Kongo Eyskens: Oproer geleid van buitenaf a Troepen van Y.N. snel in Kongo TOE 104 WORDT AFGEDANKT 1 Loemoemba geslagen door Belg Kètiried^mlJohmon als vice-president Zr. Saraber op weg naar 4xZ..N-siekenhuis Mannen opgesloten in brandende tank: dode en gewonde V EERSTE BABY GEBOREN IN POEDER FEEVOEAND w Sowjet-toestel „te gevaarlijk" Breuk NA ZEER DRUK AFSCHEID I r We laten ons liever uitmoorden Eerste troepen iip Nederlandse nonnen uit Kongo terug Geen toeval „Walgelijk" Met zr. Brussaard op Oranjestad" Senator gekozen bij acclamatie Zo» aan zee r VRIJDAG 15 JULI I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4651 a y E provincie Katanga in Kongo heeft zich officieel on afhankelijk verklaard en een beroep op de „vrije wereld" gedaan, deze onafhankelijkheid te erkennen. Premier Tsjombe van Katanga heeft meegedeeld geen troe pen van de Ver. Naties te zullen toelaten. 3wm (Van een onzer verslaggevers) De Toepolew-104, eens de trots van de Sowjet-luchtvaart, wordt buiten gebruik gesteld, aldus met-officiële berichten uit Moskou. Het vliegtuig zou veel te gevaarlijk zijn. Er zou den de laatste tijd niet minder dan zeven a acht ongelukken niet de Toe-104 gebeurd zijn, waarbij ongeveer vijfhonderd mensen zouden zijn omgekomen. Onder hen zouden enige voor aanstaande Russen zijn'geweest. WÈ& c J EREWACHT O Snelle beslissing Keuze van zuiden ILLEGAAL" Wllt« ae Witnstraai l'eiei ii670fc 16 U Posibu* tlIV Hoste 11c No U-èoty Klacntendiensl =*bonnementei» ïö.ju—i» 30 aill Zarerdnef >7—18 uur Oietooi) |1570U Huvcenspieir 1 Letetoop IB3467 i3 djn«) Portbu? MW>1 Host in ro No 424&G7. Kbrhtonrtienst 18.311—19 30 Telefoon 362569. Stoiiwm i»7 -* telei 4570. Thomas A Kern nitraat Telef. 65451. 4horm*Ti*nt!5prf1* V ~f»n' nr-r 2 65 oer mannfl f.0® lrw***ta»l Loss* nummer* 15 eeot Versrhiint 4a?eli1)tt botterdam: i-Gravenhafje Dordrecht: Schiedam: Directeur: H HUIG (Geldig tot zaterdagavond) OPKLARINGEN Opklaringen, maar voornamelijk in kot binnenland ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering, in temperatuur, ülorgen: zon op: 4.38 Maan op: U.13 Onder: 20.53 onder: f4.05 at Hm dflrptlart^ur l>i i H tslti 'INN Sl .OT E ontwikkeling der dingrn in Kon- l) go is erger dan men zich van tevoren had kunnen "oorstellen. En we hadden er ons oepaaid niet veel van voorgesteld. De staat verkeert 'r. een toestand van anarchie. Niet de regering, maar mui tende soldaten zijn -ie baas. (Vat de regering-Loemoem ba doet, is luidkeels jammeren over Belgische agressie. Dat is natuurlijk belachelijk. De Belgen mogen toch hun bedreigde landgenoten en geschoffeerde vrou wen niet in de steek laten. Maar deze taktiek van Loemoemba heeft hij kennelijk van het Kremlin afgekeken. Want da; r verstaan ook maar al te goed de kunst om _.v te genstander te beschuldigen van datge ne wat men zelf doet. KATANGA WEIGERT Y.N.'-LEGER r j NTUSSEN heeft Loemoemba om I een UNO-strijdmacht gevraagd. Zogenaamd tegen de Belgische agres sie, maar in werkelijkheid om een beetje orde op zaken te stellen. Die UNO-strijdmacht komt en ze zal worden geleverd door Afrikaanse sta ten. De Belgische troepen zullen ver dwijnen, maar de Belgen hebben ge zegd dat ze dit eerst zullen doen als de UNO-strijdmacht er is. Een UNO-strijdmacht te leveren door Afrikaanse stalen lijkt ons, in de gegeven omstandigheden, het beste wat er is. Weliswaar z!in sommige van di staten nogal links georiënteerd, maar een strijdmacht van westerse staten zou maar olie op het vuur zijn ge weest en men zou dan 'ook moeilijk troepen uit het communistische blok kunnen weren. Men moet intussen maar afwachten wat er van terecht komt. 1,1 blijven bij onze mening, dat wij ons, ondanks alles, positief tegen over dc zelfstandig wordende landen van Afrika moeten instellen. Deze landen hebben hulp nodig. Ook Kongo zal daar straks zeker om vra gen. Het deed het eigenlijk reeds. En het Westen zou een verschrikkelijke verantwoordelijkheid