Debré stelt vertrouwenskwestie Soustelle: grote actie tegen de Gaulle KflB PTT laat omstreden cent vallen Blij weerzien in Brussel I MOORDENAAR VAN. HA NS HERMANS REKENT MISDAAD Politie-salarissen 55 erstarieven waar december hoger Regeriiiirsbiaden O Aanhangers van Loemoemba beschermd Prof. Waterink Verdachte: ik wil verklaring aflegden Negerleider King gearresteerd ■r M1 5? Voortaan 24 cent voldoende voor zwaardere brief Prinses BEATRIX naar huwelijk in OTTAWA Verzet Tienduizend Russen worden opgeleid voor werk in Afrika IN EUROPA PRAKTISCH GEEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN MEER Het weer in Europa r 1 DONDERDAG 20OKTOBER I960 A Directeur: H. DE RUIG MEOTÏEN0E JA ARG ANG No. 4734 V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT b O KOFHE jL'IET ingang van 1 december zal de PTT het binnenlandse „port voor brieven van 20 tot en .-net 100 gram verlagen van 25 tot 24 cent, Kritiek op Moboetoe Openlijk conflict Nieuwe rijksdaalders komen begin volgend jaar Argentinië onderzoekt rode activiteiten Ce Uit de verklaringen die Van B. heeft afgelegd blijkt, dat de theorie die politie en Justitie hadden ontwikkeld, juist was. Als motief voor de misdaad gaf Van B. op, dat hij Hans Hermans op 11- september in het bos was tegengekomen en hem oneerbare voorstellen had gedaan, waarop de jongen niet was ingegaan. Hans Hermans had zich uit de voeten gemaakt.'Kort daarop was hij tegen een boom gebotst en gevallen. Van B. kon zich toen niet meer inhouden en heeft de iongen gewurgd. Staking legt luchtverkeer hoven Frankrijk lam en in NedeAand J Rotterdam! tv.tte de Withatraat 25 Tele». IJ5700 (8 1 Postbus ilia Postgiro Ko. 424518. Ktachtendienst abonnementen t8,3019,30 uur Zaterdags 1,18 uur. Tele.'oon 115700. tijgensplein 1 Telefoon 1834(17 (3 lijnen, Postbus 1081 Postgiro no, 424867 Klachtenillenst 18.30—18.30 Telefoon 362S69 Spuiweg 132 Teler. 4Ö70. Bellstraat 7s Tel. 631S1. Abonnementsprijs 61 cent per week. 2,63 per maand. 7 so per kwartaal. Losse nummer» 13 cent. Verschijnt dagelijks. •j-Gravenhage Dordrecht: Schiedam J (Geldig tot vrijdagavond) ONVAST WEEK. Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid, in het Wadden gebied af en toe krachtig. Morgen: Zon op: U5 Maan op: 8.05. onder: 17.34 onder: 18.29 rj betreuren het zeer dal het over leg tussen de regering en de politie, organisaties over de salariëring is mis lukt. Toen wij indertijd schreven over de. verbetering van de salarissen der onder officieren hebben wij er reeds op ge wezen dat een soortgelijke achterstand als daar bestond, ook by de politie aan wezig is en düt de regering die achter stand ongedaan moest maken. \V(j staan nog op dat standpunt. fEN kan deze zaak zien geheci bui ten het verband van de algemene ]oon-po!itiek. Wie ze in dat verband trekt, liet de zaken niet juist. Het gaat hier niet om de vraag of ge zien de meerdere welvaart niet een deel! daarvan aan de loontrekkenden moet' toevloeien. Het gaat hier om een achterstand van een bepaalde groep. Een achterstand die door de regering allang erkend is en waarvan het alleen maar juist is als de regering die ten spoedigste teniet doet. DE politie is een zeer belangrijk orgaan in ons staatsbestel. Zij zorgt voor recht en orde. Het is een zeer onbe haaglijke zaak als de mensen die van het orgaan dat voor recht en orde 7,orgen moet, deel uitmaken, het gevoel hebben en terecht het gevoel hebben dat zy onrechtvaardig behandeld worden. Het betekent als dat lang voortduurt dat de