Winstdeling ontwerp KINDERBIJSLAG VOOR IEDER Regering laat nagenoeg onaangetast Karei Doorman in Hollandia Kongo dreigt met actie in Katanga Brussel: zaak die Afrika aangaat KONINKLIJKE SCHEPEN VERSCHEEPT mm Wrekers zagen nazi voor Eiehmaim aan Amerika's zesde vloot versterkt Europese tabakscultuur I met ondergang bedreigd Aandeel Gemeentefonds moet omhoog tot 12.4 Eisen Afkeuring België en Frankrijk Hardnekkige brand in Utrechtse aluminiumfabriek arrestaties na schietpartij op strand in Algerije Berechting daders van aanslag te Paramaribo ScMmmel oorzaak mislukte oogsten In opbrengst rijksbelastingen: Jongen wilde kogel doorzagen: gedood Twee medewerkers geheime dienst in V.S. verdwenen SJïPfSBAG 2 AUGUSTUS 1960 IVEGENTÏEIVDE JAARGANG No. 4666 Premie lager Looncompeiisatic Verkeerde geëxecuteerd Onderwater-lancering van .Polaris' mislukt V eraiiderls Jk Rekruten naar museum le Overloon Premier Castro heeft absolute rust nodig "N J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze parlementsredaetie)' Na diep beraad heeft het kabinet-De Quay besloten, het ontwerp van een Algemene Kinderbijslagwet dat onder het laatste ministerie- Die es is ingediend, nagenoeg onaangetast te laten. Ook de tegen woordige regering wil dus het volgende bewerkstelligen: dier, assistent-secretaris-gene- raal van de V.N. die het secre tariaat leidt in afwezigheid van Hammarekjoeld. E KONGOLESE regering overweegt, naar verluidt, om zelf, met de hulp van vrije Afrikaanse landen, een actie tegen Katanga te gaan voeren als de Verenigde Na ties in gebreke blijven handelend op te treden. Premier Loemoemba heeft verzocht dat troepen van. de V.N. onmiddellijk naar Katan ga worden gestuurd. Hij deed dit verzoek maandag in een on derhoud met dr. Andrew Cor- ZELFSTANDIGHEID „TEELTRISICO™ s taking VaD eeü crasll*e loogont* iititrdsffl: Witte de WltbsttMt 30 Xelet. 110704 14 Lj aotw pemottv UL13 Poetsite No tatólS. tascötendleim aooonemeote» iö-ju—19-30 mm Zaterdag» 17IB aur Telefoon 119700. •.jteavenbASe'. auegenaplein 1 Telefoon 163467 (3 lUnen) Postbne 1091 Portglro No 434897. Klsehtendienst 18.3010.39 Telefoon 362569. CtotdreefttJ Strafwee 132 Teiet, «07O. Schiedam: Thotnee A Kempiestraat 5 s Telef. 65464. Abormemeritsprtlt «1 «nt oer week. 369 oef masod. 1 tM per kwartaal- Losae trammers IB «4«t Versehljnt degelijk» T-unua- (Geldig tot woensdagavond) WEINIG VERANDERING In Jict uiterste noorden van het land zwaar bewolkt met kans op enige regen. Elders opklaringen en hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 5.04 Maan op: .1.7.03 Onder: 30.37 Onder: 1.10 TIJDENS de tweejaarlijkse alge mene vergadering van het C.N.V. 'te Utrecht is verleden week ook en kele malen de winstdeling ter sprake gekomen. De vraag rees of de moge lijkheden hiertoe wel voldoende wor den benut. De heer C. J. van Mastrigt, voorzit ter van de chr. vakbeweging, dacht van niet. De resultaten van de vrijere loonvorming zijn meegevallen. Ook Het Vrije Volk" gaf dat jl. zater dag toe. Maar dat betekent nog niet, dat de beschikbare ruimte overal is verdwenen, en dat er nu verder geen mogelijkheden meer zouden zijn om de werknemers mee te laten delen in de overwinst, die in veel gevallen ter verdeling beschikbaar is. Ook de staatssecretaris voor de be zitsvorming, de heer Schmelzer, heeft daar in zijn rede voor het C.N.V. en kele opmerkingen over gemaakt. Hij wees erop, dat tot voor kort het col lega van rijksbemiddelaars in het al gemeen als een van de voorwaarden voor goedkeuring stelde, dat een winstdelingsregeling in de statuten tan de onderneming