Toonkunst te Schiedam mag niet stranden Het culturele leven moet verhoudingsgewijs meegroeien - -wfü Bezwaren tegen plan Emaus niet Uitvoeringen Geref. Gemengd Koor „Com nu met sang" Randstad var ia De politie meldt COUZY Gaat Vlaardiiigen over tot verzinkingsinstallatie Hoekse wijkraadsvoorzitter geeft visie op rapport VATERVE utr.WAii Meer betekenis op nationaal niveau Betonschoeiingen langs vijvers V.D.V. herstelde zich keurig Gemeentewoningen verrijkt met gasgeisers Onteigening voor scheepvaartkanaal KOMT ALLEN TEZAMEN KERSTKONCERT Benoeming van leden welstandscommissie HANDEL BEIJERL.LAAN 176 - 164 HOOGSTRAAT 152 Nog geen Schiedams damkampioen Begrip op de „Hol" Geslaagden bij Sport- school Bishoff Verpachting buffetten Kolpabad Maassluis Geron speelt voor S.G. Aanbesteding Verzoek van politie Rozenburg Excelsior-programma Afscheid A. J. v. Oostcrom van onderwijs 2 TROUW Woensdag 7 december 1960 SCHIEDAM. Wanneer de plannen voor de verwezenlijking van het nieuwe stadsplan in Schiedam zullen zijn uitgevoerd, zal Schiedam niet alleen haar partij mee kunnen spelen als stad, maar zal zij ook van veel meer betekenis gaan worden op nationaal niveau. Het is min of meer logisch, dat wij met het spelen van deze partij hebben beoogd de industriële en sociale aspecten. Maar interpreteert men dit „spelen van een partij" enigszins anders, dan dient men te komen tot het culturele vlak, dat gezien de Schiedamse ontwikkeling feitelijk verhoudingsgewijs ook zou moeten groeien. Dan willen wij nog niet eens spreken over het culturele vlak, zoals dat in andere grote steden wordt gevonden. Bestaansrecht Gemeentebestuur Het is niet nodig te zeggen, dat het van algemeen Schiedams belang is, wanneer dit percentage in de toekomst een snelle stijging vertoont. Geen ondergang Goede weg Advertentie Omega - hor loges Record aantal bezoekers Het Schiedamse bui- 'V i dagblad TWEEDE KERSTDAG 's MIDDAGS 3 UUR Solisten: Variant Advertentie PHILIPS TELEVISIE en RADIO 1961 een pracht sortering vindt U bi] Zeer belangrijk is dat gediplomeerde monteurs, met jarenlange ervaring steeds tot Uw dienst staan. Aert van Nesstraat 38, tel. 118811 1e Middellandstraat 70, tel. 3034&A7434 \r- ~*Zr Men mag welgevoeglijk stellen, dat met eer. uitbreiding van een stad voor wat betreft de genoemde feiten, het culturele facet niet achter zal mogen blijven. Immers, na harde arbeid, zal men In cultureel opzicht niet alleen' ont spanning, doch moet men tevens een ontspannende activiteit of studie kun nen vinden. Om ons op dit punt te kunnen oriën teren hebben we deze week de heer D. van Nievelt, secretaris van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, gesproken. De heer Van Nievelt heeft ons met gerechtvaardigd pessimisme over het culturele leven In Schiedam verteld. Zo is Schiedam de enige plaats in Nederland, die wel een Maatschappij tot bevordering der toonkunst, maar niet een koor of orkest bezit. y. „„t En toch heeft de maatschappij door de jaren heen haar nut en bestaansrecht bewezen. In het .seizoen 1959—1960 bijvoorbeeld werden vijf concerten in het Passage- theater gegeven, die alle door het Rot terdams Philharmonisch' Orkest wérden uitgevoerd;'' Fameuie'-Sólisten waren> aangetrokken Hiervah'.nöemen wij Fredell Lack: (viool), Shura Cherkas'sky (piano). .Samuel! BriU (cello).TiSalvatore Accardo-,.(viool) en Hans Henkemans (piano).,Hoewel in het algemeen kan worden gezegd, dat de inwoners van Schiedam belangstelling voor deze concerten hebben, Ktfh' niet worden gezegd, dat met"- het toenemen van het aantal inwoners ook het concert bezoek een stijgende tendens heeft ver toond. Ook in het afgelopenjaar T>Ie«kdat de concerten met een solistisch werk voor piano de grootste aantrekkings kracht voor het publiek- hadden.