Een nieuwe verstrekking mBoeing"-707 van Sabena bij landing verongelukt Ongeluk een mysterie VROEGE LENTE operatie-D Levenslang voor moordenaar van Lina Feenstra jongetje is vermoord Eclips was in ons land —goed te zien- GROOT STUK EUROPA IN HET DUISTER De Bilt: lenteweer houdt aan r Mysterie Contact verloren BRITS Kameroen in Franse gemeenschap r Labour wil gesprek t-Tsjóe Afschuwelijke vondst bij Rotterdam Licliaam na een week gevonden ?b- {fOMSDAG 15 FEBRUARI 1961 V- "N Directeur: H. DE RUIG TWINTIGSTE JAARGANG No. 4834 r -\ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SI.UT EN Boeing-verkeersvlieg- tuig van de Sabena, dat terugkeerde van een vlucht naar New York, i» vanmorgen om vijf minu ten over tien, even voor de landing op de luchthaven van Brussel, neergestort. De 72 inzittenden van het vliegtuig onder wie tien leden van de bemanning zouden zijn omgekomen. Een officiële bevestiging hiervan ontbrak vanmorgen nog. De Boeing 707, een viermoto rig straalvliegtuig dat 110 tot 190 passagiers kan vervoeren, was gisteren om halfnegen plaatselij ke tijd uit New York vertrok ken en had om tien minuten voor tien vanmorgen in. Brussel moe ten landen. S§Ë#f li® Singels leeg Foto's Overvol Uit vliegtui? .vijf over acht. FIN' BïBJjfiÈk F[f. Sotteriamt W!tf« da WIthjtraat S3. Telef. 115700 m 11 Postbua 1112. Postgiro No««10. Kladitendiensl abonnementen 18.30-.19.30 uur Zaterdags 17—13 uur Telefoon 118700. •g-Graveüihage: Huygenspleln 1, Telefoon 183437 (3 lijnen». Postbus 1091. Postgiro No. 424867. Klaehtcndienst 1830—19.30. Telefoon 36258» pordrechti Spuiweg 132. Telef. «70. Schiedam: Aleldastraat 23 Telef. 65431. Abonnementsprijs 61 «ent per week. f2.S3 per tnaamd ƒ7 90 per kwartaal. Lo*»« nummer» 1» sent Verse hij at dageiy J Tuxum- (Geldig: tot donderdagavond) RUSTIG WEER In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overigens droog weer met opklaringen. Zwak ke wind. Over het algemeen iets minder zacht. Morgen: Zon op: 7.54 Maan op: 8.28 Onder: 17.55 Onder: 19.41 HST ziet er naar uit dat over enige tijd de rechten voor ziekenfondsver- lekerden weer een uitbreiding zullen on dergaan. Op korte termijn, vermoedelijk met in. gang van 1 juli a.s., zal, blijkens een artikel in „Beginsel en Bedrijf", het or gaan van de Ned. Chr. Beambtenbond, de verpleging in verpleeginrichtingen een onderdeel gaan vormen van de zie kenfondsverstrekkingen. Het zou in de bedoeling liggen, dat a8 ziekenfondsen 50 pet. van de ver- pieegkosten gaan vergoeden tot een ma- Ximuni van ƒ7.50 per dag gedurende hoogstens 365 dagen per gevat. Verschillende fondsen zouden overwe gen een deel van de resterende kosten over het algemeen 25 pet. voor re kening van het aanvullingsfonds te ne men, zodat de verzekerde een kwart van de verpleegkosten zelf zal dienen te dra- gen. Men verwacht op deze wijze een re delijk gebruik van dit recht aan de kant van de verzekerde te bevorderen. Dit ligt in de Ifjn van de gedachtenwissellng die over het zélf dragen van enige ver antwoordelijkheid bö verzekeringen als deze de laatste Jaren heeft plaats ge vonden. VLIEGRAMP Bij BRUSSEL EIST 72 MENSENLE' fENS E rB zullen van de nieuwe verstrek kingen kunnen profiteren? De ge dachten gaan uit in de richting van hen, die een bijzondere verpleging of behan deling behoeven en deze thuis niet kun nen krijgen- Dat zijn dus o.a. mensen die een operatie hebben ondergaan, nog niet naar huis kunnen, maar toch de dure liekenhuisverpieglng niet meer nodig hebben. Tot deze groep behoren o.a. ook men jen, die thuis liggen maar voor wie tijdelijke opneming in een (officieel er kend) verpleegtehuis een „reactivering" kan betekenen, dan wel een belangrijke verzachting van hun lijden. Geschat wordt