezien de enorme kracht van die wind, die over Afrika blaast en de ongekend grote snelheid van beweging, een groot onbehagen. Onbehagen, dat gevoed wordt door twijfel aan de goede voort gang van al deze experimenten, in een zo emotionele atmosfeer, en bij een goeddeels zo onrijpe ontwikkeling van deze volkeren. Welke vruchten houdt, uit puur-menselijk oogpunt gezien, de ze onstuimige ontwikkeling voor die volkeren zélf in? EN dan zijn wij toch ook nog wel gerechtvaardigd ons in Europa, op het territoir van de NAVO, af te vragen: wat zal dit alles voor ons hier betekenen? Wat betekent dit -voor de vrije wereld in de koude oorlog? Dan is onmiskenbaar duidelijk, dat er hier een enorme verzwakking plaatsvindt van het potentieel van de vrije wereld. Omdat deze vrije wereld een onvoor waardelijke vat op enorme gebieden, met zeer grote personele, materiële en potentiële waarden kwijtraakt, waartegenover geen énkel verlies aan de zijde van het communistische blok staat. Daarvoor hebben de Russische tanks in Boedapest en Oost-Berlijn, de Chinese divisies in Tibet, het wel be waard. Het verlies voor het Westen is, dat onzeker is geworden, wat tot dusver zeker was; dat gewerkt moet worden voor en. gedongen naar de medewer king van zo talrijke nieuwe staten en dat het Westen alleen maar het toezien heeft, wanneer hier volkeren ten slachtoffer vallen aan rode infiltratie Voorts, dat op het toernooiveld der V.N. de groep van de Aziatisch-Afri kaanse stemmen, gewoonlijk het Wes ten niet zo welgezind, aanzienlijk gaat toenemen. 0 DE werkelijke betekenis van het Afrikaanse gebeuren voor het Westen sedert de tweede wereldoorlog zal kunnen blijken uit een becijfering, die gemaakt zou worden omtrent Afrikaans potentieel, dat bij het be gin van de tweede wereldoorlog het Westen ter beschikking stond, en dat thans eventueel ter beschikking zou staan. Strategisch betekent de eerste juli, dat twee belangrijke poorten van Oost- en West-Afrika uit handen ge geven zijn. Maar hieruit blijkt dan ook de enor me morele betekenis van de mede werking van het Westen aan deze reeks van vrijmakingen en uit het materiële verlies zal het Westen goed doen alle mogelijke morele winst te trekken -door zich met alle krachten hi te spannen om de waarde van zijn democratische levenswijs te bewij zen; door zich met alle kracht te wer pen op de competitie met het Oosten inzake de samenwerking met het V.S. willen géén basis op Ned. Nieuw-Guinea (Van een onzer verslaggevers) PRESIDENT Arturo Frondizi kwam vanmorgen omstreeks halfelf met de koninklijke trein op het feestelijk versierde station van Baarn aan. De adjudant van prins Bernhard, lt.-kol. C. C. Gecrtsema, was hem tot Hamburg tegemoet gereisd. Aan de grens, in Oldenzaal, werd de hoge Argentijnse gast begïoet o.a. door dr. Raoul Migone, ambassadeur van Argentinië in ons land. Op het station in Baarn was Z.K.H. prins Bernhard ter begroeting aanwezig. Na het spelen van het Argentjjrvse volkslied door de Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van majoor R. van Yperen, inspecteerde de pre sident een erewacht, bestaande uit honderd man van het garderegiment Grenadiers. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beek Calkoen, en kolonel G. van der Wolff, de commandant van de vliegbasis Soesterberg, wer den voorgesteld. Daarna vertrok het gezelschap naar Soestdijk: in de eerste auto hadden de president en zijn echtgenote, alsmede prins Bernhard, plaatsgenomen. Tegen haiftwaalf vertrok het gezelschap, na ontvangen te zijn door H.M. de Konin gin, naar de hoofdstad, waar in het nieuwe Afrika; door een vereende, grootscheepse, offervaardige inspan ning om minder ontwikkelde gebieden in Azië en Afrika beide werkelijke bij stand te bieden; door tegen de krach ten van het communistische materia lisme en het mohammedaanse fatalis me, die al dieper dit werelddeel bin nendrïngen, en de „revival" van heidense godsdiensten in deze landen er de imitatio Christi, de navolging van Christus, te brengen, hetgeen een stimulans mag zijn tot een christelijk reveil in het Westen zelf. E taak van de vrije wereld, en D met name van de christelijke krachten in deze wereld, is groter, omvangrijker, ingrijpender, ernstiger en dringender geworden door het los maken van oude banden in Afrika en het vormen van nieuwe staten en ver banden en de groei en ontwikkeling van nieuwe volkseenheden Het nieuwe Afrika moge het oude Europa activeren, want het