- -, Evenals vorigejaren gaven de -toe hoorders meer dan eens te kennen grote .waardering te -hebben voor orkest uitvoeringen van het RPh.O. oXv, Edu- ard Flipse. Ook dit jaar gaf het gemeentebestuur blijk de toonkunstconcerten van groot behang te beschouwen door het weder om verstrekken van subsidie. Hoewel het nodige werk zonder deze subsidie onmogelijk zou zijn, zal ook de bevol king van Schiedam meer en meer tot het inzicht moeten komen, dat de Maat schappij tot bevordering der toonkunst meer dan déze subsidie alléén zal moe ten verkrijgen. Ondanks de overigens niet ongunstige gang van zaken bij het concertbezoek in het afgelopen jaar, zal men wel voor ogen moeten houden, dat de gemiddelde zaalvulling per avond, slechts 0,8 pro cent van het aantal inwoners bedraagt. Het beluisteren van muziek in een concertzaal moge dan enigszins anders liggen dan wanneer dit plaats vindt in een bioscoopgebouw, toch is reeds be wezen, dat ruimte en akoestiek ook in het Passagetheater de toets der kritiek wel kunnen doorstaan. Een „eeuw van muziek", zo noemt de heer Van Nievelt de huidige periode. Hiermee stemmen wij volmondig in. Wanneer evenwel de bevolking van Schiedam zich minder interesseert voor deze situatie, dan is de maatschappij tot bevordering der toonkunst tot onder gang gedoemd, en dat zai geen enkele Schiedammer willen. Ondanks de niet ondenkbare vele tegenslagen, die op cultureel vlak worden ondervonden, hebben wij de indruk dat deze toestand, zoals die op het ogenblik heerst ten spoedigste zal verbeteren. Binnen het raam van de Maatschappij van Toonkunst worden activiteiten ontwikkeld, die woorden van hulde niet overbodig maken. Er wordt op het ogenblik zelfs ge dacht om ook de jeugd meer bij het concertbezoek te betrekken. Paedagogische concerten voor deze groep van de bevolking zouden ons In ziens het uitvoeren ten volle waard zijn. Schiedam zal mettertijd trots moeien kunnen zijn op en werken voor een bloeiend cultureel leven. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft tot dusver altijd de goede weg ingeslagen met het geven van uitstekende concerten. Ook voor het nieuwe seizoen, waarvan al twee concerten zijn uitgevoerd, staan nog drie op het programma. Op 12 januari 1961 zal het Utrechts Stedelijk Orkest, o.l.v. Paul Hupperts met medewerking van de pianist Gerard Hengeveld het 2e pianoconcert van Beethoven ten gehore brengen. Werken van Beethoven en Lalo zulen op 16 fe bruari 1961 worden uitgevoerd. Als gastdirigent zal dan optreden Jean Martinon, terwijl solistische medewer king zal worden verleend door Desmond Bradley, viool. Tot slot zal op 20 april van het volgende jaar een concert wor den gegeven, waaraan onder meer zullen medewerken Naum Sluszny, piano en Cor de la Bye, viool. Wij hopen dat de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Schie dam de goede weg zal kunnen blijven volgen. Deze mogelijkheid is dan pas aanwezig, wanneer de Schiedamse be volking haar voile medewerking ver leent, en de activiteiten van deze maatschappij daadwerkelijk steunt. Advertentie 5? VLAARDINGEN. B. en W. stellen de raad voor, voor het jaar 1901 tot le den, van de welstandscommissie te be noemen de heren: W. ^kelenboom, Speenkruidstraat 33a; E. C. M. Helle, Burgemeester van Minnelaan 12. te Geervliet en A. D. de Vos. architect, Mozartlaan 33. VLAARDINGEN. -- In de afgelopen jaren zijn langs diverse vijvers beton-, imioeiingen aangebracht, teneinde het afbrokkelen van de oeverkanten tegen gaan. Gezien de goede resultaten, die hiermede zijn - bereikt, achten B. en W. het gewenst, dat alle vijvers m de gemeente van een dergelijke oever- bescherming worden voorzien. Hiervoor komen thans m aanmerking de vijvers in het park 't Nieuwelant, i-t h"t Van Heutzpark, rondom het Kol- p. bid, aan weerszijden van de bchie- damscdijk tussen Julianasingel en Mr. ju' A. Kesperweg en aan de Bangka- singel. De kosten van het aanbrengen van de betonschoeiingen langs de diverse vijverkanten zijn geraamd op 115.500. VI AARDINGEN. De november- mïand bracht voor het Kolpabad een Weekend hoog aantal bezoekers, name- llfk 36.049. In 