Geslaagde informatie Directeur-generaal PTT: géén Informateur Fortman heelt breuk Gaat kabinet iets verder dan raotie- Andriessen vroeg? F l l 111 De Bflt: MINDER ZACHT Drie slachtoffers gevonden Vijf weken lang Jratis" wonen treffen scholier dodelijk Vandaag dag van het verzet PARLEMENT BUEEN Ds. j. Enter te Rotterdam overleden u Het weer in Europa H Auto-ongeluk: een non gedood, drie ernstig gewond Kerstboombranden leiden tot rumoer in Den Haag KONINGIN NU MET VAKANTIE FAKKEL IN STAART VERVANGING VAN AMERIKA Meevaller voor 31 huurders Dag van verzet Waalse eisen pKVSDAG 3 JANUARI 1961 J Directeur: H L)E RUIG TWINTIGSTE JAARGANG N®. 4797 HooMrertacteur Dr J A H J BHl'INï* Si.OT PERSONEELSSmiAT IE WERD SLECHTER (Van onze parlementaire redacteur) ORGENMIDDAG om één uur zal de Tweede Kamer bijeen komen om een verklaring aan te boren van bet kabinet- De Quay dat na een snelle oplossing van de kabinetscrisis in ongewijzigde samenstelling zal aanblijven. Prof. De Gaay Fortman, die er in geslaagd is de vertrouwens breuk tussen de protestantse fracties eri het kabinet te helen, bracht nog gisteravond, vergezeld van de minister-president, zyn eind verslag uit aan H. M. de Koningin** Daarna volgde de mededeling dat de ontslagaanvrage was ingetrokken en dat het kabinet bereid was zyn werkzaamheden voort te zetten. Na de regeringsverklaring zullen de Tweede-Kamerfracties zich morgenmiddag kunnen beraden. Dr. Kortenhorst zal voorstellen het debat over de regeringsverklaring op een nader te bepalen tijd stip te houden. Het is niet te verwachten, dat de socialisten zich zonder meer bij de oplossing van het conflict neerleggen. Zij zullen door een of meerdere moties nog wel trachten, nieuwe bressen in de her stelde regeringscoalitie te schieten, maar aangenomen mag worden, dat met name de protestantse fracties bij het bepalen van hun standpunt met mogelijke manoeuvres van socialistische zijde reke ning hebben gehouden. Op verzoek van de informateur had prof. De Quay gistermiddag een onderhoud met de a.r. fractie leider'' uit' de Tweede" 'Kamer dr. Bruins Slot Dit onderhoud vond plaats in het kabinet van de minister-president. Het kabinet, dat tegen halfne- gen gisteravond voorwaardelijk was bijeengeroepen, behoefde ten gevolge van de loop der bespre kingen niet meer samen te komen. (Zie verder pag. 3, 4e kolom) Grote verslagenheid heerst in Biak (Nieuw-Guinea), nadat een van de vier Dakota's die sinds kort bij de Marine Luchtvaart Dienst in gebruik zijn, tijdens een nachtvlucht in zee gestort is. Aangenomen moet worden dat al le vijf inzittenden van het toestel zyn omgekomen. De stoffelijke restenvan drie hunner zijn reeds geborgen. Het zoeken naar twee vermisten is gisteren in de loop van de dag gestaakt. De Dakota voerde in de omgé ving van het marinevliegkamp Biak een nachtvlucht uit. Giste ren om ongeveer kwart over acht in de avond (plaatselijke tijd) kwam de machine in zee terecht. DE Belgische regering heeft zich, vandaag gereed ge- maa|g voor de grote kracht- metiv.r met de socialistische stakesS, dié tot nationale massa-demonstraties hadden op geroepen met het vooropgezette doel de regering-Eyskens ten val te brengen. Het parlement zou vanmiddag bijeenkomen na een kerstreces van twee weken om het debat over de z.g. eèn- hëidswet te hervatten: Deze wet Heeft aanleiding gegeven tot de huidige stakingsacties. Troepen, bereden rijkswachters en infanterie van de gendarmerie in volledig gevechtstenue zijn geconcentreerd in het Pare de Bruxelles, gereed om een opmars naar het parlementsgebouw te verhinderen. '^Bottcrdami ^Gravenhage: Dordrecht) gcMedaro: Witts» de Withstraat 23. Telef. 