Staan in eigen tijd Noodlanding in Libische woestijn 1 Chroestsjew: Navo bereidt spionagevlucht voor Ontslagen ongeldig van beiden verklaard vraagt nieuwe zitting V-raad m I Vliegramp in Uruguay Russische premier bijzonder spraakzaam op receptie J. P. A. NELISSEN Voorzitter Raad van Bestuur Bouwbedrijf LOEMOEMBA: MAATREGELEN TEGEN V.N. Y.N. sluiten ook vliegvelden in Katang VERPLEEGSTER STICHT BRAND IN ZIEKENHUIS Benzinade de dorst voor Duizend man in staking bij C. v. d. Giessen Met oog op Kongolese crisis Bedekt verwijt aan Rusland Koelhuisboter op de markt a r r WESTELIJKE DIPLOMATEN VERBAASD DOPERDAG 8 SEPTEMBER 1860 V_ _y NEGENTIENDE JAARGANG No. 4698 -\ Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLGT ffr.sr., lü m. m GENOEGDOENING BIJZONDERE AANBIEDING Degene die zich nu op ons blad abonneert betaalt tot 1 oktober slechts een gulden abonnements geld. VERZINSEL E KONGOLESE KAMER heeft geen keuze gedaan tussen pre sident Kasavoeboe en premier Loemoemba. De Kamer heeft gisteren zowel het ontslaan van Loemoemba door Kasavoeboe als het afzetten van Kasavoeboe door Loemoemba ongeldig verklaard. Een desbetreffende resolutie werd met zestig tegen negentien stemmen aanvaard. Ook nam de Kamer een voorstel van premier Loemoemba over om een „commissie van wijze mannen" in te stellen, die moet trach ten het conflict tussen premier en president op te lossen. President Kasavoeboe heeft nu de volgende keus: 1. Hij kan Loe moemba verder dulden of 2. Hij kan weigeren zich wat aan te trek ken van de uitspraak van de Kamer en het ontslag van Loemoemba doorzetten. Bromfietser verdronken Federatie Secretaris-generaal Moskou S g 5- GULDENS VOORDELIGER! Advies Productschap: (10 cent goedkoper?) gottar&uui Witt® 0* Withstr&at 28 Tetet. 118700 v6 U Poatbua 1112 Po»LZlxo No. 121518. KJacntendienrt abonnementen 18U(^—19.30 nor Zatardags 1718 tttar Telefoon 119700. ■«-DmvenhareHuvget»pletn 1 Telefoon 183487 <3 Waan) Posttme 1081 Portfire No 424887. fDnchtendlenrt 18.3019.30 Telefoon 362580. Dordreeb*: Setdwes 132 Telef. «570. Schiedam: Thome* Kenvplestraat 8 a Telef. 68481. Abonnementsprijs 61 een» per weet» 2.65 oer maand, f 7** per kwartaal. Losse nummer» 18 oaart. Verschijnt degel»**- Tuywu* (Geldig tot vrijdagavond) RUSTIG WEER Droog weer mei opklaringen. Vannacht plaatselijk, mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke wind. Morgen Zon op 6.04 Maan op 21.11 Onder19.10 Onder10.39 DINSDAG j.l. vertelden wij iets van de wereld van vandaag en de eigen tijd waarin wij staan. Velen zeggen, dat de mensen van vandaag juist begeren In de eigen tijd te staan. Is dat zo? Waarschijnlijk zal man hier niet kunnen generaliseren. Wie in de eigen tijd wil staan, moet om te be ginnen die eigen tijd in grote trekken in zijn geheel kunnen zien en dan die tijd aandurven. Wat dat betreft, zijn er velen die daarin nogal defaitistisch staan. Veel mensen zijn bang. Wij zouden daar over geen grote mond durven hebben In onze vakantie hoorden wij een preek over Prediker 2. Over de zin loosheid van het leven en over de af keer van het leven, die de schrijver van Prediker beving. Dat was kiass-ek en actueel, zei de dominee. Hij bracht er Sartre en diens gevoelens van wal ging en het moderne levensgevoel mee in verband. Maar de Prediker kwam er bovenuit. Het moderne levensge voel heeft met God afgerekend. Maar de Prediker niet. Zijn slotsom is; vrees God en onderhoud Zijn geboden. Want het einde is Zijn gericht. u hebben het gevoel, dat de men- W sen die in hun eigen tijd willen staan en van anderen verlangen, dat zij in hun eigen tijd zullen staan, daar mee vóór alles op