Toch iets mis hmster Zijlstra wil vriendelijker aanslagbiljet PLAN van secretaris generaal Vaste klanten KOSTEN VOOR SCHATKIST 55 MILJOEN Geen belasting op vermogenswinst Agressor is vermomd als vredestichter lV ierdaagsen-ruzie laait weer op Verloofd paar verongelukt Troepen der V.N. zullen 5 jaar in Kongo blijven Nozems jagen gasten van Texel weg gton: Geen druk op België n yui' Dag van liet paard in Voorschoten v_ NIXON OVER COMMUNISME APELDOORN CONTRA NIJMEGEN Ondanks verlangen naar fusie Nieuwe strategie noodzakelijk Cubaanse leider in Caracas bezweken aan schotwonden Medisch onderzoek voor aanrander Zuidenwind r VRIJDAG 29 JULI 196» j Directeur: H DE KUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4663 r J (Van een onzer redacteuren) \|1NDER inkomstenbelasting op het inkomen van de werkende ifl gehuwde vrouw, grotere aftrek van studiekosten als buiten gewone lasten en minder vennootschapsbelasting op uitgekeerde winsten, alsmede opheffing van de commissarissenbelasting. Dit zijn de voornaamste punten van een reeks nieuwe belasting- ontwerpen die de minister van Financiën, prof. dr. J. Z ij 1 s t r a, en de staatssecretaris van zijn departement bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Tegenover deze concessies staat, dat er een verhoging roordt voor gesteld van de dividendbelasting en wel van 15 procent tot 25 pro cent, behalve voor de opbrengsten die uit een herkapitalisatie voort vloeien. Voor deze opbrengsten wordt een tarief van 20 procent- voorgesteld. Verruiming Studiekosten Samenbundeling Televisie-debat Op terugweg van bruiloft: Donderdag is r\E SECRETARIS-GENERAAL van de Ver. Naties, Hammar skjoeld, heeft een plan opgesteld, dat voorziet in een „aanwezig heid" van de troepen der V.N. in Kongo voor een periode van ten minste vijf jaar, aldus wordt van diplomatieke kringen in Leopold stad vernomen. Premier Loemoemba van Kon go heeft gisteren op een perscon ferentie in Washington meege deeld, dat zijn minister van Jus titie dringend heeft verzocht Ame rikaanse of andere troepen te zenden om in Kongo „de toestand te redden". De Kongolese premier verklaarde, dat nog „duizenden" V.N.-militairen, eventueel ook Amerikanen in zijn land nodig zullen zijn. „Geduld uitgeput" Geen druk Optimist Mil ters (Zie verüer pag. j, fe KoJ.1 WtUc de Withstraal 25 t'clel 11571» «6 14 Postbus 1112 Postgiro No 424519 KJa enten dienst abonnementen lb dn19 30 uu* ZaterdaffF 1718 uui Telefoon 11571H). Huveensplem 1 Telefoon 183467 i3 üjiuwn Postbus 1091 Postgiro No 4248S7. Kl^chtendienst 18 3019 30 Telefoon 362589 Snul-we? 132 Telet 4570. Th om a e a Kempi1?straat 6 a Telef. 63461. Abonnem*»ntspry« «1 eem oer week 2.65 oer maand t tA0 oer kwartaal. Losse nummer* 16 eeryt Verschijnt daerlijki Rotterdam: •j-Gravenhage Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot zaterdagavond) ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 4.58. Maan op: 12.1b. Onder: 20.34. Onder: 23.51. NS artikel over de salariëring van L/ de politie heeft ons een paar reac ties bezorgd van lezers, waarover we gaarne nog iets zeggen. Het gaat dan meer speciaal over het salaris van ruim 500.-, dat men na een tiental dienstjaren kan oeroiken. Van politiezijde maakte men er ons op attent, dat genoemd bedrag een bruto-salaris is en dus geen juist beeld geeft van de situatie. Wat de politieman netto in handen krijgt is veel minder. Deze opmerking moge op zichzelf juist zijn, maar elke andere werknemer heeft met die aftrek ook te maken In de beoordeling van salarisschalen moet men, om billijk te blijven, stèeds 'van bruto-bedragen uitgaan. Van genoemd salaris schreven wij o.a., dat het salaris elders in het be drijfsleven al eerder dan na tien dienstjaren verdiend wordt. „Dat sa laris is inderdaad niet zo gek" schrijft ons een lezer. „Ikzelf zal dat nooit halen, al moet u ook weer niet denken dat ik ontevreden oen." De strekking van dit