'^tAiirè^D ^VATEKWÏgM Grote opkomst bij geslaagd (eest „Groene Kruis" i m V.T.O.B.Z. bestaat binnen korte tijd 65 jaar HH HH HH HH HH STORMLOOP OPRUIMING IDE KLERKZN Prof. dr. H. Jonker sprak over „Wederkomst" M. H. L. Westraten sprak voor A.R.- kiesvereniging over kabinetscrisis Kunstfestival voor schoolvrije jeugd Jong Melkblikjes voor "Kongo afgehaald Zonneglorenavond druk bezocht ■en met speer m oog getroffen 'èu-derrietse J Schiedams politienieuws Weg naar veerpont in juli klaar Vijfdaagse werkweek Stormachtige jeugd-actie Inbreker liet visitekaartje achter MANNEQUIN Utile I)ulci" m S.G. toneelwedstrijd Jeugd collecteert Modeshow Groene Kruis99 Kleutertentoonstelling trok veel bezoek O.D.I. speelt in ieder geval Presentiewedstrij den Wilhelminajunioren Open-deur-dienst [UI] |1: iliiiiiiiii \m Ml bankstellen modelkaner-fauteuils Maassluis Vergadering N.C.V.B. Sehiedam-Centrum Rondvraag in studie Huisconcert op „De Zolder* Staalstudiesticliting overweegt protest tegen IJmuiden Twee jagers tien uur op zandplaat TROUW Donderdag 26 januari 1961 99 Advertentie ROTTERDAM - TEL; 115300 V 'S Advertentie EETHOEKJES 99 Burgerlijke stand van Vlaardingen Burgerlijke stand va» Rozenburg B. en. W. van Botterdam hebben de raad in overweging gegeven het op de begroting 1961 uitgetrokken krediet voor de Stichting „Ge meentelijke Kunstconunissie voor de Jeugd" wegens het organiseren van een kunstfestival voor de schoolvrije jeugd met 50.000, te versterken. Voorshands gaat wat het tijdstip van dit jeugdfesti- val betreft de voorkeur uit naar de week van 5 t/m 10 juni 1961. Bezienswaardigheden Richtlijnen Programma SCHIEDAM. Naast de jubileum-ac tiviteiten van „Het Groene Kruis" zo als receptie, kleutertentoonstelling, mo deshow en diepvriesdemonstratie, heeft deze jubilaris uiteraard ook een feest avond op het programma vermeld, wel ke avond woensdag voor een uitver kochte „Ark" in Kethel werd gehou den. De kerktaal was dus tot de laatste plaats bezet toen voorzitter J, Korpel het feestprogramma opende met veel waarderende woorden voor alle mede werkers aan dit jubileum. De voorzitter prees het werk van de penningmeester, secretaris en vele an deren, die wekelijks meer dan een dag hun vrije tijd opofferen voor dit liefda dige doel. De aanwezigen bekroonden deze prestaties met een warm applaus. - Ook de medewerker, die het program maboekje gereed had gemaakt (op brengst ƒ1275,-!!) kreeg een welver diend applaus en een „hartelijk dank" van de heer Korpel. Ten slotte sprak de heer Korpel de wens uit, dat ook op de jaarvergade ringen de opkomst zo goed zou wezen als op deze avond, want: „het is uw Groene Kruis en u moet uw belangen op de vergaderingen komen verdedigen" aldus de voorzitter. Het daarna volgende programma Advertentie Op 3 febr. a.s. begint onze nieuwe cursus: Tevens is er gelegenheid een cursus houding- verbeteren en fotomodel te volgen. Dagelijks inschrijving bij CARGELU, Claes de Vrieselaan 111 b, P-'dam. Tel. inl. nr. 57265 SCHIEDAM De blikjes melk, die de Schiedamse scholen fn de afgelopen dagen verzameld hebben, zijn vandaag door het Jeugd Bode Kruis met twee vrachtwagens en een luxe auto afge haald. Er waren liefst 40 scholen, die aan deze actie hebben meegewerkt en met één auto of vrachtwagen, kon men het in Schiedam niet af. - Mevrouw M. M- v. Latenstem-v. a. Gaag was verheugd over een grote schare vrijwillige medewerkers, waar- onder zich behalve enkele studenten en leerlingen van Rotterdamse scholen, .