Beclnjfsparlementj Triomf voor kolonel Moboetoe Dr. FISHER tot paus: „wij maken geschiedenis" l)e Bilt: Onbestendig weer m Beraad met de regering wordt voortgezet h Koopt op tlja uw zekerheid Contact na eeuwen „koude oorlog^ Moskou springt in de bres voor ex-premier k'zhtëï? wm Albert Heijn neemt in A'dam proef met broodverkoop Weer drie Belgische bedrijven in Egypte genationaliseerd Looifvoorstellen metaalindustrie r r REITS' flonservenfabriek c.v sr ar/SS' v -r* it ■fc A. GROEPSLEIDER B. GROEPSLEIDSTER C. ASSISTENT- GROEPSLEIDSTER ASSISTENT- GROEPSLEIDER NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATER/MÏ 3 DECEMBER I960 V- NEGENTIENDE JAARGANG No. 4772 -/ Directeur: HL L)iü KUiG Hoofdredacteur: L)t J A H J S rtHUINt? Sl.üT 99 GEBOEID en in hemdsmouwen, zonder das, is de voormalige Kon golese premier Loemoemba gisteravond in Leopoldstad terug gebracht. Hy was eerder op de dag door troepen van kolonel Mo boetoe gearresteerd, nadat hy reeds onder bescherming was gesteld van Ghanese V.N.-troepen. Loemoemba, die zeer vernederend werd behandeld, werd streng bewaakt door een peloton Kongolese para chutisten, toen hij uit het vliegtuig stapte. Hy werd naar de gevan genis in het legerkamp Binza overgebracht. Moboetoe heeft verklaard dat Loemoemba binnenkort zal terechtstaan. Met de loop van een machinepistool in de rug stapte Loemoemba, die in Port-Francqui, ten noorden van Loeloeaburg in de provincie Kasai, door soldaten en gendarmen van kolonel Moboetoe van de V.N.-troepen was overgenomen, uit de Dakota. Een enkele maal trok een Kongolese soldaat hem aan zijn haren verder. Een handjevol toeschouwers op het slecht verlichte vliegveld gilde dat hij gedood moest worden. Volgens het Franse persbureau A.F.P. werd Loe moemba door zijn bewakers afgeranseld voordat hij de cel in ging. Op de mg Zie verder pag. 4, 7e kol.) ft. t&Vt DE pepernoten vlogen Ciedricka om de koptoen de pony goedig Sint en zijn zwarte dienaren naar het ontspannings gebouw reed. De kinderen zongen het Pony-lieddeze „blyde in- comste" was het hoogtepunt van het Trouw-Sint-Nicolaasfeest op Groot Schuylenburg" te Apel doornwaar niet alleen namens onze lezerskring een fonkelnieu we ponywagen met een ras pony werd aangeboden, maar waar ook honderden geschenken arriveerden en een daverend Sint-Nicolaasfeest plaatshad. - Geen commentaar Gereserveerd optimisme Zie verder pag- 4, 7e kol.) HET EVERT ZOUDENBAiCH HUIS Ie UTRECHT BIJZONDERE AANBIEDING Degene die zich nu op ons blad abonneert betaalt tot 1 januari 1961 slechts een gulden abon nementsgeld. Rotterdam! Witte de Withstraat 25. Telef. 115700 (8 l.|. Postbus 1112. Postgiro No. 424519. Ktnchtendienst abonnementen 18.3019.30 uur. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon U370Ü. 'i-Gravenhage: Kuygensplein 1. Telefoon 183407 (3 lijnen). Postbus 1091. Postgiro No. 424067. Klachtendienst 18 30—19 30. Telefoon 362369. Dordrecht! Spuiweg 132. Telef. 4570. Schiedam: Aleldastraat 23 Telef. 65451. Abonnementsprijs Cl cent per week, 12.65 per maand, ƒ7.90 per kwartaal. Losse nummer» 15 cent. Verschijnt dagelijks. 