Winstpunt NACHTELIJK GESPREK VAN TWEE UUR Bouwput werd valkuil Neutralistische rentie in New York Ideologisch conflict Móskou-Peking Chief Whip Afrikaanse afgevaardigden bij de V.N. zijn geschokt Rus woedend over rede van Britse leider 1 t VJN. erkennen Kongo 's hoge commissarissen .póckets per week. 'f Chroestsjew zou niet vasthouden aan zijn eis De Toto Lonen en prijzen De Planta-zaak to Hooggerechtshof' «aat onderzoek instellen opkders Vliegtuig van de V AR met 23 inzittenden bij Elba vermist DitViaar in ons land: Loemoemba steeds meer geïsoleerd r r is r> i VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 NEGENTIENDE JAARGAAG No. 4717 V- y Directeur: H. DE HUIG J Hoofdredacteur: Dr J A H. J S «KU1NH SHOT V O ffpj DOOR RUWE MANIEREN VAN CROESTSJEW EN HUN BEHANDELING Geen avondeten Ook in andere landen De Britse eerstc-niinister Mac millan heeft vannacht een vruch teloos gesprek gevoerd met de Russische premier Chroestsjew. Het gesprek vond plaats in het gebouw van de Russische V.N.- delcgaiie te New York en duurde ruim twee uur. „Beide partijen hebben hun standpunt uiteengezet en eraan vastgehouden-', zo deelde de pers chef van Macmillan, Russell, na afloop hee! diplomatiek mee. ..En geland is niet teleurgesteld over het verloop van het gesprek, om dat het zeer veel teleurstelling kan incasseren1', zo voegde hij er later aan toe. Reeds vóór het gesprek was het duidelijk dat er weinig resultaat van te' verwachten was. Chroes tsjew zei tegen verslaggevers dat hij het. onderhoud als „tijdver spilling" beschouwde. Hij was zeer ontstemd over de rede die de Britse premier tevoren in de Al gemene Vergadering had gehou den, Zie verder pag. 9. le kol.) ft Landsbestuur Reorganisatie V.N. Meer bewolking A Witte de Wtttistraai fel« U6?Mi dl U Pottbui 1113 Postairo No «Z&518 KJacntendienst aoonnementen IS.du19 30 «tf ZatMrtac» 17—18 uur Teiwoon 116700. Hueaenjpieio 1 relet oor» 18346? <3 ïllnc»: Postbue 109! Poytuiro No 4248S7. Klsehtendienst 18.311—19 30 Telefoon 362506. Snul-wee 132 Telet 4S70- Thom** i KeTr/i>i«traa» S Telef. 65491. AtwriTiemeotsiprH» *1 eent net week 1.09 Mf rn»»M li* oer irwartaaL Loser nummer* 10 cent. Verechftivt deceits*9 totter dam: titï' •.-Gravenhage: Oordreeftt: ScWedara: (Geldig tot zaterdagavond) PLAATSELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden en westen van het land enige regen. Krachtige tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Minder koud in de nacht en ochtend, Morgen: Zon op: 6.1b Maan op: 16.50 Onder: 18.18 Onder: 2.08 twrlJ zijn niet altijd zo bijzonder en- W thousiast over de Verenigde Na ties. Als rechtsinstituut heeft het vaak gefaald en faalt het nog steeds. Maar als politiek instrument in een veranderende wereld heeft het goede diensten bewezen. In de Korea-crisis hebben de V.N. in belangrijke mate bijgedragen tot behoud van de vrede. En in de crisis in Kongo is het aan de Verenigde Naties en aan de Secre taris-Generaal, de heer Hammars- kjoeld, te danken geweest: ten eerste, dat hier de wereldvrede werd be waard; ten tweede dat hier een on rechtmatige invloed van de Russen werd gekeerd. De Afrikaanse landen hebben dat begrepen en gewaardeerd. Toen Chroestsjew zijn felle aanval deed in de Verenigde Naties om Ham- marskjoeld uit het zadel te lichten, steunde niemand hem behalve de sa- tellietlanden. De Aziatische en Afrikaanse landen hebben zich niet naar Chroestsjew ge voegd. Dat vinden wij in deze stormachtige wereldontwikkeling reële winst. Winst voor de mogelijkheid van een goede samenwerking tussen de Afro- Aziatische landen en het Westen. DE Eerste Kamer heeft het rege ringsontwerp over de toto. dat de Tweede Kamer aanvaard had, ver worpen. Minister Beerman heeft van tevo ren gezegd dat hij, bij verwerping van het ontwerp dat hemzelf niet svmpathiek was, maar dat hij van zijn voorgangers geërfd had, genood zaakt zou zijn de Loterij wet strikt na te leven. Dat gaat dan nu gebeuren. Nu komt „Het Parool" in verzet. De minister moet de politieke beslis sing van de Eerste Kamer honoreren. Niets is minder waar. De Eerste