-ook een aantal leerlingen van Schie damse scholen bevond. Gisteren vermeldden we reeds van verschillende scholen de grote aantal- 'len verzamelde blikjes melk. Het totaal is nog niet bekend, doch het loopt in de vele duizenden. Schiedam heeft voor Kongo een goede beurt gemaakt. SCHIEDAM. Ook de derde toneel- uitvoering in de Toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap heeft weer een groot aantal bezoekers naar Musis Sacrum getrokken. Toen „Utile Dulct" begon met de op- voering van het blijspel in drie bedrij- ven: „Het is maar betrekkelijk", wa- ren 275 aanwezigen gezeten op de stoe len van gebouw Musis Sacrum aan de Lange Haven. Ook deze keer geven we op het spel van „Utile Dulci" geen commentaar. Op 22 februari a.s. zal „Brederode" voor het voetlicht treden met de op voering van: „Sabrina". SCHIEDAM. De grote Zonnegloren- avond heeft woensdag de grote zaal van gebouw „Irene" geheet weten te vullen. Men wist het publiek te boeien met de opvoering van het toneelstuk; „Pimmetje". „Schiedams Toneel" heeft dit stuk, ondanks een invaller die eerst een half uur voor de voorstelling het stuk in handen kreeg, goed gespeeld, wat uit het applaus van de aanwezigen viel op te maken. De regie was in handen van de heer G. S. v. Luttervelt. De waarnemend voorzitter van de af- deling Schiedam, de heer H. S. Kuiper, <heeft in zijn openingswoord woorden van dank uitgesproken voor de goede opkomst. Hij wees zijn toehoorders op da noodzaak van deze t.b.c.-vereniging en wekte iedereen, op toch vooral propa gandist te zijn voor „Zonnegloren". DAG- 2,30-8"l 5 ZA'T,;2.30'-W5-h35/UÜR. Bij het indiaantje spelen is woensdag middag te Voorburg een veertienjarige knaap met een speer m zijn oog ge raakt. Hij moest in het ooglsjdersge- stichi te Den Haag worden opgenomen. Het ssel gebeurde op een braakliggend terrein aan de Fotueinenburglaan. jongens hadden zelfgemaakte speren van stokken en latten en staken daar mede naar elkaar. R. T. werd door een speer geraakt. De Voorburgse poli-ie heeft thans do ouders verzocht de spe ren van de kinderen af te nemen. klonk als een klok, hetgeen alleen de naam „Gcron" al waarborgde, cVenals het Via&rdingse muziekgezelschap „In- sulinde" o.l.v. haar directeur, de beer H. de Jong Jr. Eerst voerde „Geron" onder regie van Arie Kegel het blijspel m twee be drijven. op: „Mijn vriend Leonard". Daarna volgde het optreden van „In- sulinde", dat voor en na de pauze in totaal een negental nummers ten geho re bracht. Omdat alle leden niet op één avond in de zaal konden, zal hetzelfde pro gramma hedenavond herhaald worden. SCHIEDAM. Bij de leerlingen tan liet Stedelijk Gymnasium te Schiedam is deze n eek spontaan het plan opgekomen een collecte ten bate van de actie-Kongo te houden. Het Jeugd Rode Kruis staat cr borg voordat hei geld te bestemder plaatse aankomt. Het zal snel u orden besteed om de nood er zo doel tref- fend mogelijk mee te lenigen. Indien het gemeentebestuur zijn fiat geeft zal de collecte zo spoedig mogelijk een aanvang nemen. Als de jeugd binnenkort bij de Schiedammers aan klopt mogen we rerttvjefoen, dat ze niet teleurgesteld wordt I s5, V V.- X X N ..^Aag& SCHIEDAM. Vvle dozen en pakken met blikjes melk worden dagelijks bij de Schiedamse scholen binnengebracht. Vandaag is men begonnen met het ophalen hiervan. Tot nu toe hebben 45 Schiedamse scholen aan de actie medegewerkt Leerlingen van Schiedamse en. Rotterdamse scholen zijn op het ogenblik druk bezig om de duizenden blikken op te halenDit gebeurt met twee vrachtwagens en een Rode-Kruisauto. Deze wagens brengen htm kostbare lading naar het Rode Kruisgebouw te Rotterdamwaar ze door andere scholieren worden, verpakt. Als dit gebeurd is gaat het zo snel mogelijk naar de haten. Aan iedere boot die van Rotterdam of Amsterdam uit vertrekt en ah bestemming de Kongo of een in de omgeving liggend land heeftwordt een lading blikken meegegevenDeze foto toont hoe enkele scholieren de blikken, die ze juist bij een school aan de Thor beckelaan hebben afgehaaldin een gereedstaande vrachtauto brengen. SCHIEDAM. Op 2 februari zal de Kethelse „Vereniging Tot Ondersteuning Bij Ziekten." (VTOBZ) - haar 65-jarige bestaan vieren, In „De Vriendschap" gaat men dit Heit .met een .gezellig «nt- spanningsprogramma vieren, voorafge gaan door de jaarvergadering. De vereniging staat onder voorzitter schap van de heer A. v. Wijk. De heer V. Wijk deelde ons mede, dat zijn ver eniging sinds zijn bestaan 60,000 aan ziekengeld heeft uitbetaald. Zij streeft het doel na om die gezinnen te onder steunen, die wegens