VÉRSTREKKENDE PLANNEN VAN DE GAULLE? Onmiddellijk daarna overleg met rebellen Bourjmiba als bemiddelaar'? Opstandelingen in Guatemala 2. ebombardeer d Mr. Biesheuvel op A.R.-Partijconvent: LANDEN MEER STEUNEN „Geen honderd, maar 300 miljoen gulden" Uittocht naar Israël van 30 burgemeesters Turks schip na aanvaring bij Terschellin Alle opvarenden (39) gered Noorse prinses Astrid verloofd met zakenman ACHT DODEN IN VERKEER TIJDENS WEEKEINDE Joseph Ortiz in België? r Moeder verdrinkt haar kinderen ,»WeIvaartverdeling sociaal vraagstuk van wereldformaat" Scheueningen gaf haring mee „Beleid van De Pous. Van Rooy, Roolvink en mij is eenheid" Alxloel Rahman: geen voorstellen over Nw.-Guinea ZWEEFVLIEGTUIG VALT: BESTUURDER GEWOND PAIVÜAC 14 NOVEMBER I960 V- J NEGEIVTïElVDE JAARGAAG TV©. 4755 f Directeur: H. Diü RUIG HooSd redacteur: L)r J A H J S BKUINS SUÜT O Salan als leider? Houding van leger (Van onze parlementaire redacteur) ET Tweede-Kamerlid mr, B. W. Biesheuvel heeft op het na jaarsconvent van de A.-R. Partij de vraajf jpesteld of het niet wenselijk zon zijn een speciale belasting in het leven te roe pen voor hulp aan onderontwikkelde landen. Nederland brengt zijns inziens voor deze hulp te weinig op. Het bedrag, dat de regering heeft uitgetrokken, honderd miljoen gulden, zou moeten worden verhoogd tot driehonderd miljoen gulden. Duidelijk liet de heer Biesheuvel uitkomen, dat ons volk ook moet worden voorgelicht over de grote internationale vraagstukken van deze tijd. Men moet niet vergeten, zei hij, dat ook de internationale problemen het geluk en de verantwoordelijkheid van de kiezer ra ken. Wezenlijke politieke invloed wordt tè vaak bepaald door eco nomische en politieke macht. Er is in het buitenland meer aan de hand dan de Europese integratie en de militaire samenwerking in NAVO-verband. Overheiclsingri jpen Zie verder pag, 3, 4e kol.) MINISTER ZIJLSTRA: Bezwaren Balen katoen «OttUdJUB' witte <J« Wltnjttaat 25 Telef tlSTOO (B 1 Postbu* ma Postgiro Ho, *245:0 Klaclucndienst abonnementen 18.3010 30 uur Zaterdag» 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygensplein 1 Telefoon 183467 (3 lijnen, Postbu» 1091 Postgiro no. 421897, Klachtendienst 18.3018 30 Telefoon 362589 Spuiweg 133 Telef. *570. Bellstraat 7» TeL 63161. ^öï*7eithae« Dordrecht' gotleflaroi Abonneroentsprl)61 cent per week, f3,65 per maand, T.#0 p,r kwartaal Loeae nummer» 15 cent Veriehtjnt degelijk» (Geldig tot dinsdagavond) OP MEESTE PLAATSEN DROOG Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog- Matige tot vrii krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 7.59 JMaan op: 3.18 Onder: 16.49 Onder: 15.31 Wapenstilstand in Algerije nog voor de kerstdagen Generaal b.d. Salan: nu nog in Madrid. geen eigen actie zullen ondernemen al vorens ze daartoe het sein uit Parijs (Madrid) hebben gekregen. Dat sein komt pas als er over de houding van het leger geen twijfel meer zal bestaan. Veel gevaarlijker zijn senaat en volksvertegenwoordiging. Niet alleen communisten, socialisten, vele radica len, de meeste o na fha n k el ij ken maar zelfs vele volksrepublikeinen zijn van oordeel, dat de president te ver gaat als hij artikel 16 uitwerkt voor het tegen deel. Zij vrezen een dictatuur. Ook in de U.N.R. de partij van de Gaulle rommelt het. Slagen zü er in om de regering omver te werpen? Zal het le ger dan de president gehoorzamen als hij het parlement naar huis