Waarborg BOMMEN WAREN (OOKVOOR KONING BESTEMD Actie tegen ongewenst congres Japanse havenarbeiders willen geweld tegen Karei Doorman Jordaanse vorst beschuldigt Cairo De wereld feliciteert prinses Wilhelmina Intieme viering op „Het Loo Zilver voor Marianne n Cooks reactie op politieverklariiig: „Klaarblijkelijk" OOK BRONS STROOM VAN TELEGRAMMEN r r Dr. Vixseboxse uit Djakarta weg Vrij koel PLICHT INTIMIDATIE ZANDINSTORTING BEDOLF JONGEN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4691 A J Directeur: H. L)B1 RUIG Hoofdredacteur: Ui J A H J S KHLINS SLOT Nixon zet campagne voort hgWffcf; MET GEWELD zullen de Japanse havenarbeiders voorkomen dat het Nederlandse -vüegdekschip „Karei Doorman"" de haven van Yokohama zal aandoen, wanneer de Japanse regering niet tijdig de Nederlanders meedeelt dat het schip in Japan niet welkom zal zijn. - Dit dreigement heeft de Japanse vakvereniging van havenarbei ders, die 420.000 leden telt, gisteren geuit aan het adres van het mi nisterie-van Buitenlandse Zaken in Japan. Sterker dan ooit Moeilijkheden Paraat Perscommentaar - v Commentaar Zie ook pagina 5) doet morgen als dagelijkse gast intrede op pag. 3 win* de Witbstraat 28 I'eiK 118700 rtf 13 mmtom UI3 Posteiio Mo 4Z4518 KLscatendienst abonnementen lB.auIS 30 aar Zaterdag; 17—18 uur Telefoon 115700. Htweeiwplet» 1 Telefoon 18S467 <3 tUoatt) Postbu» 1091 Postgiro No 424887. Klantendienst 18.30—19 30 Telefoon 362569. Souiwee 132 Telel «70. Thomis 4 Kempisstrast 5 4 Telef. 65481. Annrnpmeritsnrfls 81 eeert eer week. SUS w Mitii ©er ewartaal. Losse nummers 16 e*Bt. VersebUnt degelQU. (otterdsm: -Graven be ge Dordrecht; Schiedam: (Geldig tot donderdagavond) WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, In hoofdzaak tussen west en zuid. Morgen: Zon op: Onder: 5.51 19.28 Maan op: 16.49 Onder: 0.51 (Van onze militaire medewerker) DE Amerikaanse minister van De fensie, Gates, heeft een eind ge maakt aan de strijd, die reeds geruime tijd woedde tussen zee- en luchtmacht inzake de zeggenschap over de ver. geldingsmacht met behulp waarvan men een algemene, totale oorlog wil voorkomen. Deze vergeldingsmacht vormt, te zamen met het Britse Bomber Com mand, tevens het zg. „zwaard" van de NAVO. De NAVO zelf heeft daarover, zoals men weet, geen zeggenschap. Wel is er voor en na voor gepleit dele» van dit „zwaard", voorzover opgesteld bin nen het bevelsgebied van SACEUR onder bevel van de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa te stellen. Tot dusver is daarvan echter niets gekomen. Wèl is deze gedachte nog steeds aan de orde in de vorm van beschikbaar stelling van Folaris-raketten aan som mige Europese landen, doch de moei lijkheid daarbij zal ook wel blijken te zijn een goede 1 commandoverhouding te behouden van het „zwaard" als geheel. Door decentralisatie van de zeggen schap over het „zwaard" bestaat het gevaar dat een bepaalde ondercomman dant op eigen initiatief het gebruik van zijn onderdeel gelast en daardoor het gehele „zwaard" in beweging zet, zodat lokalisering van het conflict niet meer mogelijk is. Om die reden heeft de Amerikaanse Strategische Luchtmacht (SAC), die aanvankelijk het commando-monopolie over het „zwaard" had, ervoor geijverd dat monopolie te behouden, maar er ontstonden moeilijkheden toen de ma. rine door de ontwikkeling van de klasse der supervliegkampschepen ook aan de taak van het „zwaard" kon gaan deelnemen'. Niet denkbeeldig werd bij voorbeeld dat de marinebombarde- mentsluchtmacht ongewild het gehele .zwaard" in beweging zou brengen. Deze mogelijkheid werd nog groter toen de atoomduikboot, uitgerust met de Polaris-raket, tot ontwikkeling werd gebracht. Voeg hierbij de strategische raketten- groep, verspreid opgesteld over een uitgebreid gebied, en het is begrijpelijk dat de luchtmacht een poging ging doen om te geraken tot een (nieuw) strate gisch commando onder éénhoofdige d.w.z. luehtmachtleiding. Het