LUNS VINDT VEEL BEGRIP Djakarta ergert zich Elf premiers maken front tegen Verwoerd Nonchalante sfeer bij Zandvoortse politie Met ruk aan scheepsbel opende prinses Marijke nieuwe jaarbeurshal Spoedig formeel overleg met Algerijnse rebellen? Echtscheiding II Bijna vijf gulden voor een aardbei Trusteeship-idee vindt instemming in Gemenebest Aan Frans-Zwitserse grens Akkoord over de voorbereidingen ff O5 D' Apartheidspolitiek veroordeeld Procureur-generaal: beleidsfouten H1 Mm WILDE NIET ONTPLOFFEN... Korpschef verhoord in Amsterdam H Jongens vinden juivelenschat par k D1 Begrip Vrij WOENSDAG 15 MAART 1961 TWINTIGSTE JAARGANG No. 4858 ZUID-AFRÏKA EN GEMENEBEST in Voet bij stuk Eén oplossing Ook Kennedy overleg VJ Directeur: II. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Tussen boomwortels (Van onze parlementaire redacteur) I OENKOE Abdoel Rahman, de premier van Malakka, gaat op verzoek van minister Luns opnieuw al zijn persoonlijke in vloed aanwenden om het Nederlands-Indonesisch geschil over Nieuw-Guinea uit de wereld te helpen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, die van middag in ons land terugkeerde, is tevreden uit Londen vertrokken. .VIr. Luns heeft „allerwegen het grootste begrip" ontmoet. De houding van Indonesië wordt door alle Gemenebest-landen veroordeeld. Per soonlijk meent de heer Luns, dat het steeds driester wordende op treden van Djakarta geweten moet worden aan de groeiende macht an president Soekarno. In dezelfde welingelichte krin gen voorspelde men, dat de be sprekingen dicht bij de Frans- Zwitserse grens zouden worden gehouden. Wellicht, zo zei men in deze kringen, zou zelfs al voor het einde van deze week met het overleg worden begonnen. Weer gevechten Kotter* Witte d« Wtthstraat 2». Telef. Jis7öo Postbus 1112 Postgiro No «4M9 «b0!»nem^ntea 18.30—19.30 urur. Zaterdag» 1718 uur Telefoon Ï.15700, ^-Gravenhage: Huygensploln I. Telefoon 183467 j Mjn—1 Postbus 1081 Postgiro No. 424867. Klachtendienst 18 3018.30. Telefoon a«ï»K« Dordrechti dpulweg 132 Telef. «70. 36256». Schiedam: Aleldastraat 23 Telef. 65451. Abonnementsprijs 61 cent per week. I 2.65 per maand 7 on per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt AaWuito» (Geldig: tot donderdagavond) PLAATSELIJK MIST Droog weer met in de nacht en ochtend plaatseiijK mist en morgen overdag op de meeste plaatsen» vooral in het zuiden van het land, vrij zonnig. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. In het noorden van het land matige tot vrh krachtige zuidwestelijke wind, elders matige tot zwakke wind. Morgen: Zon op: 6.53 Onder: 18.45 Maan op: 6.54 Onder 18.31 JET echtscheidingsvraagstuk, zoals we dat gisteren naar aanleiding van het verslag van de door minister Sam- kalden ingestelde commissie ar de or de stelden, heeft twee aspecten. In de eerste plaats: Hoe voorkom! men de echtscheiding bij onderling goed- yinden? In de tweede plaats: Hoe los sen we het probleem der radicaal kapot te huwelijken op? Het is duidelijk dat we hier de eisen van de openbare rechtsorde en die van de Christelijke ethiek duidelijk moeten onderscheiden. De laatste zijn veel stringenter dan de eerste. De Christelijke ethiek stelt haar ♦lsen hoog: jagen naar de volmaaktheid, Da burgerlijke rechtsorde rekent mei de hardigheid des haften. iH do echtscheiding by onderling goed -vinden, welke door het Nedfcrlandse jeeht verworpen wordt, maar door de Nederlandse rechtspraktijk is aan vaard als gevolg van de „grote leugen" te