iAHeS^ij-'vATlRVEG C' 4^-T Drukbezochte filmavond Chr. Metaalbewerkers Provinciale te U.V.V.-dag V oorlichtingsavond suikerzieken voor I Twee jonge Haagse artsen staan terecht Najaarsbeurs van Herman Fransen-stichting ^se ambtenaren hadden goede ideeën msatie enorga- oeleuen gaat Emigreren naar Zuid-Afrika eenvoudiger verging lading ging schuiven Huldiging jubilarissen en propagandawoord Bejaardenzorg in centrum van belangstelling Door wethouder Walstra geopend S. W. J. Schade van Westrum bespeelde orgel in Oud Katholieke kerk Gemeente keerde 425,- aan premies uit In Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en het Westland Landingsvaartuig in moeilijkheden zegt kapitein Ambtsaanvaarding Wijkgemeente 4 liield begrotingsavond Aqua Fauna hield filmavond Eerste Toonkunst Concert Maasland Jongen viel van kar Chr. Technische School nam deel aan ïlerf stwandeltoeht Arjos-Iedcn weer bijeen Nieuwe plan „Brielse Maas" besproken KRUCERHERDENKING TE UTRECHT Prijsvraag voor ouders/ van emigranten TROUW Dinsdag 11 oktober I960 f^v Waarom, lid? Huldiging Kindertehuis „Nog veel te doeti Medische zorg Advertentie ER IS OOK VOOR U EEN PETROLEUM-VERWARMING nieuwbouw Bevelschriften Bloedgroepen Verzending van zeepost Reis naar Australië Advertentie BEURS VOOR MODE I EN HUISHOUDING SCHIEDAM. De grote zaal van gebouw „Irene" was maandagavond ge heel gevuld met leden van de Christe lijke Metaalbewerkers Bond (C.M.B.) en hun dames, toen de 2e voorzitter, de heer M. Eykenaar, deze filmavond met een korte speech opende. De heer Eyke naar verontschuldigde voorzitter J. C. Verkade, die verhinderd was aanwezig te zijn, en sprak een waarschuwend woord tijdens de spannende dagen, die we momenteel beleven. Welke houding moeten we aannemen, nu de regering blijk heeft gegeven niet direct aan de eisen van de Vakbonden te voldien? Welk strijdwapen zullen we ter hand nemen tegen de Overheid? Op deze vragen antwoordde de heer Eykenaar, dat we bij onze houding tegen de Overheid er rekening mee moeten houden, dat we leden zijn van een Chris telijke Vakbeweging. Daarom moeten we, met de fundering van wat Romeinen 13 over de gehoorzaamheid aan ide Over heid zegt, niet meedoen met opruiers, die door middel van stakingen een be slissing willen afdwingen, maar veeleer door georganiseerd overleg trachten tot een bevredigende oplossing te komen. Ka dit openingswoord werd een voor- filmpje vertoond, onder de titel: „Vieren maar" van Herman van der Horst. Na nog twee reclamefilms kreeg Districts bestuurder B. J. Nieuwland het woord. De heer Nieuwland wekte alle aan wezigen op om steeds propaganda te blijven voeren voor de C.M.B, De actie van het hoofdbestuur, om in verband met het 60-jarig bestaan van de C.MEB. te komen tot 60 x 60 3600 nieuwe leden zal moeten, slagen en ook de afde ling Schiedam zal hieraan moeten mee werken. Het C.M.B. is de Bond waar pit in zit en dat gaan we in de komende maanden waar maken. Begin er morgen al mee. Er zijn nog tallozen, die ïangS de kant staan en geen lid zijn van de Christelijke Vakbeweging. Roept hen erbij en laat zo het werk dat in 1901 door 102 flinke mannen als pioniers arbeid verricht werd, voortgang moge vindén. Zy waren avond aan avond op stap, na reeds lanige dagtaken. Gods zegen werd ons niet onthouden, en juist daarom mogen we na bijna 60 jaar vruchtbare arbeid niet stoppen, integen deel, we moeten doorgaan.' geweest, maar een trouwe bezoeker van de vergaderingen, was en veel activitei ten aan de dag heeü gelegd. De heer C. Huyzer werd onderscheiden met het gouden C.N.V.-insigne wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van de C.M.B. De heer Nieuwland speldde het insigne boven de medaille, die deze jubilaris reeds had ontvangen voor zijn 40-jarig dienstverband bij de Werf Gusto. Te vens ontving hij de oorkonde. De dames van. de jubilarissen kregen namens het afdelingsbestuur dit op voor ste] van de heer B. Kuypers een doos bonbons. Na deze huldiging was "het de heer M. Eykenaar, die de jubilarissen en hun echtgenoten feliciteerde en staarde de drie coupletten van „De Vrijheidsvaan" liet toezingen. De heer A. v. d. Wal was wegens ziekte afwezig en zal binnenkort thuis het gouden insigne en oorkonde ont vangen wegens zijn eveneens 25-jarig lid maatschap van de C.MJ3. Na de pauze werd de schitterende hoofdfilm: „Het meisje Marion" ver- Woensdagavond 11 uur sluiting AHOY' GEBOUW t/m 12 Oct. DELFT. De heer