zou zijn vastge- legd. Aangezien dit een nogal ingrijpende tn ook tijdrovende zaak is, heeft dit op de invoering van winstdelingsstel- sels belemmerend gewerkt. Vandaar dat het college van rijksbemiddelaars van de regering opdracht heeft gekre gen een soepeler gedragslijn te gaan volgen. Voortaan zal een winstdclings- stelsel voor werknemers niet meer uitdrukkelijk in de statuten opgeno men behoeven te worden. Het is vol doende als dit bij reglement of ta de arbeidsovereenkomst wordt geregeld. Wel zal dan de regeling moeten vol doen aan het kenmerk van „een rede lijke continuïteit", m.a.w. zij zal niet incidenteel voor b.v. één jaar, maar wel voor een reeks van jaren moeten gelden. q OMS hoort men wel als bezwaar O tegen wlnstdeltagsregelingen aanvoeren, dat dc werknemers dan ook moeten delen in eventuele verlie zen, die de onderneming lijdt Hier is «en misverstand aanwezig. Bij de on derhavige winstdelingsregelingen gaat het om het verdelen van een stukje overwinst, óók onder de werk nemers. Zodra er niet meer dan nor male winsten worden gemaakt, .valt de winstdelingsregeling uit en komt zij dus niet in toepassing. In de metaalindustrie is voor de eerste maal van de soepeler gedrags lijn van het i allege van rijksbemidde- laars gebruik gemaakt. Nu bepaalde remmingen zijn weggenomen, mag men aannemen, dat ook elders van de geboden mogelijkheden gebruik zal worden gemaakt Verschillende stel sels van winstdaling zijn denkbaar- Dat kunnen de betrokkenen in onder ling overleg uitmaken. Ook hier 2ijn differentiatiemogelijkheden, i Naast de winstdeling blijft ook de igepremieerde spaarregeling de aan dacht opvragen, als middel tot vor ming van een stukje duurzaam bezit. Stimuleren in deze richting blijft noodzakelijk, want nog steeds is een veel te gering percentage werknemers nl. hoogstens 10 15 pet. in de gelegenhe'.d van hier liggende moge lijkheden tot het benutten van ontsta ne economische ruimte gebruik te maken. Ij E'ke Nederlander, hoe groot zijn inkomen ook mag zijn, kan aanspraak maken op kinderbijslag vanaf het derde kind. 2 Daartoe wordt een volksverzekering ingevoerd (premie: 2 procent, met in achtneming van de inkomensgrens van 7450 gulden). 2 Be thans geldende kinderbijslagwet voor loontrekkenden blijft enkel voor het eerste en tweede kind gehandhaafd. Voor het eerste en tweede kina uit de gezinnen van het overheidsperso neel wordt een aparte regeling getroffen (de ambtenaren zullen daar niet op achteruitgaan). IJ De noodwet Kinderbijslag klein» zelfstandige» verdwijnt. Wie er nu onder vallen, moeten worden overgeheveld naar de Algemene Kinderbijslagwet, wat voor hen een verdubbeling vaa de kinderbijslag betekent. Rollende, door de k"uvels weerkaat ste echo's van 83 daverende saluut schoten hebben vanmorgen vroeg heel Hollandia gewekt, toen smaldeel V de Humboldtbaai binnenvoer. Deze sa luutschoten waren afkomstig van de „Karei Doorman" en werden beant woord door de op de rede van Hol landia liggende „Piet Hein". Zeker drieduizend inwoners van Hollandia zagen de „Karei Doorman", die daartoe gebruik maakte van de stuwkracht van vliegtuigmotoren, om acht uur afmeren aan de nieuwge bouwde betonnen steiger, kort daarop gevolgd door de „Groningen" en de „Limburg". Het tankschip „Mijdrecht" ging voor anker in de Humboldtbaai. Om half elf bracht gouverneur Plat ted een bezoek aan de commandant van het smaldeel, commandeur A. P. Ferweröa, waarna de commandant zeemacht Nieuw-Guinea aan boord ging. Het eerste konvooi van de 42ste ge vechtsgroep van de vierde Nederlandse divisie onder commando van