P.P.S.C. opent winterseizoen met contactavond meldt m Randstad Vlaardingse BB. hield SOCRATES-HUIZEN VERKOCHT VOOR BIJNA 180 MILLE varia Eerste tanker voer vanmorgen Europoortgebied binnen spionnen zwaar C. A. Bakker over sociale nen m R.T.M.-leiding gaat op aanbod gemeente in ^VATERwt I I m I Vlaardings politienieuws 0 Verongelukt bij heiwerk Bonn ontstemd over aanhouding schepen door Franse marine A.R. conferentie met lismensen A.R. Kiesver. Strevels en Vaanwijk Intrede ds. P. Lok Mevr. Stigchel sprak over Spanje Oranje Garde viert feest S.G.-Töneelvoorstellingen K erstwij ding N.C.'V.B. Ook dames Verlaat Sinterklaasfeest bij Reinier Hulsker Dr. Lodewij ks over: „aquariumbiologie Kerstconcert S.K. A. V. lifeï-' Jaarvergadering A.R. Rozenburg West Ned. Symphonie Ork. naar Rozenburg Kerstactiviteiten van Pro Musica Bureau gesloten Binnen 24 uur van uw griep af! Burgerlijke stand H Philips Televisie tafeï antenne 795.- Joh. de Ht Bescherming van dieren in Kersttijd Marinekerstdienst Domme in de hoofdrol Maassluis Excelsior bedwong Spartaan KLEUTER GESTIKT IN MODDER Promotie dr. Spronk aan Vrije Universiteit Excelsior programma voor zaterdag TWEEDE KAMER WENST C. SMEENK GEI.IK Zes maanden voor dodelijk verkeersongeval Vrouw, die man veroordeeld V' TROUW Dinsdag 13 december 1960 I Advertentie Variant Burgerlijke stand van Schiedam Vanmorgen omstreeks twaalf uur is de eerste tanker het nieuwe Rotterdamse Europoortgebied bin nengevaren. Het was de Noorse A. K. Femström, een schip van 19.000 ton. Promoties en examens ROTTERDAMS BEDRIJF NAAR RUCPHEN 0 w SCHIEDAM. Dat de zaterdagvoet- balvereniging „P.P.S.C." nog kernge zond Is, Is maandagavond In de feest zaal „Marijke" aan de Broersveld dui delijk vast komen te staan. Een groot aantal junioren en later op de avond senioren, was opgekomen en met genoe. gen kon de tweede voorzitter, de heer P. Kalden de leden verwelkomen en hen •wijzen op de bedoeling van deze con- tactavomden, waarvan dit de eerste was van een serie van tien. De heer Kalden memoreerde de ge zellige contactavonden van enkele jaren geleden, toen deze in zaal „Trvoli" ge- - SCHIEDAM. In de zaal van gebouw Sursum Corda heeft de Herv. Wijkge- meente IV, maandagavond enkele uren geluisterd naar een vertelling, die mé- Vrouw G. H. v. d. Stlgchet-Schaap hield over Spanje. De wijkouderiing, de heer H. G. Dijkerman was mevrouw v. d. Stigchel dankbaar, dat zij haar man deze avond hij de behandeling van dit onderwerp wade vervangen. Mevrouw v. d. Stigchel behandelde het politieke, kerkelijke en maatschappelij ke leven van de Spanjaarden, waarbij zij geruime tijd stil bleef staan bij het kerkelijke aspect. Spreekster had een aantal foto's en Souvenirs bij zich, waardoor de indruk over Spanje voor de leden van de wijk- gemeente IV des te duidelijker werd weergegeven. SCHIEDAM. Het Vendel Schiedam van de Oranje Garde houdt zaterdag middag een kampreünie 1960 ln het Wijkcentrum Nleuwland, om vlak daar op in de avondaren een JaarsluKings avond van dit Vendel te 'houden, even eens in het Wijkcentrum. Het bestuur heeft een lijvig program ma samengesteld, waarbij ieder wel aan zijn trek zal komen, 's Middags om half vier volgt de begroeting van de" deelnemers aan de drie kampen. SCHIEDAM. De Toneelwedstrijd 1960-1961, uitgeschreven door de Sectie Toneel van de Schiedamse Gemeen schap. zal woensdagavond in gebouw Musis Sacrum beginnen met een voor stelling van de Gereformeerde Toneel groep „Geron", die de uitvoering zal brengen van: ,,In de schaduw van twij fel". Daarna volgt op 11 januari 1961 „Tot steun in de strijd" met: „De eerste me vrouw Fraser"; 25 januari „Utile Dul- ci" met: „Het is maar betrekkelijk"; 22 februari „Brederode" met: „Sabri- da"; 8 maart „Schiedams Toneel" met een nog te bepalen toneelstuk, en op 22 maart: „Othello" met: „Vandaag is eergisteren". Een aantrekkelijkheid voor de toe schouwers is. dat deze op een aan hef programma gehechte strook hun mening over de algemene indruk, de rolkennis én -de beste speler of speelster mogen opschrijven; mocht hun mening over eenstemmen met de uiteindelijke beslis sing van de jury. bestaande uit de he- fen Jan Everwijn. Ton Hydra en Ge- - rard Waar."dan maken zij kans om op ds prijsuitreikingsavond in april een ex tra prijs in ontvangst te mogen nemen. SCHIEDAM De Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond, afdeling Schiedam- fJieuwland heeft op wel zeer originele Wijze een programma opgemaakt, dat onder de titel „Kerstwijding" op don derdag 15 december in het Wijkcen trum Nieuwland afgewerkt zal warden. 