betoog is dat er echt niets bij hoeft. -it I Ir i A H J HKUINb M.O'f - u zouden wij erop willen atten- JN deren, dat voor velen een salaris van 500 per maand inderdaad een aanlokkelijk bedrag is, doch dat zij er meestal toch niet gaarne de inconve- niënten en de risico's bij zouden nemen, waarmee de politieman voort durend wordt geco onteerd. Hier wringt de schoen. In het be drijfsleven worden allerlei inconve- niënten extra gehonoreerd, doch bij de politie vindt men niets van dit al les. Overwerk wordt in éérste aanleg vergoed in vrije tijd. Eerst wanneer dit niet mogelijk blijkt, volgt een ver goeding in geld. Een onregelmatigheidstoeslag, zo als b.v. de Spoorwegen die kennen en waarbij diensturen in de late avond of vroege ochtenduren extra worden beloond, treft men bij de politie niet BEUSTIN GViRLAGING VOOR GETROUWDE VROUW Grotere aftrek studiekosten aan. Gegeven daarbij de grote verant woordelijkheid en het psychologisch inzicht dat van de politieman voortdu rend in de uitoefening van zijn beroep wordt gevraagd, is het wel duidelijk dat er met de salariëring werkelijk lets mis is en dat het bestaande sala riërïngssysteem vernieuwing behoeft. De noodzaak blijft dringen jm daar op korte termijn een goede oplossing voor te vinden. OOK de Nederlandse Spoorwegen plegen vaste klanten voordeliger te bedienen, dan mensen die zo-maar eens van hun snelle rijtuigen gebruik-: maken. Wie elke dag hetzelfde lijntje be reist, kan een z.g. trajectkaart ko pen. Dat komt voordeliger uit dan één retourtje-per-dag. Nóg-grotere-treinkianten, die niet slechts één traject, coch heel Neder land regelmatig als reisdoel hebben, kunnen een algemeen abonnement nemen. Het grappige is nu echter dat som mige trajectkaarten duurder zijn dan algemene abonnementen. Zo blijkt een trajectkaart Amsterdam-Botterdam veertien gulden per maand méér te kosten dan een abonnement waarmee men het ganse Nederlandse spoorweg- land voor zijn aangezicht vindt. Zouden de Nederlandse Spoorwegen een al te frequente ontmoeting tussen de ambitieuze bewoners van de IJ- en van de Maas-oevers liever niet willen bevorderen en hen bij voorkeur over bel hele land zien uitzwerven? Desnoods tegen een lager reistarief? Niet minder dan vier nota's en twee wetsontwerpen hebben de bewinds lieden bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij behalve de algemene belasting herziening wijzigingen aan de orde komen inzake reeds door het vorige kabinet ingediende wetsontwerpen be treffende inkomstenbelasting, vermo gensbelasting en loonbelasting. De nieuwe wetsontwerpen hebben betrek king op de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting. Voor de aftrek van het inkomen van de werkende gehuwde vrouw bij de vaststelling van de inkomsten belasting wil minister Zijlstra verder gaan dan zijn voorganger. Voorgesteld wordt, het bedrag van de inkomens aftrek op te voeren van 3 tot 4,50 per dag en het jaarlijkse maximum te verhogen van 624 per jaar tot 1.000, Verder hebben de bewindslieden de aanvankelijk voor de aftrek gestelde eis van beroepsarbeid gedurende ten minste vier uur der dag teruggebracht tot 314 uur. Een belangrijke verruiming van de faciliteit wordt gegeven door het voorstel om de getrouwde vrouw, als zij in een kalenderweek in totaal ten minste 18 uur beroepsarbeid heeft verricht, een aftrek van 6 dagen te verlenen. Van deze bepaling zullen in de eerste plaats die vrouwen profiteren, wier werkkring een arbeidsduur omvat die de ene dag onder en de andere dag boven'het gestelde dagmaximum komt. Daarnaast zal het voorschrift echter ook een gunstige werking uitoefenen in veel andere gevallen, waarin de arbeid een meer incidenteel karakter draagt. Met het voorstel van zijn voorganger, om studiekosten boven een bepaald minimum op het inkomen In mindering te doen brengen, kannen de huidige bewindslieden zich verenigen, maar zij willen het minimum van 200 terug