i Meerderheid Onderhandelingen Schip buitengaats m Twee pakhuizen in Koog aan de Zaan finaal uitgebrand Prins maakt weg naar R.A.I. vrij MAASWATER PLAAGT LIMBURG TAARTEN VOOR PIONIERS rHBS ers helpen hun- blinde klasgenote I I De Bilt verwacht: westenwind „Gecoördineerd beursbeleid noodzakelijk" Nieuw centrum vanmorgen geopend „Trekpleister voor vreemdelingen" KLM-vTiegtuio- staat klaar voor Nederlanders MARIEKE (17) nu bóven gemiddelde r DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 N birecteur: 14. DE KUIU J TWÏNTIGSTE JAARGANG No. 4823 N Hoofdredacteur: Dr J A H J S BKUINS SLUT Het ruim 20.000 ton metende passagiersschip lag vanmorgen in rustige zee in de buurt van de mond van de haven van Recife, sven buiten de territoriale wateren van Brazilië. Gisteren waren be richten ontvangen dat de „Santa Maria" reeds in Recife was aan gekomen, maar deze berichten blijken niet juist te zijn geweest. Galvao besloot op het laatste ogenblik Recife niet binnen te va ren omdat hij geen zekerheid had dat hij na debarkatie van de pas sagiers opnieuw met de „Santa Maria" zou mogen uitvaren. Risico's mm (Van een onzer verslaggever::) DE Amsterdamse hoofdagent A. van den Bogaard overhandigde vanmorgen in de hal van het nieuwe RAl-gebduw in de.hoofde stad om drie minuten over elf een draagbaar zendertje aan prins Bernard. Terwijl de verkeersbrigadiertje van de Donge- school en excellenties, commissarissen van de Koningin, de- burgemeester van Amsterdam, wethouders en andere autoriteiten, toekeken, bracht de Prins met een lichte druk op een knop van het apparaat een mobiel verkeerslicht op groen, het teken dat de nieuwe RAI haar bestaan was begonnen. .Scheiding? Briefjes Eén winkelier Vlucht voor water Verder bouwen O Experiment slaagt dank zij hulpvaardigheid J r TROS IN SCHROEF Nederlandse sleper drijft stuurloos op Stille Oceaan Euromarkt Nationaal belang Trots (Zie verder pag. 3, 5e kolom) Sottsrdam. S'";? d8 Withstraat 25. Telef. 135700 (8 1.». trfa £VS m Postgiro No. 424519. Jen !2st abonnementen 18.3013.30 uur. Zaterdags 17-18 uur. Telel'oon 115700 «I-Gravenliage: Huygenspleln x. - Telefoon 183467 (3 lijnen). Postbus 1091. Postgiro No. 424867. Klachtendienst 18.30—19.30. Telefoon 362369 Dordrecht: Spulweg 132. Telel. «70. Schiedam: Ateidastraat 23 Telef. 65451, Abonnementsprijs 61 tent per week, ƒ2.65 per maand 17.90 per kwartaal, lom nummers 13 cent. Verschijnt dagclijic^ THatum" i NU de dag; nadert, dat dc staatssecre tarissen Schotten en Veldkamp hun nota over de reclame-televisie bij de Tweede Kamer zullen indienen, wordt het in de kring van voorstanders van commerciële televisie rumoeriger. Er heeft zich al weer een nieuwe ge gadigde voor een zend-concessie aange diend en het Algemeen Dagblad (beho rend-tot de O.T.E.M.-groep) is er als de kippen bij om te betogen, dat nu toch wel duidelijk is, dat de meerderheid van Ons volk commerciële televisie wil. „Kijkt men naar de concessie-aanvra gers dan liggen de kaarten duidelijk," ïo schrijft dit blad, en het voegt daar aan toe: „Maar door het onredelijk drij ven van de omroepverenigingen wordt het oordeel vertroebeld en een norma le ontwikkeling afgeremd." Het spijt ons voor het Algemeen Dag- Wad, maar wij zijn nog niet zo ver, dat wij overtuigd zijn, „dat een doorsnee van het Nederlandse volk" te zien is in de concessie-aanvragers. Men kan dat wel betogen, maar men moet dat ook bewijzen. En bewezen is er niets. Het zal ook wel nooit bewezen worden, emdat het naar onze overtuiging niet zo is. Wanneer ons volk precies weet, waar het met de commerciële televisie, zeals het Algemeen Dagblad deze voor staat, aan toe is, zal het die commer- (Geldig tot vrijdagavond) IETS HOGERE TEiMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt niet enkele buien. Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Later matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Morgen: zon op: 8.18 Maan op: 20.34 onder: 17.31 onder: 9.21 Passagiers nog op de „Santa Maria" V' dele televisie heus wel afwijzen. A TN ons democratisch geregeerde land -* dient het parlement een uitspraak te doen. Het Algemeen Dagblad hoopt, dat „reële overwegingen veld zullen winnen op het verwrongen beeld, dat ons land van bepaalde zijde wordt opge drongen". Uit. het artikel spreekt duidelijk, dat men van de zijde der commerciële t.v.- enthousiasten niet gerust is op de uit slag van het debat in de Tweede Ka mer. Wij wachten dit debat met ver trouwen af. De jongste ontwikkeling in Engeland waar steeds meer voorlichtingsorganen in handen komen van enkelen, moet voor Nederland een les zijn. De fondsen, waarmee in Engeland dagbladen wor den opgekocht, zijn afkomstig van de commerciële televisie. De onafhankelijk heid, van de Engelse pers wordt nu be- dreigd. Qnze rpening 4s bekend. Radio èn tele visie moeten; niet in handen komen van commerciële belangengroepen. .Het verheugt ons, dat het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting zo voortvarend is geweest op de begroting voor 1961 gelden uit te trekken voor het tweede t.v.-net. Dat dit net er komt fs vrjjwel zeker. Het is juist, dat de voorstanders van het bestaande omroep bestel, verenigd in de N.T.S., hun posi tie hebben versterkt door bij de opzet van de exploitatie met uitgaven ten be hoeve van het tweede t.v.-net rekening te houden. Zo lang niet anders is bewezen ver tegenwoordigen de omroeporganisaties de grote meerderheid van ons volk en niet de' concessieaanvragers. ANMORGEN waren de pas sagiers van de „Santa Ma ria" nog steeds aan boord van het Portugese schip en niemand kon zeggen of er spoedig een einde zal komen aan de impasse die is ontstaan door dat onderhandelingen tussen re- bellenkapitein Galvao en Brazili aanse autoriteiten over een even tuele ontscheping van de opva renden zijn mislukt. Galvao eist dat men hem toestaat het schip en tenminste enige van de bemanningsleden te houden, nadat de passagiers van boord zijn gegaan. Dit is meer dan de nieuwe president van Brazilië, Quadros, hem heeft beloofd. Deze heeft namelijk alleen gezegd dat ae rebellen politielriasiel kunnen krij gen; over het schip heeft hy niet ge rept. In sommige kringen meent, men dat de Braziliaanse regering niet. het initiatief zal nemen tot inbeslagneming van de „Santa Maria", doch dat zij het aan de vertegenwoordigers van de Por tugese rederij zal overlaten gerechte lijke stappen te doen. In dit verband is het belangrijk, dat een rechter van het hof voor de scheepvaart te Recife een eis van de rederij van de „Santa Ma ria", conservatoir beslag te leggen op het schip, heeft ingewilligd. Galvao heeft tien dagen de -tijd om tegen dit besluit In beroep te gaan. Gisteravond heeft rebellenkapitein I Maria" de pers ontvangen. De Galvao aan boord van de „Santa I „Santa Maria" lag toen dicht voor de kust bij de havenstad Recife. (Van onze correspondent) Een felle uitslaande brand, die tot in de wjjde omtrek zichtbaar was, heeft woensdagavond aan het Breedweer in Koog aan de Zaan twee pakhuizen vol komen verwoest. De schade, die voors hands op ongeveer twee ton werd ge raamd, wordt door de verzekering ge dekt. Omstreeks kwart voor zeven wer den omwonenden van het Breedweer opgeschrikt door enkele lichte ont ploffingen. In de verfspuiterij van de firma Evenblij Vaten bleek een brand te woeden, die in een omme zien een enorme omvang aannam. Meters hoog laaiden de vlammen op uit het grotendeels uit hout