5 Om 8 uur zal dit declamatorium op jieze avond beginnen. houden werden en waarvoor de belang stelling langzaam maar zeker wat min der werd. 'Daarom was de heer Kalden zeer ver heugd over het feit, dat zaal „Marijke" voor dit seizoen mogelijkheden biedt om de leden in de gelegenheid te stellen het onderlinge contact in de voetballo- ze periode te bewaren. De heer Kalden sprak over de vele mogelijkheden, die dergelijke avonden bieden. De leden van FPSC, (Fro Patria Stormvogels Combinatie) namen deel aan het tafeltennissen, sjoelen, dam men, schaken en andere spelen. Intussen was het bestuur druk bezig met de meest dringende zaken af te handelen en zonodig de aanschrijvin gen en opstellingen voor de komende zaterdag in orde te maken. Een viertal leden van het dames-co mité werkte ijverig in het keukentje om de aanwezigen bijtijds van een verse kop koffie te voorzien en zo is de ge hele PPSC-kring bezig om dit soort con tactavonden te maken tot een gezellig samenzijn, wat geen enkel lid meer zou willen missen. De bestuurs- en junior commissieleden zijn de hele avond druk in de weer om alles zo ordelijk moge lijk te doen verlopen. Deze eerste con tactavond was volkomen geslaagd te noemen. SCHIEDAMHet vieren van de Sint Nicolaasfeesten gaat nog steeds door. Zaterdagmiddag- en avond was de jarige op bezoek bij de Sportschool van Beinier Hulsker aan de Westvest. Vooral in de middaguren heeft de Sint veel plezier daarvan beleefd, want een bijzonder groot aantal kinderen bevolk ten de grote zaal en erontstond een groot gedrang bij het uitreiken van de fraaie geschenken, die deze kinderen ten deel zijn gevallen. In de avonduren hebben de ouderen dit feest gevierd. SCHIEDAM De bekende Haagse bioloog, dr. J. M. Lode wij ks heeft maandagavond voor de vereniging Aqua Fauna een interessante lezing en dia-vertoning gehouden over het onder werp; Aquarium-biologie' De voorzitter, de heer F. Scheffers verwelkomde de spreker en naast de le den ook een. aantal dames. Spreker vertoonde na zijn lezing een fimpje over baaien. De aanwezigen hoorden op deze wijze wat hen van pas kan komen bij het kweken van vissen in aquaria. Na de pauze werd de kleurenfilm: „Zoet- en zeewater-aquaria" vertoond. r-iü?-:-' 0 Op de Vijfsluizenbrug op de grens y-an Schiedam en Vlaardicgen heeft jhaandagmiddag om half een een aan rijding plaats gehad. De Schiedamse fi liaalhouder IV. H. K. kwam uit Vlaar- ditigen aanrijden en wilde op de brug eerst een personenauto en daarna een grote tankwagen passeren. 'i_ Toen hij echter merkte dat er van de ^ndere kant een auto naderde, minder; &e hij vaart en wilde weer in de rij ^chter de tankauto inschuiven. De tegenligger was een lesauto met the vrouw W. A. A--S. uit Maassluis achter het stuur en de instructeur F. Jj. eveneens uit Maassluis naast haar. pe Instructeur zag de manoeuvre van de andere auto en minderde ook vaart. Toch raakten beide auto's elkaar. Daar- bij xnaakte de lesauto een kwart slag paar rechts en reed tegen een lantaarn paal op. De wagen werd zwaar bescha digd en de inzittenden werden gewond. Mevrouw A. klaagde over pijn in de piaagstreek en had ook schaafwonden; jÜ is ter observatie in de Doctor Nolet- étiebting opgenomen. r De instructeur kreeg wonden aan het gelaat, die ter plaatse verbonden zijn. De nil to van de heer K. werd licht en de lantaarnpaal zwaar beschadigd. m De 80-jarige mevrouw J. E. v. W- Z. d. W. uit de Boerhavelaan stak te Schiedam maanadgmiddag omstreeks vijf uur bij het Boerhaveplein de straat «var van achter een stilstaande auto. pe bromfietsrijder W. P. G. uit Rotter dam merkte haar te laat op en reed haar aan. De bejaarde dame werd te len de straat geslingerd en brak de rechterbovenarm en het linkerbeen, zij ip de Doctor,Noletstichting opgeno- jpen. '■'0 De 13-jarige jongen,J..A. P. v. W. Z zijn fiets kwijt, die hij met op slot i-yoor zijn huis aan de Paratelweg te gchiedam had neergezet. SCHIEDAM. Op dinsdag 20 decem ber zal de-Schiedamse Klavar Accor deon Vereniging een Kerstconcert ge ven in het Gebouw voor Christelijk So ciale Belangen te Schiedam. Het con cert zal onder leiding van de dirigent, de heer