het oog hebber, oe de zaken er bijstaan en hoe de proble men van deze tijd bij de mensen le ven. De historie en de traditie zijn van minder betekenis, het gaat er meer om, wat wij beleven en hoe wij de dingen ervaren. En het in de eigen tijd willen staan betekent dan, dat wij ons levensbestek, persoonlijk, maat schappelijk en politiek aan die eigen tijd, aan de eisen van die tijd zullen aanpassen, in die zin dat wij ons daarin met dat uitgezette levensbe stek thuis zuilen voelen. *Wij° 'geloven, dat. historie en traditie van veel betekenis zijn, vooral In dit opzicht, dat wij door de kennis daar van onze tijd en ook onszelf beter ie ren verstaan. Maar men moet oppas sen historie en traditie heilig te ver klaren. Maar hetzelfde geldt voor de eigen tijd. Men kan in historistische fei len vervallen niet alleen met betrek king tot het verleden, maar ook met betrekking tot het heden en zelfs met betrekking tot de toekomst. Vele boet predikers, die ons vertelden, dat wij de eisen des tijds met het oog op de toekomst niet verstaan en niet ver staan hebben, kunnen zich dat laatste aantrekken. Prof. Geyi heeft opge merkt, dat velen die thans ten aan zien van Rusland ons een souplesse willen opdringen op grond van de z.g. logica der historie, ons een soortgelij ke souplesse zouden hebben opged,-op- gen ten aanzien van Hitler-Duits- land, als Hitler eerder dan de geal lieerden over atoomwapenen zou heb ben beschikt. Daarom zijn wij ook be ducht voor een ontwikkeling der socio logie in positivistische zin. Dit alles dwingt ons tot de conclusie, dat het staan in de eigen tijd alleen dan iets te betekenen heeft, als het is een nor matief staan in de eigen tijd. KONGOLESE KAMER „NEUTRAAL" Geen keus Loemoemba of Kasavoeboe EN daar zijn we dan weer bij de Prediker terug, in heel de angst- wékkende verwarring, in de turbulente ontwikkeling van onze tijd kan be staan in de eigen tijd alleen dan een werkelijk staan zijn, indien men ernst maakt met het: vreest God en houdt Zijn geboden. Men moet wel weet hebben van, en kijken naar, wat onze tijd is. Men moet zijn tijd verstaan. Maar het pro bleem van ethiek en potui*! is niet: hoe vinden wij ons daarin, hoe vinden wij onze draai daarin. Maar wel: wat eist Gods "ebod daarin van ons. hgs&r iptr v'» Premier Chroestsjcu- heeft woensdagavond tijdens een gemoedelijk praatje op een receptie in Moskou gezegd, dat hy er nog steeds van overtuigd is, dat president Eisenhower niet op de hoogte was van de vluchten met U-2- spionagevliegtuigen boven Russisch grondgebied. Verder zei hü dat Rusland op de hoogte is van plannen van de NAVO om deze maand een vliegtuig naar het gebied van de Zwarte Zee te zenden. Hij verzekerde dat de Russische lucht macht op haar hoede is en elk vreemd toestel boven de Zwarte Zee zal neer schieten. De Russische premier zei dit tegen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson,, en andere westelijke diplomaten op een receptie in het Kremlin ter ere van bet bezoek van een delegatie uit de Ver. Arabische Republiek, Chroestsjew verscheen op de recep tie in een uitbundige stemming en koos onmiddellijk de Amerikaanse ambas sadeur uit als doelwit voor zijn grap jes en opmerkingen. Hij poseerde met Thompson voor de fotografen en vroeg hem of hij niet bang was bij Allen Dulles, het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, hiervoor op het matje te moeten verschijnen, en be gon toen te praten over het U-2 vlieg tuig dat op 1 mei boven Rusland werd neergeschoten, en over de plannen voor vluchten boven de Zwarte Zee. „Wie kwam toch op de gedachte dat Amerikaanse vliegtuig boven Rusland te laten vliegen", vroeg hit eensklaps. „We hadden alles» klaar voor een har telijke ontvangst van Eisenhower in overeenstemming met de traditionele Russische gastvrijheid en 'oen kwam plotseling dat vliegtuig. Stel uzelf in mijn plaats. Wat zou u gedaan heb ben?" Hij zei dat Rusland nog steeds genoegdoening eist voor de vlucht met de U-2. Naam: Straat: - Woonplaats: Wenst zich ingaande heden tt abonneren op het dagblad Trouw, Betaling zal geschieden per week (61 cent) per kwartaal (7.90). Tot 1 oktober a.s. betaal ik ƒ1.