1959 was dit ruim 6200 niwonén minder. namelijk 28.842. Het bezoekersaantal over de eerste 11 maanden van 1960 bedraagt thans 448.027 tegen 487-040 over dezeLde pe- "ï^moef hierbij echter in aanmer- rich in de loop der jaren verheugen, ord Onder auspiciën van het in de Grote of St. Janskerk te Gouda KOREN: Buurkerkkoor, Utrecht; Sursum Corda, Rotterdam: Hervormd Koor. Gouda: Ger. Kerkkoor. Bodegraven "er Aspera ad Astra. Harmonie; Knapenkoor lagere technische school te Gouda: Koperkwartet van het R'dams Philh. Orkest; Capels vocaal ensemble, Capelle a. d. IJssel. Krijnie Poot, sopraan Aafje Heijnis, alt Kees Deenik, bariton. Kees Valten, Geert Geukes, trompet Mees van Huis. Klaas Boersma, orgel Dirigent: ARÏE PRONK TOEGANGSPRIJS 1,—. Abonnees van ons blad kunnen tot 20 december uitsluitend aan ons kantoor Rotterdam, giro 424510, kaarten bestellen tegen de gereduceerde prijs van 0,75. Dinsdagmiddag is op het hoofdbureau tan politie te Schiedam de technisch hoofde- ambtenaar, de heer P. Groot, gehuldigdDe heer Groot vierde die dag zijn zilveren jubileum bij de politie. Op de foto overhandigt commissaris K. Rijpnta .aan de heer Groot een elektrische klok als jubileumgeschenk. SCHIEDAM. Het Gereformeerd Ge mengd Koor „Com nu met sang" (vrij gemaakt) heeft enkele bijzondere con certen op haar programma voor de ko mende weken en maanden staan. Dit koor, dat onlangs met een concert in het kerkgebouw aan de Westvest het 1214-jarig bestaan vierde, staat volgend jaar voor het feit, dat het 15 jaar gele den werd opgericht. Het eerstvolgende concert zal op dins- dag 20 december worden gegeven en wei in de Gereformeerde kerk aan de Westvest. Volgens de heer Zwart maakt het koor momenteel een bloeiende periode door, want niet alleen is het ledental uitge groeid tot 70, maar bovendien schuilen, hieronder enkele uitstekende bassen, te noren en sopranen. Het koor telt 10 bas stemmen en 10 tenoren, maar deze zijn ruim voldoende om de overige 50 da messtemmen goed bij te staan bij de te geven uitvoeringen. De opkomst op de repetities is uitstekend. Iedere dins dagavond wordt gerepeteerd in een lo kaal van de Oranje Nassaustraat in Rot terdam. waar het vrouwenkoor apart ook liederen instudeert, om tijdens uit- SÏÏIEDAM. De beslissingswedstrijd om het damkampioenschap vin Schie dam is dinsdagavond ten huize van de heer A. Risseeuw aan de Geert Rein- dersstraat gespeeld. De heer Risseeuw Is wedstrijdleider van de „Damclub Schiedam" en de wedstrijd ging tussen de twee bestgepiaatste spelers van de „Damclub Schiedam", de heren J. C- Onink en L. Vrijland. Het feit, dat deze wedstrijd niet op de clubavond is gehouden, ligt hierin, dat men donderdagavond al voor de competitie moet spelen (tegen C.D.R. 2) en dus in tijdnood komt te zitten. Het is n.l. zo, dat de winnaar van deze be slissingswedstrijd als nummer één moet worden opgegeven voor het eerste tien tal van de „Damclub Schiedam" en de verliezer uiteraard nummer twee wordt. Een voordeel van deze „thuiswed strijd" was, dat de spelers geconcen treerd konden spelen. Wel waren enkele leden naar de familie Risseeuw geko men om deze strijd te volgen, maar de twee dammers hadden daarvan geen hm- der. Óver de wedstrijd het volgende: Het werd een prachtige partij met veel combinaties waarin L. Vrijland in net eindspel in een iets gunstiger positie stond. Bij de stand van vier stenen te gen vier haalde de heer Vrijland dam maar even later zag Onink zijn laatste kans om ook een dam te halen waar door een remise-stelling ontstond. Op de clubavond van donderdag zal besloten worden wanneer de volgende wedstrijd wordt gespeeld-- voeringen ten gehore te brengen. De zangers en zangeressen zijn zelf zeer enthousiast en van secretaris W. Los uit Schiedam vernamen wij, dat het koor de laatste jaren onder de uitstekende en vakbekwame leiding van Dirk Jansz. Zwart met sprongen vooruit is gegaan. Het bestuur ziet de toekomst dan ook rooskleurig