Yifes ïf aL bezwaar tegen prioriteit van Beneluxtunnel gronden voorstel onteigening voor Willemstunnel trots o[ zijn SMOOR „De betoverde heuvel voor Key en Kramer „Barinka liep uit roer aanvaring bij Zwijndrecht i Continuïteit van emigratiebeleid van grote betekenis Vrijheid moet ten volle :ewaa ven De politie meldt VAT£RV£G 4.' DE KLERKeZN B. en We van Rotterdam over oeververbinding: Officiële opening H.B.S.S.-kantine IDE MS a. Grote nederlaag voor V.D.V. Hoofdbestuur van Chr. Emigratie Centrale Ook Noorse methode voor splitsing van uranium TROUW 1 Maandag 17 oktober 19<# -O Oud-raadslid A. Sonneveld ter aarde besteld Advcrisntie Overbelast Advertentie OOK HIJ IS Binnenkort krijgt de gemeenteraad van Rotterdam een voorstel voorgelegd inzake de onteigening van gronden, nodig voor de aan leg van de' Willemstunnel. Het college zal dit voorstel afleiden van een werkplan voor déze tunnel. Na een eventuele goedkeuring door de raad zal het voorstel ter verkrijging van de Koninklijke goed keuring aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden toe gezonden. Urgent Ook spoortunnel Zorgwekkend SKODA ZIJN PRUS MEER DAN WAARD SOGSEN's AUTOBEDRIJF Nieuw# Binnenweg 311 Rotterdam Tefefoon 33546 PA. JAC. VOS ZN. Steegoversioot 32 Dordrecht Telefoon 6131 Advertentie ANIMO-ZEGELS Oogstdienstcommissie gaat zieken verrassen Commissie voor beeldende kunsten te Vlaardingen Najaarsbeurs werd succes Cefa brengt „Gouden Bergen" in Vlaardingen MERKDEKENS 36.75 48.75 GORDIJNDAMAST 90 ROTANFAUTEUILS 14" 90 MOQUETTE KARPETTEN 69.30 II4,80 300 200 NU IS9e00 (Met K.V.T. far anti*} i Zwaluwen dwong Quick Boys gelijkspel af Mr. W, Verheul spreekt voor Maassluise A.R. HBSS leed nederlaag Legen VVGZ Zuid-Afrika Spaartegoed Vlaardingen belangrijk verminderd TSB verloor van TOGR Gezinsweek Excelsior/M won met 4-1 van A.R.C. r- J"**' SCHIEDAM. Het oud-raadslid A. Sonneveld, die woensdag op 59-jarige leeftijd in het DijkzigUziekenhuis in Rot terdam is overleden, is zaterdagmorgen onder grote belangstelling begraven. In teven is de heer A. Sonneveld enige tijd vertegenwoordiger van de Chr. Hist, unie in de gemeenteraad geweest en verder vervulde hij diverse functies bij de Ned. Hervormde Gemeente te Schie dam. Hij was bestuurslid van de Vereni ging tot Beheer van Eigendommen van mjkgemeente II en voorzitter van het College van Collectanten van de Grote Kerk. P.e overledene was directeur van de N.V. Be-Ve-Ka in Rotterdam. De teraardebestelling op de Algemene Begraafplaats werd geleid door dr L J Cazemier. Kamer van Koophandel en de metaal- bond en onderschrijven ten volle het pre caire van deze toestand. In het oog dient te worden gehouden, dat een redelijk vlot vervoer tussen beide Maasoevers voor Rotterdam een levensvereiste is. De tunnel verwerkt dagelijks 70.000 Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben de raad een volledig overzicht, gegeven van het oeverver- bindingsvraagstuk in de Maasstad. Zij delen de raad mede, dat zij na breed voerig beraad tot de conclusie gekomen zijn, dat Rotterdam wel degelijk het strevenvan het comité voor de aan leg van een Beneluxtunnel, een Vlaar- dings initiatief, moet steunen. Het col lege meent, dat geen bezwaar behoeft te worden gemaakt tegen toekenning van prioriteit aan de Beneluxtunnel. Het heeft echter aan zijn mening enke le voorwaarden verbonden. Deze lui den: met de uitvoering van de Bene lux-tunnel zal uiterlijk in 1961 een aanvang worden gemaakt en de vol tooiing ervan, met inbegrip van de no dige aansluitingen, kan in een tijdsbe- stèk van ongeveer vier jaar worden tegemoet gezien. Voorts, dat alle me dewerking wordt verleend om op kor te termijn tot de voor de Willemstunnel noodzakelijke onteigeningen te gera ken. - Ons standpunt, waarvan wij de minis ter onlangs reeds in kennis hebben ge steld, aldus B. en W. tot de gemeente raad, vindt zijn voornaamste grond in de omstandigheid, dat het verkeer