Vier stukken (f 600. Chaos flat m Senegal wil geen herstel band met Soedan van m Moskou licht partijleden in over ffeschil met China VLIEGRAMP: 27 DODEN IN RUSLAND Feesttrein door veengebied OORZAAK VAN HUIDZIEKTE? m Twaalfduizend spijtoptanten wachten op een visum Ernstige onrust in Katanga De Gaulle kan nog weinig doen Russen zouden zaak hoog opnemen Brandt nu officieel kandidaat voor Duits kanselierscliap Advocaat vraagt schadevergoeding Enige regen Muiterij onder V.N.-troepen uit Mali-federatie? r MAMADOU DIA VASTBESLOTEN b DEN HAAG BEREID TOT RUIMER TOELATING WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4683 V. y Hoofriiniacteur: Dr. J. A H. J. S. BRUINS SLOT sso-Jlr, <- .'"X P lorries van een veldtreintje, dat gistermiddag door Drente's zuidoosthoek reed, waren plankiers gelegd en daarop waren banken geplaatst. Er was zelfs voor eenvoudige zonne wering gezorgd. Op deze zeer eenvoudige, maar bekoorlijke wijze „sukkelden" tientallen Drentse autoriteiten, alsmede een hoofdstedelijke delegatie door het griendtsveen. Deze rit vormde een even gemoedelijk als gewaardeerd onderdeel van de opening der eeuw feest-feestelijkheden van Nieuw Amsterdam. Tot de passagiers behoorden Amsterdams burgemeester nir. Van Hall en zijn echtgenote. De burgemeester van Amsterdam verklaarde: „Ik ben nog nooit in Nieuw Amsterdam geweest. Maar ik moet zeggen...." En hij knikte veelzeggend. (Van onze Haagse redactie)- DE Nederlandse huisvrouwen zullen zo spoedig mogelijk in de gelegenheid gesteld worden hun pakjes „Planta"-margarine van nieuwe samenstelling om te ruilen voor „oude" Planta. Het ünilever-concem wil namelijk geen- enkel risico nemen nu er aanwijzingen zijn dat de merk waardige huidziekte, die honder den slachtoffers gemaakt heeft, door een bepaalde stof (emulga- tor. dat dient om In margarine de melk met de vetten te mengen) in de nieuwe „Planta" veroor zaakt kan zijn. r 'zmm „Goede naam" Grote produktie Gevaarlijk In principe Veel werk Ook aardbeien ■otterdam: witte a« Wittmraat as relet. llS7oo U Postbus jjiat Postgiro No *24519 KlacBtendlcnst abonnementen lb.Jij19 30 uur Zaterdag? 1718 uur feiefooB 11S700, 's-Gravenhage- Huveenjplem 1 feletooc 18;!«17 iS Uloso) Pojstbue 109! Postgiro No 424887, KHrhtendienst 18.30—19 30 Telefoon 302569. Dordrecht: Soutwes 132 Telet. +570. Schiedam: Thomas 9 KTemnisstraat 6 a Télef. 85431* ShnnrementsDrit5 81 eerd oer ween t 2.85 rer maand 1M oer kwartaal. Losse mrmmers 18 cent Verschijnt dagelijks Dlrt'L'lr'Ui H UW RUIG (Geldig tot donderdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. On geveer dezelfde temperaturen. Morgen: Zon op: 5.S9 Maan op: 8.58 onder: 19.44 onder: 21.00 SCHILDERIJ ENROOF IN AMSTERDAM 9 De woning' in de Sioestraat, waaruit vannacht de kostbare schilderijen ge stolen werden. .OOÏEO KEITA MAMADOU DIA De nieuw uitgeroepen Afrikaanse re publiek Senegal is begonnen met de vorming van een eigen regering, zonder gehoor te geven aan de waarschuwin gen van de vroegere bondgenoot in d» federatie van Mali. Soedan. De algemene vergadering van Sene gal bespreekt vandaag de nieuwe grondwet, die gisteren door het kabinet is aanvaard. De ,-*Senegalese autoriteiten hebben er -hun verontwaardigingp over uitge sproken, dat men de status van hun land vergeleken heeft met die van Ka- tanga in Kongo. De oremier van Senegal, Mamadou Dia, heeft zich in dezelfde geest uit gelaten tegen president de Gaulle die hem had uitgenodigdg naar Parijs te komen om de kwestie van het uiteen vallen van de Mali-federatie te be spreken. (Mali vormde een autonoom gebied binnen de Franse gemeenschap) Dia heeft duidelijk gesteld dat hij niet meer denkt aan het herstellen van de banden met Soedan. Intussen heeft de Soedanese premier, Modibo