mono polie zou dan weer in ere zijn hersteld I EZE poging heeft geen succes gehad. In stede daarvan is ge streefd naar een coördinatie, die de samenwerking verzekert en het eigen machtig optreden van de delen ver hindert. Er komt een nieuw op te richten centraal planbureau, dat onder leiding staat van de luchtmacht, nj. van de commandant van SAC, generaal Power, met als ondercommandant een admiraal. Dit stelt alle strategische doelen vast, die de diverse onderdelen van het „zwaard" voor hun rekening krijgen. Wijziging daarin is uiteraard mogelijk, doch dat kan het best worden beoordeeld tn het punt van de centrale leiding. Deze leiding zelf staat onder commando van de verenigde Chefs van Staven, het hoogste militaire lichaam. Ten einde de uitvoerbaarheid te kunnen verzekeren van'de in het cen traal bureau te maken plannen, hebben daarin zitting veertig officieren van de verschillende delen van de krijgs macht. Daar de uitvoering operationeel tot de competentie van de delen van het „zwaard" blijft behoren, dienen dezen, ook hun advies in zake de uit voerbaarheid in het planbureau tot uiting te kunnen brengen. Uit de hier -omschreven commando- instructie blijkt, dat de NAVO in dit bureau geen zeggenschap heeft en dat dus in de bestaande verhoudingen geen verandering komt. Het is geruststellend ie weten, dat thans het" maximum rendement van die macht en dus de maximum preventieve wer king is gegarandeerd en geen onge wenst optreden van ondercommandan- ten oen ontijdige actie kan provoceren De thans bereikte coördinatie biedt daartoe de nodige waarborgen. f"V-I het omvangrijke en diepe lage- Vy i ruk gebied met het centrum bo ven de Finse Golf stroomt koele lucht van polaire oorsprong naar West- en Midden-Europa. Door de o~ stabiele opbouw van deze lucht k nen ook hierin buien voor. kleine, van de Oceaan af komstige, storing bereikte vanmor gen Ierland. Deze storing trekt naar fiers verwacht over Zuid-Engeland de richting van het zuiden van ons land. Jn verband daarmee blijft ook borgen kans op regen bestaan. het temperatuurverloop komt niet veel verandering en het blijft koel. Vice-president Nixon, de republi keinse kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap zet zijn campagne van zijn ziekbed voort, aldus heeft het Hoofdkwartier van de republikeinse Partij meegedeeld. Nixon is in een op gewekte stemming, zo wordt gezegd, ijoals gemeld, is hij in het "Walter Reed Hospital in Washington opgenomen. ¥°or een ontsteking aan de knie Hoessein verzoekt Nasser uitlevering moordenaars - fes I Militairen cn brandweerhu.-. u noiöen naar het zwaar beschadigde en nog rokende ministerie van Buitenlandse Zaken In Amman na de i twee bomaanslagen, waarbij elf personen onder wie de Jordaanse 1 premier Majali om het leven kwamen. O.-Berlijn sluit grens voor Oost- Duitsland heeft kort na mid dernacht de grens tussen Oost- en West-Berlijn voor Westduitsers ge sloten. De maatregel, die niet op de inwoners van West-Berlijn en de leden van de Westerse garnizoenen slaat, geldt tot en met 4 september, als de conferentie in West-Berlijn gehouden voor bannelingen uit de gebieden die vroeger Duits waren en nu onder Pools en Russisch bestuur staan, zal zijn af gelopen. De Westduitsers zullen voor een bezoek aan Oost-Berlijn bij het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken een speciale pas moe ten aanvragen. De Oostduitsers heb ben de westerse bezetters gewaar schuwd tegen het misbruik van luchtverkeer door „militairisten en wraakzuchtigen" .te vervoeren. Het is nog niet duidelijk wat de ge volgen van deze maatregel zullen zijn. Als de Oosiduitsers werkelijk" willen verhinderen dat afgevaardigden zich per vliegtuig naar de barineUngenver- gadering begeven, zullen zij de hulp moeten inroepen .van de Russen, want het luchtverkeer staat onder controle van het veiligheidscentrum in Berlijn, dat geleid wordt door Rusland. Ame rika, Engeland en