H. Grceneweg gegeven worden. Het programma vermeldt werken van onder andere J. Haydn, J. S. Bach, G. Bizet, C. Franck en O. di Lasso. VLAARDXNGEN. Op verzoek wordt herinnerd aan de jaarvergadering van de a.r. kiesvereniging „Nederland en Oranje", welke morgenavond (woens dag) wordt gehouden in de Emmaus- kerk aan de Kethelweg. Wethouder, de heer M. H. L. Westrate zal dan een causerie houden over het rassenvraag stuk in Zuid-Afrika, terwijl de heer J. den Boef een uiteenzetting zal geven van de achtergronden van de crisis in de Kongo. Aanvang acht uur. ROZENBURG Woensdag 14 decem ber geeft het West Nederlands Sympho nie Orkest o.l.v. Sam Swaap een con cert in het Verenigingsgebouw „De Schans". Tijdens dit concert dat om 8 uur aanvangt zal als soliste optreden de sopraan Hanna Weyne. Op het pro gramma staan de volgende werken: Concerto grosso in A moll voor 2 vio len. en strijkorkest van Vivaldi; Sym phonie nr. 95 van Jos. Haydn; Ballet muziek en Entre'act uit „Rosamunde" van Fr. Schubert en de ouverture „Die Italienerin in Algerie" van G. Rossini. De sopraan Hanna Weyne zingt twee aria's van de Koningin van de nacht uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart. VLAARDïNGEN Op woensdag 14 december geeft het Vlaardings Politie dubbel mannenkwartet „Pro Musica" on der leiding van de -heer C. Alewijnse twee concerten. Het eerste concert zal plaats vinden in het algemeen ziekenhuis aan de Hof singel en vangt aan om 7.30 uur. Het tweede concert wordt gegeven in het Hervormd Rusthuis aan de Emrna- straat. Aanvang te 20.00 uur. Verder werkt „Pro Musica" mede aan het kerstconcert, dat op 20 decem ber 1960 in het flatgebouw van bejaar den zal worden gegeven. Op 23 december geven de koren van Jo Mulder een kerstconcert in de stads gehoorzaal. Ook hieraan verleent „Pro Musica" medewerking. Ten slotte werkt ,.Pro Musica" ook mee aan de kerstnachtdienst, die be legd is door de Nederlands Hervormde Kerk. Deze zal worden gehouden op zater dag 24 december in de Grote Kerk op de Markt. VLAARDïNGEN. Op de zaterdagen 24 en 31 december zullen de gemeen telijke bureau's voor het publiek geslo ten zijn. Alleen, het bureau voor de bur gerlijke stand zal op beide dagen ge opend zijn. van 10 to t!2 uur. Zaterdagnacht wilden vier mannen tegen de wil van de bedrijfsleider van zaai Muzanda te Vlaardingen binnen. Zij werden echter weer verwijderd, waar bij klappen werden uitgedeeld. Twee per sonen. de 28-jarige J. S. en de 28-jarige W. S. liepen hierbij verwondingen op. Zij moesten in het Algemeen Ziekenhuis worden behandeld. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Twee kinderen, onder wie het-5-jari- ge meisje, G. v. d. H. staken de Schie- damsedijk over ter hoogte van de Hof- laan te Vlaardingen zonder op het ver keer te letten. Het meisje werd aan gereden door een motorrijder en liep een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat op. 0 Op het kruispunt JouberstraatVan Riebeeckstraat te Vlaardingen verleen de een bromfietser geen voorrang aan een van rechts komende brommer. Een der bestuurders, de 16-jarige magazijn bediende J. K. moest met een zware hersenschudding en enige hoofdwonden naar het Algemeen Ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie VLAARDINGEN. Bij heiwerkzaam heden te Vlaardingen is maandagmid dag omstreeks vijf uur de 67-jarige op- operman R. Simons zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Simons be vond zich tussen een stenen muurtje en een opslag van enige betonnen heipalen, toen door nog onbekende oorzaak een der baddings brak. waarop de betonpa- len lagen, een paal gleed op de grond, waardoor het slachtoffer bekneld raak- te. Gehuwd: R. Horn, 23 jr. en J. J. Sprij, 21 jr. Geboren: Johanna P., d. v. J. P. Broe re en W. v. d. Horst. Overleden: B. Vletter, 34 jr.; J. M. van Zalinge, 61 jr.; M. van Herk, 70 jr. Ooi (zeedijk 339, Rotterdam, Telefoon 11.52.55 VLAARDINGEN Oo maandag avond heeft de B.B. afdeling 04 te Vlaardingen een verbindingsoeiening ge houden. Op een tijdstip kwamen vele meldingen tegelijkertijd binnen. De meldingen betroffen branden en ook een enkele bominslag. Deze afdeling heeft getoond, dat -zij ook paraat kan zijn, voor het geval dat de oefening eens werkelijkheid mocht worden. Bij de oefening waren drie blokmel- dingseentralen ingeschakeld, die ieder afzonderlijk hun berichten