113700 (8 LI, IW.bus 1112. Postgiro No 424519. Klachtendlenst abonnementen 18.3019130 our Zaterdag» 1718 uur Telefoon 115700. Huygetwplein l. Telefoon 183467 (3 lijnen). Postbus 1091. Postgiro No. 4248B7. Klachtendlenst 18,3019.30. Telefoon 362569, Spulweg 133. Telel. 4670. Ale I das treat 23 Telef. 65451 Abonnementsprijs 81 cent per weck. 12.65 per maar 7.90 per kwartaal, fcosa® nummer» 13 cent. Verschijnt ongelijk*. Turuju* - (Geldig tot woensdagavond) BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan. buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk matige wind tussen zuid en zuidwest, later krachtige en aan de kust mogelijk harde, naar noordwest ruimende wind. Kouder. Morgen; zon op: 8.48 Maan op; 19.38 onder: 16.42 onder: 9.54 t* (Van onze parlementaire redacteur) DE kabinetscrisis behoort tot het verleden. In het kamerdebat, dat morgen ge houden wordt, zal wel blijken, waar de brug ligt, die prof. De Gaay Fort- man tussen het kabinet en de protes- iantse fracties heeft geslagen. Wü kunnen daarover nu geen oor deel uitspreken. Daarvoor hebben wij de tekst van de regeringsverklaring nodig. Maar het feit, dat de crisis is op gelost,, is om redenen van 's lands belang verheugend. Was de informa teur niet geslaagd in zijn opdracht, een uitzichtloze crisis zou ons te (vachten hebben gestaan. Wij zullen ons zelf niet wijsmaken, dat het oplossen van de crisis het einde betekent van alle problemen. Maar nu dank zij de Informateur de politieke geschillen uit de weg zijn geruimd, moet dat ook mogelijk zijn met de meningsverschillen, welke er nog zijn uit te praten. Die meningsverschillen zijn vooral tot uiting gekomen in de A.R.-Partij. Zij zullen er ook wel in de Christ. Sist. Unie zijn. De reacties waren niet altijd even stijlvol. Dat was triest. Maar uit de reacties is ook geble ken, dat bij duizenden in den lande de christelijke politiek en de christe lijke politieke partij levende zaken zijn. Dat is verheugend. Zolang de christelijke politiek een aak is, die de harten sneller doet jdoppen en zolang men bereid is met eikaar op basis van de gemeenschap pelijke levensovertuiging rond de ta fel te gaan zitten en alle geschillen uit te praten, zolang dienen de rijen gesloten te blijven en zolang ook moet er eensgezindheid zijn. Prof. De Gaay Fortman verdient voor zijn werk de dank van het ge hele land. Hij verdient In het bijzon der de dank van de A.R.-Partij. OPGELOST: M (Van een onzer verslaggevers) „Het zou onverstandig ziin op grond tan de hoge winsten van enkele jaren tot grote tariefsverlagingen voor de rn-diensien te besluiten", zo heeft de directeur-generaal van de 1 li, prof. Ir. G. H. Bast. in zijn nieuwjaars rede meegedeeld. Als redenen gaf hy op: grote investeringsbehoefte en net naderbij komen van mogelijke verkor ting van de arbeidstijd, dat veel be drijfsonderdelen voor aanzienlijk ho- tere lasten zal zetten. Invoering van de vijfdaagse werk week zal bij de PTT de personeels- moeihjkheden nog vergroten. Bij invoering hiervan zal per uur dan ook een hogere prestatie moeten worden geleverd. Hoewel aan de personeelsbezetting, die vorig jaar reeds onvoldoende was. weinig is veranderd, is er wel sprake van potentiële achteruitgang, zo vertelde prof. Bast, doordat waardevolle, ge routineerde krachten het bedrijf verlaten hebben en vervangen moes ten worden door jeugdig personeel. Door het - personeelsgebrek stonden de diensten In de grote steden voor bijna