Internationale NA BELLO" terug in Bergen Geen grote wijzigingen voor de provincies Kongo 's president vanavond in V.N. Mao: vriendschap en eenheid met Moskou Jaarbeurs in die branding Bom in pakket voor Nixon D' Het weer in Europa VERKIEZINGEN IN ITALIË Achtergebleven bij stijging van nationaal inkomen schilder zelf met Zekerheid een Nationale traditie Verdediging tegen „ondraaglijk neo kolonialisme" Duymaer van Twist Russische maarschalk Nedelin gedood door raket-explosie? Fokker-Friendship verongelukt in Ecuador: 37 doden BELGIË VOERT RIJBEWIJS IN 5 Eierverzamelaar haalde te veel op 55 r Zon op- NATIONALE z°" °"j°' LEVENSVERZEKERING-BANK ..Kunmru NEGEMTIEMI1E 'JAARGANG i £750 n0SDAG 8 NOVEMBER 1060 Directeur: H. DHS RUIG Hoofdredacteur: ür. J. A. H. J. S. BKUINS SLOT Prof. Dewez overleden en in Nederland J Neo-faseisten Bolzano—T rento {Van onze parlementaire redacteur) DE internationale staf van de NAVO meent dat Nederland te weinig geld besteedt aan de versteviging van zijn defensie. De staf is namelijk van oordeel dat onze defensie-uitgaven geen gelij ke tred houden met de stijging van ons nationaal inkomen. Dit is meegedeeld bij het jaarlijks „NAVO-examen", waar Neder land vertegenwoordigd werd door staatssecretaris Calmeijer. Wel was de grote Navo-staf tevreden over de resultaten, die naar zijn mening echter bereikt worden met te beperkte middelen. De staf heeft erop aangedron gen dat Nederland zich vooral meer inspanning zal getroosten met betrekking tot de werving van kader voor de technische wa pens. Hoge Franse ambtenaar in Algerije neemt ontslag 's Nachts lichte vorst EEN PR0DUKT VAN DE S1KKENS-GR0EP Verlanglijst Eenheid Loemoemba Roeanda Al 140.000 mensen gevlucht voor regime van Fidel Castro H,T1 Witte de Wlthstraat 2S Teiet. 115700 (6 IJ Postbus 1112 Postgiro No. 424518. Klachtendienst abonnementen 18 3018.30 uur Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. Huygens plein 1 Telefoon 183467 (3 lijnen) Postbus 1081 Postgiro no. 424867. Klachtendienst 18.3019 30 Telefoon 862569 Spuiweg 132 Telef. 4570 Bellstraat 7a Tel. 63361 -otterdam) •-Gravenhage Dordrecht! Schiedam! Abonnementsprijs 61 cent per week. 2,63 per maand, I 7,90 per kwartaal cent, verschijnt dagelijks nummer» (Geldig tot woensdagavond) OVERWEGEND ZWAKKE WIND Veranderlijke bewolking met in de kuststreken plaat selijk enkele buien en in het binnenland In de nacht en ochtend hier en daar mist. Ongeveer dezelfde tem peraturen met vannacht op vele plaatsen weer lichte vorst Overwegend zwakke wind. Morgen; zon op: 7.49 onder; 13.58 Maan op: 21.55 onder; 12.43 HET is, na de vele pubiikaties we! voor niemand meer een geheim, dat de voor het Jaarbeursschip aange kondigde commando-wisseling niet in volle harmonie is verlopen. Er was tevoren reeds teveel van het rumoer op de brug mar buiten door gedrongen en men had te lang gewacht met de buitenwacht daarover duidelijk in te lichten, om de wisseling aan het stuurrad nog als een normale aflossing te kunnen voorstellen. Aanvankelijk leek het er nog op dat het commando voortaan uit drie, in. plaats van uit twee man zou bestaan, pe nieuwbenoemde liet echter al spoe dig wereldkundig maken dat hij het straks op de brug wel alleen zou kunnen klaren. Waarmede de beide nu fungerende directeuren feitelijk als ongewenste toe schouwers te kijk werden gezet, zonder dat daarvoor enig argument werd aan gevoerd. Deze trokken dan ook een res pectabele conclusie: zg vroegen ontslag. iAT de nieuwe Jaarbeurs-directeur zich, nog voor hg water heeft ge zien, stoot aan een klip, welke de Jaarbeursleiding de laatste tijd tel kens parten heeft gespeeld, is wel bui tengewoon