'Ï-' (Geldig tol zondagavond) WIND EN REGEN Veel bewolking met nu cn dan regen. Krachtige tol stormachtige zuidwesteiUke wind. Minder koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Morgen: zon op: 8.29 Maan op: 18.03 onder: 16.31 onder: 9.08 Er is een zekere stagnatie opgetre den in de ontwikkeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na een vrij goed begin, waarbij land bouw, middenstand en mijnbedrijf voor op liepen, kwam de hapering, In de in dustriële sector vooral blijkt de animo tot dusver gering. Waar ligt dat aan? De Sociaal Econo mische Raad is bezig dat uit te zoeken. Er komt een rapport. In de volksverte genwoordiging zal dat rapport bespro ken worden. Vermoedelijk ongeveer hal verwege 1961. In de loop der jaren zijn verscheidene bezwaren tegen de P.B.O. geuit. Een belangrijke bedenking, welke telkens weer gehoord wordt, is dat de privaat rechtelijke organisaties bij doorvoering van de P.B.O. het gevaar lopen te wor den uitgehold. Welke taak blijft er voor hen over? In de privaatrechtelijke sfeer is tot dusver veel waardevols opgebouwd. Het gaat goed. Waarom dan afstand ge daan van wat in het verleden is gegroeid EEN feit is inderdaad, dat tot dusver de positie van de privaatrechtelijke organisaties ten opzichte van de pu- bliekrechteltjke bedrijfsorganisatie niet duidelijk uit de verf komt. In reformatorische kring is dit be zwaar herhaaldelijk gehoord. Prof. mr. W. F. de Ga&y Fortman deed in het ver leden belangrijke suggesties om dit be zwaar te verhelpen. De laatste jaren zijn de overheid en de S.E.R. een soepe ler houding gaan aannemen, zodat bij verschillende bedrijfsliehamen in gentle men's agreements en in reglementen van orde een vorm van inspraak der privaat rechtelijke organisaties is vastgelegd. Toch blijft men zich niet bevredigd ge voelen. Er gaan dan ook stemmen op om de verantwoordingsplicht van het be stuursorgaan beter te regelen. In dit ver. band zij nerïnnerd aan de inaugurele rede, welke prof. dr. P. J. A. M. Steen kamp onlangs gehouden heeft toen hij zijn ambt aanvaardde als buitengewoon hoogleraar in het sociaal recht aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Prof, Steenkamp Is goed op de hoogte van wat in do.Jjhi'sociale beweging leeft aan gedavUtfeu op bet gebied van de bedrijfsorganisatie. Toen hij in 1951 pro moveerde was zijn proefschrift aan dit onderwerp gewijd. In zijn inaugurele rede heeft prof. Steenkamp thans in overweging gegeven om naast en in bepaald opzicht tegen over de Bedrijfschapsbesturen „een col lege van vertegenwoordigers' te creëren dat in algemene lijnen de handelwijze van het bestuur beoordeelt. Deze colleges dienen noch besturende noch wetgevende bevoegdheden te heb ben, maar zouden zich moeten beperken tot de jaarlijkse beoordeling van het fi nancieel beheer en de bediscussleëring van het beleid dat het bestuur in een be paalde periode gevoerd heeft. Op deze wijze worden de bedrjjfsge- noten dichter bij net werk betrokken. Men kan kritiek leveren, inlichtingen vragen en ook een algemeen oordeel meegeven. Discussie en overleg, die be langrijke kenmerken van de democratie, kunnen zodoende beter tot hun recht komen. IN .de rik, pers ls over een en ander een Interessante discussie gevoerd. We herinneren er aan, dat prof. mr. P. Borst, hoogleraar aan de V.U., reeds een paar jaar geleden een soortgelijke suggestie deed als prof. Steenkamp, Dat was in de bundel opstellen, uitgegeven ter gelegenneid van het veertigjarig be staan van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. De realisering van de besproken sug gesties staat voor de deur. In een juist dezer dagen ingediend concept-in stellingsbesluit voor een bedrijfschap in het boekdrukkers- en rasterdiepbedrjjf is namelijk de gedachte van een zgn. be- drijfspariement concreet uitgewerkt. Er is hier dus sprake van een ontwik keling die voor de verdere toekomst van de P.B.O. van