"óéy~ Duizenden stonden Icings de route Glorieuze intocht van Sint Nicolaas in Schiedam Hartelijke ontvangst door burgemeester op stadhuis Hoger sterftecijfer aan t.b.c. bij mannen A.R. gemeentebestuurders bijeen in Rotterdam Bonte avond Gereformeerde Je ugdveren igi ngen - Raad van Rozenburg over verbetering gymlokaal Vlaardingse Invaliden Bond vierde derde lustrum COUZY Melodia" vierde eerste verjaardag De politie meldt Padvinders besloten de viering 50jarig bestaan LANGS WATERWEG, Sursum Corda-faazaar werd geen succes Bijna vijf mille voor Geref. jeugdcentrum A.R. Kiesvereniging vergaderde Sinterklaas in de Hoek ingehaald mMB looft ty té! z TROUW Maandag 28 november I960 /V^ iJj£klZCkï r~$ O SCHIEDAM. „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", zo klonk het zaterdagmiddag om precies twee uur uit honder den kindermonden, die vol spanning dit grootse moment van de aan komst van St. Nicolaas hadden afgewacht en het Hoofd en de Hoofd straat nabij de Voorhaven al geruime tyd hadden bezet. Toen de tocht door de Voorhaven begon en de Sint met zijn gevolg op de „Koninginneplaat" de honderden kinderen en ouders begroette, be gon een glorieuze intocht. De honderden groeiden al gauw uit tot duizenden en overal waar de boot met de 150 met vlaggetjes gewa pende kinderen langs kwam, werd luide gezongen en vrolijk ge zwaaid. Ten stadhuize Rijtoer C.N.V.-avond Rijdende viskeuken komt naar Schiedam Concertavoncl Schiedamse Gemeenschap De Zuid-hollandse vereniging van A.R. Gemeentebestuurders hield in het Groothandelsgebouw te Rotterdam haar eerste bijeen komst in een serie van zes. Hoe wel de spreker, mr. F. A. van Dij ken, verhinderd bleek, werd het toch een belangwekkende vergade ring, mede dank zij de causerie, gehouden door de heer M. H. L. Weststrate, wethouder van Finan ciën en Volksgezondheid te Vlaar- dingen. Verkeersongeval Advertentie PHILIPS TELEVISIE en RADIO 1961 een pracht sortering vindt U bij Collecte-opbrengst Hoek van Holland Interkerkelijk jeugdappèl te Riioon V.V.V. te Hoek van Holland heeft grote plannen Aktie voor Grote Kerk Wielrijdster door auto geschept De Sint was in Schiedam en hij heeft het geweten, dat hij zeer welkom was. De drukte nabij het Hoofd was binnen enkele minuten voorbij, maar keerde weer bij de Wilhelminabrug, bij de Hoofdbrug, bij de Koemarkt, maar bo venal bij de Appelmarkt en de Lange Haven nabij het Beursgebouw en daar na in de Brede Marktsteeg. Intussen wuifde Sinterklaas maar en zorgden zijn drie knechten aan boord voor de vro lijke noot. Vooral de zwarte Piet, die op het dak van de boot had plaatsgeno men en met de zak in de hand dreigde doch ook meerdere malen vrolijke dans jes maakte en zelfs vele kushandjes gaf, vermaakte de duizenden toeschou wers. De Politiekapel speelde intussen het ene wijsje na het andere en zo werd deze intocht voor Sinterklaas tot de meest triomphantelijke van de laatste jaren. Bij de Brede Marktsteeg vond de ont- scheping plaats en. stonden het rijtuig en vier herauten en nog vier zwarte Pieten te paard gereed om de "brave Sint enkele meters verder naar het Stad huis te rijden. Daar stond het zwart van belangstel lenden en de gast uit Spanje kreeg een ovationeel onthaal. Burgemeester mr. J. W. Peek was de eerste, die de Sint de hand reikte. Na deze begroeting betraden de burge meester en Sint Nicolaas het bordes van het stadhuis waar de officiële ontvangst met enkele woorden luister werd bij gezet. In' zijn welkomstwoord releveerde mr. Peek enkele plannen voor zijn gemeente; waarbij hij vooral wees op het nieuwe gemeente-ziekenhuis, de bouw van een nieuw Station, het nieuwe Stadhuis en de plannen, die daarover in het Stede: lijk Museum ter inzage liggen. Sinterklaas bleek de Hollandse taal nog geenszins verleerd te zijn, want in vloeiend Schiedams vertelde hij in zijn wederwoord, dat hij blij was weer in Schiedam te zijn, omdat daar zoveel lieve kinderen wonen. Sinterklaas over handigde namens de Schiedamse Mid denstand een envelop, inhoudende een waardebon voor de uitbreiding van de discotheek van mr. Peek. De goedgeefse Spanjaard roemde de Schiedamse Verkeersbrigadiertjes, die zoveel van de verkeersregels afweten en •wees tenslotte alle andere kinderen ook op het grote belang hiervan. Met een 'zekere trots wacht hij het. moment af, waarop hij in een nieuw stadhuis door mr. Peek ontvangen zou worden. Voorafgegaan door de drumband ..Harmonie" begon het gezelschap daar na aan een grote rijtoer door de stad. De vier herauten, de zeven Zwarte Pieten en St. Nicolaas zelf werden over al toegezongen en toegejuicht. Bjj de Nieuwe Brug aan de Wester kade nam „Crescendo" de taak van „Harmonie" over. Bij Hotel Beyersber- gen werd de stoet ontbonden en kreeg Sint Nicolaas een welverdiende rust na zijn lange bootreis en rijtoer en intus sen gaat hij zich voorbereiden op de vele bezoeken, die hij voor en op de 5e decem ber nog moet afleggen. Deze door de Schiedamse Midden stands Centrale georganiseerde ontvangst is schitterend verlopen. Het was een waardig besluit van de nu reeds jaren bestaande traditie. Volgend jaar zal de Schiedamse Gemeenschap het bezoek organiseren. VLAARDINGEN. Vergezeld van Sint Nicolaas, gezeten in een ouderwet se Ford heeft de Chr. Harmonie Sur sum Corda zaterdagmiddag een kleine mars door de stad gemaakt, teneinde wat extra gezelligheid in het Centrum te brengen en een aantat mensen mede te trekken naar de bazaar in Excelsior. Als intermezzo werd bij de woning van de heer A. Buis, Jozef Israëlsstraat 1, halt gehouden voor 'net brengen van een serenade. De heer Buis, het oudste lid van Sursum, die dezer dagen het feit nrocht herdenken, dat hij 35 jaar gele den in het huwelijksbootje was gestapt, heeft gedurende al die jaren zich ont plooid tot een harde werker voor Sur sum. Naast enkele marsen besloot Sur sum haar „oponthoud" met het spelen van „Dankt, dankt nu allen God". Inderdaad heeft Sint Nicolaas er toe bijgedragen dat zeer velen hun intrede deden in de bazaar. Het bleken echter meer kijkers te zijn dan kopers en juist om het laatste was het. te doen. Toen het sluitingsuur was aangebroken bleken aan vele stands nog tal van goe deren onaangeroerd te zijn. Het bestuur heeft thans besloten om onder de leden een actie te gaan voe- VLAARDINGEN. In tegenstelling tot de opbrengst van de Sursum Corda- bazaar, werd «Ie bazaar in de PnSëlkcrk, die gelijktijdig werd gehouden tot een meer dan doorslaand succes. In. alle zalen van het gebouw was het zo druk, dat men nauwelijks een voet kon verzetten. Er werd gretig gekocht en bij het sluitingsuur was men door alles heen. Ook de koffie, thee en an dere dranken vonden- hun weg in de dorstige kelen van de medewerkers aan de bouw van het Gereformeerd Jeugd centrum. -De bruto-opbrengst was f 5.000.-. waar van nog een klein bedrag aan onkosten afgaat. De drie zalen, alsmede de gar derobe waarover men de beschikking had. werden door de kerkeraad geheel gratis afgestaan, hetgeen reeds een groot winstpunt op zichzelf betekende. Op donderdag 1 december verwacht de afd. Maassluis van het Chr. Natio naal Vakverbond vele belangstellender)' in de Immanuëlkerk. Een hoofdbestuur der zal dan voorlichting geven over ac tuele St. Nicolaas drukte bij het Schiedamse stadhuis vele kinderhanden. sociale vraagstukken, terwijl de filmdienst van de CEFA de toeschou- ren om toch nog wat gelden bijeen te wers hoopt te boeien met dc spannende brengen. De netto-opbrengst van de ba- film „Elke minuut telt". Het muzikale zaar bedraagt 1.200. j gedeelte wordt verzorgd door Koos Bons. Aan het «lezer dagen verschenen jaar- SCHIEDAM Over enkele weken zal Schiedam een „Rijdende Viskeu ken" kunnen bewonderen, die gedu rende drie dagen in onze stad de huisvrouwen gedegen voorlichting zal geven op het gebied van graatloze vis. Deze rijdende Viskeuken is een grote demonstratiewagen van het Pro duktschap voor Vis en Visprodukten, "die sedert 195™ in ons land een tour nee maakt. Deze demonstratiewagen bestaat uit een truck met oplegger welke zodanige afmeting heeft, dat ook via z. g. B- wegen de kleinste dorpen bereikt kun nen worden. In de oplegger is een zeer moderne keukeneenheid opgesteld. Een twintigtal dames kan tegelijker tijd op de amphitheatersgewijze aange brachte zeer comfortabele banken de verrichtingen van de demonstratie gade slaan. Echter niet alleen gadeslaan: de dames wordt