Twee piloten ongedeerd „Kandidaten voor rijkspolitie niet in strijdmacht" Een toestel viel vlak bij boerderij Koopt op tijd uw zekerheid Nieuwe regeringscrisis in België besworen Piloot kwain op dak terecht Kalondji: beroep op Leopoldstad Loeloeaburg veroverd? or bod£g*ayen r Om de beleving van het heil NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Akkoord: levering van Frans graan aan Nederland Boeken- week begonnen Loealaba-staat Akkoord liberalen en katholieken Weer luchtbrug van Russen naar Laos 40* DE BILTaanhoudend zacht Het weer in Europa r~ .It vviS^ ORGELS en PIANO'S PHOENIX ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 V Directeur- H. L>1L KU1G TWINTIGSTE JAARGANG No. 4841 V - Minister Beerman wil: (Van onze correspondent) EN botsing tussen twee straaljagers boven de stad Leeuwarden omstreeks middernacht is nog bijzonder goed afgelopen, door dat de beide piloten zich met behulp van schietstoel en para chute in veiligheid konden stellen en de toestellen buiten Leeuwarden ijjn neergestort. Een van de toestellen is zelfs nog zover doorgevlogen, dat mén het vanmorgen nog iuet had te ruggevonden. Men nam aan, dat het in de Waddenzee terecht was gekomen. Het andere toestel kwam maar juist buiten Leeuwarden terecht, namelijk bij het enkele kilometers verder gelegen dorpje Weidum. Het stortte neer in de Jorwerdervaart, tweehonderd meter van de boerderij van de heer S. Kalma en vlak bij de zuivelfabriek. UU U I Tel. 01726-2541 -. „Inbreker" Shock TROEPEN uit de door Loe- moembisten beheerste Kon golese Oostprovincie zijn gister avond de aangrenzende provincie Kasai binnengetrokken. Dit is door het Belgische nieuwsagentschap Belga gemeld. De hoofdstad van Kasai, Loe loeaburg, zou reeds door de Loe- moembisten zijn veroverd. De leider van Zuid-Kasai, Kalondji, een medestander van de Kongo lese president Kasavoeboe, zou aan Leopoldstad gevraagd hebben om toepassing van het verdrag van wederzijdse militaire bijstand. Ambulance wagen rijdt voetganger aan Gehandhaafd HALFWEG TEL0 2907-4341 en in Nederland Botterdarai Witte de Wlthstront 25 Telef, 115700 té it Postbus 1112 Postgiro No 424510 Klaehtendienat abonnementen 18.3©I!)Jo uuï Zaterdag» 17 18 uur Telefoon 115700. •«-Gravenhage: Huygenapletn 1 Telefoon 183467 (3 lünenl Posthui 1(191 Postgiro No. 424B07. Klnchtendlenst 18.30—18 30. Telefoon 362369 Dordrecht! Spuhveg 132 Telef 4570. Schiedam: Alcidastrant 23 Telef 65431. Abonnementsprijs 61 cent per week, f2.65 per matmd 7 80 P«r kwartaal kotue nummer» 13 cent. VerrcnUni dagelljk» Thottw* (Geldig tot zondagavond) ZAC1IT WE KR Op de meeste plaatsen droog tveer met opklaringen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht. Morgen: Zon op: 7.34 Maan op: 14.21 Onder: 18.13 Onder: 5.18 Hoofrlreilacieur Ur J A H J 6 HKlJINb blA'T HET is dunkt ons - een niet te loochenen feit dat het schip van de christelijke sportbeoefening nog steeds met tegenwinden te kampen heeft. Nóg ontmoeten de christelijke sportbeoefe naars weinig begrip voor dat wat de achtergrond van hun oeweging uitmaakt. De misverstanden in christelijke kring ten aanzien van de lichamelijke oefe ning zijn nog vele. In Patrimonium" van 7 jan. jl. schrijft de heer D. W. Ormei: ,,Een christelijke politieke partij of vakorgani satie is wat anders dan b.v. een chris telijke sportvereniging. In zon sport vereniging beoefent men de sport zoals men overal elders doet. Het enige, waf haar van andere sportclubs onderscheidt