Juist gebleken initiatief BESLISSING BIJ HAMMARSKJOELD Nog geen V.N.-troepen naar Katanga? België s ambassadeur moet Kongo verlaten Bom-affaire in Suriname Spoorwegen werken mee aan walletjesfilm Jonge vrouw dag na bruiloft verongelukt VEEL DODEN IN ZEER ONVEILIG VERKEER Reeks ernstige Generalissimo Trujillc aan de kant gezet? Butler kon niet goed opschieten met de heer Armstrong Jones Grote zuivering in O.-Duitsland ongelukken Bemande X-15 3.440 km/u Prinses Irene bezocht „Floriade" -J r Loemoemba Grote vertoning Uitgewezen Geen opnamen in Centraal Station Ambassadeur van V.N.-delegatie F Ned. auto's botsten in Duitsland: dode, 6 gewonden Vrijlating geëist piloten RB-47 r ECHTGENOOT GEWOND VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 "N _y Directeur: H UlU HUIG NEGENTIENDE JAARGANG No; 4669 "*N V. In kringen, die in nauw contact staan met secretarisgeneraal Ham- marskjoejd werd vernomen, dat de bevelen voor het Vertrek op za terdag slechts „niet-officieel" zijn ingetrokken. De bevoegdheden van dr. Bunehe zijn van dien aard, dat hij eerst overleg moet plegen met Hammarskjoeld alvorens een belangrijk besluit over troepen bewegingen te kunnen nemen. Bestuurder van Weense tram onbekwaam? Vader van acht kinderen bij arbeid omgekomen Sterke manin Dominicaanse republiek Opzienbarend my." Vrij zonnig Witte de Withslraat Iel et 110700 10 U Postuut 1112 PosW.rü No 4Z4S19 KJsctiteiKlienst aöonnetnemen ls jij19 30 au* Zaw-rditz? 17—18 uui Teietoos 116700 Huvcen-jplein l Telefoon I8344J7 iS lijnen) Postbus 1091 Postziro NO *24867. Klantendienst 1B.30~19.30 Telefoon 362360 Snolwee 132 Teiet «370. Thomas 6 Kemnisstraat 6a Telef. BS*51. Ahonn-menTsprlls at Cent per weelc t 2.63 ner maand t tM opt ïrwartaaL Losse nummers 16 cent Verschijnt daeelt!4* Botterdam: '«-Gravenhage Dordrecht: Schiedam: TixrUM' (Geldig tol zaterdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op 5.09 Onder: 20.22 Maan op: 19.45 Onder: 4.17 HET Internationaal Christelijk Vak verbond bestaat veertig jaar. Het werd te 's-Gravenhage in 1920 opge richt. Het verbond droeg toen een sterk Europees stempel, want alleen orga nisaties uit dit werelddeel sloten zich aan. Daarbuiten waren de contacten nog gering. Het toen genomen initiatief is juist gebleken, want bet I.C.V. is in veertig jaren uitgegroeid tot een organisatie van wereldformaat. Er zijn thans 56 na tionale vakverbonden en elf vakinter- nationales bij aangesloten, in totaal omvattend ongeveer zes miljoen werk nemers. En nog steeds melden nieuwe organisaties zich aan. Gevestigd te Brussel, heeft het verbond thans hulp- secretariaten te New York, te Ge neve, te Parijs en te Luxemburg. Deze plaatsnamen spreken voor zich zelf. Het betekent, dat in de officiële instanties op internationaal niveau het verbond overal meetelt. Het verbond beschikt verder over een internationaal solidariteitsfonds voor de achtergeble ven gebieden, beeft regionale organisa ties in Europa, Afrika en Latijns-Ame- rika en is er ook toe overgegaan een internationaal vormingsinstituut voor vakbewegingsleiders in het leven te roepen. ÏN de eerste jaren van zijn bestaan heeft het verbond, toen geleid door bekende figuren als P. J. S. Ser- rarens en wijlen H Amelink de vroegere algemeen-secretaris van de chr. vakbeweging hier te lande een harde strijd moeten voeren met de so cialistische Internationale. Deze organisatie wenste het I.C.V. niet te erkennen, betwistte de manda ten van de afgevaardigden naar de In ternationale Arbelds Organisatie te Genève en bracht de zaak zelfs voor het Permanente Hof van Internationa le Justitie. Gedreigd werd, dat alle af gevaardigden van het I.V.V. de Inter nationale Arbeidsconfcrentie zouden verlaten, indien de I.C.V.