voorkomen heeft men bepleit dat het door d« eisende partij in een echt scheidingsprocedure beweerde overspel met bewijzen moet worden gestaafd. Hen moet zich daarbij realiseren, dat dig twee mensen die van echt willen icheldcn het daarover eens zijn, het als het op dat bewijs aankomt, gemakkelijk eens kunnen worden. In Engeland, waar dat bewijs gevraagd wordt, ensceneert men getuigenverklaringen, waarbij van een van de partijen die bjj de echtschei ding betrokken is, wordt getuigd dat deze met een persoon van de andere sekse morgena een slaapkamer In een hotel verlaat. Dat kan zijn en is ook vaak een volkomen onechte vertoning. Men kan nl. niet alleen liegen door te spreken maar ook door komedie te spe len. De conclusie uit dit alies ia deze: Als twee mensen die echtscheiding wen sen het daarover eens zijn en bereid- zijn daarvoor te liegen, kan men geen procedure bedenken, waardoor het be wijs van de waarheid van een wettelijke grond tot echtscheiding op een voor de rechter aanvaardbare wijze kan worden geleverd. lAT Is de moeilijkheid aan de ene kant En nu de moeilijkheid aan de andere kant, Hoe lossen we het probleem der radicaal kapotte huwelijken op? Via het systeem van de „grote leugen" lukt dat als partijen het eens zjjn over de schei ding. En dan is dat nog een verkeerde oplossing. Maar als partijen het niet eens zijn? Ais ze volkomen met elkaar gebroken hebben, maar waar de een om de ander te plagen een echtscheiding te genhoudt? In dit verband heeft men er over go- dacht om een nieuwe echtscheidings grond in te voeren: nl. die van de „on heelbare tweespalt" of „algehele ont wrichting", in het Duitse en Zwitserse recht „Zerriltung" genoemd. De grote moeilijkheid is echter dat het voor do rechter praktisch een onmoge lijke zaak wordt om die „onheelbare tweespalt" op een voor hem verantwoor de wijze te constateren. Want als partijen die beiden echtschei ding wensen hei eens zijn, ligt de „on heelbare tweespalt" duimendik op ta fel, terwijl het verbazend moeilijk, zo niet onmogelijk is, voor de rechter om hier de actuele onwil van de eventuele mogelijkheden tot herstel te onderschel den. Bovendien is het voor de rechter ook zeer moeilijk om in een geval van werkelijk „onheelbare tweespalt" deze te herkennen als een van beide echte lieden en zo zijn er uit louter kwaadaardigheid om de ander te pla gen beweert dat de tweespalt nog we) te verhelpen is. Abdc el I ia lima a 'tracht opnieuw te bemiddelen Minister Luns in gesprek met zijn Britse ambtgenoot Lord Home Na zeven uur van vaak heftig over leg tussen de premiers van de Ge- menbesilanden, die te Londen verga deren, bleek duidelijk dat elf pre miers zich eens ibuden verklaren met een gezamenlijk uitgegeven com muniqué, waarin zij een xizadpunt zouden innemen tegen Zuid-Afrika op het punt van de apartheidspolitiek. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika werd hierdoor tot een drastische be slissing gedwongen. Hij zou zich nl. moeten beraden over de vraag o£ hij met de anderen de verklaring over het grondbeginsel der vrijheid voor allen, ongeacht kleur o£ ras, zou wil len onderschrijven. Op dit punt be land, vroeg de Zuidafrikaanse pre mier om verdaging van het debat. Van Canadese zijde werd opgemerkt, dat een Zuidafrikaanse weigering om de verklaring te aanvaarden niet het automatisch afwijzen van het verzoek om als republiek te worden toegela ten, inhoudt. Men meent echter ze ker te weten, dat in geval van af wij zing de