is, dat men het in eigen kring en niet op zondag doet." NU, als dit het énige zou zijn wat de christelijke sportbeoefening zou moeten funderen, dan zag het er voor haar maar droevig uit. Hier wordt een «tandpunt gehuldigd dat de christelijke sportorganisatie onrecht doet. Want achter het apart willen staan van deze organisatie steekt heel wat meer dan dat, wat Patrimonium ons wil doen geloven. De christelijke sportbeoefening toch is geboeid en wordt beheerst door het bij belse mensbeeld. Zjj weet van het goed geschapen zijn van de mens door God. Naar Zijn beeld. Z(j weet ook van de schaduw der zonde die over dit beeld is gevallen. Maar ze draagt ook kennis van het aanvankelijk herstel van dit geschonden beeld door het offer van onze Heer. Dïiilr beleeft de christen zijn vreugde aan. Een vreug de die zich gaat uiten. In velerlei vor men. Ook in de üchaamsbeheersing, waardoor de zuivere expressie mogelijk wordt van het lichte, van het blije, van het speelse, dat de vrijmaking door de Zoon des mensen geven wil. De ruimte voor het lichte, speelse, de vrijheid en de rreugdebeleving in spel en sport heeft te maken met, is uitvloeisel van de vrij making van de mens door Jezus Chris tus (S. J. Fopma). Daarom is er in het leven van de christen naast arbeid en plicht, naast zorg en strijd, ruimte voor sjjel «n ontspanning. Voor een oefening vin de geest èn van het lichaam. Is er sfirake van de zorg voor morgen, maar ook van het feest van heden (C. C. F. Gordijn). Van nuttigheid èn ornament. Want in de bijbelse mensbeschouwing gaat het om de totale mens. Wie bij opvoeding en vorming slechts op één van beiden Jet, op de geest óf oj? het lichaam, kweekt scheef-gegroeide ntensen. Terwijl God juist wil dat, in deze gebroken, disharmonische wereld, als {eken van het nieuwe Rijk dat komt, sich al duidelijker zal gaan aftekenen het beeld van de harmonische rifens, gevormd naar ziel èn lichaam, het beeld van de mens die weer als voorheen op Gód gelijkt. TS7ANNEER daarom de christelijke sportbeoefening gezien moet worden in het licht van de verlossing uit de banden van de macht der zonde, dan betekent dit dat zij zich niet opnieuw onder deze macht mag en wil stellen. Daarom zal zij sport en spel steeds in haar betrekkei pe waarde zien. Als middel en niet als doel. Daarom móet zij zich wel apart gaan organi seren, omdat in de neutrale sportopvat- ting spel en sport veelal verzelf standigd worden. In plaats van ver sieringen aan het leven van de mens worden sport en spel dèn tot demonen die de mens gaan tiranniseren. Denk aha de beroepssport. Lees de sensatio nele verslagen in de neutrale pers van di Tour de France en de Olympische Spelen om te zien hóe de sport hier in plaats van het leven te diénen het leven gaat behéérsen. 'Een christen die zich onder de macht van déze tirannie laat stellen loochent de door Christus gewrochte vrijmaking. Hij mèg zich niet meer onder de dic taten van die verzelfstandigde machten laten brengen. Hoe zal de vrijgekochte zónder zijn Heer te bedroeven op nieuw slaaf worden? De tempel Góds z?n lichaam, mag niet opnieuw als vroeger in de regionen der zonde weer Worden tot een tempel van de méns. Daarom is er een w e z e n 1 ij k ver schil tussen een lichamelijke opvoeding die de mens centraal stelt en die welke de spelende mens geladen wil zien met een naar Gód gerichte vrolijkheid IJ. Kuilman). Wanneer we dit als christenen méér Sagen, wanneer we méér beseften dat ziel èn lichaam