brengen tot 120. Dit wordt noodza kelijk geacht met het oog op het maat schappelijk belang van een verhoging van het algemene niveau van persoon lijke kennis. De aftrek voor studiekosten vormt een onderdeel van de aftrekregeling (Zip verrlP! pae B te Kol.» MINISTER ZÏJLSTKA lagere belasting (Van een onzer redacteuren) HET verdient geen aanbeveling aan ons belastingstelsel een vermogenswinstbelasting toe te voegen. Tegen een dergelijke belasting bestaan verscheidene bezwaren, o.a, het gemis aan innerlijke redelijkheid, omdat een dergeiijke heffing wèl een deel van alle positieve vermo genswinsten zou opeisen, maar de vermogensverliezen voor rekening van de belastingplich tige zelf zou laten. De minister van Financiën wijst een dergelijke belasting ook af wegens het grotendeels inflatoire karakter van deze winsten. Er zou een verslechte ring van het fiscale klimaat voortvloeien uit zo'n belasting, waardoor de geneigdheid van vermogensbezitters om hier te lande te blijven wonen, ongun- stig zal worden beïnvloed. (Van onze verslaggevers) hijna-vergeten conflict tussen y ik' Wandelsport Bond en de Kon. Bond voor Lichamelijk Opvoeding over de vierdaagsen is na zeven jaar JMr opgelaaid als gevolg van de tele» vuie-uitzending van woensdagavond. De Nijmeegse vierdaagse-leider, de heer J. N. Breunese, maakt de NWB voor de camera's het verwijt dat functionarissen van deze bond hem destijds hadden gezegd de Nijmeegse vierdaagse afbreuk te willen doen biet de organisatie van een vier daagse in Apeldoorn. .iDat hebben wij niet gezegd," ver klaarde de NWB gisteren prompt als lelie reactie op deze bewering van de heer Breupese. „Wat de heer Breunese gezegd heeft, '8 een pertinente onwaarheid". De heer Breunese echter onder streepte gisteren zijn woorden nog eens ten overstaan van verslaggevers die zijn vierdaagse volgen. Hij zei dat hem de verdeeldheid zeer spijt en dat hij be slist naar een fusie verlangt. Maar hjj zei geen samenwerking met de NWB te wensen zolang deze bond niet de verklaring herroept, die hij ook al voor de televisie aangehaald had. Daarmee schijnt voorlopig elke kans op overeenstemming verkeken. De KNBvLO eist hardnekkig de herroe ping van de verklaring en de NWB ontkent even hardnekkig dat deze ver klaring ia 1953 is afgelegd, en geen van beide partijen is bereid een tege moetkomende houding aan te nemen. Vice-president Nixon heeft gister avond bij de aanvaarding van de kan didatuur voor het presidentschap ver klaard te geloven, dat het grootste ge vaar van de kant van het communis me op niet-militair gebied ligt, „waar de agressor vermomd is als voorvech ter van de vrede". Amerika moet volgens Nixon een nieuwe strategie hebben om aan dat gevaar het hoofd te bieden. Het moet werken aan de overwinning van de VTije wereld zonder oorlog. Overwinning, aldus Nixon, betekent niet het zegevieren van het ene land over het andere, maar vrijheid over dwingelandij, gezondheid over ziekte en overvloed over armoede. Nixon beschuldigde zijn democrati sche rivaal Kennedy en zijn volgelin gen van een „politiek cynisme, dat niet meer pa«t in onze tijd". Aan het adres van Chroesfsjew zei Nixon: „De heer Chroestsj ow heeft gezegd, dat onze kleinkinderen com munist zullen zijn. Laten wij hem zeggen, dat zijn kleinkinderen in vrij heid zullen leven". Hij riep alle Ame rikanen 'op hem te volgen in een wereldwijde campagne tegen het com munisme met een „positieve strate gie", welke hierin bestaat, dat Ame rika zich zal wijden aan de opbouw van een gezonde wereld en weigert te buigen voor communistische drei gementen. O Hij kondigde aan, dat hij als presi dent een lichaam wil creëren, waarin alle niet-militaire projecten uit de koude oorlog, zoals buitenlandse hulp, voorlichting en uitwisselingsprogram ma's, zijn samengebundeld om speciaal het hoofd te bieden aan de communis tische dreiging op net front van de economie. De Amerikaanse