-vertegen- woordigers werden toegelaten. Daar door zou het werk van de I.A.O. prak tisch worden lamgelegd. Het Hof stelde intussen in zijn uit spraak het I.C.V. in het gelijk en wees de stelling af, dat de sterkste organi satie de dienst had uit te maken, daar' mee handhavend het beginsel, dat de arbeiders vrij zijn om zich te organi seren zoals zij het willen. Het socialis tisch dreigement werd nooit uitge voerd. T HANS is de situatie zo, dat het I I.C.V. aan de sociale ontwikke ling in de wereld een zeer waardevol le bijdrage verleent en dat zijn stem ook overal gehoor vindt. Dat blijkt o.a. uit het jubileumnummer, dat dezer da gen verscheen en waarin hooggeplaat ste persoonlijkheden uit de I.A.O., de Ver. Naties en de Unesco hun geluk wensen aanbieden en daarbij tegelij kertijd getuigen van hun waardering voor. de arbeid van het verbond. Het Int. Chr. Vakverbond, waartij oo.-c de evangelische vakbewegingen uit diverse landen zijn aangesloten en die voor hun eigen bezinning in 1927 de Prot, Chr. Arbeiders Internationale oprichtten, staat thans voor proble men, waarvan het zich bij de oprich ting nauwelijks een voorstelling heeft kunnen maken. Bij de jubileumviering in oktober te Brussel zal ongetwijfeld tot uiting komen, dat het voor zijn taak, ook in het huidige wereldverband, at Iermmst terugdeinst en tot samen werking op elk niveau bereid blijft, "uts het eigen karakter van het ver- ond volledig erkend wordt en de ge- i aardigbeid anderen geen ge weid wordt aangedaan. Honlrlreiiac'eur IJl J A H J r> HKIIiNS SIA)T T SJOMBE, premier van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga, blijft zich hardnekkig verzetten tegen het binnen trekken van troepen der Ver. Naties. Na afloop van het on derhoud, dat hij gisteren met de plaatsvervangende secreta ris-generaal der V.N., dr. Bunche, heeft gehad, verklaarde Tsjombe, dat de komst van de V.N.-troepen naar Katanga op zater dag a.s. is uitgesteld. breken van de diplomatieke betrek kingen met België. Op een vraag of het verbreken van diplomatieke be trekkingen betekent, dat de Kongo lese regering Belgische financiële en technische hulp van de hand wijst, antwoordde de minister bevestigend In Marokko heeft de Kongolese pre mier Loemoemba gisteravond in Rabat een conferentie voorgesteld van alle on- (Zie veraet -s, fe kol.) Een bloedonderzoek heeft uitgewezen dat de bestuurder van de Weense tram welke met een grote snelheid op' een andere reed, anderhalve liter wijn moet hebben gedronken. Ooggetuigen had den reeds het vreemde gedrag van de man opgemerkt. Zoals bekend zijn achttien mensen om het leven gekomen en velen gewond. Katanga wacht thans op het besluit van Hammarskjoeld, die het rapport van Bunche over ziin besprekingen met Tsjombe bestudeert. De regering van Katanga bad giste ren van de aankomst van dr. Bunche een grote vertoning gemaakt, maar hij zag er weinig van. Op alle kruispunten van wegen en op alle pleinen van de stad waren vlagge- stokken geplaatst met vlaggen van Ka- tanga rood, groen en wit met drie koperen sterren als symbool van de mi nerale rijkdom van het land - Dit vlagvertoon was kennelijk bedoeld als een demonstratie, dat Katanga een vrije, onafhankelijke staat is. Bunche reed van het vliegveld snel naar een hotel buiten de stad en van daar via de buitenwijken van de stad naar Tsjombe's ambtswoning. Hij zag niets van de lange rijen mannen, die naar het grote militaire kamp by zijn hotel liepen of fietsten. Zij arriveerden by honderden in dat kamp. Zfj zongen vaderlandse liederen en lieten zich inschrijven voor militaire dienst tegen de V.N.-troepen, die zater dag in dat land verwacht werden. Premier Tsjombe heeft dr. Bunche gisteren een lang memorandum over handigd waarin wordt uiteengezet waarom Katanga gebruik heeft ge maakt van het zelfbeschikkingsrecht en waarin nogmaals wordt geprotesteerd tegen het zenden van troepen der V.N. De komst van deze troepen, aldus het memorandum, betekent een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Katanga, omdat zij de centrale regering de gelegenheid moet bieden haar gezag in Katanga te vestigen. De Belgische ambassadeur in Kongo, baron Van den Bosch, is door de Kon golese autoriteiten uitgewezen. Hij moet voor maandag het land verla ten, zo heeft