lanceerden. Reeds om 19.50 uur kwam in de cen trale wijkpost het bericht binnen, dat enkele fabrieken aan de Parallelweg Dertien Amsterdamse etagewonln- gen van de failliet verklaarde bouwt en handelsonderneming N.V. Socrates zijn maandagavond onder grote be langstelling geveild. Ze brachten 178.506 galden op. De totale huurop brengst bedraagt ruim 23.300 gulden per jaar. De veiling geschiedde op verzoek van de directie van de Amsterdam- sche Bank, die de N.V. Socrates op deze huizen hypotheek heeft ge geven. Volgende week komt een aantal percelen in de Amsterdamse binnen stad ln veiling. Zij behoren even eens tot het faillissement van de N.V. Socrates. Twee ervan staan op de monumentenlijst. De curatoren in het faillissement- Socrates hebben besloten dat alle schuldeisers voor het einde van dit jaar hun vorderingen moeten hebben ingediend. De verificatievergadering wordt begin maart van het volgende jaar gehouden. De president-directeur van de N.V. Socrates, de heer N. den Besten, wordt nog steeds op civielrechtelijke gron den ln hé-waring gehouden, omdat hij geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de curatoren tot het ver strekken van bepaalde inlichtingen. Zijn raadsman, mr, H, B. Wiering», zou vandaag de Amsterdamse recht bank verzoeken, de gijzeling op te hef fen. Nagenoeg de volledige administratie van de N.V. Socrates bevindt zich nu in het Amsterdamse Palais van Justi tie. De Justitie heeft deze bescheiden in beslag genomen. een voltreffer hadden gekregen en in een, puinhoop waren veranderd. Tevens berichtte men, dat op enkele plaatsen branden waren ontstaan, waardoor de doorgang in de Prins Hendrikstraat was versperd. Een andere post berichtte, dat een meubelfabriek in de Zomerstraat zwaar was beschadigd en dat een begin van. brand was ontstaan. Tientallen berichten werden verzon den naar de verschillende posten, die steeds contact hielden met de centrale in Obadja. Er werd om assistentie ge vraagd, zelfs werden burgers te hulp geroepen, wanneer de branden zich he vig uitbreidden, hetgeen meermalen voorkwam. In allerijl moesten zelfs enkele ge wondennesten worden ingericht, nadat men vooraf de E.H.I.O.-ers (Eerste Hulp in Oorlogstijd) had ingeschakeld. Na afloop van de eerste verbindings- oefening kon de commandant, de heer H. E. J. van Beek mededelen, dat de oefening zeer zeker als geslaagd kon worden beschouwd. Wel kwamen enkele fouten voor. maar deze werden door de betrokken personen, eigenhandig her steld. West-Duitgland heeft diepe verontrus ting kenbaar gemaakt tegenover Frank rijk, vanwege aanhoudingen door Franse oorlogsbodems van Duitse koopvaarders. De Franse zeemacht heeft in een week tijd vier Duitse koopvaardijschepen ta de Algerijnse wateren aangehouden én opgebracht. De Duitse minister, van Bui tenlandse Zaken, von Brentano,deelde aan de Franse ambassadeur in Bonn mee, dat als deze incidenten niet voor komen worden, een reeds ontstane span-, ning tussen beide landen, zou kunnen toenemen. De aanhoudingen werden door von Brentano een duidelijke schending van de internationale wetten genoemd. Van Brentano zei dit, toen in Duitsland bericht werd ontvangen, dat de Alcyone door de Fransen was opgebracht naar de Franse marinebasis Mers el Kebir, waar een dag tevoren, de Weisse See was ge bracht. De Fransen hadden het vermoeden, dat er lading voor de Algerijnse opstan delingen aan boord van de schepen was. A'U de feestdagep weer naderen doet de Nederlandse Vereniging Xtot Bescherming van Dieren weer een beroep op hen die de maaltijd willen verrijken mei een stukje wild oj gevolgelte. Telken jare bereiken de Vereni ging namelijk klachtendat kleine dieren als b.v. pluimvee en konij nen worden gedood. Er zijn verschillende abattoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten. Het vlees wordt dan ook nog deskundig gekeurd. Men kan zich. ook voor het slachten van dieren tot bonafide poe liers wenden. De dierenbescherming wijst er voorts op dat o.m, het op hangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders en wel in ver band met de zeer vele klachten die haar bereiken door de inspecteurs van de Vereniging, die over het ge hele - land hun standplaats hebben, nauwkeurig zal worden toegezien. 