Televisie-nota Suggestie in nota «ff*** 1' FLEXA Prompte reacties van radio en tv DE BILT: MEER BEWOLKING Regering nam nog j pavage door foute wisselstand geen beslissing Arrestant bekent moord op Marcel Nivard 1 \liegtuigkanon ging af: twee mannen gedood Luns over Parijs5 topoverleg: Voorstellen op komst LUNS VOELT WEL VOOR PLAN VAN MR BIESHEUVE& Vandaag: RAI- bijlage over tweewielers r .old ff schilder zelf met 'n SunnxjySeat Markies de Cuevas overleden ,Veei3er Van der Grift in Oslo verslagen Het weer in Europa „Maar 1 procent van nationaal inkomen is te veel 8ECKERINS handschoenen -4 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 J Directeur: H. DE RUIG TWINTIGSTE JAARGANG No» 48 r~ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J S BRUINS SLUT KN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP Mr. Biesheuvel voïsrt drs. Hazenbosdh. op in Europees parlement KïSlM#1 mmMm Jarüs pn in NprfprUmd (Van onze parlementaire redacteur) fNOK in Nederland moet commerciële televisie worden ingevoerd volgens het (enigszins gewijzigde) Engelse systeem. Deze sug gestie doen de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp in de lang verwachte nota „Reclame-televisie", die vandaag aan de leden van het parlement is toegezonden. Het systeem houdt in dat een onafhankelijke exploitatie-maat schappij de beschikking zal krijgen over een tweede zendernet, zowel voor de verzorging van programma's als voor reclame. Slechts tien procent van de zendtijd zal aan reclame mogen worden besteed. De reclameboodschappen zullen tussen de programma's en tijdens „natuurlijke onderbrekingen" moeten worden uitgezonden. Invloed zullen de adverteerders niet op de programma's mogen uitoefenen. Zie verder pag. 7, 7e kol.) (Advertentie) ix .- A (Van een .onzer veralaègevers) De 39-jarige kappersToaiien.de J. L.- uit Rotterdam heeft bekend het achtjarige jongetje Marcel Ni vard. dat op 7 februari verdween en wiens lijkje ëen week later in de buurt van Berkel gevonden werd, vermoord te hebben. ms (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns gelooft niet dat de plannen de Gaulle-Adenauer voor de integratie van West-Euro pa zonder Nederland zullen worden uitgevoerd. „De EEG heeft ons geleerd dat indien, zelfs als een verdrag getekend is, maar één land zich ertegen verzet, een bepaald plan niet doorgaat", ver klaarde minister Luns woensdag avond in de Tweede Kamer. Minister Luns herhaalde, dat er geen enkele reden was 't Ver enigd Koninkrijk buiten het po litiek overleg te houden. „Wij moe ten voorkomen, dat Nederland komt in het krachtenveld van de twee grote Westeuropese mogend heden op het vasteland. Wanneer wij het Verenigd Koninkrijk in het politiek overleg betrekken, wordt het evenwicht bewaard", aldus mr. Luns. DO Niet nieuw (Zie verder pag. 3, 2e kolom) (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns is bereid mede te werken aan een onderzoek naar de mogelijkheid van een speciale belasting voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden De bewindsman, die dit giste ren in de Tweede Kamer mede deelde voegde daaraan toe, dat zijn ambtgenoot van Financiën uiteraard een belangrijk aandeel in dat onderzoek zou moeten hebben. Dat er 1 procent van ons natio nale inkomen voor de hulp aan de onderontwikkelde gebieden zou moeten worden besteed, achtte de bewindsman om praktische rede nen niet mogelijk. De heren "Bles heuvel (a.-r.) en Ruygers (soc.) die dit hadden gevraagd, kregen te horen, dat nog steeds niet pre cies is vastgesteld wat hulp aan onderontwikkelde gebieden eigen lijk inhoudt. Aan de kaak Positief Botterdam i Wltto ia Wlthstraat 25. Teler. 