tus sen de heide oevers in de laatste jaren zozeer is toegenomen en naar redelijke verwachting ook in de komende jaren nog in zulk een sterke mate zal toenemen, dat de bouw van een nieuwe oeverver binding uitermate urgent is. Hierbij moet niet worden vergeten, dat de betekenis van Botlek- en Euro- poortgebied in de komende jaren steeds groter zal worden, waardoor het be lang van een spoedige totstandkoming van een nieuwe verbinding via de Be neluxtunnel wordt geaccentueerd, te raeer,-.omdat op deze .wijze in.de toe komsteen uit ,deze ontwikkeling voortT voertuigen, terwijl een gemiddelde van 58.000 maar net verantwoord is. Vandaar duswachttijden van enige kwartieren tot een uur. De andere oeververbinding, via de brug gen, is eveneens zwaar overbelast. Zo zwaar, dat zelfs tussen de openingstijden voor de scheepvaart, de wachtende files niet tijdig kunnen worden doorgelaten. Voor beide oeververbindingen zal deze zorgwekkende toestand nog meer toene men, want er mag zeker op een nog ster kere groei van het verkeer worden gere kend. Mogelijk kan 1S64, wanneer de Brienenoordbrug gereed is. enige ver lichting geven, zij het slechts alleen voor het interlokaal verkeer. Met de zo noodzakelijke aanleg van de Willemstunnel zal bij aanvaarding van een bouwplan niet voor 1963 een aanvang worden gemaakt. Verwerving en ontruiming van gronden zijn de oor zaken van, deze vertraging. De tunnel bouw zal zes a zeven jaren in beslag nemen en dus niet voor 1970 gereed zijn. De Beneluxtunnel kan naar de mening van B. en W. eerder worden aangelegd, vandaar dus bovenstaand standpunt van het college om aan de Beneluxtunnel prioriteit te verlenen. Bij een van onze dealers zagen wij een ansichtkaart uit Stockholm, met op de achterkant „De SKODA doet het nog prima!" Afkomstig van de Heer van D., te R„ die met zijn SKODA 1101 (van 1949!) een vacantietocht van 4700 km door Scan dinavië heeft gemaakt. Hij heeft overigens in de afgelopen 9 maanden met zijn U-jarige SKODA ruim 20.000 km gereden, storingvrrj. Geen wonder dat hij trots is op zijn SKODA. Beroemd om zijn dege lijkheid (60 jaar erva ring in automobielbouw! is de SKODA een wagen waarvan ook U zeer lang plezier zult hebben. Met het volste recht kunt U zeggen: SkodaOctavia(43 pk2d. sedan öctaviaSuper (47 pk) 7. d. sedan TouringSport (53 pk) Z d. sedan Felicia £53 pk) gportc&briolet 5.695.— 1 6.095.— 6.495.— t 8,950.— Inel Verwarming en roihoes. Prijxen: af Den Haag. Kunstleren bekleding S5.extra 'Daarnaast hebben burgemeester en wethouders overwogen, dat bij deze op zet omstreeks 1964 de Brienenoordbrug voltooid za! zijn. en de Beneluxtunnel zijn voltooiing zal naderen, hetgeen be tekent, dat de positie op de arbeidsmarkt zich alsdan tegen de uitvoering van een gelijksoortig werk, te weten de Wiliems- turinel niet zal verzetten. Zowel deze omstandigheid als de ver pachting, dat lief verkeer ondanks de nieuwe mogelijkheden tegen dit tijd stip zozeer zaf zijn toegenomen, dat uit stel van de bouw van de Willemstunnel, gezien ook de lange bouwtijd, allerwege onverantwoord zal worden geacht, zijn naar de overtuiging van burgemeester en wethouders voldoende waarborgen, dat, niet lang nadat de voorbereidende werk zaamheden zijn afgesloten, een begin van uitvoering met de bouw van de Wiliems tunnei zai worden gemaakt, zo mogelijk in samenhang met die van de spoortun nel. Het college verwacht, dat zijn be leid de instemming van de raad heeft. Aan het begin- van hun overzicht heb ben burgemeester cn wethouders uitvoe rig de onhoudbare situaties geschetst, die zich. thans ook reeds buiten de zoge naamde piekuren .voordoen, in het ver keer ovér de bruggen en door de Maas tunnel. Zij wijzen op de adressen van de Ti-ja^ roet onafhankelijke vering (vóór: schroefverin*) De uitstekend geregelde onderaeienvoorziening, de grote voorraad onderdelen en de meer dan 50 dealers over het gehele land verspreid, waarborgen een J00o/O service. H. ENGIEBERT N.V. THERESIASTR. 