dragen, zowel te genover Afrika als tegenover zich zelf, §:n Afrika alleen in het communis e blok een geopend oor zou vin- ive behoeven wel niet te zeggen hoe gevaarlijk in internationaal politiek opzicht de ontwikkeling in sommige landen van Afrika nu reeds is. Linkse élementen winnen veld. Maar men kan daar alleen maar onder de huidige ver houdingen iets tegen doen, door zelf jereidheid tot hulp op te brengen. De situatie met betrekking tot Kongo gaf vandaag de volgende ontwikkeling te zien: 1. De Zweedse generaal-majoor Von Horn wordt commandant van het contingent internationale troepen, dat uit Afrikaanse naties verzameld wordt om veiligheidsdiensten te verrichten in Kongo. 2. Ghana, Tunis, Marokko, India en de Ver. Arabische Republiek hebben meegedeeld troepen te willen zenden. 3. Premier Loemoemba en president Kasavoeboe hebben de di plomatieke betrekkingen met België verbroken tegen de zin van hurfminister van Buitenlandse Zaken Bomboko. Er gaan geruchten over een ernstige breuk in de Kongolese regering 4. Premier Eyskens heeft in Brussel de veronderstelling geuit, dat de troebelen in Kongo van buitenaf worden geleid. 5. België versterkt zijn troepen in Kongo. Berichten over onlusten en geweldplegingen tegen Europeanen duren voort. Premier Tsjombe van Katanga ver. klaarde in Elisabethstad, dat hij aar. dc strijdkrachten van de Ver. Naties geen toestemming zal geven in Ka- tanga te landen. „Wij laten ons liever uitmoorden, dan dat wij onze onafhan kelijkheid prijsgeven", aldus Tsjombe. Hij verklaarde, dat de sympathie van Katanga naar de westelijke wereld en in het bijzonder naar België uitgaat. Volgens hem is de toestand in Katan ga zeer goed. Tsjombe heeft de assis tent secretaris-generaal van de V.N., dr. Bunche uitgenodigd een bezoek aan Katanga te brengen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Het. parlement van Katanga heeft de afscheiding van Kongo goedgekeurd. Gencraal-majoor Alexander, ^com mandant van het kleine leger van Ghana, is vandaag met een aantal manschappen in Leopoldstad aangeko- De Russische pers publiceert nooit berichten over ongelukken, zodat de buitenwereld tot nu toe nooit iets gehoord heeft over het verongelukken van vliegtuigen van dit type. In het Westen werd de Toe-l#4 luchtwaardig geacht, al begrepen deskundigen niet hoe de Russen met een dergelijk vliegtuig konden vliegen, aangezien het abnormaal veel brandstof gebruikt. in Moskou schijnt onlangs een onderzoek ingesteld te zijn naar de kwa liteiten van de Toe-104 naar aanleiding van de ongelukken. De uitkomsten zouden met erg gunstig geweest zijn voor het toestel noch voor de ontwer pei', Arkadi Toepolew. Deze man had onder Stalin, tusspn 1939 en 1943 ook al in een concen tratiekamp gezeten wegens „onkunde en sabotage". Toen de oorlog echter goed ,en wel op gang kwam, konden de Russen hem toch niet missen. Zij heten hem vrij en zetten hem aan het werk. Hij ging daarna door voor de bekwaamste vliegtuigontwerper van de Sowjet-Unie. Het nieuwe onder- roek heeft de toestand voor hem weer ietwat hachelijk gemaakt. Toch wijt men de ongelukken officieelniet aan de slechte constructie van het viiegtuig, maar aan de ongeoefendheid van de piloten. Met deze uitvlucht hoopt men eventuele kopers in het Midden en Verre Oosten aan zich te binden. Xn die gebieden hebben de Russen namelijk veel reclame gemaakt voor' dit type vliegtuig, en, al zetten zij nu zelf de Toe-104 aan de kant, kooporders willen zij niet graag kwijtraken. De Sowjet-luchtvaartmaatschappij zou nu willen overstappen op de Toe- 124. Dat is een turbo-prop (een vliegtuig met gecombineerde straal- en PropeUeraandrijvingj. Dit toestel kan snelheden van ruim 900 km per uur bereiken. Tot nu toe vliegen nog wel Toe-104's op Schiphol. Maar premier Chroes- tsjew, die tot voor kort veel gebruik maakte van dit toestel, is onlangs overgestapt op de Ilyoesjin, ook een turbo-prop van Sowjet-malcelii. men om zo mogelijk de orde enigszins te herstellen. De Ghanase troepen ma ken deel uit van de troepen der Verenigde Naties. Generaal Von Horn, voorheen chef staf van de bestandsorganisatie in Palestina, die benoemd is tot com mandant van het leger de. V.N. in Kongo, zal vandaag, vergezeld door elf waarnemers van de staf der Pales tijnse bestandscommissie naar Kongo vertrekken. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft Engeland, India. Italië, de So wjet Unie en de Ver. Staten om trans port gevraagd om de troepen van de Ver. Naties naar Kongo te vervoeren en ook verzocht voedsel te verschaft fen om het hoofd te bieden aan het tekort in Leopoldstad. Voorzover waarnemers zich kunnen herinneren is dit de eerste keer. dat ooit de Sowjet Unie om zulk een' hulp is gevraagd. De Sowjet gedelegeerde heeft verklaard het verzoek aan zijn regering te hebben doorgegeven. Hij hoopte dat het welwillend in over weging zou worden genomen. President Eisenhower heeft goed gekeurd dat er 300 ton aan Ameri kaans voedsel van de voorraden in Europa naar Kongo wordt overge bracht. Aan Londen is toestemming ge vraagd om het grote vliegveld Kano in Nigeria als voornaamste transport centrum voor de V.N.-troepen te ge bruiken. Het verzoek is in behande ling te Londen en Lagos, hoofdstad van Nigeria, De verwachting is dat er vier batal jons ongeveer 2400 man in het begin van de volgende week in Kongo zullen zijn.. i453*spwi¥E»Kf;! t.on ontroerde koningin Elisabeth tracht op het vliegveld bij telinge uit Kongo te troosten. russel een vluch- l De Kongolese premier Loemoemba maakte donderdagmiddag, toen hij met president Kasavoeboe en een zestal andere Kongolezen op het vliegveld van Leopoldstad moest wachten op een particulier vliegtuig dat hen naar Stanleystad zou bren gen, een benauwd half uur door. toen hij door een menigte woedende Bel gen werd omringd, van wie er een hem ten slotte een harde klap in het gezicht gaf. De Belgen, die zelf op transportgele genheid wachtten om te worden ge repatrieerd, drongen onder dreigende uiti'oepen naar Loemoemba op. Een andere, vluchteling schudde met van woede verwrongen gelaat zijn vuist onder Loemoemba's neus en schreeuw de hem toe: „Waarom ga je niet eens kijken naar de verkrachte vrouwen?" terwijl even later de vluchtelingen in koor schreeuwden: „Op je knieën, op je knieën". Met sten-guns bewapende Belgische valschermtroepen keken toe en nie mand van hen greep in. Loemoemba bleef onbewogen, ondanks de drei gementen. Loemoemba en Kasavoeboe waren kort tevoren op het vliegveld geland na een rondreis, waarop zij hadden ge- Een gezelschap van ongeveer twin tig Nederlandse nonnen is uit Kongo in Brussel aangekomen. De nonnen zeiden van. hun missieplaats gevlucht te zijn, na een inval van Kongolezen. Zij werden gedwongen hun schoenen uit$. te trekken en zich gedeeltelijk te ont-' kleden en ze moesten al 'hun bezittin gen afstaan. ..Van andere nonnen, die ten tijde van de inval in de binnenlanden waren, is nog niets vernomen. „Het is zeker niet louter een toeval dat de Kongolese weermacht in staat van ontbinding verkeert," zo heeft pre mier Eyskens gisteren in de Kamer van afgevaardigden meegedeeld. „Er zijn goede aanwijzingen dat al les goed voorbereid was," zo zei de premier ten aanzien van de chaos in Kongo. „Westelijke landen worden gemak kelijk een prooi van zekere manoeu vres." Eyskens merkte dit op naar aanleiding van de Sowjet-nota, waar in België wordt beschuldigd van „doel bewuste agressie" in Kongo. Kreten van verontwaardiging .klon ken in het Belgische parlement, toen premier Eyskens de nota van de Sowjet Unie voorlas. „Dom en walge lijk", noemde hij de Russische 'aan tijgingen, dat België .misdadigers naar Kongo zou hebben gestuurd om onrust in (het Kongolese leger te zaaien. Loemoemba, die woedend zou zijn over de behandeling, die hij gisteren op het vliegveld van Leopoldstad heeft ondervonden, zal zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, scherpe