in en zal dat straks op het kerstconcert op 29 december tonen. Hieraan zullen naast „Com nu met sang" eveneens medewerken de 2 jeugd koren van „Laudate Dominum" uit Schiebroek-Hillegersberg o.l.v. Anneke Lameris. Solisten zijn: Matty Bakker en Krijnie Root (sopranen) en Henk Kool (tenor). Het'orgel wordt.bespeeld door Jaap Zwart en Leen Bergwerff. Op het programma staan 5 prachtige koren uit „Der Messias" van Handel; verder 2 Kerstcantates -van Vincent Lü- beck en Jan Zwart. De heer M. Vree ken (voorzitter van de vereniging van Geref. Hoger en Middelbaar Onderwijs) zal een korte toespraak houden. De baten van deze avond zullen wor den bestemd voor het Gereformeerd Ly ceum. Na deze uitvoering gaat „Com nu met sang" zich voorbereiden op het 15-jarig bestaan, waarvoor een groot concert od het programma staat, te houden in de nieuwe kerk van de vrijg. geref. ge meente in Delfshaven. die dan inmiddels zal zijn afgebouwd. Het koor zal in de toekomst in één der zalen van deze nieuwe kerk de repetities gaan houden. VLAARDINGEN. De eigenaars van twee percelen aan de Kethelweg hebben bezwaarschriften ingediend tegen het oniwerp-plan voor de sanering van het Emaus en omgeving. De reclamanten delen mede, dat bij eventuele ontneming of onteigening van hun panden, Kethelweg 28 en 30, of een gedeelte daarvan hun economische po sitie ernstig in gevaar wordt gebracht aangezien de bewuste percelen de be langrijkste, zo niet de enige bron van hun Inkomsten vormen, redenen waarom zij zich ernstig tegen het ontwerp-raads- besiuit verzetten. In het saneringsplan is deze grond aangewezen voor bebouwing met open bare en bijzondere gebouwen met bijbe horend erf. Hierbij Is in de eerste plaats gedacht aan de mogelijkheid tot de bouw van een. school met bijbehorende speelplaats. Gelet op de dringende be hoefte aan terreinen voor scholenbouw en de gunstige centrale ligging van dit perceeïsgedeelte werd deze bestemming als ten zeerste noodzakelijk in het plan opgenomen. Behalve deze uitbreidingsmogelijkheid is de grond in het-plan tevens nog voor een deel bestemd voor bebouwing met eengezinswoningen. Om dit echter te kunnen realiseren zou echter ook moe ten worden beschikt over een deel van de grond en de daarop staande wonin gen ïKéffiélweg 18 'toten "met 26 Ce-vet nummers). Wellicht ten -overvloede wijzen B. en W. er op." dat tenuitvoerlegging van het plan slechts mógelijk is wanneer de ge meente over het onderhavige perceeïs gedeelte de beschikking zal hebben ver kregen. .Valt hiertoe op het tijdstip waarop de noodzakelijkheid van eigen domsverwerving voor de gemeente zal ontstaan langs minnelijk weg over eenstemming te bereiken, dan hebben reclamanten de regeling van'hun finan ciële belangen 'in eigen hand, terwijl hun belangen in geval van onteigening voldoende zijn gewaarborgd bij de wet. Een waarborg voor belanghebbenden vormt eveneens het bestaan van de ge meentelijke schadevergoedingsverorde- ning. Het college deelt de raad mede, dat de reclamanten, de gevreesde ernstige aantasting van hun economische positie op geen enkele wijze in hun schrijven nader hebben gemotiveerd. Een ander bezwaar kwam van een aantal bewoners van de Voorstraat. Dit schrijven, dat ondertekend is door de heer S. van Buytene, Voorstraat 32 be vat slechts de mededeling, dat hij met de inhoud van het ontwerp-sanerïngsplan niet zonder meer akkoord kan gaan en voorts het verzoek, zo mogelijk met de gezamenlijke mede-ondertekenaars, een uitnodiging te ontvangen, waarbij gele genheid zou worden geboden de grieven nader kenbaar te maken en wellicht een voor alle betrokken 'partijen gunsti ge oplossing zou kunnen worden gevon den. De gevraagde bespreking werd inmid dels door het betrokken lid van het college gevoerd en daaruit is gebleken, dat het door de heer Van Buytene als een ernstig gemis wordt gevoeld, dat de achter zijn woning gelegen tuin niet met een personen-autobereikbaar is. Dit gemis werd