— abonnementsgeld. U wordt verzocht deze ban toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de IV it hst raat 25, Rotterdam. Toen Thompson hem verzocht de zaak niet erger voor te stellen dan zj] is, deed Chroestsjew alsof hij de Ame rikaan op zijn tenen wilde gaan staan en zei:„Als ik u op uw tenen ga staan verwacht u' toch ook dat ik mijn ver ontschuldigingen aanbied. En ik zou dat ook doen". „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat Eisenhower niet op de hoogte was van de vlucht met de U-2, zei Chroestsjew verder. „Maar hij hield vol dat hij er wel van op de hoogte was en er" bevel voor had gegeven. Wat konden we toen doen? Wat zou u gedaan hebben?" De Russische vice-premier Mikojan kwam op een bepaald moment tussen beide met de opmerking dat de Ame rikaanse ambassadeur zich in een moeilijke positie bevond. Thompson merkte op, dat Russische vliegtuigen boven Alaska hebben ge vlogen. „Dat is niet waar", zei Chroestsjew, „Dat is een verzinsel van de buitenlandse pers. „Waarom stuurde u de RB-47?" vroeg hij toen. „Bent u van plan onze. grenzen te blij ven schenden?" -• ""VeS,'.'r> Toen Thompson antwoordde dat dit vliegtuig niet boven Russisch grond gebied geweest is, zei Chroestsjew: „Hoe weet u dat? U was er niet bij, maar onze grenswacht wei". Daarop verbaasde Chroestsjew de westelijke diplomaten met zijn opmer king" over plannen van de NAVO om ^vliegtuigen boven de Zwarte Zee te Naten vliegen. Maar onmiddellijk daar op deed hij weer joviaal. „Laten we er niet meer over pralen", zei hij en hij klonk met de ambassadeurs in zijn omgeving. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft de heer J. P. A. Nelissen bereid gevonden de functie van voorzitter van deze raad op zich te nemen. De heer Nelissen is daarmede de derde voor zitter na de heren ir. J, J. G. van Hoek (1946—1954) en J. Dura Dzn. (1954— 1960), t ASSAGIERS, sommigen met bagage P-hi de hand, maken zich uit "de voeten bij het brandende vliegtuig, dat zij hebben verlaten, nadat het in de Libische woestijn een noodlanding had moeten maken. Aan boord van het toestel, eigendom van een Znidafri- kaanse luchtvaartmaatschappij, brak op een vlucht van Caïro naar Johan nesburg brand- uit en de gezagvoerder zag toen nog maar één oplossing: een noodlanding maken in het woestijn zand. De landing lukte en alle 66 in zittenden konden het toestel tijdig ver laten. Een Egyptische woestünpatrouille bracht hen in veiligheid. De foto werd genomen door een van dc passagiers van hel vliegtuig, een Duitser, aie naar Zuid-Amerika zou emigreren. D De Kongolese regering van Loemoemba heeft de Ver. Naties ervan beschuldigd zich te men gen in het politieke conflict in Kongo en verklaard, dat vandaag belangrijke beslissingen aangaan de de Ver. Naties genomen zul len worden, zo werd vanmiddag na een kabinetszitting in Lco- poldstad bekendgemaakt. Bij het ter perse gaan van deze editie werd nog vernomen, dat een schreeu wende Kongolese Senaat vanmorgen premier Loemoemba heeft verhinderd een toespraak te houden. Het rumoer werd zo groot, dat de zitting werd geschorst. V.N.