115700 (0 1.) Postbus 1112 Postgiro No 424S19, KlachtenrMensi abonnementen 13.3019.30 uur Zaterdags 17la uur Telefoon 115700 VGravenhage: Huygensplein t. Telefoon 183187 (3 lijn en). Postbus 1091 Postgiro No 424867. Ktnchtendlenst 18.30—19 30. Telefoon 362560 Spuiweg 132 Telef 4570. Aleldastraat 23 Telef 65431 Dordrecht i Schiedam: Abonnementsprijs 61 cent per wee*, 2 63 por maand, ƒ7.90 pa kwartaal. Loss» nummer» 15 cent. Verschijnt dagelijks T*urüM- (Geldig tot vrijdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig verandering in tempe ratuur. Overwegend matige wind tussen oost en zuid oost. Morgen: Zon op: 7.38 Maan op: 12.41 Onder: 18.10 Onder: 3.44 Vw l-»E nota inzake reclameteievisie L? is teleurstellend. We willen vandaag slechts één ar gument herhalen waarom tiet idee van de staatssecretarissen alleen al volstrekt onaanvaardbaar voor ons is. Men wil het tweede zendernet in banden geven van een onderneming. De programma's zullen ander toezicht staan van een door de Kroon te be noemen programmaraad. Deze raad zou - volgens de nota - samengesteld moeten worden uit "deskundige per sonen op verschillend gebied en van verschillende levensbeschouwingen". Dit is het stokoude idee van een „nationale omroep" ten voeten uit. Het al evenzovele malen verwor pen als hc-t kwam opduiken, want de neutraal-liberale levensbeschouwing, die aan dit idee ten grondslag ligt, heeft in ons land gelukkig onvol doende voedingsbodem. Het enig nieuwe aan dit idee is, dat deze „nationale omroep" thans gefi nancierd zal moeten worden uit re clame-inkomsten. Deze financierings wijze versterkt slechts onze volstrekt afwijzend houding. Er zijn zetfs voor standers van een "nationale omroep" die dit middel, om hun gedachte te verwezenlijken, te gortig achten. De cultuurverwording, die commerciële televisie in het buitenland aanricht, schrikt hen af. MEN zal misschien zo naïef zijn om te beweren dat het idee niets met een „nationale omroep" van doen heeft. Dat men er slechts een nieuwe „zuil" bij wil oprichten, een reclame zuil in dit geval. Men zal dit verhaaltje elders moe ten slijten. Wie enigszins de discussie ever commerciële televisie heeft ge volgd, weet dat de grote drijfveer ge legen is in het streven naar een „na tionale omroep". De grote kampi oene van commerciële televisie, het WD-kamerlid mevrouw Van Some- ren-Downer, heeft dit vorige week nog eens onomwonden verklaard. Ook elders liggen de bewijzen voor hét oprapen. Het Is een tegen organi satie op levensbeschouwelijke basis gerichte actie. Doorbraak derhalve, ditmaal hoofdzakelijk komend van liberale zijde. de staatssecretarissen in de- jber 1959 voor de eerste maal iets liéten blijken van hun plan voor commerciële televisie, gewaagden wij van „een breekijzer in het omroep bestel". In die dagen wezen de be windslieden nog slechts naar het in strument. Thans hebben zij het op geiaapt. Willen er geen brokken komen, dan dóet de regering er verstandig aan het stuk gereedschap snel op te ber gen. Commerciële tel evisie los van ..rlilversuii In de Franse stad Cannes is op 75- jarige leeftijd de markies de Cuevas overleden. De markies, die een we reldberoemde figuur was in de ballet wereld, was reeds jarenlang hart patiënt. In september van het vorige jaar was zijn toestand zeer ernstig als ge volg van een zware hartaanval. De markies de Cuevas werd op 26 mei 1885 in Santiago (Chili) geboren, In de balletwereld had zijn naam een legendarische klank, vooral als bal- ietdirecteur. (Advertentie) wo.^;ipoSJ>^lS itoor t Advertentie l 0S VERF VOOR HET SCHILDERFEEST De wereldkampioen schaatsen Henk vah der Grift, kon het woensdagavond tijdens internationale wedstrijden in het Bisletstadion te Oslo op de 500 me ter niet verder brengen dan een zesde plaats. Winnaar werd Nagakoebo uit Japan in 44,1 sec. De Chinees Chic Hoean klasseerde zich tweede in 44,7 seconden. •De 3000 meter leverde een overwin ning op voor Hudi Liebrechts in 5 min. 10,1 sec. De Chinees Lo Chin-Hoean werd tweede in 5.11 en de Deen Kurt Stille derde in 5.11,5. Henk van der Grift bezette de dertiende plaats met een tijd van 5 min. 19,5 sec. De zeven tiende plaats was voor Wim de Graaff in ;5 min. 20,8 