jammer. t Terwijl de Jaarbeurs van het begin van haar bestaan af een „goede pers" heeft gehad en deze haar populariteit mede heeft helpen opbouwen, leek er de laatste tijd altgd iets aan de publici teit van of over de Jaarbeurs te moe ten ontbreken. Er werd van die zyde altöd teveel of ie weinig gezegd. Teveel over zaken welke nog met ande re belanghebbenden moesten worden be sproken, te weinig over de koers welke de Jaarbeursleiding voor ogen stond. De mening van de directie bleek dik wijls een andere te zfln als die van de raad van beheer en de officiële woord voerder van de raad van beheer gaf op een persconferentie kennelijk liever zijn mening bijvoorbeeld over de com merciële televisie dan over het Jaar- beursbeleid, Waarbg het niet duideigk was of hg dit deed om over het ene te spreken, dan wel om over het andere te zwijgen. TNTÜSSENr belangrijker dan hetgeen er de laatste jaren op en om de brug van het jaarbeurssehip is ge beurd of nagelaten, is de activiteit welke daar de komende jaren zal worden ont wikkeld. Bjj de branding, waarin de Jaarbeurs verzeild is geraakt, is niet alleen het lot van twee prominente bemannings leden, doeh van het schip zelf in het geding. „Wie zee houdt, wint de reis" was vanouds het parool van de Jaarbeurs. Maar die wijsheid heeft alleen zin wan neer de leiding weet welke koers wordt gevaren. Die koers zal op wijder horizon dan de Oudegracht of zelfs dan de Noord zee moeten zijn gericht. Een Nederlandse Jaarbeurs, die er niet in slaagt op internationaal niveau een gezaghebbend medium te blijven, valt bij de tegenwoordige marktverhou dingen terug tot de betekenis van een streekbeurs. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is op 59-jarige leeftijd over- ieden prof. ir. W. J Dewez, hoog leraar in de landbouwplantenteelt, aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. Prof. Dewez was ridder Ln de orde van „Het heilig graf van Jeruzalem". De teraardebestelling zal geschieden op donderdag 10 november op de r.-k. begraafplaats te Wageningen na een rouwdienst, die om 11.30 uur begint in de r.-k. kerk te Bennekom. Wind- Max. temp. Station mrmr richting wcer en «meiheid mtr p. sec. v. gisteren en neerslag af gel. 24 vu Helsinki geh. bew. ono 4 6 0 Stockholm sneeuw nno 5 2 2 Oslo zw, bew. n 2 5 0 Kopenhag. zw. bew. no 6 6 4 Aberdeen h. bew. windst. 7 1 Londen 1. bew. w 2 8 0 Amsterdam h. bew. windst. 9 1 Brussel mist zzo 2 9 0 Luxemburg mist n 2 7 1 Pariis geh. bew. windst. 10 0 Bordeaux onbew. no 1 11 0 Grenoble geh. bew. nw 4 9 0 Nice h. bew. nw 7 14 4 Berlijn geh.bew. wzw 1 9 1 Frankfort zw. hew. ZS.W 1 9 0.3 München geh.bew. w 1 7 0 Zurich geh. bew. nw 2 8 0.4 Genève zw bew. windst. 9 2 Locarno onbew. v indst. 10 O Wenen I. bew. wnw 2 10 O Innsbruck regen windst. 7 0.2 Athene zw. bew. w 5 24 0.2 Rome 1. bew. zzo 3 18 2 Ajaccio onbew. ono 3 16 3 Madrid zw. bew. nnw 4 11 0 Majorca zw. bew. windst. 18 O Lissabon regen nno 7 26 Hen Helder h. hew. ozo 2 9 Ypenburg h bew. windst. 9 V lissin gen 1. bew. o 3 10 Belde zw. bew. wnw 2 a De Bilt mis* windst. Twente mist windst. Eindhoven onbew windst. 9 Zuid-Limb. mist windst. 