opge trokken pakhuis- Voor de Koger brandweer was de bestrijding een vrijwel hopeloze taak. Ze bepaalde zich dan ook tot het nathouden van de houten woningen aan de overkant; de wind was gunstig, zo dat het haar lukte, deze huizen te be houden. Inmiddels waren de brandweren uit Zaandam en Zaandijk aangekomen en met ongeveer vijftien stralen werd het vuur van alle kanten bestreden. Het was intussen overgeslagen naar het naastgelegen pakhuis van de firma Adriaan Honig Ook dit was weldra één vuurzee Een derde pakhuis liep ook gevaar, maar de brandweer wist te voorkomen, dat ook dit vlam vatte. De twee andere brandden echter tot de grond toe af. Omstreeks acht uur was het ergste gevaar geweken, maar de nablussing nam nog geruime tijd in beslag. (Van een onzer verslaggevers) DE nieuwe R.A.I., aldus Am sterdams burgemeester tnr. Van Hall vanmorgenzal voor tienduizenden buitenlanders een trekpleister betekenen. De di rectie van De N ederlandsche Bank zal dit. teel duidelijk gaan merken. De heer Van Hall wenste het R.A.I.-oe stuur toe, dat er in de toekomst zéér vele manifestaties in het gebouw zullen plaatsheb ben. Hoe meer hoe liever, aldus de eerste burger van de hoofd stad. Er wordt nu in Recife druk gespro ken over de mogelijkheid de passa giers toch op zee te debarkeren iets wat de Amerikanen hebben willen vermijden in verband met de hieraan verbonden risico's voor oudere passa giers en kinderen. Aan boord van de „Santa Maria" bevindt zich een baby van vijf dagen. Braziliaanse autoriteiten stonden naar verluidt vanmorgen op het punt de marine toestemming te geven de passagiers met marinevaartuigen van boord te halen, omdat berichten wa ren binnengekomen volgens welke de toestand onder dc passagiers „slecht" is. Er zou nog slechts voor één dag drinkwater aan boord zijn en ook de voedselvoorraad voor de ongeveer dui zend opvarenden van de Santa Maria" zou snel slinken. Veel passagiers, die letterlijk in het zicht van de haven zijn gestrand, zijn zeer teleurgesteld dat zij niet van boord kunnen gaan. De mogelijkheid werd niet uitgeslo ten geacht dat president Quadros zal voorstellen het politieke en het huma nitaire probleem te scheiden. Galvao zou de passagiers in Recife kunnen ont schepen zonder evenwel toestemming te krijgen in de haven brandstof of voedsel in te nemen. Hij zou na de ontscheping onmiddellijk naar de grens van de territoriale wateren moeten te rugkeren. Vijfendertig inwoners van het dorp Wieringerwerf en hun gezinsleden hebben gisteren gratis taart gegeten. De gelukkigen waren de pioniers, die zich in 1936 als eersten in het polderdorp hebben gevestigd en daar Du nog wonen. De middenstandsvereniging van het jarige dorp vond dit uithoudingsvermogen wel een versnapering waard. Op 1 februari 1936 betrokken de eerste bewoners dit dorp, dat was aangelegd op de bodem van de voormalige Zuiderzee. Wieringerwerf wag het derde dorp, dat (na Slootdorp en Middemneer) in de ie na eer- meer werd gesticht. Dc eerste bewoners loonden 25 jaar geleden nog uitzoeken welke woning zij het liefst wiiden betrekken. Het dorp telde toen nog maar één winkelier. Negen iaar na de stichting moesten de bewoners overhaast vluchten voor het water. De Duitse bezetter had in 1945 de dijk opgeblazen en de Wieringermeer aan dc golven prijsgegeven, Wiermgerweri ver~ andèröe in een puinhoop. Bijna het gehele dorp werd onherstelbaar vernield. Na de oorlo*7 werd dc wederopbouw met kracht te. hand genomen. De dijken werden hersteld, de polder werd drooggelegd en d-e woningen verrezen weer Vele der oorspronkelijke bewoners van V, ïeringerwcrf keerden terug en given cpnieuw pionieren, overeenkomstig het op schrift op hef voetstuk"van het beeld ..De