door het merendeel der me de-ondertekenaars onderschreven. Deze achtertuinen hebben ter plaatse een diep te van circa 35 meter en bieden daar door geschikte mogelijkheden tot de bouw van een stallingsruimte. Mo menteel zijn betrokkenen aangewezen op stalling op de openbare straat, voor hun woningen. In het kader van het saneringsplan „Emaus" is een der gelijke bebouwing toegestaan. Uit de bespreking is echter de in druk verkregen, dat een wederzijdse belangenregeling terzake in principe mogelijk is, waarbij wordt opgemerkt dat de gemeente in beginsel de mo gelijkheid tot het verlenen van een recht naar uitpad naar het Emaus in handen heeft. Het verkrijgen van een uitweg naar de tunen vormt en privaatrechtelijke aangelegenheid, welke buiten de strek king van het plan valt en ook onaf hankelijk daarvan tot een eventuele oplossing is te brengen. Hoewel B. en W. Kennisgeving van het schrijven door de raad wenselijk achten, zijn zij van mening, -dat even als het eerst genoemde schrijven, ook deze niet als ontvankelijk kan wor den verklaard. Het college stelt daarom de raad voor tot vaststelling van de „Veror dening Emaus" over te gaan. JJONDERD ]AAR geleden stichtte tt de heer C. Metz aan do Goudse- wagenstraat S3 eert winkelDe naam winkel is eigenlijk een te tcijdse be naming voor dé ruimte waarin meneer Mets de bewoners van de omliggende straten semen, trapleren en horstel- werk trachtte te verkopen. Het geheel werd opgefleurd door twee uitstal kasten. die aan weerszijden ten de deur sich bevonden. Dat vertelde de huidige heer Mets, een lijnrechte nazaat tan grootvader G. Mets, aan mij toen ik gisteren met hem over zijn zaak, die nu honderd jaar bestaat, zat te praten. Recht tegen over me hing een groot portret van de zoon van grootvader en de vader van de meneer die tegenover me zat. Met een scherpe blik keek meneer J. Metz vanuit zijn lijst me aan. De meneer Metz tegenover me vertelde, dat zijn grootvader aanvankelijk naar Indië wilde gaan, doch omdat hij voor de dienst afgekeurd werd, moest hij elders zijn bestaan trachten te verdie nen. Zo kwam het, dat hij op een gegeven dag de deuren van eert be scheiden winkeltje aan de Goudseu'«- genstraat. voor het publiek opende. Hij trad in het huwelijk met een boere- dochter uit Herwijncn die met een watersnood naar Rotterdam was ge vlucht. Nadat de heer G. Metz op zeer jeugdige leeftijd gestorven was, nam zijn weduwe zijn bedrijf over. Op elfjarige leeftijd moest jJ. Metz nu in de zaak komenIn de lijd nu dat deze meneer J. Metz in de zaak kwam, zo vertelde de heer A. Metz verderkwam er een groter assorti ment in de winkel. Langzaam begon. riff! de mensen eraan te wennendut er iets over de vloer lieert moest lig. gen. Aanvankelijk beperkte dit ;ic/t tot een eenvoudig biezen matjeluier kwam het zg, Lngel-i zeil in ztnng. Omstreeks de eeuwwisseling was hrt karpet van rood en zuurt gestreepte slof zeer gewild, kader gaf zij„ ogen goed de kost. zei meneer Metz. Hij kreeg het monopolie voor Nederland van de zg. Esparto-mutton. Op gegeten dag vond voder namelijk in een van da pakken met matten een kaartje met de naam van de exporteur in Granada. Omdat het artikel in die tijd erg in trek was, besloot de heer Metz zelf zijn mallen in Granada ie gaan bestellen. Hij schreef een briefje UW hij op het Spaanse consulaat Het vertalen. Na die lijd verkreeg de keer Metz dus het monopolie. Omstreeks de eeuwwisseling ver, huisde de zaak naar de ffesteimgèn- straat. Hier groeide de winkel uit tot een begrip. Een begrip op de „Hot" zoals de vooroorlogse Rotterdammers dit stukje straat noemden. Nadat men in 1913 het filiaal aan de Oppert had geopend, ging hel snel in stijgende lijn niet de fa. MetNa de eerste wereldrortng ging men -Jch buiten woningtextiel nok op meubelen toe- leggen. In 1921 werd het filiaal t/m de Nieuwe Binnenweg 170 opcngrsteld. He' pand op de hoek van de ïïësler- si gel volgde al spoedig, in 19S,b<. gon men met de exploitatie vaj, een filiaal op de hoek van de Kruiskade en de Goudseicagenslraat. Sinds 1921 icos de naam in NA'. Woninginrichting red. G. Metz en Zootien veranderd. De sigarettenautomaat, die voor de winkel van de heer A. E. van L. in de Edisonstraat te Schiedam hing, is vannacht vernield geworden. Het geld- bakje waarin zich ongeveer 25.