stuurt? Het antwoord op deze vragen zal be slissend zijn. Vast staat al, dat Frank rijk een paar spannende weken is in gegaan. an onze correspondent) FRANKRIJK wacht in grote spanning op de politieke ontwik keling in het land leu opzichte \an Algerije. Men houdt reke ning met drie mogelijkheden: een vijfde republiek zonder Algerije, een zode republiek mèt Algerije en een zode •cpu- Lliek zonder Algerije. Generaal de Gaulle is er zich ten volle van bewust, dat ieder tijd verlies gevaarlijk kan worden. Hij wil de plannen, die hij op 4 no vember via radio en televisie uiteenzette, met spoed uitvoeren. De ministers die Het niet met zyn plannen eens zijn, zullen worden vervangen door anderen. Er zijn ook mutaties in het opperbevel van leger, luchtmacht en marine op handen, hoewel de oppositie onder de „Initenants" sterker schijnt te zijn dan onder de opperofficieren. Wat wil de GaulleIn zijn rede van 4 november verschool de president zich achter zijn. bekende orakeltaal. Toch is er nu voldoende uitgelekt om een beeld te geven van zijn planner.. In politieke kringen te Parijs verwaeht men het volgende- 1. De Gaulle wil een wapenstilstand desnoods een éénzijdige voor de Kerst. Met een éénzijdige wapen stilstand denkt hij de Algerijnse regering in ballingschap diploma tiek te ontwapenen. 3. Onmiddellijk na het afkondigen van de'wapenstilstand zou hij overleg pieren met de Algerijnse regering in ballingschap. Bourguibs zou al te kennen hebben gegeven hierbij te willen bemiddelen. L Om het onderhandeliagsklimaat te verbeteren wil de Gaulle een aantar Algerijnse gevangenen gratie ver lenen. Onder anderen zou Ben-Bella in vrijheid worden gesteld. 4. Zonder het einde der onderbande' lingert af te wachten wil de Gaulle een volksreferendum. Daaruit hoopt hij steun te patten nu het parlement wankelt. f. Onmiddellijk na dit referendum zou hij bekend willen maken, dat er op latere, datum een onafhankelijke Algerijnse republiek zal worden uitgeroepen, die voorlopig zou wor den bestuurd door een door hem te benoemen consortium, bestaande uit Fransen en Algerijnen. Of het zover zal komen, is een open vraag. Het is duidelijk, dat de macht ran de Gaulle tanende is, ook or.der het volk. De politieke situatie in Frankrijk is &ans anders dan in januari van dit jaar, toen de opstand der barricaden als een nachtkaars uitdoofde. a. Het leger stond toen achter de generaal. Er ontbrak een tegenlei- oer van formaat. Momenteel vraagt het leger zich af of het niet tot taak heeft de rechten van het volk te verdedigen. De leider is aanwezig. Hij heet Salan en hij zit al op de springplank in Madrid, b. In januari had de regering-Debre een parlementaire meerderheid. Nu niet meer. De tegenstanders van de Gaulle bundelen zich meer en meer, hoezeer ze ook verschillen van in- zicht hebben inzake de kwestie - Algerije, de loonpolitietk, zijn kern- planner, enz. Er is een (parlemen taire) bereidheid ontstaan om eersx samen te werken teneinde de Gaulle tot aftreden te dwingen 'en daarna de genoemde kwesties te regelen, e. De vakbonden zijn minder be vreesd voor een putsch van rechts en duidelijker dan in januari tegen de Gaulle gekant, d. Het volk praat anders, minder enthousiast over de generaal dan toen. Het feit, dat hij zich op arti kel 16 van de Grondwet wil beroe pen om de absolute macht naar zich toe te trekken, heeft een slechte mdruk gemaakt. Dit bewuste artikel 16 verleent de president