dat in het ecr3te jaar van deze nieuwe verstrekking ca. 8.000 ziekenfondsverzekerden gebruik zulien sikken, terwijl 'vermoedelijk over-ca. 10.000 bedden kan worden beschikt. De kosten van de nieuwe verstrekking bedragen jaarlijks ca. 20 miljoen gulden. Voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring zou dit een premieverhoging van 0.1 pet. betekenen. Voor de vrijwillig verzekerden gaat de premie met ca. 8 cent omhoog. TN de Memorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken zijn over deze nieuwe verstrekking nog geen me dedelingen gedaan. Volstaan wordt mei dé opmerking dat de ministerraad de taak in beraad heeft. Het lijkt niet uitgesloten dat by de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer tegen het einde van deze maand nadere mededelingen ge daaa zulien worden. Het is wel duidelijk dat de nieuwe verstrekking voor veel mensen van gro te betekenis zal zijn. Zij zal des te meer acceptabel zijn indien voor het toch wel twaar wegende probleem van de pre- wieverhoging men denke met name csn de vrijwillig verzekerden en de be jaardenverzekering een goede oplos sing zou kunnen worden gevonden. Het vliegtuig stortte neer op een ak ker in het gehucht Steenokkerzeel, dat tegen het vliegveld aan ligt. Oogge tuigen verhaalden, dat zij een gewei dlge explosie hoorden, toen de Boe ing de grond raakte. Een landarbeider, die pp de akker aan het werk was, werd "gedbod. Een andere landarbeider werd ernstig gewond. Dichtbij de piaats waar de Boeing viel, staan boerderijen en villa's. In zijn val rukte het een elektrische lei ding los. Politie, rijkswacht en brandweer uit Brussel en Schaerbeek werden in gro te haast haar de piaats van de ramp gedirigeerd. De redders konden uit het wrak van het volkomen vernielde toe stel slechts de verkoolde lijken bergen. Het gehele gebied is door een politie- kordon afgesloten. Men was bevreesd voor nieuwe ontploffingen. ^T-jarige Karl Chmielewski, ex- «o--Hquptsturmfiihrerstaat thans te- 'Mftt voor een rechtbank in Ansbach Wést-Duitsland). Hij wordt ervan be- "tnuldigd als leider van het concen- ytkkamp Gusen bij Mauthausen 297 '(-vangenen ter dood te hebben ge mekt. - Chmielewski was in 1943 comman- -int-van het concentratiekamp Vught "l ots zodanig eveneens berucht. ,p rijn ongeveer honderdgetuigen WWest-Diiitsland en uit het buiten- wia gedagvaard. Men verwacht dat Proces tot half maart zal duren. „Samen met Chmielewski staat de Jripo Junge terecht, die onder leiding ,6n de commandant afschuwelijke rjtndaden beging. De juiste toedracht van de ramp is nog een mysterie. Het ongeluk gebeur de bij uitstekend vliegweer heldere lucht, goed zicht, met slechts lichte grondmist. Het zilver en blauw ge schilderde straalvliegtuig was tweemaal om het vliegveld Zaventem gecirkeld voordat de landing zou beginnen. Waarom het cirkelde is nog niet be kend. Om vijf minuten over tien raakte de Boeing de grond en onmiddellijk: daarop deed zich een explosie voor. Een ambtenaar van de verkeers toren heeft meegedeeld dat het vlieg tuig vijftien minuten te laat in ver binding kwam met de verkeerstoren. Vlak voor het ongeluk ging het radio contact verloren. De ambtenaar meen de, dat het de eerste reis van de Boeing was. De Sabena had vijf ma chines'van het type Boeing 707. In New York deed hst gerucht de ronde dat zich schaatsploegen uit de V. S. en Canada aan boord van de Boeing zouden hebben bevonden. Van dit gerucht kon geen bevestiging worden verkregen. Zaterdag a.s. wor den de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats in Gothenburg gehouden. Een verslaggever meldt van de plaats van het ongeluk dat de brok stukken van de reusachtige Boeing honderden meters in het rond ver spreid