145 DEN HAAG TEL. 070 - 723903" DEALERS: GEMAKKELIJKER LEVEN 7 SPAAR DAN Per volle kaart 6,25 spoorgcld of 5,— in contanten Alle ANIMO-zegels blijven geldig tot 1963 LAATSTE ORGELBESPELING SCHIEDAM, Woensdag 19 oktober zal de laatste van de serie orgelconcer ten door Jacq. P. Bekkers gehouden worden en' wel wederom in de Grote Kerk. Het kerkkoor .van de Ned. Herv. Gemeente zal deze slotavond van dit seizoen medewerken, evenals de violis te. mevrouw Harmie Engelkes. Het koor zingt een Psalm van Swee- linck en de Cantate voor koor en orgel: „Afif, lobet den Herrn. alle Heiden" van G. ,Ph. Teleman. Voor viool en orgel wordt gespeeld de Sonate van Corelli. Verder voert de heer Bekkers enkele werken uit van Buxtehude en Sweelinck. De toegang tot dit concert is wederom vrij. Aanvang 8 uur. VLAARDINGEN. De Stadsgehoor zaal was zaterdagavond gevuld met een gezelschap uit Maassluis, Rotterdam, Zwolle, Arnhem, Haarlem, Breda en zelfs uit Limburg die de jaarlijkse feestavond meemaakten van de personeelsvereni ging Key en Kramer te Maassluis. Het waren de personeelsleden met hun echtgenoten, afkomstig uit deze plaatsen, die voorzitter, de heer V. Labree in zijn openingswoord een hartelijk welkom toeriep. Ook de directieleden en de bedrijfsingenieurs, met hnn echtgenoten heette hij in het bijzonder welkom. De zieke leden van de personeelsver eniging hadden een schrijven verzonden, •waarin zij hun collega's een prettige avond toewensten. Daarvoor zorgde ditmaal de eigen toneelgroep van de personeelsvereniging. De vereniging op zichzelf hoopt volgend jaar haar tien-jarig bestaan te herden ken» maar de toneelafdeling werd pas drie jaar geleden in het leven geroepen. In aanmerking genomen, het vrij korte bestaan van deze groep, was het ver heugend te constateren, dat zij op vlotte wijze het blijspel „De betoverde heuvel" voor het Gehoorzaal-voetlicht bracht. Gezellig spel Het gegeven speelt zich af op een (betoverde) heuvel, waarop zich een hotel bevindt, dat failliet dreigt, te gaan. Op aanraden van een schoonzuster van de eigenaar, een Spaans edelman, wordt een advertentie geplaatst, waarin een pension wordt aangeboden. Behalve een weduwe, meldt zich een professor, met liefde voor insecten. Deze zitten elkaar steeds dwars en het komt zelfs zo ver, dat de weduwe op een gegeven moment sprinkhanen in haar bed ontmoet. Nog veel meer komt er aan te pas, terwijl andere personen een liefdesgeschiedenis In dit blije spel verwerkten. Uiteraard ontbrak het happy-end niet Regisseur, C. C. llylenhoed. als hoofd persoon, de Spaanse edelman; zijn schoonzuster, mej R. Kroes en een zoon van een geldschieter, D. Bergwerff be hoorden tot de uitblinkers in de opvoe ring van het spel in drie bedrijven van Ko Keepers. De overige medespelenden waren: mej. R. Paalvast, mevrouw A. Valkenburg, mevrouw L Wilkes en een geleerde, de heer T. Wilkes, SCHIEDAM. De „Oogstdienstcom missie" van de Herv. Kerk te Schiedam vraagt deze week de bijzondere aandacht van Hervormd Schiedam. Zondag is er nl. een „Oogstdienst 1966" en bij die ge legenheid zuilen ruim 1200 zieken, ouden van dagen en eenzamen met een presen tje worden verrast. Naar al die mensen hoopt men dan een presentje te sturen in de vorm van een boeketje of een bakje fruit. Zaterdag 22 oktober zai in de Her vormde kerkgebouwen gelegenheid ge geven worden de giften in natura van de gemeenteleden in te leveren. Voor dege nen. die dit een te groot bezwaar vinden, heeft de commissie een gironummer en wel 130944 t.n.v. A. J. Koster Lzn., waarbij vermeld moet worden „Oogst dienstcommissie". VLAARDINGEN. - Sinds kort be schikt Vlaardingen weer over een com missie. die belast Is met de zorg voor de organisatie van exposities op het ge bied van de "beeldende kunst, ,r,Do0J- bemiddeling van de Stichting viaaramgse Gemeenschap is men er kortgeleden in geslaagd een aantal per sonen bereid te