betekent een uitdaging, die wij niet uit de weg moeten, en niet uit de weg mogen gaan, zomin uit het pure belang van de huidige vrije wereld, als uit het we zenlijke belang der Afrikaanse en Óp het Baarnse station ontmoette' .president FrondizLZ. K.H. prins Bernhard. Deze foto werd. ge nomen tijdens het spelen van de belde volksliederen. Amstelhotel een ontvangst, door de re gering plaatsvond. De minister-presi dent, prof. dr. J. E, de Quay, en de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, begroetten de Argen tijnse gasten waarna de erewacht, die hier bestond uit een afdeling van de Koninklijke Marine, werd geïnspec teerd. Om halfeen vertrok de president naar het nationaal monument op de Dam, waar aan de voet van de piloon een krans werd gelegd. Hier fungeerde opnieuw de minister-president als gastheer. Verder waren de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M, J. Prinsen, en de waarnemend burgemeester van Am sterdam, mr. H. de'Koos, aanwezig. Om een uur schikte het gezelschap zich aan de lunch in het Amstelhoteu. In geheel West-Nederland zal in' dë tweede helft van dit jaar losse melk 40 cent per liter kosten en flessemelk 45 cent. Ingaande volgende week zal nl., alleen in het westen van ons land, de literprijs voor losse melk in niet- gesaneerde gebieden met één cent worden verlaagd, Flessemelk zal in gesaneerde gebieden echter een cent duurder worden. De prijs voor losse melk in de gesa neerde gebieden en die voor flessemelk in de niet-gesaneerde gebieden worden niet gewijzigd. De nieuwe prijzen zijn opgenomen in een in de Staatscourant afgekondigde prijzenbeschikking eonsumptiemelk 1960. B ET Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend dat de Ver enigde Staten enig plan hebben om in Hollandia op Nederlands Nieuw-Guinea een militaire basis te vestigen. Hier mee werd gereageerd op 'n „drin gend verzoek" van Indonesische z(jde om uitleg van de woorden die de bevelhebber der Ameri kaanse zeestrijdkrachten, admi raal Burke, in Den Haag heeft uitgesproken. De admiraal zou daar gezegd hebben dat de V.S. „geïnteres seerd zijn in basissen over de hele wereld, dus ook in Nederlands Nieuw-Guinea". De Amerikaanse marine heeft verklaard dat de woorden van de admiraal ver keerd zijn uitgelegd. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft gisteren In New York gezegd dat hij het tenzij zich nieuwe onvoorziene ontwikkelingen voordoen thans niet nodig acht een ambtenaar van het secretariaat der V.N. naar Nieuw Guinea te zenden. „Slechts een dui delijke noodzaak of dwingende om standigheden zouden mij ertoe bren gen een ambtenaar naar Nieuw- Guinea te sturen om ter plaatse een onderzoek in te stellen", aldus Ham marskjoeld. Hij zei dit op zijn persconferentie, in antwoord op vragen naar aanleiding van de brief, die de Nederlandse waar nemend permanente' vertegenwoordi ger bij de VOL, de heer J. Polderman, aan Hammarskjoeld had overhandigd. -Hammarskjoeld zei nog met de In donesische en Nederlandse delegaties te willen spreken en spoedig contact met hen te zullen opnemen. DE aanvoer van lucht uit het noord westen houdt nog steeds aan, aan gezien de luchtdruk boven Scandi navië laag blijft. De oude depressie, die gisteren boven Zuid-Zweden was gelegen, vulde op, maar een nieuwe en actieve storing uit Rus land bereikte vanmorgen Midden- Zweden met een luchtdruk in het centrum van 988 mb. Het hogedrukgebicd op de oceaan ten westen van Schotland neemt verder in betekenis af en verplaatst zich nu Iets naar het zuiden, onder in vloed van een depressie ten zuiden van Groenland, welke evenwel wei nig activiteit vertoont. Met een noordwestelijke wind in onze stre ken blijft de temperatuur beneden normaal en in verband met de on stabiliteit van de lucht zullen ook morgen in ons land weer enkele buien voorkomen. Italiaans Somaliland, het laatste overblijfsel van het Afrikaanse im perium van Italië, is vandaag onafhan kelijk geworden en voor de dag om is zal het met het naburige Brits Somali- Aziatische volkeren. Allermeest is ditljand worden samengesmolten tot een een grootse christelijke taak. enkele natie: de republiek Somalia. „Wat de mededeling van Neder landse zijde betreft, dat wij welkom zijn om ons op de hoogte te stellen van de situatie in Nederlands Nieuw-Guinea, meen ik, dat deze verklaring, de voorstelling van za ken, die de Nederlanders gaven, ver sterkt. Het is een soort open-deur- politiek, die zeker meer gewicht aan