R. W. Stuart Michell die benoemd is tot hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan óv Tech' nische Hogeschool te Delft zal woensdag zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede. De plechtigheid wordt gehouden in de aula der T.H. en begint om vier uur. Na de ambtsaanvaarding is de gebruikelijke ontvangst van de hoog leraar in het gebouw van de v.m. Aka- demie. Ook vertelde de heer Nieuwland, waarom men eigenüjk lid moet zijn van een Christelijke Bond. „Om zodoende samen iets te kunnen bereiken, want de enkeling zal geen kans van slagen heb ben. Vroeger waren de arbeiders rechte loos, nu is dat anders en hebben we medezeggenschap gekregen. Met een vol mondig ja" zeg ik U, dat we het werk van onze pioniers moeten voortzetten en dat we daarbij bezield moeten zijn met de Christeiyke gedachte om onze idealen te willen bereiken. Het materiële is daarbij van groot belang, doch oók het geestelijke mag niet uit het oog verloren wokdëhï'Voor alles moeten we daarbij de?ruste in de bedrijven handhaven en onze medemensen behandelen volgens de Bijbelse grondmotieven van naasten liefde en barmhartigheid. Eerst dan kun nen we met trots spreken van een Chris telijke Vakbeweging en voelen we ons rijk dat we ons dagelijks werk mogen doen." De heer Nieuwland besloot met de woorden, dat het lidmaatschap van de C.M.B. gezien moet worden als een Goddelijke roeping en dat gezamen lijke krachtdadig aangepakt moet wor den. „Zo. elkander moed toewensende, zal het C.M.B. nog vele jaren blijven voortbestaan." Na dit betoog riep districtsbestuurder Nieuwland enkele voortrekkers van de C.M.B. naar hel podium om hen een welverdiende huldiging ten deel te laten vallen. Het waren de heren L. Faasse en C. Huyzer, die met hun echtgenoten voor het voetlicht werden geplaatst. De. heer L. Faasse hoorde waarderende woorden tot zich spreken wegens zyn 40-jarig lidmaatschap van de CM.B. en hem werd een prachtig Delfts blauw wandbord overhandigd namens de C.M.B. Over de heer Faasse merkte spreker op, "dat deze geen „kaartenbakjelid" is VLAARDINGEN In de zaal Keizer aan de Landstraat heeft de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, afdeling Rotterdam en Omstreken maandagavond een voorlichtingsavond gehouden, waar voor veel belangstelling bestond. De voor zitter, de heer Th. van Sorge, sprak daar over zün verheugenis uit tijdens zijn wel komstwoord. Hij deelde mede, dat met de gestadige uitbreiding van Vlaardin- gen, ook het aantal leden van de ver eniging steeds toeneemt. Dr. G. L. Ellis, internist van het Alge meen Ziekenhuis heeft daarna een cause rie gehouden over de suikerziekte in het algemeen (onder andere omtrent de be handeling met tabletten). Op duidelijke en uitvoerige wijze gaf hij een uiteenzet ting over de oorzaak en de behandeling van de suikerziekte. Zuster R. J. Kok. diëtiste te Spijke- nisse, gaf een toelichting omtrent de voeding voor suikerziekten. Daaruit bleek, dat ook voor diabetici volop variaties in het diëet zijn aan te brengen. Er werd voorts veelvuldig gebruik gemaakt van de gelegenheid tot stellen van vragen, welke alle werden beantwoord. De heer Van Sorge zei in zijn slot woord; dat de vereniging steeds tracht de sociale belangen van de Nederlandse suikerzieken zoveel mogelijk te behar tigen. Door uitgave van een tijdschrift en instructieboekjes wondt de voorlich ting, van de diabetici omtrent hun aan doening zo goed mogelijk bevorderd. Bij de beroepskeuze en bij moeilijkheden in zake het vinden van een geschikte werk kring biedt de vereniging voorts de hel pende hand. In het kindertehuis „Bos en Duin" te Huis ter Heide bij Zeist, dat deze ver eniging voor de diabetische kinderen heeft ingericht leren de kinderen zich op verantwoorde wijze zelf inspuiten en wennen zij ook aan het diabetesdieet. Zij krijgen in dit kinderhuis een een voudige cursus in dieetleer en bovenal zijn zij daar met andere suikerzieke kin deren samen en leren, dat zij niet alleen staan met hun aandoening. Dit tehuis, waarin telkens voor zes weken groepen van zesendertig diabeti sche kinderen met een prettige en nuttige vakantie onder medisch toezicht door brengen, draagt in belangrijke mate bij tot de vorming van de jeugdige diabetica Voor de Nederlandse suikerzieken is de vereniging (Burgemeester Patijnlaan 65. Den Haag) een dusdanige steun ge bleken, dat reeds negentienduizend sui kerzieken in ons land hiervan lid zijn en