besten verdwijnen, dat de ambitie om bij de politie te dienen ver dwijnt en dat men zo een orgaan krijgt, waar niet de mensen in zitten die men er eigenlijk in moet hebben. En dat is voor de politie, uit staat kundig opzicht, ook een heel bedenkelijke zaak. Er is nu al eer, groot personeels tekort bij de politie. Op deze manier wordt het alleen maar erger. TTET is duidelijk dat dit salarisbeieid niet te handhaven is. Het is ver drietig dat de regering dat niet direct heeft ingezien. Want nu moet zij op een genomen be slissing terugkomen. Als zij terstond een goede beslissing genomen had. zou ieder een gezegd hebben: Dat is een goede beurt van de regering. Ais de regering straks op haar beslissing terugkomt, is de aardigheid er voor de regering af. Dat bad ze zich kunnen besparen. Dat had ze de partijen die haar steu nen ook moeten besparen. (Van oen onzer redacteuren) 'Het ziet ernaar uit dat de al enige tjjd geleden aangekondigde herziening via de kapperstarieven op 1 december zal ingaan, tegelijk met de nieuwe CAO Voor het kappcrspersoneel. Het minis terie van Economische Zaken heeft nu, »a maandenlange onderhandelingen, toestemming gegeven tot een verho ging van de tarieven met 10 procent voor de dameskappers en 15 procent voor de herenkappers. Zoals bekend, is dit geen werkelijke tariefsverhoging, maar gaat het om een opslag met een vast percentage, die in de plaats komt van de gebruikelijke fooi. Intussen is de CAO zelf nog steeds niet goedgekeurd. Juist dezer dagen beeft het College van Ryksbemidde- laars aan de Vakraad voor het Kap- persbedrijf nog een aantal wijzigingen voorgesteld. Deze zijn echter meer van redactionele dan van praktische aard en zullen dus vermoedelijk geen moei- Hjkneden opleveren. Het is overigens bepaald niet zeker, dat de invoering van het nieuwe beta lingssysteem wel overal van een leien dakje zal gaan. Met name In de luxe herenzaken in de grote steden in het westen schijnt het personeel niet erg ingenomen te zijn met het verdwijnen van de fooi. Verzet tegen Franse stoomwalspolitiek E FRANSE PREMIER DEBRÉ heeft zoals verwacht werd vanmorgen het vertrouwensvotum verbonden aan de Gaulle's plan voor een onafhankelijke Franse strijdmacht uitgerust niet kernwapens. Wilde kreten, vuistgeroffel op de banken en de herhaalde malen gehoorde uitroep „Treedt af" kenmerkten de woede van vele van de 351 afgevaardigden over deze „stoomwals-politiek" van Debré om ten koste van alles het plan er door te drukken. Debré stelde de vertrouwenskwestie nadat hg had verklaard vast ie zullen houden aan het ontwerp, ondanks het verzet van een groot deel van de parlementariërs. Het is de derde maal dat Debré het voortbestaan van zijn kabinet afhankelijk stelt van de steun die de Nationale Vergadering aan .de regering wil geven. De vorige keren heeft hij tweemaal een overwinning behaald. DEBRR vertrouwenskwestie Er is nieuwe spanning ontstaan tus sen de Kongolese autoriteiten en het commando van de Ver. Naties in Kongo. De Kongolese hoge commissaris voor Binnenlandse Zaken, Nussbanmcr, heeft gisteren de VN ervan beschul digd, dat iü Kongolese soldaten belet hebben Mpolo, minister in de rege- ring-Loemoemba, te arresteren. Op het vliegveld van Ndjili by Leo- poldstad hebben leden van de politie macht der VN gisteren verhinderd, dat zestien aanhangers van Loe moemba naar Loeloeaburg gedepor teerd werden. Voorts hebben de troepen der VN Loemoemba beschermd toen hü "Vo rige maand een rijtoer door Leopold- stad maakte en