Geen echte vrijheid Spoedzitting Veiligheidsraad Geen vertrouwen beleid van Zweed Afro-Aziatische waarnemers geëist VS.: Moskou verbergt iets in zaak-Powers Na staking 2000 man de slag weer OLYMPISCH STADSBEELD Oversteken is geen kinderwerk Russen vertrekken uit Rood Cliina Record van X-15 nog indrukwekkender D Complicaties Geen vertrouwen Ouders spreken met Sowjet-verdediger BIJ WERKSPOOR-UTRECHT Ontevredenheid over toonverschillen Maniak stak drie hooibergen bij Odijk in brand O' Kardinaal Wyszyiiski hekelt communisten in Polen STEEDS GROTERE KLOOF PEKIJNG- MOSKOIj? Vluchtende dief dóör ricochet gedood O.A.S. wil Cuba veroordelen Nu en dan zon r 998ê§imMê O' DINSDAG 16 AUGUSTUS 196» V J Directeur: H. DE RUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4678 V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ECRET ARIS-GENERAAL Hammarskjoeld heeft gister avond een nieuwe spoedzitting van de Veiligheidsraad over Kongo uitgeschreven. De zitting zal waarschijn lijk morgen of donderdag gehouden worden. Hammar skjoeld besloot tot deze stap, nadat premier Loemoemba in Leopoldstad verklaard had, dat de Kongolese regering geen vertrouwen meer heeft in het beleid van de secretaris-generaal. Hammarskjoeld zei. dat hij het nut hiervan niet inzag, aangezien de Veiligheidsraad niet vuor de aankomst van de Kongolese dele gatie bijeen zou komen. Vour zijn vertrek uit Leopoldstad zond hij een brief aan president Kasavoe- boe, waarin hij verklaarde het te betreuren, dat hij hem niet had kunnen bezoeken en mededeeïdé, dat zekere misverstanden waren gerezen. Kasavoeboe was in het zojuist onafhankelijk geworden Frans Kongo, als gast van pre mier Youlou, Loemoemba was cennelijk niet uitgenodigd, de on afhankelijkheidsfeesten bij te wonen. A. J. A. van der Steen te Eniielo overleden SPOORWEGBEVEILIGING IN PRINSENBEEK Nieuwe premier benoemd in Zuid-Korea m VJ BERICHTEN uit Joegoslavische en Oostduitse bron wijzen erop, dat de kloof tussen de Sow- jet-Unie en communistisch-Chüia als gevolg van ideologische me ningsverschillen steedt groter wordt. De correspondent van het offi ciële Joegoslavische persbureau Tanjoeg in de communistisch- Chinese hoofdstad Peking meldt vermoedelijk buiten de cen suur om dat tal van Russische skundigen op het ogenblik China veriaten. De officiële ver klaring voor deze uittocht is, dat de arbeidscontracten van de Rus sen zijn afgelopen, maar in Bel grado ziet men de ontwikkeling ais een gevolg van de steeds slech ter wordende betrekkingen tus sen Moskou en Peking. i •I lotterdam: Wins «te Wltbstram 36 Tel«. U670Q U. Pootbus uts Posteuo No «I4SM. Kiaohteodienst ttaonneirxmies löjo—10 30 oar Zaterdags 17IS uur Telefoon US700, Huvgempletn 1 Telefoon IS3*6'! <3 UinM) Posrtbue 1091 Postgiro No 424867. Klnehtendienst 18.3019.30 Telefoon 352569. Smdweg 132 Telef. «70. Thomas 8 Kempisstraat 8 a Telef. 85481. Abonnementsprijs 81 cent per week. I 7.55 per maand, I I* oer fcwartaaL 'Losse nummert IS sent. VereohUnt dwseJtJw '«-Gravenhoffe: Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot woensdagavond) NU EN DAN ZON Perloden met' zonneschijn, maar ook enkele plaatselijke buien. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Zwakke tot matige en langs de Waddcnkust af en toe vrij krachtige westelijke wind. Morgen: Zon op: 5.26 Maan op: 0.58 Ouder: 30.01 Onder: 16.47 P-- NDONESIË staat gereed op 17 I augustus zjjn jaarlijkse „vrij heidsdag" te vieren. Ter gelegenheid daarvan is de Raad voor het Nationale Plan met een rapport op tafel geko men, dat het land in acht jaren uit het economisch moeras moet helpen, waarin het geleidelijk verzeild is ge raakt. Volgens de eerste telegrammen is het een nogal grootscheeps plan. Ge durende de aangegeven periode zou het streven erop gericht moeten zijn de nationale schuld, die inmiddels tot niet minder dan 63 miljard roepia's is opgelopen, te vereffenen. Verder zou een doeltreffender ex ploitatie van de nationale reserve aan natuurlijke rijkdommen in het voor nemen liggen. Jaarlijks zou de Indone sische regering tot een bedrag van 30 miljard roepia's moeten investeren. HOE