onoplosbare opgaven, waar door het dienstbetoon hier en daar schade leed. Dé directeur-generaal opperde het denkbeeld van de zgn. stille postkan toren, .waar het publiek zich met be hulp van allerlei automaten groten deels zelf kan bedienen. Er zal een proef met verbeterde automaten wor den genomen. De personeelssituatie bij het Cen trale Girokantoor in Den Haag is in 1360 geleidelijk slechter geworden. Er moesten bijzondere maatregelen wor den genomen om het giroverkeer op te vangen. En dat terwijl het aantal boekingen met acht procent toenam. Er werd 160 miljard gulden omgezet. Met de draadomroep ging het niet re best. Het enige lichtpuntje was dat in november voor het eerst weer het aantal draadomroepaansluitingen iets Prof. De Quay: blijven zitten Op het ministerie van Algemene Zaken kwam het kabinet gistermid dag bijeen voor een bespreking. In de tuin van het ministerie werden de nieuwjaarswensen gewisseld. Op de foto ziet u, hoe prof. De Qnay minister Toxopeus de hand drukt. De bewindslieden Korthals (niterst rechts) en "Visser staan erbij te kij ken. Iedereen glimlacht; 1961 schijnt veel goeds te beloven. Het is bekend, dat de regering geen concessies wilde doen in de zïn van de motie-Van Eibergen. WO hebben reeds medegedeeld, dat zij wel bereid is het aantal gesubsidieerde woningen met 2500 te verhogen, waarvan de helft in de woningwetsector en de helft in de premiesector. Daarnaast zal zO de Kamer toeseggen, dat het aan tal extra-gesubsidieerde woningen (te gemoetkoming in de exploitatie met ƒ2*— per week extra) met 2500 tot 10.000 zal worden verhoogd. Ook wil de regering in mei a.s. met de Kamer overleg plegen over het nog verder verhogen van het aantal gesubsidieer de woningen met 2500. Deze zaken werden alle in de in tussen door het aannemen van de motie-Van Eibergea verdwenen mo- tie-Andriessen gevjaagd. Maar in de regeringsverklaring zou de minister raad nog iets verder willen gaan; hij zon ook een passage willen wij den aan het „gelijktijdig afremmen van alle sectoren van de bouw, wan neer in de loop van 1961 mocht blijken, dat er op de bouwmarkt een overspanning dreigt". Dit punt was het voornaamste be zwaar van de a.rl-fractie tegen het oor spronkelijke beleid. Omdat in de mo tivering van minister Van Aartsen van de wil der regering, bij dreigenoe overspanning overal gelijkelijk af te remmen, niets was gebleken, meenden de ax.-Kamerled en, dat de woning bouw in de goedkope sector niet de nodige prioriteit van de regering kreeg. Door de toezeggingen van de regering duidelijk geworden in het overleg achter de schermen werd het de a.r.-fractie mogelijk een stap terug te doen. Natuurlijk heeft gistermiddag in de fractievergadering ook het motief een rol gespeeld, dat het landsbelang met een slepende crisis niet gediend zou zijn geweest. En een slepende crisis stond ieder voor ogen wanneer de poging van de Informateur zon mislukken. Nu heeft de ax.-fractie in 's lands belang genoegen genomen met het mindere, omdat het meerdere dat in de motie- Van Eibergen werd gevraagd, voors hands althans niet te krijgen is. De regering is namelijk niet bereid Prof. De tempo Gaay Fortman: record- katten We» Wind- Max. temp. richting iristeren en snelheid en neerslag mtr p. aec af gel. 24 u. tte.5i.nki sneeuw Stockholm sneeuw j^10 regen Kppeuh. geh. bew. Aberdeen hagelbui .Londen 1. bew. Amsterdam regen Brussel Luxemburg 2ZD ZO no ozo n 5°rdeaux Grenoble Nice Berlin frankfort München Zlirich Genève Locarno Wenen Jpnsbruck folgrado Athene Rome Ajaccio Jïadrid Majorca Lissabon regen regen