de mogelijkheid om alle ®acht tot zich te trekken en het parle- uit te schakelen, maar „uitslui tend om de integriteit van het grond- ®™|ed tp vprdedigen". Niet alleen de fl'entse, maar ook de linkse tegenstan- osrs van de Gaulle beweren, dat hij «rtikel 16 wil aanwenden voor het "indeel. Niemand in Parijs wil er nog doek- om winden: het is mogelijk, dat er vr-0t het einde van deze maand een nieuwe revolutie zal zijn uitgebarsten. Overal in Frankrijk en Algiers bestaan n°g altijd komplotten en komplotjes. Merendeels van uiterst rechtsen, die niet kannen vergeten, dat de Gaulle inzake Algerije een realiteitsoolitiek voert, hij hen in mei 1958 „bedroog" en J*. hij hun tegenstanders aan de macht gebracht. 'Olgens de meeste Franse bladen zijn komplotten weinig gevaarlijk. weeT water dan wijn. Vast staat deze ">MI, dat de activisten in Algerije President Bourguiba van Tunes ie: bemiddelaar in Algerijns conflict? !iltll!il!l!lll!llii!l!i!lii||lllll!lll!l!!llllil!tllfl!iil!!!lll!ltlllll!i!!i uit (Van onze correspondent) Een ceuendertigjarige moeder Runde in Limburg heeft zondagmor gen baar twee kinderen, de vier-en- een-half-jarige Anneke en de negen tien maanden oude Mieke, in het Julianakanaal verdronken. De vrouw, echtgenote van de spoor wegbeambte J. R„ heeft de twee kleuters vermoedelijk tijdens een vlaag van waanzin te water geduwd. Ze is een tijdlang verpleegd in het Monseig neur Mutsaersoord in Venio, waaruit ze in mei van dit jaar werd ontslagen. Loodgieter H. Tielemans uit Meers- sen, die zondagmorgen langs het Ju lianakanaal liep. zag de kinderen in het water drijven. Hij sprong gekleed te water, doch kon geen redding bren gen: de kinderen waren al overleden. Vliegtuigen van de Guatamalteekse luchtmacht hebben een bombardement uitgevoerd op de legerbasis Puerto Bar rios. die door opstandelingentroepen is bezet. De basis is zwaar beschadigd. Uit Guatemala City zijn regeringstroepen vertrokken om met de opstandelingen, die ook liet garnizoen van Zacapa heb ben overmeesterd, de strijd aan te bin den. In heel Guatamala is de noodtoe stand afgekondigd. President Fuentes van Guatamala heeft in een radiorede verklaard, dat de regering van Fidel Castro op Cuba verantwoordelijk is voor de opstand in Puerto Barrios Hij verklaarde, dat de opstandelingen openlijk door Cuba worden gesteund. Fuentes meende ook dat er geen twijfel aan kon bestaan, dat de ongeregeldheden die zich de laatste dagen in twee andere Midden- amenkaanse staten, Nicaragua en Costa Rica, hebben voorgedaan, verband hou den met de opstand in Guatamala. De opstand in Nicaragua is zondag door troepen van de Nationale Garde gedempt. Veertien rebellen, die zich in een school hebben verschanst, hebben geweigerd zich over te geven. Zij hou den ongeveer 200 schoolkinderen als gijzelaars vast. President Somoza van Nicaragua heeft eveneens Cuba ver antwoordelijk gesteld voor de opstand. De plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van Cuba, Olivares, heeft deze beschuldiging „belachelijk" genoemd. aand oreyhound Netto-winst l« ft 6 876 383 ie 746 022) of S 0 38 (0 36) pet De atoomduikboot „George Washing ton" is gisteren voor een eerste pa trouillevaart uit de haven van Char leston (Zuid-Carolina) naar de Atlan tische Oceaan vertrokken. Nederland is een klein, maar onmis baar onderdeel in de internationale sa menwerking, zo ging mr. Biegheuvel Op het laatste moment beladen met vier