Keita, een boodschap aan de Gaulle gestuurd, welke men als een ultimatum kan opvatten, Senegal niet als een zelfstandige republiek te erkennen. In Senegalese kringen beweert men dat Keita de federatie met Senegal her steld wil zien, omdat Senegal het rijk ste land is van de twee, hoewel het wat oppervlakte en bevolking de min dere is van Soedan. Na afloop van het gesprek dat ge neraal de Gaulle gisteren had met de premier van Senegal, Mamadou Dia, is geen communiqué uitgegeven. Het is duidelijk dat de Gaulle wil wachten met een besluit tot de situatie is ver helderd en hij heeft gesproken met de premier van Soedan, Modibo Keita, gesteld dat deze zijn uitnodiging om naar Parijs te komen aanvaardt. Mamadou Dia zou er niet bij de Gaulle op aangedrongen hebben de on afhankelijkheid van Senegal te er kennen. VAN' diplomatieke zijde in Londen is vernomen dat het centraal co mité van de communistische partij van de Sowjet-Unie een brief over de ideo logische geschillen met China onder de lagere partijkaders laat circuleren. "Het bericht kon niet officieel wor den bevestigd en de inhoud van de brief is niet bekend, maar wanneer het bericht juist is en de brief inder daad bestaat kan deze worden be schouwd als een aanwijzing dat MoS' kou de geschillen zeer ernstig opvat. Zoals bekend leggen de Sowjet theoretici.het accent op vreedzame co existentie, terwijl de Chinese theorieën die nadrukkelijk naar Marx en Le nin ^verwijzen de mogelijkheid van een oorlog met de kapitalistische lan den geenszins uitsluiten. Russische en Chinese woordvoerders hebben toegegeven dat verschillen van inzicht bestaan „waarvan de betekenis echter niet moet worden overdreven", maar uit recente berichten zou men kunnen concluderen dat de ideologi sche geschillen ook van invloed zijn op de normale betrekkingen tussen beide landen. Zo zouden onlangs grote aantallen Russische technici China hebben verlaten terwijl er volgens Russische statistieken zeker nog wel werk voor hen is en zou de publika- tie van twee tijdschriften gewijd aan Russisch-Chinese vriendschap zijn ge staakt. Het Russische persagentschap Tass heeft berichten uit Egyptische bron bevestigd, d'at „enkele dagen geleden" een Hjoesjin-i 8 van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot „in de omgeving van Kiew" is veronge lukt.. Alle 27 inzittenden kwamen otm het leven, onder wie de eerste gezant van de Algerijnse regering in balling schap. Faroeohi en de plaatsvervan gende minister van Buitenlandse* Za ken van Jemen, Elemari. Het toestel was op weg van Cairo naar Moskou. Tass deelde mee dat een speciale regeringscommissie in het leven is ge roepen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het onve'uk. (Van een onzer verslaggevers) "V/IER kostbare schilderijen met een gezamenlijke waarde van 600.000 zijn gestolen uit een 'flat in de Sioestraat in Amsterdam- Zuid. Dit kwam de geheel over zijn toeren zijnde 29-jarige make laar R. W. A. Cook, afkomstig uit Londen, vannacht omstreeks half een vertellen on het politiebureau in de Pieter Aertzstraat in Am sterdam. De makeld.n verblijft in de fiat voor de tijd dat de bewoners met vakantie zijn. Hij is in ons land om de schlderijen te verkopen. De Engelsman kwam gisteravond laat thuis. Hij trof in de benedenver dieping een geweldige chaos aan: al les was overhoop gehalad en zelfs de matrassen waren opengesneden. Er wordt niets anders vermist dan de schilderijen, die in bruin papier ge wikkeld in de voorkamer hadden ge staan. Het gehele politie-apparaat kwam ogenblikkelijk in actie. Onder lei ding van commissaris H. J. Moll, de chef van de centrale recherche, die zich later weer heeft teruggetrok ken, onderzocht men de vierkamer woning, echter zonder resultaat. Ook vanmorgen had