niet van elkaar losge haakt kunnen worden zónder de mens te vèrvormen, zouden we dan niet ko foen tot een meer positieve waardering Van de pioniersarbeid der Ned. Chr. Sport-Unie? En tot een geestdriftiger steunen van het plan-Kret? Of wat méér zegt: tot een meer bijbel- ze uitdrukking via geest èn lichaam van onze vreugde over de verlossing door Chri3tus? T. M. GILHUIS' Straaljagerbotsing boven Leeuwarden (Van onze parlementsredactie) Minister beerman wil, behalve verlaging van de minimumleeftijd voor toetreding tot het korps rijks politie, ook geschikte kandidaten vrij stellen van militaire dienst. Hij heeft hierover de minister van Defensie al gepolst en hoopt, dat binnenkort een regeling tot stand komt. Door deze maatregelen verwacht de bewindsman nog betere wervings resultaten dan door de kortgeleden ingevoerde salarisverhogingen. Wat dit laatste betreft, waarschuwt de minister in zijn memorie van ant woord de Eerste Kamer, dat hiervan voor de werving van personeel geen te hoge verwachtingen kunnen wor den gekoesterd. Het tekort aan personeel bij de rijks politie bedraagt thans 686 man. Wil men dit inlopen, dan moeten per jaar minstens 300 man worden aangetrok ken. De minister rekent de Senaat voor, dat dit jaar het tekort met 160 man zal toenemen, in 1965 met 210 man, in 1970 met 260, in 1978 zelfs met 710 en in 1980 met 490 man De bewindsman deelt ook mede, dat de rijkspolitie ten plattelande dit jaar nog de beschikking krijgt over auto's en bromfietsen voor de surveillance dienst. De brandende wrakstukken van de bij Weidum neergestorte straaljager. (Advertentie) Zon op Zon onder Advertentie Vraagt geïllustreerde prijslijst - Op vrijdag 7 april houdt de Raad voor de zaken van kerk en school der hervormde kerk zijn openbare jaarvergadering in Esplanade te Utrecht. Dr. N. Beets, medewerker aan het pedagogisch instituut der rijksuniver siteit te Utrecht, refereert over: ..Denken wij creatief genoeg in het onderwijs?". E De familie Kalma heeft, merkwaar digerwijs, niets gemerkt van het neer storten van het toestel en pas toen er na het ongeluk een druk autover keer ontstond, werd het gezin wakker. Men besefte toen pas aan welk groot gevaar men was ontsnapt. Nog onlangs is een toestel bij Wels- rijp op een boerderij neergestort en daarbij kwam een heel gezin om het leven. De piloot uit het bij Weidum neer gestorte toestel, een Sabre van de vliegbasis Leeuwarden, de 30-jarige eerste luitenant F. G. de Jager uit Bergum, had zich reeds bover de stad, nadat hij een hevige klap had gehoord, uit het toestel bevrijd en is midden in de stad neergekomen. Hij landde veilig op een plat dak van de woning van de conciërge van de Menno van Coehoomschool, in de Menno van Coehoornstraat te Leeu warden. Deze conciërge, de heer H. van Zui den, schrok wakker van de hevige klap en dacht aanvankelijk dat er een in breker in zijn huis was. Met zijn kost ganger heeft hij eerst nasporingen ge daan in de woning en pas later ont dekte men dat een piloot die met. zijn parachute verward was in de televi sie-antennes, op het das lag. Nadat men trappen uit de school had gehaald, kon men de piloot bevrijden en toen bleek, dat deze niet het minste letsel had opgelopen. Wel heeft de 24-jarige dochter van de heer Van Zuiden, boven wier ka mer de piloot op het dak terechtkwam, een lichte shock gekregen. Het andere toestel, een Hunter van de vliegbasis Enschede, was zaterdag morgen nog steeds niet gevonden. De piloot, de 