vaatjes Hollandse haring zijn zaterdagmiddag dertig Ne derlandse burgemeesters van Schiphol af naar Israël vertrokken, waar ze een week lang sullen deelnemen aan het vijftiende congres van de Internationale vereniging van gemeenten. De vier vaatjes haring zijn be stemd voor de Israëlische presi dent Ben Zwi en de burgemees ters van Tel Aviv. Haifa en Je ruzalem. Ze werden overhandigd door vijf in klederdracht gesto ken Schevemngse vissersvrou wen, die er, zo goed en zo kwaad als dat m het afscheidslawaaï ging. een hele tekst en uitleg bij gaven. De vaatjes zfln bedoeld als een symbolische herinnering aan het feit, dat enkele gedemobili- seerden van de joodse brigade in 1945 in Sehevenmgen een oplei ding in het vissersvak hebben ge kregen om hun kunde later in eigen land ten nutte te maken. Stevig klemden de burgemeesters van Maastricht, van Vries, Nijme gen en Zaandijk de vaatjes onder de arm, toen ze het vliegtuig in gingen. Het was een toestel van de El Al, dat speciaal voor deze ge legenheid de tussenlanding in Parijs naar Schiphol had verlegd. De Nederlandse delegatie bestaat onder meer uit de burgemeesters (al dan niet vergezeld van echt genote of wethouders) van Am sterdam. Den Haag, Arnhem, Maastricht en Hilversum, terwijl Rotterdam en Utrecht door wet houders worden vertegenwoor digd. Voorts bevinden zich in de Nederlandse groep prof. mr. P. J. Oud, die voorzitter van de con ferentie in Tel Aviv zal zijn, de heer N. Arkema, hoofddirecteur an de Vereniging van Nedei- landse Gemeenten en de heer J. M. P. J- Verstegen, directeur van de Vereniging. Enkele leden van de delegatie, zoals burgemeester Kolfschoten van Den Haag, de heer Arkema, de burgemeester van Warmond, de gemeente-secretaris van Den Haag en een tweede directeur \an de Vereniging, mei. mr H J D. Reevers uit Den Haag, waren reeds op 7 november jl. naar Bei roet en Athene vertrokken, waar ze een week vakantie namen al vorens van daaruit naar Israel te reizen. In totaal zullen in Tel Aviv 35 Nederlandse burgemees ters aanwezig zijn. voort. Er is geen enkele reden om bij de pakken te gaan neerzitten en te zeg gen, dat wij toch niet meespelen. Als een van de grootste problemen noemde de heer Biesheuvel de onvoorstelbaar schijnende onevenwichtige verdeling van de welvaart. „Dit is «en. sociaal vraagstuk van we reldformaat Elk westers land moet deze tragische problematiek beschou wen als een onlosmakelijk onderdeel van zyn binnenlands beleid. Het i» uit gesloten, dat wij ons blijvend kunnen verheugen over de welvaart, terwijl de rest van ce wereldbevolking in de meest kommervolle omstandigheden verkeert." Het zou helemaal niet kwaad zijn, vond oe heer Biesheuvel, aan aller lei binnenlandse politieke vraagstuk ken minder aandacht te besteden. Vanuit onze christelijke verantwoor delijkheid moeten wij de onderont wikkelde volken tegemoet treden Het bedrijven van christelijke sociale politiek houdt niet op bij onze lands grenzen. De oude opdracht van Kuy- per is in een nieuwe gedaante op onze weg geplaatst. De heer Biesheuvel wilde hel be trachten van sociale gerechtigheid niet overlaten aan het vrije spel der maat schappelijke krachten. Voor de hulp aan de onderontwikkelde gebieden zou naar zijn mening een diepgaand en vol hardend ingrijpen der overheid moe ten worden aanvaard, om het honger- vraagstuk op te lossen. „De enige rechtvaardiging van eigen rijkdom is het gebruik ervan voor