Ier voorzitter op historische zitting Veertien landen als gat lid toegela Rode leiders boos op in Vlissingen Winst van in '61 ruim 91 miljoen Honderden ziek na snert-maal |ew op bezoek bij Castro Advies-orgaan voor de burgerlijke verdediging Geen militaire dienst voor toekomstige politiemannen? zware regens geteisterd Italië in Nederlander in Australië schoot drie uur lang op politieagenten r Luchtverdediging H Chroestsjew dient protest in Rem op afbetaling alleen boven 150 strakker aangehaald BOTER vrij van omzetbelasting Aantal doden tot 46 Drieduizend mensen keken toe Nieuw slachtoffer PLANT A"? van O WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4709 A V Directeur: H. DB RUIG r V Hoofdredacteur: Dr. J. A. ti. J. S. BKU1NS SLOT „Veiligheidsmaatregelen te streng Een zeer lokale en onverwachte storm heeft vannacht de niéuwe asfaltdijk, die- ter versteviging voor de Vlissingse boulevard muur is gelegd, zwaar bescha digd, De winst die de P.T.T. in 1961 moet maken, worden in cleP.T.T.- begroting voor dat jaar geraamd op bijna honderd miljoen gulden, om nauwkeurig te zijn 91.701.000 gulden. Boos Geslaag.d Handen schudden 50 miljoen op begroting In loop van melkprijsjaar: Wandelen (Zie verder pag. a, ie kol.) M o dderbauken In Karin tlii Witt# d« Wlthstrait 38 Tetet. 118700 IC U Fmtaua 1113 Poswiro No «4519. t, Kjflcntemüenüt abonnementen I8.ai>—19 90 txur pC Zatoraags 17—18 aar. Telefoon 11570S. ---■ Hiiv«en#plebi 1 Telefoon 13:4467 (3 UJimbs? Postboa 1001 Postgiro No. 424847. Klaehtendienrt 13.30—19.30 Telefoon 382388. Sotitwee 132 Telef. 4574. Theanmt 8 Keropiratraat f Teleï. 65451. Abönnenwnfepr«4 si cent ner week- 2.65 net «"«Mid- per JrtrsrtBsi. Losse nummers 18 CMt Verschijnt degelijk# (otterde»: ig^Jrevenhege: Oordreeht Schiedam' iSt (Geldig: tot donderdagavond) IETS MINDER KOUD. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijde lijk ook opklaringen. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige, later matige tot zwakke wind nlt westelijke rich tingen. Iets minder koud. Morgen: Zon op: 6.25. Maan op: 7.56. Onder: 18.39. Ouder: 19.29. (Van onze militaire medewerker) rxEZER dagen heeft het Comman- i) do Luchtverdediging Nederland (CLV) zijn tienjarig jubileum ge vierd, Bij de officiële herdenking daar van werd met gerechtvaardigde trots gewaagd van hetgeen dit Commando in de achterliggende periode heelt ge presteerd. Van de oorspronkelijke «aar Spitfires is men via ae Gioster Meteor straaljagers, later de Hawker Hunters eu Sabres, thans aangeland »an een splitsing nl. enerzijds de su personische Starfighter en anderzijds het geleide projectiel, type NIKE ei. HAWK. Hiermede gaat een ingrijpen de wijziging haar Intrede doen, die tevens een aantal vragen opwerpt waarvan wij de beantwoording ver wachten bij de a.s. defensiebegroting. Alle gerechtvaardigde trots ten ïpijt is het echter bij zulk een mijl paal goed te memoreren, dat naast hetgeen wei bereikt werd, veel niet bereikbaar bleek en dat op het mo ment van het jubileum de middelen waarover CLV beschikt bedenkelijk verzwakt zijn. OHSPBONKELIJK is er, met na- 0 tne opgesomd in de defensienota van mei 1954, een sterkte van de luchtverdediging geprojecteerd van 9 dagjager- en 8 nachtjager-squa- drons tot 2/3 gereduceerd. Doch dat king van de squadrons van 16 tot 25 toestellen is daarna het aantai squa drons. Onder het motief van verster- nieuwe aantal is nimmer gehaald, ter wijl de operationele sterkte van de „sterke" squadrons beneden het nor male peil bleef. Toen de geleide pro jectielen zouden worden ingevoerd werd reeds bij voorbaat een squadron opgeheven om personeel vrij te ma ken voor opleiding van het bedienings personeel voor die projectielen, de NIKE-Ajax en -Hercules. Het CLV on derging de laatste aderlating toen bet de MLD ln Nieuw-Guiuea te hulp moest komen met een squadron Hun ters. Voorts weet het CLV niet wat de toekomst brengen zal. Zullen de ge plande 4 eenheden NIKE S en HAWKS er komen en hoeveel zal het aantal squadrons