een Kongolese woordvoer der donderdag bekendgemaakt. Op een persconferentie verklaarde de Kongolese minister van Voorlich ting Kasjamoera, dat de uitwijzing van de Belgische ambassadeur he\ rechtstreekse gevolg is van het ver- De *44-jarige heer G. de Jong uit Ursem is donderdagmiddag, tijdens zijn werk in dienst van 'de coöperatieve werktuigenvereniging „West-Friesland" op slag gedood bij een ongeval op de boerderij van de heer C. Wagemaker te Sijbekarspel. Zijn kleding werd gegrepen door de aftaka3 van een trekker, waarmee een gasblazer werd aangedreven. De heer De Jong was sinds zeven jaar wethouder van de gemeente Ursem voor de KVP. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. ,D\Nederiandschc Spoorwegen heb-( „walletjes", weigerden zij een film- aan a 'llun Medewerking- ontzegd vergunning af te geven. Laf>i!,««!ia!taansc gegist ut" - hyift nogal wat stof doen opwaaien: «ciano Emmer over de Amsterdam- I de Italiaanse gezant heeft zelfs ge- Emmer over de Amsterdam b.t "Walletjes" maakt. Johi- s£?,nario van de film. die waar- Si "Het meisje achter het ven- ga?.t heten, is een scène opge- l v 1 "d!e 2'ch ZOU moeten afspelen fiL, Centraal Station in Amster- am, waar een Belgische stoomtrein I,'" ,ee" Italiaanse mijnwerker aan- I--!, .mijnwerker is uit Flenu in let ken ken ttujndistrict de Borinage vertrok- üm m Amsterdam contact te zoe tournet een der walletjesfiguren, ji-,L C scène had men van de Bel- Mscne spoorwegen de medewerking - L,Iefen- Het treintje zou namelijk i Amsterdam stomen en alles was M daar opnamen te maken. e" de Nederlandsche Spoorwegen «i ®Venwel lucht van kregen dat de <m voornamelijk zou handelen over Praktijken op de Amsterdamse tracht, bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat te bemiddelen. De spoorwegen waren echter niet'te ver murwen, te meer daar men al jaren de strijd voert tegen de runners die voor het Centraal Station reizigers naar de waUetjes lokken. Men heeft de Belgische spoorwegen te verstaan gegeven, dat men de trein daar beter kon houden, omdat van filmen op het Centraal Station in Amsterdam geen sprake zou zijn. De scène is nu opgenomen op het sta tion van Antwerpen. De heer W. Bongerts (37) uit Uden is donderdagmiddag gedood, toen een dakconstructie boven hem instortte. Vijf bergbeklimmers twee Nieuw- zeelanders en drie Fransen, onder wie Etienne Picard.de zoon van de beroem de alpinist René Picard zijn donder dag op de Argentière in de Franse Alpen door een lawine meegesleurd en om het leven gekomen. De advocaat-generaal te Parama ribo heeft de volgende straffen geëist tegen de zes verdachten in de zoge naamde „Bom-affaire Pengel": Tegen R. A. F. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, tegen A. E. S. twee jaar en zes maanden, tegen G. K. drie jaar en zes maanden, tegen W. A. T. eveneens drie jaar en zes maanden, tegen G. H. N. P. zes jaar en tegen A. II. B. eveneens zes jaar. Voorts werd tegen de laatste twee verdachten verlies van burgerrechten voor een periode van vier jaar geëist, na het uitzitten van hun straf. Zoals bekend, staan deze verdachten terecht in verband met een ontploffing die veroorzaakt werd in de nacht van 14 op 15 april 1959 bij de woning van het Surinaamse Staten-lid de heer J. A. Pengel. (Van onze correspondent) EEN DAG NA HAAR BRUILOFT is mevrouw Beatrijs van der Weiden Lammertink (22uit Apeldoorn gister morgen bij een autobotsing te Echt (L.) zo zwaar gewond dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. Haar echtgenoot sinds woensdag, de heer Bernard van der Weiden (21), banketbakker in Apeldoorn, werd zwaar gewond. Het jonge echtpaar maakte in een kleine auto zijn huwelijksreis. De heer en mevrouw Van der Weiden waren op weg naar het buitenland waar zij wilden gaan kamperen. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg RoermondSittard even ten zui den van Echt. Het echtpaar reed in een file. Toen plotseling een voor hen rijdende vrachtwagen sterk afremde week de heer Van der Weiden naar links uit om een botsing te voorkomen. Op het linker weggedeelte naderde echter juist een vrachtwagen, die tegen de kleine wagen opreed. De'chauffeur van de vrachtwagen verloor bij de botsing de macht over het stuur en ramde vervolgens nog twee auto's. Het verkeer was, voornamelijk door de nieuwsgierigheid van andere auto mobilisten, meer dan twee uur ge stremd en moest worden omgeleid. Er hadden zich files van 60 tot 70 wagens gevormd, die voor- noch achteruit konden. Generaal Rafaél Trujillo, de „sterke man" van de Dominicaanse Republiek is benoemd tot ambassadeur bij de Ver enigde Naties. Naar verluidt zon zijn broer Hector, die woensdagr aftrad als president van de Republiek, een ambassadeurspost In Europa krijgen. Generalissimo Rafael Trujillo zal aan het hoofd staan van een Domini caanse delegatie van twintig man, die de komende zittingen van de Ver. Na ties in. New York zal bijwonen. Trujillo, die van 1930 tot 1938 en van 1942 tot 1952 president van de Dominicaanse republiek is geweest, was in 1952 korte tijd delegatieleider. Hij werd algemeen beschouwd als de man, die in de - Dominicaanse repu bliek de lakens uitdeelde. De benoeming van Rafael Trujillo heeft enig opzien gebaard. Als eerste officiële daad -heeft Balaguer reeds twee leden van de familie Trujillo uit de regering gewipt hl. de secretaris voor de strijdkrachten José Trujillo en de secretaris van -het kabinet van de president Luis Trujillo, De 53-jarige Balaguer, advocaat en auteur, is liberaal wat zijn politieke instelling betreft. Hij is de eerste „on afhankelijke" president van de Domi nicaanse republiek in 22 jaar. De macht is sinds.véle jaren zonder on derbreking' in handen -geweest van de gebroeders Rafael en Rector Trujillo. Overigens roemde Balaguer genera lissimo Trujillo als „vader des vader lands". De Oostduitse regering heeft een grote zuivering gehouden onder het communistische partifkader. Meer dan tweehonderd partijfunctionarissen zijn in de provincie ontslagen. Dit nieuws is afkomstig van het anti-communistische „Informatie bureau West". Een rapport door dit bureau opgesteld, zegt, dat in de pro vincie ongeveer zestig eerste secre tarissen zijn „weggezuiverd", zeven tig tweede secretarissen en negentig partijfunctionarissen, die belast wa ren met propaganda en economische zaken, Het „Informatiebureau West" zegt, dat deze mensen tot zondebokken zijn gemaakt voor de heersende politieke onrust in de Oostduitse republiek en voor het falen van de regering op eco nomisch gebied. De zuivering wordt beschouwd als een verdere illustratie van de slechte toestanden in Oost- Buitsland, waar thans het ergste voed seltekort heerst sedert 1953. Huisvrou wen moeten weer in de rij staan, zelfs voor aardappelen en brood. (Van onze verslaggevers:) N deze drukke vakantietij d blijkt het verkeer in ons land bijzon der onveilig te zijn. Er gebeuren de laatste dagen opvallend veel ongelukken, waarbij dikwijls do den te betreuren zijn en relatief ook veel mensen ernstig gewond raken. Bij een verkeersongeval op de Rijks weg UtrechtZeist, ter hoogte van de Bunnikseweg in De Bilt, zijn donder dagavond om kwart over zes twee personen om het leven gekomen. Het zijn de 77-jarige ds. Joh. G. de Jongh uit Biltboven, en de 76-jarige heer R. K. Arkema, eveneens uit Bilthoven. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Arkema in zijn kleine personenauto, met ds. De Jongh en diens-echtgenote als passagiers, de rijksweg 'overstak. De beer Arkema was reeds op de noordelijke rijbaan, toen zijn auto werd gegrrepen door een vrachtauto, die uit de richting Zeist naderde. De personenauto tolde om zijn- lengteas en de drie inzittendenwerden eruit ge slingerd. De heer Arkema kwam onder een wiel van de vrachtauto terecht en was vrijwel op slag dood. Ds. Be Jongh werd zwaar gewond naar het Diaco- nessenhuis in Utrecht gebracht, waar hjj in de loop van de avond is over leden. Ds. Joh. G. de Jongh was emeritus predikant van de Evangelisch Lu- these Gemeenten. Hij is