de politie nog geen enkel spoor gevonden. Zij heeft zich in verbinding gesteld met In'erpol en wacht op gegevens uit Engeland, die de reden van het verblijf van de Engelsman in Nederland moeten bevestigen. De schilderijen die worden vermist ziin: RUBENS: „Judgement of Paris". Dit is het duurste kunstwerk. Waarde f 400.000. RPNOTR: ..Two lovers on a Park Bench". e«"> «•nuarel met een waar alle van f80.000. TEKBORGH: „Portret van eea onde vro«"", dat een waarde heeft van f 4000. VERSPRONCK: „Portret van een vrouw", dat een waarde heeft van Het schilderij van Rubens zit in een gouden lijst, waardoor het totale be drag stijgt tot ongeveer 600.000 gulden. De Westduitse socialistische partij heeft de 46-jarige burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt officieel aangewezen als de partij-kandidaat te genover kanselier Adenauer voor de algemene verkiezingen van het vol gend jaar. 'f w i? fiW ipJSJ pumuw' /•jV vV- Planta-fabrikant neemt nieuw produkt terug v Af «j t.' -j' Zekerheid dat de ziekte inderdaad door. de nieuwe. „jPIanta" veroorzaakt wordt, haddén de instanties, die een onderzoek instellen, vanmorgen nog niet. Het feit, dat de patiënten allen de nieuwe „Planta" hebben gegeten is wetenschappelijk geen bewijs. En de heren van Unilever rte eerstbetrok- kene en die van de hoofdinspectie farmacie van het de partement van Sociale en Volksgezondheid in Den Haag verlangen dat wetenschappelijk bewijs echter wel. Vandaar, dat in de laboratoria van het Uniiever-concern te Rotterdam en in die van diverse grote ziekenhuizen nog steeds doorgegaan wordt met de proeven, die het wetenschappelijk be wijs moeten leveren. Zolang dat wetenschappelijk be wijs er niet is, heeft ook de Utrecht se advocaat mr. J. Brinkman, die de Unilever aansprakelijk wil stellen voor de gevolgen van de ziekte, waar aan ook zijn vrouw lijdt, weinig kans om een eventuele vordering toege wezen. te krijgen. De wet veroordeelt n.l. niet op vermoedens, maar op deugdelijke bewijzen. Het is natuur lijk uniek, dat men in de Unilever- laooratoria hard werkt om mr. Brinkman aan het wetenschappelijk böwijs te heipen. EEN langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Middel landse Zee in westelijke richting over de gehele breedte van de Oceaan. Ten westen van Ierland is daar entegen een vooral in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld lage drukgebied aanwezig. Tussen de twee druksystemen staat een zuidwestelijke stroming, waarin een storing voorkomt. Deze trok gis teren. ten noorden van de Azoren langs en bereikte vanoebfltend de zuidwestpunt van Engeland. De storing wordt morgen op de Noordzee verwacht. Het frontensys teem ervan zal Nederland met eni ge regen voorbijtrekken. Na de front passage zal met zuidwestelijke win den iets koelere lucht binnenstro men. TVADAT bekend was geworden, dat 1' Senegal zich van Soedan had los gemaakt uit de Mali-federatie en zich onafhankelijk had verklaard, stroom den in de hoofdstad Dakar de mensen de straat op. Jeugdige Senegalezen uitten hun vreuqde over de gebeurte nissen door een défilé door de stad te houden. ■President Eisenhower overweegt of hij naar de Algemene Vergadering van de V.N. zal gaan, aldus heeft de Ame rikaanse afgevaardigde bij de V.N., Cabot Lodge, dinsdag meegedeeld. Lodge, die 3 september als Ameri kaans afgevaardigde aftreedt om aan de verkiezingscampagne mee te doen daar hij de Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap is, zei nog niet te weten of Eisenhower ze ker de Algemene Vergadering, die 20 september begint, zal bijwonen. Een besluit was nog niet genomen. De Unilever hecht er zeer veel waar de aan, dat de oplossing van het pro bleem wordt gevonden. Zit de schade lijke stof inderdaad in de nieuwe „Plan ta", dan moet die verdwijnen. „Onze goede naam is hiermede gemoeid." ver klaarde men ons vanmorgen van de zijde van „Unilever". Vandaar dat wij zo prompt hebben gereageerd op het verzoek van de farmaceutische hoofdinspectie en de inspectie Volks gezondheid, toen het voorlopig onder zoek had uitgewezen, dat de betrokken patiënten allen de nieuwe „Planta" hadden gebruikt Telegrafisch zijn de betrokken groot handelaren op de hoogte gesteld van de beslissingen. Om welke hoeveelheid „Planta" het gaat, daarover waren geen juiste inlichtingen te krijgen. Unilever heeft een enorme produktie, maar de Van den Bergh en Jurgens' margarine- fabrieken maken ook andere produk- ten dan „Planta". Natuurlijk weet men in de fabriek wel ongeveer welke hoe veelheid zal moeten worden terugge nomen, maar men bewaart daarover om begrijpelijke redenen het stil zwijgen. ïnmiddel is nog uit geen enkele plaats gemeld, dat de ziekte dodelijke gevolgen heeft gehad. Netelroos, de ziekte, waarmede de waargenomen uitslag veel overeenstemming vertoont, kan gevaarlijk zijn, omdat als bege leidende verschijnsel nogal eens ver dikkingen in de keel optreden, die tot verstikking kunnen leiden. Begelij- dende verschijnselen heeft de ziekte echter niet getoond. de uitslag nu opeens zo in het ..cen trum der belangstelling staat, komt, ornaat een zo belangrijk ondérdeel Van ons voedselpakket als margarine, nu eenmaal niet van het menu kan wor den geschrapt De Leidse arabist dr. S. A. Bonebak ker is benoemd - tot „assistent-profes sor of Arabic" aan de Columbia Uni versity te New York. Dr. Bonebakker zal op 6 september ons land verlaten. Twaalfduizend personen wachten thans nog in Indonesië op een visum voor Nederland. Deze groep, man nen, vrouwen en kinderen, is dool de diplomatieke autoriteiten in Dja karta en ambtenaren van het de partement van justitie in Den Haag1 geselecteerd uit een veel groter aan tal. I nwelk tempo zij naar Nederland, zullen kunnen worden overgebracht hangt af van de onderhandelingen, die momenteel in de Indonesische hoofdstad worden gevoerd tussen, vertegenwoordigers van de Indone sische regering, het hoofd van 'de> (binnenkort vertrekkende) Neder landse diplomatieke missie, dr. Vixseboxse en vertegenwoordigers van de Britse ambassade. De vraag is nJ. of Indonesië zal toestaan, dat de Nederlandse ambtenaren, die tot voor kort niet het onderzoek naar de anteceden ten van de spijtoptanten ware;; belast, in Djakarta blijven. Zj, zouden dan niet de diplomatie»— status genieten, maar als gewoon burger voor de Engelse ambassa- de het inlichtingenwerk verzor gen. In principe is de'regering in D.en Haag wel bereid het toelatingsbe leid voor de spijtoptanten te ver ruimen. Tot nog toe is er een maxi mum van 2000 per jaar, maar dat maximum kan worden opgevoerd als de omstandigheden daartoe zou den dwingen. Alvorens echter, defï- - nïtieve stappen te nemen zulien .de onderhandelingen in Djakarta be- eindigd moeten zijn. Heeft de Indo nesische regering bezwaar tegen hét blijven van een aantal Nederlandse beambten dan zal het gehele pro bleem opnieuw in studie genomen. moeten worden. Het onderzoek naar de antece- denten der spijtoptanten vereist zeer veel werk. De Nederlanders hebben echter veel ervaring 'gekre-V gen, ervaring die de Engelsen vol- c ledig missen, zodat wanneer de'Tfr}--. -gelsen alleen het antecedenten- onderzoek, -zopden moeten verrich-- ten, er een ernstige vertraging zöii' optreden. In Den Haag- hoopt mén, dat de Indonesische autoriteiten soepel zullen zijn. De Nederlandse', regering zou er ook geen bezwaar' tegen hebben als er enige Indone- siërs achterbleven om de belangen van de Indonesiërs in ons land af fe wikkelen. Deze zouden dan zonder de diplomatieke status hun