moet dat allemaal, nadat men eerst zoveel ervaren hulp het land heeft uitgejaagd? Plannen maken is niet moeilijk. Belangrijker is wat er van al die plannen terecht zal komen. De ervaring van een falend verleden doet niet veel goeds verwachten. Eens was Indonesië een welvarend land. Het voorzag de wereld van be langrijke grondstoffen en produkten. Thans kan het niet zonder hulp van buitenaf. De muntontwaarding heeft een ontstellende omvang aangenomen Economisch gezien balanceert het land op de rand van de afgrond. De opstandige beweging in de bui tengewesten verteert de krachten van het land. Al eerder gaf deze ontwik keling in Djakarta aanleiding tot grote politieke spanning. Daarom snoerde Soekarno het parlement de mond door het naar huis te sturen. Hü sprong over op het begrip „geleide democra tie" en is nu al enige maanden bezig een soort „parlement van nationale samenwerking" uit de grond te stam pen, dat alleen maar naar zijn pijpen mag dansen. Van oppositie zal straks geen sprake meer zijn. Indonesië viert morgen zijn „Vrij heidsdag", maar het is van de echte vrijheid verder af dan ooit. Breuk Loemoemba Hammarskjoeld s Het wereld-hoogterecord, dat eind vorige week door het Amerikaanse experimentele raketvliegtuig X-15 boven de luchtbasis Edwards is ge vestigd, bedraagt 41.605 meter en niet 39.928 meter, zoals eerder was gemeld. De Amerikaanse luchtmacht heeft de nieuwe cijfers bekendgemaakt na een zorgvuldige bestudering van de instru menten van de X-15 op de grond. Stajid. Oil of calif. keert een regelm kwart. div. uit van 0.50 Allied Chemical declareert een re-geLm. kwart. div. van 0.45. E berichten uit Indonesië sugge reren, dat bet land bij de ont wikkeling van het nationale plan're- kent op hulp van het buitenland. Dat zal wel zo zijn. Maar wanneer dat beroep fcz.t komt, zal Indonesië ongetwijfeld ervaren, welke ruïneuze gevolgen de hardhandige politiek der laatste jaren met haar onteigeningen en nationalisaties heeft opgeleverd.Het laatste vleugje- kredietwaardigheid is verspeeld. Gezonde financiële trans acties lijken in de toekomst uitgeslo ten. Iets anders is, of Indonesië erin zal slagen leningen op te nemen, die een uitgesproken politiek karakter dragen, waarbij de tegenstelling tussen West en Oost wordt uitgespeeld. Het land drijft al enige jaren op de kurk der politieke agitatie en is er uit dien hoofde bij herhaling in geslaagd kre dieten op te nemen. Waar is dat geld gebleven? Niemand die het weet. In elk geval in een bodemloze put. Te vrezen valt, dat het met de op brengst van eventuele nieuwe finan ciële transacties, of dat nu dollars of roebels zijn maakt niets uit, dezelfde kant op zal gaan. Hammarskjoeld is gisteravond uit Leopoldstad via Parijs naar New York vertrokken, waar hjj vanmiddag zou aankomen. De se cretaris-generaal ging niet in op verzoeken van Kongolese zijde, zijn vertrek naar New York 14 uur uit te stellen, om de Kongolese dele gatie in de gelegenheid te stellen hem te vergezellen. staan uit het jenden van militairen uit Zweden, van" wie de sympathie voor de Belgische koninklijke familie wel bekend is". De openlijke botsing tussen Loe moemba en Hammerskjoeld zal, naar (Zie vernet pag d. Ie kol.) Loemoemba bad Hammarskjoeld een brief geschreven blijkbaar zonder overleg te hebben gepleegd met zijn kabinet waarin bij schreef, dat hij zijn vertrouwen in de V.N. niet had verloren, maar dat het Kongolese volk geen vertronwen meer had in Ham marskjoeld, Loemoemba eiste, dat een groep Afro-Aziatische waarnemers de taak van de secretaris-generaal zou den overnemen. Hij wil een besluit van de Veilig heidsraad, dat waarnemers worden ge zonden o.a uit Marokko. Tunesië, Li beria, India en de VA JR. In een van de twee brieven die Loemoemba zond iprak hij over „manoeuvres die be- De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Herter heeft in een speciale boodschap aan zijn Russische ambtgenoot Gromiko ais zijn mening uitgesproken, dat de Sowjet-regering ..bepaalde aspecten in de voorbereiding van de berechting van de Amerikaan se U-2-vlieger Powers wenst te ver bergen". Herter deelde Gromiko mee tot deze conclusie te zijn gekomen als ge volg van de voortdurende Russische weigering om een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Moskou toe te staan Powers te be zoeken. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, wilde niet nader op deze conclusie ingaan, terwijl hij evenmin wilde zeggen of het ministerie meent, dat Powers een hersenspoeling zou hebben on dergaan. De Russische minister van Buiten landse Zaken heeft de boodschap van minister Herter mondeling beantwoord met een nieuwe weigering om vóór het proces een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade bij Powers toe te laten, aldus deelde het State Department in Washington nog mee. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ouders en echtgenote van Powers maandag een onderhoud hebben gehad met de Russische verdediger van Po wers, Griniew. Tijdens dit onderhoud had zich een menigte van ongeveer 300 Russen voor het advocatenkantoor ver zameld, die de bezoekers bij hun ver trek nieuwsgierig gadesloegen. Afge zien van twee schoppen, die de Russl sche auto van „Intourist", waarmee Powers' echtgenote vertrok, te verdu ren bad, gaf de menigte niet blijk van een vijandige stemming. Frank W. Ro gers, een van de drie Amerikaanse juri dische adviseurs van de familie Powers, deelde na afloop van het onderhoud mee. dat dit zeer bevredigend was ge weest De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat de toege voegde Russische verdediger van Po wers, Grinjew dezelfde man schijnt te zijn, die twee groepen personen heeft verdedigd, die ervan beschuldigd wer den medeplichtigen te zijn geweest van de vroegere Russische minister voor de Staatsveiligheid Beria,* die later ter dood werd gebracht. In december 1954 verdedigde Grin jew zes verdachten, die allen schul dig werden bevonden en van wie er vier werden geëxecuteerd, terwijl de twee anderen tot langdurige gevan genisstraffen werden veroordeled. In mei 1956 verdedigde hij weder om zes mensen, die ook allen schuldig werden verklaard. Van hen werden er vier ter dood gebracht en twee werden veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf. Op een vraag of het ministerie gege. vens had over processen waarin Grin- <eiv meer succes had geboekt ant- Mri» Lincoln White ontkennend. De Russische autoriteiten hebben buitenlandse persfotografen en filmers verboden opnamen te maken van het proces-Powers, (Van een onzer verslaggevers) In alle stilte heeft te Ermelo de ter aardebestelling plaats gebad van de heer A, J. A. van der Steen, in leven penning-meester van het Verbond voor -Veilig Verlreer.-De -heer Van der Steen Is vrijdag op 63-jarlge leeftijd te Er melo overleden. De overledene was in 1953 bij het Verbond voor Veilig Verkeer gekomen, waar hij vooral de buitenlandse con tacten onderhield. Eerdëb was hij werkzaam als manager bij C. en A. in Amsterdam. Bij de overweg in de spoorlijn Breda —Rotterdam, in de gemeente Prinsen beek, zal woensdag 31 augustus een automatische knipperlichtinstallatie in dienst worden gesteld. iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm!iiiiiiHjiiii»iiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) Een pyromaan heeft vannacht in de Utrechtse dorpen Odijk en Houten een vlammend spoor van hrandende hooi bergen achter zich gelaten. Drie hooi- hergen, twee in Odijk en één in Hou ten, gingen in vlammen op. De drie boeren zijn allen zwaar gedupeerd, want hun hele oogst was in de hooi bergen opgeslagen. Verzekering dekt een deel van de schade. Van de dader heeft men geen spoor gevonden, maar de politiebrigades uit verscheidene plaatsen in de omtrek hebben de jacht geopend. Omstreeks één uur sloeg het vuur uit de hooiberg bij de eerste boerderij, onder Odijk. Een half uur later ont dekte men vlammen in een tweede, vijfhonderd meter verder. Juist toen de Houtensc brandweer wilde inrukken na assistentie 'in Odijk te hebben ver leend, kondigde een vuurgloed aan "de westelijke hemel aan, dat er nog een derde „slachtoffer" gevallen was. Men neemt aan, dat de maniak ter plaatse goed bekend is, want de laat ste boerderij ligt afgelegen