anderen." Deze stelling van oud-gouverneur Van Baal moet onder ons gemeengoed wor den, zei hij. Het kabinet moet de hulp om bittere nood te lenigen, niet beschouwen als een aanslag op de schatkist. Het vraag stuk, of de belasting verlaagd moet worden per 1 januari of per 1 juli zinkt in het niet bij de hulpverlening aan de hongerende volken. De heer Biesheuvel toonde aan. dat, om het welvaartspeil in de rest van de wereld met twee procent per jaar te verhogen, de westerse landen een pro cent van hun nationale inkomen die nen af te staan. Hij stond geruime tijd stil bij de toestanden m India, dat hy onlangs heeft bezocht. Hulp aan India is beslist geen goed geld naar kwaad geld gooien, meende (Van ome parlementaire redacteur) Minister Zjjlstra heeft er op het na jaarsconvent van de A-R.-party geen twijfel over laten bestaan» dat de door de regering gevoerde loon. en prijs politiek onlosmakelijk is verbonden met het financiële beleid. De minister herhaalde wat hij ook reeds in de Ka mer had gezegd, namelijk dat regeren het moeilijkst is, als het goed gaat. Er ontstaan dan spanningen omdat men meent niet te krijgen waarop men denkt recht te hebben. De minister wilde een misverstand recht zetten. „De protestantse bewinds lieden hebben in het financieel-econo- misch-sociale beleid veel invloed. Men hoor dan wel eens: „Roolvink en De Pous doen het met zo goed als Zijlstra", of „Zijlstra en Roolvink doen het niet zo goed als De Pous", Ik noem nu willekeurige combinaties. Dit is een misvatting. Het beleid is een eenheid". „Als Van Rooy en Roolvink niet vol houden op Sociale Zaken verliest De Pous. Als de Pous niet volhoudt op Economische Zaken veerliest Sociale Zaken. Als de heren van Sociale Zaken en Economische Zaken niet volhouden, dan is het mij met mogelijk, een goed financieel beleid te voeren. Sociale Zaken, Economische Zaken en Finan ciën «taan met dezelfde vastberaden heid voor diezelfde taak". De minister besloot zijn korte toe spraak met dezelfde woorden als ver leden jaar: „Spaar ons uw kritiek niet, maar schenk ons uw vertrouwen". (Van onze correspondent) Bij Terschelling zijn zondagmiddag twee grote schepen in een dikke mist met eikaar in aanvaring gekomen. Een ervan, de 5150 ton metende „Kütahya" nit Istanboel, is na deze aanvaring ge zonken. De opvarenden konden in vei ligheid worden gebracht. Omstreeks halfeen voer het Turkse stoomschip ten noordwesten van Ter schelling door de mist, toen plotse ling hei Duitse schip „Spreewald" 10.000 ton) opdoemde. Een aanvaring kon niet meer worden vermeden en het Turkse schip werd in een van de bakboordruimen getroffen. De „Spreewald" kreeg een gat boven de waterlijn. De „Kutahya" begon snel te zinken zodat de 39 opvarenden, onder wie één passagier, de heer Sohod Selmannoili, op de „Spreewald'' moesten worden op genomen. De 28-jarige prinses Astrid, de jong ste dochter van koning Olaf en wijlen prinses Martha van Noorwegen, heeft zich verloofd met een Oslose zaken man, de 33-jarige Johan Martin Fer- ner. Het paar zal op 12 januari vol gend jaar in het huwelijk treden. Na het huwelijk zal prinses Astrid het recht hebben de titel prinses -te blij ven voeren. Haar officiëlenaam zal dan zijn: prinses Astrid mevrouw Fer- ner. Het zal de tweede maal zyn dat een Noorse prinses een huwelijk aan gaat met iemand van niet-vorsteljjke of niet-adellyke afkomst. In 1953 huwde prinses Ragnhild. de oudste zuster van