verwijten maken, zo wordt aangenomen, over dë verklaring die deze heeft afgelegd, dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen-met België onwettig is. Het besluit zou niet op een kabinetsvergadering zijn Zie verder pag. 7, 2e kol.) (Van een onzer verslaggevers) WE hebben er reuze zin In. zuster Corrie Brussaard en Ik. Na alle voorbereidende werkzaamheden en het vele, dat we gehoord hebben, verlangen we echt naar onze nieuwe werkkring in Paramaribo." Dit verklaarde opgetogen zuster A. L. Saraber, die thans op weg is naar Su riname, waar zij directrice wordt van het reeds vermaarde, lioewe! nog niet voltooide „Vier-maal Z N-zieken- huis." We spraken de voormalige besturen de zuster van het Haarlemse Diakones- senhuis aan boord van de „Oranje stad" van de K.N.S.M., die vanmiddag de Amsterdamse haven heeft verlaten. „Voorlopig neem ik inijn intrek in de pastorie van de Protestants-Chinese kerk; daar werkt reeds zuster Streef- land. Dc pastorie is naast het wijkge- bouw gelegen. Ik ga eerst wijkwerk doen om de sfeer en de omstandighe den te leren kennen." Zie verder pag. 7, 7e kol.) Zr. SARABER naar Paramaribo D E 51-jarige senator Johnson uit Texas is gisteren op de democra tische conventie te Los Angeles geko zen als de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap iu de verkiezingen van november a.s. Een luid gejuich steeg op onder de afgevaardigden toen het resultaat be kend werd. Het orkest, speelde ter ere van Johnson: „The eyes of Texas are upon you", „The yellow rose of Texas" en „Deep in the heart of Texas". Uren voor de officiële benoeming van Johnson tot kandidaat had Ken nedy al laten weten, dat hij de sena tor van Texas benoemd wilde zien. De conventie wist dus wat er van liaar verwacht werd en diende alleen te wachten tot het vastgesteld uur vooi de stemming aanbrak, maar er be stond geen algemeen enthousiasme over Kennedy's voorkeur. „Wij geloven dat de benoeming van Johnson een misvatting is", zei gou verneur Williams van Michigan, Ook de delegaties van Californië, Colum bia en Wisconsin lieten een negatief geluid horen. Het was 8.28 uur (4.28 uur) 'Nederlandse tijd toen de stem ming begon. Johnson werd kandidaat gesteld door gouverneur Lawrence van Keystone, die verklaarde, dat Johnson „de krachtigste democrati sche leider in de geschiedenis van de Senaat der Verenigde Staten is". o De beslissing viel heel plotseling, toen het parlementslid McCormack voorstelde het reglement van de con ventie op te schorten en de kandida tuur van Johnson bij acclamatie aan e nemen. De in de politiek doorknede .IcCormack nam hiermee tegenstan ders de wind uit de zeilen. Er zat voor hen geen kans meer in een stem van protest te verheffen tegen de Senator Johnson kandidatuur van Johnson. Met een storm van bijval werd het voorstel van McCormack aangenomen. De meeste teg nstanders van John son waren gedelegeerden uit grote steden en der vakbonden. Onmiddellijk sprak Johnson de con ventie toe. „In alle nederigheid en met diepe dankbaarheid', dank ik u voor uw houding en ik feliciteer u met .uw beslissing van gisteravond (de verkiezing van Kennedy). Als Ameri kaan, democraat en goede vriend, ben ik cr trots op naast en achter de vol gende president van de Verenigde Staten. Kennedy, te slaan". Johnson, die door Kennedy versla gen was toen het er om ging een kan didaat voor het presidentschap te kie zen, was de keuze van machtige de mocratische leiders uit het zuiden. Dat Johnson zich met de tweede plaats tevreden zou stellen, heeft ve len die hem kennen, verbaasd. Bij herhaling had hij gezegd, dat hij zijn werk als democratisch leider in de Senaat belangrijker achtte dan het vicc-presidentschap. Maar blijkbaar is hij overstag gegaan in het belang van do partij-eenheid en tevens over wegend, dat Kennedy, als deze pre sident zou worden, de vice-president belangrijk werk zou laten doen, naar het voorbeeld van Eisenhower. LOEMOEMBA