'De politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Dat laatste wil echter niet in de eerste plaats een dreigement zijn. De dierenbescherming rekent im mers op de medewerking van ieder weldenkend mens. Evenwel in geval len waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid of niet te verontschuldi gen ondoordachtzaamheid blijkt, zal zeer zeker worden opgetreden. DE Marinekerstdienst zal dit Jaar worden gehouden op vrijdag 16 december om 3 uur in de Grote- oj\ St. Laurenskerk te Rotterdam, to O. Sep- - schrijft de vlootpredikant <ls. Veening, die met ds. J. meijer tijdens deze bijeenkomst de prediking zal verzorgen. De schrijt. lezing wordt gebracht door militai, ren der zeemacht van hoog tol laag. Aan deze dienst, die in zijn geheel wordt uitgezonden door de N.C.R.V. zal instrumentale medewerking wor den verleend door de Marinierska pel der Koninklijke Marine onder leiding van de Kapitein der Mari niers H. C. van Lijnschoten en in strumentale medewerking door het Chr. Haags knapenkoor onder lei. ding van Marinus Borstlap met be geleiding van het strijkorkest van dc Vrije School te Den Haag en Piet Kraak als organist. De dienst is vrij toegankelijk voor alle belangstellenden, in het bijzon der voor familieleden, verloofden en kennissen van militairen van de zee macht, waar ook ter wereld dienen de. Als ingang van het kerkgebouw zal alleen die aan de zijde van de Meent worden gebruikt. EEN domine, die een hoofdrol ver vult in een lekespelDat zal niet vaak voorkomen. Maar op zon dag 18 december staat de scheiden de evangelisatie predikant ds. ff, Kouivcnhoven uit Delfshaven, die in januari naar de Gereformeerde Kerk in Vlaardingen hoopt te gaan, op het eerste plan in het spel „De andere Regisseur", dat tijdens een speciale dienst in de Gereformeerde kerk aan het Boschpolderplein te Rotterdam-Delf shaven wordt opgevoerd. Aanvang 8 uur. Het spel, dat door de zg. Lekespel. groep zal worden gebracht, staat ón der regie van drs. L. Van Ree ven. Ai sr-rtlEDAM. Geboren: Ronald z v J iSS cn A Noorlander, Albert J. z v Z V Z V Z V t Un Souriken G Bekke.ma. Robin. C Warmerdam en W C Markesteijn, Ruben, v pdcRov« er E den Haan, PteHJ, v J J van Helden en M M van der Poort, tüóhael F v M A J van Mü en C M van Sen - judHh Ti d v W Loch en A Ch Se- fiJvherC Judith A. d v W Loch en A Ch Se. '-Met Antoniuï B, z v A J van Gerven en A M ina, <t v J H Werkman en G O overleden: C H Ilotleman, 86 Jr. MAASSLUIS. Ook de derde zaal- voetbalwedstrijd heeft Excelsior maan dagavond in de veilinghal kunnen win nen, ai was de uitslag niet zo overtui gend. Met 75 werd op Spartaan '20 uit Rotterdam gezegevierd. De series verliepen zeer spannend en in het bij zonder de eerste serie was van goed gehalte. De overige series werden o.i. te hard gespeeld, wat niet de bedoeling is van zaalvoetbal. Uitslagen le serie 43, 2e l5, 3e 1o, 4e 33, 5e 21 en 6e 1—2, totaal uitslag 1214. Op maandag 19 december komt ZWSH uit Rotterdam naar de veilinghal te Maasland, terwijl dinsdag 20 december juniorzaalvoetbal wordt gespeeld tegen B. en C. junioren wan Feijenoord uit Rotterdam. Aanvang beide avonden op 7.30 uur. Het vijfjarig dochtertje van de land bouwer C. van Stien te Anna-Jacoba- polder (gem. St. Phlilpsland) Is in de modder ontstaan door de vele regens, gestikt. Het kind kreeg bij haar spel een omvalend Ijzeren hek, dat tegen een schuur stond op het lichaam en kon niet meer overeind komen, juist op een plaats, waar bij het schoonmaken van bietenwagens veel slik terecht was ge komen. Het werd later dood gevonden. Maandagmorgen was het schip reeds voor de pieren bij Hoek van Hólland aangekomen, maar aangezien deze aan komst enigszins was verlaat en het doodtij daardoor reeds was gepasseerd, oordeelde de loods het raadzamer met het invaren in de nieuwe haven - te wachten tot vanmorgen. Zo is het dan gebéurd, het eerste echte zeeschip schoof langzaam het ha venbekken binnen en meerde af aan Het opperste Gerechtshof van West- Duitsland beeft vrijdag de strengste straffen in de geschiedenis van dit hot opgelegd aan twee spionnen. Twee leden van het personeel van het| Westduitse ministerie van Binnenland-! se Zaken, de'33-jarige klerk Knipp en dé 29-jarige chauffeur Paul, kregen respectievelijk tien en negen jaar ge vangenisstraf omdat zij details over de Duitse Noodwet en over de speciale noodmaatregelen in NAVO-verband, aan de communisten hadden verkocht. De president van het Hof deelde mee dat de twee spionnen minstens 