— be vond, is uit de automaat gebroken en het geld is meegenomen. Een echtpaar, dat nog laat passeerde heeft bij de automaat twee jongemannen gezien, ;drer;"^,tit>efc*ttaderen;"vahï:Set echtpaar snel op de bromfiets wegreden. Gisteravond is een verkeerszuil in de Burg. Knappertlaante Schiedam op de kruising met 'de Nassaulaan om ver gereden door de auto bestuurd door de heer R. D. B. De héér B. was bezig een auto in 'te "halen toen deze naar links uitweek omdat een andere auto die links van de weg had gestaan wegreed. Daardoor werd de heer B. in het nauw gebracht en botste hij tegen het verkeerszuiltje, dat totaal vernield werd. De auto van -de heer B. werd ernstig beschadigd aan de linker voor zijde. Uit de fietsenstalling van het St. Liduina-lyceum te Schiedam is de fiets van de 13-jarige scholier A. S. M. H„ die daar niet op slot stond, verdwenen. SCHIEDAM. Bij de Sportschool Bishoff zijn in de maand november de ■volgende leerlingen geslaagd voor hun examen: Jeugd-Judo gele slip: Leen Groen, Ronnie Jansen en Hennie v, d. Water; Gele band meisjes: Bep v. Gel deren en Jannie de Vries; Oranje slip: Wim Dumont, Ben Dijkdrenth, Cor v, Gerwen, Wim Hordijke, Jaap de la Rambelje en Peter Wensveen; -Oranje band: Fred Smits en 'Bas Vogelezang; Heren-judo gele band: J, Bröklin, C. v. Gelder, H. v. d. Poel en H. Ver water. VLAARDINGEN. Na drie achter eenvolgende nederlagen te hebben gele den heeft het eerste tiental van V.D.V. dinsdagavond in Excelsior het zoet der overwinning mogen smaken. Met een klinkende 164 overwinning werd het RotterdamseVreewijk huiswaarts ge- zonden.j t 4»-» De eerste vijf borden deden'het uitste kend door alle hün partijen in winst om te zetten. De Vlaardtogse voorzitter, C. Biel was de enige die de- vlag moest strij ken. N. Voogt en C. L. den Boer kwa men remise overeen. De persoonlijke uitslagen luiden: V.D.V.Vreewijk. W. H. Niesta-dtG. C. v. Looyen 2—0; C. v. Veelen—W. Her wij er 20; J, J. v. Leeuwen— H. Ruijs 2—0; D. v. d. Kerkhoff—L, D. Vaandra ger 20; W. F. Verburg—J. Wielaard 20; C. BielM. Spronk 0—2; H. A. LansbergenJ. P. Vaandrager 20; N. VoogtN. W. Uyterlinde 11; J-. Ver meulen—L. Hofman 20; C. L. den BoerB. Nuijs 11. Donderdag 22 december speelt V.D.V. de laatste competitiewedstrijd in Rot terdam tegen de reserves van Constant. VLAARDINGEN. Op 31 decemhet eindigt de pachtovereenkomst met di heer J. C. Brouwer te Rotterdam vooi het uitsluitend recht van exploitatie vat de buffetten en de verkoopge'egenhedai in het gebouw en op het terrein van de overdekte en onoverdekte zweminrich ting „Kolpabad" aan de Broekweg. De pachter heeft zich bereid ver klaard de overeenkomst onder de be staande condities met een jaar te ver lengen. Door B. en W. wordt aan de raad voorgesteld. bedoelde overeenkomst conform voor het jaar 1961 te verlen gen. VLAARDINGEN; ïn het verleden werden ten laste van-het gasbedrijf g:i- sers. aangeschaft..;welke geniaalst.wer den in de na1945-gebouwde'gemeente- woningen. t_ ,1. Als gevolg Van de 'bepalingen fo'Ver- band met de bestedingsbeperking Vós het in 1958 niet mogelijk deze regeling te continueren. Ten behoeve van de 348 Tramonta-woningen en de 333 wo ningen in Zuidbuurt werden de geisers bij voorschot gefinancieerd door het wo- mngDedrijf, aangezien de bouwkredie- ten voor deze beide complexer, daartoe de mogelijkheid boden. Nu de tijd nadert dat de eindafreke ningen voor de beide complexen moeien worden opgemaakt, is het noodzakelijk hdn het gasbedrijf een krediet van 102.000 te verstrekken, zijn-de de kest-- prijs van 681 geisers, waardoor bei voorschot van