Starfighters bedta- gen dat ter vervanging van de oude leis en Kaasjagers zal komen? NAAST deze vragen rijzen andere op. Het CLV heeft rü. oorspronke lijk een nationale taak gehad: de ver dediging van het luchtruim boven Ne derland met eigen middelen. Het CLV coördineerde daarbij zo goéd moge lijk zijn actie met die van de om ringende landen in NAVO-verband, doch er was geen eenhoofdige leiding. Het nationale element overheerste. In de recente defensienota wordt echter uiteengezet, dat de luchtverde diging voortaan slechts gevoerd kan wórden als gebiedsverdediging d.w.z. niet beperkt tot het nationale gebied van de verschillende landen. Het ge- rieel wordt als één gebied beschouwd dat gezamenlijk wordt verdedigd. Daartoe staat het dan ook thans on der het gecentraliseerde bevel van commandant 2 ATAF en heeft deze luchtverdediging vóór alles tot taak het nucleaire offensieve potentieel van de NAVO (dit zijn de vliegtuigen van de Tactische Luchtmacht) tegen een verrassende vernietiging uit de lucht te beschermen. Zo staat dus CLV thans onder het bevel van 2 ATAF. ASSEMBLEE VAN V.N. BIJEEN Breed lachend omhelsde de Russische premier Chroestsjew gisteren de Cu baanse leider dr. Fidel Castro, toen hii de zaal van de algemene vergadering van de V.N. binnenkwam. De gebaarde Cubaanse leider heeft, zoals bekend, grote sympathie voor de Kussen. E-S glimlachende Russische premier Chroestsjew heeft gis teravond zijn entree gemaakt in de Algemene Vergadering van-.de Ver. Naties, die voor het eerst in liet nieuwe zittings jaar bijeenkwam. Aan de tafel van de Russische delegatie hield de Rus een soort receptie en omhelede hij de Cubaanse pre mier Fidel Castro. Toen de raad de ler Boland tot voorzitter koos klapte Chroestsjew niet en bleef hij roerloos zitten te midden van de delegaties die Boland staande een ovatie brachten. Wel klapte de Russische leider, voor de veertien landen die In snelle opeenvolging telkens bjj ac clamatie tot de Volkerenorganisatie werden toegelaten. De V.N. telt nu 96 leden. E DE gebiedsverdediging valt echter weer uiteen in twee delen nl. in voorste lijn een gordel van geleide wapeneenheden, type NIKE er, HAWK, en daarachter en op de vleu gels de eenheden jachtvliegtuigen. In die gordel, die in West-Duitsiand wordt gevormd, staat thans reeds een Ne derlandse eenheid en moeten er dus wog 3 bijkomen, schouder aan schou der met Westduitse, Belgische en Britse eenheden. Het ligt voor de hand aan te nemen dat deze gordel onder eenhoofdige leiding staat en dan rechtstreeks onder 2 ATAF. Doch wat wordt dan in deze organisatie de zeg genschap van CLV over deze Neder landse eenheden? En hoe komt het samenspel tussen die gordel en de daarachter gestationeerde jachtvlieg tuigen tot stand? Heeft het CLV, al thans in de huidige vorm. dan nog re den van bestaan of moet een andere constructie worden bedacht? Ter hoogte van het hotel „Noordzee- boulevard" is een verzakking opgetre den, waardoor er een gat van 21 bij 31 meter ontstaan is, dat gemiddeld 2Li meter diep is. Men is onmiddellijk met noodherstel, waarvoor bunkerpuin gebruikt wordt, begonnen. Hetzelfde dijkvak'is ook in het begin van dit jaar door een storm zwaar getroffen. Men was nu met het hersteL bezig en Rijkswaterstaat bad uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen. Zo zou het KNMI tijdig waarschu wen voor een eventueel opkomende 'storm. De storm, van vannacht kwam echter zo onverwacht, dat waarschu wen onmogelijk bleek. Bij Willemstad is de polder „Maltha' onder gelopen. Ook de bouwput voor de schutsluizen van. de Volkerakdam kwam vol water te staan. Rijkswaterstaat had gisteravond de aannemers, die materiaal til déze bouw put hebben staan, gewaarschuwd da! er gevaar voor overstroming oestonc. Aan het advies om het materiaal uit de bouwput te halen, hebben n'et alle aannemers gehoor gegeven. Enkele ma chines staan, nu in het water. ET zijn deze vragen die bij de Ka ren zijn gebracht en zich opnieuw aan melden bij het tienjarig jubileum van CLV. Zoals