Twee sportvissers van pier geslagen en verdronken Advies aan minister van vliegveld in deze omgeving te riskant Nieuwguinese partijen: Indonesië verkondigt GROVE LEUGENS Zeventig doden in ANGOLA CONVENT A.R.P.: geen menings verschillen WINST VOOR PARTIJ VAN ADENAUER Fanatici in Kongo bedreigen blanken V.N.-troepennaar Kasongo -ministers bereiken geen overeenstemming De Bilt: onbestendig weer Arrestaties onder {Commissie: militair zwarte leiders in Zuid-Afrika F rans-Algeri j ns overleg in badplaats Evian Sekte der „ïiiipaardmaimeiT in actie? Politieke samenwerking tussen de ../es" Kans op vergelijk lijkt gering r MAANDAG 20 MAART 1961 r n N. TWINTIGSTE JAARGANG No. 4862 "N Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. tL J. S. BRUINS SLOT Wapens Treinbotsing in Londen De commissie meent dat de vestiging van een militair vlieg veld bij zeer kwetsbare en voor de bevolking zeer belangrijke instal laties en inrichtingen afgeraden moet worden. Mocht de minister het met het oog op de defensie- belangen noodzakelijk oordelen het vliegveld nog voor korte tijd als militaire basis aan te wijzen, dan moet volgens de commissie ernstig overwogen worden aan die aanwijzing voorwaarden te ver binden, die het gebruik van de basis als militair terrein ernstig beperken. „Ramp mogelijk" „Fictie" OPENHARTIG Het' slotwoord ^'élke'glêl%tikêtrdoèSr' de ere-voorzitter van het Centraal Co mité, dr. J. Schouten. Neliroe in Cairo Al 20.000 aanmeldingen voor Yredeskorps RUSK EN GROMIKO CONFEREERDEN Eenstemmigheid Sclielde-Rijnverbinding BIJZONDERE AANBIEDING I Degene f^ie zich nu abonneert ontvangt ons blad tot 1 april 1961 gratis Rotterdam; Witte de Wltlistraat 25. Teler H57QO ion Pf'bus 1112. - Postgiro No 42451b! Kiachtenflensi abonnementen 10.3019.30 uu* Zaterdag» 1718 uur Telefoon 115700 VGravenhage: Huygenspteto i. Telefoon 183467 (3 lijnen! Postbus 1091 Postgiro No. 424867. Klochtendlenst 18.3010,30. Telefoon SRSIRO Dordrecht) SpuSwea 132. Telet. «70. 6161000 38255». Schiedam; Aleldastraat 33 Teler. 68431, Abonnementsprijs 61 tent per weet, ƒ2.65 per maand ƒ7.80 pet kwartaal. Votam nummer» IS cent. Verschijnt dagelijks (Geldig tot dinsdagavond) VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met nu, en dan buien. Krach tige tot stormachtige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 6.42 Maan op: 9.19 Onder: 18.54 Onder: r (Van onze correspondent) Twee Rotterdamse winkeliers, de 59- jarige W. Debel en zijn 46-jarige zwa ger C. Tlggelman, zijn zondagmiddag verdronken, nadat een zware zee hen van de Noorderpier bij Hoek van Hol land had gcsla/en. De mannen, die aan het vissen waren, zijn te lang op de pier gebleven toen de vloed kwam opzetten. De zwagers, die geregeld gingen vissen op de Noorderpier, hadden zondagmiddag hun hengels uitgezet vanaf baken I, even voor het zoge naamde Faustusgat. Vlak voordat het ongeluk gebeurde was de echtgenote van de heer Tiggelman met haar zoon en diens vriendje nog bij haar man wezen kijken. Toen de vloed kwam opzetten zei Tiggelman tegen zijn vrouw: „Ga van de pier af, want het water komt a*i wacht maar in de auto, wij komen straks". De man nen wachtten echter te lang. Kustwachter J. Riedijk, die de wacht had op de seinpost, zag door zijn kijker, dat de mannen tegen vier uur hun hengels inpakten en van het baken afkwamen. Arm in arm liepen zij in de richting van de kust. De harde noord-noordwestelijke wind joeg het water toen reeds met grote golven over de pier. De sportvissers doorstonden een eerste zee, die hen enige tijd geheel aan het oog onttrok, maar een twee de, zwaardere zee sloeg hen de Nieu we Waterweg in. Hef Soesterberg op als militaire basis De Zuidafrikaanse politie heelt van- morgen een onbekend aantal niet- blanke politieke leiders gearresteerd. Voor de arrestaties werd geen reden opgegeven. Men neemt echter aan, dat de aanhouding is geschied uit veilig heidsoverwegingen. in verband met de terugkeer van premier Verwoerd. In Johannesburg waren zondag avond pamfletten met de naam van het verboden „Pan-Afrikaanse Con gres" op muren geplakt. Op de pam fletten stond te lezen: „21 maart dag van de strijd. Eisen vrijlating van Soboekwe en