vinden in deze commis sie zitting te nemen. De bereidheid van deze personen werd toegezegd onder voorwaarde, dat aan de commissie een ambtenaar ter secretarie als secretaris-penningmeester werd toe gevoegd. De daarvoor benodigde toestemming werd verleend en donderdag 13 oktober ts de commissie na installatie door de wethouder van onderwijs, de heer H. K. van Minnen, met haar werkzaamheden begonnen. De commissie wordt gevormd door de heer tr. A. L. Backer, voorzitter; de heren W. Kortekaas, K. C. van Waalwijk en C. Postma als leden, terwijl de heer M, Bot, ambtenaar op de afdeling onder wijs en culturele zaken als secretaris- penningmeester aan de commissie is toegevoegd. VLAARDINGEN. De Najaarsbeurs van de Herman Frantsenstichting be-j hoort weer tot het verleden. Ondanks de slechte weersgesteldheden I met name op de beide eerste dagen, en de provinciale dag van de federatie van vrouwelijke hulpverlening, brachten toch nog 1500 personen een bezoek aan de Ha rmonie. Er werd voor bijna 10.000,ver kocht. Daarnaast'gaven echter vele be zoeksters te kennen nog eens rustig te willen gaan kijken in de winkel aan de Westhavenplaats. De modeshow werd een doorslaand succes. Menigmaal ontvingen de ..ge meentelijke mannequins" een „open doekje" van het geestdriftige publiek. VLAARDINGEN. Op woensdag 19 i en donderdag 20 oktober hoopt de Vlaar-j dingse afdeling van de Cefa de vrolijke] Deense kleurenfilm „Gouden Bergen" te verionen. De beide voorstellingen zullen worden gehouden in de Stadsgehoorzaal om half acht. Indien voorradig kunnen niet-donateurs na half acht kaarten verkrijgen. De film „Gouden Bergen" een Deense film in kleuren, brengt een vrolijke ge schiedenis die qua inhoud wel iets ge meen heeft mét dé 'strubbelingen in de Nederlandse film „Fanfare". In dit geval is het echter geen dorpskwestie, maar een geschil tussen bewonets van twee kleine Deense eilandjes. I Tussen Birko en Veno heerst al sinds jareh een zekere rivaliteit. Zoiets is natuurlijk wel te verwachten, wanneer het ene eilandje (Birko) net een tikkeltje kleiner Is dan het andere. Daar komt nog bij, dat op zekere dag op Birko olie wordt aangetroffen in de grond. De schoolmeester van het eiland heeft het ontdekt. Dit heeft tot gevolg dat het eiland een invasie krijgt van de werk ploegen van de American Super Oil, Dat brengt -grote veranderingen te weeg in het leven van de eenvoudige eilandbe woners en tegelijk een stroom van dol lars en welvaart. Een reden voor de mensen van het naburige Veno om fel jaloers te zijn. Maar ten slotte gaat het in deze film niet om de olie, maar om drie jongens en drie meisjes die van elkaar houden, maar niet met elkaar mogen trouwen, omdat ze u raadt het bewoners zijn van de eilandjes Birko en Veno en omdat de beide burgemeesters Christian en Soren elkaar niet kunnen zetten. Er moet na tuurlijk heel wat gebeuren, eer de ge lieven gearmd van het stadhuis komen, maar dat het gebeuren zal staat al bij voorbaat vast. Speciale verjaardags aanbiedingen stuk voor stuk heel bijzonder» voordeeltjes. - Dai mysterieuze krach de oamsporr voordoe, 100 Zuiver wollen Heerlijk warme, bijzonder mooie klasse dekens (met garantie loodje) In een aantal moderne kleuren. 200 150 NU Prachtige kwaliteit In 3 dessins, t.w. moderne stre pen. een klassiek- en een all- over dessin. Kleuren: noisette, goud. groen en Irals». Breedte 120 cm., NU per meter 220 x 170 NU Een bijzonder voordelig» aan bieding van uiterst solid® «n prettig zittend* Leuk kuLpmode! mat zwart ga- lakte pootjes^De „prjYé-fautcujl** voor jongans- »n mal$j»skamer NU slechts 13# HH Originele K.V.T. „ETERNA" Kwallteitskarpelten van bijzon der getwijnde garens. Keuie uit 4 pastelkleuren en een aantal exclusieve dessins. VLAARDINGEN. ten zich ook in moest het eerste tiental van VDV nnn»H vinden in haar vierde competitiewedTffl welke tegen Het Oosten werd gespeeld al a teams hadden hun drie voorgaande strijden