gezegd boogt men bij die herdenking wel op hetgeen bereikt werd, doch wordt het stilzwijgen be waard over oe toekomst. Wil de integratie waartoe men in het gebied van de noordelijke subsec. tor van het Middcneuropese front is gekomen, een waterdichte luchtverde diging vormen, dan zal de organisa tie en de plaats van CLV daarin dui delijker moeten vaststaan dan thans het geval is. (Van onze parlementsredactie De voordelige saldi, voor respectie velijk de posterjjen, de telegrafie, de telefonie en de postcheque- en giro dienst geraamd, bedragen ruim 3,2 miljoen, bijna 2,5 miljoen, bijna 61 miljoen en ruim 5 miljoen gulden. Slechts een dienstonderdeel vertoont voor 1961 een lekort, te weten de draadomroep. Het ziet ernaar uit, dat oe vraag naar telefoonaansluitingen krachtig zal blijven stijgen. Met het aanbod is het echter anders gesteld, omdat de uitbreiding van de interlokale ver- keersapparatuur wegens de snelle groei van het interlokale verkeer voor rang moet krijgen boven wat bij de P.T.T. heet ,,de uitbreiding van de nummercapaciteit". Een kleine verho ging van de wachtlijst ligt dus in het verschiet. De investeringen bij het hele bedrijf worden op tweehonderd miljoen gul den geraamd, Iedereen is, ontstemd over de'- in New- York getroffen veiligheidsmaatrege len. De Poolse communistenleider Gomoel- ka heeft bij het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken ge protesteerd tegen het feit dat hij overal waar hij in New York te voet heengaat, omzwermd wordt door politiemannen. Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft een soortgelijk protest ingediend. Chroestsjew heeft bij het hoofdbureau van politie in New York een klacht ingediend tegen enkele politieman nen. Hij is .ontstemd over de wijze waarop deze mannen zijn opgetreden tegen leden van zijn gevolg. Beia Fabian, de leider van de Hon gaarse vluchtelingen in New York, heeft er bij de politie over geklaagd dat hem te weinig vrijheid is ver- leend by de betogingen van de Hon garen tegen de communistische lei ders. De burgemeester van New York, Wag ner, heeft inmiddels een verklaring 'uitgegeven waarin hij zegt dat de strenge politiebewaking nodig is vanwege de vijanden die de com munisten zich gemaakt hebben. „Ik weet dat de politie van New York haar werk dag en nacht zal voort zetten om de vrede te beschermen en ook de personen die hier op be zoek zijn, zelfs hoewel de taak mis schien onaangenaam is", aldus de burgemeester. Hoofdcommissaris Kennedy van New York,-die nog nooit zulke moeilijke dagen in zijn loopbaan heeft gekend als nu,heeft zich ernstig beklaagd over het optreden van' leden van de Russische veiligheidsdienst, die vol gens hem New Yorkse politiemannen ondersteboven hebben gelopen, Ken nedy is ook boos op Chroestsjew. „De heer Chroestsjew waarschuwt óns niet. Ik waarschuw hem door middel van onze regering'dat deze gedragswijze niet geduld zal wor den", aldus de politiecommissaris. Politie en betogers zijn bok dinsdag avond weer slaags geraakt voor het gebouw van de Russische vertegen woordiging te New York, De beto gers die lid waren van groepen Hon gaarse, Poolse en Oekraïense groe pen vluchtelingen, stelden zich he vig teweer tegen de politie te paard. De politie slaagde er tenslotte in de demonstranten te verspreiden. De 700' politiemannen die roet dq (.vei ligheid van de buitenlandse gasten zijn belast, zijn er gisteravond ove rigens goed in geslaagd de omgeving van het gebouw van de Ver. Naties vrij te houden van alle ongenode be zoekers. Demonstranten met borden als „Chroestsjew ga naar huis" en „Fidel Castro gezocht wegens moord" werden op een flinke afstand gehou den toen de regeringsleiders hét VN-gebouw binnengingen. Enige honderden inwoners van de Friese dorpen Niï Beets en Boornber- gum ziin onwel geworden na het eten van snert, die tijdens een „snerl -actie" van een plaatselijke sportvereniging in vele gezinnen is gegeten. Enige tien tallen personen ziin ziek geworden, doch er ziin geen ernstige gevallen