andere PAC-leiders. Eisen opheffing verbod FAC". Soboekwe, de voorzitter van bet Pan-Afrlkaanse Congres, zit op het ogenblik een gevangenisstraf van drie jaar uit wegens opruiing. Êf Op de bovenste van dit tweetal foto's ziet a onze minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, samen met de Suri naamse premier dr. S. D. Emmanuels gezeten in een korjaal die de beide bewindslieden naar de Surinaamse plaats Affobakko voert. Zoals op de tweede foto te zien vait, stond ook een bosnegerdorp (het heette „Koffle- damp") op het programma van prof. De Quay's bezoek aan Suriname. De Nederlandse premier wordt «ok hier vergezeld door dr. Emmanuels (tweede van rechts) en verder door een bos- neserkapitein, een granman en een districtscommissaris. Drie politieke partijen op Nieinv- Guinea hebben een resolutie aanvaard, waarin o.m. wordt gezegd, dat ze „de opruiende en leugenachtige propagan da van Indonesië niet meer tolereren". Indonesische mededelingen, als zonden Papoea's in opstand zijn gekomen te gen het Nederlands gezag, worden als «grove leugens" gekwalificeerd. De drie partijen zijn de Partij Orang Nieuw-Guinea 'PONG), de heidspartij Nieuw-Guinea (EPANG) en de Sama Sama Manusia (SSM); ze hebben een afschrift van hun re solutie gezonden aan o.a. de secre taris-generaal van de V. N„ Ham- marskjoel „Wij vluchten niet van ons eigen land. Daar is gee l reden voor. Wij le ven hier in rust en vrede. Er is voor- Uitgang", wordt o.m. gezegd. Verder w rdfc grote ontevredenheid feuit over ,wape .everanties door Vest-Duitslanf Amerika en Rusland. Wij zijn er van overtuigd, dat deze wapens tegen -ns gebruikt zullen wor den. Wij wensen vrede en zelfstandig" heid en nie ondergeschiktheid aan Indonesië". Afschriften van deze resolutie zijn voorts o.m. gezonden aan bondskanse lier Adenauer, paus Joannes, premier Abdoel Rah an van Malakka, de mi nisters Luns en Toxopeus, staatssecre taris Bot, de Nederlandse en de Indo nesische v -rtcgenwoordiger bij de V. N. en de dussiscne ambassadeur in Den Haag. Een volle trein met forensen en een lege trein zijn vanmorgen buiten het Cannonstreet station in Londen met elkaar in botsing gekomen. Vijf per sonen werden niet ernstig gewond. Het uitgaande verkeer werd gestrand. Een treinstel kwam gedeeltelijk dwars over de rails te staan. Drie rij tuigen van de andere trein kantelden. (Van een onzer verslaggevers) TV/IJS de vliegbasis Soester- ?5 berg niet langer aan als militair luchtvaartterrein." Dit advies is aan minister Vis ser uitgebracht door een commis sie, die (op grond van de Lucht vaartwet) de bezwaren en opmer kingen van belanghebbenden over de vliegbasis aangehoord heeft. Uit de bü de commissie ingediende bezwaren blijkt dat de bewoners in de wijde omstrek van de basis worden ge hinderd door het lawaai van de laag overvliegende straaljagers. In de on middellijke omgeving komt daar nog de overlast van het starten en proef draaien bü. .V -•Als een bijïondere facter.geldt .vhoï de commissie dat in de bosrijke omge ving van het vliegveld een concentra tie is van belangrijke inrichtingen voor het opnemen en verplegen van zieken De commissie acht de ingediende klach ten onder andere met betrekking tot de geluidshinder en de verpleeginrich tingen gegrond. Bij een strategische overval en vijan delijke aanvallen op de basis zou er een ramp van zeer grote omvang kun nen ontstaan in verband met de grote bevolkingsconcentratie. Een dergelijke aanval zou verstrekkende gevolgen kunnen hebben, aldus de commissie. De stad Utrecht en omgeving zouden dan verstoken kunnen zijn van drinkwater (de winnïngsgebieden voor de Utrechtse waterleiding liggen in Soestduinen) en landelijk kan de volks gezondheid in gevaar komen bij een eventuele vernietiging of beschadiging van het in Bilthoven gevestigde labo ratorium van het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Het uitvallen van dit laboratorium heeft volgens de com missie voor de landelijke volksgezond heid funeste gevolgen. Deze overwegingen zijn voor de com missie de aanleiding geweest de minis ter te ontraden de basis verder als, mili tair luchtvaartterrein aan te wijzen. Bij het opstellen van haar advies is de