24-jarige tweede luitenant J. Küper uit Schildwolde, die zich ook met schietstoel en parachute kon red den, kwam in de gemeente Kollumer- land bij het dorpje Zwagerveen te recht. Omdat hij over rugpijn klaagde, zal hij in een hospitaal nog worden onderzocht Het ongeluk 'gebeurde tijdens een tweedaagse oefening die op het tijd stip van het ongeluk bijna was afge lopen Hieraan namen toestellen van de vliegbases Leeuwarden, Twente, Ypenburg en Soesterberg deel. f Advertentie) SKYNIAANIS H1LVSSSUM m 13751 De Nederlands-Franse ambtelijke besprekingen in Den Haag hebben ge leid tot een beginselakkoord over con tracten op lange termijn voor levering van Frans graan aan Nederland. De twee delegaties hebben overeen stemming bereikt wat de consumptie- granen betreft. Dit beginselakkoord zal op een volgende bijeenkomst, mo gelijk op 20 mei in Parijs, verder wor den uitgewerkt en getekend. Over de voedergranen is men het nog niet eens. Van Franse zijde wordt reeds ge ruime tijd aangedrongen op het sluiten van contracten op lange termijn voor levering van Frans graan aan Neder land in het kader van de samenwer king in de E.F-.G. Zes vrouwen, van wie drie lid wa ren van een bende, die hulp Verleende aan de Algerijnse opstandelingen, zijn gisternacht uit de Par(jse gevangenis van La Roquette ontsnapt. Zij deden dat op de welhaast klassieke methode: door lakens aan elkaar te knopen. Ge vangenisautoriteiten nemen aan, dat de vrouwen hulp van buitenaf hadden. De vrouwen zaten in dezelfde cel. Koningin Juliana heeft vrijdagavond in het Concertge bouw te Amster dam de opening van de 26ste Boe kenweek bijge woond. De Konin gin is hier in ge sprek met de heer G. Lubberhuizen, voorzitter van de commissie voor de collectieve propa ganda voor het Ne derlandse Boek. (Zie ook pag. 13) Loemoembistisch leger Kasai binnen rukt De Belgische radio die het bericht van Belga doorgaf verklaarde dat de commandant van het Kongolese gar nizoen in Loeloeaburg een toevlucht heeft gezocht in het Ghanese V. N.- hoofdkwartier ter plaatse. Een besluit van generaal Moboetoe een eerder voorgenomen aanval op de Oostprovincie uit te stellen, werd genomen op aandringen van de mi litaire leider van de Verenigde Na ties in Kongo, generaal Mckeown. De troepen van Moboetoe zouden inmiddels ongeduldig worden in Li- sala vanwaar zij n hun voorgenomen aanval zouden uitvoeren. Een Ghanese V. N.-patrouille had eerder op de dag in de onmiddellijke nabijheid van Loeloeaburg een Kon golese. Loemoen.bistlsche legereen heid gemeld. Het was toen niet be kend of de waargenomen soldaten op eigen gezag aan üet „fourageren" wa ren, of dat zij de voorhoede vormden van een Loemoembistische strijd macht uit Stanleystad, 800 km van Loeloeaburg. De Kasavoeboe-getrouwe garni zoenscommandant van Loeloeaburg, kolonel Mbjoko, had echter direct om bescherming van de V. N. gevraagd. De Belgische radio heeft ook ge meld dat Sendwe, leider van de Noord-Katangese Baloebakat party, de semi-autonome staat Loealaba in Noord- en Midden-Katanga heeft ge sticht. Sendive, die een tegenstander van president Tsjombe is, zout achter de centrale regering van premier Deo staan. Premier Nehroe heeft gisteren op een bijeenkomst van de commissie van Buitenlandse Zaken van het Indische parlement meegedeeld, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V. N. India gevraagd heeft om 8000 man voor de strijdmacht van de V. N. in Kongo. Nehroe zei, dat India maar circa 2500 man naar