generaal- majoor F. van der Veen, die drie weken in La Courtine oefeningen heeft gehouden, heeft maandagmiddag de te rugreis naar Nederland aanvaard. Het konvooi omvat een honderdtal voer tuigen en vijfhonderd man. Bij Bourges zou een konvooi pas seren dat van Nederland op weg is naar La Courtine. D De uitkeringen krachtens de Alge mene Kinderbijslagwet zullen even hoog zijn als die welke nu ingevolge de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden worden betaald. Deze zijn voor het eerste kind: f56.16 per kwartaal, voor het tweede en derde: f 61.62 per kwartaal, voor het vierde en vijfde: f82.68 en voor het zesde en de daarop volgende kinderen: f91,26. De premie die de regering op het oog heeft 2 procent van het inkomen is lager dan die welke in 1957 door het kabinet-Drees werd voorgesteld (2.2 procent). De werknemer moet haar be talen. Overigens is de regering van plan, de verlaging van de premie die de werkgever op het ogenblik krach tens de kinderbijslagwet voor loontreik- kenden moet storten deze wet zal in de toekomst immers slechts voor het eerste en tweede kind gelden aan te wenden ter compensatie van het pre miebedrag dat de werknemer op tafel zai moeten leggen. En wat meer is: de regering wil de loontrekkers een volledige looncompen- satie geven. Voor het overige ziet ze deze kwestie liever pas in het geding gebracht, wanneer de wet in werking treedt* Intussen wil ze niet bij voorbaath ontkennen, dat dit streven naar vol komen schadeloosstelling in bepaalde gevallen tot overcompensatie zou ktm- nen leiden. Maar daarover moet nie mand zich verontrusten, vindt ze: die overcompensatie zal zeker niet zo'n om vang aannemen, dat ze waarneembare economische effecten teweeg brengt. :.V b 'wj ;I Indien men er niet in slaagt de kwes tie Katanga spoedig op te lossen, zou een nieuwe golf van onlusten kunnen ontstaan, die de Kongolese regering ertoe zou kunnen brengen het vertrek te eisen van de VN-troepen en recht streekse hulp te vragen van bepaalde landen. Radio-Moskou heeft maandag ver klaard, dat secretaris-generaal Ham- marskjoeld „door zijn meer dan ver zoenende houding de Belgische aan vallers in Kongo steunt." De Kongolese jeugdbeweging heefi haar afkeuring uitgesproken over de aanwezigheid van blanke troepen van de VN in Leopoldstad. Zij noemde dit een „imperialistisch komplot" en een schending van het besluit van de VN dat slechts Afrikaanse troepen zouden worden uitgezonden. In een manifest werden alle politieke partijen opgeroe pen tot nationale eenheid tegen de „verrader" Tsjombe en werden alle westelijke mogendheden op heftige wijze aangevallen. De resolutie was tekenend voor de sfeer van wantrouwen tegenover het Westen, die in een aantal Kongolese nationalistische bewegingen heerst. Hammarskjoeld hoopt nog steeds dc kwestie Katanga op vreedzame wijze op te lossen. Hij wacht in Leopoldstad op de terugkeer van zijn politieke ad viseur "Wieshoff, die geprobeerd zou hebben de Belgische regering te over reden zich te houden aan de resolutie van de Veiligheidsraad en niet te be letten dat de strijdmacht vaat de V.N. zich gaat vestigen in Katanga. De Belgische minister van Buiten landse Zaken "Wigny heeft gisteren met zijn Franse ambtgenoot Gouve de Murviïle besprekingen, gevoerd over de "toestand in Kongo. ''r: Cotrve de Murville heeft Wigny verzekerd, dat Frankrijk België inzake Het Amerikaanse tijdschrift „Look" beschreef gisteren in een artikel hoe een groep „onwettige wrekers" kort na de Tweede Wereldoorlog in Oostenrijk een voormalige Duitse nationaal-socia- iist ontvoerde en terechtstelde, in