betekenis kan zijn. Het gaat in de P.B om een nieuw» vormgeving van de maatschappij. Elk» goede suggestie, die de huidige situati» over het dode punt heenhelpt, moet d» kans krijgen, die zij verdient. Loemoemba geboeid NA eeuwen van „koude oorlog^* tus sen de kerk van Rome en die van Engeland (de protestantse „Church of England") is er gisteren contact geweest tussen de twee hoofden van deze berken: paus Joannes XNITI ontving aartsbisschop Fisher van Canterbury in bijzondere audiëntie. De aartsbisschop (die men op de foto in zijn auto vóór de St. Pieterskerk ziet) vertelde later over dit bezoek, dat hil de hand van de paus op de drempel van diens bibliotheek drukte met de woorden „Dw Heiligheid, wii maken geschiedenis". De aartsbisschop meende dat, als méér van dergelijke ontmoetingen zouden volgen, er wellicht „een ontspanning op zou treden in de tot op zekere hoogte koeie betrekkingen". Hij en de paus hebben, verklaarde hij, niet gesproken over de problemen van de eigen kerken. „Er kan een heid zijn als er van hereniging nog geen sprake is. En naar de eenheid van de christenen streef ik." aldus de aartsbisschop. Dr. Fisher heeft na zün onderhoud met de paus nog gesproken met kardinaal Bea. het hoofd van het oecumenisch secretariaat, dat het Vaticaan heeft ingesteld met het oog op het komen de concilie. Dr. Fisher meende, dat dit secretariaat een zeer bruikbaar orgaan zal zijn. Het denkbeeld dat op het concilie wel licht ook niet-rooms-katholieke waarnemers zuilen zijn, noemde dr. Fisher „zeer interessant". Hij heeft kardinaal Bea toegezegd diens bu reau van alle mogelijke informaties te zullen voorzien. (Zie ook pag. 7) Nadat Venezolaanse troepen, ge steund door tanks gistermiddag de ruim dnizend linkse studenten, die zich in de universiteitsgebouwen had den opgesloten, omsingeld hadnen, kwamen de studenten de afgelopen nacht uit hun vesting. ,De uittocht ver liep rustig. terug in Leopoldstad In de laadbak van een vrachtwagen zittend, met naast zich zijn eveneens gearresteerde secretaris Moetsjoengoc en twee leden van zijn kabinet, werd Loemoemba via de Afrikaanse wiik naar het legerkamp gebracht, waar ko lonel Moboetoe zijn aankomst gade sloeg. „U ziet dat de soldaten mij ge hoorzamen", glimlachte Moboetoe te gen de aanwezige journalisten en foto grafen. Hij zei geen woord tegen Loe moemba het was de mooiste dag van zijn leven. De soldaten en gendarmen die Loe moemba te Port Francqroi «arresteerden hebben op het punt gestaan de voor malige premier neerte schieten. Ko lonel Moboetoe telegrafeerde ze niets te ondernemen en de gevangenen té be waken totdat een peloton parachutisten ze had afgehaald. Het peloton ging per „Dakota" naar Port Francqui, onder leiding van Gilbert Pongo, die zegt chef van Moboetoe's veiligheidsdienst te zijt. en voor deze gelegenheid een uni form had aangetrokken. Het vliegtuig waarmee Loemoemba naar Leopoldstad werd overgebracht, taxiede op het vliegveld Ndjlli naar een afgelegen plek. Daar mocht Loemoem ba, de handen op de tag gebonden, uit stappen. De ex-premier zag er onthutst uit Halverwege de rit naar het leger kamp Binza kwam een tweede leger wagen achter de wagen van Loemoem ba rijden, waarin de parachutisten van het escorte met de wapens gereed za ten. In het legerkamp stonden honderden soldaten en enkele burgers de aan komst van Loemoemba joelend gade te slaan. In de Afrikaanse wijk was ook vrij veel belangstelling geweest voor de auto's die de voormalige premier naar het legerkamp brachten. „Wij