regen regen regen regen regen, regen geh b.ew, geh. bew. regen sneeuw geh.bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. h. bew. geh. bew. motregen geh. bew. regen 2 4 5 14 1 2 w 8 wzw 5 ZW 13 WZW 8 w 5 zzw 10 nnw 6 ZZO 6 zzw 7 T.7.0 4 o 1 WZW 10 windstil zo 11 ozo 11 o 1 windstil zzo 3 o 3 zw 12 •wzw 10 WZW 12 1 1 4 4 6 7 6 7 3 11 11 4 12 2 4 2 3 3 1 1 3 9 18 5 14 15 14 1 2 0.4 0.3 1 2 8 5 12 12 23 3 1 1 6 O 0 6 0.1 0 0 0 0 1 1 TJ ET depressie gebieddat gisteren ten zuiden van IJsland lag, verplaatste zich in zuidoostelijke richting, zodat het zwaartepunt vanmorgen boven de Britse eilanden was aangekomen. Dit ging in ons land met aanzienlijke luchtdrukdalingen gepaard.- Aan de voorzijde van het depressiesgsteem stroomde een hoeveelheid zachte lucht het vasteland van EiLropa binnen. In het zuiden van ons land steeg de temperatuur in de afgelopen nacht tot 9 graden boven nul. Het overtrekken van de zachte lucht gaf aanleiding tot flinke regen. Vanmorgen drong achter een koufront koudere en drogere lucht ons land binnen, waarin opklaringen afgewisseld worden door enkele buien. Verwacht wordt dat de depressie ver der in oostelijke richting zal trekken, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de toitid naar west of noordwest ruimt en in kracht toeneemt. De temperatuur wordt weer lager en op de meeste plaatsen zullen enkele buien vallen. zee: 5 Van lultenant-ter-zee tweede klasse (o.c.) B. Smits, gehuwd, 29 jaar, afkomstig uit Biak, en van korporaal- vlieg tuigmaker-k onstabel M. H. van de Wiel, gehuwd en 28 jaar, uit Kat wijk afkomstig en van sergeant-vlieg tuigmaker G. H. Bontius (32 jaar, af komstig uit Rünsburg, gehuwd, drie kinderen) is het stoffelijk overschot ge vonden. De andere inzittenden waren: sergeant-vlieger R. Mulder, 30 jaar, uit Biak, die gehuwd was en twee kin deren had, en korporaal-vliegtuig- maker-vliegtuigmonteur G. F. G. Im mers, 31 jaar, uit Katwijk, die even eens gehuwd was en twee kinderen nalaat. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan een paraehutefakkel die voor een oefening werd afgeworpen en in de staart van het vliegtuig verward moet zijn geraakt. Daardoor is waarschijnlijk de besturing onklaar geraakt. Onder leiding van de commandant van het marine-vliegkamp te Biak werd onmiddellijk met het reddings werk begonnen. De commandant van de strijdkrachten in Nederlands Nieuw- Guinea is per vliegtuig uit Hollandia naar Biak vertrokken. In Biak hingen vandaag vele vlaggen halfstok. De vier Dakota's, waarvan er nu één ii neergestort, zijn door de marine aangeschaft ter vervanging van de Martin-Mariner-toestellen. Dat is vooral gebeurd, omdat met deze ma chines ernstige ongelukken waren gebeurd. De Dakota's zijn in de zomer van 1960 'door de Koninklijke: Marine ge kocht van de V.S. ten behoeve van de M.Li.D. De vliegtuigen bevonden zich toen al jaren in ons land, want ze wa ren in gebruik bij de transportafde ling van de Koninklijke Luchtmacht, die ze in bruikleen had van de V.S. De luchtmacht heeft vier toestellen van haar vloot van Dakota's aan de Amerikanen teruggegeven én deze. hebben ze daarna aan de marine ver kocht. (Van onze correspondent) ET bestuur van de woningbouw vereniging „St.