Ka mer, haar beslissing nemende, wist - wat de minister zou doen. De minister en. daar heeft hij ge lijk aan gaat zijn eigen politieke be slissing waar maken. ER is in de kringen van de Stich ting van de Arbeid en tussen een deel van de organisaties die deze stich ting vormen en de regering verschil over de te volgen koers in de loon politiek. Het verdient de aandacht dat on danks de verschillen, 'de overeenstem ming tussen de partijen groter is dan de tegenstellingen. Niemand wil alge mene en massieve toonbewegingen die het loonfront in beweging brengen en het prijspeil in gevaar brengen. Van de zijde van het C.N.V. stelt men vooral op de voorgrond, dat als er ruimte, is voor een bescheiden ver ruiming in de lonen en aan meer gelooft men niet in verband met de krapte in de arbeidsmarkt de rege ring het. bedrijfsleven de vrijheid moet geven om die ruimte dan te besteden zoals het dat wil: hetzij in de lonen, hetzij in dc secundaire regelingen. Van de zijde van de regering meent men dat een beweging in de lonen in een bepaalde sector noodlottige gevol gen zal hebben en het hele loonfront in beweging zal1 brengen. Met funeste gevolgen voor de prijzen. In. de grond der zaak beogen beide partijen hetzelfde. Want ieder wil elk het zijne geven en het loon- en prijsbeleid van de re gering intact houden. Maar de regering is beducht dat een tussentijdse herziening van de lonen dat laatste zal vernietigen. Onder die omstandigheden lijkt het ons het bes te aan de regering het oor te lenen. DE Planta-zaak is in de Tweede Kamer behandeld op een waardi ge wijze. De heer Lamberts heeft er geen politieke rel van gemaakt, maar het griezelige vraagstuk waar wij mee te maken hebben, namelijk het toevoegen van allerlei chemische pre paraten aan voedingsmiddelen, is dui delijk in het licht gesteld. ■Het schijnt wel duidelijk, dat er in de wettelijke bepalingen, die het toe zicht van 'de overheid op deze indus trieën regelen, het een en ander zal moeten worden verscherpt. Ons aanvankelijk oordeel de zaak is bij de rechter aanhangig gemaakt is dat er wel iets ontbroken heeft aan het gedrag van' de Unilever. Wij hebben de indruk dat het depar tement van Sociale Zaken en Volksge zondheid hier wel gedaan heeft, wat het doen moest. Maar het is, voor het eindoordeel, béter het oordeel van de rechter af te wachten. Op een woensdag le Loeang l'rabang door de militaire leiders en vertegen woordigers van de regering cn van ge neraal Phoemi gehouden conferentie is besloten in geheel Laos bet vuren te staken, Vnichteloos gesprek tussen Macmillan en Chroestsjew EEN woedende Chroestsjew; onderbrak gisteravond ver scheidene malen de rede van de Britse premier Macmillan in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Op de linkerfoto zien we de Rus tijdens een van .zijn interrupties. Op die andere foto Macmillan tijdens het uit spreken van zün rede. Bé Brit. trok zich van de lawaaischoppery van Chroestsjew niets aan. President Tito van Joegoslavië heeft donderdagavond in New York bespre kingen gevoerd met premier Nehroe van India, president' Nasser van de V.A.R.. president Soekarno van Indo nesië cn president Nkroemah van Gha na. -Na afloop van deconferenties wer den geen mededelingen gedaan. Soekarno zal vanavond het woord voeren in de algemene vergadering van de V. N. Men verwacht dat uit zijn re de valt op te maken welke koers de neutralistische landen de komende we ken. willen volgen. Aangenomen wordt dat gisteravond ten huize van de Joe goslavische delegatie is gesproken over de vraag of de neutralistische landen, gekant tegen aansluiting bij een .van de twee grote blokken in de wereld, ?.eli een blok moeten gaan vormen of dat zij elk zelfstandig hun betrekkingen met oost en west moeten regelen, len. fn de komende dagen zullen neutra listische leiders opnieuw onderling be sprekingen voeren. De grootste margarinefabriek in Engeland, Van den Bergh and Jurgens Ltd. een dochteronderneming van het Unileverconcern,. zal van .10 oktober af boter op de Britse markt gaan ver kopen, welke zal worden vervaardigd uit