gesignaleerd. Tijdens de „sucrtactie" werd huis aan huis gevent met erwtensoep met worst, die in melkbussen was aange voerd uit de exportslachterij te Akkrunt. Inmiddels heeft de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid een onderzoek laten instellen, om de oor zaak van deze massale ziekteverschijn selen op te sporen. Enige personen zijn Ln observatie genomen. Premier Chroestsjew heeft gisteren een bezoek van veertig minuten ge bracht aan premier Ff del Castro var: Cuba, in diens hotel -in de ncgerwlik Harlem. Na hun onderhoud kwamen beidf leiders naar buiten en poseerden vooi het hotel voor de fotografen, inel dc armen om eikaars schouders en wui vend met de linkerhand. Een menigte van een paar duizenc mensen sloeg deze vriendschaos- demonstratie schreeuwend en joe lend gade. Chroestsjew kwam maar nauwelijks tot de schouders van de lange Cubaan. De politiemacht die premier Castro beschermt, werd kor' na aankomst van Chroestsjew in hei Theresa-hotel uitgebreid met ruim 300 man, De weg voor het hotel werd afge zet'en op de daken van de omliggende huizen werden -politiemannen gesta tioneerd. Toen premier Chroestsjew weer in zijn auto stapte en wegreed werd hij door de menigte luide voege juicht. Een lid van de Cubaanse delegatie zei dat Chroestsjew en,Castro elkaar zeer hartelijk hadden' begroet. De Rus sische premier had Castro volgens deze- woordvoerder een- paar humoristische anecdotes verteld. De met ingang van vandaag ver plicht gestelde verhoging van de eer ste storting bij koop op afbetaling van een aantal goederen, zal niet gelden voor afbetalinffscontracten met be trekking tot goederen, waarvan de totale koopprijs niet meer dan 150. bedraagt. Voor deze goederen kan de eerste betaling zelfstandig door de winkelier worden vastgesteld. Dit is bepaald in de wijziging van de afbetalingsbeschikking, die in de Staatscourant verschenen is. In deze beschikking wordt ook de maximum duur van de afbetalingscontraeten opnieuw geregeld. De verplichtgestelde „aanbetaling" loopt uiteen van 35 procent (auto's) tot 15 procent (naaimachines, stofzui gers. bedden, matrassen). Voor motor rijwielen en bromfietsen moet 25% gelijk betaald worden, voor radio en t.v.-toestellen, koelkasten, grammo foons en rijwielen 20 procent, Boland werd gekozen, nadat de pre sident van de vorige zitting, de Peru viaan Belaunde, een afscheidsrede had gehouden, waarin hü zei, dat de V.N. een moeilijk jaar achter de rug hebben Belaunde herinnerde in zijn af scheidsrede aan de mislukte topcon ferentie in Parijs en aan de gebeurte nissen in Kongo. Hij prees het werk van sccrct.-gencraal Hammerskjoeld. Chroestsjew hield zijn koptelefoon tijdens de rede van Belaunde dicht bij de oren. Hij scheen met aandacht dc verialing van de rede uit het Spaaas in het Russisch te beluisteren. De Cubaanse premier Castro, die in battle dress was gekleed, scheen wei nig oor te hebben voor de openings rede. Hij zat te draaien op z«n stoel, keek de zaal rond en sprak met zijn assistenten. Na de openingsrede namen de af gevaardigden een minuut stilte in acht voor bezinning of gebed. In zijn aanvaardingstoespraak zei Boland, dat de huidige zitting „in de geschiedenis geboekstaafd zal worden als de grootste diplomatieke bijeenkomst die ooi t gehouden werd". Hij deed een.beroep op de afge vaardigden hun pogingen te richten op het gemeenschappelijk welzijn, zodat de vergadering de -nobele titel de vergadering, van de mens*-" heid" verdient. De 14 nieuwe leden van de Volke renorganisatie zijn Cyprus en 13 Afri kaanse staten, namelijk Kameroen Togo,/Madagaskar, Somaliland, Daho- mev, Opper Volta, Ivoorkust,. Tsaar Gabon, Centraal-Afrika, Niger. Kongo (voormalig Belgisch) en de Kongolese republiek (voormalig Frans). De toelating van de Mali-feaeratie is aangehouden, aangezien de twee lan den van. deze federatie, Senegal, en de Soedanese republiek, de unie hebben beëindigd. Na de toelating van deze lander schudde de Russische premier de ver tegenwoordigers van de Afrikaanse staten