-Urbanus" te Bel- feld heeft aan 31 huurders meege deeld dat zij tot en met 6 februari .geen huur bejioeven. te betalen. Na dle dSthtrf zunéh'Zif1',35. jper"wéëï minder huur moeten- betalen das zij tot nog toe gewoon waren te dóen. Oorzaak hiervan is het feit dat eêrst thans het juiste bedrag van de stich- tingskosten is vastgesteld. Het bleek dat de bewoners van 31 nieuwe wo ningen aan de Dwarsstraat en de Bergstraat in Belfeld gedurende 38 weken 1,35 te veel aan huur hadden betaald. Administratief vond men het eenvoudiger om de huurder een tijdlang „gratis" te laten wonen dan een andere verrekening toe te passen. Voor de 31 gezinnen betekentdeze gang van zaken een meevaller van 38 x 1,35 f 51,30. De woningbouw vereniging derft in totaal 1590,30 aan inkomsten. Van onze correspondent Vier nonnenvan de orde van het Goddelijk Hart uit het Klooster in Kol- leberg (L.) werden ernstig gewond, toen de auto waarin zij zaten, op de rijksstraatweg onder MSnchen-Glad- bach door het springen van een-band begon te slingeren en tegen een boom terechtkwam. Een van de zusters over leed op weg naar het ziekenhuis. V» (Van een onzer verslaggevers) Na enige sabelhouwen van de politie gekregen te hebben is gisteravond in Den Haag overleden de zestienjarige scholier W. H. Scholte. De gehele avond had de jonogen, naar de politie verklaarde, onrust gebracht tijdens en na de officiële kerstboomverbrandin gen. Onderzocht wordt nu of de hou wen van ,de politiesabel de jon gen had twee sabelwonden op de rug onmiddellijk de dood ten ge volge hebben gehad. Het was de hele dag rumoerig In Den Haag geweest. Op tal van plaat sen laaiden de kerstboom- en auto bandbrandjes op, .waardoor politie en brandweer de handen vol hadden. In het Bloemnkwartier was de „of ficiële" kerstboombrand op het Stok roosplein. D eoptocht in deze buurt was tussen halfacht en acht uur reeds gestoord door jongens, die met op gerolde en brandende kranten pro beerden de meegenomen kerstbomen in brand te steken. Achter het publiek werd na acht uur een tweede vuur aangestoken en over de hoofden van de kijkers wierpen de jongens de bran, dende kerstbomen. Enige politiemannen trokken hun gummistok, maar konden de rust slechts gedeedteljjk herstellen, Want jongens bleven sttenen gooien', jouwen en schelden. Nadat het" „officiële" vuur uit was, trokken de agenten zich te rug op het politiebureau aan de Ar- chimedesstraat. De jongens gingen ecehter door: Zij pleegden vernielingen. Omstreeks" ne gen uur rukten veertien agenten uit, in de Rozenstraat en omgeving voerden zij charges uit. Op de Segbroeklaan bieef de scho lier bij een achtervolging gewond lig gen. Hij had op de rug twee sabelhou wen en werd onmiddellijk naar het nabij gelegen nieuwe Rode Kruis ziekenhuis gebracht. Daar bleek hij te zijn overleden. Vijfentwintig personen hebben van morgen het leven verloren door het neerstorten van een DC-3-passagiers- toestej van de luchtvaartmaatschappij Finnair, aldus een mededeling van de Finse politie. Het stortte neer in een bosrijk gebied acht kilometer ten noorden van Vaasa aan de Finse westkust. Het toestel was op weg van het vliegveld Konby aan de Botnische Golf naar Vaasa. Er be vonden zich 22 passagiers aan boord en een bemanning van drie koppen. BELGIË voor de Alle regeringsgebouwen, hel cen trale postkantoor en de voornaamste spoorwegstations worden door troepen en mariniers bewaakt. Nabij het park waarin een radio-hoofdkwartier is gevestigd -. zijn ook de mobiele waterkanonnen opgesteld. Om de regering bij de terugkeer van 'het parlement een" „grote slag toe te brengen", riepen de stakingsleiders tienduizenden arbeiders op, om van daag tegen de regering te demonstre ren. Zij beschreven de dag van van daag als „een dag van verzet en rouw". De grootste demonstraties zullen in Brussel gehouden worden. Zij zouden beginnen bij. het Maison du Peuple, het socialistische