meerderheid van de Gemene- bes&anden, in het bijzonder de Afro- Aziatisehe staten, zal tegenstemmen. In.,Canadese kringen is vernomen, dat men premier Verwoerd ia- feite eon ultimatum heeft gesteld. Algemeen wordt aangenomen dat vandaag, tij dens de" voortgezette conferentie, de beslissing zal vallen. De Britse premier Macmillan heeft vanochtend premier Verwoerd voor een speciale privébijeenkomst uitgenodigd om te trachten de crisis op te lossen Terwijl deze privébijeenkomst drie kwartier vóór de plenaire zitting zou aanvangen begon, zei de correspon dent van de BBC, dat de crisis thans het punt bereikt heeft, dat Zuid-Afrika uit het Gemenebest gestoten wordt of dat andere landen van deze staten bond, zoals Ghana, eruit lopen. JET is, dunkt ons, wel eens goed om dit vraagstuk waarover men in onze kring vaak al te gemakkelijk dog matisch klaar is en dan niets oplost, of aj te gemakkelijk praktisch Maar is, maar dan met het eeht-christelijk dog ma in moeilijkheden raakt, eens meer uit de doeken te doen. We hopen hierna in een derde artikel te zien wat de door de minister van justitie ingestelde commissie te dezer zake voorstelt. De mïjnopruimingsdienst te Den Hel der heeft de Duitse zeemijn uit de eerste Wereldoorlog, die men in Delft niet durfde te demonteren uit vrees voor een explosie, niet tot ontploffing kun nen brengen. Het bleek, dat de mijn veel modder en slechts een heel klein restantje springstof bevatte. Men heeft de mijn daarna gedemonteerd en ont daan van zijn explosieve attributen. De lege ijzeren bal gaat nu, met een cer tificaat van ongevaarlijkheid, terug tiaar Delft om door de Technische Ho geschool voor de meting van lichtre- flexc te worden gebruikt (Van een onzer verslaggevers). ET onderzoek, dat de rijksrecher che te Amsterdam in opdracht van de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. J. H. de Zaayer, verricht naar bepaalde over tredingen van de ambtelijke voor schriften bij de politie te Zandvoort, is nog niet afgesloten. De betrokken korpschef, de met verlof gezonden hoofdinspecteur van politie^ H. P. H., is opnieuw door de commissaris van rijkspolitie, belost met het onderzoek, gehoord. Ruim twintig Zandvoortse politiemannen zijn inmiddels geboord; ook de vroegere „tweede man" van het korps, de nu in Hoorn wonende inspecteur van politie, P. D. Inmiddels is wel duidelijk geworden en mr. De Zaayer bevestigde dat met zoveel woorden dat het onder zoek de kant opgaat van het analy seren van de „nonchalante en vrybul- terige sfeer", die in het Zandvoortse politiebureau heerste. De p.-g. achtte het zeer de vraag of het onderzoek zal leiden tot acties in het justitiële vlak. Hij sprak van beleidsfouten en noemde de „ga-j e-gang-maar"-menta li te it, die op het bureau geheerst zou hebben. Burgemeester Fenema van Zand- voort verklaarde, „dat de lucht aan merkelijk is opgeklaard". Er is nog wel onrust in het korps, maar onder leiding van inspecteur J. v. d. Berg is toch enige ontspanning ingetreden. Hoofdinspecteur H. is inmiddels zoals bekend met verlof gezonden; hij verblijft in Zeeland. ÖP de veiling in Zaltbommel zi?