het woningbedrijfkan worden afgelost. Op deze wijze zuilen de eindafrekeningen van de bedoelde bouwkredieten op de juiste wijze kun nen worden opgesteld. Financiering éh exploitatie van deze geisers komen daardoor als gebruikelijk bij het gasbedrijf. B. en W. stellen thans de raad voor het krediet te verstrekken. Ook crediet-service HOEK VAN HOLLAND „Ik ben erg blij da-t het rapport verschenen is" zei de voorzitter van de wijkraad voor Hoek van Holland, de heer B, Kleywegt. Hij noemde het de eerste stap in de goede, richting. Hij sprak deze woorden naar aanleiding van het verschenen rap port van de hoogleraren W. F, Prins en D. Simons. De Inhoud van het rap port dat handelt over een nieuwe sta tus voor Hoogvliet en Hoek van Hol land, zei de voorzitter nog niet alles. Hij vond de in het rapport omschreven richtlijnen niet' duidelijk genoeg. De be voegdheid van de afdelingsraden is ge heel afhankelijk gesteld van de Rotter damse gemeenteraad. In het rapport wordt er de nadruk op gelegd dat dan ook de gemeenteraad van de wens bezield moet zijn, indien hiertoe de mogelijkheid bestaat de be voegdheden aan de afdelingsraden over te dragen. De voorzitter zou over dit punt graag de mening van de Rotter damse gemeenteraad eerst boren. De wijkraaasvoorzitter acht het van veel belang dat de afdelingsraad op dezelfde wijze ais de gemeenteraad wordt geko zen. Het bevreemdde de wijkraadsvoor zitter echter dat er 21 leden moeten worden gekozen. Verder stellen de hoog leraren voor een dagelijks bestuur van vier leo'en te vormen. De motieven die hebben geleid tot een voorstel om zo ve le leden te benoemen, zijn niet in het rapport vermeld. Zoals gebruikelijk bij een gemeenteraad kan Hoek van Hol land niet meer dan elf zetels hebben. Volgens de voorzitter is ook het be noemen van een dagelijks bestuur met een even aantal leden zeer bevreem dend. Als er een dagelijks bestuur zou worden geformeerd van vijf leden, met de voorzitter mee, dan zouden er voor de grootte van Hoek van Holland nog twee leden teveel zitting in hebben. Dat de taak van de afdelingsraad, voor wat betreft de recreatie niet in het rapport omschreven is, acht hij wel in het bij zonder een lacune. Met dit rapport, al dus de wijkraadsvoorzitter, is aan de ge meente Rotterdam een middenweg aan gegeven en hij hoopt dan ook aat B. en W. met emst deze weg willen be wandelen. VLAARDINGEN. B. en W. zijn van mening dat het ontwerp voor een bezinkingsinstailatie moet worden ver vaardigd en dat bovendien de mogelijk heden voor een algehele centrale riool waterzuivering dienen te worden be studeerd. Hoewel het bedrag dat met de voorbereiding van een en ander ge moeid zai zijn, thans nog niet is. te be palen, stelt het college aan de raad voor, voorshands een voorbereidings krediet ad 25.000 ter beschikking te stellen. Ruim vijf jaar geleden is door de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat, directie beneden-rivieren, aan de gemeente tot wederopzegging vergunning verleend tot het leggen van twee persleidingen door de .steenglooi ing en het maken van riooluitmondin gen met bijbehorende werken op de Nieuwe Waterweg, zulks in verband met de bouw van het nieuwe rioolge maal in de Westwijk. Aan deze ver gunning was onder meer de voorwaar de verbonden om de nader door de hoofdingenieur-directeur voornoemd aan te geven maatregelen te nemen voor gedeeltelijke of algehele zuivering van het rioolwater, wanneer naar het oor deel van hem, de lozing van het af valwater hinderlijke verontreiniging van de Nieuwe Waterweg veroorzaakt. Te vens werd de gemeente verplicht om een ontwerp voor een bezinkingsinstal- latie ter goedkeuring in te zenden, wel ke installatie binnen een nader door de hoofdingenieur-directeur te bepalen ter mijn in werking moet kunnen worden gesteld. Ter oriëntatie delen B. en W. de raad mede, dat een bezinkingsinstaila tie een deel vormt van een volledige rioolwaterzuiveringsinstallatie, welke