ziekte van de kost winner geldelijke tekortkomingen heb ben. De secretaris, de heer J. Peters, deelde ons mede, dat zijn vereniging SCHIEDAM. De feesten in Kethel t.g.v. het veertig-jarige Groene Kruis werd dinsdagmiddag voortgezet met een bijzonder geslaagde modeshow door een twintigtal leerlingen van de Huishoud en Industrieschool te Schiedam. De Kethelse bevolking heeft deze show zeer weten' te waarderen. Mevrouw A. van der Laan Bouma-den Ouden heeft in haar openingswoord ge zegd, dat het werk van kinderverzorgster heel belangrijk is en zij hoopte, dat de Huishoudschool voor later ook enkele meisjes zal opleveren voor dit mooie Groene-Kruiswerk. Vervolgens betraden de meisjes in keu rige kledij stuk voor stuk de middenzaal, waaromheen de vele aanwezigen zaten en die van mevrouw H. Zandbergen, lerares aan de Huishoudschool, technische voor lichting kregen over de gebrachte ja ponnen. rokjes, blousen etc. Tijdens de voorbereidingen voor deze modeshow is er achter de schermen ijve rig meegewerkt door mej. C. Hulsker en mej. G. Jordaans, beiden lerares aan de school. De deelnemende meisjes waren leer ling-verkoopsters en leerling-naaisters. Meisjes van de assistentenklas hebben zorggedragen voor thee. en later tijdens een diepvriesdemonstratie zelfs voor ge bakken vis. SCHIEDAM. Dc in het ka der van de feestweek van „Het Groene Kruis" georganiseerde kleutertentoon stelling in Kethel Is woensdagmiddag omstreeks vijf uur gesloten door de heer J. Korpel, Het bezoek aan de tentoonstelling was bevredigend, het koude weer in aan merking genomen. Dit was de memng van mej. M. Klip huis, die de opkomst van maandag avond bijzonder groot vond. Op de laat ste middag werd de expositie vooral door veel kinderen bezocht, die met hun ouders mee mochten. De heer Korpel, voorzitter van „Het Groene Kruis" heeft de medewerksters hartelijk dank gebracht voor het werk, dat zij hieraan hebben gehad. De tentoonstelling was tot stand ge komen in samenwerking met de Zuid hollandse Ver. „Het Groene Kruis" en de leidsters van de Openbare- en de Chr. Kleuterschool te Kethel. thans 83 leden telt, voornamelijk be staande uit oudere personen. Dit vindt -zijn oorzaak in het feit, dat de sociale voorzieningen tegenwoordig van 'dien aard .ziin, dat men bij ziekte nauwelijks financièel ia moeilijkheden komt te 'ver keren. omdat diverse aanvullingsfond sen het tekort aanvullen. Er zijn. echter nog bedrijven, die bij ziekte geen 100 pet. loon uitkeren en in zulke gevallen is de VTOBZ voor haar leden bereid het tekort aan te vullen. De vereniging heeft jaarlijks enkele malen een gezamenlijke vergadering met de afdeling Schipluiden. SCHIEDAM. Voor zaterdag staat voor O.D.I. de korfbalwedstrijd tegen „Snel" op het programma en wel om 3 uur op het „Harga"-lerrcin. Het ziet er evenwej niet naar uit, dat dis wed strijd gespeeld zal kunnen worden, doch ODI zal in ieder geval binnen de krijt lijnen komen, ook a) is dat dan in een zaal. De ODI-anen vertrekken zaterdag met drie junior-teams naar de Energie-ha] in Rotterdam. Daar zullen om 2.15 uur, om 3.15 uur en om 4.15 uur de ODI- junioren soelen tegen. resp. Ons Huis, Hdlegersberg en Ahoy, De heer T, Bos zal de Schiedammer- tjes begeleiden en wellicht enkele pun ten mee naar Schiedam nemen met zijn jeugdige korfballers. VLAARDINGEN In hei afgelopen jaar is er door de juniorleden van de schietvereniging WiÜielmlna voor de eerste maal ook een presentiewedstrijd geschoten. Er wordt voor deze wed strijd elke week een verplichte serie geschoten, naast de vrije series welke naar verkiezing kunnen worden gescho ten. De waarnemend voorntter van. Wil- helmina, -de heer H, Venboon heeft op de avond van de prijsuitreiking, waar bij ook de ouders aanwezig waren, ge wezen op het enthousiasme van de jon gens en» meisjes en de goede resultaten van hen, die regelmatig komen schie ten. Voordat de heer Verboon tot het uitreiken van de prijzen overging, is er door de jongeren nog een 'korpswed strijd geschoten, waar met veel animo aan werd deelgenomen. De uitslag van de presentiewedstrijd 1960 is: 1. H. J. Bóis 1471 pt.; 2. J. Nipius 1437 3. IV. Storm 1428. De uitslag van de gehouden korpswed strijd luidt: Ie korps: H. Buis en S. Spujforoek 35 punten, 2e korps: J. Nipius 35, mej. C. Spuybroek 35, D, Swaneveld 35, I.M. Verhuist 35. 