het ledental nog steeds toeneemt. Bij de huidige behandeling kan de patiënt zich volkomen gezond voelen, zijn werk doen, een gezin vormen en even oud worden als niet suikerzieken. De gemiddelde leeftijd is 74 jaar. SCHIEDAM. De Wijkgemeente 4 van de Herv. Kerk te Schiedam heeft maandag in gebouw „Sursum Corda" een begroetingsavond gehouden, welke de tweede van dit seizoen was. Deze wijk houdt om de veertien dagen derge lijke bijeenkomsten, waar nieuwe leden nader contact met elkaar kunnen krijgen. Het eerste deel van deze avond werd besteed met het bespreken van diverse aangelegenheden op kerkelijk terrein. Later op de avond kwam de wijkpredi- kant. ös. A. Hoffman, die een korte inleiding hield over de Doop. Vooral omdat er zoveel onkunde heerst over de Doop, vond ds. Hoffman het van groot belang om dit onderwerp eens nader te belichten. Na de inleiding volgde een bespreking, waarbij de predikant verschillende vra gen over dit vraagstuk kreeg te beant woorden. Vanmorgen is in Vlaardingcn de pro vinciale dag van dc Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers in Zuid-Holland ge opend. De bijeenkomst, die gehouden werd in Musanda, had over belangstel ling niet te klagen. De samenkomst werd geopend door mevrouw Th. A. Heusdcns- Mansholt, de echtgenote van de burge meester van Vlaardingcn. Zij heette een ieder van harte welkom en decide mede, dat deze bijeenkomst geheel in het teken van de bejaardenzorg zal staan. Aan deze dag was ook een bezoek aan de bejaar denflat in Vlaardingcn verbonden. Hier door konden de dames, hetgeen ze net gehoord hadden, aan de praktijk toetsen. Mevrouw Heusdens legde de nadruk nog even op de zeer hechte band in plaatselijke federatie. Hierna sprak me vrouw N. M. \V. Dettmeyer-Labberton, die presidente is van de provinciale fede ratie. Zij vertelde enige dingen over het ontstaan van de UVV en zij stelde hierbij voorop, dat het ontstaan van deze fede ratie nauw verwant is aan de maatschap pelijke ontwikkeling van de laatste'jaren. Door de industriële ontwikkeling is de bejaardenzorg meer dan ooit noodzakelijk geworden, terwijl de medische weten schap bijdraagt tot verlenging van de levensduur. Zij stelde hierbij, dat de federatie het bejaardenprobleem niet kan oplossen, maar men kan wel helpen. Hierna voerde mr. J. Klaasesz het woord. Hij begon zijn humoristische toe spraak met te stellen, dat hij bezwaar had tegen de tradities van jaarvergade ringen. Hy had liever gezien, dat in plaats van. deze vergadering men een nieuw initiatief had genomen. Bijvoor beeld Vrouweiyk Vlaardingen stelt zich voor 'door middel van enkele vijf-minu- ten-toespraken. Hij gaf hierna nog enkele suggesties voor het houden van jaarver gaderingen. Desniettemin toonde mr. Klaasesz zich toch verheugd deze vergadering te kun nen bijwonen.' Hy gewaagde nog even van het feit, dat de betrekkingen tussen de overheid en het UW niet altijd even soepel zijn gegaan. Ook zijn de betrek kingen met de Beshcerming Bevolking niet steeds even gemakkelijk. Door de wijzigingen in de militaire situatie moet ook telkens het UW en de BB van tak- tiek veranderen. Mr. Klaasesz wüdde ook uit over de regerïngsbemoeiingen ten aanzien van het bejaarden vraagstuk. Hii spoorde ech ter aan met dit mooie werk te biyven doorgaan. „Er is nog veel te doen". De loco-burgemeester van Vlaardingen, de heer H. K. van Minnen, die vervol gens een toespraak hield, wees zijn gehoor op de eigenaardige constructie van de stad Vlaardingen. Hij zei in dit verband, dat Vlaardingen de derde haven in ons land .is. Als symbool van vooruit strevendheid van deze stad noemde hij de bejaardenflat. De volgende spreekster was mevrouw Chr. de Ruij ter-de Zeeuw, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, die haar licht deed schijnen over de sociale aspecten van de bejaardenzorg in ons land. Zij wees in het bijzonder op de functie van de bejaarde in de maatschappij of ten opzichte van de prod uktiviteit. Zij merkte op, dat de bejaarden behoefte hebben aan een zinvol leven. Geen bezig- heid hebben is een fundamenteel gemis voor de bejaarde. Hierna volgde een koffiepauze, waarna dokter J. A. Jongebreur en zuster J. Akkerman, hoofdverpleegtser van de afdeling medisch maatschappelijk werk in de gemeente Den Haag. een vraag gesprek hielden over de medische be jaardenzorg. Tenslotte sprak zuster Akkerman nog afzonderlijk over de praktijk van het bejaardenwerk en in het