brengen onze soldaten een kerstge schenk", had Gilbert Pongo- od het vliegveld gezegd. Loemoemba beeft de nacht doorge bracht in een kleine cel, die speciaal voor hem gereed was gemaakt in een villa, dicht bh het huis van Moboetoe. Zijn echtgenote en zijn zoon werden eveneens naar de villa gebracht. Een opgeluchte kolonel Moboetoe heeft gisteren in Leopoldstad een persconferentie gehouden. De kolonel zei, dat zijn gevangene pas voor de rechter zal worden gebracht als de door aanhangers van Loemoemba ge vangen gehouden ministers worden vrijgelaten. Deze ministers verblijven sinds vijfweken in Stanleystad, waar zij door aanhangers van Loemoemba worden bewaakt. Moboetoe zei dat de bevolking van Port Francqui Loemoemba had uitge jouwd en hem een „Judas" had ge noemd. De kolonel verklaarde dat de &x-premier zal terechtstaan omdat hij het leger tot rebellie heeft aangezet en ook andere vergrijpen tegen het recht heeft gepleegd De Sowjet-Unie heeft gisteravond secretaris-generaal Hammarskjoeld en het V.N,-commando in Kongo „in hoogste instantie" verantwoordelijk ge steld voor de veiligheid van de gevan- Advertentie) DODEWAARD OE FIJNSTE FRUITPRODUKTEN lit de BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons merk jams. appelmoes, vruchten op sar enzovoort Tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Rijnland is be noemd de heer Chr. R. Folmer te Bent. veld. Een groot hogedrukgebied op het zuidelijk deel van de oceaan is nog 'angzaam iets naar het oosten getrok ken. Het centrum ervan bevindt ztch in bij de Azoren. In het zeegebied tussen Groenland en Island is daarentegen een diepe rpressie aangekomen. Dit heeft over, c gehele breedte van de oceaan een eer krachtige westelijke stroming 'oen ontstaan. Op ongeveer 5000 meter oogte kwamen daarin, vanmorgen nndsnelheden van 240 kilometer per ■ur voor, op 9000 meter van 300 kilo- voter per uur. Als gevolg hiervan bereikten dei fronten van de depressiedie gister ochtend nog op het westelijk deel van de oceaan lagenvanochtend al de Britse eilanden, waarna het ook in Nederland spoedig begon te regenen. Doordat op de Noordzee de baro meter sterk daalde, wakkerde de wind tot storm aan. Ook morgen duurt het winderige weer voort. Daar het koufront van de depressie waarschijnlijk evige tijd in de buurt van Nederland fatij/f liggen en er langs dit front kleine storingen bewegen, moet bovendien nu en dan regen worden verwacht. In het tem- peratuursverloop komt niet veel ver andering, Onder zware bewaking wordt de gearresteerde ex-premier Loemoemba, zittend in een legerauto, naar het vliegveld van Leopoldstad vervoerd. Kongolese militairen bonden de handen van Loemoemba met touwen. Voor alle zekerheid houdt een der Kongolezen het touw stevig in handen. (Van een onzer verslaggevers) Het kruideniersbedrüf Albert Heijn begint in de komende weken, na over leg met de Bakkerijstïchting, in vijf van haar filialen te Amsterdam hü wijze van proef met de verkoop van verpakt witbrood, bruinbrood, cadet ten, krentenbollen, krentenbrood en banket. De drie „gewone" winkels, de super- mart en de zelfbedieningszaak, die men voor de proef heeft uitgekozen, zullen tweemaal per dag worden bevoorraad vanuit Hoeve's broodfabriek te Zwa nenburg, waarvan Albert Heijn een gedeelte heeft gehuurd. Als de proef slaagt, wil Albert Heijn op meer plaat sen brood gaan verkopen. Men heeft tot het experiment beslo ten nadat enkele bedrijfsleiders het diploma broodverkoop hadden behaald. President Nasser van Egypte