3e korps: T. Maat 36. VLAARDINGEN In de Rehoboth- kerk aan de Billitonlaan zal zondag avond een open-deur-dienst warden ge houden, die om zeven uur 'begint. Ds. D. van der Plas, Nederlands Her vormd predikant te Scheveningen hoopt te spreken over het onderwerp: „Onder weg zijn, zwerven of volgen?". BH Een beperkte aanbieding in (Origineel Deense import) 4 teakhouten stoelen met ge stoffeerde zitting en bijpas sende tafel NU els heel bij zonder oprulmlngsvoordeeltj» voor Jm"W B® CREDIET-SERVICE op bijzonder aantrekkelijke voorwaarden naar Deens ontwerp Royale 3-ntsbank en 2 fauteuils, geheel op schuim rubber gestoffeerd. De ormleggora zijl» bewerkt met massief en sierlijk teakhouten voorstuk. De bekleding is van zuiver wollen Importstaffen. NU bijzonder voordelig voor Opruiming van vèr beneden waarde! E 8INNENWEG "C.iy Centrum" eeueriandselaan ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VUSSINGEN De 74-jarige heer A. van der H. is gistermiddag om vier uur, toen hij een stoep van de Nieuwe Haven te Schiedam op wilde gaan, gestruikeld en gevallen. Hij sloeg met zijn voorhoofd op de kop van de pijp, die hij in zijn mond had gehad en kreeg daardoor een flinke hoofdwond. De heer Van der H, moest voor behandeling naar het gemeente ziekenhuis gebracht worden, maar hij kon later in gezelschap van rijn dochter weer naar huis. Gistermiddag om 5 uur is de brand weer uitgerukt naar de "Wilhelminahaven te Schiedam, waar op de glooiing van de dijk een brandje was ontstaan in een hoop huisvuil en andere afval. Het vuur was spoedig geblust. -Op de lange Haven te Schiedam is- gisteravond om 8 uur de 18-jarige assis- tentjkok J. H. van R. uit Hillegona van achteren aangereden door een personen auto. De heer Van R. werd gewond maar de automobilist is zonder meer doorge reden. Het slachtoffer is zelf naar het politiebureau gegaan van waaruit hij naar de Dr. Noletstichting vervoerd is. Na onderzoek bleek, dat hy een hersen schudding en een kneuzing aan de nieren heeft opgelopen. Van de automobilist ontbreekt elk spoor. VLAARDINGEN. Pas na een goed bijbelonderzoek kannen we ver antwoord spreken over de weder komst van Christus. In de sekten be vinden zich veel mensen, die met de wederkomst opereren en daarbij de Bijbel hanteren. Met het combineren van bepaalde teksten, is het mogelijk de Bijbel alles te laten zeggen, maar dan is het niet meer Gods Woord, aldus professor dr. H. Jonker nit Utrecht, tijdens zijn toespraak, woensdag- MAASSLUIS. Er is een begin ge maakt met de verbreding van de Kon. Wilhelminalaan en de Stationsweg. Zo als bekend, is dit een Rijksweg, die door de bebouwde kom loopt. Wanneer hij gereed zal zijn. betekent deze brede traverse een aanzienlijke verbetering van de toegangsweg naar het Veer Ro zenburg. Ook de werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe aanlegsteiger voor dit veer aan de Burg. v. d, Lely- kade gaan zich meer en meer afteke nen. De nieuwe veerpont moet volgens planning m juli in dienst worden ge steld. Er moet nog heel wat gebeuren, alvorens het verkeer m goede banen naar de nieuwe aanlegplaats kan wor den geleid. Het college van burgemeester en wethouders heeft de bouw van de nieu we brug over de Zuidvliet opgedragen aan de laagste inschnjfster van de vo rige maand gehouden openbare aanbe steding, de N V. J. K. Simon's Aanne mingsbedrijf te Schiedam, voor 98.100. avond gehouden in de Grote Kerk, voor de wijkgemeenten 1 en 2 van de Hervormde Kerk. De professor zei, dat gezocht dient te worden naar de grondstructuur van de Bijbelse boodschap. Dit be schouwde hij als een werk, waar de mens alleen niet mee klaar kan ko men, want de kerk houdt zich daar mee reeds 19 eeuwen bezig en nog is het eind er van niet in