uiteraard ook een proefje van de rechten aangeboden. Achter demonstratiegedeelte is het „werkgedcelle" van de wagen. Hier staat o.m. een koeldiepvrieskast, waarin de verse en diepgevroren vis. welke voor de demonstraties wordt gebruikt, kan worden bewaard. Een speciale ap paratuur zorgt des winters voor aange name warmte en verschaft des zomers de nodige koelte. Het devies van de wagen is: „Vis 2x per week een zee van gezondheid". De demonstratiewagen zal in Schiedam op maandagmiddag 12 december a.s. op het Dr. Wibautplein staan, waar de demon stratie oin 15.00 uur gegeven zal worden. Vervolgens komt de viskeuken dinsdag 13 dec. op het Wilhelminaplein, waar om 10.30. 14.00 en 15.30 uur gedemon streerd zal worden. Op dezelfde tijden staat de wagen woensdag 14 dec. op de Lorentzlaan. SCHIEDAM!. Viermaal in het jaar beleggen de Gereformeerde Jeugdverenigingen: „Jonathan", „Jeugdig Christendom", „Immanuei" en „De Open Ark" buiten hun weke lijkse bijeenkomsten een bonte avond en zaterdagavond was het de beurt aan „De Open Ark" uit Kethel om deze vrolijke noot te verzorgen. In het Geref. Jeugdhuis hebben de le den van deze vier verenigingen zater dag van een kostelijke kolderavond genoten, waarvoor diverse medewer kers hun steentje hebben bijgedragen. De opkomst was bijzonder groot, het geen bij voorbaat al betekende,, dat het gezellig zou worden. Na de opening van voorzitter W. van Kempen volgde een geanimeerd pro gramma. Er werd gezongen, er werden spelletjes gedaan en ook enkele schets jes ten- gehore gebracht. Zo vertolkte ds. v. Druipert (Bram Donkers) de rol van een ouderwetse dominee van 80 jaar geleden en gestoken in een. jacquet, met hoge hoed en bril op, hield hij een krach tige „propagandarede" voor het jeugd werk, waarbij hij zijn „inleiding" ver deelde in drie punten, t.w.: „Hoe kom ok óp de jeugdvereniging", „Hoe kom ik er door" en „Hoe kom ik er af". Het duo „Snabbalios en ..Snibbelios" (Tineke Breman en Bram Donkers) kre- SCHIEDAM. De sectie muziek van de Schiedamse Gemeenschap heeft voor woensdag 30 november een concertavond georganiseerd, waaraan een vijftal Schiedamse muziekverenigingen zullen medewerken. Deze zal in gebouw „Ar cade" gehouden worden. Aan dit concert werken mede: Jeugd orkest „Oefening Baart Kunst", Accor- deonverenignig „Kunst door Oefening" C.J.M.V.-Mondaccordeonvereniging „Bra vo", Schiedamse 1 landoline-vereniging „La Matinata" en het Jeugdorkest „St. Ambrosius". Het programma is rijk gevarieerd en bestaat uit zeven onderdelen. gen. veel bijval met hun liedjes op rijm, evenals Tineke Breman en Piet Lan- ser in hun lied over koster Pieters van de „Ark" in Kethel. Ook ds. J. Nawijn was op deze avond present en wel als de jeugdpredikant van Schiedam. Hij was op een gegeven moment de dirigent van een koortje en wist met zijn „optreden" de vele aan wezigen kostelijk te vermaken. De koor zang werd gewonnen door „De Open Ark". Een lachfilm, gevolgd door een quiz, ging er eveneens best in. De winnaar werd „Immanuei". Presidente Irene Korbee besloot dit gezellig samenzijn, met een dankwoord voor alleen voor de bijzondere mede werking én tot aan de volgende kolder avond gaat men intussen met het ge wone verenigingswerk ijverig voort. Spreker bekeek de plaats van de ge meente in het structureel geheel van rijk en provincie. Men kan zeggen dat een gemeente zelfstandig is en auto noom, maar dat betekent nog niet dat ze souverein is. Ze bezit bepaalde be voegdheden, die echter worden be grensd door het centrale Overheidsge zag. Dat wordt duidelijk bij annexatie- gevallen of samenvoeging van gemeen ten. Een beroep op „historische rech ten" kan daarom alleen reeds niet juist heten omdat de historie niet is blijven sitlstaan. Veel van het eigen plaatselij ke karakter is in de stroom der tijden weggespoeld. Anderzijds dient men de autonomie binnen de grenzen, gesteld door de landelijke Overheid, met kracht te handhaven. Ook hier dreigen geva ren, omdat men vanuit bepaalde maat regelen en spr. denkt hier sterk aan de eenzijdige toevloeiing van gelden van rijk en .provincie wel eens stipu laties wenst te geven welke de vrije armslag beperken en in feite de autono mie aantasten. Spr. achtte