9 Defensie-uitgaven van Nederland te laag" Rergen heeft „Bello" terug. Of liever: één „Bello". Een paar jaar ge leden is het spoorlijntje van Alkmaar naar het kunstenaarsdorp „Bello" in ruimere zin opgeheven, maar gelukkig is een van de loco motieven die nu dè „Bello" is geworden voor het nageslacht be waard gebleven. Er moesten overigens heel wat „verkeerde wissels ge corrigeerd worden", om dat ene exemplaar, locomotief nummer 7742, in Bergen te krijgen. Sommigen vonden het ijzeren paard als monument een aanfluiting. Maar de minnaars van de spoorwegromantiek hebben aan het langste eind getrokken. Op de foto kunt u zien, hoe „Bello" over de straatweg naar Bergen wordt gevoerd. w «4 f nv Z'f fvt.Viyie V - 'v-. A -i '"'V» s 7 En hier wordt de loc in Bergen naar haar laatste rustplaats gebracht. Zal de jeugd die op de foto vol belangstelling toekijkt, op den duur deze vertegenwoordigster van het oude spoorwegregime met rust kunnen laten? Uit de resultaten, van de zondag en maandag in Italië gehouden verkie zingen voor de provinciale raden blijkt, dat er zich geen grote ver schuivingen hebben voltrokken. De telling van de stemming voor de gemeenteraden zal vermoedelijk eerst vanavond gereed zijn. Bij de provinciale verkiezingen hebben communisten en Nenni-socia- listen samen het duidelijkst hun posi tie verbeterd. Maar ook de christen democratische partij heeft terrein ge wonnen evenals dc neo-fascistische sociale beweging (MSI). De winsten dezer partijen zijn ver kregen ten koste van de sociaal democraten en monarchisten, van splinterpartijen en op kleinere schaal ook van de liberalen. Voor de christen-democraten ligt het bereikte percentage van 40,3 wel iswaar boven het bij de vorige pro vinciale verkiezingen bereikte percen tage van 38,9, maar onder de 42,33 die bij de parlementsverkiezingen van 1958 werd behaald. De uiterst l'nkse groeperingen kunnen daarentegen op een gestadige vooruitgang bogen. Het succes van de neo-faseisten, dat in Rome bijzonder opvalt, kan niet aan bet resultaat van de parlements verkiezingen van 1956 afgemeten wor den, daar de MSI en de monarchisten toen verbonden waren, maar aan het resultaat van de parlementsverkiezin gen van 1958, waarbij de twee partijen afzonderlijk optraden. Door het voormalige samengaan van communisten en Nenni-socialisten kan ook niet vastgesteld worden, hoe veel van de samen bereikte vorderin gen aan elk der beide partijen toe geschreven moet worden. De resultaten luiden; 1. christen democraten: 10.021.718 stemmen 40,32. communisten: 6.085.778 stemmen (24,3); 3. Nenni-socialisten: 3.580.348 stemmen (14,4); 4. neo fascisten: 1.473.835 stemmen (5,9); 5. sociaal-democraten: 1,426.363 stem men (5,7); 6. liberalen: 988.504 stem men '4,0); 7. monarchisten: 715.499 stemmen (2,9); 8. republikeinen: 319.978 stemmen (1,3); 9. splinter groepen: 240.531 stemmen (1,0). Bij de provinciale verkiezingen in 1956 was het resultaat: christen-demo craten: 9.301.674 stemmen (38,9%), communisten en Nenni-socialisten sa men: 8.405,535 stemmen (35,2), monar chisten en neo-faseisten samen: 2.603.694 (10,9), sociaal-democraten: 1.803.129 (7,5), liberalen: 1.013.716 (4,2), splinterpartijen: 483.607 (2,0), republikeinen: 322.604 (1,3). Zoals gemeld, is het succes van de neo-fascistische sociale beweging bijzonder frappant in Rome, waar de partij van 11,5% op 14,4% is gekomen, hoewel zij in 1958 bij de parlements verkiezingen stemverlies had. Ook in de provincie Bolzano, welke samen met de provincie Trento een re gionale raad heeft met 48 zetels, waren de verschuivingen gering. De zetelverdeling (achtereenvolgens Bolzano, Trento, totaal en tussen haakjes het aantal zetels in 1956) was hier als volgt: Chr. democraten 317 totaal 20 (21); Zuid-Tiroolse Volkspartij 150, totaal 15 (15); links-socialisten 13, totaal 4 (5); soe.