president, aldus Nixon, moet krachtig vasthouden aan zijn principes, zonder ooit oorlogszuch tig te zijn of zich in te laten in een strijd met woorden die het interna tionaal klimaat verslechtert. Hij mag er echter nooit de geringste twijfel over laten bestaan, dat Amerika niet met zich laat sollen, zij het in Berlijn of in Cpba. f Het is een bewezen feit, dat een politiek van concessies tot oorlog leidt en. niet tot vrede. President Eisenhower zond dit repu blikeinse team een gelukstelegram, waarin hij voorspelde, dat zij „met hun gezamenlijke wijsheid en kennis van staatszaken" de partij tot een overwinning zullen leiden, hoe zwaar de verkiezingscampagne ook mag zijn. Dit alles, de verkiezing van Lodge, Nixon's rede en. Eisenhowers telegram werd overspoeld met ovationeel ap plaus, muziek en vreugdedansen. Kennedy, de democratische kan didaat voor het ambt van presi dent, heeft een uitnodiging van de National Broadcasting Company (NBC) aanvaard, om vice-president Nixon tij dens de verkiezingscampagne- voor he( ambt van president te ontmoeten op bet TV-scherm voor het voeren 'van debatten. Doordat gistermorgen een personen auto op de rijksweg Breda-Tilburg on der Molenschot tegen een boom reed, kwamen de 25-jarige Tilburger A. C. Timmermans en zijn 21-jarige ver loofde mejuffrouw P. J. Willemse uit Breda om het leven. De derde inzittende van de auto, de 17-jarige mejuffrouw J. Willemse, ts met een schedelbasisfractuur en twee gebroken benen naar het Bredase St. Ignatiusziekenhuis overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. Het drietal kwam van een bruiloft in Arnhem en was op weg naar Breda. De leider van de Cubaanse revolutio naire beweging in Caracas, de la Cova, die woensdag in zijn woning in de Ve nezolaanse hoofdstad werd neergescho ten door de politie, die hem wilde on dervragen over pro-Cubaanse betogin gen van dinsdag, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. De politieagent, die het dodelijk schot heeft gelost, is gearresteerd. Hammarskjoeld, secretaris-generaal der der. Naties, in gesprek mei Kasavoeboe, president van de Kongolese republiek. Het onderhoud had plaats in de resi dentie van de president in Leopoldstad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiniiiiiim] De Amsterdamse rechtbank heeft een interlocutoir vonnis gewezen in de zaak tegen de 24-jarige bloemist C. 3. B., die 21 april in het Amsterdamse Bos een 24-jarige onderwijzeres heeft aan gerand. De behandeling werd terug verwezen naar de rechter-commissaris om door de geneesheer-directeur van. „Meer en Bosch" een nieuw onderzoek te laten instellen naar de gezondheids toestand van de verdachte, die aan val lende ziekte lijdt> In een psychiatrisch rapport was de rapporteur tot de conclusie gekomen, dat voor deze epilepticus geen gene zing meer mogelijk is, hetgeen voor de verdediger aanleiding was om een nieuw onderzoek door een andere des kundige te vragen. De officier van Justitie had dinsdag vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en, terbeschikkingstelling van de regering geëist. Maandag 1 augustus treedt op de Nederlandse veilingen een minimum- prijsregeling voor druiven in werking. De minimumprijs is vastgesteld op f 60 per 100 kilo. Bij eventuele door draai krijgt de teler een vergoeding van 150 per 100 kilo. EEN lagedrukgebied boven Polen is naar Zweden getrokken. Achten de storing is de luchtdruk boven Centraal-Kuropa flink gaan stijgen. Daarmee samenhangend is de in vloed van een depressie bij Schot land op het weer in Nederland niet groot meer. De laatste depressie heeft ons land in vochtige lucht gebracht, die, wan neer de zon maar enigszins de ge legenheid krijgt te schijnen, tamelijk hoge maximumtemperaturen toe- laat. Boven de Britse eilanden is dro gere en koelere lucht aanwezig. Het front, dat deze twee luchtsoorten scheidt, is boven Engeland vrijwel tot stilstand gekomen. Een