zicht. Ook besprak professor Jonker de wederkomst van Christus, zoals die in het Nieuwe Testament beschreven staat. Dit bijbelgedeelte ziet de we derkomst als een vergezicht, dat via Bethlehem en Golgotha daarheen leidt. Daarbij noemde spreker teks ten, die door de verschillende sekten verkeerd worden uitgelegd, voor zo ver deze verband houden met de wederkomst. Als voorbeeld noemde hij het duizend-jarige rijk. We die nen ons slechts te houden aan Gods beloften. Niemand weet hoe de wederkomst van Christus zal zijn en ook niet hoe de wederopstanding zal zijn, aldus de professor. MAASLAND. In een verrtUtering van de Maaslaadse Kiesvereniging van de A.R. woensdagavond heeft de heer M. H. Ju. Westraten, wethouder van fi nanciën uit Vlaardingen een lering ge houden rond het vraagstuk, dat thans in A.R.~kringen tot veel gesprekstof heeft gediend. „Hoe is de jongste kabi netscrisis ontstaan en waardoor had de- se voorkomen kunnen worden?" Na een uiteenzetting van de mogelijk heden, waardoor een kabinet ten val kan komen ofwel door een motie van wantrouwen ofwel door tegen de "begro ting te stemmen dan wel door middel van een amendement zei spreker, dat er wel gegronde redenen moeten zijn om dit te doen. Een kabinet, met moeite tot stand gekomen is een kostbaar ding dat men niet zo maar vallen laat. Achteraf bezien is liet dan ook haast onbegrijpelijk, dat de kwestie van 5.000 woningen, waarin tussen de motie van Eibergen, en de motie Andriessen. in feite slechts weinig geschilpunten te zien waren, tot een kabinetscrisis heeft moeten leiden. Ontegenzeggelijk heeft het feit, dat de minister wel bereid was de motie An- driesen (KVP) te steunen, een motie die voor dit ogenblik slechts 2500 wo ningen meer eisten en dan de andere gewenste woningen na een half jaar verder te bezien, en tegenover de motie Efbergen het dwingende besluit stelde, van een schorsing van de beraadslagin gen bij eventuele aanneming van deze motie, veel kwaad bloed 'gezet. Het feit echter dat men méér wonin gen wenste, dan de minister wilde, is het gevolg van een denkwijze. 'De mi. nister "Is bang dat, gezien de spanning op de arbeidsrtterkt. niet meer dan 30.000 woningenverantwoord rain.- en dat de woningen' daardoor weer duur der zouden worden. SCHIEDAM. 0>e Ned. Christen Vxoirwea Bond, afd. Sehiedam-Centrum zal op maandag 30 januari in het Ge reformeerd Jeugdhuis bijeenkomen voor de jaarvergadering, waarop tevens een bestuursverkiezing zal plaatsvinden. Door het vertrek van mevr. B. Ch. Si- monse-Koefeebacker en het aftreden van mevr. W. v. d. Tempel-v. Werkhoven heeft het bestuur als kandidaten gesteld mevr. H. P. Binkhorst-Marges en mevr. H. de Waal-de Kok, Na de vergadering zal de heer P. Ba- retta spreken over; ,,'t Is maar een weet", waarbij een aantal kleurendia's zal worden vertoond. Geboren: Pieter, z. v. C. Spaans en J. K. Keus; Arie, z. v. J, van Kee en G. Laan; Adrians, d. v- J- D°n en A- Poot: Jan. z. v. G, M. Canrxio en P. H. L. B. Westerhuis; Bernard, z. v. D. A. van Amelsvoort en P. C. M. Lo- mans; Maria. d. v. J. M. de Prieëlle en L. van Buurcn; Johannes, z. v. W. van der Pijl en A, de Jong: Elisabeth, d. v. L. Aalbrecht er. G. M. Krumiger, Geertruida. d. v. A. Boer en A. M van Saus; Berend, z. v. B. W. van Aalde ren en M. T. L. Kroeders: Johanna, d. V. M. J. Dubbeld en J. M. de Wit. Overleden: A. A. Koemans, 9 mnd. MAASSLUIS. De problemen rond om de vijfdaagse werkweek maken ook in Maassluis in vele takken van indus trie en bij de gemeente nog een punt van bespreking of studie uii. Er zijn reeds enkele bedrijven tot een volledige invoering van de vijfdaagse werkweek overgegaan. Wij noemen in dit verband: Vcrolme fElektra). "Wall- ramit Hardmetaal. Key en Kramer kent nu voor de fabrieksarbeiders -de volledige vrije zaterdag, terwijl net kantoorpersoneel drie van de vier za terdagen vrij is. Een der grootste plaatselijke bedrijven, de Ver. Touwfa- briekcn zal met ingang van 6 februa ri de vijfdaagse weikweek invoeren. ROZENBURG. B. ert W van Rozen burg hebben