2500 fotokopieën hadden gemaakt van do cumenten van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, en later nog hetzelf de aantal foto's van geheime dossiers, die zij hadden bemachtigd met valse sleutels en die zij in sommige gevallen hadden gestolen uit de tassen van loop jongens. de vingerpier van de Shell in de on middellijke nabijheid van de grote olie opslag-installatie, die deze maatschap pij als eerste in het nog niet voltooide gebied bouwde. Nag voor 1960 ten einde is, :s het eerste schip de haven dus binnengeva ren, maar het was een schip dat nog niet die afmetingen heeft, waarvoor Europoort eigenlijk is gebouwd. Schepen van grote afmeting zullen ■eerst in het volgend jaar de haven kun nen binnenkomen. Vandaar waarschijn lijk ook, dat aan de komst van dit eer ste schip geen officieel karakter werd gegeven. Niettemin, Europoort is in gebruik. De lading uit de Fernström, die uit de Perzische Golf afkomstig is,, zal worden overgebracht in de grote opslagtanks van de Shell en met deze ruwe olie zal de gehele nieuwe installatie nu wor den beproefd. De dag vertraging ontstaan door dat de „A. K. Fernström" alleen bij daglicht en hoog water naar de Euro poorthaven mo/it wqrden gemanoeu vreerd heeft aan déze voor Rotter dam toch reeds zo markante gebeur tenis merkwaardigerwijze een extra feestelijk karakter gegeven: Dé tanker werd namelijk het 23.000ste schip, dat dit jaar de haven van de Maasstad binnenliep. UTRECHT Geslaagd voor not ex deel 2: A Janien (Utrecht),' G B-uters ("Vlaar dingen). Kand ex F ranse taal- en letter kunde: K J J A Gaspar (Helmond). Doet ex geneeskunde: mevr Bouma-Times (Eindhoven), mej E van Dongen (Rijs- oord), F van Harskamp /Rotterdam), J F F Lekkerkerker /Groningen), J T May (Sneek), S G Seholze (Utrecht), F J Chr Visser (Rotterdam), HP C de Wilde l Utrecht). Doet ex farmacie: R B Her mans (Utrecht). AMSTERDAM. G.U. Geslaagd voor doet ex geschiedenis: J A de Wolf I De ven ter) Voor doet ex aardrijkskunde: C Ma yer en H C Meyer [Amsterdam. Voor kand ex wis- en natuurkunde: IV J Kaper (Am sterdam). Voor doet ex psychologie: J D Mandel (Amsterdam) en voor not ex M J C J Russchen (Wassenaar). GRONINGEN Geslaagd voor kand ex sociale aardrijkskunde: C H G de Raad (Dalfsen), voor artsex le ged: T van Blom- mestein (Maastricht). Bevorderd tot arts: C JRusschen (Wassenaar). ROTTERDAM Aan de stichting kli nisch hoger onderwijs In Rotterdam, ge slaagd voor semi-artsex: E Brookman (Voorburg) J H van Epen (Rotterdam) en J Rechsteiner (Sltedrecht). Voor artsex: mej M C B Loonen (Amsterdam), en de heren J F R Harnas (Den Haag) ,J C C Stut (Haarlem) en R A van de Weg (Den Haag). - NIJMEGEN Geslaagd vooc het kand ex Ned: A W P Bogaard (Haarlem). AMSTERDAM. V.U. Geslaagd voor kand ex economie: T G C v d Vlugt, Hoofddorp. Voor doet ex: N J Souma, Amsterdam. Voor semi-artsex: Sj Bakkef, Haren tGr) en G J Brouwer, Zutphen. Voor notariaat deel 3: J W L Beyer, Amater- dam. Ann de Vrije Universiteit promoveerde vrijCRg tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer N. Spronk, op een proef schrift getiteld„Thyroid gland fractions of cockerels and radio-iodine metabo lism". Promotor was prof. dr. J. Lever. Dr. Spronk, die als wetenschappelijk ambtenaar verbonden is aan het Zoölo gisch Laboratorium van de V.U. be schrijft in zijn dissertatie het navolgen de: Door gebruik te maken van radioactief jodium en door speciale fracUonérings- en chromatografie-technieken toe te pas sen werd een onderzoek uitgevoerd, om trent de plaats van de hormoonsynthese in de schildklieren van jonge hanen. Hier bij bleek, dat de epitheelcellen zelf in staat waren de gehele hormoon-vorming te bewerkstelligen. Deze waarneming toont aan dat de In het tegenwoordige onderzoek dominerende opvatting, name lijk dat de gehele hormoonaanmaak ln de lumina van de schildklierfoUikels ge schiedt, eenzijdig is. (Van onze correspondent) In de loop van 1961 zal als alles mee loopt het aantal arbeidsplaatsen in de gemeente Rvcphen (N.