bijzonder over de subsidieregelingen en de daadwerke lijke hulpverlening. Zij toetste dit aan de verschillende bestaande toestanden in Den Haag en zij wees op het gevaar van het exploiteren van bejaardenhuizen door onbevoegden. In de middaguren bezocht het gezel schap de bejaardenflat aan de Billiton- straat. waar het werd ontvangen door de directrice, mejuffrouw M. C. M. Prins. Er bestond ook gelegenheid een rondrit te maken door de stad en het Kolpabad te bezoeken. in de modcllenserie (varvstïjivol-.MOOERN tot. "tijd!oos"-KlASSIEK)' van hef WERELDMERK'.' De rechtbank in Den Haag heeft van morgen twee Haagse artsen veroordeeld wegens respectievelijk oplichting en het medepiegen van oplichting. De 27-jarige militaire arts 3. X. S. werd wegens het medepiegen van oplichting veroordeeld tot een boete van 6».De 31-jarige huisarts R. C. werd wegens oplichting veroordeeld tot een geldboete van 150.-. De arts S,, die werkzaam is hij de therapeutische dienst van het militair hospitaal had' ten behoeve van C. een vals recept opgemaakt zodat d'eze in de gelegenheid was gratis enige medicijnen te betrekken uit de militaire apotheek. De militaire artsen en hun gezinsleden kunnen -gratis medicijnen betrekkon uit SCHIEDAM. In de Oud Katholieke kerk op de Dam gaf de organist dezer SCHIEDAM. In de bovenzaal van gebouw „Irene" heeft de Schiedam.se Aquariumvereniging „Aqua Fauna maandag een leerzame filmavond ge houden. welk filmprogramma gebracht werd door de heer A. A. Gols uit Rijs ^3e vergadering stond onder voorzit terschap van de heer A. Scheffers. De titel van de avond luidde: „Natuur, sleutel tot ons bestaan" en gaf films te zien in Agfa-Color. De volgende films werden vertoond: Ne er lands wildtuin" (een weergave van He "Moge Veluwe)..Rondom het Naar- dermeW','; „De Oostzanerpolder' en een film 'over het natuurreservaat „De Beer", getiteld-' .-Een wereld van zee, zand en slib". v- '*-v- SCHIEDAM. Onder auspiciën van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeling Schiedam en om streken. geeft het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse donderdagavond a.s. een concert in het Passage-Theater. Als soliste treedt op de sopraan Editrj Gabry. MAASLAND. Het zoontje van de heer Van D. kwam op de 's Herenstraat van een kar te vallen. Hy kreeg zodanige kneuzingen, dat hy in het ziekenhuis moest worden opgenomen. MAASLAND. Aan de aannemer J. K. v. d. Ham alhier is opgedragen het (bouwen van een woonhuis voor rekening van de heer C. C. Oosterlee. kerk, de heer S. W. J. Schade van Westrum een orgelbespeling ten bate van het bouwfonds. Het programma was harmonisch samen gesteld: drie componisten van religieuze muziek, uit de 16e ,en 17e eeuw, twee uit de 19e en 20e eeuw. De Fantasie C dur van P. Swee- linck, een wat breed uitgesponnen stuk dat een kwartier duurde, bevatte ver dienstelijke gedeelten van melodie en contra-melodie en enige malen een boei ende praestant. Het stemmig karakter van dit Batz-orgel kwam bij dit concert stuk evenals de later volgende, verdien stelijk uit. Met Salve Regina ving het vijfdelige stuk van Pieter Cornet (15621626) aan. Hoewel het Eia ergo een iets lichtere toets bevatte bleef het geheel toch van zwaarmoedige aard. Pro Fine was wat forser van structuur en bevatte een breedopgezet slot. De Fantasia F dur van A. van den Kerckhoven, eveneens een zeventiende eeuwer, was van middel eeuwse zwaarmoedigheid, vrij vlak en monotoon, wat niet wegneemt, dat er goede gedeelten in te beluisteren vielen, mede dank zij de beheerste en gevoelige wijze, waarop de organist dit vreugde loze stuk ten gehore bracht. Dichter bij de moderne tijd stond Aria seriosa van S. Karg-Elert (18791933), een leerling van Reger. Ook hier weer een donkere ondergrond die zich tot een orkaan van dreiging wist te verhef fen, waarna als een verademing een vriendelijker passage volgde aan de dis cant. Ook bij de prestant die zich uit een wemeling van ondergrond-klanken losmaakte, bleef de donkere ernst het evenwel winnen. Het nadrukkelijke slot kwam na een lichte opklaring. Van de hand van de 81-jarige compo nist J. G. van Herwaarden, die dit concert bijwoonde, was Preludium en Fuga in Es, waarmee de heer Schade van Westrum eindigde. Evenals by de voorafgaande concertstukken domineerde hier de overpeinzing, de in-zich-zelf ge keerde comtemplatie die de juichende blijdschap niet weet te vinden, althans niet te aanvaarden. Zowel bij