zijn zU niet tussen beide gekomen toen aanhangers van Loemoemba een regeringsgebouw bestormden en twee commissarissen afranselden. Nussbaumer zei. dat ..sommige,men sen en landen in de VN het ons moei lijk maktn". Loemoemba's vice-pre mier, die door de VN werd bevrijd, aldus Nussbaumer, is nu onrust aan het stoken en is nog meer terroristen aan het oefenen. Nussbaumer waar schuwde. dat het land zich niet zou kunnen herstellen, „terwijl dergelijke f Ari retentie) coffeïnevrije spaart Hart en zenuwen! Importeur i h AG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem n Met deze tariefwijziging komt de "TT tegemoet aan bezwaren van iict Publiek, die een gevolg zijn van het dat men vaak slechts beschikt 'over postzegels van 12 cent. Ook ont bonden cr vaak moeilijkheden door dat velen meenden dat een brief, die iets zwaarder is dan 20 gram, met twee postzegels van 12 cent vol doende gefrankeerd zou zijn. Ongeveer een jaar geleden maakte de PTT bekend dat zij weer streng de hand zou houden aan het porto van 25 cent voor brieven van 20 tot 100 gram. Voordien werd op vele post kantoren oogluikend door de vin gers gezien dat op deze brieven 24 cent geplakt werd, maar voortaan, aldus de mededeling van de PTT, zou in die gevallen weer strafport geheven worden. Ten gevolge van de nu getroffen maatregel voor brieven in het bin nenland zal ook het port op brieven boven 20 tot en met 40 gram, be stemd voor Suriname, de Neder landse Antillen, Nederlands Nieuw- Guinea, België en Luxemburg, verlaagd worden van 25 tot 24 cent. mensen vrij rondlopen onder bescher ming van de VN". De „Courier d'Afrique", een blad dat tegen Loemoemba is. heeft een beroep op kolonel Moboetoe gedaan drastische maatregelen te nemen. „Sterk door de bescherming die zij van de VN krijgen, die door hun hou ding op medeplichtigen lijken, en ook door de duidelijke zwakte van kolonel Moboetoe. die er de voorkeur aan geeft de zaak met zachte hand schoenen aan te pakken en geen vlieg kwaad wil doen, worden bendes ban dieten. georganiseerd om misdadige handelingen te verrichten," aldus het blad. De provinciale president van de be langrijke provincie Leopoldstad, Ka- mitatoe, heeft vandaag in een open lijk conflict met de huidige militaire machthebber, kolonel Moboetoe, ge dreigd met afscheiding van zijn pro vincie. Kamitaloe beschuldigde k, Moboetoe ervan verantwoordelijk te zijn voor een regime van terreur, bloedvergie ten en verkrachting. Hij gelastte Mo boetoe en diens voorlopige studenten- regering een einde te maken aan het optreden van de Kongolese soldaten daar hij anders binnen 48 uur zou overgaan tot een „burgermobilisatie'' en het uit het land zetten van kolonel Moboetoe. Technisch zou de regering kunnen vallen tijdens de stemming die maan dag zal plaatsvinden, maar dan zou de oppositie binnen vierentwintig uur met een motie van afkeuring ter tafel moe ten komen. Het zag er vanmorgen ech ter niet naar uit, dat de oppositie de benodigde 276 stemmen bij elkaar zou kunnen brengen om de regering ten val te brengen, wanneer het beslis sende ogenblik is aangebroken. PFèsiqent',;.yé:;,^aüÜpVbësichik»?I?Itüd nog bvér'de - macht dm 'de Nationale Térgadering haar huis tè sturen èn bieuwe verkiezingen uit te schrijven, indien Debré hét vertrouwen niet zou genieten. Bekend is dat vele afgevaar digden bevreesd zijn hun zetel te ver liezen bij een. volgende verkiezing Door de vertrouwenskwestie te stel len wist Debré een socialistische motie, die het pla\n van de Gaulle