Maaier", dat in dit dorp staat: „Hier is een toekomst geboren, bouwt voort Matrozen van de ...Santa Maria" hebben in briefjes die zij wierpen naar het Braziliaanse korvet „Ca- boclo" om hulp gevraagd. Op een menukaart van de tweede klas stond: „Brazilianen! Vrienden! De beman ning wil van boord". Op een tweede menukaart stond geschreven: „Uit naam gezagvoerder Martins (de gevangen genomen ka pitein van de „Santa Maria") be manning vraagt uw bescherming, omdat zij wil debarkeren, wanneer passagiers van boord zijn". Op nog twee andere boodschappen stond on der meer: „Help uw vrienden van „Santa Maria" en „Ik, lid beman ning „Snata Maria" vraag in mijn naam en naam maats, hulp van Bra zilianen voor terugkeer naar Por tugal. Willen niet aan boord blij ven". Galvao wil de bemanning aan boord houden, omdat hij vreest, dat zijn aan hangers niet in staat zullen zijn het grote schip in de vaart te houden. De leider van de Portugese oppositie, de in Brazilië wonende generaal Del- gado, heeft vandaag met een scheepje de haven van Recife verlaten om aan boord van de „Santa Maria" overleg te plegen met kapitein Galvao. Een Douglas DC-6b ran de KLM staat or< het ogenblik op het vliegveld van de Braziliaanse stad Recife gereed om de Nederlandse passagiers van de „Santa Maria" zo spoedig mogeiiik na de ontscheping naar huis te kunnen brengen. Het toestel zal in elk geval vandaag nog in Recife blüven. Als de ontsche ping dan nog niet heeft plaatsgevon den, zal nader worden bekeken of he' vliegtuig in Brazilië kan blijven. H.M. de Koningin heeft het kruis van verdienste in zilver van de Huis orde van Oranje toegekend aan de heer J. L. Lammers. koetsier-majoor bij het koninklijk staldepartement in Den Haag. (Van onze correspondent) Aan achttien leerlingen van de rijks- HBS in Venlo, die zich in het afgelo pen jaar zeer behulpzaam hebben ge toond jegens hun zeventienjarige blinde klasgenote Marieke Camps, is door het Visser-Neerlandiafonds een groepsmedailie toegekend, Marieke werd op 9-jarige leeftijd blind en volgde lager en ulo-onderwijs in een blindeninstituut. Het blinde meisje wilde daarna graag verder studeren in haar woonplaats. Zij was er wel geschikt voor en men nam toen contact op met de directeur der Venlose rijks-HBS, dr. J. J. Vrijling, die het experiment aandurfde: hij plaatste het meisje te midden van de overige leerlingen. Marieke nam in de klas alle gegevens op met een braille-schrijfmachine, cn werkte die thuis uit op een nor male schrijfmachine. Het experiment gelukte boven verwachting: het blinde meisje stak boven het ge middelde uit en werd bevorderd tot de klas A 4. Dit succes is echter in hoge mate tc danken geweest aan de hulpvaardig heid en grote opofferingsgezindheid van alle klasgenoten van het blinde meisje: zij hielpen hun blinde klas genootje waar het maar enigszins mogelijk was. Dit gebeurde al die ti.id zonder dat er ook maar enige aanwijzing in deze richting door de directeur of een der leraren behoefde te worden gegeven. Eén van de meisjesleerlingen, de 17- jarige Riet Huibers, heeft zich hier bij bijzonder onderscheiden. Zij heeft haar blinde klasgenote vanaf de eer ste dag letterlijk met raad en daad bijgestaan, zij haalt Marieke elke dag thuis af en brengt haar naar school en weer terug. Daarnaast begeleidt zij haar blinde vriendin naar bij eenkomsten. Om geen onderscheid te maken dit zou bovendien ook zeer moeilijk zijn is besloten om alle klasgenoten van Marieke Camps te huldigen voor hun opofferingsgezindheid. Morgen ochtend worden zij door de burge meester van Venlo, mr. dr. L. de Gou, op het Venlose stadhuis ontvangen om daar gezamenlijk de toegekende onderscheiding in ontvangst te ne men. De Limburgse dorpen