heeft gisteravond opnieuw drie Belgische ondernemingen in beslag genomen. Een van deze drie ondernemingen was het beroemde Shepherds-hotel. De drie ondernemingen zijn: 1. Société Anonyme d'Entreprises; 2. Société Egyptienne de Metallur- gique et Etablissement» Mécaniques (Simca); 3. Shepherds and Egyptian Hotels Company. De uitvoering van het plan van Groot-Brittannië en de Ver. Arabische Republiek om weer ambassadeurs uit te wisselen is voor onbepaalde tijd uit gesteld, aldus is van gezaghebbende zij de te Londen vernomen. Dit is een ge volg van een besluit van de V.A.R. (Voor reportage Trouw-Sint Nico-' laasfeest - zie elders in deze editie) (Van een onzer redacteuren) In het gesprek tussen enkele leden van de regering en de vakraad voor de metaalindustrie is gisteravond nog geen overeenstemming bereikt. Het is echter niet uitgesloten dat dit alsnog zal gebeuren, want dinsdag op de officiële feestdag van St. Nicolaas zal het overleg tussen regering en metaalindustrie worden voortgezet. De tussentüd wii men wederzijds benut ten voor intern beraad over een mo gelijk compromis. Beide partijen hebben concessies ge daan, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken, vannacht na afloop der bespreking, die bijna vijf uur heeft geduurd. Men is elkaar van weerskanten in belangrijke mate tegemoet gekomen, verzekerde later staatssecretaris Rool- vink. Er zijn belangrijke vorderingen gemaakt, maar er is nog een gering verschil van mening overgebleven ten aanzien van de voorgestelde loonsver hoging. Op de vraag wat dat verschil precies inhoudt, weigerde zowel de staats secretaris als de voorzitter van de vakraad elk commentaar. Geen van beide partijen was bereid hierover enige nadere mededeling te doen. Slechts bleek nog uit een beknopte verklaring van de heer Roolvink, dat de vakraad enige suggesties heeft ge daan en zich in principe bereid heeft verklaard ten aanzien van de hoogte der voorgestelde loonsverhoging en de datum van ingang daarvan nadere voorstellen in te dienen bij het College van Rijksbemiddelaars. Over de winstdeling is men het na genoeg eens. Deze twee onderdelen van de voorstellen der metaalindustrie worden echter als één geheel behan deld, daar blijkens uitlatingen van beide partyen, slechts overeenstem ming over het gehele complex moge lijk is. Ik hoop, dat wij dinsdag een oplos sing vinden, verklaarde staatssecreta ris Roolvink. Die hoop wordt blijk baar ook door de vakraad gedeeld. Aan beide zijden blijkt men de voortzetting van het gesprek met „gereserveerd optimisme" tegemoet te zien. Toch bestaat er kennelijk nog wel verschil in waardering van de ernst van het thans nog resterende Hervormd, open tehuis voor 35 schoolgaande jongens en meisjes van 12 tot 19 jaar, 'raagt een ervaren: in het bezit van het diploma School voor Maatschappelijk Werk of Kinderbescherming Bof A Leeftijd boven 23 jaar. Salaris naar ervaring, oplei ding en leeftijd. Sollicitaties aan de Directeur, Nieuwe Gracht 98 te Utrecht, telefoon 930-20631. (Advertentie) Zon op Zon onder Naam: Straat: Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op het dagblad Trouw. Betaling zal geschieden per week (61 cent) per kwartaal (7.90). Tot 1 januari a.s. betaal ik 1.— abonnementsgeld. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw". Witte de Withstraat 25, Rotterdam O ontvangt dan tevens ons documentair interessant en zeer lezenswaardig kerstnummer hetwelk rijk geïllustreerd ts»

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1