naar een commissie wilde terugverwijzen, de pas af te snijden. H.K.H. prinses Beatrix heeft een uitnodiging aanvaard om in Ottawa het huwelijk bij te wonen van haar vriendin baronesse Renec Röell. Dit hebben Canadese bladen bericht. Van de zijde van het Nederlandse hof is meegedeeld, dat deze bericn- ten niet bevestigd kunnen worden, omdat de datum van het huwelijk nog niet is vastgesteld. Baronesse Renee Röell, de dochter van een hofdame van de huidige Koningin in de oorlogsjaren, zal iD het huwelijk treden met de heer T. Bradcook Smith, ambtenaar van het Canadese ministerie van Financiën. Baronesse Röell heeft voigens de Canadese bladen gezegd, dat prinses Beatrix geen bruidsmeisje 7.ai zijn. Het huwelijk is een „rustije familie-aangelegenheid en de Prinses brengt een informeel bezoek om uan een privé-plechtigheid deel te nemen. Baronesse Röell is de stiefdochter van de chef van het protocol van 'net Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Feaver. Na de oorlog is Den Haag drieëneenhalf jaar diens standplaats geweest. De barones ging in die tijd samen met de Prinses naar school en beiden studeerden later aan de Leidse universiteit, zo schreven de Canadese bladen. De 'nieuwe zilveren rijksdaalders zullen begin volgend jaar in circula te worden gebracht; de papieren rijksdaalders zullen dan echter niet buiten omloop worden gesteid. De oroduktie van de nieuwe rijksdaalders is iets achtergeraakt op het program. Toch hebben ook verscheidene bla den, die tot de pro-Gaullistische pers gerekend worden, zich fel gekeerd te gen de tactiek van de regering. Het blad „l'Aurore" schreef vandaag in een hoofdartikel: „We durven te zeg gen, dat wij, waar het hier een pro bleem van landsbelang betreft, hadden gehoopt, dat de instemming van het parlement op andere wijze zou zijn verkregen." „Er bestaat nl. geen meerderheid, die zich ten gunste van dit project zal uit spreken." Het. plan zal worden aanvaard, in feite tegen de wens van vele afgevaar digden. En om het dan maar duidelijk te stellen: zo hadden wij ons de be trekkingen tussen staatshoofd en ver tegenwoordigers van de natie niet voorgesteld. Het schouwspel, dat ons wordt voor getoverd is niet dat van een normaal werkende democratie. Hoort u niet iets knarsen in de machinerie?" aldus „l'Aurore". Het verzet in de Nationale Vergade ring is niet alleen gericht tegen het wetsontwerp zelf. maar ook tegen het beleid van de Gaulle in het algemeen zijn standpunt ten opzichte van Al gerije inbegrepen, alsmede zijn hou ding van „een eigen weg willen gaan" wat betreft de Verenigde Naties, de NAVO en Europese eenheid, alsmede rijn weigering het parlement werkelijk zeggenschap te geven. De Gaulie, zich welbewust van de toenemende ontstemming jegens zijn beleid, is van plan vanavond een nieu we rondreis door de provincie te ma ken. Ditmaal zal hij zich begeven naar het zuidoosten van Frankrijk en de Riviéra. Soustelle, die eerder dit jaar uit de Franse regering en de Gaullistische UNK-partij werd verwijderd, omdat hij het met eens was met generaal de Gaulle's Algerijnse politiek, heeft woensdag op een druk bezochte pers conferentie de oprichting aangekon digd van een nieuwe politieke bewe ging (zonder partij-organisatie) tegen de Gaulle's Algerijnse politiek. Kennelijk als een steek op de (Zie verder pag h. /e kol.) j^JEDEN viert BLIJ omhelzen koning Boudewijn van. België en Dona Fabiola elkaar op =het vliegveld'van Brussel. Be Spaanse verloofde van de Belgische koning keerde'gisteravond