het onjuist dat de financiering zo centraal gere geld werd at de gemeenten alleen via de Bank va,n Neder], Gemeenten, aan geld kunnen'komen. Ook in de personeel-sektor dreigen' onbillijkheden door een te veri'dochrgèl voerde bemoeiing van de hogere Over heidsorganen. Zo zijn de gemeenten ge bonden aan de rijksloonschaal. Bij de sterk overspannen arbeidsmarkt in- het Waterweggebied zou het wenselijk zijn dit tekort te kunnen bestrijden door eens iets extra's te mogen doen. Hier zijn de gemeenten te sterk gebonden. Ook op het terrein van. de Woningbouw wordt de 'eigen verantwoordelijkheid aangetast doordat het jaarlijks contin gent wordt vastgesteld zonder dat de gemeente daarin wordt gekend!* Het is dus zaak zeer waakzaam te zijn. Maar dan dient met daaraan a tief mee te werken. Allereerst doordat elk gemeenteraadslid intensief meeleeft met de gang van zaken en niet alles overlaat aan B. en W.. en voorts ver. schijne men bij de behandeling van de begroting niet met een waslijst van ver langens die alleen maar geschikt zijn om door anderen geschrapt te worden. Men legge zichzelf meerdere beperking op. In de levendige discussie over deze inleiding werd er op aangedrongen dat de gemeenten bij eventuele subsidies de plaatselijke belangen voorop moeten stellen en ook serieus vragen wat men zélf als subsidie vrager, kan doen. Dit met name bij subsidies aan bejaarden huizen waarbij garanties van de gemeente worden gevraagd. De voor zitter, wethouder mr. H. Bavinck van Rotterdam merkte hierbij op dat men hier voorzichtig moet blijven gezien de hoge kosten en veler begeerten naar blijvende zelfstandigheid. Verder kwa men ook de Woningwet en de Woning bouw aan de orde. verslag over 1959 van de Verecniging tot Bestrijding der Tuberculose te Rot terdam ontlenen wij, dat de reeds ln vorige verslagen gesignaleerde minder gunstige gang van zaken ook het e.\- pIoHatïeboeid van 1959 heeft beïnvloed. Inmiddels heeft de gemeente Rotterdam echter gunstig beschikt op een verzoek van de vereniging tot subsidie-verho ging, waardoor het nadelig saldo over het jaar 1959 van 13.606,58 vermin derd wordt met ongeveer G.500, Niet temin blijft een tekort van ongeveer 9-000 hetgeen een evengroot kapitaal verlies betekent. Het bestuur dient der-- halve bedacht te blijven op middelen om de balans van uitgaven en inkom sten In evenwicht te brengen. Hoewel men algemeen van oordeel is, dat de sterfte aan tuberculose in Ne derland geen juiste maatstaf meer is voor de stand van de tuberculose, wordt het toch verheugend genoemd te Kun nen vermelden, dat deze sterfte ook in 1959 weer is gedaald. Er stierven in 1959 in Nederland 413 personen aan tu berculose, dat is 3,6 per 100.000 inwo ners. Het overgrote deel betrof lijders aan tuberculose der ademhalingsorga nen en van de bronchiale klieren (343 of 3 per 100.000 inwoners). Slechts een zeer gering percentage van de sterfte werd veroorzaakt door de lijders aan tuberculose van het centrale zenuwstel sel en van alle overige vormen van tu berculose. Vergelijkt men de sterftecijfers van Nederland en Rotterdam, dan blijkt, dat er in het verslagjaar een duidelijk ver schil valt waar te nemen. De sterfte aan tuberculose bij de mannen was m j 1959 in Rotterdam beduidend hoger dan in Nederland, een verschijnsel, dat met uitzondering van het jaar 1958 telkens weer sinds 1956 optreedt. Daarentegen is de sterfte aan tuberculose bij de vrouwen in Rotterdam steeds veel la ger dan in Nederland, hetgeen ook in 1958 het geval is geweest. Opmerkelijk is, dat de sterfte bij de mannen in 1959 hoger is geweest dan in 1958 en zelfs VLAARDINGEN. De 59-jarige, wiel- rijdster N. P. den B, werd vrijdag middag op het kruispunt Burgemees ter Pmissingei—H. R. Holststraat aan gereden door een motorrijwiel. De mo torrijder reed over de Burg. Pruissin gel in de richting Broekweg. De wiei- rijdster reed deze voorrangsweg op zon der op het verkeer te letten. Een aan rijding volgde waarbij beiden ten val kwamen. Mevrouw Den B. moest met een ern stige hoofdwonde en een Hersenschud ding in het Algemeen Ziekenhuis wor den opgenomen. ten opzichte van 1957 maar weinig gedaald; bij de vrouwen blijft er eet