Frankrijk. In de verklaring die het Oostduitse decreet vergezelt, wordt gezegd dat de regering de plicht heeft om zijn grondgebied en zijn wegen te be schermen tegen Westduitse oorlogs stokers, wat wijst op moeilijkheden voor de afgevaardigden die per auto of trein naar de bannelingen- vergadering willen gaan. De Oostduitsers schrijven verder openlijk dat de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk „de volle conse quenties" zullen moeten dragen als zij de luchtcorridors zouden misbruiken voor het vervoer van afgevaardigden Burgemeester Brandt van West-Ber lijn heeft vandaag overleg gepleegd met de drie westelijke geallieerde commandanten In Bonn zien diplomatieke waar nemers de Oostduitse maatregelen als een poging om rechten uit te oefenen die de Russen reeds enige tijd voor de Oostduitsers wensen. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt onder meer gezegd, dat Berlijn nooit Oostduits grondgebied is geweest en dat de verantwoordelijk heid vaor de vrije doorgang tot Ber lijn volgens overeenkomst bij de Sowjet-regering berust. Het ministerie ziet de maatregelen als een der „agres sieve bedreigingen van het Sowjet- markmettenregime in Oost-Duitsland". Koning Hoessein ve.11 Jordanië heeft de Ver. Arabische Republiek om uitlevering gevraagd van de twee ambtenaren die ervan wor den beschuldigd in Anunan de bomaanslag te hebben gepleegd, die aan elf personen onder wie premier Majali het leven heeft gekost. De koning verklaarde dat de twee mannen, Dabbas en Sjammoet ge naamd, uit Syrië afkomstig waren en dat zij thans daarheen zijn uitgewe ken. Syrië vormt, zoals bekend, met Egypte de Ver. Arabische Republiek. Hoessein voegde hieraan toe, dat, indien de VAR niet tot uitlevering zou overgaan, hij de Arabische Liga in de zaak zou betrekken. „Indien ook dit geen resultaat oplevert, schakel ik de Ver. Naties in", aldus de Jordaanse vorst. Hoessein onthulde, dat de tijdbom men, die maandag in Amman ontplof ten, voor hem en zijn gehele kabinet waren bedoeld. De bommen explodeer den anderhalf uur nadat een kabinets- zitting in aanwezigheid van de koning had moeten beginnen. De koning had de zitting echter drie uur uitgesteld. Hoessein zei, dat hij in de "omgeko men premier Majali „een goed vriend en een toegewijd dienaar van de Ara bische wereld" had verloren. „Ik ver zeker u, dat Jordanië sterker dan ooit en hechter aaneengesloten is dan ooit. Deze misdaad heeft ons dichter bij le- "k'aar ge&racht," aldus" dë' koning. Hij zei, dat het incident er een was in een lange reeks. Hij doelde hier op beweerde samenzweringen tegen Jor danië vanuit de Verenigde Arabische Republiek. Koning Hoessein heeft secretaris generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties een telegram gezonden, waarin hy uiting geeft aan de moeilijkheden waarmede Jordanië te kampen heeft bij het bewaren van zijn vrijheid en veiligheid en de onschendbaarheid van zijn gebied. De koning dringt er in zijn telegram op aan dat alle Jordanië vriendschap pelijk gezinde landen, die de vrede een warm hart toedragen, zich deze moei lijkheden voor ogen zullen stellen. De Jordaanse vorst verklaart waar dering te hebben voor Hammarskjölds besluit om zijn speciale afgezant, de Italiaan Spinelli. naar Jordanië te doen terugkeren, „teneinde aldaar de zaak der gerechtigheid te dienen". In Londen is vernamen, dat de chef Een woordvoerder van het Japanse ministerie zei later dat op de medede. ling van de vakvereniging geen ant. woord gegeven zal worden. Wanneer echter de havenarbeiders zich en masse tegen de komst van de „Karei Doorman" zullen verzetten, zijn zonder twijfel grote moeilijkheden te verwachten. Intussen is gisteren de Nederland se vertegenwoordiger in Djakarta, dr. J. Vixseboxse, uit de Indonesi sche hoofdstad weggegaan. „Ik verlaat Indonesië met ge mengde gevoelens" verklaarde hij voor zijn vertrek, „en dit is ook om. dat ik hier te kort ben geweest". Dr. Vixseboxse weigerde commen taar te geven over de gevolgen van de verbreking der diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië: evenmin over de toekomstige verhou ding tussen beide landen. „De betrekkingen waren al lange tijd gespannen en ik denk dat het lang zal duren voordat diplomatieke be trekkingen weer kunnen worden aan geknoopt. Dit neemt doorgaans jaren in beslag" Hii schatte het aantal Nederlanders in Indonesië op 3.000 tot 4.000 perso nen. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag is de 14-jarige Peter S. uit Bentveld bij hete spelen In een zandkuil om het leven gekomen. Hij was met drie andere jongens tussen de Bentveldseweg en de Westerduinweg In een duinpan bezig geweest een diepe kuil te graven. Toen deze kuil enkele meters diep was, daalden zjj erin af met een ladder. Op een gegeven ogenblik stortte de wand van de kuil In. Drie jongens zagen nog kans er uit te sprin gen, maar Peter werd bedolven. Met man en macht hebben omstan ders de jongen uitgegraven, maar hij bleek reeds te zijn overleden. (Van onze Apeldooruse redactie) HOEWEL de viering van de tachtig ste verjaardag van H.KJL prinses Wilhelmina in de intieme familie kring plaats heeft, hielden zich van daag honderden personen zowel Apeldoorners als late vakantiegasten voor het paleis Het Loo op. Op het dak wapperde sinds gisteravond half- acht, toen koningin Juliana arriveerde, de koninklijke standaard. Prins Bern- hard en de vier prinsessen arriveerden in de loop van de dag. nadat ook zij hun Italiaanse vakantie voor deze feestelijke dag hadden onderbroken. Reeds gisteren bracht de post enorme hoeveelheden brieven en telegrammen uit alle delen van de wereld het paleis binnen. Vanmorgen ontving de jarige Prinses telegrafische gelukwensen van vrijwel alle koninklijke en presiden tiële staatshoofden. In een der kamers van Het Loo lagen drie felicitatiealbums, één voor prinses Wilhelmina, één voor koningin Juliana en één voor prins Bernhard. Velen maakten va de gelegenhed ge bruik daar hun handtekening in te "ït 1. In de loop van de ochtend werd menig bloemstukje bezorgd. Om ongeveer elf uur kregen de wachtenden een glimp van de Koningin te zien. Zij haalde toen een zestal vrolijke witte hondjes naar binnen, die door een paleis dienaar waren gebracht. Waarschijn- helde. Lijk hebben de diertjes zo tegen koffietijd een verjaardagspresentje gekregen. Na een kwartier bracht de Vorstin, die een lichtblauwe robe droeg, de beestjes weer naar buiten. Een van hen was het kennelijk zo goed beval len, dat hij op het bordes bleef talmen, maar nadat hij door de Koningin was toegesproken en nog eens aangehaald, droop ook hij af. De Londense „Times" bracht van daag naar aanleiding van de tachtigste verjaardag van prinses Wilhelmina hulde aan haar kwaliteiten ?i- mens als vorstin. Het blad schreef, dat het Britse volk haar toegenegen is omdat het haar in de donkere oorlogsjaren heeft leren kennen door de „konink lijke moed" waarmee zij zich van haar taak kweet. Het Britse volk, dat In vrede en oorlog nauwe historische banden met het Huis van Oranje onderhield, had echter de meest persoonlijke met de „ontembare vrouw", die thans haar tachtigste verjaardag viert, aldus het blad. „Zij kan terugzien op een actief leven van dienen en men kan weinig paralellen in de dynastieke geschiede nis vinden." De verjaardag van prinses Wilhel mina krijgt vandaag ook accent op de Floriade te Rotterdam. In de „Konings hof" wordt haar hommage gebracht doordat men bloem enheeft gearran geerd rond een voor deze gelegenheid geplaatst portret van de Prinses. Het kruiwagentje, waarmee zij vroeger in de paleistuinen speelde, is daar ook te zien, opgemaakt met bloeiende v. Na de voor Nederland succesvolle finale van de 100 meter vlinderslag dames in Rome krijgt Marianne Heemskerk de zilveren medaille omgehangen. Naast haar staat de Olympische kampioene, de Ameri kaanse Carolyn