Kongo kan sturen. (Van een onzer verslaggevers) Op de rijksweg 13 ter hoogte van Oversehie is vrijdagmiddag bij het oversteken de 65-jarige voetganger G. Stam aangereden door een ambulance wagen uit Breda. De man werd ern stig gewond naar het Dijkzigt zieken huis te Rotterdam overgebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. Op een vergadering van het Belgi sche kabinet, die gisteren de geheie dag heeft geduurd, is het deze week opnieuw opgedoken gevaar van eet» regeringscrisis, terwijl het parlement al naar huis is en de verkiezingen op 26 maart voor de deur staan, bezwo ren. Meegedeeld is, dat de regering de „eenheidswet integraal zal toepas sen". Oorzaak van de nieuwe moeilijk heden was de weigering van de libe rale ministers om alleen over te gaan tot de in de eenheidswet voorziene belastingverhogingen, zonder dat daartegenover bezuinigingsmaatrege len zouden worden afgekondigd. Ei blijkt nu een overeenkomst tussen de liberale en katholieke ministers in hel kabinet-Eyskens te zijn bereikt. In een communiqué zegt de rege ring nu, dat haar besluit de eenheids- wet zo snel mogelijk toe te passen, gehandhaafd blijft. De eenheidswet zal in praktijk gebracht worden door reorganisatie van de uitgaven en het heffen van nieuwe belastingen. Om hiertoe te komen is de regering het eens geworden over een serie belang rijke koninklijke decreten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Sow- jet-Unie opnieuw de strijdkrachten van de commnnistiseh-gezinde Paibet La© vannit de lucht bevoorraadt. Eer der had hij gezegd dat de Russen met de luchtbrug waren opgehouden. (Van een onzer verslaggevers) De 39-jarige kappersbediende G. J. L. die heeft bekend de achtjarige Mar cel Nivard te Rotterdam om het leven te hebben gebracht, heeft bij een nader verhoor nog twee gevallen toe gegeven waarbij hij ontucht met min derjarige jongens heeft gepleegd. Van morgen is de man voor de officier van Justitie voorgeleid. Advertentie (Advertentie) VIrtYH tVind- Temp. Station Weer richting hed.m. 7 u. en snelheid eo neerslag mtr p. sec. afgel. 24 u. Helsinki motregen z 2 6 0 Stockholm geh. bew. 7.7.0 4 O Oslo motregen tino 2 5 2 Kopenhag. goh. beu-, 70 8 3 1 Aberdeen geh.bew. windst G 2 Londen regen 70 5 10 3 A'dam zw. bew. zo 5 1! O Brussel zw. bew. z 6 14 0 Luxemburg l. bew zo 5 14 0 Den Helder h. bew. zzo 2 9 Ypenburg regen nzo 4 12 Vllsslngen geh.bew. o 5 1. Eelde zw bew. zo 2 9 De Bilt zw. bew. zo 4 11 Twente 7.w. bew. TO I u Eindhoven zw. bew. zo 2 13 2d.-Limb. zw. bew. zzo 8 14 Boven midden-Rusland bevindt zich thans een krachtig hogedrukgebied van bijna 1040 millibar, terwijl de lucht druk op de oceaan laag blijft. Het cen trum van een zeer diepe depressie om streeks 955 millibar) bewoog zich daar bij wat in noordwestelijke richting naar het zuidpunt van Groenland. Tussen deze dniksystemen staat over geheel West-Europa een zuidelijke luchtstro ming waarmede zeer zachte lucht naar het noorden wordt gevoerd. Randstoringen van de oceaandepres sie bewegen zich van de Golf van Bis- Caije over Engeland naar het noorden. Zij brengen daar vrij veel regen. In ons land veroorzaken zij nu en dan toe nemende bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat regen. In deze toe stand komt gedurende het weekeinde weinig verandering. Het voor de tijd ca» net jaar zeer zachte weer duurt voort b\) matige af en toe krachtige winden tnsen zuid en zuidwest.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1