na een kort bezoek aan Madrid in België; terug. Het paar zat op L5 december in Brussel i».hét huwelijk treden. prof. dr. J, Waterink zijn 70ste verjaardag. Wij willen te dezer plaatse prof. Waterink met dit feit hartelijk gelukwensen. Behalve dat hij veel werk aan de uni- veraiteit en in de grote gebouwen aan het einde van de Amsterdamse Vos- siusstraat heeft verzet, toonde prof. Waterink steeds een grote belangstel ling voor de publieke zaak. De A.R. Partij heeft zijn warme genegenheid. Ons blad volgt hij inet dui delijk* belangstelling. Zijn positief kri tisch medeleven stelden wij steeds op prijs. Tijdens de oorlog heeft prof. Waterink een moedige vaderlandse houding aan genomen. Hij wist op uiterst bekwame wijze met de Duitse politie-autoriteiten om te springen. Hij heeft vele gevange nen met succes geholpen. Het is goed dat op een dag als dezu eens in het openbaar te zeggen. Wij wensen prof. Waterink met zijn vrouw nog veel gelukkige jaren toe. In de Sowjet-Unie worden 10.090 jonge mensen opgeleid om te zijner tijd in Afrika aan de Russische hulpver lening mee te werken, aldus Edward Kirchner, afgevaardigde van Pax Ro mans. een Internationale organisatie van r.-k. studenten ea afgestudeerden. Kirchner heeft verklaard dat hij on langs bij een reis dciSt Afrika had ge zien, dat een omvangrijk leger van studenten en jeugdige vrijwilligers uit communistisCh-China, de Sowjet-Ume en de communistische satellieüanden uitgebreide hulpverleningsprogramma's hebben gelanceerd. In Guinee en Ghana zijn volgens Kirchner particuliere jongérenbonden. samengesmolten tot een, totalitaire her weging onder toezicht van experts uit Tsjechoslowakije en China, die bezig zijn niét de .opbouw van „communes" naar Chinees voorbeeld. w.-.i./mijjj Kirchner, die vorig jaar een studie reis door de Sowjet-Unie heeft 'ge maakt (als directeur voor internatio-g- nale betrekkingen van'het genootschap voor internationale ontwikkeling), heeft een gedetailleerd onderzoek in gesteld aan het instituut' Voor AfrG kaanse zaken te Moskou waar de op leiding plaatsvindt van de 10.000 jon geren voor werk In Afrika. -- ■ïvAVXki Een IJrnuidense handelaar i?t hengelsportartikelen zag iets in de moderne automaat: hij richtte de automaat in voor... de verkoop van wormen. Ook na sluitingstijd kunnen de sportvissers nu aas kopen een mogelijkheid waarvan gretig gebruik gemaakt wordt. De Argentijnse regering heeft een decreet gepubliceerd ter benoeming van een uit zeven leden bestaande commissie, die een onderzoek moet in stellen naar communistische activi teiten. De commissie, die onder leiding staat van onderminister van Defensie, Monie, zal de regering van president Frondizi adviseren over de maatregelen, die ge nomen dienen te worden tegen de com munisten en wel in het bijzonder te gen communisten, die openbare amb ten bekleden. Kort geleden heeft een aantal gene raals de beschuldiging uitgesproken, dat communisten en hun aanhangers in vele sectoren van het Argentijnse leven een actieve rol spelen, hoewel zij geen politieke acties mogen voeren. De Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) heeft meegedeeld, dat sedert 294T het algemene sterftecijfer in de meeste Westeuropese landen is teruggelopen met 9,6%, dat van de kindersterfte met 43% en. het aantal sterfgevallen aoor t..b.c. met 72.6 Tot deze conclusie kwam de organisatie na een analyse van statistisch materiaal uit Nederland. Denemarken. Finland. Zweden. NoorwegenIJslandFrankrijk, Croot-Brittannië, Ierland, Italië. Zwitserland, Portugal