boter, afkomstig uit gemenebest en andere landen. Bij het Unileverconcern bestaan geen plannen ook in Nederland over te gaan tot de produktie óf de verkoop van boter. Naar verluidt. hebben communis tische landen een commissie van on derzoek naar het ideologische conflict tussen Moskop en Peking ingesteld. Zegslieden van achter het ijzeren gordijn hebben onthuld, dat een bij zondere commissie van. onderzoek is gevormd van hoge vertegenwoordigers uit communistische landen. De Rus sische vertegenwoordiger is niemand minder dan de voornaamste theoreti cus van Rusland, Soeslof. Rood-China en de Oosteuropese staten, behalve Joegoslavië, zijn in de commissie'ver tegenwoordigd. De commissie een soort van hoog gerechtshof zal haar bevindingen voorleggen aan een op 7 november in Moskou te houden communistische top- f Advertentie 20 STÜXS F 1- lit Hr.T BEKENDE GROENE DOOSJE De New York Herald Tribune schreef vandaag, dal de meeste afgevaardigden van de pas toegelaten Afrikaanse lan den op twecërleiwüze geschokt zijn: door de ruwe manieren van de Rus sische premier Chroestsjew. die naar hun mening de V.N. denigreert cn door de behandeling die deze afgevaardig den in New York. ontvingen. Zij zoudén cr de voorkeur' aan gevén dat de zetel der V.N. overgeplaatst wordt naar een ander land. maar niet naar Moskou. Terwijl geen der Afrikaanse ministers van plan is het initiatief daartoe te ne men, werd er wel op gewezen, dat zij zich zullen aansluiten bij een resolutie om het hoofdkwartier naar Parijs of Genève te verplaatsen. „Dit zou tenminste een aantal bele digingen minder voor ons betekenen", aldus De Jean, minister van Buiten landse Zaken van de Centraal Afri kaanse Republiek. a -Okaia, de minister van Buitenlandse Zaken van Kameroen zei, dat hij in zijn hotel zonder avondeten moest gaan sla pen, omdat de kelner eerst de be stelling twee uur uitstelde en later zei, dat het nu tijd voor hem was naar huis te gaan. Dit is slechts één incident uit vele, zei Okaia. Het meest bittere voor ons is, dat de ergste onder hen de Amerikaanse negers zijn. Dit is voor ons volkomen onbegrijpelijk. De meesten van ons kennen Europa góed en wij zijn er aan gewend met be leefdheid en aandacht behandeld te worden. Wij zijn geschokt door dé be handeling die wij hier ontvangen heb ben". conferentie en aanbeyelsngen doen om trent de vraag Wiens politiek juist is, die van'"Moskou" ófPeking. Blijkbaar willen sommige 'communistische leiders ;het" bestaan-, van-v een' geschil tussen China' en Rusland aan de openbaar heid prijsgeven, opdat de publieke opinie voorbereid is op een mogelijke ideologische Kreuk ttfssen Peking en Moskou. - De vorming.van de,bijzondere com missie volgt op het mislukken van de ■pogingen op het .recente partijcongres te Boekarest, een compromis te be reiken. Topleden van de cómmissie, zullen bezoeken brengen aan de partijhoofd- kwartieren, dat' in Peking-inbegrepen, voor een bespreking van de contro verse en mogelijke middelen tot een oplossing daarvan. De commissie 'moet bovendien aan bevelingen doen over de wijze waarop men het geschil dient op te lossen, of 'dat. zij een compromis onmogelijk acht. Het onderzoek zal zich uitbreiden naar de grote communistische partijen buiten het rode blok, zoals die in Italië, Frankrijk, India en andere landen. Er is een circulaire met een uiteen zetting van het geschil uitgegaan naar alle partijafdelingen in de gehele com munistische wereld. De Russische premier, Chroestsjew, huldigt het standpunt, dat een vreed zaam samenleven met de kapitalis tische wereld mogelijk is. Mao Tse- toeng van China is de mening toe gedaan. dot er geen akkoord met de zogenaamde, imperialisten mogelijk is. Chroestsjew is van mening, dat het rode kamp steun moet verlenen aan de nationalistische onafhankelijkheids bewegingen in de gekoloniseerde lan den, omdat door hun onafhankelijk heid de zogenaamde koloniale greep wordt verzwakt. Peking is voor steun aan de revolutionaire bewegingen, in plaats van aan de nationalistische 'be wegingen. die voor onafhankelijkheid van hun land strijden, zelfs al zou