en is voor vreemden moeilijk te vinden. De boeren in de omgeving zijn zeer ver ontwaardigd over het gebeurde. Te De Wilp (Fr.) is maandagmid dag de 88-jarige H. de Boer, die een brief had gepost en de straat overstak, door een bestelauto aangereden. De bejaarde man werd ernstig gewond naar het Academische Ziekenhuis te CVoningen vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. t-jfftpAlXj-i-yAW ilÉIUfin"1 v.vj. ROME kamt meer en meer in het teken te staan van de olym pische spelen die volgende week beginnen. Op de foto: een bekende Romeinse winkelstraat de Via Frattina bij de Spaanse trappen versierd met de vlaggen van alle deelnemende landen. --nr^-rrryr* -nm -r»fyn**N. rtv - V F Uil - A-4 i A (Van een onzer verslaggevers) NGEVEER tweeduizend leden van het technisch personeel van Werkspoor te Utrecht zijn vandaag weer normaal aan het werk gegaan, nadat zij 'gisteren een sit-down staking waren be gonnen naar aanleiding van de invoering van de werkclassifi- catie. Vanmorgen waren nog onderhande lingen gaande tussen de ondernemings raad, de directie en de vertegenwoor digers van de drie vakbonden, die de staking reeds eerder sterk hadden veroordeeld. Hoewel de werkzaamhe den vanmorgen waren hervat, was de stemming bü Werkspoor te Utrecht nog vrij geladen. By de werkclassificatie zijn de werk-- nemers in zes klassen ingedeeld. Ook in de verschillende klassen is nog diffi- rentiatie in de lonen mogelijk, wat bij de arbeiders tot ontevredenheid heeft ge leid. De drie vakbonden hebben er wei bezwaar tegen dat de directie de werkclassificatie heeft - ingevoerd zonder voldoende voor te lichten.- Een rol speelt ook het feit, dat ver schillende werkzaamheden bü Werk spoor door onder-aannemers worden uitgevoerd (o.a. de schoonmaakdien sten), welke werkgevers hun personeel hogere lonen uitbetalen dan de Werk spoordirectie. De moeilijkheden zijn vrijdag reeds begonnen in de. apparatenfabriek van Werkspoor, maar daar kon een bevre digende oplossing worden bereikt. Za terdag was de onrust echter overgesla gen naar de polyester-afdeling, waar het tot een staking kwam. Gistermor gen heeft een comité van het perso neel, zonder overleg met de bonden, daarop een staking uitgeroepen. De staking is ordelijk verlopen. Hei stakende personeel is de gehele dag op het uitgestrekte terrein van Werkspoor gebleven, waar de gebeurtenissen uiter aard tot verhitte gesprekken leidden, Incidenten hebben zich echter nergens voorgedaan. De nieuwe president van Zuid-Korea, Posoen Joen, heeft de democraat Kim Do Joen benoemd tot premier. De na tionale vergadering moet zich nog over de benoeming uitspreken. Kim Do Joen is minister van Financiën geweest. De nieuwe president, die eigenlijk Joen Po Soen heet, spelt zjjn naam thans als Posoen Joen. Hij volgt daar mee het voorbeeld van ex-president Syngman Rhee, wiens naam in het Koreaans Rhee Syng Man luidde. A3 vtrr 'XXXH. F drie gevaarlijke kruispunten in Den Haag zal "de schooljeugd voorlopig bü het oversteken geholpen worden door volwassen verkeersbrigadiers. Drie mannen en drie vrouwen zullen om beurten bij bet aan- en uitgaan van de scholen een half uur lang voor de veiligheid, van de schoolkinderen zorgen. De Haagse verkeerspolitie ziet de maat regel als een proefneming. Op de foto: mevrouw Sevcnsma stond maan dag op het Paul Krugerplein. Onder haar collega's bevindt zich ook 'een. gepensioneerde politieman. Kardinaal Wyszynskï, primaat van Polen, heeft In een preek tot ongeveer 350.000 pelgrims, die zich verzameld hadden voor de muren van het Jasna Gora-klooster te Czestotsjowa tot het Poolse communistische regime de waar schuwing gericht, dat het geduld van de r.k. kerk door de aanhoudende druk van officiële zijde uitgeput raakt. De kardinaal besprak in dit ver band o.a. het recht van de kerk op het geven van godsdienstonderricht in openbare scholen, dat zij heeft herwon nen nadat de leider van de Poolse com munistische partij, Gomoelka, in 1956 aan de macht was gekomen. „Laat de heilige hand van God hen tegenhouden, die zouden willen probe ren in strijd met de huidige wetten van Polen de godsdienst