« vanochtend de eerste aardbeien van het seizoen acLtigevoevd. Het wuten drie Jcas-aardbeien, wttevvoor de tcopev i 4,70 per stuk betaalde. Het onderzoek van de rijkspolitie zou zich voornamelijk richten op za ken als het gebruiken van „poiitie"- benzine voor privé-wagens, het op slaan van benzine in de woning van een agent, het ontwikkeien van va kantiefoto's en films in het politie- laboratorium, het gebruiken van een projector voor privé-doeleinden. Een der agenten, een uitstekend schaatsenrijder, zou destijds gehaald en' gebracht zijn met een dienstauto, toen bij ging deelnemen aan de Elf stedentocht. RIE jongens (van veertien en dertien jaar) hebben dinsdag avond in het Wilhelminapark te Utrecht tussen de wortels van een grote boom ecu half vergane bus met siera den en juwelen gevonden. De herkomst van de sieraden is nog niet bekend. Waarschijnlijk is de bus in de oorlogsjaren tussen tie wortels verborgen. Direct na bun vondst brachten de jongens Benny Elling (14), Leo van Zeelst (13) en Rudy van Veer (13) de sieraden naar het dichtstbij zijnde politiebureau. Een agent is toen weer naar het Wilhelminapark gegaan en heeft de rest van de bus uitgegraven. Daar zat echter niets meer in. Tot de vondst behoren een gou den ring met inscriptie M. de Boer, een gouden ring met inscriptie W. Vonk, een ring met bloedkoraal, een gouden oorbel, een gouden speldje, twee zilveren armbanden, twee zil veren broches, een zilveren beursje en enkele andere sieraden zoals oor bellen, broches, een doublé hals ketting, speldjes en penningen. Minister Luns heeft voor zijn stand punt begrip gevonden bij de Gemene best-landen. Het is te verwachten, dat Abdoel Rahman het Indonesische standpunt gaat aftasten. Het plan voor een trusteeship onder auspiciën van de V.N. schijnt toah wel in de kringen van de Gemenebest-landen te leven. Het voordeel van een trusteeship is, dat het onherroepelijk leidt tot zelfbeschik king. Het handvest van de VU. ver langt dit nl. voor de beheerschapsge- bieden. De bewindsman heeft in Londen ge confereerd met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, en diens onderminister Heath. Bij dit ge sprek waren de hoogste ambtenaren van het Foreign Office aanwezig. Het gesprek ging over Europese zaken, NAVO-aangelegenheden en de houding van Indonesië. Voorts sprak de Neder landse minister met de premiers Dle- fenbaker (Canada), Menzies (Austra lië), Abdoel Rabman (Malakka) 'en Nc-hroe (India). Er gaan in de Britse hoofdstad al lerlei geruchten over de oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie. Een feit is, dat ook India en Malakka zeer ingenomen waren met het ver- - zoek aan Hammarskjoeld een waar nemer naar Nieuw-Guinea te zenden. De landen van het-Gemenebest zjjn ervan overtuigd, dat Nederland met de papoea-bevolking van Nieuw- Guinea het beste voor heeft. Indonesië heeft ziels aan het inten sieve overleg in de Britse hoofdstad geërgerd. Gisteren bleek dat duidelijk uit een verklaring van de ambassade In Londen. Daarin werd stelling geno men tegen de activiteiten van minister Luns. Tevens werd de door de Reuter-cor- respondent gesuggereerde oplossing een „trusteeship" van India, Malakka en Australië van de hand gewezen. Er is volgens Djakarta maar één op lossing mogelijk: overdracht aan Indo nesië. Dit extreme standpunt stuit na tuurlijk op onoverkomelijke Neder landse bezwaren. Nederland kent alleen een oplossing waarbij het zelfbeschik kingsrecht gewaarborgd wordt. Indonesië is blijkens de verklaring ook ontstemd over de kritiek in Euro pese landen, volgens welke het Indone sische besluit een einde te maken aan de behartiging van Nederlandse belan gen in Indonesië door Groot-Brittannië een nog niet eerder voorgekomen maatregel in de geschiedenis van de diplomatieke betrekkingen is. Indonesië zal echter wel voet bij stuk houden en dat betekent