Schuier. Zij sleep te het goud hl de wacht. staf van het Israëlische leger de natie tot paraatheid heeft opgeroepen als gevolg van de "moord "op 'dëprémier van net buurland. Generaal-majoor Laskov zei tot nieuw afgeleverde ka- detten: „Wij moeten acht slaan op wat zich acihter dat lawaai van explosies en woorden verschuilt". In een commentaar van de pers te Cairo op de moord op de Jordaanse premier zegt het blad „Al Gomhouria" in antwoord op beschuldigingen tegen de Ver. Arabische Republiek dat men in de VAR niet gelooft in moord ais middel om politieke geschillen op te lossen. „Dit wordt bewezen door de Egyptische revolutie, die geheel zonder bloedvergieten verliep". Het blad wijl de onrust aan de in menging van het westen in de zaken van het Midden-Oosten en de aanwe zigheid van Israël in het gebied. De toestand zal pas weer normaal wor den wanneer er niet langer imperialis tische samenzweringen bestaan, aldus het blad. Cook verklaarde gisteravond in Hotel Krasnapolsky, dat hij niet van plar is, enige actie te ondernemen. Hij had een verslag ontvangen van hoofdinspecteur Postma's verkla ringen tegenover de binnen- en buitenlandse pers, nl. dat de dief stal vermoedelijk geënsceneerd is en „dat de aangifte mogelijk nie: op waarheid berust". Flegmatiek antwoordde Cook, toen hem om commentaar gevraagd werd: „Klaar blijkelijk", Cook twijfelde eraan, of de verzeke ringsmaatschappij zal overgaan tot het uitbetalen van de ingediende claim op de verzekeringspenningen tot een totaal van ruim een half miljoen gulden. „Ik heb gehoord, dat de maatschappij misschien de claim zal bestrijden, maar ik heb mijn argumenten voor deze zaak en zij de hunne". Hij voegde hieraan toe, dat zijns inziens de zaak uit eindelijk wel voor elkaar zal komen. „Mocht de verzekeringsmaatschappij de verzekerde som voor de vier schilderijen niet betalen en zou de eigenaar der doeken, John Leap- man, een proces tegen mij beginnen dan kan ik in een positie komen te verkeren, waarin ik gedwongen %vord. zelf bepaalde stappen te doen", vervolgde Cook. Hij wenste echter niet gewikkeld te worden in een proces met de verzekerings maatschappij. Spoedig na aankomst in Engeland zal hij contact opnemen met zijn raadsman. Hij verklaarde zo snel mogelijk naar zijn vaderland te zullen terugkeren langs een „geheime route", om pu bliciteit te vermijden. Of hij in ver band met de schilderyenaffaire nog zal terugkeren naar Nederland, kon hij onmogelijk zeggen. Maar als hij ooit nog enige assistentie bij het onderzoek naar de diefstal zou kunnen verlenen, dan zou hij „ge- 'ukkig zijn te kunnen helpen". Zilver voor Carolyn Schuier te olympisch kam pioene 100 meter vlinderslag gewor den. Marian Heemskerk, die - op dit nummer tweede werd, veroverde de eerste medaille voor Nederland. De Hagenaar Wieger Mensonides won voor Nederland de tweede olym pische medaille. Hij werd derde op de 290 m. schoolslag achter olympisch sampioen Mulliken (V.S.) en de Japan ner Ohsaki. Het Nederlandse meisje Joke Bijle- veld heeft zich met een sprong van 5 meter 90. geplaatst in de finale van het verspringen dames. De-vereiste sprong was 5.80. De beste sprong in de kwalificatie ronde werd geleverd door Mary Big- nal Ban (Groot-Brittannïë) met 6.33. Kees Koch slaagde er niet in de kwa lificatie-eis bij het kogelstoten van 16.75 meter ie halen. Dit is tiet getekend portret can! de heer, of zoals u wilthet man-. netje Otto, Zijn naam staat op zijn gezicht getekend. Hij is niet spraak- zaam, zijn avonturen spreken echter boekdelen. Zijn leeftijd valt niet te schatten. Hij kan zich sullig en slim' gedragen, al naar de situatie zich j voordoet. De verdere beoordeling laten wij gaarne aan u over, u zult hem van morgen ai op pagina drie ontmoeten Wij hopen dat dit dagelijkse weer zien van aangename aard zal zyir en... dat het iedere keer met een' glimlach gepaard mag gaan

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1