uit de scholen te bannen", zei hij en in onverbloemde termen, rechtstreeks gericht tegen het communistische regime van Polen, vervolgde Wyszynski: „Het ware beter een molensteen te hangen aan de hals van deze kinderbedervers dan toe te laten, dat iemand de kinderen de weg naar God verspert." De algemeen secretaris van de Britse Labourpartij, Phillips, is na het ver laten van een televisiestudio in Glas gow door een beroerte getroffen. Vol gens een partijwoordvoerder is zijn toestand niet ernstig. Phillips werd onwel kort na een toespraak voor de Britse televisie. Opmerkelijk is het, dat vrijwel ge lijktijdig met de berichten van Tanjoeg uit Peking, uit Oost-Duitsland afkom stige geruchten de ronde doen volgens welke de communistisch-Chinese lei der Mao Tse-toeng de terugkeer heeft bevolen van 1500 communistisch- Chinese studenten in de Sowj et-Unie. In de Joegoslavische hoofdstad Bel grado wordt er in verband met deze berichten aan herinnerd, dat in 1948, toen Joegoslavië uit het communisti sche blok werd gestoten, tal van Rus sen, die in Joegoslavië werkzaam wa ren, plotseling vertrokken onder het voorwendsel dat hun arbeidscontracten afgelopen waren. In communistisch China werkten enkele duizenden Russen als adviseurs in de industrie of als instructeurs voor de opleiding van Chinezen. De uittocht van Russen zou gepaard gaan met uitgebreide maatregelen van de Chinese regering,, die hoofdambte naren en zelfs ministers naar mijnen, fabrieken en landbouwbedrijven zendt om de leiding van de produktie op zich te nemen. 4> 11 i (Van een onzer verslaggevers) De theorie, dat de kogel, die zater- dagavond In Hpendam een Amster- - damse koopman dodelijk heeft gelrof-" fen, afgeketst zou zijn op een stuk-- Üzer, is bevestigd door de sectie, die dr. J, Zeldeniust in eenAmsterdams ziekenhuis op het lidhaam van de over- ledene heeft verricht. De kogel, die een wachtmeester der J rijkspolitie op de vluchtende mannen heeft afgevuurd, blijkt het lichaam van de 42-jarige Amsterdamse koopman K. S. bij de schouder'te zijn binnen- gedrongen, waarna hij -het hart heeft geraakt. - Zoals gemeld, was dekoopman, 1 samen met- de 26-jarige J. F. KI, bezig van een opslagplaats aan de Hpen- damse Kanaaldijk koperdraad te stelen, toen de wachtmeester hen op heterdaad betrapte. Zij gehoorzaamden niet aan diens sommatie te blijven staan, waar- na de politieman, na eenwaarschu- wingsschot, laag op hen vuurde. Een van de vluchtelingen is toen dus door een ricochet geraakt. In San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, waar vandaag de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) zal beginnen, circuleert on der de afgevaardigden een ontwerp-re- solutie, waarin wordt gezegd dat de betrokken landen zullen verhinderen, dat „een lid van de organisatie van Amerikaanse Staten interventie van het internationale communisme op het westelijk halfrond vergemakkelijkt". Het ontwerp, waarin Cuba niet met name wordt genoemd, zou afkomstig zijn van de V.S. en het zou al de steun van een tiental delegaties hebben ge kregen. In conferentiekringen sluit men ech ter niet de mogelijkheid uit, dat ten slotte een ontwerp-resolutie wordt aan vaard, waarin Cuba openlijker wordt veroordeeld. HET gebied met de laagste lucht druk boven Europa ligt nu boven Scandinavië, als gevolg van een de pressie, die van West,-Rusland naar Zweden is getrokken en zich daar bij nog iets uitdiepte. Randstoringen veroorzaken in ons land plaatselijk nog buien, mede door de lage temperaturen in de boven lucht. Onder invloed van een tweetal wei nig actieve depressies op de Oceaan, daalt de luchtdruk langzaam boven het zeegebied ten noordwesten van Spanje, tex-wijl boven Zuid-Frankrijk eri het Alpengebied de luchtdruk langzaam stijgt. Door deze ontwik kelingen vormde zich een rug van hogere luchtdruk van Frankrijk over Ierland naar het noorden van de Oceaan, Deze rug komt heel lang zaam naderbij, zodat de kans op buien verder afneemt en iets meer zonneschijn kan worden verwacht. De temperatuur blijft echter bena den normaal. 6

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1