regelmatige, zij het langzame dalin waar te nemen. In 1959 zijn er volgens dc gegeven, van het Centraal Bureau voor de Su tistlok in Rotterdam 32 personen aas tuberculose overleden (4.4 per 100 00f inwoners), nl. 23 mannen en 7 vroa wen. Van deze waren 8 mannen (van wie er één Is overleden aan een extra, pulmonale tuberculose) en twee vrou wen niet op het consultatiebureau gistreerd. Ir. het verslagjaar zijn twee zeer jeugdige personen overleden aan een meningitis tuberculosa. Van het totaal aantal overledenen aan deze vorm van tuberculose in Nederland (15) is dit een beduidend percentage. Behalve deze beide sterfgevallen zijn er in de jeugdi ge leeftijdsklassen geen personen aan' tuberculose gestorven. Het grootste aan tal sterfgevallen komt voor in de leef* tijdsklasse boven de 40 jaar, waarbij het in het bijzonder opvalt, dat het vooral de mannen boven de 50 jaar zijn die aan de sterfte aan tuberculose bij' dragen. De meeste patiënten zijn over leden aan longtuberculose. Het totaal aanial nieuwe lijders fa 1959 op de consultatiebureaus gereefa trcerd bedroeg 7.317, dat is 64,5 Mf 100.000 inwoners'. Er is geen duidelijk» daling van het aantal nieuwe lijders tea opzichte van de vorige jaren sinds 1956 In Rotterdam werden in 1959 519 aieB! we lijders geregistreerd, dat is 70 w» 100.000 Inwoners. De morbiditeit in Rot, terdam is derhalve ook dit jaar w»»r Iets hoger dan in Nederland. De gemeenteraad van Rozenburg i de gemeente het risico draagt. zijn kwam vrijdagavond in openbare ver-[antwoord wees de voorzitter er cp, dat gadering bijeen. Een tweetal pnnten de voetbalvereniging zelf ook veel ge- kreeg de bijzondere aandacht van de daan heeft. De bouw van de can.ine raad, mi. het voorstel van b. en w. tot heeft veel geld gekost, terwijl de ver- het beschikbaarstellen van een krediet eniging f 1000.- huur moet betalen voor Voor de A.R. Kiesverenigi„g te Mau- sluis sprak mej. J. C. v. Leeuwen uit Delft. Spreekster wees op het mok voorrecht, dat In Nederland, een Chris- telijke politiek gevoerd kan worden waarin zowel voor de n._ nnea als d. vrouwen en gezamenlijke taak ligt, Daar er de laatste 50 jaar zeer veel veranderd is, moeten wij ons op ta! van, vraagstukken bezinnen en daarbii steeds rekening houden met Gods Woord. Op zeer onderhoudende en prin cipiële gronden, besprak mej. Van Leeuwen, de vraagstukken, die ih de ze tijd aan de orde zijn, o.a. de taak van dc overheid, handhaving van het gezag, bestendiging van de Geestelijke Vrijheid. Ook de schoolstrijd achtte spreekster nog niet als geëindigd. De voetbaltoto liet zij eveneens de revue passeren en stelde vast dst helaas ook vele mensen uit de A.R. kringen hier aan meedoen. De onderhoudsplicht voet behoeftige ouders achtte mej. v. Leeu wen een schriftuurlijke zaak. Vervol gens zeide spreekster, dat men zijn Christelijke beginselen moet toepassen in de praktijk. Na de met aandacht gevolgde rede werden tal van vragen gesteld, welke door mej. v. Leeuwen werden beant woord. De voorzitter, de heer J. v. Gel deren dankte spreekster voor haar leer zaam en onderhoudend betoog. In de pauze werd tot bestuurslid gekozen mw. Duursema-Rabbers. Voor deze vergadering bestond een goede opkomst. In de Ned. Herv. Dorpskerk te 's-Gravenzande wordt zaterdag 10 de cember, 's avonds om 8 uur een Evan gelisatie-samenkomst belegd. De organi satie van deze bijeenkomst rust bij de Evangelisatiecommissie. Zeer belangrijk is dat gediplomeerde monteurs, met Jarenlange ervaring steeds tot Uw dienst staan. Aert van Nesstraat 38, 'iel. 118811 Ie Mtddellandjtraat 70, tel. 30340-37434 Ook crediet-service SCHIEDAM. De Gereformeerde Evangelisatie Muziekvereniging „Me- lodia" bestond enkele weken geleden l.jaar en dit feit werd zaterdagavond in het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen op waardige wijze gevierd. In haar openingswoord was voorzit ster mejuffrouw C. M. de Swart zeer tevreden over het afgelopen verenigings jaar en riep zij meerdere meisjes van 8 tot 13 jaar op om de Melodia te le ren bespelen. Zij was zeer verheugd over de bijzonder grote opkomst, wam :de zaal was tot de laatste plaats bezet en zelfs op 'de trappen van het podium waren enkele jongens