hun woorden geeft. Het zenden van een ambtenaar naar Nederlands Nieuw-Guinea zou ech ter een geheel nieuwe onderneming zijn, een soort van waarnemingsactie van de secretaris-generaal, op uitno diging van een regering. Dit doet be ginselkwesties rijzen; slechts in geval van een duidelijke noodzaak of derge lijke dwingende omstandigheden zou ik menen van deze mogelijkheid ge bruik te moeten maken", aldus Ham marsk j oeld. De verklaring van de Amerikaanse Marine in zake de uitlatingen van admiraal Burke luidt letterlijk: „Ad miraal Bunke heeft dinsdag op een bij eenkomst met Nederlandse journalis ten in Den Haag in antwoord op een vraag uiting gegeven aan zijn belang stelling voor vlootsteun-punten overal in de wereld. Admiraal Burke's antwoord op één vraag is uitgelegd alsof hij uiting gaf aan een bijzondere belangstelling voor en verlangen naar een basis In Hollan dia op Nieuw-Guinea. Dit is onjuist en er bestaan geen plannen voor bases in Hollandia of waar ook in Nieuw-Guinea of Oost- Indië. Minister Luns is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn offi ciële bezoek aan Zuid-Slavxë, dat zes dagen in beslag heeft genomen. Loemoemba gooide roet in Kongo's feestdis Dansend en zingend, met stokken 1 Kongolezen in LeopoUstad het onaf- en oude geweren zwaaiend, vierden de hankelijkheidsfeest. (Van een onzer verslaggevers) HET Nederlandse leger krijgt een nieuw geweer. Het halfautoma tische Garand -geweer, dat inde prak tijk tal van nadelen bleek te bezitten, wordt vervangen door een volautoma tisch geweer. De legerleiding moet kiezen tussen de in Nederland gefabriceerde Arraa- lite AR-10 en het Belgische FN-ge- weer. Mariniers hebben momenteel 500 geweren van het eerste type in be proeving en 250 wapens van J: Bel gische fabriek. De prijs van de gewe ren ontloopt elkaar niet veel: ongeveer 500 gulden per stuk. De Armalite is in Amerika ontwor pen. Het staatsbedrijf Artillerie-in richtingen Hembrug heeft de wereld- licentie voor de produküe van dit drie jaar oude wapen, verworven. De kolf van dit vier kilo wegende geweer is niet van hout, maar van plastic. Al leen de loop is van staal. De andere metalen onderdelen zijn van alumi nium. Er kunnen twintig patronen per keer mee verschoten worden. Het FN-geweer is tien jaar oud en bezit een goede reputatie op wapen- gebied. Indertijd heeft dit geweer in ons land de strijd verloren tegen het Amerikaanse Garand-geweer, dat nu wordt afgeschaft en wel bij de schroot- handel terecht zal komen. Dit geweer is namelijk lastig in het onderhoud. Als het een keer in het zand valt, weigert het dikwijls te vuren. Het FN-geweer kan ook twintig ko gels per keer afvuren.- Het wordt ge bruikt door het Belgische, Engelse en Duitse leger. De Roemeense minister voor de zwa re industrie, Loneear, is ontslagen om dat hij „niet voldeed", zo meldt het Joegoslavische persbureau op grond van een officiële bekendmaking te Boekarest. Constanten Tuza is als opvolger aan gewezen. Bij een straatgevecht tussen com munisten en politie in Genua, dat twee uur duurde, zijn gisteren op zijn minst 40 politie-agenten gewond. Het aantal slachtoffers aan andere zijde is nog niet bekend. Er zijn vijftien men sen gearresteerd. Het gevecht ontstond toen de politie een menigte van ongeveer 3000 mensen, die na een communistische bijeenkomst in opmars door Genua trok, uit elkaar trachtte te drijven. De politie heeft traangas en gummiknuppels gebruikt en de communisten, van wie er onge veer 300 aan het gevecht deelnamen, verdedigden zich door met straatstenen te gooien. Op de communistische bijeenkomst was geprotesteerd tegen het besluit van de neo-fascistische beweging, volgende week in Genua een nationale vergade ring te houden. De betogers hebben twee politiejeeps in brand gestoken, nadat zij de auto's omsingeld en de berijders met behulp van stokken over meesterd hadden. Het is voor de tweede maal in vijf dagen, dat links-georiënteerde groepen in gevecht met de politie zijn geraakt. Op last van de communistische vak bond hebben dokwerkers, arbeiders in de openbare vervoerbedrijven en an dere groepen, in totaal 100.000 werk nemers, te Genua gistermiddag gestaakt, zodat de stad van 2 tot 8 uur volkomen was lamgelegd. Toen de anti-fascis tische betoging begon, werden uit voor zorg alle winkels gesloten en werden de traliewerken voor de etalages ge trokken. Prof. Feuchtinger, die vijftig' jaar werd, kreeg in ons land vooral he- kendheïd door