-democraten 12, to taal 3 (1); neo-fascisten 11, totaal 2 (2); communisten 11, totaal 2 (2); liberalen 01, totaal 1 (1); Trento- Tirolers 01, totaal 1 (1). Zoals hekend heeft Nederland een groot tekort aan technisch kader, Er worden thans maatregelen over wogen om in de bestaande behoefte te voorzien. Het „NAVO-examen" is een ieder jaar terugkerende gebeurtenis:: de bij de NAVO aangesloten Janden moeten dan verantwoording afleggen van hun beleid. Men controleert dan in hoe verre de gemaakte afspraken worden nagekomen. Het is gewoonte, dat de perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO, momenteel mr. D. U. Stik ker, de vragen, welke ryzen ten aanzien.van' Nederland, beantwoordt. Maar gezien de gezondheidstoestand van mr. Stikker, werd nu, evenals vorig jaar de beantwoording opge dragen aan generaal b.d, Calmeijer. Vergeleken met andere landen, zo als België en Frankrijk, maakt Neder land, wat betreft de middelen die voor defensie beschikbaar gesteld worden, nog een gunstige uitzondering. Men had dan ook alle lof voor de wijze waarop ons land, gezien de hoogte van het defensieplafond, zich had aan gepast. Vooral de modernisering van onze landstrij dkrachten vond een gun stige beoordeling. De internationale staf zal rapport uitbrengen aan de NAVO-minisrers- conferentie, die van la tot 17 decem ber in Parijs zal worden gehouden. Het is echter nog niet zeker dat deze con ferentie zal doorgaan in verband mei het huwelijk van koning Boudewïjn van België. André Jacomet, een hoge bestuurs ambtenaar, verbonden aan het bureau van de algemene gedelegeerde voor Al gerije, Delouvrier, heeft volgens twee Algierse ochtendbladen zijn functie neergelegd uit protest tegen de Alge rijnse politiek van president de Gaulle. In officiële kringen in Algiers is het bericht tegengesproken noch bevestigd. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST Aan de zuidkant van een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van Engeland tot Noord-Seandinavië, stroomt koude lucht naar ons land. In deze lucht daalde de temperatuur de afgelopen nacht op verscheidene plaatsen in het binnenland tot 2 gra den onder nul. Ook de komende nacht wordt weer lichte vorst verwacht, maar de mi nimum-temperaturen zullen van plaats tot plaats uiteenlopen als ge volg van enkele overdrijvende wol kenvelden, afkomstig van de Noord en Oostzee, die de afkoeling tempe ren. Door de onstabiliteit van de lucht ontstaan boven zee nog enkele buien, die met de bovenwind een eind het land kunnen binnendrijven. Ver van zee zal het op de meeste plaatsen droog blijven. De nachte- lüke afkoeling kan evenals in de af gelopen nacht hier en daar mist doen ontstaan. Advertentie J De algemene vergadering van de V.N. is gisteren bijeengekomen om de toestand in Kongo te bespreken. Na vijf minuten ging men echter tot vanavond uiteen om president Kasa- voeboe in de gelegenheid te stellen aan de beraadslagingen deel te nemen. Kasavoeboe, die kort voor de aanvang van de bijeenkomst In New York aankwam, heeft de wens te kennen gegeven in de Assemblee het woord te voeren. De president zei bij zijn aankomst, dat hij naar New York was gekomen om zij n land te „verdedigen tegen hen die trachten Kongo een vernederend en ondragelijk neo-kolonialisme op te leggen". Kasavoeboe gaf te kennen, dat de Kongolese crisis alleen kan worden opgelost door het Kongolese volk zelf, zonder enige druk van welke kant ook. President Kasavoeboe zei. dat de voornaamste punten van zijn pro gramma zijn: 1. Geen inmenging van de V.N. in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo. 2. De terugkeer van de speciale vertegenwoordiger van de V.N., Dajal, naar India. De Kongolese president Kasavoeboe (links) en zijn voornaamste minister, Bomboko, zijn van Leopoldstad naar New York gevlogen om daar de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Mac, l'se-toeng, de leider van commu nistisch China, heeft gisteren ter gele genheid van de herdenking van de Rus sische