werk normaal kunnen verrichten. Overigens schijnt dezelfde vergif soort ook in aardbeien voor te komen. Er zijn nu eenmaal altijd personen, die niet tegen een bepaald produkt kun nen. Tonen zij zich gevoelig hiervoor, dan laten zij het consumeren na. Dat In de afgescheiden Kongolese provincie Katanga is het onrustig. In Albertstad hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorge daan, toen leden van de Baloeba- stam, die gekant is tegen het be wind van premier Tsjombe, een aanval deden op het spoorweg station. Belgische troepen herstel den de orde. In de Katangese hoofdstad vreest men nog meer gewelddaden van de oppositie. Verwarde berichten komen bin nen over een muiterjj die in Ka- tanga zou hebben plaatsgevonden onder V.N.-troepen uit de Mali federatie. Terwijl Associated Press vandaag meldde dat generaal Gheyssens. de commandant van de Belgische troepen in Katanga, de berichten over muiterij geheel ontkende, werd in andere berich ten gezegd dat de muiterij door Belgische parachutisten is be dwongen. Terwijl generaal Gheyssen de berich ten categorisch ontkende, gaf een niet met name genoemde woordvoerder van het Belgische leger bijzonderheden over de muiterij, die zou zijn begonnen toen de troepen het nieuws bereikte dat de Mali-federatie (Senegal en Soedan) uiteen was gevallen. Hjj zei .dat de militairen weigerden hun meerderen te gehoorzamen en op eigen houtje gingen patrouilleren. De aanhangers van Loemoemba van de Baloebastam zouden toen getracht hebben deze verwarde toestand uit te buiten. Het Katangese leger werd te hulp geroepen om de mensen in be dwang te houden en ten slotte hadden Belgische militairen een einde aan de verwarde toestand gemaakt. Er zou hevig zijn gevochten. De Belgische woordvoerder zei dat er doden waren gevallen. j De V.N.-leidlng in Elisahethstad heeft ontkend dat V.N.-troepen-verant woordelijk zouden zijn voor de moei lijkheden. De regering-Tsjombe deelde gister avond in een officieel communiqué mede: De regering van Katanga heeft onmiddellijk politïeversterkingen ge zonden, terwijl ook de minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moenongo. naar de plaats van de on geregeldheden is vertrokken. Bij de V.N.-vertegenwoordiger In Elisahethstad is krachtig aangedrongen op de onmiddellijke vervanging van. het Mali-contingent door gediscipli neerde eenheden van de V.N.-strijd- maebt, aldus het communiqué verder. In Elisahethstad wordt vernomen, dat het merendeel van het Ierse 33ste ba taljon dat vandaag per trein van Eli sahethstad naar Albertstad zou ver trekken, er nu per vliegtuig heenge zonden zal worden. Officiële kringen in de Katangese hoofdstad Elisahethstad maken zich zeer ongerust over de mogelijke gevol gen van de muiterij. Men vreest dat zü wel eens de oppositie de vechtlust zou kunnen bijbrengen, waaraan liet deze tot dusver heeft ontbroken. De centrale Kongolese regering heeft gisteren aangekondigd, dat de invoer drastisch zal worden beperkt „om het hoofd te bieden aan de kri tieke toestand." De lijst van goederen, die niet meer mogen worden ingevoerd, vermindert de invoer van het land met ongeveer 4o procent op basis van de import- schema s voor de eerste vier maanden van het jaar. Een aanwijzing van de dringende aard van de beperking is dat melk. boter en vers fruit alleen mogen wor den ingevoerd voor gebruik in zieken huizen. Volgens het populaire Westberbjnse blad „B.Z." heeft de Amerikaanse raketdeskundige Wernher von Bratm in een interview verklaard dat hij met een der eerste ruimteschepen zelf naar de maan wil gaan, Deze vlucht zou mogelijk binnen drie jaar tot stand kunnen komen door middel van de „Saturnus"-raket. waaraan thans wor !t gewerkt.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1