do mening met Adolf Eichmann te maken, te hebben. Het artikel is geschreven door twee voormalige officieren van het Israëlische leger. De „terechtstelling bij vergissing" was een episode in de jacht op de wer kelijke Eichmann. De „wrekers" hadden vastgesteld dat» mevr. Eichmann, die destijds Oosten rijk bezocht, in gezelschap van haar broer een bezoek had gebracht aan een. man, die te zamen met anderen er gens in een afgelegen streek van Oos tenrijk in een hut woonde. Zij dachten er zeker van te zijn dat deze man Eichmann was en zij wacht ten avond aan avond geduldig in de omgeving van de hut hun kans af. zy drongen toen de hut binnen en namen de man, die zij voor Eichmann hielden, mee. Deze bezrwoer hen, dat hy Eich mann niet was. De „wrekers" hechtten, hier echter geen geloof aan. Zij brach ten hem naar een nog afgelegener streek over, waar zij hem zonder meer terechtstelden. Later bleek dat hun slachtoffer weliswaar een vroegere nationaal-socialist was, doch niet de gezochte Eichmann. Kongo zal blijven steunen. Frankrijk meent, dat de toestand in Kongo „ver ontrustend" is, niet zozeer als gevolg van het feit, dat de troepenmacht van de "V.N. in Kongo onvoldoende is als wel door het ontbreken van gezag van. de Kongolese autoriteiten. Niet de mi litaire doch de economische toestand baart zorg, zo werd gezegd. Op de vraag of de Belgische troepen, uit Katanga zullen worden terugge trokken, wanneer een dergelijk ver zoek wordt gedaan, zei minister Wig ny: „Katanga is geen Belgische maar een Afrikaanse kwestie. Wy hebben Kongo als een geheel onafhankelijk heid verleend. Vanaf dat moment heb ben wy geweigerd ons in de binnen landse aangelegenheden van Kongo te mengen. Wat betreft de Belgische troepen,, die zijn in Katanga om de veiligheid te waarbofgen. De noodzaak van hun aanwezigheid is daarom een zaak voor de Ver. Naties", aldus Wigny. Voor de kust van Cape Canaveral heeft een Amerikaanse duikboot de „George Washington" maandag on der water een Polaris-raket afgevuurd. De lancering met behulp van samengeperste lucht en het ontste ken van de raketmotoren verliepen volgens plan, maar na enkele secon den moest de raket, die uit de koers raakte, worden vernietigd. Het was de eerste mislukking na drie geslaagde onderwater-lanceringen gedurende de afgelopen twaalf dagen. Zaterdag legde een polans een afstand van 1700 km af. De Amerikaanse zesde vloot, in de .Middellandse Zee, «al worden ver sterkt met een derde vliegdckschip, aldus heeft het ministerie van Marine InWashington medegedeeld. De vliegdekschepen „Forrestal" en Franklin Delano Roosevelt" zullen de volgende maand worden vervangen door de „Independence", de „Saratoga" en dc „Intreplde". De zesde vloot, die ongeveer vijftig schepen omvat, komt hierdoor over e.a. 200 vliegtuigen te beschikken. De „Forrestal" en dc „Franklin De- iïno Roost.velt" gaan naar de Atlan tische vloot. De zevende vloot, die o.m. m de atraat van Formosa patrouillert, telt He' aantal slachtoffers van de schiet- van Tipasa, waar Algerijnse re- ■SUen zondag het strand vol badende «ensen onder vuur namen, is maandag «stegen tot twaalf. Een zwaar ge won- «'•verleed in het ziekenhuis. De groot scheepse achtervolging, die het Franse I. e.ea kwarDcr na de aanval Inzette "'«t tot dusver twee arrestaties op- «leverd. JTwse mannen, gekleed In uniformen an het Algerijnse rebellenleger, wer- na een kort vuurgevecht gevangen «nomen. Men meent, dat aan de over- l°' ongeveer twintig terroristen heb- j„D deelgenomen. Zy zijn daarna ver- Pra6060, ln öe heuvels, die door het ranse leger geheel zijn afgesloten. 