ut winst omgezet, zodat, de V]»a' dingers hoogstens een kleine nederlaaz h>J" den verwacht. Het werd voor hen echi een volkomen debacle, wam met liefst moesten zb beide punten in Botterdam li 2 Dc persoonlijke uitslagen luiden- Het rv ten—V.D.V. °°s- P. Bakhuizen—W. H. Niestadt 2—o- r Boogaard—C. v. Veeien 2—0: Th v' Prnk,. -D. V. tl. Kcrkhoff 1—1; A. Stuurman F. Verburg 2-0; C. Vermeys-ë b£M.. P. v. BaartonH. A. Lansbergen Ii Molmans—N. Voogt 1—t; c. de ïeéuw"V Vermeulen 21>: J. v. TolC. L den fw' 2-0. N, BakS—R. C. v. Woerden 2-Q B°tr VLAARDINGEN - Ten «„„scW van enkele duizenden toeschouwers hce/t Zwaluwen zaterdagmiddag jn hel park 'n Nieuwelant bewezen niet onder te doen' beroemde KatwUkse Quick voor het Boys. De 200 135 NU 235 a 175 NU BINNENWEG "City CcMrun." BEIJERIANOSEIAAN tn geelzwarte kleuren gestoken Vtaardingers trokken fei van leer en de gasten keken reeds na zes minuten tégen een 1-0 achterstand aan, Langendom zette op links de bal goed voor, midvoor Visser omspeelde listig enkele teeen standers en tot grote verheuging van alles wat Zwaluwen was leidden de rati" heren met I0. Tot aan de rust bleef de stand onge wijzigd. Ook in de tweede helft zag Zwa- ui wen geen kans de voorsprong te ver' groten, integendeel: de gasten werden langzaam maar zeker sterker en oud internationaal v. d. Oever heeft de kwa lillen van doelman v d. Reyden menig, i maal op de proef gesteld. Dick v d Reyden verkeerde echter in uitstekende vorm en het was jammer voor hem dat i hij enkele minuten voor tijd moest caDi- tuleren. Plimngraar kwam na een fout k. in de verdediging in goede schietpositie en dat betekende 1 t. Gezien het goede spel van Quick Bovs na de rust en de sehotloze voorhoede van de Vogels, was de stand 1i wp! de juiste verhouding. ROIIEROAM - DEN HAAG - UTRECHT - VUSSINGEN De jongeman F. G. B. had zijn fiets v,001 postkantoor neergezet, niet op slot. Mej. G. C. de W. had haar rijwiel eveneens onafgeslot.cn in de Edisonsiraat I neergezet. Beide fietsen zijn verdwenen. KLEURENDIA-AVOND VLAARDINGEN. De op donderdag 27 oktober in. de Stadsgehoorzaal te houden kleurendia-avond, georganiseerd door de „Amateur Fotografenvereniging Vlaardingen", belooft een succes te worden. Gelet op het aantal door de burgerij ingeleverde dia's (momenteel ruim vijfhonderd), blijkt hiervoor grote belangstelling te bestaan. De ingelever de dia's worden thans door de jury ge selecteerd. MAASSLUIS. Mr. W. Verheul, wet houder van financiën te Rijswijk spreekt hedenavond voor de Anti-Rev. kiesver eniging te Maassluis in het Tehuis voor Zeelieden over de christelijke politiek in deze tijd. Het bestuur rekent op de belangstelling van de leden voor deze avond, waarin ook nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde komen. „Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat continuïteit van het gevoerde emigratiebe leid van uitgesproken betekenis is, wil Nederland zijn entree in de immigratielanden, de multi- en bilaterale overeenkomsten en de financiële medewerking van sommige dezer landen niet prijs geven". Dit wordt gezegd in een reso lutie welke het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Cen trale in. een onlangs gehouden buitengewone vergadering heeft aangenomen. In deze vergadering heeft men zich beraden op twee vraagstukken, namelijk de,grond slagen van het emigratiebeleid en de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika. In de resolutie wordt gezegd, dat „een ombuiging van het emigratiebe leid enkel op grond van de volle werk gelegenheid en de krappe arbeidsmarkt in Nederland niet aanvaardbaar is". „Emigratie is van structurele aard, een levensbeslissing. De voorziening van de arbeidsmarkt fluctueert met de con juncturele verhoudingen". „Emigratie heeft zeer zeker econo mische aspecten", zo zegt het hoofdbe stuur, „doch daarnaast in niet mindere mate geestelijke, sociale en culturele. Te meer reden om de vrijheid