sec. '(Van onze radio- en tv-redacteur) Via de radio werd woensdagavond het eerst het nieuws bekendgemaakt van de lang verwachte nota over tv- reclame. Omstreeks kwart over tien bracht de NCRV een extra-editie van de Radiokrant, waarin de voornaam ste punten uit het stuk werden gepu bliceerd. Direct daarop sprak de hoofdredacteur van de Radiokrant, de heer G Hoek. een scherp afwijzend hoofdartikel uit over de ideeën van de staatssecretarissen. „Onnodig, on gewenst en onmogelijk", was de strek king van zijn commentaar. De tv bracht na de Vara-uitzen- ding een extra-editie van het NTS- journaal. Beelden werden getoond van de persconferentie, die in Den Haag is gehouden. De staatssecreta rissen Scholten en Veldkamp gaven daarop in een gesprekje met Coen van Hoe wijk: een toelichting op hun ideeën. De bewindsman van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ging in zijn betoog uit van het economisch belang van tv-reelame. Hij sprak de hoop uit, dat de discussie zal worden ge voerd op niet-emotionele wijze. Direct daarop verscheen de voor zitter van de NTS, de heer E. Schüt- tenhelm, in het beeld. Hij noemde de nota een doorbreking van het tot dusver gevoerde tv-beleid van de overheid. De NTS achtte het haar plicht zo spoedig mogelijk een twee de programma te brengen, zo zei hij. „Het had mogen worden verwacht dat de omroeporganisaties en de NTS niet in hun normale ontwikke ling zouden worden belemmerd. Het ligt in de bedoeling binnen niet al te lange tijd dit tweede programma aan de kijkers aan te bieden", zo deelde de NTS-voorzitter mee. (Van onze parlementaire redacteur) De vacature in het Europese parle ment, ontstaan door het overladen van drs. C. P. Hazenboscli, zal wordèn ver vuld door mr. B. W. Biesheuvel. De heer Biesheuvel zal daartoe ont slag- nemen als lid van het Ecouomisch- en Sociaal Comité van da E.E.G. Ook zal hij zijn zetel in de Raad van Europa, het parlement van de Westeuropese Unie en de Beneiuxraad ter beschikking- stellen. In de Beneiuxraad zal hij worden op gevolgd door dr. J. Meulink en in de raad van Europa en het Parlement van de Westeuropese Unie door de heer G. A. Kieft. HET zoontje van prinses Mitsjiko en kroonprins Akihito van Japan heeft dezer dagen aan de hand van zijn moeder zijn eerste stapjes gezet. Het prinsje is vandaag 1 jaar geworden. Statte* W«nr Wind- Max. temp. richting gisteren en snethfld neerslag mtr p. sec. af gel. 24 tl. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg «DYüeaux P»£zioble Nice Berlijn frankfort Mlinchèn Zürich Gfttiève Locamo Wenen JJïhsbruck Belgrado Athene R$me Ajaccio Madrid Majorca geh. bew. h. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. mist mist mist regen I. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. 1, bew. onbew. onbew. onbew. z ono o no zo windst. n 4 o 4 no 2 ono 1 nnw 1 windst. windst. zo 6 veranderl. ono 3 nno 2 windst. o 3 nnw 2 windst. 8 10 12 10 6 17 11 11 10 12 8 10 8 4 7 10 11 14 14 15 15 18 0 0 O 0 0.1 0 1 o.l 1 0 0 0 0 2 38 0 0 0 0 0 0 0 0 Boven Europa handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied, dat zich nu iets in noordelijke richting uitbreidt. MistveUen en laaghangende bevolking kwamen vannacht in hoofdzaak boven Noord-Duitsland en Denemarken voor. Gedeelten ervan dreven vanmorgen het noorden van het land binnen. In de hogere luchtlagen handhaaft zich bo ven Frankrijk een storing, die plaat selijk bewolking en regen veroorzaakt. Ook bewolking van deze storing kan zich de komende 24 uur over ons land uitbreiden. Over het gehele land ge nomen wordt er voor mogen minder zon verwacht. Overigens wordt er weinig verandering venoacht. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew, onbew. onbew. ono ono ono o ono ono ozo 5 2 3 4 2 2 2 3 6 10 9 6 11 10 11 11 0 0 0 0 0 0 0 0 Advertentie) „er ïifri geen betere* AMSTERDAM: KALVERSTRAAT193-195 HAARLEM DEN HAAG OESLISSINGEN heeft de regering over het onderwerp reclame-tele visie nog niet genomen. Wel hebben de staatssecretarissen met tal van belang hebbenden besprekingen gevoerd, maar deze besprekingen zjjn nog niet afge rond. De bewindslieden achten het juis ter eerst de gehele problematiek aan de Kamer voor te leggen. Z(j geven in hun nota naar zij zeggen „in grote Ijjnen concrete oplossingen". De „concrete oplossingen" liggen v.n.l. In de beperkingen, die de staats secretarissen een eventuele concessiona ris willen opleggen. Deze beperkingen zijn: 1 Het systeem van „sponsored programs" (programma's aan geboden en verzorgd door de adver teerder) zal in geen geval mogen wor den toegepast. De verzorging van de programma's -kan- niet worden' gedele geerd. Reclame-boodschappen moeten duidelijkwtfrdeft onderschël'dQi van" 'dé' programma's. 9 Een onafhankelijke programnrm- raad (waarvau.de leden benoemd worden door de Kroon) zal controle moeten uitoefenen op het peil van de programma's. Deze leden zullen los moeten staan* van de concessionaris en van de overheid. Er lijkt (zo schrijven de staatssecretarissen) geen bezwaar tegen te bestaan, dat een aantal van de leden, zeker een minderheid, wordt be noemd op (niet bindende) voordracht van de concessionaris. De kosten van Vraag folder bij uw winkelier of SIROCCO N.V. ZUTPHEN - TEL 06750-5741 De kappersbediende, die dinsdag avond was gearresteerd, bekende na een urenlang verhoor door de Rotter damse politie. Hij was werkzaam in een kapsalon, die op nog geen 200 meter van Marcels woning gelegen was. De kappersbediende was ook de geheimzinnige tipgever, die telefo nisch meldde waar men het lijkje van het kind moest gaan zoeken. Volgens de politie zou hier sprake zijn van moord met voorbedachten rade. Een bezwarende aanwijzing was reeds het tijdstip, waarop de moord is gepleegd: dinsdagmiddag. Op dinsdagmiddag zijn vrijwel alle kap salons in Rotterdam gesloten. Het lag dus voor de hand, dat de recherche de dader ging zoeken in de categorie van werknemers die op deze mid dag vrij zijn. Op dinsdag 7 februari was Marcel Nivard spoorloos. H(j was het laatst ge zien hij de Rotterdamse diergaarde, op slechts enkele honderden meters afstand van zijn ouderlijke woning. Precies een week later, op 14 februari, bereikte de Rotterdamse politie de anonieme tele fonische mededeling, dat het stoffelijk overschot van Marcel Nivard In een sloot bj) Berkel lag. - Deze ravage ontstond doordat een personentrein bij Geldrop 'door een foutieve wisselstand op een verkeerd spoor reed en met een snelheid van zestig kilometer per uur tegen de ran geermachine botste. De vijftigjarige controleur Th. J, Ar- nouts uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. Er werden zes mensen ge wond. Voor een verslag zie men elders in. deze editie. Twee militairen zijn gistermiddag op de vliegbasis Soesterberg om het leven gekomen, doordat .bij het vlieg - gereedmaken van een Hawker-Hunter- straaljager plotseling een der boord- kanonnen afging. Een derde man werd ernstig en een vierde licht gewond. Omgekomen zijn de 35-jarige ser geant der eerste klasse P. J. A, Eken uit Soesterberg, gehuwd - en vader van vier kinderen, en de 22-jarige gehuwde' sergeant F. K. Stolie uit Utrecht. Vrjj ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is de dienstplich tig sergeant-titulair C. A. Brem uit Gouda. Licht gewond is de reserve tweede-luitenant-vlieger E. A. van Noort uit Eist. Het ongeluk, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, gebeurde, toen men bezig was met het aanbrengen van een filmcamera in de Hawker-Hunter, „De zes doen niets ze nder Nede r land" Minister Luns was in de Kamer in een heftig duel geraakt met de buitenlandse specialisten van de p.v.d.A. De socialisten verweten de minister, dat hij zonder meer de plannen van president de Gaulle, die waren aangenomen door de andere vier landen van de EEG, had afge wezen. Minister Luns bestreed dit. De re gering heeft