dc lich tere als de donkerder partyen overwoog de zware ernst die zich ditmaal in een wat moderner gesneden gewaad verhuld had. Aan de kunstwaarde deed dit geen afbreuk maar wel aan de vreugde van wie zich had te luisteren gezet. Ook de organist heeft immers een evangeli sche taak, een b 3 ij d e boodschap. Tot deze profetische bevrijding is het echter niet gekomen. VLAAKDINGEX Vanmorgen werd door de heer G. Walstra, wethouder van maatschappelijke zorg, een najaarsbeurs van de Herman Fransenstichting ge opend. Deze tentoonstelling die door minder-valide werd verzorgd, wordt tot en met 14 oktober gehouden van 10 uur *s morgens tot 10 uur 's avonds. Ook zullen er enige modeshows worden ge geven, die iedere dag om 3 uur en 20 uur kunnen worden bezocht. Namens B. en W. heette dc heer Wal stra alle genodigden en medewerkers hartelijk welkom. Hierby noemde hy in het bijzonder mevrouw Brandsen-Bilstra. Dat deze tentoonstelling gehouden kan worden is vooral aan haar man te dan ken. die in 1926 het initiatief heeft ge nomen voor het oprichten van een wees kamer. Met vreugde sprak de heer Walstra van de belangstelling, die het publiek voor dit werk toont. Dit spreekt vooral uit de middelen, die van deze zijde wer den ontvangen. Drie jaar geleden werd f 18.000 tot f 39.000 omgezet, terwyl dit bedrag nu al tot f 50.000 per jaar is ver hoogd. Dat de tentoonstelling het vorige jaar niet gehouden werd, is gelegen in het feit, dat men twee jaar geleden de vele bestellingen niet op tyd kon uitvoeren, waardoor de huisvrouwen langer moes ten wachten. Er is in deze twee jaar echter gezorgd voor een. zo grote voor raad, dat men de orders ruimschoots op tijd kan afleveren. De rijksconsulenten van de nijverheid, de herer Van Oven en Tienen, waren eveneens aanwezig, alsmede de directeur van het Gewestelyk Arbeidsbureau, de heer Slagboom. Na afloop van het eerste gedeelte van VLAARDINGEN. Ook u zult zich ongetwijfeld wel eens hebben afgevraagd bij uw werk of by het werk van ande ren, waarom wordt dat niet anders ge daan, of waarom maakt men geen ge bruik van een bepaald hulpmiddel? Och, vaak omdat men nu eenmaal gewend is om het zo te doen en men niet „ziet" of weel dat hel anders, d.w.z. gemakke lijker kan. Sinunige mensen beschikken over een rijke fantasie en zien kans om alles gemakkelqker te doen dan een ander. Maar ook de gewone mens gaat soms ineens een licht op en „ziet" de oplos sing voor een probleem. Een eenvoudig idee kan soms.al een belangrijke bespa ring of verbetering geven. Uitgaande van dit principe hebben burgemeester en wethouders van Vlaar dingen enige tijd geleden een .ideeën bus" ingesteld. Bij elke dienst en bij elk bedrijf werd een dergelijke bus geplaatst, waarin de betrokken personeelsleden hun ideeën konden deponeren, die zouden kunnen dienen im de gemeentelijke diensten en bedrijven beten, en efficiënter te doen functioneren. Het aantal ingezonden ideeën in het afgelopen jaar is bepaald niet aan de hoge kant. De beoordelingscommissie is echter anderzijds verheugd over het feit, dat vele inzenders de moeite hebben ge nomen zich zo goed mogelijk over de materie op de hoogte te stellen. Van de 44 ingezonden ideeën werden er door burgemeester en wethouders 14 beloond, terwijl in 15 gevallen een aan moedigingspremie werd toegekend. In totaal werd aan premies uitgekeerd eén bedrag van ƒ425, De heer M. H. L. Weststrate, wet houder voor personeelsaangelegenheden bekleedt het voorzitterschap van de com missie. Wegens het vertrek van de heer C. Bongers werd de nieuwe taakanalist de heer D. Louman als secretaris van de commissie aangewezen. Niet minde) dan acht takken van dienst waren be trokken bij de ingezonden ideeën, waar van er verscheidene terstond in toepas sing werden gebracht. Een klerk le klasse ter secretarie ontving een premie van 45,voor de idee van verandering indeling be velschriften tot betaling. Bij de ener gie- en waterleidingbedrijven werd een hoofd- en dienstleióingfitter be loond met eenzelfde premie voor de idee van het aanbrengen van een rol bij een huizenbok. Een bankwerker-draaier bij dezelfde bedrijven kreeg 35.voor zijn idee, betreffende het vervaardigen van spin- deltje3. Voor de idee van een zeef bij industrie-watermeters ontving een opzich ter 2e klasse een premie van 25, Een onderhoudsmonteur kreeg eveneens 25,voor de idee van aanbrengen propaanslui tingen en standaards voor branders bij bankschroeven. Tenslotte