130 schepen en 250 gevechtsvliegtui gen. Aan de vliegdekschepen „Ons- kanv" en „Tiecmderoga" en het super- vlieëdekschip „Ranger" zullen volgend laar twee super-vliegdekschepen wor den toegevoegd: de .Kitty Hawken de „Constellation". In Paramaribo is een rechtszaak be gonnen tegen zes personen, die ver dacht worden het vorige jaar in de nacht van 14 op 15 april een ontplof fing te hebben veroorzaakt by de wo ning van de heer J. A. Pengel, fractie leider van de Nationale Partij in de Staten van Suriname. In de dagvaarding is het volgende ten laste gelegd: Er werd een aanslag ondernomen met het oogmerk een omwenteling te weeg te brengen of samenspanning daartoe. Uitlokking tot moord of tot het opzettelyk toebrengen van zwaar licha- melyk letsel. Overtreding van de vuurwapen- WGt» In enkele gevallen zijn de verdedi gers eerst na drie maanden tot de ver dachten toegelaten, De heer J. Hardeman (39) uit Wou denberg, die op 14 juli ernstige brand wonden opliep toen brand ontstond in een ketel, waarin hy met een collega aan het werk was, is te Utrecht over leden. Zijn collega S. Wolfswinkel overleed op de dag van het ongeluk. (Van een onzer verslaggevers) Een "bijzonder hardnekkige brand in de pastafabriek van de Ned. Alumi niumfabriek te Utrecht (met zeven stralen is bij voorbeeld een half uur lang op één vierkante meter gespoten) heeft de Utrechtse brandweer vannacht handenvol werk bezorgd. Na een ontploffing (waarschijnlijk van benzine) vloog omstreeks halftien maandagavond de pastafabriek aan het Amsterdam-Rijnkanaal In brand. Het vuur breidde zich zeer snel uit.. De pasta bestaat voor zestig procent uit aluminium en verder uit terpen tine en paraffine, hoogst brandbare stoffen, die door de hitte-ontwikkeling in het aluminium steeds verder ont vlamden. Gelukkig woedde de brand in de produktieafdeling; de grote voorra den stonden in een gebouw ernaast. Omdat gevaar voor ontploffingen niet denkbeeldig was, bestreed de brandweer het vuur eerst van buitenaf, om pas later van binnenuit de aanval te openen. Een personeelslid, de heer Van den Tempel, was door de eerste ontploffing zo overstuur geraakt, dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Ongelukkigerwijs was het hoofd bedrijf wegens vakantie gesloten, zo dat de bedrijfsbrandweer afwezig was. De stedelijke brandweer was daar echter van op de hoogte gesteld, zodat men onmiddellijk met groot materiaal uitrukte. De produktieafdeling heeft veel van vuur en water geleden, Ongetwyfeld zal dit de afwerking van lopende orders vertragen. De omvang van de aanzienlijke schade is nog niet bekend. Koninklijke schepen varen op het ogenblik - aan boord van een ander schip naar de blauwe en lauwe wateren van de Middellandse Zee, waar het koninklijk gezin ze deze maand tijdens zijn vakantie vaarklaar zal vinden. Het jacht „Piet Hein" en de Lemsteraak van prinses Beatrix, de „Groene Draeck", werden gis termiddag in de Amsterdamse haven aan boord van het vracht schip „Neder Ebro" getakeld, waarna dit schip van de Maat schappij „Nederland" koers zette naar Siracuse op Sicilië. De beide kostbare vaartuigen werden met het eigen Iaadmate- riaal van de „Neder Ebro" aan boord gehesen. Vooral bij het laden van de 130 ton metende „Piet Hein" keken de deskundi gen met spanning toe, maar alles verliep geheel naar wens. De fotocombinatie toont de „Piet Hein" en de „Groene Draeck" stevig vastgesjord als deklast aan boord van de „Neder Ebro". (Van onze correspondent) In de Middenlimburgse plaats Heyt- buizen is de 16-jarige Pieter van Hore dodelijk getroffen