dat de dooc Abdoel Rahman, te ondernemen be middelingspoging bij voorbaat Is mis lukt Natuurlijk hebben de Gemene best-landen ook onderling over Indo nesia's vreemde gedrag gesproken. Het gerucht wil, dat Macmillan per soonlijk naar Djakarta zal gaan. Is dit gerucht juist, dsn wjjsi dit op meer on derling beraad over het Oostagiatische héte hangijzer, dan nas» boften 1a uit gelekt. Minister Luns was 'zeer zwijgzaam over het werkelijke resultaat van zijn besprekingen. Hetgeen begrijpelijk is. De diplomatieke onderhandelingen zijn naar men aanneemt nog slechts In een beginstadium. Ieder verwacht, dat de komende tijd nog vele bilaterale en multilaterale besprekingen aan het Nieuw-Guinea-vraagstuk zullen wor den gewijd. Enerzijds voelen de Geme nebest-landen er weinig voor Indone sië op zijn wenken te bedienen, ander zijds zijn met name Nehxoe en Abdoel Rahman bevreesd voor de toenemende Russische invloed in Djakarta. Naar verluidt is ook Kennedy niet helemaal gerust op Soekamo's houding. De Verenigde Sta ten hebben grote be langstelling voor het diplomatieke overleg in Londen getoond. In hoever re zij volledig zullen worden ingelicht moet nog worden afgewacht, zeker is er niets. Het is echter niet waarschijnlijk, dat minister Luns de Verenigde Staten in het onzekere zal laten óver zijn ac tiviteiten. Het gesprek, dat hy binnen kort met Kennedy hoopt te hebben, moet dan ook gezien worden als een voortzetting van het Londens overleg. -« -*«!»»'PI' Prinses Marijke' gaf. een .ferme, ruk aan een scheepsbeb ■Oyarmee, was de nieuwe Utrechtse'jaarbeurshal, fiie haar naam draagt, geopend. F. 3. Dorsman, hervormd predikant te Staphorst, die voor de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer de de zer dagen overleden ds. P. Zandt zal opvolgen. N' AAR vanochtend in welin gelichte kringen in de Franse hoofdstad werd vernomen zouden Fransen en Algerijnse rebellen in feite tot een akkoord zijn geko men over de voorbereidingen voor het beginnen van de for- mele onderhandelingen over een vrede in Algerije. By de geheime besprekingen in Zwitserland, welke in de af gelopen twee weken werden ge houden, zouden alle twisten over de procedure zijn ontweken, twisten waardoor de vorige con tacten in Melun in juni I960 ver loren gingen. Vooral de keuze van de plaats van handeling zou de Algerijnen moeten plezieren, zo meende men te Parijs, omdat het thans voor de Algerijnse onderhandelaars, die waarschijnlijk onder leiding zouden staan van Bel- kacem Krim (Buitenlandse Zaken), mogelijk zou zijn om na afloop van elke bespreking naar Zwitserland te reizen en daar de wereld op de hoog te te brengen van de gang van 2aken, Dit recht was aan de Algerijnse ge delegeerden tijdens het overleg te Melun ontzegd. Dit was een van de redenen waarom de besprekingen ten slotte mislukten. De onderhandelaars van Ferhat Ab bas zouden ook vrijelijk met hun re gering in Tunis overleg kunnen ple gen. Iets, dat hun te Melun indertijd ook was bemoeilijkt, zo zei men in de kringen te Parijs, Ten slotte zouden de onderhande lingen op Frans grondgebied plaats hebben, iets waaraan de Fransen spe ciaal wilden vasthouden. Vanmiddag om halfvier zou het Franse kabinet onder leiding van pre sident de Gaulle bijeenkomen. Of schoon de kwestie Algerije niet on de officiële agenda stond, meende men wel dat dit onderwerp deel van ge sprek zou uitmaken. Het hoofdkwartier van de F. L, N. meldt intussen, dat de opstandelingen in het Oosten en het Westen op