werd vijftien gulden uitgekeerd aan een machinist le klasse voor de idee betref fende het ont- cn vergrendelen van de inlaatkleppcn van de reinwaterkelders. Aan aanmoedigingspremies werd bij deze bedrijven 30.uitgekeerd. verplichte vaststelling bloedgroepen van de verpleegsters ten behoeve van afgifte bloed in noodgevallen. By de Dienst Maatschappelijke Zorg werd aan de typiste, mevrouw A. M. P, v. d. WindtZoetemulder een premie van 45,toegekend voor invoering van de idee van wijziging van telstroken. De sociaal hoofdambtenaar, de heer L. C. Kop ontving 15,voor de idee van vervanging van de boekhoudmachine door een Hollerithmachine. Bij de Dienst Gemeentewerken werd aan de technisch ambtenaar, de heer C, D. van der Ende een premie van 25 toegekend voor de idee van de bouw van een trafohuisje volgens vast ont werp, terwijl de voorman-straatmaker, de heer A. C. Gag zelfs ƒ35,mocht ontvangen voor de idee van'verbetering in de methode van zandstrooien. Alle ambtenaren die menen een waar devol Idee te hebben, mogen dit inzen den. De Ideeën kunnen betrekking heb ben op alles wal de functionering van de diensten en bedrijven ten goede kan komen. Deze betreffen: technische ver beteringen, gereedschappen, materialen, werkmethoden, outillage, organisatie, arbeidsvermogen, transport, veiligheid, hygiene, indeling, en inrichting van de werkruimten, administratieve bescheiden en hulpmiddelen, enz. enz. Collecte. In de week van 17 tot 22 oktober wordt in Bergschenhoek gecol lecteerd ten bate van het Protestants InterkerkelijkThuisfront SCHIEDAM. De Christelijke Tech nische School heeft met haar wandel- vereniging o.Lv, de heer C P. C. den Boer zaterdagmiddag deelgenomen aan de door de Schiedamse Wandelsport en Ontspanaings Vereniging (SWS er. OV) uitgeschreven herfstwandeltocht. Niet minder dan 800 wandelaars(sters) heb ben hieraan deelgenomen en de manier waarop deze wandeltocht georganiseerd was vereist alle eerbied voor voorzitter A. B. Ozephius, die met zijn echtgenote zeer veel voorbereidend werk hieraan heeft verricht en zaterdagmiddag ook steeds in touw was om by het startpunt aan de Lange Nieuwstraat alles ordelijk te regelen. Vanaf „Het Blauwe Huis" gingen de diverse groepen uiteen, om hetzy de 10, de 15 of de 25 km te gaan wandelen. De weersomstandigheden waren van dien aard. dat deze dag bijzonder goed is geslaagd. Voor de Christelijk Technische School was het de eerste maal, dat de jongens officieel .met hun nieuwe vlag aan een wandeltocht deelnamen. Het strekt tot eer van deze jonge -vereniging, dat de C.T.S. inde 15 km-afdeding met 'de tweede prijs ging schuiven met 421 pun ten. Het Overschiese DSO werd met 245 punten winnaar in deze groep. De volledige uitslagen luiden, 10 km: 1. Zuidwijk Vooruit, Rotterdam 422 pun ten; 2. Zuidwyk Vooruit, Rotterdam met 422418 punten: 3. DSO, Overschie 416 punten; 4. JVT, Rotterdam 413 punten; 5. De Boei, Rotterdam 412 punten, 15 km: 1. DSO, Overschie 425 punten; 2. Chr. Techn. School, Schiedam 421 punten. 25 km: 1. Moedig Voorwaarts, Krimpen a. d. ÏJssel 429 punten; 2. DSW, Rotterdam 426 punten. Zuster H. W. van Nieuwenburg van het Algemeen Ziekenhuis ontving een premie van 45,— voor de idee van (Van één onzer verslaggevers) Dit jaar wordt de Zuidhollandse watersnoodrampenorganisatie beproefd, en wel met een verbindingsoefening op vrijdag 21 oktober en een stafoelening op vrijdag 25 november, met de naam Stormvloed 1960. Bij deze oefeningen, komt de gehele organisatie in werking. De -watersnood- cn rampenorganisatie in Zuid-Holland werd opgericht na de watersnood van 1953 en het was de Commissaris der Koningin, die heb initiatief tot deze oprichting nam. overstromingsramp, ditmaal in het ge bied van de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en het Westland, moeten worden bestreden, Behalve de Provinciale Waterstaat verlenen medewerking: de provinciale evacuatiecommissaris, de voedselcom- missaris voor Zuid-Holland, de rijks verkeersinspectie, de rijkspolitie, het Rode Kruis en de Rijksvoorlichtings dienst, terwijl de burgemeesters der ge meenten in het betrokken gebied even eens hun aandeel aan deze oefening le veren. Op de centrale post, de provinciale griffie te Den Haag, en in de comman dopost van de BB op Overvoorde zal voorts een 75-tal provinciale ambtena ren als vrjwilligers aan de oefening deelnemen. De telecommunicatiernidde- opemng gegeven, waarin