prinses Astrid, met de rijke Noorse reder Lorentzem Zij woont thans in Rio de Janeiro. Ferner, die thans onderdirecteur is van de herenmodezaak van zijn vader in de Noorse hoofdstad, is gescheiden van zijn eerste vrouw. Uit dit huwe lijk zijn geen kinderen geboren. Prin ses Astrid is ..first lady" van Noor wegen geweest, sedert de dood van haar moeder, toen kroonprinses Mar tha, in 1954. De prinses zal na haar huwelijk blijven optreden als „eerste dame" van Noorwegen. Men meent te weten dat de roman ce van de prinses en Ferner een paar jaar geleden is begonnen toen de prinses hem koos voor de bemanning van haar jacht bij een zeilwedstrijd in de Oslofjord. De koninklijke fa milie en de Ferners zijn al jarenlang bevriend. In Oslo wordt vernomen, dat prin ses Astrid veel bezwaren van de zijde van haar vader en van de orthodoxe vleugel van de lutherse staatskerk heeft moeten overwinnen alvorens de verloving officieel kon worden be kendgemaakt. Deze bezwaren golden vooral het feit dat Ferner gescheiden is. Het huwelijk zal dan ook niet door de primaat van Noorwegen, bisschop Smeno. maar door de „liberale" eme ritus bisschop van Trondheim. dr. Fjellbu worden ingezegend. Fjellbu's toestemming om het huwelijk te vol trekken wordt beschouwd als een compromis van de kerk, waarvan ko ning Olaf titulair het hoofd is. Nadat men op Terschelling de nood seinen had opgevangen, voeren twee boten van de reder Doeksen, de „Hol land" en de „Storternelk", met de red dingboot „Brandaris", uit. De schip breukelingen werden door de redding boot overgenomen. De sleepboten hoef den geen hulp aan de „Spreewald" te bieden en daar het Turkse schip niet meer te redden viel, konden zy weinig anders doen dar. de ronddrijvende ba len katoen van het Turkse schip opvis sen. De „Kütahya" was met katoen on derweg van Istanboel naar Bremen, nadat eert deel van de lading reeds in Antwerpen was gelost. Het schip werd in 1950 gebouwd. Het is grotendeels ge zonken, maar daar op de plaats van dê aanvaring, dicht bij het lichtschip „Ter- scheüingerbank* twintig metér water staat, zal het wel niet geheel onder de zee-oppervlakte verdwijnen. De Turkse schipbreukelingen zyn in het dorp West-Terschelling in hotels ondergebracht. Op de kruising HoofdwegRijks weg 3 onder de gemeente Rotterdam, is zondag de 19-jarige student 3. M. in Rotterdam bij een auto-ongeluk om gekomen. Zijn 26-jarige zuster, de secretaresse J. M. de Blécourt, werd ernstig gewond. Zy zaten m een personenauto, die bestuurd werd door mej. De Blécourt en uit de richting Rotterdam kwam. Op het genoemde kruispunt kwam zij in botsing met een bestelauto, die enige malen over de kop sloeg De inzittenden van de bestelwagen, de 19-jarige winkelbediende A. Hen driks uit Rotterdam tn zyn 16-jange verloofde P. van den Burg uit Amers foort, werden licht gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op de Hogeveenseweg tussen Benthuizen en Boskoop, onder de ge- meent» Hazerswoude, heeft de 32- jari-ge ichoenhandelaar Van Aren- donk uit Gouda zaterdagavond bij een verkeersongeluk het leven verloren, toen hy met zyn auto tegen een gepar keerde legertruck botste. Zijn echtge note, die naast hem zat, werd zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis m Gouda moest worden overgebracht Zaterdagmorgen is de 75-jarige wielrijder G. Verhagen uit de Aarts- hertoganstraat in Maastricht op het kruispunt van de Dr. Schaepmanstraat