Borgha ren, Itteren en Bande zijn door de snelle stijging van het Maas water gedeeltelijk onder water komen te staan. De foto toont de situatie in Borgharen, waar de fietsers zich moeizaam voortbe wegen over de ondergelopen we gen. MADAT een stornulenressie via Denc- marken in oostelijke richting was weggetrokken, drong het neerslagne- bicd van nen volgende oceaanstoring snel tot het zuiden en midden van Nederland door. Het centrum ervan bevond zich toen nog ten westen van Ierland. Deze depressie heeft de afgelopen dagen bijzonder zware stormen op het mid den van de oceaan gebracht, maar sinds gisteren is de storing snel minder diep geworden. Verwacht wordt, dat restanten ervan morgen op de Noord zee zullen aankomen, waardoor dc wind in Nederland weer westelijk zal worden. De kans op neerslag blijft, tamelijk groot. Op de Stille Oceaan, op ongeveer 300 mijl van de Japanse kust. is de Nederlandse zeesleper „Oceaan" uit Rotterdam in de nacht van dinsdag op woensdag in ernstige moeilijkheden geraakt. De sleepboot, die r*iet de %'oor de sloop bestemde Canadese kruiser „Quebec" van Hallifax (Canada) op weg was naar Osaka (Japan), heeft de sleepkabel in dc schroef gekregen. De kruiser, die acht runners aan boord heeft, en de sleepboot, die ne gentien opvarenden telt, drijven hul peloos op de Stille Oceaan rond. Het sleeptransport. dat drie maanden ge leden vertrok uit Hallifax, werd deze week in Osaka verwacht. Omtrent d« hulpverlening aan de (Van onze correspondent) Sedert woensdagavond is de Maas 'u het gebied rond Venlo gestegen met 76 V-m. Vanmorgen om kwart over ne gen was in Venlo een stand bereikt van 16.71 m N-A.P. en begon het Maas water de St. Urbanusweg blank te zetten. In Venlo is 16.50 m N.A.P. reeds kritisch. Btf een stand van 16.98 zal het rivierwater via de rioleringen een deel van het stadscentrum bij de Gel- derse Poort, het laagste punt, blank zetten. Ofschoon uit Zuid-Limburg val wordt gemeld, valt hier in Noord- Limburg er weinig van te bespeuren Verwacht wordt, dat het water in de loop van vandaag nog iets zal stijgen, hetgeen aan grote delen van Noord-Limburg schade kan berok kenen. De kop van de Weert aan de Maas haven is nu ook geheel ondergelo pen. Een aantal wilde konijnen is hier verdronken. In de meeste huizen langs de rech ter Maasoever in Venlo staan de kei- ders vol water. De doorvaarthoogte onder de brug over de Maas in Venlo is thans zo klein geworden, dat de meeste schepen er niet meer onder door kunnen. Vele schippers die beslist door wilden varen hebben hun stuurhutten afge broken. Volgens de laatste berichten blijft het water In België en het zuiden van Limburg dalen. Bij de sluw van Borgharen bedroeg de val, vergele ken met gistermorgen, 42 centime ter. Ook in de gedeeltelijk over stroomde Maasdorpen loopt het wa fer geleidelijk terug. Verwach' wordt, dat het Maaspeil in de ko mende 24 uur verder zal dalen sleepboot en de kruiser zijn nog geen duidelijke berichten ontvangen. De rederij hoopt dat de bemanning van de „Oceaan" zelf de tros uit de schroef kan verwijderen. Inmiddels is dc kruiser, die door zijn hoge opbouw veel wind vangt er daardoor meer drift maakt dan de sleepboot, in de 24 uur dat zij rond drijft. al zestig mijl van de sleepboot weggedreven. Er was woensdag- -vond echter nog radiocontact tusser de opvarenden van de „Oceaan" en de kruiser. f v Tevoren had de Prins opgemerkt: „Groen past bij de autotentoonstelling waarmee het gebouw wordt, ingewijd. Maar groen is ook de kleur van de hoop; de hoop, waarmede Amsterdam en mede de R.AX de toekomst tege moet zien," Toen het verkeerslicht op groen, was gesprongen weerklonk applaus. Het lichtsignaal maakte de weg sym bolisch vrij voor