-troepen zouden het gebouw hebben omsingeld. De 45-jarige meikcontroleur Th. A. Beukeboom uit Alphen aan de Rijn is gistermiddag op de Oudensdijkseweg onder Woubrugge met zijn bromfiets te water geraakt en verdronken. Hij laat een gezin met vijf kinderen na. De Kamer was gisteren zes uur bij een in een stormachtige zitting. Premier Loemoemba hield een rede van twee uur, waarin hU heftig uit voer tegen het „komplot van Kasavoe boe" en vurig opriep tot eenheid. HU beloofde voorts min of meer, dat hij voor de zestig ambassadeurs, die Kongo nodig heeft een keuze zal maken uit de afgevaardigden in de Kamer. Loemoemba deed een scherpe aan val op de Verenigde Naties, „die onze soevereiniteit en ons gezag hebben beknot". Wij willen hun geld niet", aldus Loemoemba, „laten de troepen van de V.N. ons mét rust laten en vertrekken". De premier ontkende nogmaals -communist te zijn. „Wij zijn noch Russisch, noch Amerikaans. Wij vol- gen dé middenweg en hieruit zal onze kracht bestaan". Loemoemba besloot zijn rede met de verklaring, dat als het parlement zich uitspreekt voor een federaal of con federal stelsel, hü zich daar niet te gen zou verzetten, maar zulks zou dan op een wettige manier moeten geschie den. In zijn rede had hij „imperialisten" en rooms-katholieken, zowel als de Ver enigde Naties, allen Kongo's vijanden genoemd. Aanvankeiyk had Loemoemba ge- Zie verder pa*. 3, 5e kol. Een 37-jarige verpleegster, werk zaam in het Groene Kruis-sanatorium in Delft, heeft bekend, dat zij in dit sanatorium verschillende brandjes gesticht heeft. De zuster, die uit Rotterdam af komstig is en thans gearresteerd is, gaf als motief voor haar daad op, dat zij de eenzaamheid van de nachtdienst niet kon verdragen. Dinsdagnacht ontdekte een nacht zuster een brandje in de keuken van het zusterpaviljoen. Zij waarschuwde de directrice en samen met haar kon zij het vuur doven. Nauwelijks was dit gebeurd of er werd brand gemeld uit de keuken, onmiddellijk gevolgd door meldingen uit andere delen van het sanatorium. Het personeel slaagde erin alle brand jes té blussen. De politie, die intussen was ge waarschuwd, arresteerde de zuster na een uitgebreid onderzoek. McMillan, til- Poiv Itlv. Ie hj. $12.8 (13.4) miljoen of 0.62 (0.63) per aand. (Van een onzer verslaggevers) Ze hadden zo'n dorst de voet ballertjes (10 en 11 jaar) van „Ani mo" in Amsterdam, dat ze in de rust van de wedstrijd tegen „Am- stel" in de kantine een glas limo nade gingen drinken. Oe dorst was zo groot, dat ze nog een glas lieten tappen. Even lec, het er op dat ze teleurgesteld moes ten worden, want de fles was leeg. Gelukkig echter vond de zoon van de kantinehouder een fles waar nog vloeistoj in zat. De dorst was echter zo groot, dat de jongens niet proefden dat i/t plaats van limonade benzine was geschonken, waaraan rijkelijk water was toegevoegd. Toen dit ontdekt werd, schakelde men terstond de medische dienst in, waarna de jongens naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis werden gebracht. Daar liggen ze nu. „Ze maken het redelijk go cd", verklaarde een va n ia doktoren vanmorgen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag zijn na de middag pauze bij de scheepswerf C. v. d. Gies sen en Zonen te Krimpen a.d. IJsel ongeveer 1000 werknemers in staking gegaan. Hoewel niet alle afdelingen van het bedrijf door de staking zijn getroffen, ligt het werk toch voor het grootste gedeelte stil. Hammarskjoeld heeft de Vei ligheidsraad verzocht opnieuw byeen te kc en ter bespreking van de Kongolese ontwikke lingen. In een nieuw rapport brengt hij de volgende vier punten naar voren: 1. Hulpverlening aan de Kongolese regering tot een bedrag van hon derd miljoen dollar. 