en Malta. De directeur voor Europa van de organisatie, de Deen dr. van de Calseydc. heeft in „World. Health", een pubiikaf.ie ran de W.H.O., verklaard, dat men kan zeggen, dat Europa thans nagenoeg vrij is van besmettelijke ziekten, waaronder de t.b.c., die vroeger een hoge tol eiste onder de jongeren. Dgemiddelde levensduur is verlengd van vijftig tot zeventig jaar, aldus dr. van de Calseyde. E 51-jarige Th. van B. uit Belfeld, die verdacht werd -van de moord op Hans Hermans uit Sevenum, heeft gisteravond de mis daad bekend. 's Avonds kwam hij terug om het stoffelijk overschot tc begraven in het aspergeveld, waar het later door een soldaat werd gevonden. Nadat mede in verband met nieuwe aan wijzingen, de districtsrecherche van de rijkspolitie onder leiding van ma joor P. J. Boon het verhoor van de verdachte, ook na de inbewaring stelling door de rechtercommissaris, had voortgezet, vroeg Van B. gister avond een verklaring te mogen af leggen tegenover mr. W. C. Uiter- waa! en de wachtmeester Everts van Sevenum die. naar de officier van Justitie zei, heel veel heeft gedaan om de zaak tot een oplossing te bren gen, In zijn bekentenis zei Van B. dat hij Hans Hermans vroeg in de namiddag van 11 september had gedood en in de avond heimelijk had begraven. Het personeel van de luchtverkeers- regeling in Frankrijk heeft vanmiddag gestaakt om kracht bij te zetten aan looneisen. Hierdoor kwam het burger- luchtverkeer boven' Frankrijk stil te liggen. In verband met de staking werd door de K.L.M, de middagdienst van en naar Parijs naar de avonduren verschoven. Zesendertig negers, onder wie de be kende Martin Luther King, de neger leider die bij vele antl-segrcga^iebeto- gingen betrokken Is geweest, zijn sinds gisteren ingesloten omdat ze geweigerd hebben cafeteria's te verlaten waarin negers en blanken aan afzonderlijke toonbanken worden bediend. In totaal werden 51 negersen 1 blanke gearresteerd naar aanleiding van een goed georganiseerde actie in. het centrum van Atlanta waar de be togers weigerden, cafetaria's en waren huizen met snackbars te verlaten waar negers en blanken afzonderlijk wor den bediend. De demonstraties zullen voortgang vinden „totdat er wat aan gedaan wordt", aldus Martin Luther King, die overigens niet de leider van de beto ging was. Van de 51 gearresteerden werden er 16 op juridische gronden vrijgelaten. De overigen hebben be sloten geen gebruik te maken, van de mogelijkheid om voor hun vergrijp voorlopig te worden vrijgelaten na storting van een borgsom. Ze blijven uit protest achter de tralies totdat hun zaak voorkomt. Wind- Max. temp. Statie» Weer Kbteren fttt snelheid en neerslag mtrp.iec. algel.24*. Helsinki regen Stockholm regen Oslo sneeuw Kopenhag. geh. bew. Aberdeen regen Londen regen Amsterdam zw. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg zw. bew. Pariis Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. I. bew. zw. bew. zw. bew. regen mist I. bew. h. bew. h. bew. ozo 3 3 0,2 ono 4 6 3 nno 3 6 O.t ono 6 8 0.2 20 5 31 7 O 2 14 11 O 5 11 0 O 3 14 1 Ozo 2 IX 0 O 2 16 2 WJLW 8 17 5 z 8 20 0 w 5 16 n 1 O 3 9 O no 2 14 O zzo 2 14 O ono 1 14 O winds*. 16 O no 2 14 0,1 zo 4 1L 2 w 5 15 O vvindst. 15 O z 9 20 0 Den Helder geh. hew Ypenburz 1. regen Vlissmgen geh. bew Eelde mirt De Bilt geh. beiv. Jjvente zw. bew. Edndhoven Kregen 2d.-Limb. zw. bew. o o ono o O ono no ono 12 12 12 10 11 12 12 14

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1