de vele hoge gasten, die met de Prins aan 5t hoofd en on der de klanken van de Eurovisiemars ten gehore gebracht door de politie- kapel, de expositiehallen betraden. Vlaggen van Europese landen waaien boven het Europaplein, waai enige uren voor de opening reeda vele belangstellenden hun neus te-> gen de glazen buitenwanden drukte» Om halfeen werden de deuren vooi het publiek geopend. Amsterdam e» Nederland bezitten een beurseentrum dat internationale vermaardheid zal krijgen en dat in architectonisch op richt een voorbeeld is voor het Euro pese zakenleven. IN zijn rede wees de Prins er on der meer op dat Amsterdam van de tweede wereldoorlog weinig directe schade heeft ondervonden. Indirect echter zoveel te meer; de Prins her innerde aan de schok, die de verbre king van alle handen met Indonesië, juist aan het Amsterdamse zakenle ven gegeven heeft „Bit gebouw is één bewijs Uit vele,' dat Amsterdam niet bij de pakken neerzit maar in vol vertrouwen op de toekomst opbouwt." Het nieuwe gebouw biedt volgens de Prins bijzondere mogelijkheden voor de meest verschillende evene menten. In de eerste plaats dacht de Prins aan de kansen, die het beurs- wezen in deze omgeving krijgt. In de meeste landen van Europa heeft dat beurswezen de laatste ja ren een opmerkelijke groei te zien gegeven. „Ik vraag mij echter af, of in ons land de ontwikkeling van deze manifestaties van handel en in dustrie in alle oprichten tot tevre denheid mag stemmen. Concurrentie is een goed iets, maar ongezonde concurrentie doet alle partijen scha de," aldus de Prins. Als voorbeeld van ongezonde concurrentie noemde de Prins een te grote differentiatie van het beursgebeuren, omdat de belangen van het bedrijf sloven daar mee bepaald niet rijn gediend. Dit spreekt te meer als men denkt aan de gevolgen, die de verwezenlijking van de Euromarkt-gedachte vooï ons land zal hebben. „Het is verheugend, dat in ver schillende sectoren van het bedrijfs leven een tendens tot samenwerking kan worden geconstateerd. Verheu gend, omdat onze nationale belangen, van handel zowel als industrie, door bundeling van krachten in de Euro- markt beter tot hun recht zullen ko men," aldus prins Bemhard. „Het is nuj bekend, dat door onze grootste instellingen op het gebied van exposities ook gestreefd wordt naar samenwerking. Dat is goed, zelfs noodzakelijk. Voor een klein land als het onze is een gecoördineerd beurs beleid een algemeen belang. Ik hoop en vertrouw dun ook, dat een samen werking tot stand zal komen, die alle daarbij betrokken belangen recht doet wedervaren," merkte de Prins op. De voorzitter van de K.AJ., de heer A. J. ten Hoeve, noemde de totstand koming: van dit gebouw een prachtig voorbeeld van samenwerking tussen de overheid en het georganiseerde be drijfsleven. Deze samenwerking doet het beste verwachten voor de toe komst. „Het resultaat van deze samenwer king steekt ver uit boven het plaatse lijk belang en wordt steeds gezien te gen de achtergrond van het nationale belang, dat hiermede gediend is. In dezelfde geest traden wij in de afge lopen maanden en treden wij nu het oestuur van de Koninklijke Jaarbeurs tegemoet, in de stellige overtuiging dat onze samenspraak in het algemeen oelang moet worden voortgezetal dus de heer Ten Hoeve. 4 J^i!?e ^rins had de heer Ten Hoeve de voegende woorden gericht: „In u is aen vooruitstrevende mentaliteit be- Jchaamd, die nationaal en internatio- wlf innhPArehead- ^,erkt en waaraan i !l bedrijfsleven gaarne een- oorbeeld nemen. 'Je„ burgemeester van Amsterdam, G. van Hall. had tevoren gewaagd /erviiM tr0tS Waarmee de hoofdstad, ervuld is nu zu dit nieuwe geboux an net Europaplein bezit.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1