-Br.) met hon derd zijn uitgebreid door de vestiging van de Rotterdamse meubelfabriek P. van der Meer. Dezer dagen is men begonnen met de bouw van een pro- duktiehal van duizend vierkante meter. Op den duur wil mén komen tot een complex van hallen van vijfduizend vier- kante meter bedrijfsruimte. Door deze vestiging buiten de Rand stad hoopt het bedrijf dat in Rotterdam moeilijkheden ondervindt met de perso- neehverving, breder armslag te krijgen. De gemeente Rucpben heeft grote mede werking verleend. Er heerst thans wel geen werkloosheid i-n de gemeente, maair dat is een gevolg van de pendel. In maart hoopt men met de produk- tie te beginnen op het industrieterrein tuaaen Rucphen en Sprundei. .95 Excelsior 1 moet zaterdag naar Heer- jansdam, om tegen de club van die naam te spelen. In de thuiswedstrijd wisten de Dijkpolderbewoners een 2—0 overwinning te behalen, zodat ook nu gerekend mag worden op een overwin ning. Het verdere programma luidt: Excel sior 2—Omas 2, 2,30 uur, PPSC 5Ex celsior 6, Zwaluwen 9—-Excelsior 7. De commissarissen en de directeur van de RTM, de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, hebben de aandeelhou ders geadviseerd in ie gaan op het aanbod van de gemeente Rotterdam. Deze gemeente beeft, zoals bekend en medegedeeld, aandeelhouders in de ge legenheid gesteld hun aandelen tegen 500 procent over te dragen. Hoewel commissarissen en de direc teur van de RTM er de voorkeur aan zouden hebben gegeven de zelfstandig heid van de RTM te behouden, hebben zij, mede met het oog op de huidige intrinsieke- cn rentabiliteitswaarde van de aandelen, het advies gegeven op het Rotterdamse aanbod in te gaan. Het standpunt van commissarissen en directie der RTM blijkt uit het een be richt aan aandeelhouders, welk bericht hedenmiddag gepubliceerd werd. Medegedeeld wordt in het bericht, wat mr. G. E. van "Walsum. de burgemees ter van Rotterdam, aan de gemeente raad heeft medegedeeld. „Het ligt aldus mr. Van Walsum in de bedoeling", al dus gaat het bericht verder. ,.dat voor alsnog de RTM blijft voortbestaan en dat het bedrijf normaal wordt voortge zet. Er is voor het personeel van de RTM noch voor de obligatiehouders en andere crediteuren enige reden tot be zorgdheid, omdat de aandelen worden overgenomen met de bedoeling, dat de verplichtingen van de RTM volledig worden nagekomen. Evenmin is er reden tot ongerustheid voor degenen, die op dc diensten van de RTM zijn aangewezen, omdat het zeker niet het voornemen is het publiek in een on gunstige positie te brengen". In het bericht wordt inzicht gegeven in de huidige gang,van zaken. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zou. met het oog op de verplichtingen uit de renteloze voorschotten, een divi dend van 6 procent over 1960 in het vooruitzicht gesteld kurmen worden. De resultaten van dit jaar blijven weinig achter bij die van vorig jaar. Van januari tot en met september 1960 waren de bruto ontvangsten 4.803,090 tegen 4.505.299 in dezelfde periode van 1959. Het exploitatieoverschot was in de Wat bedoelen wij met de uitdrukktai „christelljk-soclaal" en wat moeten wi daarmee in de huidige welvaartstaat? Over deze dubbele vraag sprak voor de A.R, Kiesvereniging „Nederland en Oranje 13" (Strevels- en Vaanwijk) bijeen in jeugdhuis 't Slag, de heer C. A. Bakker, secretaris van het CNT.V. Primair leeft de christen in afhanke lijkheid van zijn God, wordt zijn leven verticaal bepaald. Maar ook in het ho rizontale vlak, t.a.v. zijn medemens in het arbeidsproces, heeft hij een roeping tot dienen. De vervulling van Gods wet wordt immers in een dubbel-gebod sa mengevat. Hierin ligt de grond voor elke christelijke organisatie. Doel van waarlijk chnstelijk-sociale politiek is intussen niet, te streven naar een zo hoog mogelijke levensstandaard in een volmaakte maatschappij. Wat de sterke invloed van de Overheid op het bedrijfs leven betreft, met name in haar bedrijfs- politiek, verheugt spr. zich dat de tijd van het vrije spel der krachten voor goed voorbij is, al dient hat een andere kant uit te gaan dan in de jaren '45 '59, ook in de prijsvorming. De eigen verantwoordelijkheid der maatschappe lijke organen moet meer tot gelding ko men. De gedifferentieerde loonvorming wijst reeds in die richting. Vandaag kan men het echter nog niet eens wor den over de juiste verhoudingen in de ze, wat de grenzen der Overheidsbe moeiing betreft, en spr. vindt dat een gevaarlijke situatie, die wel eens tot gevolg kan hebben dat de gunstige resul taten der laatste 16 maanden wegval len. Teleurstellend was in het woningbe- leid dat de minister van Volkshuisves ting direct het aantal te bouwen wonin- en verminderde. De particuliere bouw :an, ondanks alle verdiensten, niet in eerste negen maanden van 1960 862.00C voldoende volkswoningen voorzien. Ui- tegen 897.000 in januari tot tn met temiate wenselijk ware dat de z.g. A- scptcmber 1959. 