de hand. Een van dezen was Saed Brahim van de republiek Tsaad. De Rus sloeg zijn armen om deze jonge Afrikaanse leider met stamtatoeagè op zijn gezicht en zei door middel van een tolk: „Het is prachtig te zien dat zo'n jonge man op zo'n verantwoor delijke post zo'n jong land veitegen- woordigt". (Van onze parlementsredactie) Op het ministerie van Algemen Za ken zal een staf voor de civiele ver dediging in het leven worden geroe pen. Dit orgaan zal de minister-presi dent, die verantwoordelijk is voor de coördinatie van de burgerlijke defen sie, moeten adviseren. Op de begroting van Algemene Zaken is een post van vijftig miljoen gul den onder het artikel „civiele ver dedigingsvoorbereiding" opgeno men. De kamers zullen te zijner tijd voorstellen gepresenteerd krijgen over de verdeling van dit bedrag. Onder „Algeméne Zaken" ressorteert ook de bezitsvorming. Uit wat daar over in de memorie van toelichting wordt gezegd, blijkt, dat de premie/ spaarregeling voor rijksambtenaren goed loopt; op 30 juni van dit jaar hadden tien provincies en 510 gemeen ten zo'n spaarregelingingevoerd. Het aantal deelnemers aan het spaar- plan ,.de zilvervloot" klom ook; het beliep eind juni ongeveer 323.000; hun gezamenlijke spaarsom bedroeg onge veer 82 miljoen gulden. Over enkele principiële aspecten van de algemen premiespaarregeling denkt de regering nog het advies van de S.E.R. te vragen. DE ministers van Justitie. Binnen landse Zaken en Defensie voeren overleg over de vraag, of jongelui, die voor een benoeming bij de politie in aanmerking komen, vrijgesteld kunnen worden van militaire dienst. In de toelichting op zijn begroting deelt minister Beerman mee, dat, als het overleg een positief resultaat heeft, een bijdrage wordt geboden, om het personeelstekort bij de politie binnen redelijke termijn te verminderen. Overigens is dat tekort zijns inziens niet zo ernstig als in sommige pers- publikaties is gesuggereerd. In beginsel heeft de ministerraad zich akkoord verklaard met het rap port „Bouwkundige Voorzieningen Ge vangeniswezen". Het kabinet heeft zich echter niet aan het hele plan wil len binden, maar enkel de eerste fase aanvaard, omdat de nieuwbouw van strafgestichten zoals het rapport die voorstelt, heel wat tijd zal vergen. Over deze kwestie wil tnr. Beerman te zijner tijd de Kamer een afzonder lijke nota aanbieden. Overigens valt niet te vermijden, dat in de oude gebouwen nog zekere voorzieningen worden getroffen. Mr. Beerman denkt daarbij vooral aan veiligheidsvoorzieningen, waaraan ook in 1961 bijzondere aandacht zal wor den besteed. Intussen neemt het aantal ontvluchtingen nog steeds af, volgens minister Beerman. Minister Beerman verwacht, dat ln de loop van het zojuist begonnen'zit- tingsjaar van de Staten.Generaal een 1 nieuw bewijsrecht ln burgerlijke za ken kan worden ingevoerd. Het advies over het stakingsrecht, uitgebracht door enkele deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht, heeft de be windsman „zeer onlangs" bereikt. Hij beraadt zich erover. Op korte termijn is de invoering te verwachten van de verplichte aan sprakelijkheidsverzekering voor mo torrijtuigen. Een nieuwe regeling voor het tarief in strafzaken wordt voor bereid. Interdepartementaal overleg wordt nog gepleegd over een wetsont werp, dat een geheel nieuwe regeling voor de nationaliteit van de gehuwde vrouw bevat. De regering is van plan, ln de loop van het nienwe melkprijsjaar de om zetbelasting op boter af te schaffen. Dit staat in de toelichting die minister Marijnen op zijn begroting heeft ge geven. Chroestsjew liet zijn gelegenheid om de eerste toespraak te houden voor bijgaan, toen de delegaties de r.ieuwe leden en voorzitter Boland gingen in huldigen. Hij liet Gromiko naar het spreekgestoelte gaan en ging, met een uitdrukking van verveling op Zijn ge zicht, wat in de zaal wandelen, Chroestsjew verliet het gebouw korte tijd voordat de vertegenwoordiger van de nationalistïsch-Chinèse regering, Tingfoe Tsjartg, ging spreken. Toer. deze Chinees