hier door het proces worden vertraagd. Zegslieden verklaarden echter, dat zelfs al zou het onvermijdelijk blijken om openlijk toe te geven, dat er een ideologisch conflict bestaat, dit niet behoeft te betekenen, dat in de as Moskou-Peking een breuk zou zijn ge komen, omdat beide landen nog te afhankelijk van elkaar zijn en zullen zijn. Chroestsjew vergeleek Macmillan met. Chamberlain. „De" .rede van Mac millan en zün gehele houding herinne ren iemand aan Chatnbériain. Cham berlain zei dat hij mei Hitler tot over eenstemming ivas gekomen en dat er geen oorlog zou zijn. Macmillan heeft gezegd, dat hij met Adenauer heeft ge sproken cn dat er geen oorlog zal zijn Ilct is wel niet helemaal precies het zelfde, maar Hitler is aan de macht gekomen met de Wehrmacht en Aden auer probeert het met de Bundeswehr. Adenauer bereidt ooriog voor", aldus Chroestsjew. Macmillan wilde bij het verlaten van het hoofdkwartier van de Sowjet-de- legatïe geen verklaring afleggen. Zijn perschef stond de journalisten te woord en zei dat Chroestsjew en de Britse 'premier elkaar „misschien" volgende week opnieuw zullen ontmoeten. Zij zullen zich „beraden over hetgeen is besproken om het lateT opnieuw ter sprake te brengen". Er was gesproken, over voorwaarden voor een ontmoeting tussen Chroestsjew en Eisenhower. De woordvoerder beschreef de sfeer waar in het gesprek Macmiilan-Chroestsjew werd gevoerd als ..ernstig". Tot de onderwerpen die ter sprake zijn gekomen behoren ontwapening, Berlijn en de' structuur van de Ver. Naties punten die ook op de top conferentie ter tafel zouden zijn ge bracht, aldus de woordvoerder. Doel van de ontmoeting was volgers de Britse woordvoerder „een uitwisse ling van gezichtspunten in de hoop dat het mogelijk zal zijn opnieuw een ge- Een vliegtuig van de Verenigde Ara bische Republiek, een Viscount met 23 mensen aan boord, wordt op weg van Geneve naar Rome vermist. Het toestel, van de luchtvaartmaat schappij „Misr Air", zou omstreeks de schappij „Misr Air", zou gisteren om streeks de middag in Rome landen. Het laatste bericht van het vliegtuig werd mtvanaeri toen het vloog in het gebied van Elba, waar op dat ogenblik een storm woedde. (Van ouze correspondent) De drukkerij van W. Oliidam aan de Lochemstraat in Enschede Is gister morgen volkomen verwoest door een instorting. De totale schade wordt ge raamd op meer dan twee ton. De drukkerij was gevestigd boven een garage,:;.tiïe met de., drukkerij in een ongëVeeefbijf meter diepe 'bouwput is gestdrt. In de. bouwput,, besté'ind- voor een zo genaamde kraskamer- van Van-Heek en Co. Koninklijke Textielfabrieken N.V., waren metselaars bezig, een dikke muur te metselen, om te voor komen, da: de bovenbouw zou ver zakken. Plotseling echter begonnen boven de metselaars de ruiten te rin kelen en de mannen zagen tot hun ontzetting, dat de muren begonnen te breken. Alles, in de steek latend vluchtten ze hals over kop de bouw put uit. Vlak achter hen vielen met donderend geraas drukkerij 'en gara ge in de bouwput. Aanvankelijk meende men, dat vier personen onder het puin waren be dolven. Er bleek uiteindelijk nog één man onder de brokstukken te zitten. De arbeiders van Van Heek en Co's fabriek die vlak in de buurt ligt, snelden toe,-om hulp te verlenen en zij slaagden er in, de 58-jarige zetter K. Rouhee, die onder het puin be dolven- was, te bevrijden. De man is met.hoofdwonden naar het zieken huis „Ziekenzorg"' overgebracht. «fS. De vierjarige Tineke van der Lee te Schermerhorn is donderdagavond omstreeks zes uur vlak voor haar wo ning bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. Er. werd nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar de levensgeesten waren al ge weken. Een woordvoerder van de Ver. Na ties in Leopoldstad heeft verklaard, dat de volkerenorganisatie de door president Kasavoeboe van Kongo in gestelde raad van hoge commissaris sen, een groep van 24 academici, zal erkennen. De positie van -de Ver. Na ties is eenvoudig, aldus de woordvoer der, zij onderhandelen met hen die effectief de mlnisterSzefels bezetten. Na drie