handweefkunst en vele exclusieve modellen getoond werden. De heer C. J. Jong, directeur van het maatschappelijk werk leidde deze show in, waarna mejuffrouw Hartman één en ander van deskundig commentaar voor zag. De mannequins, die de modellen op charmante wyze toonden, behoorden al len tot het personeel van de gemeente diensten. De procedure Inzake Nederlands* emigratie naar Znid-Afrlka is thans .aan-leniyk vereenvoudigd waardoor jde lange wachttijd tot een minimum 'Is bekort. In het verleden besliste de ImmigranteaJkeurraad te Pretoria over de toelating van elke emigrant die zich blijvend In de Unie wenste te vestigen. i Thans kan In Den Haag gevestigd plaatselijk Zuid-Afrikaans comité di rect een tijdelijke vestigingsvergun ning uitreiken, vooropgesteld dat de kandidaat-emigrant vla een erkende Nederlandse emigratiecentrale een vol ledig en bevredigend verzoek om blij vende vestiging heeft ingediend. Verder moet hij, Indien hij geen werkgeversverklaring bezit, een on- dérboudsverklaiing inleveren van fa milie of vrienden in Zuid-Afrika, of hij moet kunnen aantonen dat hij over voldoende middelen beschikt om ge durende de eerste maand na aankomst in de Unie in zijn eigen onderhoud te kunnen voorzien. In dit laatste ge val wordt het landingsgeld dat Inbe grepen is bij de emigratiebijslagrege- ling door de Unieregering als voldoen de beschouwd. Slechts in die gevallen waar twij fel bestaat of de emigrant gemakke lijk een werkkring in Zuid-Afrika zal kunnen vinden wordt zijn emigratie verzoek naar de Keurraad te Pretoria doorgezonden voor een uiteindelijk beslissing. In de westbuis van de Maastunnel Is zaterdagmiddag een scooterberijder tegen de achterzyde van een personenauto ge botst, waarvan de bestuurder plotseling moest remmen voor een verkeersstag- natie. De duopassagiere, de 22-jarige kantoorbediende M. A. M. den Boer uit de Brielselaaa liep een gebroken rechter- enkei op. Zij werd naar het Zuiderzieken huis vervoerd de militaire apotheek. C.. die geen milt tair arts meer was en die in moeiliiw financiële omstandigheden verkeerde W de medicijnen nodig voor een van jL vele kinderen. Hy had zijn opvolger U de militaire pharmaceutische dienst nrï gebeld met het verzoek hem een retjiï te sturen met daarop de aanduiding zinsLid. a ïc' De officier van justitie had tezen V een boete van 250 subsidiair 50 dardi hechtenis gevorderd. Tegen C hat hr een boete van 400 subsidiair 60 dagen. De sleepboot „Tyne" van Smit cn Cn is dinsdagmorgen uitgevaren om huln L bieden aan het landingsvaartuig van d. marine, de ,.L 9606", dat in moeilijkhede-i was buiten de Nieuwe Waterweg Het landingsvaartuigt is te 1143 „ur door de sleepboot binnen de pieren si bracht. Door de zware zee werd het vastmaken bemoeilijkt. De tocht naar rustiger water binnen de pieren verlieo echter vlot. SCHIEDAM. De leden van de Anti Revolutionaire Jongeren te Schiedam (ARJOS) hebben vrijdagavond in hfl gebouw voor Chr. Soc. Belangen een vergadering gehouden, waar de voorzit ter van de AR. Kiesvereniging „Neder land en Oranje" de heer J. van Kat wijk een inleiding heeft gehouden. Het onderwerp was: „Eenheid en ac tie", waarbij dc heer J. van Katwijk vooral voor de jongeren een waarschu-, wend woord had. Hij wekte de aanwezi gen op, om toch vooral het s'revtr naar eenheid met beleid te doen en dit dan zoveel mogelijk met anderen te he spreken, opdat een goede propaganda1 zal uitgaan. Voorzitter, de heer B. Donkers be .reurde het. dat de besprekingen we gens tijdgebrek moesten worden afte broken. doch men hoopt op de volgende vergadering op dit onderwerp nader in te gaan. VLAARDINGEN. - Onder voorzitter schap van mevrouw C. de Ruyter-de Zeeuw heeft het algemeen bestuur van de „Stichting Recreatieplan Brielse Maas" in het stadhuis vergaderd. Na vaststelling van de begroting 1961 werd met name uitvoerig van gedacht® gewisseld omtrent het door de Provin ciale Planologische Dienst opgestelde nieuwe plan Brielse Maas. Ook de ver schillende aspecten en gevolgen, san realisering van dit plan verbonden, wer den besproken. Ter vergadering bleek, dat de ge meente Rotterdam op korte termijn nog geen wijziging zal brengen in de huidige structuur van dit recreatiegebied. Bin nenkort zal het algemeen bestuur zijr beraadslagingen omtrent deze belang rijke materie voortzetten. Zoals bekend is dé heer H. K. van Minnen vertegenwoordiger van de ge meente Vlaardingen in het algemeen V. stuur van de „Stichting Recreabepian Brielse Maas". Wet de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden, de data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeid. Argentinië: ss .Athens" (9/10), ts „Cru- guar" (33/10): Australië: ts „Arcadia" (U/10), as „Almdlik" (13/30): Brazilië: sa .Aihcna" (S/10); Canada: as „Botterdam" (9/10), tns „Rijndam" (13/10); Chili: ms „Rïieintand" (13/10); Indonesië: ms „Darm stadt" (8/30); Ned. Antihen: ms „Artemii" (10/30), ma .Jtlarivia" (31/10); Ned. Nw.