niet alleen negatief een standpunt ingenomen, maar de rege ring verzet zich tegen ongewenste blokvorming, die afbreuk zou kun nen doen aan de samenwerking in NAVO-verband en die een belangrijk gevaar zou kunnen inhouden voor onze meest vitale belangen. De bewindsman had erop gewezen dat de plannen van de Gaulle niet nieuw waren. Heeds in 1953 heeft de toenmalige Franse afgevaardigde in het Europese parlement, Debré, thans minister-president, deze plannen in Straatsburg uiteengezet. Zij werden toen unaniem afgewezen. De regering stelt zich op het stand punt dat het integratiestreven van de zes landen niet een doel is op zichzelf. Uiteindelijk moet er een versmelting komen van onze na tuurlijke belangen. De gemeenschap pen zijn slechts een fase in de ont wikkeling. 11 Enkele kamerleden hadden kritiek geoefend op de wijze waarop de rege ring de hulp aan Nïeuw-Guinea, de Antillen en Suriname ais hulp aan onderontwikkelde gebieden bestem pelde. Minister Luns had gedeeltelijk oog voor deze kritiek. Hii wilde niet zover gaan om al deze hulp als hulp aan onderontwikkelde gebieden te beschouwen. Het Nederlands beleid in de Ver. Naties is er vooral op gericht het Russische offensief ten aanzien van Hammarskjoeld aan de kaak te stel len. Het zou de bewindsman niet ver bazen wanneer de Russische beer zijn tanden op deze kluif zou stukbijten. De moord op Loemoemba had ook de Nederlandse regering met afschuw vervuld. De heer De Groot (CPN) kreeg ech ter te horen, dat de minister hoopte dat de verontwaardiging van de commu nisten ook zou klinken wanneer de politieke kleur van bepaalde slachtof fers minder geprononceerd met de hunne zou overeenkomen. Ten aanzien van de ontspanning, die tussen Oost en West te bereiken zon zijn koesterde minister Luns nog niet veel illusies. Het standpunt, van ver schillende zijden vertolkt, dat er een crisis in de NAVO zou zijn, achtte de bewindsman overdreven. Na minister Luns kwam staatssecre taris Van Houten aan het woord. Hij betoogde, dat Frankrijks mening over de verdergaande integratie van de striiakrachten nog steeds niet is ver anderd. President de Gaulle voelt voor deze verdergaande integratie niets. De staatssecretaris bevestigde, dat de Nederlandse regering mr. Stikker kan didaat heeft gesteld voor de póst van secretaris-generaal der NAVO. Hij kon over andere kandidaturen geen mede delingen doen. Bij de replieken noemde de socialist Goedhart de redevoeringen der be windslieden lusteloos, mat en weinig inspirerend, maar mr. Biesheuvel (AR) had er toch wel enkele positieve punten in kunnen ontdekken. Hij was bijzonder erkentelijk voor het stand punt van de minister inzake de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. De algemene teneur van 's ministers be toog was positief voor meer hulp. Erkentelijk toonde „de heer B:es- heuvel zich ook voor de toezegging van de minister, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijk heid van een speciale belasting, al ver heelde de AR-woord voerder niet, dat ook naar zijn mening de minister, van Financiën ten nauwste bij dit onder zoek betrokken was. Minister Luns bestreed de opvatting van de socialisten Goedhart en De Kadt, dat hij de kamer te weinig inlichtin gen zou verstrekken. De heer De Kadt kreeg te horen, dat zijn verwijt, dat de minister te veel door de mond van zijn staatssecretaris had gesproken, een onjuist verwijt was, omdat de staats secretaris nu eenmaal in eerste instan tie voor het betrokken beleid verant- "''"Ui DEZE plastic fiets, vervaar digd in Amerika, waar ook aan een bromfiets met plastic frame wordt gewerkt, is een van de attraeties op de RAI-tentoon- stelllng voor tweewielers in Am sterdam, welke morgen wordt geopend en tot 5 maart duurt. Aan deze tentoonstelling heeft Trouw weer een speciale bijlage van twintig pagina's gewijd, die men vandaag achter in de krant aantreft.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1