revolutie, een telegram aan het Kremlin gezonden waar hy de nadruk legt op de eenheid tussen Rusland en Communistisch China. De Chinese pa; Ujleider zegt dat Mos kou de leiding heeft van „de commu nistische wereld", en dat het Chinese volk zal zoortgaan hand In hand met het Russiche volk op te maroheren naar het gemeenschappelijke doel een socia lisme op te bouwen in de strijd tegen het agressieve imperialisme. Geen enkele macht kan de eenheid ondermijnen tussen China en de Sowjet- Unie, aldus Mao. De Chinese communistische leiders hebben gisteravond ook een receptie op de Sowjet-ambassade te Peking bezocht ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische oktoberrevolutie. Mao, die slechts sporadisch in het openbaar ver- schgnt, kwam met een uitgebreide dele gatie partijleiders en regeringsautori teiten. De Chinese premier Tsjoe En-Iai, bracht een dronk uit op het Sowjet-Volk en zei: „De vriendschap en de eenheid tus sen het Chinese en het Sowjet-volk, is bestand geweest tegen langdurige be proevingen, zowel in de jaren van re volutie en oorlog als in die van de vreedzame opbouw. Het Pekinese Volksdagblad schreef maandag ter gelegenheid van de herden king van de oktoberrevolutie: „Het Chi nese volk zal altijd verenigd zijn met het Sowjet-Volk en de vriendschap en eenheid tussen beide is onverbrekelijk." Alie Pekingse bladen besteedden veel aandacht aan de herdenking in China en de Sowjet-Ume. MORGEN wordt een van de trouw ste vertegenwoordigers van de A.R. Party, generaal'Duymaer van Twist, 95 jaar. wy steken niet de loftrompet over hem. Dat zou ook niet passen bg wat hg vindt, dat er over mensen gezegd mag worden. Maar wjj willen wel zeggen, dat wg dankbaar zijn voor wat wij in hem hebben bezeten. De Here late Zgn licht in zgn levens avond rijkelijk schijnen. 3. Het terugtrekken van de Ghanese en Guinese militairen uit de repu bliek. 4. De verantwoordelijkheid van ver scheidene communistische landen uit de Afro-Aziatische groep, met name Ghana, Guinee. Marokko en India, voor de moeilijke situatie welke het land beleeft. De tegenspeler van Kasavoeboe, ex- premier Loemoemba, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt ver trouwen te hebben in de V.N. en in secretaris-generaal Hammarskjoeld. Loemoemba dringt er bij de V.N. op aan de besluiten van het Kongolese parlement te eerbiedigen. Zoais be kend heeft Moboetoe het parlement sinds midden september „geneutrali seerd". Kolonel Moboetoe heeft de bewaking van de residentie van premier Loe moemba versterkt, nadat er gisteren in Leopoldstad geruchten de ronde hadden gedaan, dat Loemoemba naar New York wilde vliegen om de zit ting van de V.N. bij te wonen. De Mwami (koning) Kigeri V van het beheerschapsgebied Roeanda is gisteren naar New York vertrokken, waar hij aan de beheerschapsraad van de V.N. een petionnement wil aan bieden over de huidige toestand in Roeanda. Naar verwacht wordt, zou hij zich fel tegen de Belgische poli tiek in zgn land keren. In een pakket, geadresseerd aan vice- president Nixon, is door de posterijen van San Diego in Califomië een bom aangetroffen. Het bleek een oefenbom te zijn, waarvan de uitwerking op korte af stand dodelijk kan zijn. Een van de beambten in het hoofd postkantoor had het pakje, waarop geen afzender was vermeld, gevon den tussen. d« voor verzending ge reed liggende poststukken. Er stak een touwtje uit, waaraan een brief je was bevestigd met de woorden: „Trek aan touwtje om pakje te ope nen." De man had dit verdacht gevon den en het pakje bg zgn chef ge bracht. De bom is naar fort Rosecrans ge bracht, waar men haar onschadelijk zal maken. Het Amerikaanse weekblad „News week" schrijft, dat een Russische zegs man, die het weten kan, verklaard heeft, dat het hoofd van het Russische rakettenprogramma, maarschalk Ne.