hoofdkwartier en .van daar leiden door het centrum van de stad naar het Place Rogier, tegenover het Noorderstation. Gelijksoortige demonstraties zullen in de meeste grote steden van België worden gehouden. Er zijn aanwijzingen dat de offi ciële stakingsleiders botsingen met de politie willen vermijden. De commu nisten en andere extreem linkse ele menten willen optrekken naar het par lement. Overal in België verscheen hun leuze „Op naar het parlement op 3 januari". Nadat zij zich verzameld hadden voor het gebouw van de socialistische partij, trok een eerste betoging van 10.000 socialisten de stad in. „Eyskens aan de galg." schreeuwden de stakers. De fluitjes die zij gebruikten en de spandoeken schenen hun enige wapens te zijn. Inmiddels hebben de afgevaardig den van de Waalse afdelingen van de Belgische socialistische party zich gis teren op een bijeenkomst te Namen solidair verklaard met alle stakers, zowel Waien als Vlamingen, die voor hun rechten strijden. De afgevaardig den waren bijeengekomen op verzoek van het Waalse comité van actie. De afgevaardigden besloten tot op richting van eest permanente conuhïs- sie.die belast is met het coördineren, van dé'actie van de Waalse afdelingen van de BSP. Volgens de afgevaardig den zal herziening van de politieke structuur van hel land een harmo nieuze ontwikkeling van. alle gebie den toelaten. Zjj spraken als hun oordeel uit dat de stakingsbeweging in het Waalse deel van het landeen grotere of.-mng heeft aangenomen dan in Vlaamse ge westen als gevolg van de toenemende verslechtering van het Waalse eco nomische potentieel door het ontbre ken van een -centrale macht die han delt in het kader van een België dat een eenheid vormt. De afgevaardigden zyn er van over tuigd, aldus de door hen aangenomen resolutie, dat economische vooruitgang en welvaart voor het Waalse deel van België hét probleem stelt van de poli tieke instellingen van het IgRd. Het coördinatiecomité van d.e Waalse afdelingen van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft gisteren, eveneens te Namen, zijn instemming betuigd met de vorming van deze permanente com missie. (Van onze Rotterdamse redactie) Te Rotterdam is op 81-jarige leeftijd overleden ds. J. Enter, de nestor van de vrije evangelische predikanten. Ds. Enter, die op „singuliere gaven", zon der lenige studie, predikant is gewor den, stond bij de bond van vrije evan gelische gemeenten in zeer-hóóg aan zien. Als zakenman hij was mede-eige naar van een groot kledingmagazijn te Stadskanaal werd hij in het begin van deze eeuw gegrepen door een jeugdevangelisatiebeweging van het Ned. Jongelings Verbond. Jarenlang is hij daarvan hoofdbestuurslid geweest. In het Zeeuwse plaatsje Nieuwvliet werd hij in 1926 beroepen en hij kreeg van de bond toestemming- dit beroep aan te nemen. In 1931 werd ds. Enter te Rotterdam beroeperr en fty bleef hier tot zijn emeritaat in 1957. Sinds 1947 was hy eveneens zen- dingspredikant voor de binnenlandse zending van de vrije evangelische ge meenten. Hij belegde-samenkomsten en bezocht de leden in de verstrooiing. Ds. Enter, die ridder in de Orde van Oranje-Nassau was, was lid van het moderamen en in 1936 voorzitter van het moderamen van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. De begrafenis vindt vanmiddag plaats op de algemene begraafplaats te Croos- wijk. Nu de kabinetscrisis is opge lost is H.M. de Koningin van morgen van de vliegbasis Soes- terberg vertrokken voor een korte wintersportvakantie in Oostenrijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1