gezeten. Ook wa ren vele ouders aanwezig, die vol be wondering het afwisselende programma hebben beluisterd. Behalve „Melodia" traden ook op „The Dutch Blackguars" o.l.v. mej. C. M. de Swart. (die ook de leiding over „Me lodia" op zich nam) en, de mondac- cordeonvereniging „VIOS" o.l.v. J. v. d. Wouden. Verder werden nog enkele schetsjes uitgevoerd die dusdanig van opzet en uitvoering waren, dot „Melo dia" met het volste vertrouwen haar VLAARDINGEN. Het vijftienjarig bestaan van de Vlaardingse afdeling van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond werd zaterdagavond in Muzanda gevierd met een feestavond. Voorafgaan de aan het feestelijke gedeelte werd bij na een uur in beslag genomen door ver scheidene sprekers, die hun gelukwen sen vergezeld lieten gaan van geschen ken. Hoogtepunt van de bijeenkomst vorm de het momént, waarop de jubilerende voorzitter, de heer J. Bot onderscheiden werd met de speld van verdienste, die hem werd overgereikt door de heer J. v. d. Knaap, hoofdbestuurder uit Den Haag- Aan incasseerder, de heer K. Zonneveld, die zich als zodanig zeer verdienstelijk had gemaakt, werd toege zegd, dat hij op de eerstvolgende verga dering de zilveren insigne van verdienste zal ontvangen. Ais klap op de vuurpijl mocht voorzit ter Jo Bot een bedrag van 800 ont vangen, aangeboden door de voorzitter van de Vlaardingse Hengelaars Bond, de heer B. van Saus, welk bedrag ver kregen werd mede dank zij medewer king van de Vlaardingse Middenstand. De heer Bot releveerde in het kort de vijftienjarige geschiedenis van de A.N. I.B., waarbij hij er duidelijk op wees. de bond zich niet uitsluitend bezig houdt met het organiseren van een jaarlijkse feestavond of het houden van uitstapjes, De zaterdag gehouden collecte te Vlaardingen ten bate van het nieuwe clubhuis „De Haven" heeft opgebracht t 952,96. alhoewel het laatste van groot belang is, bijzonder voor hen die steeds bedle gerig zijn. Ons doel is, aldus de voorzit ter: vechten en strijden voor de belan gen van invaliden. Hoofdbestuurder Van der Knaap zette uiteen, dat het vijftien jarige werk van de ANIB heus niet vergeleken kon wor den met het ondergaan van een rust kuur. Integendeel steeds moet er ge vochten-blijven worden voor de belan gen van de gehandicapten, waarvan het aantal groter wordt, vanwege het toene mende aantal verkeersongelukken in Nederland. Behalve het-prachtige geschenk van de 800 zei de heer Van Saus, dat de Vlaardingse hengelaarsbond wederom enkele nationale hengelconeoursen zal organiseren, waarvan de baten ten goe de zullen komen aan de ANIB, Namens het comité auto- en boottoch ten voor gebrekkigen werd het woord gevoerd door de heer P. de Goede. De E.H.B.O.-instructeur, de heer C. Nierop bracht namens deze vereniging de felicitaties over en zegde toe, dat men zich zal blijven beijveren om de ANIB te helpen, waar nodig. Tenslotte zorgde het lid, de heer F. v. d. Blink voor een verrassing door in dichtvorm het vijftienjarig bestaan van de bond onder de loep te nemen. voor de verbetering van het gymnastiek lokaal van de ie o.l.school. Kennelijk «sm de'uitslag'té vernemen «varen' een drietal dames van het bestuur der gymnastiekvereniging „Maas" op de pu blieke tribune vertegenwoordigd. Daar deze dames bij het eerste rondje koffie werd gepasseerd, diende de heer J. W. Kieijwegt een voorstel van orde In om deze dames eveneens van koffie te voor zien om de biijdschap voor de aanwe zigheid van hei publiek te tonen. Verder maakte ook de verhoging van de algemene suibsidiepost met f 3000.- een punt van bespreking uit. Overigens werden alle agendapunten z.h.s. aange nomen. Bij de behandeling van de kwestie gymnastieklokaal wees de heer J. W. Kieijwegt er op, dat vooral ten aanzien van het schoonhouden van het lokaal nog veel te wensen over is. Spr. had zelf een onderzoek ingesteld en. drong dan ook aan op een goed schoonhouden. De heer Stehouwer sloot zich hierbij aan en informeerde daarbij naar de stand van zaken met betrekking tot-het nieuwe gymnastieklokaal. De heer P. Kieijwegt meende dat er op korte ter mijn wel nieuwbouw mogelijk zon zijn, o.a. door systeembouw. De heer van Seters bestreed dit en zou het bestaan