door een stalen ko gel van een geweerpatroon. De jongen had het projectiel vast geklemd en wilde het door midden zagen. Op een gegeven moment ont plofte de patroon en werd de jongen in de hartstreek getroffen. Hij zeeg in eikaar en overleed kort na het ongeval. Het aandeel van - het gemeentefonds in de opbrengst der rijksbelastingen moet verhoogd worden tot 12,4 proeent, menen de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken. Voorts zijn zij van oordeel, dat de nieuwe regeling van de financiële verhouding rijk gemeenten vafn I januari 1960 af zou moeten gelden. Dit blykt uit een. memorie van ant woord, die de bewindslieden bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Volgens hen biedt het desbetreffende wetsontwerp zowel de gemeenten als de colleges van Gedeputeerde Staten voldoende mogelijkheden hun streven naar financieel evenwicht in de be grotingen praktisch in toepassing te brengen. De regering is bereid de financiën van de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten aan een zekere sa nering te onderwerpen. Nog onder de bestaande regeling wil de regering daarom bij de sub jectieve herziening der algemene uitkering uit het gemeentefonds óók rekening houden met de oorzaken, waardoor het evenwicht in de finan ciën van een gemeente kan zyn ver stoord. Ze wil daarin de dienst 1958 en zonodig zelfs die van vorige ja ren, benevens de vermoedelijke uit komsten van de dienst 1959 betrek ken. Van haar kant zal zo'n gemeente echter eveneens aandacht moeten schenken aan de vraag, hoe ze in haar tekort kan voorzien. Mogelijk kan ze bepaalde belastingen verhogen; wel licht ook kan ze haar reserves aan spreken. Die reserves moeten natuurlijk niet worden uitgeput; dat zou de moellyk- heden alleen maar een paar jaar ver schuiven, maar de bewindslieden heb ben toch wel de mogelijkheid op het oog, dat gemeenten, die over belang rijke reserves beschikken, deze mede. gebruiken om het tekort in de eerste jaren van aanpassing aan de nieuwe regeling te overbruggen. Financiële zefstandigheid van de ge meenten in absolute zin is volgens de regering niet meer te verwezenlijken. Dit houdt in, dat baars inziens de ge meenten niet meer voor een „zeer be langrijk deel" in hun behoeften kun nen voorzien door zelf belastingen te heffen. Een meer beperkte zelfstandig heid is volgens de beide ministers echter wèl voor verwezenlijking vatbaar. De regering streeft er dan ook naar de communale belasting middelen te verruimen, vooral ten behoeve van die uitgaven, waar van de gmeeente de vrije keus heeft ze te doen of na te laten. Ter bevordering van die zelfstan digheid zou -het gemeentelijk belas tinggebied uitgebreid moeten worden met een potentieel van 150 a 175 mil joen gulden per jaar. Achteruitgang door de nieuwe rege ling kan voorkomen worden door een garantie-uitkering gedurende een pe riode van zes jaar. Voor de gevallen, waarin achteruitgang na het verstrij ken van deze termijn onjuist zou zijn, biedt het wetsontwerp aanpassingsmo- gelykheden, aldus de bewindslieden. (Van een onzer verslaggevers) DE gehele Westeuropese tabakscul tuur dreigt dit jaar 'voor altijd verloren te zullen gaan. In de meeste Westeuropese landen richt een hard nekkige schimmel, de blue mold, na melijk grote schade aan, zodat de ta bakstelers voor een ramp staan. Reeds enkele jaren waart deze schim mel rond. Ze is afkomstig uit Austra lië en moet via Engeland het vasteland hebben bereikt. Vorig jaar werd de oogst in het Nederlandse tabakscen trum, de streek tussen Amerongen en Rhenen, grotendeels verwoest. Ook daar staat