lagedrukgebied, dat de laat ste dagen boven Spanje aanwezig is geweest, breidt zijn invloed naar Frankrijk uit. Daardoo-r zal de wind in Nederland uit zuidelijke richtin gen gaan waaien, terwijl de tem peratuur iets hoger kan worden. De regenkansen zijn niet groot. £3 in Voorschoten voor het eerst sinds jaren weer de aloude paar denmarkt gehou den, taaar ruim tweehonderd paarden en pony's veerden aange roerd. Ter gele genheid van het in volle glorie herleven van deze oude traditie, had op de Prins Bern- hard laan een kor- tebaan-draverij plaats. De foto toont de eerste koers met Vpie Scott (links) en Qttirinus. (Van onze correspondent; VERSCHEIDENE gasten die in de Koog op het eiland Texel verblij ven zijn na een invasie van nozems voortijdig naar bun woonplaats terug gekeerd. Honderden opgeschoten jongelui zijn sinds zaterdag bezig, vooral in de om geving van de Koog en Den Hoorn een waar schrikbewind te voeren. Overdag slapen de rustverstoorders om des avonds en in de nachtelijke uren te kunnen opereren. De in groepen over het eiland dwa lende paniekzaaiers trachten een ge spannen sfeer te kweken, waarbij in de eerste plaats wordt getracht de po litie uit te dagen. Op het Kogerstrand werden in één nacht dertien oadhuisjes geforceerd en leeggeroofd. Strandhuisjes werden gedeeltelijk vernield terwijl vaten teer die gebruikt worden om de asfaltweg te repareren werden geledigd. Op de kampterreinen zelf is het eveneens rumoerig terwijl er dikwijls geld verdwijnt. De jongelui blijken voor het meren deel Nederlanders te zijn. De Rijks politie tracht alles te doen wat moge lijk is, om aan deze uitspattingen een einde te maken. Reeds werden kam- peervergunningen ingetrokken en moesten jongelui net eiland verlaten. Het is echter dermate druk op Texe' dat de politie nauwelijks meer de tijd kan vinden om op alle klachten serieus in te gaan. In een van de telegrammen uit Kon go, die Loemoemba voorlas, werd ge klaagd dat de troepen der V.N. de Kongolese soldaten ontwapenen, maar de Belgische troepen hun wapens la ten behouden. „Ik sta er op", zei Loe moemba, „dat alle Belgische troepen zich uit Kongo terugtrekken. Anders is het mogelijk, dat het geduld van mijn volk uitgeput raakt en het In opstand komt tegen de Belgische strijdkrach ten en dat er massamoorden voorko men". De Kongolese premier zei, dat het geen geheim is, dat Kongo de Ver enigde Staten van Afrika wenst. Er bestaat reeds, zei hij, een groepering van Guinee. Ghana en Kongo, waarbij andere Afrikaanse landen zich kunnen aansluiten. Amerika zal niet proberen, door druk uit te oefenen op de Belgische regering eefl snelle terugtrekking- van de Bel gische troepen uit Kongo te bevorde ren. Een desbetreffend verzoek van de Kongolese premier Loemoemba, is af gewezen. Dit blijkt uit een verklaring'van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De gehele Amerikaanse inspanning m Kongo, wordt vla de Verenigde Na ties geleid en dat geld voor alle as pecten van de situatie, aldus het mi nisterie. Hammarskjoeld is gisteren goed ontvangen m Leopoldstad. Toen hij samen met vice-premier Gïzenga door de stad reed moesten de VN-troepen de armen ineenslaan om de juichende menigte te kunnen bedwingen. De Kongolese „Force Publique", die na de muiterij door de Belgen was ont wapend, verscheen gisteren voor het eerst weer met geweren op straat Na een onderhoud met president Kasavoeboe, dat een uur in beslag nam werd Hammarskjoeld opnieuw enthou siast toegejuicht. Na afloop van het onderhond met Hammarskjoeld deelde Kasavoeboe race, dat de Kongolese regering haar beslissingen over de kwestie-Katanga had genomen. Hij wilde echter niet zeggen hoe deze luidden. Hij zei, opti mistisch te zijn over de situatie met betrekking tot Katanga. „Er is een heid", zei hü. Het Belgische ministerie van Defensie heeft donderdag meegedeeld dat dins-

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1