van emi gratie van Nederlandse burgers een vrijheid die de facto niet meer zou be staan, indien de faciliteiten van over heidswege werden gestaakt ten volle te waarborgen en het beleid en de or ganisatie, die internationaal menig maal bewondering afdwong, in opzet en wezen te handhaven". Het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Centrale, hoezeer van over tuiging, dat èn bij het rijk èn bij de maatschappelijke organen, een effici ent beheer geboden is, wijst de aantij gingen af, alsof het eigen belang van de bij de uitvoering van de migratie betrokken personen, van bepalende in vloed op hun houding zou zijn. nissen in Zuid-Afrika.die aanleiding gaven tot diep ingrijpende maatrege len van de elide van de overheid en waarin velen in ons land een reden zien emigratie naar de Unie te ont raden. De aanmoediging tot emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika berust sedert vele jaren op de stamverwant schap met dit volk en de snelle econo mische ontplooiing na de oorlogsperio de. Het was de toenmalige minister van Sociale Zaken, die na zijn bezoek in 1958, kennende de aldaar gevoerde politiek» een sterke stimulans aan de emigratie naar de Unie gaf. Toen als nu, heerste er rassendiscriminatie en werd apartheidspolitiek gevoerd. Het hoofdbestuur van de Christelijke' Emigratie Centrale zegt geen zinvolle! reden te zien om thans zijn standpunt te wijzigen. Het handhaaft dan ook zijn recht om, met gebruikmaking van een objectieve voorlichting, waarin de be-i zwaren ten aanzien van multi-racialei samenleving en apartheidsbeleid als dé facto bestaande, niet worden ver-l bloemd, Zuid-Afrika op gelijke voet jn de rij van de emlgratielandeo te blij ven aanmerken. SCHIEDAM Dat HBSS hei vorige week tegen Nieuw-Lekkcrland niet ver der kon Brengen dan een 3-1 nederlaag, viel voor ingewijden enigsztn» tegen» doeh dit kon een misstap Betekend hebben. Nu-de Schiedammers. JJ. zaterdag .ook, tegen het onderaan bengelende VVGZ] geen sneces konden boeken en m,et cnv 53 nederlaag huiswaarts krrrden. -ifc het er naar uit. dat dc mannen van Séhet- fers een moeilijk seizoen tegemoet gaan.1 In ieder geval werd in Zwijndrecht nier best gespeeld, al is het niet zo. dat de' punten cadeau gegeven werden. Het was achterspeler Alderliesten, die na 25 mi nuten spelen in eigen doel schoot en HBSS een 10 voorsprong bezorgde Meydam benutte even later een penalty wegens hands en de stand was weer gelijk (11). Kort voor de rust zag mid voor v-, Nugteren kans zijn club met 2— de leiding te bezorgen. De tweede helft was tien minuten oud. toen Jan Meuidijk de partijen op gelijke voet bracht (22). De gastheren kwamen door Vermaas weer voor (3—2) en we derom was het Meuidijk, die gelijk maakte (33). Korte tijd later schoot v. Nugteren tegen dc staander en de terugspringen de bal werd door De Waard omgezet in een doelpunt (43>. Van Nugteren üri Rob Aaldijk daarna voor de vijfde maai vissen en de stand was 53. Vanmorgen om negen uur Is voor Zwijndrecht, op de samenvloeiing van de rivieren Oude Maas, Noord en Mer- ivede een aanvaring gebeurd, die bij na lot gevolg had, dat de 275 ton me tende zandzuiger „Zeeland" uit Dor drecht, ten onder was gegaan. Geluk kig kwam het zo ver niet maar de zui ger liep toch een groot gat op, waar door het water In het vooronder kon dringen en het vaartuig voorover in het water' dook. Doordat men bijna onmid dellijk kon gaan pompen, kon men voor komen, dat de „Zeeland" zijn duik voltooide». Persoonlijke ongevallen kwa- mèn bij deze aanvaring niet voor. De materiële schade is aanzienlijk De aanvaring werd veroorzaakt door dat bet 485 ton metende schip „Barin- ko", van. de rederij A. M. de Regt uit Rotterdam, die de Noord afkwam, plot seling uit het roer liep. Het schip schoot door en ramde de „Zeeland", die een eind uit de Zwijndrechtse wal gemeerd lag, aan de voorzijde. Zoals gezegd ontstond er een groot gat en ging de