liggen. Tot dusver werden slechts enkele lijken uit het verwron gen wrak geborgen. De brandweer gaat nog steeds door met het bespui ten van het wrak. om te voorkomen dat er opnieuw brand uitbreekt. De landarbeider, de 24-jarige De Laet, die op het veld aan het werk was toen de Boeing neerstortte, blijkt onder het vliegtuig te zijn verpletterd. Bij het ter perse gaan van deze edi tie werd nog vernomen dat de meeste passagiers Amerikanen waren. Nu ongeveer tweederde van de siemmen die bü de zaterdag en zondag in het voormalige Britse voordljge- bied Kameroen gehouden verkiezingen in Kameroen gehouden verkiezingen werden uitgebracht is geteld, blijkt dat de bevolking zich met een meerder heid van vier tegen één vóór aanslui ting bii de republiek Kameroen heeft uitgesproken. De bewoners van dit vroegere En gelse beheerschapsgebied handen de keus tussen aansluiting bij de repu bliek Kameroen, behorend tot de Fran se Gemeenschap, en Nigeria, lid van jhet Britse gemenebest. mmm Dit ls een vliegtuig van het type Boeing-707, dat vanmorgen nabij Brus sel is verongelukt. De Britse Labourpartjj heeft van daag in een officiële brochure opgeroe pen tot een bespreking tussen premier Macmillan en diens communistisch- Chinese ambtgenoot Xsjoe-En-Iai. „Een Brits-Chinese conferentie op topniveau zou kunnen bijdragen tot die bespoediging van de deelname van China aan de ontwapeningsbespre- kingen". aldus de brochure. „We ge loven dat direct contact op topniveau tussen de leiders van Engeland en China in dit stadium zeer waardevol zou zijn en wij stellen voor dat de re gering Tsjoe-En-lai uitnodigt voor een bezoek aan dit land en te kennen geeft dat een uitnodiging aan Macmillan voor een tegenbezoek welkom zou zijn". f Advertentie) 47242 I S NEDt.ii.LAND is het kwik gis- 1 teren tot de voorjaarsachtige hoogte van 15 gradenCelsius ge- gestegen, Een recordtemperatuur, die nooit eerder in deze eeuw op een zo vroege datum in ons-land is ge meten. Temperaturen van omstreeks 15 graden Celsius worden gewoon lijk pas eind februari, begin xnaart bereikt. Velen zijn er op deze eerste „zomerse" dag op nit getrokken. Op het Zandvoorste strand vond deze vrouw het best uit ie houden-,. De Amsterdamse rechtbank heeft de 28-jarire Amsterdamse loswerkman J. 3. T., die op 7 april I960 in de woning van hoofdinspecteur Schipper aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam het 17- jarige Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, we gens doodslag, vergezeld of voorafge gaan van andere strafbare feiten, ver oordeeld lot levenslangé gevangenis straf. Geëist was 18 jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank, die van mening is dat T. voor dit misdrijf niet ver minderd toerekenbaar kan worden verklaard omdat de voorbereiding en uitvoering van de door hem gepleeg de misdrijven wijzen op een welover wogen handelen, deelde het oordeel van de beide psychiaters, die T. een gevaar voor de samenleving noem den. Op grond daarvan achtte de rechtbank de zwaarste straf op zijn plaats. Daarbij heeft zij in aanmer king genomen „het hand over hand toenemende kwaad van grove agres sie ter voldoening aan al dan niet normaal gerichte seksuele driften, welk kwaad zowel uit vergeldings oogpunt als terwille van de preventie met gestrengheid dient te worden be straft". FORD zal volgende week in zijn Australische fabrieken te Sydney en Geelong 800 man ontslaan, als ge volg van dalende verkopen. Verleden week heeft de Australische fabriek van General Motors al het ontslag van 2600 man aangekondigd. (Van een onzer verslaggevers) MARCEL'NIVARD is vermoord. Het lijkje van de achtjarige Rotter damse jongen, die sinds vorige week dinsdag werd vermist, is tegen mid dernacht