- Goinea: s* „Patrocius" (11/10): Suriname: ms „Jason" (12/30); Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms .jagersfontein" (11(10). Inlichtingen betreffende de verzendinp- data van postpakketten geven de postkan toren. ^tllTirb Au tn deze zaak. De kapitein heeit zich al kJLLl. WUUU.L LtJ UUUI9 eerder wegens andere ongelukken voor Deze organisatie wordt elk najaar'op haar werking getoetst, en wel eerst door een verbindingsoefening,waarbij de te- lecommunicatiemiddelen op de deugde lijkheid worden beproefd, en daarna door een stafoefening, waarbij het be stuurlijke centrum van de provincie als centraalpost fungeert. Bij de verbindingsoefening op vrijdag 21 oktober worden alle ramp-verbindin gen ingeschakeld, alsmede de radio- en telefoonverbindingen van de Bescher ming Bevolking. Het verbindingsperso neel bestaat uit provinciale ambtenaren en leden van de BB. De stafoefening „Stormvloed I960"' op vrijdag 25 november staat onder lei ding van de gewestelijke commandant Bescherming Bevolking, de heer J. Da niels. De gevolgen van een gefingeerde „Alleen een kapitein die zUn gclilp wil wegbrengen zou een lading op deze w|jze hebben laten neerzetten. Van enige stowage was geen sprake". Dit was een van de vele misprijzende op merkingen die de leden van de Raad voor de scheepvaart te Amsterdam heb ben gemaakt over de 51-jarige kapi tein P. S. uit Rotterdam, wiens 121 brt metende m.s. „Piet Schipper" op 10 mei van dit jaar op de Noordzee scheefviel en verging. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart de heer J. Metz was van mening dat de circa 150 bundels yzeren staven zo ondeskundig waren geladen, dat de lading na het slingeren In een woelige zee is gaan schuiven. „De betrokkene heeft als kapitein zün verantwoordeiykheid voor de belading met voldoende gevoeld. Hij wist na het ongeval met eens de juiste hoeveelheid en het gewicht van de vracht", zei de heerMetz. Hy vroeg de ïaad kapitein 5. te straffen met schorsing voor de tiid van 1 jaar, al achtte hJj opzet niét aan wezig. Tot zyn verontschuldiging voerde de kapitein aan dat er waarschynlijk veel stuwhout nodig zou zyn geweest om de lading Te verzekeren. „Juist", zei een der leden van de raad, „commerciële motieven hebben er toe geleid dat u zo naar zee bent gegaan". Ook het feit dat dé kapitein met zijn bemanning in een vry vroeg stadium van boord was gegaan, werd hem kwa- piteinen0men' was banS"> zei de ka- De raad zal later uitspraak doen in de raad moeten verantwoorden. len met de hulpverlenende instanties en de gemeentehuizen' in het betrokken ge bied worden uiteraard ingeschakeld. „Zuid-Afirka wil noch zal voor de zware potentie buigen, in de Afrikaner ieeft nog de Hollander van het ver-, leden, die niet boog". Deze uitspraken! deed maandag jhr. mr. K. E. O. y»a Bose, tydens de Kruger-herdenking die in de Rehobothschool te Utrecht; werd gehouden. Jhr. Von Bose noem- i de de uitslag van het reïerendum, de f republiek, de vervulling van een ja- g. renlang gekoesterde wens. jj In het byzonder sprak jhr. Von Bose over de schaduw van zwart Afrika, een schaduw, die steeds verder over ,j het werelddeel komt te liggen. «i Na de bijeenkomst werd voor bet j monument van Paul Kruger, dat voor de school staat, een krans gelegd, (Van een onzer verslaggevers) f In de eerste DC-8 van de KLM, die j op 18 november naar Sydney vertrekt, worden vier gratis plaatsen beschik-1 baar gesteld voor de ouders van emi- t granten. ij De keuze van deze ouders zal wor- s don gemaakt door middel van een 3: prysvraag, die bestaat uit het beant- j' woorden van vier vragen. Deelnemingsformulieren zyn ver krygbaar by alle KLM-passagekan I toren en by de KLM, Postbus 12!:S Den Haag. De sluitingsdatum voo: ueee prysvraag, waar emlgrantenou- aers gratis aan mee kunnen doen, i£ 25 oktober. Uiterlijk 28 oktober wordt de uit- 9lag bekendgemaakt.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2