zuiger, toen de „Barinko" ach teruit sloeg om zich van de zuiger los te maken, terstond aan het zinken'. Toen men van de eerste schrik was be komen begon de te hulp gesnelde „as sistent" van de firma Van de Ende uit Dordrecht terstond te pompen. Om te voorkomen, dat de zuiger in zijn ge heel onder water zou verdwijnen. De Zeeland bleef op het achterschip drij ven. Inmiddels trokken de sleepboten van C. den Boer uit Zwijndrecht en P. Smit uit Rotterdam de bok, dc Atlas van de n.v. Holland uit Hendrik Ido SCHIEDAM. Hoewel HBSS reeds enkele weken haar nieuwe veld bespeeld, ligt het toch in de bedoeling om de nieu we kantine van het terrein donderdag avond om 8 uur officieel te openen. De kantine-beheerder, de heer Koster, heeft te kennen gegeven dat de kantine geheel klaar is voor ingebruikneming. Na de training zullen er contactavon den gehouden worden. Het ligt in de be doeling, dat voorzitter K. J, Eibers don derdag een woordje zal spreken, waarna de heer Koster niet achter zai blijven, want van hem ging dit initiatief uit. De junioren van HBSS beginnen reeds om half zeven met de training. Omtrent een lichtinstallatie op het trainingsveld van HBSS hebben de gezamenlijke voet balverenigingen onlangs met gemeentelij ke vertegenwoordigers vergaderd, waar bij besloten is eeri lening van 2400.— aan te vragen over een looptijd van tien jaar. Met grotendeels eigen krachten hoopt men voor dit bedrag een 'licht installatie te kunnen aanleggen. De heer J. J„ winkelier uit de St. Liduinastraat, is zaterdagavond een zakje patat gaan kopen in de viswinkel aan de Nieuwe Haven, op de hoek van de Gor- donstraat. Daarvoor had hij zijn auto neergezet op de kant van de Nieuwe Haven» Op de handrem meende hij; maar zoals hij later merkte had hij dat toch vergeten. De auto is op de hellende walkant gaan rijden en In de Nieuwe Haven gevallen. Nog dezelfde nacht is de auto door een kraanwagen gelicht. De 18-jarige Engelse stuart, B. R„ van een schip dat in de Merwehaven ligt, heeft zaterdagavond met een steen de ruit van een sigarettenautomaat, die voor de winkel van de heer D. aan de Rotter- damsedijk hangt, ingeslagen en 2 pakjes sigaretten uit de automaat gehaaid. Aventen van de surveifinance-wagen laadden het zien gebeuren, waarop de staart naar het hoofdbureau is over gebracht om zijn zonden te overdenken. Son caféhouder aan het Broersveld deed aangifte dat 3 onbekende café bezoeker» er met een van zijn stoelen van door zijn gegaan. De stoel is niet meer gevonden. Ten aaneien van het tweede punt (de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika) stelt het hoofdbestuur vast, dat de situatie aldaar principieel niet is gewijzigd. Het wil zich geen oordeel aanmatigen over de gebeurte- VLAARDINGEN. Bij de spaarbank Vlaardingen was het tegoed begin sep tember 26.609.088,66. Er werd ingelegd voos* 1.136.929,75 en terugbetaald 1,254.223,02. Het tegoed kwam daar mee aan het eind van de maand op 26.491.759,39. Dit betekent, dat het tegoed van de spaarders terug liep met 117.293,27, hetgeen in maanden niet is voorgekomen. Het aantal in omloop zijnde boekjes nam toe met 77. Begin september waren er 37.631 in omloop en aan het eind van de maand 37.708. In september werd op de scholen voor 7.993,40 aan spaar- zegels verkocht. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedroeg aan het eind van de maand 11.401,. met een totaal bespaard bedrag van 25.508,84. Dit is bijna vijfduizend gulden meer, dan in september 1959 in de bekende busjes gestort werd. Zonder Iets te weten v»n het weten schappelijk onderzoek, utgevcerd door Duitse, Amerikaanse en Nederlandse geleerden om een goedkopere methode voor de produktie van splijtbare mate rialen te vinden, heeft e«n Noorse on- densoeker een uraniumseparator bouwd, die In principe en prestaties misschien overeenkomt niet het Duitse apparaat, waaraan thans grote pnbli- eitelt word gegeven. ,..nD,it hfricht het te