2. Er„ moet een beroep op regering en volk van Kongo worden gedaan om spoedig en met vreedzame midde len een einde te maken aan de bin nenlandse strijd. 3. Herhaling van het uitdrukkelijke bevel van de Veiligheidsraad dat de afzonderlijke landen' zich bui ten de Kongolese ontwikkelingen moeten honden. Dit slaat op staten, die mogelijk, door middel van tweezijdige overeenkomsten met Kongo vaste voet in dit land wil len krijgen. 4. Ontwapening van Kongolese mili taire eenheden. Advertentie H g O. - cc 0) In New York is van gewoonlijk be- trouwbare V.N.-bronnen vernomen, dat de Veiligheidsraad, naar verwach ting. Hammarskjoelds jongste Kongo lese rapport in een spoedzitting, die waarschynlijk morgenavond of zater dag a.s. zal worden gehouden, zal be spreken. Hammarskjoeld noemt in zijn rap port de Sowjet-Unie niet bij name, doch aangenomen wordt dat hij, met het onder punt drie genoemde, doelt op de Sow.ietrussische hulp aan Loe moemba c.s. Kongolese regeringstroepen zyn, als gemeld, met door Rusland ter beschik' king gestelde grote transportvliegtui gen naar de provincie Kasai vervoerd, waar prompt een hevige strijd ont brandde met aanhangers van Kalonji's „Mijnstaat". De Sowjet-Unie heeft verder mi-li taire vrachtauto's ter beschikking van de regering-Loemoemba gesteld, „Doordat partyen van bepaalde buitenlandse zijde hulp hebben ont vangen, is de toestand in Kongo dui delijk ernstiger geworden", aldus Hammarskjoeld in zijn rapport. Achtduizend ton koelhuisboter wil het Produktschap voor zuivel op de markt laten brengen. Het zal de rege ring dienovereenkomstig adviseren. In een besloten vergadering heeft bet bestuur van het Produktschap gister middag over de prijs en de "datum waarop de boter ter beschikking moet komen, een besluit genomen. Men mag veronderstellen, dat de koelhuis boter ten minste 10 a 15 cent goedko per wordt dan de verse boter van nu, die 80 tot 85 cent per pakje kost. Als de 8000 ton verkocht is, zal men bezien, of het nodig is het dan nog overblijvende bij inschrijving te ver kopen. Op de koelhuisboter zal, bij dm pak king in kleinverpakking, dezelfde toe slag word»n gegeven die voor verse botei op de binnenlandse markt geldt (op het ogen-blik tachtig cent per kilo). De botercommissie van het Produkt schap heeft uitgerekend, dat een addi tionele boterafzet van 600 a 700 ton per week nodig is om te zorgen, dat bet nieuwe produktieseizoen zonder koel- huisvoorraden kan beginnen. Eind au gustus was er nog ruim 18.000 ton koel huisboter. Aartsbisschop Makarios, president van dc nieuwe republiek Cyprus, inspec teert Griekse troepen, die op het eiland zijn gelegerd. Op grond van de over eenkomst, waarbij Cyprus onafhanke lijkheid is verleend, zai Griekenland 900 militairen op het eiland legeren en Turkije 600. Deze troepen vormen een onderdeel van de strijdkrachten van Cyprus. leven zijn gekomen. Het toestel was AtaTKt u" ASUncion naar Bnenos H.et ,s nict- onmogelijk, dat het neerstorten van het vliegtuig een ge volg is van sabotage. Dc luchtvaart- maatschappij, waaraan het toestel toe behoorde, de Aerolineas Argentina?; onderzocht of er zich wellicht een tUd-' bom aan boord heeft bevonden Het toestel kwam terecht op een boer derij, ongeveer 20 km ten noorden van uf -a' eenéstad ten no°fden van Mon tevideo. Er waren 24 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord Tot de passagiers behoorde de vroegere minister van Volksgezondheid tijdens het bewind van president Pcron, vilacqua. Be- -V.. V

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1