gevonden in een sloot langs de provinciale weg tussen Bergschen- hoek en Berkel, ongeveer 150 meter van het punt, waar een grindweg tus sen Hïllegcrsberg en Bergschenhoelc deze kruist. Het lichaampje vertoonde sporen van geweld, zodat het wel ze ker is dat de dood van de jongen een gevolg is van misdaad. De vondst werd gedaan door de rijkspolitie te Bergsehenhoek nadat de Rotterdamse politie door een onbekend gebleven persoon telefonisch was getipt. Het lijkje lag in een 1 me ter brede sloot, zeven kilometer van het parkeerterrein voor de diergaarde Blijdorp, waar het kind vorige week dinsdagmiddag omstreeks vijf uur voor het laatst was gezien. Onmiddellijk na de melding kwam de Rotterdamse politie in actie. Be halve commissaris J. A. Kwast van de kinder- en zedenpolitie te Rotterdam en inspecteur J. P. A. Blaauw, die de leiding van het onderzoek in handen hebben, begaven zich de officier van Justitie, mr. R. v. d. Hoeven, en een groot aantal politiedeskundigen naar de aangegeven plaats. De provinciale weg werd over enige afstand voor het verkeer gesloten, De plaats waar het kind was gevonden werd door hekken gemarkeerd. Het onderzoek naar stille getuigen werd sterk belemmerd door het feit dat ge durende de afgelopen week veel regen is gevallen. Sinds de vermissing van het jon getje heeft de Rotterdamse politie geen middel onbeproefd gelaten het kind terug te vinden. Niet alleen werd het signalement via de kranten, radio en televisie verspreid, maar ook werden massale speuracties georganiseerd. Tientallen tips, die binnenkwamen, werden alle op juistheid getoetst, maar het kind bleef spoorloos. Meter na meter werd de omgeving van de plaats, waar het kind voor de laatste maal was gezien, en de omge ving van diens woning aan de Heem raadsingel afgezocht. AUe singels en vijvers in de omgeving werden afge- dregd en maandag pompte de dienst gemeentewerken op verzoek van de politie zelfs enkele singels leeg, waar na de bodem meter voor meter werd onderzocht. Volkstuincomplexen en tennisbanen werden uitgekamd, de spoorlijn tussen Schiedam en Rotter dam werd aan een onderzoek onder worpen en ook strekte zich het on derzoek uit naar de Spaansepoldf waar het 's avonds zeer donker is en waar reeds eerder misdaden werden gepleegd. ONDER over het algemeen voor- ai a treffelijke weersomstandigheden llnn fftff/k lAT/4fiv*fk QT hebben vanmorgen miljoenen men- I1UU Vli/lU llllUodu! sen de spectaculaire zonsverduiste- O ring gadegeslagen. In de ongeveer i B tweehonderd kilometer brede gor- fill /l TnCIT01*JlüYn\ del in Zuid-Frankrijk, Noord-Kali*, l||i| fAlllljiCi "uil! f Joegoslavië, Bulgarije en Rusland was tl de zonsverduistering totaal. Op tal j van plaatsen binnen deze gordel wa- A I7AH Tl j» (j ren de wetenschapsmensen aanwezig lal» tJllia /jC'v voor waarnemingen. Zij waren niter- O aard het meest gebaat bij het goe de weer. Alleen in grote delen van Duitsland was het verschijnsel door mist slecht te zien. Het gebied van de totale' zonsverduls- tering was vrijwel geheel in don ker gehuld. Automobilisten deden de lampen van. hun voertuigen aan. De fötale eclips was het langst zicht baar aan de Adriatische Zeekust, waar het verschijnsel-bijna twee mi nuten te zien was. Te Florence, dat midden in de scha- duwbaan van de maan lag, stonden duizenden mensen op de heuvels die de stad omringen. Astronomen van allerlei nationaliteit maakten foto's van de verduisterde zon vanaf de sterrenwacht Arcetri nabij Florence de plaats waar de zeventiende- eeuwse astronoom Galilei met 'swe- rels eerste telescoop zijn waar nemingen deed. De eclips van van daag viel samen met de 397ste ge boortedag van Galilei. De hotels in Florence, Pisa en andere J plaatsen in