'woningen ook in deze sektor zouden worden gebouwd: De bouw der volks woningen dient te geschieden als wo ningwet-woningen. Zijn we, wat de sociale verzekering betreft, thans aan het afronden?. Was de weduwen- en wezenwet een sluit stuk? Volgens spr. is nog lang het einde niet bereikt. We moeten thans gaan harmoniseren, ook gelet op de moge lijkheid dat door vrij verkeer tussen de Europese staten werknemers van elders hier kunnen komen werken. Er zijn internationale overeenkomsten nodig. Dit vrije verkeer mag de verkregen rechten niet schaden. Intussen spreke men niet te luid van welvaartstaat. Van -de beroepsbevolking heeft 3% miljoen een inkomen van 5000, waar alles af moet. Ondanks dankbaarheid over het bereikte blijve men voorzichtig. Ds. V. Lok uit IJmulden heeft zon dag zijn intrede gedaan als predikant van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) te Berke] en Rodenrijs. In de ochtenddienst werd de predikant door ds. F. J. Vink uit Amersfoort bevestigd. De tekst bij het intreden had ds. Lok gekozen uit 2 Timotheus 2: 9b: „maar het Woord Gods is niet gebonden". Na de dienst voerden verschillende sprekers het woord. De heer S. Vermeer, die 'namens de kerkeraad en de gemeente sprak, merk te op dat de beroeping van ds. Lok met grote eenparigheid is geschied. Verder bracht spreker dank aan de consulent ds. Faber. Nrmens de, classis Rotter dam heette ds. G. Spijker zijn collega welkom. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester L. M. J. Hendrix, de wet houder Krijgsman en Van Rijn en ge meentesecretaris Vink. In het raam van de contact-confe renties, welke het centraal comité vaa a.r.-kiesverenigingen in de loop van de laatste jaren heeft georganiseerd, wordt woensdag 4 januari 1961 in Es planade te Utrecht een conferentie gehouden met de anti-revolutionaire richting toegedane personen uit de wereld van het christelijk middelbaar- voorbereidend hoger- en kweekschool- onderwijs, alsmede enkele andere on derwijssectoren. De conferentie begint 's morgens om halfelf en zal worden geopend door de voorzitter van het centraal comité, dr. W. P. Berghuis uit Kampen. Ter inleiding van de discussies zal mr. J. J, Hangelbroek, secretaris van Unie en Schoolraad, een korte inleiding hou den over: versterking van het chris telijk politiek besef. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft namens die tak van volksverte genwoordiging een felicitatie-telegram gezonden aan de heer C. Smeenk uit Arnhem, die van 1918 tot 1948 lid der Tweede Kamer was, ter gelegenheid van zijn' tachtigste verjaardag; die hij zoals wij uitvoerig berichtten zaterdag heeft gevierd. Wegens het veroorzaken van ee» verkeersongeluk met dodelijke afloop Is dé 52-jarige schilder-aannemer J- H. S. nit Rotterdam vanmorgen door: de rechtbank veroordeeld tot zes maan- den. hechtenis, alsmede twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. In de avond van.31 mei ging hij op Rijksweg 13 bij een wegverstelling, ondanks een inhaalverbod en een snel heidsbeperking, een auto passeren, met een vaart van over de 100 km. Hij botste bp een voor hem rijdende peu sonènauto, die enige malen ovér de kop sloeg. Een van de inzittenden, "de 56-jarige vertegenwoordiger J. Kemna, kwam om het leven. Twee anderen werden gewond. 8 Er was twee maanden hechtenis tegen hem geëist, alsmede- twee jaar ontzegging van d erijbevoegdheid:-1. De rechtbank te Rotterdam heef' vanochtend de* 55-jarige huisvrouw Joh. van B, uit Rotterdam" veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden, met aftrek. Zij had haar 61-jarige echtgenoot r. W., door wie zij 36 jaar (hun gehele huwelijk lang) getreiterd en geslagen was, doodgestoken met een aardeppel" mesje. Dit was in de nacht van 30 op 31 mei gebeurd tijdens een ruzie om dat haar man weer teveel gedronken had. Er was een jaar en zes maanden ge vangenisstraf tegen haar geëist. Hotterdamse terniijnntarkt ruwe lijnolie In transito. Medegedeeld door de N.V. commis siehandel v/ Julius van -Roosendaal. S)°t- januarl 90.00 mei ffV. maart 90.20 juli Gisteren geen contracten. Vandaag voorlopig geen contracten.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2