iaatste voorts nog een inrichting om vat voor biologische reiniging. SCHIEDAM. De Gereformeerde to neelgroep „Geron" zal op dinsdag 13 december een uitvoering geven van het toneelspel in drie bedrijven van Nor man King, getiteld: ,,In de schaduw van twijfel" (The shadow of doubt). De re gie is in handen van Onno Molenkamp. Dit stuk, waarvan de Nederlandse be werking van Alfred Pleiter is, wordt ge bracht in het kader van de toneelwed strijd uitgaande van de Schiedamse Ge meenschap. De datum van deze voor stelling Is woensdag 14 december. Op dinsdag 13 en donderdag 15 december zal dit stuk eveneens -door „Geron" worden gebracht en wel in .Musis Sa crum", waar ook de voorstelling woens dag voor de S.G. wordt gehouden. MAASSLUIS. Dinsdagmorgen II uur, heeft ten kantore van de dienst gemeentewerken, de aanbesteding plaats gevonden, voor de onderbouw voor de brug over de Zuidvliet, exclu sief de damwand en de voorliggers Er waren 22 inschrijfsters. De firma J. K. Simon uit Schiedam, kwam als laagste uit de bus, voor 98.100. De firma Beider en Zn. uit Rotterdam was op een na de laatste voor ƒ99.000 De gunning is aangehouden. VLAARDINGEN. In verband met het dodelijk verkeersongeval van dins dagmorgen, waarbij de 34-jarigé wiel; rijder P. de Vletter om het leven kwam, verzoekt de politie de bestuur der van de personenauto, die rechts naast de aangereden auto heeft ge-' staan, zich met de verkeerspolitie in verbinding te willen stellen. MAASSLUIS. Zaterdag gaat Ex celsior de verre reis naar Woerden on- dernemen, daar wordt dan tegen Sport- lust gespeeld. Excelsior wist In de Dijk- polder te winnen. Daar Sportlust afwis selend speelt, dienen de tricoloren er goed aan te doen haar tegenstander niet te onderschatten. Vertrokken wordt reeds om 1 uur van de Molen,aanvang der wedstrijd 2.30 uur. VERDER PROGRAMMA; Rozenburg 3—Excelsior 4; GTB 3— Excelsior 5; Excelsior 7VVHR 3. Aanvang 2,30 uur. Maandagavond wordt de derde wed strijd voor de zaalvoetbalcompetitie ge speeld. Excelsior komt dan uit tegen Spartaan '20 uit Rotterdam. De wed strijd begint om 7.30 uur. wederom in ROZENBURG. - De heer A. J. van Oosterom heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen, als onderwijzer aan de Chr- Schooi Bomendijk. De grote zaal van het gebouw „De Schans" was bijna geheel gevuld me' belangstellenden en oud-leerlingen toen de voorzitter van het schoolbestuur dr. A, de Vries de avond opende. Hij ga' in het kort weer a'e levensloop van de heer A. J. van Oosten.om, waaruit bleek dat deze ongeveer 45 'jaar het Chr.. on derwijs had gediend, waarvan 15 jaar op Rozenburg. i v De voorzitter prees het werk dat- ce lieer van Oosterom voor" het Chr. ónder wijs had gedaan. Zijn liefde" voor. he' vak kwam vooral "uit in zijn ijver en nauwgezetheid, Hij sprak, de hoop-int dat de heer van Oosterom'1 met zijn vrouw van een welverdiende, rust zou mogen gemeten. Vera'er weVd het woord nog gevoerd, door de heer tjan\Eerthen, inspecteur van het C.N.S; burgemeester J. C. Aschoff, ds. Mantz en het hoofd van de school de heer C. Quak. Leer lingen zongen -met begeleiding van het blokfluitclubje der school enige verzen. Oud-leerlingen voerden een klein toneel stukje op, waarin ook de vertrekkende „meester" een rol kreeg toebedeeld. ROZENBURG. Voor de aanleg van een scbeepvaartkanaal tussen het haven en industriegebied Europoort en tiet oos telijk a'eei van de Brielse Maas, alsme de voor de aanleg van wegen en spoor wegen tussen Europoort en Botlek, heeft de gemeente Rotterdam thans de ontei gening aanhangig gemaakt voor dei W deze plannen betrokken gronden. Een commissie uit gedeputeerde staten aai daarvoor op 4 januari 1961 ten gemeen tehuize zitting houden voor het aanho ren van de bezwaren tegen deze onteige ning. De stukken op deze onteigening betrekking hebbende liggen vanaf 19 de-g? cember ter gemeente-secretarie ter zage. V I fj|

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2