zich reeds - malen be raden op de kwestie ,vui. d-> rondvraag, zoals deze geregeld js in het regle ment van orde. Zij noemen het een verheugend verschijnsel, dat de laatste tijd steeds meer vragen, betreffende het gemeentebeleid, schriftelijk worden inge diend. B. en W. achten dit een voordeel, omdat zij zich dan kunnen beraden, zo dat in de raadsvergadering een afdoend antwoord kan worden gegeven. Alle aan gelegenheden, welke niet op de agenda van de raad voorkomen, kunnen schrif telijk aanhangig gemaakt worden tot 24 uur voor de aanvang van de vergadering. B. en W. achten deze regeling voldoen de. Door deze wijze van handelen is een behoorlijke beantwoording van de vra gen te geven. In de praktijk is wel gebleken, dat zeer veel in de raad gestelde vragen 'betrekking hebben op de dienst gemeen tewerken, Nu Rozenburg een afzonder lijke dienst heelt, behoren naar cle me ning van B. en W. de vragen welke op het technische vlak liggen, aan de direc teur van deze dienst gesteld te worden- B. en W. adviseren de leden van de raad dan ook vragen op dit terrein, bijv. onderhoud wegen, sloten, enz. aan de directeur gemeentewerken voor te leggen B. en W. stellen de raad thans voor art. 26 van het reglement van orde te doen vervallen. i Geboren. Anneke H. d. van L. van Breukel i en L, Quak: Suzanna M. d. van H. M, de Gier en E. Tat-A-Pin; Hendnna d. van J. J. Moree en J, P de Bonter; Wanda d. van C. r Blok en J. ,7. Noest, Jacobus H, z. van J. Woortman en H, Boelen. De actie Kongo van het Jeugd Roed Kruis in Rotterdam heeft een stormach tig verloop. De telefono op het kantoor va» mevrouw M. M. Latenstein-Van der Gaag blijft rinkelen en de aanmelding van scholen die nog blikjes voor de actie hebben staan blijft doorgaan. Mevrouw Latenstein deelde ons mee, dat het oor spronkelijk de opzet was om alleen met een auto van het Rode Kruis de blikken op te halen, doch door de overweldigen de drukte heeft men een beroep moeten doen op enkele bedrijven. Dit had tot gevolg dat twee particulie ren een vrachtwagen met chauffeur ter beschikking stelden. Men schat dat op het ogenblik reeds ca. 30.000 blikken zijn binnengekomen. Voorlopig is men echter nog net aan het eind van de actie en het Jeugd Rode Kruis verwacht dan ook dat het totaalaantal op de sluitingsdatum de 31ste januari nog veel hoger zal komen te liggen. Vanmiddag lagen er nog ca. 200 kaartjes met adressen van scholen die op de vrachtauto's wachten, op het bureau van mevrouw Latenstein. Iedere een aantalboot die vanuit de havens van Rotterdam en Amsterdam naar Leopold- stad vertrekt zal een lading blikken mee nemen. Het hoofdbureau van het Jeugd Rode Kruis te Den Haag kon er vanmiddag nog geen staat op maken welke stad op het ogenblik het meest bijeengebracht heelt. Het blijkt eevhter dat het enthou siasme elders in het land zeker zo groot is als dat van de Dotterdamse jeugd. Een visitekaartje in de vorm van sigarettendoosje waarop zijn naam stond vermeld, is een 29-jarige Rotter damse inbreker, de losse werkman J. N., noodlottig geworden. De politie trof het sigarettendoosje aan in de kantine van de voetbalvereniging Excelsior op Woudesteyn, na een in braak. De dader had kennelijk nog wat zitten roken en was zijn sigaretten ver geten. Dezer dagen werd hij thuis ge arresteerd in zijn kamer, die iets weg had van een snoepwinkel. Want de po litie vond daar onder meer 38 repen chocolade, 13 rollen drop en nog veel meer snoepgoed. Behalve twee inbraken bij Excelsior bekende de losse werkman ook vijf „kraken" bij de club CKC aan de Gi- raffenstraat. Hij pleegde de inbraken nachts. Na de sluitingstijd van de cafc s. als hij trek had tn nog wat drank. In zijn eentje fuifde hij in een der kantines nog wat na en nam na af loop zoveel snoep mee ais hij maar bergen kon. Zijn naam had hij op het sigarettendoosje geschreven om aan een buitenlandse kennis de juiste spelling te laten zien. De mening van de A.R. hiertegen over is, dat men, doordat steeds meer woningen in de vrije sector gebouwd worden, te