voorganger geweest te Zierikzee en -Amersfoort. In juii 1943 was hij met emeritaat gegaan. Mevrouw De Jongh-Stark liep bjj het ongeluk een schouderfractuur en ernstige snijwonden op. Vanmorgen tegen zeven uur is te Mijdrecht de tienjarige Hemde van Zwieten, die per fiets op weg was naar de kerk, aangereden door een zware vrachtauto met aanhangwagen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het tijdens het vervoer naar het zieken huis is overleden. De 52-jarige kruidenier A, Verkaik, voor wiens winkel de aanrijding ge beurde, liep naar buiten en overleed ter plaatses ten gevolge van de hevige schrik. Donderdagavond is de 61-jarige heer J. Meinds uit Stadskanaal in een zie kenhuis te Neu Uim (Duitsland) over leden na een ernstig verkeersongeval» dat verleden week bij Stuttgart gebeur- dede en ten gvolg waarvan -de hele familie Meinds in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De tweeeneen half jarig" 'Willy, het kleindochtertje van de heer Meinds, was reeds na enkele dagen aan haar verwondingen overleden. Mevrouw Meinds en haar dochter zijn nog in het ziekenhuis. 9 De 50-jarige weduwe C. M. van Bak uit Beverwijk, die woensdagavond gewond werd by een verkeersongeval te Limmen, is vanmorgen in het zie kenhuis te Alkmaar overleden. Een beeld van de autobotsing, die donderdagavond op de autosnelweg bij De Bilt aan twee personen het leven kostte. Bij Dibbersen op de autobaan tussen Hamburg en Bremen zijn gistermiddag twee Nederlandse auto's met elkaar in botsing gekomen. Daarbij is een Engels meisje van veertien jaar om het leven gekomen. Twee Engelsen en vier Ne derlanders 2Ü'n gewond opgenomen in het ziekenhuis te Bnchhoiz. 'Het ongeluk gebeurde, doordat van een in Rotterdam gehuurde auto een band sprong. De wagen vloog de baan voor de tegenovergestelde rijrichting op en kwam daar in botsing met een kleine personenauto van een familie uit Nieuw-Weerdinge. Na de botsing vlogen de auto's in brand. De dochter van. het Engelse echtpaar, dat de Rotterdamse auto had gebuurd, is aan brandwonden bezweken. Dé ouders van het meisje, de heer en mevrouw Lloyd uit Londen, zijn opge nomen in het ziekenhuis, evenals de vier inzittenden van de auto uit Nieuw-Weerdinge, de heer Van Op- heusden (40), zijn vrouw (38) en hun kinderen Henk (8) en Johannes (6), die allen zwaar gewond zijn. Twee postbeambten, die het eerst op de plaats van het ongeluk waren, heb ben de inzittenden uit de brandende wrakken bevrijd. De Zuidafrikaanse minister van De fensie Fouche heeft donderdag op een bijeenkomst met officieren van com- mando-eenheden en de burgerwacht, beide organisaties op basis van vrijwil ligheid, medegedeeld dat „wacht-pelo- tons" zullen worden opgericht ter ver sterking van de binnenlandse veilig heid. De 44-jarige butler Cronin heeft zijn ontslag genomen bij prinses Mar garet en Antony Armstrong Jones, aangezien hij niet goed kon opschie ten met zijn werkgever. Volgens Cronin had Armstrong Jones de gewoonte plichten waar te nemen die door het hoofd van de huishouding (de butler) moeten worden vervuld, zoals het uitbeta len van de lonen en het instrueren van nieuwe bedienden. De butler noemde dit „een ongelukkige split sing van het gezag". „Ik heb geruchten gehoord als zouden de heer Armstrong Jones en ik elkaar geslagen hebben", zei de butler verder. „Ik ben echter al te lang in dit vak om dergelijke dingen te laten gebeuren." De butler, die gekleed was in een klassiek grijs kostuum en glimmen- De man die de naam heejt van Engelands uolmaakste butlerThomas Croninheeft, na drie weken in dienst te zijn geweest bij de heer en mevrouw Armstrong Jones, ontslag genomen. Op de foto ziet men de „gentleman- butler" toen hij nog in dienst was bij de Arnerikaanse ambassadeur in Lon den, Whitney. Hy opent de deur voor koningin Elizabethdie destijds een diner bijwoonde op de Amerikaanse ambassade. de hoge schoenen, was verder niet te spreken over het feit dat hij Mar garets echtgenoot „Sir" moest noe men in plaats van „mr. Jones". Over prinses Margaret zei hij: „Hare Koninklijke Hoogheid was al tijd heel goed en vriendelijk voor De dag voordat zij meerderjarig werd heeft prinses IRENE samen met haar grootmoeder prinses Armgard door gebracht op de Floriade in Rotter dam, De Prinses, die haar grootmoeder in haar eigen wagen naar Rotterdam had gereden, toonde veel belangstel ling voor het rosarium Achet. De beide Prinsessen hebben co eer dan een uur lang op een bankjv gezeten om van de schitterende aanlsg te ge nieten zonder dat iemand uit de voortdurend langsparaderende men senstroom hen herkende. Vandaag vierde prinses Irene, haar ver jaardag met een lunch In de familie kring. Vanmiddag om vijf uur zou den achtereenvolgens een delegatie van de Prinses Irene-brigade en een delegatie van de federatie „Goud en Zilver" op Soestdijk geschenken aanbieden. Morgenavond wordt een feest gegeven voor vrienden, vriendinnen en ken nissen van de jarige Prinses. De Verenigde Staten hebben In een nota aan Rusland de vrijlating ge- eist van de twee Amerikaanse beman ningsleden, die het neerhalen van het verkenningsvliegtuig RB-47 op 1 juli hebben overleefd. In een officiële nota wordt de Rus sische weigering voor een onpartijdig onderzoek naar het incident onbegrij pelijk genoemd. „De Amerikaanse re gering kan uit deze houding slechts conculderen", aldus verklaart het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, „dat de Rusische regering voor persoonlij ke doeleinden deze twee mannen in onwettige gevangenschap houdt om hen af te zonderen van alle contact met de buitenwereld in een flagrante veronachtzaming van de internationale wetten en gebruiken". Het Amerikaanse experimentele vliegtuig X-15, dat wordt beproefd voor een vlucht naar de rand van de stra tosfeer, heeft gisteren een snelheid be reikt van 3.440 km per uur, de grootste snelheid, die ooit door een bemand toe stel is gehaald. De bemande raket werd gevlogen door de 39-jarige Joe Walker, een testpiloot in dienst van het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart. Het vorige record (3.340 km u.) werd 17 sept. 1956 gevestigd in een X-2 toestel door kapitein-vlieger Milburn G. Apt, die echter enkele minuten la ter om het leven kwam toen hij de macht over het toestel verloor en ver ongelukte. Het record voor conventionele straalvliegtuigen bedraagt 2.440 km u. Het werd op 15 dec. jl. gevestigd in een Convair F 106 deltatoestel. De X-15 werd met een „moeder vliegtuig" van het type B 52 tot op een hoogte van 13.500 meter gebracht boven het Silver Lake. Eenmaal los, stuurde piloot Walker zijn X-15 tot een hoogte van 23.500 meter, waarbij bij het nieuwe snelheidsrecord vestig de. Ten slotte maakte het toestel met de gekortwiekte vleugcis een lange glijvlucht naar dc in de woestyn ge legen vliegbasis, waar het tien minuten later landde. EEN krachtig gebied van hoge lucht druk strekt zich nu van Groenland tot over het zeegebied ten westen van de Azoren uit. Het blokkeert de circulatie op de Oceaan, zodat er van die kant geen storingen meer naar West-Europa kunnen komen. Boven Scandinavië bevindt zich eveneens een gebied van hoge druk. Daar omheen stroomt polaire lucht, die uit Noord-Rusland is gekomen, in de richting van Schotland. In West- en Midden-Europa blijft de luchtdruk tamelijk laag. De oude depressie in Noordwest-Duitsland is nu vrijwel opgevuld. Ze veroorzaakte vanmorgen alleen nog in de omgeving van Hamburg en Bremen zware be wolking en enige regen. Een andere depressie, die grotere activiteit vertoont, is via Spanje Z.- Frankrijk binnengekomen. Ze koerst naar de noordeiyke rand van de Alpen en veroorzaakt in Zwitserland, Zuid-Duitsland en Oos tenrijk regen. In onze omgeving bluft de. wind als gevolg van de bovengenoemde lucht verdeling noordoostelijk. Er kunnen daardoor nog enkele wolkenvelden uit Noord-Duitsland binnendrijven, maar in het. algemeen zal het. tamelijk zonnig blijven. D« kans op regen is klein.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1