Italië, waren' overvol met toeristëh. die speciaal voor 'dé zons verduistering waren gekomen. Reis bureaus in aÜe delen van Italië had den een speciale „zonsverduisterings. tocht" georganiseerd. Geleerden uit de NAVO-landen hebben de zonsverduistering vanuit een spe ciaal „Caravelle"-straalvliegtuig waargenomen op een hoogte van 12.000 meter. Een speciale ploeg van de NAVO heeft fotografische en an dere studies gemaakt. Met hoopt be langrijke gegevens te weten te ko men over de bouw en de samenstel ling van de zon. De resultaten van de studie, waarvan de analyse tot midden van deze zomer zal duren. zullen ter beschikking worden ge- p L "If steld van de vijftien landen, die deel - Vijl .VOOF I1S1Jl11Ê2CI1 uit maken van de verdragsorganï- satie. (Advertentie) .STEVNl'A'AN 15 WllVfRSUn ml5?SI Wie er vanmorgen in ons land sne- ciaal op heeft gelet, heeft de zons verduistering uitstekend kunnen waar nemen. Toen de zon omstreeks vijf voor acht vuurrood uit de ochtendne vels aan de horizon oprees was aan de rechterzijde al een aanzienlijke „hap" genomen, wat zonder enige moeiie met het onbeschermde oog te zien was. Naarmate de zon hoger kwam werd het licht geler en feller. ...ruim kwart VOOr HCffeil. Toen omstreeks kwart voor negen de eclips maximaal was, kon men het verschijnsel uitsluitend door een overbelicht fotonegatief of een be roet glaasje waarnemen, daar het niet verduisterde, noordelijke deel van de zon, hoe klein ook, alles overstraalde. Van toenemende duis ternis is op vele plaatsen geen sprake geweest. Integendeel, de automobilisten, die op het hoogte punt van de eclips oostwaarts reden, moesten hun zonneklep neerslaan om geen last te hebben van het licht. In Amsterdam bleek vanmorgen, dat de televisie-uitzending van de zonsverduistering talrijke mensen binnenshuis heeft gehouden. Het was omstreeks halfnegen in de hoofdstad stiller dan normaal. Op hoeken van straten, op bruggen en pleinen vormden zioh groepjes mensen, die door filmnegatieven en met roet beslagen stukjes glas de ver duistering gadesloegen. Winkeliers stonden in portieken en voor de scho len dromde de jeugd samen om vol bewondering in oostelijke richting te kijken. Jongens met stukjes film wa ren uiteraard onmiddellijk vriendje met de hele school. Een taxichauffeur op de Amsterdamse Dam verkondigde dat hij zijn zwarte glaasje wel wilde verhuren: „voor een kwartje per se conde". De waarnemingen en reacties uit alle delen van het land zijn vrijwel gelijk. Zowel uit Groningen als Maas tricht, uit Arnhem en Den Helder en Vlissingen werd. gemeld, dat 'de ver duistering duidelijk waarneembaar is geweest voor wie zich de moeite gaf erop te letten. jTJET hogedrukgebied waardoor in West-Europa voorjaarsachtig weer heerst, verplaatste zich het afgelopen etmaal van het Alpengebied naar het oosten, maar nam tegelijkertijd nog in omvang toe. De lucht in dit hogedruk gebied laat voor de tijd van het jaar zeer hoge temperaturen toe. In De Bilt werd dinsdag precies 15 graden be reikt, een waarde die deze eeuw zo vroeg in het jaar nog niet gemeten is. In de zuidelijke provincies en in België en Frankrijk kwamen waarden van 17 tot 20 graden voor en aan de voet van de Pyreneeën zelfs 23 graden. Uiteraard was er een maximum in straling door het zonnige weer, In de totaliteitszone van de zonsverduiste ring waren de weersomstandigheden over het algemeen goed. Er komt in het huidige weerbeeld weinig ver andering, aangezien de depressies op de oceaan na aanvankelijk een ooste-- lijke koers gevolgd te hebben, by de Azoren afzwenken naar het noorden in de richting van IJsland. Het hoge drukgebied boven Europa toojxlt daar door ongemoeid gelaten

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1