weinig woningen met be taalbare huren zouden overhouden, en daardoor dus de woningnood eerder zou vergroten. De spanning op de arbeidsmarkt mag dan al groot zijn, van A.R. zijde wiist men op de ruime arbeidsmarkt m het oosten van het land, waar zelfs veel bouwvakarbeiders in Duitsland .gaan werken en op vele aannemers, die gaar ne huizen zouden bouwen. Het woningvraagstuk is van uiterma te grote 'betekenis en wordt dit niet op gelost. dan is dit voor ons ge'hele volk uiterst nadelig. Het gezin, de cel van onze samenleving moet behoorlijk ge huisvest zijn. omdat de gevolgen anders niet zijn te overzien. VLAARDINGEN In de kunstml van Cor van Dorp, die zich bevindt op de vijfde verdieping van het gebouw aan de Westhavenkade 73. zal zaterdag avond een huisconcert worden gegeven. Aan dit vijfde huisconcert wordt me- dawerking verleend door de sopraan Grietje Oudenampsen en de pianist Charles Bogman, beiden uit Utrecht, Grietje Oudenampsen werd opgeleid door To v. d. Siuijs en Guus Hoekman. Zij heeft verder m Salzburg twee zo mercursussen gevolgd, namelijk bij Lotte Schóne en bij Leo Taubmann. Regelmatig geeft zij recitals, waar onder veel schooluitvoeringen. Vorig jaar verzorgde mej. Oudenampsen een pauze-concert te Rotterdam. Het programma wat de jonge kunste naars ten geboren zullen torengen, be vat werken van. de componisten: Trie, mann, Scarlatti, Mahler, Fauré, Debus sy, en anderen. Het concert, dat om acht uur begint, is voor iedereen gratis toegankelijk. Ia de zomer van 1959 en die van 1960 is te Velp een kunstfestival voor de Jeugd gehouden, dat beide znalen een groot succes geboekt heeft. Het laat zich aaazlen, dat dit festival zich tot een traditie zal ontwikkelen. Het ini tiatief is voortgekomen nit de overtui ging, dat bij dc jeugdvormtng een be langrijke plaats aan de kunst toege kend moet worden. Een jaarlijkse ont moeting tussen kunstenaars en jeugd kan ertoe bijdragen deze groepen na der tot elkaar te brengen. Groepsge sprekken onder leiding vau een kunste naar vormen daarom een wezenlijk on derdeel van het programma. Het festival te Velp is slechts toegan kelijk voor leerlingen van het v.h.m.o. en. de kweekscholen. Tijdens het twee de festival is de vraag naar voren ge komen of ook aan jonge mensen, die niet meer op school zijn, de gelegen heid zou kunnen worden geboden een dergelijke gebeurtenis mee te maken. Dit heeft bij de Stichting „Gemeente lijke Kunstcommissie voor de Jeugd" de gedachte doen rijzen, in Rotterdam een kunstfestival voor de schoolvrije jeugd te organiseren. Dit denkbeeld heeft weerklank gevonden bij de bestu ren van de Stichting „Jeugdiestival Velp" en de Nederlandse jeugdorgani saties. Rotterdam biedt door zijn we deropbouw voor de met-Rotterdamse, en in het bijzonder voor de plattelands- jeugd een groot aantal bezienswaardig heden. Bovendien zijn veel jonge Rot terdammers waarschijnlijk zelden in de gelegenheid gesteld hun nieuwe stad door kunstenaarsogen te zien. De archi tectuur zal dan ook naast toneel, mu ziek en letterkunde, een belangrijke plaats op het programma moeten inne men, menen B. en W. Van de zijde van de jeugdorganisa ties is medegedeeld, dat de directies van veie grote bedrijven, die hun jon ge werknemers een kans willen bieden zich ook op cultureel gebied te ontwik kelen. hiervoor extra vakantiedagen zullen geven. Mede daarom mag wor den verwacht, dat pogingen om een jeugdiestival in Rotterdam te organise ren een gerede kans van slagen zuilen hebben. De Stichting „Gemeentelijke Kunst commissie voor de Jeugd" heeft een voorlopige opzet gemaakt en de volgen de richtlijnen opgesteld: 1. Samenwerking met de besturen van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de Stichting „Jeugdfestival Velp" en de Landelijke Vereniging Clubhuis- werk; 2. Vorming van een comité van aanbe veling, bestaande uit vooraanstaande Rotterdamse ingezetenen en bekende personen uit het Nederlandse be drijfsleven: 3. Instelling van een commissie waar in vertegenwoordigers van de Stich ting „Gemeentelijke