sprak, waren alle ver tegenwoordigers van communistische landen afwezig. Nadat de meeste afgevaardigden hun welkomstredevoeringen hadden uitge sproken, werd de zitting vannacht om 1 uur verdaagd. Vanmiddag zou de Assem blée weer bijeenkomen. Hevige regens die met krachtige windstoten gepaard gaan, teisteren vandaag Italië van de Alpen tot Sicilië. Het gevaar voor overstromingen en aardverschuivingen, die tot nu toe 46 mensenlevens hebben geëist, is nog toe genomen. De uitgeputtte redftïngsbri gades vrezen, dat het dodencijfer zal stijgen. Sinds zaterdag zijn duizenden mili tairen, brandweerlieden, politieman, nen en vrijwilligers in de weer. Vele dorpen zijn door het water van de bui tenwereld afgesneden. Smeltende sneeuw heeft grote hoeveelheden water van de berghellingen omlaag gestuwd en nog steeds stijgt 't peil van de grote rivieren. Aan de voet van de Alpen zijn, naar vast staat, 25 mensen om het leven ge komen, Dit cijfer zal nog stijgen door slachtoffers in de ongeveer 300 steden en dorpen die nog steeds geïsoleerd zijn. In de ziekenhuizen in het alpenge De 19-jarige Nederlandse immi grant H. G„ die vijf maanden geleden uit Amsterdam naar Australië was gekomen, heeft zich gisteren in een klasselokaal van een school in een bui tenwijk van Melbourne gebarricadeerd en drie liur lang vijftig politic-agenten met geweerschoten van zich af ge houden. Drieduizend mensen, o.w. honderden kinderen die naar school kwamen, ke ken toe. Tevergeefs probeerde de po litie niet aanmaningen door een luid spreker hem tot bedaren te brengen. De politie liet het 15-jarige vrien dinnetje van de jongeman, een Let landse immigrante, komen om hem te bewegen zich over te geven, doch dit mocht niet baten. Volgens de politie had G, op 19 sep tember de ouders van he'. meisje om toestemming voor een huwelijk ge vraagd, maar dit was geweigerd. De jongeman werd tenslotte gegre pen, nadat hij om een tweede gesprek met het meisje had gevraagd. Een rechercheur kwam met het meisje naar het schoolgebouw toe. Hij wachtte tot G op een paar meter af stand stond, maakte toen een sprong en sloeg hei geweer uit de handen van de jonge Nederlander. bied liggen 2000 mensen, van wie er ten minste 100 in ernstige toestand ver keren. Duizenden zijn dakloos. In het gebied van Tarquinia, waar veel toeristenverkeer is, zijn 15 men sen om het leven gekomen. Grote stuk ken weg zijn hier in zee gespoeld. Er worden helikopters gebruikt om te trachten auto's op te sporen, die ge strand zijn in de modderbanken, waar mee de wegen bedekt zijn. In vele de len van het land zijn bruggen over de grote wegen weggespoeld. Zo goed als het gehele spoorwegverkeer noord zuid is gestremd. In Karinthië, een zuidelijke provin cie van Oostenrijk, hebben zich giste ren ernstige overstromingen voorge daan. doordat de rivier de Gail buiten de oevers is getreden. Een aantal bruggen zijn weggeslagen en de weg naast de rivier is gedeeltelijk vernield. De politie en de brandweer zijn bezig de bevolking uit het bedreigde gebied te evacnëren. De elektriciteits- cn telefoonnetten zijn in een paar streken onklaar geraakt. In Tirol, waar zich het afgelopen weekeind overstromingen hebben, voorgedaan, is de rivier de Oetz weer gerezen; het zal weken duren eer de grote wegen hier hersteld zijn. De toeristen zijn reeds voor een groot deel vertrokken via noodwegen. (Van onze correspondent) De officier van Justitie in Leeuwar den heeft een onderzoek gelast «aar de dood van de 81-jarige mejuffrouw Sjoukje Langeraap, die vorige week in het bejaardentehuis Blauwhuis te Oudeschoot bij Heerenveen is over leden. De mogelijkheid wordt n?.et uit gesloten geacht, dat dc bejaarde vrouw overleden is door het gebruik van schadelijke „Planta"-margarine. Op het stoffelijk overschot zal sectie verricht worden. In het verpleeghuis hebben zich verschillende gevallen van ,.PIanta"-ziekte voorgedaan. Ook mej. Langeraap, die hartpatiënte was, heeft aan deze ziekte geleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1