de lokaal willen verbeteren en beter toezicht willen houden. In zijn antivoord wees burgemeester Aschoff er op dat de toestand thans onhoudbaar is en er, geen uitstele mogelijk was. Spr. deed de toezegging dat er beter toezicht uit geoefend zal worden en dat o.a. de drumband geen toestemming meer zal krijgen van het lokaal gebruik te ma ken. Na de restauratie zal de zaal al leen met gymnastiekschoenen of blote voeten mogen worden betreden. Ten aanzien van de systeemscholen deelde spr. mede, dat dit inderdaad 'oekeken was en er misschien wel iets in zou zitten in samenwerking met Vlaardin gen en Maassluis. In Rotterdam is dit nu al gelukt. Binnenkort zullen hierover besprekingen worden gevoerd. Wat nu voorgesteld wordt is alleen maar om nog even vooruit te kunnen, en is niet als afdoende bedoeld. Het streven blijft naar een goed geoutilleerd gebouw. De raad ging hierna akkoord met het voor stel en stelde een bedrag van f 2850.- voor verbetering beschikbaar. Ten aanzien van de verhoging van de algemene subsidiepost waarvan, de voetbalvereniging Rozenburg f 3000.- zal toucheren, vond de heer Molenaar dit een precedent scheppen t.o.v. de antfe- re verenigingen. Om konsekwenties te voorkomen zou spr. een renteloos voor schot willen geven. Ook de heer van Seters zou het anders willen doen. Spr. zou het veld willen laten gebruiken te gen een redelijke vergelding.' De ge meente kan de tekorten zien te dekken door het heffen van een entree, zodat het veld. Nu de vereniging zelf heel wat geïinvesteerd,treeft kunnen wij niet achterblijven meende de voorzitter. HOEK VAN HOLLAND. Zater dagmiddag is Sinterklaas onder enor me belangstelling in Hoek van Hól land ingehaald. Hij verbrak hiermee een traditie van meer dan veertig jaren. Het was namelijk de gewoon te dat Sinterklaas op zijn verjaardag in de Hoek zijn intrede deed. Hij vol deed hiermee aan de wens van vele winkeliers uit Hoek van Holland, Terwijl vrolijke liederen uit vela kin- derkelen schalden kwam het schip van de Sint uit de richting Europoort op de haven van de Hoek gestevend. Aan de rede van de Berghaven werd hij ver welkomd door de leden van het dage lijks bestuur van de wijkraad en de da mes van het comité dat de intocht van de Sint had georganiseerd. Voorafgegaan door R.A.Z. ging de Sint, na de kinderen aan de haven har telijk begroet te hebben, naar de hulp- secretarie, waar de voorzitter van de Wijkraad, de heer B. Kieijwegt, de ver langens van de Hoekse gemeenschap aan de hoge gast opsomde. De Sint be loofde hierop aan de heer Kieijwegt. vijftig woningen in de Hoek te laten bouwen. De aanwezigen, die deze belof te aanhoorden dankte hem voor dit aanbod met een hartelijk gejuich. Hier na maakte Sinterklaas nog een rijtoer door de Hoekse straten. HOEK VAN HOLLAND. -- In de na jaarsvergadering van de V.V.V. te Hoek van Holland deelde de voorzitter, de heer K. Heil mede, dat er binnenkort een actie zal worden gevoerd om tot een grotere toevloed van toeristen in het voorseizoen te komen. Het najaarssei- Ds. P. Kloosterman uit Rotterdam sprak tot de goed cn grotendeels met jeugd bezette zaal 'ia. het Hervormd Centrum te Rhooa over het jong zijn, dat zijn. idealen heeft, doch nooit meer zal terugkeren. Er wordt gezegd, dat het vrij zijn iets heerlijks rs." Te doen en laten wat je wilt. Er uit halen wat er in zit. Er blijft dan echter een grote leegte over. die niet te vullen is. Jong zijn met Jezus houdt in je le vers te stellen in Zijn hand en het iede re dag weer als nieuw uit Zijn band terug te ontvangen. Frans Lagendijk uit Amsterdam wist de zaal te treffen door zijn „En toch" van Gods Liefde en wel aan de hand van krantenverslagen o.a. over het straaljagersongeluk in Friesland. Verdere medewerking werd verleend door het I.J.E.