Kunstcommissie voor de Jeugd" en van de onder genoemde organisaties zitting heb ben, Deze commissie zal belast wor den met het vaststellen van het tijd stip, de duur en het definitieve pro gramma: 4. Praktische uitvoering door het bu reau van de Stichting „Gemeentelij ke Kunstcommissie voor de Jeugd". Bij dc samenstelling van het pro gramma zal volgens de onderstaande richtlijnen kunnen worden gewerkt: De groepsgesprekken mei de kunste naars, het museumbezoek en de ex cursies vinden plaats in de jnorgen- en middaguren, de verschillende kunstma nifestaties des avonds. Voor de excur sies is gedacht aan een speciaal voor het festival te ontwerpen stadsrondrit onder leiding van de Dienst van Stads ontwikkeling en Wederopbouw en aan een havenrondvaart. Bovendien zullen enkele .moderne grote gebouwen kunnen .worden bezichtigd. De kunstmanifesta ties zullen zo mogelijk bestaan uit eèn toneel-, een ballet- en een filmvoorstel ling, alsmede een concert door het Bot- terd&ms Philharmonisch Orkest. Om een goede gang van zaken te verzekeren dient een aantal groepslei ders te worden ingeschakeld, bij voor keur jeugdleiders. Een gedeelte van de deelnemers kan in, de „Tempel" wor den ondergebracht, de overige in een van de zalen van het Ahoy'-complex. De „Tempel" biedt ruimschoots gele genheid voor de groepsgesprekken; bij goed weer kunnen deze eveneens plaats vinden in de tuin van het Museum Boymans-Van Beuningen en in het Openluchttheater „Dijkzigt". Boven dien kunnen zonodig de aula's van en kele schoolgebouwen worden gehuurd. Bij het. opstellen van de begroting, welke sluit met een nadelig saldo van ƒ50.009, is rekening gehouden met eenzelfde aantal deelnemers ais te Velp, namelijk 500. Deze deelne mers zullen een vergoeding van 50 oetalen, welk bedrag iets lager ligt dan te Velp. Verwezenlijking van het plan, zoals dit hierboven schematisch is ontwik keld, kan volgens het college van B. en W. in bijzondere mate bijdragen tot de opvoeding van de jeugd tot kunst waardering, welk probleem een belang rijke plaats in het kunstbeleid inneemt. B. en T,V. achten het daarom van be lang, dat een proef genomen wordt. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen overweegt het be stuur van de Staalstudiestichting t« Rot terdam bij de minister van Economische Zaken een protest in te dienen tegen de uitbreidingsplannen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden. Het protest zou zich richten tegen het rapport van de com missie-Van Berkum over de mogelijkhe- der van een ijzer- en staalbedrijf op Ro zenburg. De staalstudiekring is van oordeel, dat door de voorgenomen uitbreiding van de Hoogovens te IJmuiden voor de fa bricage van n iet-platte produkten een met de staalstichtuig te Rotterdam ge maakte afspraak wordt geschonden. IJmuiden zou zich namelijk hebben ver bonden uitsluitend platte produkten te vervaardigen en het nieuwe hoogovenbe- drijf op Rozenburg, waarvan de ver wezenlijking door de commissie-Van Berkum op dc lange baan geschoven is, zou uitsluitend met-platte produkten ma ken. HEIXEVOETSLTJIS. Twee j*«ets, de heren D. Veigersdijk te Langen- Zuldiand en. W. de Jong uit Botterdam plaat getrokken maar door het inmid dels „gevallen" water slaagden de jager* er niet meer in de boot vlot te krijgen. Er zat dus niets anders op dan weer hoog water af te wachten. Gisteravond omstreeks negen ubf meldde de kapitein Jansen van de veer boot „Haringvliet", dat hij de jagers bezig had gezien. Zij hadden echter 6e zandplaat nog steeds met kunnen verla ten, Ook bij hoog water konden zij niet weg komen, omdat de buitenboordmotor weigerde. De politie te HeilevoetsluLs werd gealarmeerd. Met medewerking van de kapitein Klink voer men me' een motorboot naar de zandplaat en slaagde erin de door kou en angst ver kleumde mannen aan boord te nemen en veilig binnen te brengen in de haven te Hellevoetsluis. Op het politiebureau konden de heren wat op verhaal komen, waarna ze vlug huiswaarts keerden.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2