- delin, om het leven gekomen is door een raketontploffing en niet door een vliegtuigongeluk, zoals officieel ver klaard is. „Bij hetzelfde ongeluk zijn nog an dere officieren en deskundigen van het rakettencommando misschien wel honderd of meer om het leven ge komen", aldus het blad. Volgens „Newsweek" geloven offi cieren van de Amerikaanse Inlichtin gendienst te New York, dat Nëdelin en de anderen de dood gevonden hebben bg een mislukt ruim te-experiment. Een in Amerika gebouwd Fokker- Friendshïp-vlïegtuïg van de Ecuado rian nse luchtvaartmaatschappij CEA is bij slecht weer neergestort op de hellingen van een uitgedoofde vul kaan in de provincie Pichcmchca. Alle 37 inzittenden, van het toestel zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was op weg van. de hoofdstad Quito naar Quayuawii in het agfóoesten Ecuador. Onder de 34 passagiers waren tien hooggeplaatste Ecuadoriaanse rege ringsambtenaren, Er waren geen bui tenlanders aan boord van het vlieg tuig. Het toestel verongelukte kort nadat' de piloot had geseind, dat hij in moei lijkheden verkeerde door het buiten gewoon slechte weer. Toen de Fokker-Friendship tegen de berghelling vloog, raakte het twee- motorige toestel in brand. Reddings ploegen, die na een moeilijke tocht op de hellingen van de 4400 m hoge vulkaan aankwamen, troffen geen enkele overlevende in het wrak aan. Op de ministeries van Justitie en Ver keerswezen wordt thans de laatste hand gelegd aan een. wetsontwerp, dat ook in België het „rijbewijs" zal invoeren. Dat wil echter niet zeggen, dat de naar schatting 2.5 miljoen automobilisten en hun vrouwelijke collega's een examen zullen moeten afleggen. Het zou in de bedoeling lig gen alle Belgen, die op het tijdstip van afkondiging van de wet regel matig een auto besturen, het bewgs van rijvaardigheid zonder meer uit te reiken. Toekomstige chauffeurs echter zullen, indien het binnenkort by het parle ment in te dienen wetsontwerp wordt aanvaard, wel een proef moeten af leggen, tenzij zij een diploma kunnen tonen van een erkende autorgschool. Een geneeskundig onderzoek zal ver plicht worden gesteid nadat de auto bestuurder betrokken is geweest bg een verkeersongeval. In de praktijk is het htans zo in België, dat al na vijf rijlessen de leerling van de in structeur verlof krijgt zijn pas ver worven kennis in het verkeer met zgn 1.5 miljoen gemotoriseerde voertuigen toe te passen. De in Lunteren wonende eierver zamelaar W. heeft een wat al te grote verzamelwoede aan de dag gelegd. Ge bleken is namelijk, dat W. in de afge lopen maanden ruim zevenduizend eieren heeft verduisterd en de op brengst van circa duizend gulden in zijn zak gestoken heeft. "W. was in dienst van een eierhandel in Ederveen en haalde als verzamelaar de eieren op bij pluimveehouders in de omge ving. W. is door de politie aangehou den. Naar schatting 140.000 personen, van wie ongeveer 40.000 'n beroep uit oefenden, hebben dit jaar Cuba verla ten. Hun vertrek is voornamelijk een gevolg van het feit dat de regering van Fidel Castro van haar onderdanen ver langt, dat zij hard werken tegen een betrekkelijk geringe vergoeding. W vakbonden voeren thans een camp„6 ne om hun leden ervan te weerhouden naar elders te vertrekken. Het elfjarig meisje M. Traag strui kelde gistermiddag op de Prinsengracht Amsterdam en viel tegen een pas-» serende personenauto. Ernstig gewond werd zij naar een ziekenhuis gebracht. dén. °mSt Week te zijn overle- -v,

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1