het verkeersplan voor de stad Utrecht en alle publiciteit rondom dit plan. Het voorzag name lijk in de aanleg van een rondweg om de oude Utrechtse binnen stad, op de ge dempte singel- grachten en enige doorbraken in de stad, waaronder één over het Dom plein. Voor velen in en buiten Utrecht werd het plan synoniem met singel demping. Feuchtinger was op grond van tel lingen en prognoses tot de conclusie gekomen, dat demping de enige uit weg was om het verkeer te spreiden, waardoor het bebouwingskarakter van de binnenstad kon worden gehand haafd en waar nodig gesaneerd. De meerderheid van de Utrechtse raad oordeelde in december jl. echter, dat eerst een onafhankelijk stede- bouwkundige een basisplan voor de binnenstad zou moeten ontwerpen en zo mogelijk een nieuw tracé voor de rondweg, met de niet-uitgesproken be doeling daardoor de fraaie singels te sparen. De Rotterdamse stedebouw- kundige ir, J. A. Kuiper heeft inmid dels deze opdracht gekregen. D E plechtigheden ter gelegen heid van de onafhankelijk heidsverklaring van Kon- dië gisteren officieel go. begonnen met een rede voering van koning Boudewün in het nieuwe parlementsgebouw van Leopoldstad, zijn door een ernstig incident verstoord. Ten aanhoren van de koning en zijn gevolg en het voltallige corps di plomatique, viel premier Loc- moemba het Belgische koloniale bewind op scherpe wijze aan; „Wie zal 'ooit vergeten de gehange nen en de gefusilleerde!), of de cellen waarin'degenen werden geworpen die aan de kogels van de soldaten, die de koloniale heersers tot het instrument, van hun overheersing maakten, waren ontsnapt?", zei Loemoemba tot de hon derden aanwezigen. Zijn rede had ook afkeurende reac ties onder de ruim 200 Kongolese par- lementsleden tot gevolg. Wij hebben de bespottingen gekend, de beledigingen, en dé slagen, die wij dag en nacht heb ben moeten ondergaan, omdat wij slechts „negers" waren", aldus Loe moemba. - Bij al deze en andere passages, die de eerste Kongolese minister-president .1 wijdde aan het verleden en waarin hij met geen woord repte over samenwer king met België in de toekomst, ont stond in de zaal een stilte, die slechts werd onderbroken door de toejuichin gen van zijn aanhangers en afkeurend geroep van zijn'tegenstanders. De deskundigheid van Feuchtinger was algemeen erkend. Het gemeente bestuur van Eindhoven bij voorbeeld liet zich niet leiden of afschrikken door de 'protesten, die tegen het Utrechtse plan opklonken. Ook voor Eindhoven kreeg Feuchtinger een op dracht, hoewel deze minder omvattend was dan die van het Utrechtse ge meentebestuur. De bemoeiingen van Feuchtinger met het Eindhovense ver keer hebben inmiddels reeds geleid tot enige verrassende suggesties aan het gemeentebestuur van Eindhoven. De wetenschappelijke verdiensten van prof. Feuchtinger zullen over twee maanden worden herdacht tijdens een plechtige zitting van de senaat van de technische hogeschool van Stuttgart, waar prof. Feuchtinger hoogleraar was. Koning- Boudewün richtte zich tot de naast hem gezeten president van de nieuwe staat Kasavoeboe, terwijl Loe moemba zün beschuldigingen uitsprak. Hoewel uiteraard de opmerkingen van de Belgische vorst voor niemand an ders dan voor het Kongolese staats hoofd verstaanbaar waren, was de strekking daarvan voor alle aanwezi gen overduidelijk. Met nauwelijks ver holen afkeuring liet de koning der Bel gen de verdere woorden van de Kon golese minister-president over zich heen gaan. De daaropvolgende rede van presi dent Kasavoeboe was vrijwel geheel op de aan het begin van de bijeenkomst door de koning uitgesproken woorden afgestemd. Er klonk uit zijn woor den erkenning voor hetgeen het Belgische koloniale bewind in Kongo achterlaat. Haatgevoelens spraken uit zijn woorden niet. Tot verbazing van allen aan wie voor het begin van de plechtigheid een tekst van de rede van president Kasavoeboe was uitgereikt, werd het laatste deel daarvan echter niet uitgesproken. Hierin zou de Kongolese president zich in het bijzonder tot de Belgische vorst1 hebben gericht met woorden van er kentelijkheid. Belgische waarnemers in Leopold stad schreven deze blijkbaar op het laatste moment genomen beslissing om deze passage weg te laten, toe aan een meningsverschil tussen Ka savoeboe en Loemoemba die goed keuring van de meerderheid van zün kabinet zou hebben gekregen om in de plaats daarvan zijn opmerkelijks rede te houden,

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1