Oslo verschijnende blad „Axtenposten". De constructeur van het Noorse apparaat is Eilif Amble (39), die op het ogenblik te Bazel ver- toeft. In een telefonisch interview met het blaa zei hij. „Ik dacht dat ik de enige was tot ik In de bladen over de se parator van de Duitse geleerde "prof. Groth las". „Ik had het idee al In 1953, maar de centrifuge, die ik heb gemaakt, is niet bedoeld voor de produktie van isotopen, doch gebouwd als een extra apparaat om isotopen te scheiden ter- wijl zfj in de moleculen zijn gebouwd teneinde ons in staat te stellen de' xsototpen te meten met een microgolf- spectrometer. Ik vermoed evenwel dat het fundamentele principe evenals het versterkingsprincipe hetzelfde is al« in het veelbesproken Duitse apparaat, waarvan ik niets anders weet dan wat ik in de kranten heb gelezen"., Amble bevestigde, dat zijn apparaat In staat is de isotopen U-233 en 235 te schelden van U-38 en verklaarde het mogelijk te achten, een vergrote verste ervan te bouwen voor de pro duktie van splijtbare isotopen. Na een matige eerste helftcn een uitstekende tweede speelhelfl heeft TSR met 23 de winst aan TOGR moeten laten in een goede en sportief gespeelde wedstrijd. Voor rust kwam TSB er nagenoeg niet aan te pas en hadden de Rotterdammers het heft volkomen in handen. Volkomens verdiend kwamen zij door v. d. Heiden 4 Roozeboom en De Jong aan een ver- diende 30 voorsprong bij de rust. Na de thee trad een herboren TSB- elftal In het veld, dat met door v. d. Berg listig uitgedeelde passen gevaar lijk voor het doel van TOGR kwam. wat wel tot doelpunten moest leiden. Inderdaad slaagden de Shellmensen er in een iegenpiint te scoren. Westdijk zette de bal keurig voor, waar dc weer teruggekeerde v. d. Berg gereed stond", de Rotterdamse doelman het nakijken te geven (1—3). Dat gaf de burger en ook TSB moed en - vol elan zette men de ene aanval na de,:, andere op. In de 23ste minuut slaagde,; Westdijk er in een tweede tegenpunt te i scoren (23). Wat de Vlaardingers daarna ook pro beerden, tot een puntenverdelign kon men het niet meer brengen. In het kader van de Gezinsweek zal oo maandagavond 17 oktober in het Herv. Jeugdcentrum te Overschie door het Ge- zinsbegrotïngsinstituut een lezing worden gehouden over „Modern financieren" en op woensdagavond 19 oktober eveneens in het Jeugdcentrum een lezing door de heer M. H. Goedman uit Leiden over ..De opvoeding in deze tijd van hoog conjunctuur". Excelsior Maassluis won zaterdag met overtuigende cijfers van A.R.C.. dat. ge zien haar veldspel, beneden de verwach tingen bleef. In de eerste speelhelft vorm den de bezoekers het beste team. Hun positiespel en tempo lagen op een hoger peil dan het korte, langzame spel var. Excelsior. Toch wogen de partijen vrij wel tegen elkaar op en het duurde zes tien minuten alvorens het eerste doelpunt viel. Linksbinnen Van Witzenburfi stelde midvoor Schippers in staat in vrije positie een schot te lossen, dat doel man Van der Horsen verraste (10)' Binnen een minuut was de stand weer gelijk, want toen rechtshalf Jordaan de bal voor eigen doel plaatste, was het rechtsbuiten Den Hoed. die niet veel moeite had de uitgelopen keper te pas seren (I1). Beide ploegen kregen en kele scoringskansen, maar wisten daar van geen gebruik te maken. De tweede helft was slechts drie minuten oud, toen Schippers (buiten spel?) plotseling in vrije positie stond en een hard schot kon lossen. De jeugdige Van der Horsen kon de bal niet onder controle krijgen, waar van Hartog profileerde om Excelsior opnieuw de leiding te geven (2—1)- A.R.C. verplaatste wel is waar regel matig het spel. doch zij kon niet gevaar lijk worden. Aan de andere kant was het Hartog. die deze middag een voortduren-, de bedreiging voor de A.R.C.-defensie betekende. Hij was de grondlegger voor de andere doelpunten, die door Schippers en Pasterkamp (41) gemaakt werden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2