-Koor uit Charlois, en het duo Kleingeld uit Barendrecht als de Glory Singers. Dr. Carl Peter Baudisch uit Bonn zal op vrijdag 9 december in het Mar tin Bebaim-Haus in Rotterdam, 's-Gra- vendijkwal 52, in het Nederlands een lezing Louden over het thema ..Be kunst omstreeks 1900". Deze lezing over-de „Jugendstil" zal worden geïl lustreerd met lichtbeelden. De 21-jarige vloerenlegger W. C, had zaterdagavond en -nacht nogal ste vig verteerd in een café aan het Broers- yeld te Schiedam. Hij voelde er kenne lijk weinig voor de vertering te beta len want hij zocht zich via een raamp je in de W.C. een uitweg uit het cafe. Daarbij kwam hij op achterplaatsjes van andere woningen, waar zijn ge scharrel de aandacht trok. De gewaar schuwde politie kon de jongeman daar betrappen toen hij nog aan een schutting hing. Het bleek dat hij bij zijn tocht nog ergens- een raam had gebroken. Daar de jongeman onder invloed van sterke drank verkeerde heeft de pou- h?udJi Ti,c,d,er iaar vroeger op., Dit tie hem ter "ontnuchtering""de rest 'ven De actie „Restauratie Grote Kerk Vlaardingen", welke zaterdag van start ging heeft op de eerste dag ?eeds op gebracht 4.000. Drie meisjes, twee van veertien en een van tien jaar, deden aangifte van de vermissing van kledingstukken uit de kleedcabines van het Sportfondsenbad tc Schiedam. In de Julianaluan te Schiedam is zaterdagmiddag tegen 6 uur de 49-ja- rige bromfietsrijder C. A K. uit Rot terdam aangereden door een van rechts- komende personenauto aan wie geen voorrang was verleend. De heer K. kreeg een gekneusde rechterknie e n is in de dr. Nolletstichting verboncen. Eei tweede verjaardag tegemoet mag zien. de voertuigen kregen lichte schade. VLAARDINGEN. Be welpen, verkenners en voortrekkers van Vlaar dingen, Maassluis en Rozenburg heb ben zaterdagavond in de geheel bezette Stadsgehoorzaal de viering van het gouden jubileum van de vereni gingen N.P.V. en V.K.J.B. besloten met het opvoeren van de Padvinders revue „Verkenner 51". Aan deze revue, geschreven en ge regisseerd door de heer L. van Siooten hebben niet minder dan 150 personen medegewerkt. Verschillende padvin- dersaktiviteiten werden daarbii op het Gehoorzaalpodium gebracht, waardoor het een padvindersfeest in de ware zin des woords werd. Nadat de bijeenkomst op originele padvinderswij ze werd geopend werd het woord gevoerd door dc districts commissaris van de N.P.V. District Beneden Maas, de heer J. H. van Driel. De heer Van Drie! richtte een bij zonder woord van welkom tot de ere voorzitter van de N.P.V., de heer W. J. D. v. Dyck, burgemeester van Maas sluis, alsmede tot Viaardings loco-bur gemeester, de heer H. K. van Minnen. De districtscommissaris wees er op dat de padvinderij tot een der grootste wereldorganisaties behoort, hetwelk hij vooral in deze tijd zag ais een monu ment van internationale vriendschap en verbroedering. Vervolgens werd op vlotte wijze een uit 25 nummers bestaande programma afgewerkt, waarbij de akela's Son- dorp en Brederveld voor de aankondi gingen op rijm zorgden. Vanavond om acht uur wordt het programma herhaald. noopt de V.V.V. te trachten de verloren tijd van het najaar in het voorjaar weer in te halen. Om de vakanties in de Hoek aantrekkelijker te maken ligt het in de bedoeling het komende sei zoen een feestweek te organiseren. Deze feestweek zal aanvangen op de dag dat de deelnemers aan de Strand- zesdaagse in Hoek van Holland arrive- r?n: ,£?ve2" wil men stappen bij de Ko ninklijke Marine doen, om te komen tot hef houden van een vlootweek in Hoek van Holland. Ondanks het minder gun stige weer van het afgelopen seizoen is er geen reden tot klagen. De V.V.V. kan beschikken over 685 bedden. Hier van zijn er 575 bij particulieren en 110 bij hotelbedrijven ondergebracht. Ten slotte spreekt de V.V.V, de wens uit dat de herbouw van de Oude Hoek, het voor malig zuidelijk strandcentrum binnen korte tijd zal worden gerealiseerd. Vrijdagavond om ongeveer half zes stak mevrouw van Cappellen uit de Frans Halslaan te Krimpen a.d. IJssel per rijwiel het kruispunt Tiendweg- Provinciaicwcg over. Door het regen weer merkte zij een. uit de richting Schoonhoven naderende auto, bestuurd door de heer v.d. S. uit Rotterdam, met op. Mevrouw van Cappellen werd' door de auto geschept en moest met vrij ernstige verwondingen naar het St. Franciscus-zickenhuis te Rotterdam worden overgebracht. de nacht op het politiebureau gehouden err hem zondag ;,weer vrijgelaten, nadat hij de vertering had betaald. Advertentie goad, «Jegont, mod#rn, natuurlijk, wont is ZwJtftrt.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2