grote schaal geopereerd hebben tegen Fran se soldaten. Volgens een woordvoer der van de rebellen zijn hierbij „do zijnen" Franse soldalen gedood, onder wie vier officieren. Er zouden acht tanks en vier auto's zijn vernietigd. Volgens de woordvoerder hebben de felste gevechten plaatsgevonden in Ain Sefra, Beni Smir en Port-Say, alle drie plaatsen in het Westen. Deze bekendmaking van het mili taire hoofdkwartier wordt hier be schouwd als een poging de positie van de rebellen te versterken, voordat de onderhandelingen beginnen. (Van een - onzer verslaggevers)' r Met' eest - fcfra gebaar trok vrimeë' Marijke gistermiddag aan èen seheeps bel in de nieuwe Utrechtse jaarbeurs hal, die. haar naam draagt. Dat was het sein om <L twee roltrappen in het midden van de hal in beweging te stellen en voor de in ceremonieel te nue. gestoken leden van de Marinièrs- kapei om het „In naam van Oranje, doe open de poort" in te zetten. Terwijl de kapel speelde, daalden de musicerende pijpers van de ka pel met de roltrap van de eerste verdieping- naar de begane grond om daarna met de roltrap naar da andere verdieping te gaan. -Daar mee, was ""e hal officieel geopend. Om kwart voor drie was onza jongste prinses samen met haar moeder by de Jaarbeursingan'g aan de Graadt van Roggenweg aange komen, waar zy werden verwel komd door dr G van der Wal als voorzitter *an de Raad van Beheer van de Jaarbeurs en de directeur van de beurs, drs. J. H. D. van der Kwast. Ook burgemeesterDe Ranitz van Utrec.it en de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden, van Sandenburg waren bij deze ontvangst aanwezig. Liesbeth van Dien, een dochtertje van het hiöfd van de technische' dienst van de Jaarbeurs, en Margriet Daarnhouwer, een dochtertje van een exposant, mochten de Koningin, en Prinses bloemen (groene orchi deeën), aanbieden. In het restaurant werden daarna enkele led ;i van de Raad van Be heer voorgesteld, alsmede de archi tect var de Jaarbeurs, Rein H. Fled- derus, de aanr .r.-.ers en enkele ex posanten. De voorzitter van de Raad van Beheer, dr. G. van der Wal, sprak voor de opening zijn gasten toe, waarbij hij hermnerde aan het feit, dat belan. rijke onderdelen van het Jaarbeurse jmprnx de namen dragen van leden van ons Koninklijk Huis, waardoor de band tussen het Neder landse bedrijfsleven (dat in de Jaar beurs wordt t weerspiegeld) en het koninklijke gezin wordt onder streept. Na de opening maakten de Ko ningin en de Prinses oen rondgang door de hal, waarbij allereerst een bezoek werd gebracht aan de stand van Radio-Holland. Op deze stand bracht de directeur van Radio-Hol land, ir. H, T. Hylkema, radio- telefonisch contact tot stand met kapitein L. Meyer van de „Koningin Wilhelmina", een schip van de lijn Hoek van HollandHarwich, dat zich ergens op volle zee bevond. De scheepvaart kreeg wel de no dige aandacht, want ook werd nog een bezoek gebracht aan een van de vier mijnenvegers, die in het Mer- wedekanaal bij de beurs liggen, en wel aan het vlaggeschip „Van Strae- len". Tijdens de thee in het restaurant van de Marijkehal bood dr. Van der Wal namens de Raad van Beheer de Prinses een vulpen aan. De heren W. A. V. van Dorne en ir. J. M. G. D. baron van Slingelandt offreerden namens da deelnemers een relsneces- saire. Bendix Corp. Netto-winst 4e Jew, $7,6 (5,7) miljoen of 1.42 (1,13) per aand, Columbia Gas System Netto-winst 1660 45,1 (36,8) miljoen of 1,53 (1,3?) per aaad.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1