en de Burg. Van Og-penstraat in Maas tricht aangereden en tijdens het transport naar het ziekenhuis over leden. Op het Piusplem te Tilburg is zondagmiddag de 18-jange fabrieks arbeider J. Bruurs uit Tilburg omge komen toen de scooter, waarop hy meereed, door een auto werd aange reden. De bestuurder van de scooter, de eveneens 18-jarige Th. Bruens uit Tilburg, werd met een hersenschud ding en inwendige verwondingen naar he: ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmorgen n op de pro vinciale weg Wotphaartsdijk's Heer Arendskerke de 59-jarige beer J. van W uit Wolphaartsdijk met zyn brom fiets door tot nu toe onopgehelderde oorzaak gevallen. Later is hi) over leden. Zaterdagmiddag is bij de spoor brug over de MerwedeAmsterdam- Rijnkanaal, de 79-jarige veehouder J. H. Vermeulen onder de trein geko men en gedood. Zaterdagavond is de 16-jarige bromfietsberijdster M. Sjoer op de Beusischemsedyk te Culemborg ïr» het donker na aanrijding van een voet ganger gevallen en zo ernstig gewond, dat zij later is overleden. Zondagavond is de 30-jarige bromfietser H. van Keulen uit Beusiehem in de Wydsteeg bij Culemborg omgekomen, toen hy, vermoedelijk verblind door een tege moetkomende auto, tegen een wande lend paar opbotste. Hij sloeg tegen de grond en is later overleden. Journalisten in Brussel hebbes zon dag een geluidsfilm gezien, die, naar hun werd meegedeeld, vorige week vrijdag Is opgenomen van Joseph Ortiz, een van de leiders van de opstand in Algiers van januari jl. In de film, die zou zijn opgenomen in België, keert Ortiz zich tegen de Algerijnse politiek van president de Ganlle. Ortiz sei, dat hij eerder niets had gezegd, „omdat hjj niet kon spreken voordat hfl België, het land der vrijheid, had bereikt". Zoals bekend, vlnehtte Ortiz na de onderdrukking van de opstand van de Fransen. Zijn vriend Lagaillarde werd wel gepakt; deze leider staat op het ogenblik in Parijs terecht. Reeds eer der hebben geruchten de ronde gedaan, dat Ortiz in Beigié was. In zijn •verklaring eiste Ortiz e«i „Zesde republiek" in Frankrijk, die een einde zou maken aan de Algerijnse politiek van de Gaulle. Hfl zei, dat „nationalisten" gereed staan om de Franse president te vervangen door een actie binnen en buiten Frankryk. De Maleise premier, Abdoel Rahman heeft nadat hij In Londen was sange? tomen, verklaard dat hij tien dagen In Engeland vakantie zal honden ea dan naar huis zal terugkeren. Aarzelend voegde hu daaraan toe: „Misschien bluf ik enkele uren In Nederland". Op de vraag, of hy concrete voor stellen had voor te leggen aan de Nederlandse regering inzake het go- schil met Indonesië over Nleuw- Guinea, antwoordde hij: „De -ai e- over spreken als er aanleiding toe stellen" Ik beslist 8660 vooz- Hy bevestigde dat hij fat Amerika o%er de kwestie-Nleuw-Guinea heeft gesproken. „Alleen maar gewone conversatie" Het waren geen offl! cieie besprekingen geweest". Op het zweefvlJegveld Teriet btf Arnhem is zondagmiddag een ééa- «reefvllegtalg van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart van een hoogte van 12 fflt> n,7r/estor?' waarb« het zwaar be- schadigd werd. De bestuurder, de 33- jarige clektro-technicus H. H. Fern- hout uit Den Haag, Is met twee gebro ken benen naar een ziekenhuis ver- voerd. Het ongeluk gebeurde tijden* de start van het toestel. De Rijkstucht, vaartdienst stelt ««n onderzoek in.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1