men dit jaar voor een nieu we catastrofe. Door voor de ziekte gunstige klima tologische omstandigheden is de uit breiding de afgelopen winter bijzonder snel gegaan. In Zuid-Duitsland, waar rond 60.000 gezinnen van de tabaks teelt leven, verwacht men voor mil joenen marken schade. In België (West-Vlaand eren) is ne gentig procent van de oogst al mislukt. In Frankrijk, met name in de Elzas, is driekwart van de oogst volkomen mislukt. Ook uit Oost-Duitsiand komen alarmerende berichten. Men vreest, dat de ziekte zal overslaan naar Italië en de Balkan. Tegen deze schimmelinfectie is weinig te doen. Men kan wel kiem- vrije zaaibedden maken, maar als het plantmateriaal in een oud bed wordt overgezet, duikt de ziekte opnieuw op. Bespuiting is onmogelijk, omdat men in het dichte tabaksgewas nooit alle plantdelen kan bereiken. Ook wordt als oplossing een vruchtwisse ling van de akker aanbevolen, maar de uitslag is niet immer gunstig. De Nederlandse regering schijnt vooralsnog niet geneigd te zijn de telers financieel tegemoet te komen. Het rijk beschouwt deze ziekte als een HET front, dat gisteren In de noor- delyke provincies plaatselijk nog meer dan 10 millimeter regen ver oorzaakte, heeft zich verplaatst naar de Duitse Bocht en vorm nu geen bedreiging meer voor het weer in ons land. Intussen Is ln Frankrijk In de hogere luchtlagen een depressie aan gekomen, die met koude, onstabiele luent gevuld is. Deze onstabiele lucht biyft ook over ons land stro men. De temperaturen zijn iets be neden de normale waarden. Het weer blijft de komende paar dagen veranderlijk, aangezien op de oceaan de depressieactiviteit weer wat toeneemt. normaal teeltrisico. Bovendien heeft de teelt bij ons niet die omvang als by voorbeeld in West-Duifsland. Men vraagt zich inmiddels af of een grootscheeps Europees onderzoek geen redding kan brengen. De EPPO (Euro pean Plant Protection Organisation) zou de aangewezen instantie zijn. Wanneer er niets gebeurt is de Euro pese tabakscultuur onherroepelijk ver loren en dan zal een eeuwenoude cul tuur van de Europese bodem worden weggevaagd. Twee wiskundigen, die in dienst wa ren van de Amerikaanse geheime dienst zijn waarschijnlijk verdwenen. De twee betrokkenen, Bernon. Mitchell en "William Martin, waren op 24 juni tegelijk met vakantie gegaan. Zij hadden respectievelyk op II en 18 juli in Washington moeten terugkeren. Naar gebleken is zyn. zij niet aange komen in de plaatsen, waar zij hun vakantie zouden doorbrengen. De twee wiskundigen hadden van 1953 tot 1956 samen bij de Amerikaanse marine ge diend. De Amerikaanse FBI en ook de po litie van tal van plaatsen zyn gewaar schuwd. In een communiqué van het ministe rie van Defensie werd later meege deeld, dat de beide mannen plaatsen hadden gereserveerd aan boord van een vliegtuig naar Mexico, Er zyn aanwijzingen, dat zy in de Mexicaanse hoofdstad zijn aangekomen. (Van onze correspondent) lil het vervolg zullen alle dienst plichtigen, die gelegerd zyn in de Fre- derik Hendrikkazerne te Blerick, een bezoek brengen aan het oorlogsmuseum te Overloon. Vooraf wordt hen een in structie gegeven omtrent de expositie. Een bezoek aan dit museum zal als een vast onderdeel worden opgenomen in het oefenschema voor de recruten. Premier Fidel Castro van Cuba heeft maandag van zijn dokters absolute rust, „lichamelijk zowel als geestelijk" voor geschreven gekregen. Dit staat in een medisch bulletin dat maandag gepubliceerd werd in het re geringsblad „Revolution". Als reden wordt genoemd dat Castro nog her-

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1