tracht muitende eérsheden, tot orde te roepen. Zij negeerden bij hun aankomst de Bel gische erewacht en weigerden onder handelingen met twee Belgische ge neraals, die met hen over de toestand in Leopoldstad wilden spreken. Géneraal Cumont, chef-staf van het Belgische leger, trachtte de aandacht van Loemoemba te trekken, door hem uit te nodigen een kijkje te nemen in de aankomsthal van het vliegveld waar vier vrouwen, op draagbaren liggend op het volgend vliegtuig naar België lagen te wach ten. Het waren de echtgenote van een districtscommissaris in Kongo, die verscheidene malen was aan gerand en drie nonnen die eveneens bruut waren, behandeld .door de mui- De Kongolese premier keek generaal Cumont slechts even aan en zei toen: „U bevindt zich op dit moment ille gaal in ons land". Daarna keerde hij de beide generaals de, rug toe, stapte naar. het hoofdgebouw en beval een toestel in gereedheid tebrengen om hem naar Stanleystad té. brengen'. De Belgische piloot van het vliegtuig,;; waarmee Loemoemba en Kasavoeboe in Leopoldstad waren aangekomen, deelde mee, dat hij geweigerd bad- de beide politici naar Elisabethstad; de hoofdstad van het afgescheiden Katanga te brengen. Het vliegtuig waarmee, zij later op- stegen, moest terugkeren wegens cent storing. Een Amerikaan zorgde voor een.busje voor Loemoemba en Kasa voeboe, die er boos en ontdaan uit-, zagen. Daarop deed-zich een soortgelyfc incident vóór als bij het vertrek van dë. leiders, naar Stanleystad. Een me-, ■higtë mensen begon të jouwen én dertig man probeerden het.busje pmyer te 'werpen. Het busje 'zal kans zich een weg te banen en. zette. koers naar- Leopoldstad;-; begeleid door een auto met de vlag van de Amerikaanse am bassade. - 'jijAt-v Bij een brand in een tankwagen ;ln Woudenberg is gistermiddag een chadf. feur om het leven gekomen; een twee de werd ernstig gewond. Twee chauffeurs van de firma H. van Bentum de heren S. Wolléswiiikel uit Woudenberg en J: Hardeman uit Maasbergen, waren bij een smederij aan de Voorstraat in Woudenberg be zig met het elektrisch lassen in een lege tankwagen, die gebruikt wordt voor het vervoer van stookolie. Plot seling vloog de tank in brand en de mannen zagen geen kans de tank te verlaten. Verbrand over hun hele lichaam werden zij door de inmiddels gealar meerde brandweer naar buiten ge bracht. De heer Wolleswinkel (ge huwd, één kind) bleek reeds overleden te zijn. De (ongehuwde) heer Harde man is ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis De Liehtenbèrg te Amersfoort. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Vermoed wordt dat resten olie en gassen, die nog in de tank aanwezig waren, door het lassen ontbrand zijn. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek m. EEN depressie bij Schotland ver plaatst zich uiterst langzaam verder in oostelijke richting en vult geleidelijk wat op. Rond hét cen trum stroomt nog voortdurend enigs zins onstabiele lucht van polaire oorsprong over de Britse eilanden naar West-Europa. In deze lucht ontstaan overdag bij een tempera tuur van omstreekt 21 graden buien. Daar langs de kust de wind nog van zee blijft v/aaien, komen daar bij wat lagere temperaturen ftinke zon nige perioden voor en blijft het bijna overal droog. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich langzaam naar het oosten ver plaatst, maar reeds weer wordt aan getast door een volgende oceaan depressie, die zich tamelijk snel in ongeveer oostelijke richting ver plaatst. f N de nieuwe polder Flevoland is de eerste baby geboren. Het nieuwe 1 polderbewonertje heet Roelof en is een zoon van de familie Taken in Dronthen. De eerste baby die op de zeebodem van Flevoland geboren werd is het derde kind uit het gezin. De vader werkt als chauffeur bij de dienst Noordoostpolder- werken. Roelof werd donderdag ingeschreven in de registers van de burger lijke stand te Emmeloord.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1