maanden van onafhanke lijkheid en verwarring schijnt in de crisis in Kongo een rustpauze te zijn ingetreden. De strijd om de macht tussen de re geringen van Loemoemba en ïleo is tijdelijk naar de achtergrond gedron gen door de formele installering van de raad van hoge commissarissen. Allé aandacht in Kongo gaat thans naar de dit weekeinde te houden ron detafelconferentie van de Kongolese politieke leiders. Een slecht voorteken was het vertrek van premier Tsjombe naar bet mijngebied van Kolwezi in de afgescheiden provincie Katanga, Hij verliet El'isabethstnd donderdag en zal twee dagen wegblijven. In Leopoldstad werd dit opgevat als een bewijs dat Tsjombe niet aan de rondetafelconferentie zal deelnemen, ondanks op hem uitgeoefende aan drang van de zijde van president Ka savoeboe en premier Ileo. Kasavoeboe's premier Ileo heeft er in toegestemd dat de nieuwe raad tijdelijk het landsbestuur uitoefent. Loemoemba daarentegen blijft obsti naat en noemt zijn regering nog steeds de enige wettige gezagsdraagster in Kongo. Het is evenwel duidelijk dat het leger in grote lijnen achter de raad van kolonel Moboeloe staat en dat het de uitgeschreven rondetafelconferen tie beschouwt als het beste middel om uit de verwarring van de laatste maanden te geraken. De klaarblijkelijke eensgezindheid tussen Kasavoeboe, Moboetoe en Ileo over de noodzaak van de instelling van de raad van commissarissen, wordt in Leopoldstad gezien als een neder laag voor Loemoemba. Men meent dat hij verder is geïsoleerd en dat zijn tegenstanders de steun hebben ver worven van die groepen in Kongo die tot nu toe geen standpunt in de poli tieke twisten hadden ingenomen. Op de provinciale weg Hilversum- Haarlem is bij een kruising onder Locncn aan de Vecht de 61-jarige me vrouw C. G. Schoordijk door een pas serende auto op slag gedood, toen zij per bromfiets de rijbaan overstak. Volgens de rijkspolitie in Loenen aan de Vecht heeft de vrouw waar schijnlijk niet uitgekeken voor zjj overstak. (Van onze Haagse redacteur) Er zijn dit jaar gemiddeld tien nieu we pockets per week verschenen.De gemeenschappelijke boekhandelaren'in Nederland verkopen 3000 pockets per uur, indien hun. winkels gedurende vijftig weken vijftig uur per week ópen zijn. Dit is medegedeeld op een in Den Haag gehouden persconferentie, ter-ge legenheid van het verschijnen van de pocketgids- „Najaar I960",'waaraan ;26 uitgevers in'Nederland hebben.-mede gewerkt. In I960-zullen ongeveer 500-nieuwe pockets vérschijcen, waardoor het to taal aantal titels op ongeveer 1550 kan worden gesteld. Verwacht mag worderi, dat er dit jaar dus zeven en driekwart miljoen pockets in Nederland zullen worden geproduceerd, gedistribueerd en gekocht, want de belangstelling van het publiek voor het pocketboek is cuorm. Indische correspondenten bij de V.N. zeggen van „zeer bevoegde zijde" ver nomen te hebben, dat de Russische premier Chroestsjew niet van plan,is te staan op zijn eis,' dat de functie van secretaris-generaal in de V.N. wordt afgeschaft. Volgens doorgaans betrouwbare krignen in New York is premier Chroestsjew van plan een tweede rede in de Algemene Vergadering te hou den. Gewoonlijk wordt er namens elke delegatie slechts een toespraak-ge houden. Waarschijnlijk zal Chroes tsjew na premier'. Nehroe die maandag het woord voert, spreken. H ET weer in- West-Europa wordt .enerzijds bepaald door een. sta tionair hogédrukgebied bij de westkust van Noorwegen, anderzijds door. een depressie ten zuiden van Ierland. Het front van deze depressie drong in de afgelopen nacht over West- Frankrijk en Zuidwest-Engeland door. waar het plaatselijk meer dan 20 mni regen bracht. In verband rhet de bij het front behorende lucHt- drukdalingen nam de wind in ons land toe uit oostelijke richting. Het front komt nog langzaam dichterbij, maar neemt ook iets in betekenis af. Het zal in ons land meer bewolking brengen en doet ook de kans op regen iets toenemen, voornamelijk in het zuiden en zuidwesten van het land. De nachten worden daarbij minder koud.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1