commissie uitgegaan van een fictie: zij stelde dat er in Soesterberg géén vliegveld is. omdat volgens doel en strekking van de luchtvaartwet een terrein niet als. vliegveld mag worden gebruikt, voordat het daartoe officieel is aangewezen. Zij bespreekt dan de bezwaren die een rol zouden kunnen spelen bij een beslissing over de aart- wiizing. Een deskundige van het minis terie van Defensie maakt (in het ad vies) bezwaar tegen deze methode: hij meent dat men niet van deze fictie kan uitgaan, omdat de basis reeds als mili tair luchtvaartterein in gebruik is. In Noord-Angola zijn de vorige week ongeveer zeve \tig mensen gedood toen groepen bandieten vanuit Kongo tege lijkertijd, d ih op zeer uiteenliggende plaatsen, overvallen uitvoerden. Te Mbidgc s vier dagen lang ge vochten en gebruikten de aanvallers mitraiileu s, ie Mavoi werden alle blanke kolonisten dood in hun bedden aangetroffen toen verster king arriveerde. In Madimba werden vrouwen en kinderen, die gevlucht waren, door de aanvallers vermoord voordat de uit Sao Salvador gezon den versterkingen ter plaatse wa ren. Verscheidene groepen bandieten zouden zich schuil houden in het oer woud, op Portugees grondgebied. Terwijl vluchtelingen, meest vrou wen en kinderen, uit Loeana naar Lis sabon worden overgebracht, heeft de Portugese luchtmacht een permanen te luchtverkenr.in,, van Noordelijk An gola ingesteld. Militairen en politie, alsook uit Portugal ter versterking ge zonden parachutisten, zoeken met ac tieve hulp an de burgers in Noord- Angola naar d" overvallers. Hoewel de vervaLers gelijktijdlj. toesloegen was ei van een organisatie weinig te bespeuren. Het partijconvent van de Anti-Re volutionaire Partij heeft zaterdag in Utrecht een besloten vergadering ge houden. Het convent heeft zich bezig gehouden met de actuele politieke si tuatie. In een door het Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Partij ver strekt communiqué wordt over de be spreking het volgende meegedeeld: De voorzitter der partij, dr. W. P. Berghuis, gaf een analyse van de po litieke ontwikkeling voor en na de crisis van december ji. De voorzitter der Tweede-Kamerfractie, dr. Bruins Slot, deed statutair verplicht verslag van de werkzaamheden der Tweede- Kamerfractie. Ook de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, en de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, voer den het woord. Na een openhartige discussie, die op de referaten van de heren Berghuis en Bruins Slot volgde, en waaraan velen deelnamen, bleek opnieuw, dat er tus sen de a.r. bewindslieden, de a.r. Twee de-Kamerfractie en de partijleiding géén principiële of persoonlijke me ningsverschillen bestaan en dat men met vertrouwen het beleid van het kabinet-De Quay in de nog komende twee jaar tegemoet ziet. Uitdrukkelijk werd eveneens het vertrouwen in de anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie bevestigd. Het partij convent sprak tenslotte uit, dat de partij eensgezind haar arbeid voort- De christen-democratische partij van bondskanselier Adenauer heeft zondag in verkiezingen in twee Westdnitse deelstaten grote winsten geboekt ten koste van de socialisten. In Noordrjjn-Westfalert ging het per centage stemmen dat de CJXU, op zich verenigde van 38.2 bij de verkiezingen van 1956 omhoog tot 45.0. De socialisti sche partij (S.P.D.) kreeg volgens de voorlopige uitslag 40.7, tegen 44.1 in de plaatselijke verkiezingen van 1956. In Nedersaksen behaalden de christen-democraten ook aanzienlijke winst, zjj het dat de socialisten op de eerste plaats bleven. De CDU kreeg 28.2 procent van de stemmen, tegen maar 20.5 in" 1956. De socialisten gingen van 38.6 in 1956 naar 38.8 zondag. Noordrijn-Westfalen en Nedersaksen waren „socialistische" bolwerken. De uitslag van de verkeizingen van zondag wordt beschouwd als een gunstige graadmeter voor de C.D.U., waarvan de lijstaanvoerder Adenauer het in de herfst zal opnemen tegen de burgemeester van West-Berlijn, Brandt. In Rhöndorf werd Georg Adenauer, de jongste zoon van de bondskanselier, tot lid van de gemeenteraad van Hon- nef-Rhein gekozen. De burgemeester van de Franse bad plaats Evian-les-Bains aan het Meer van Genève heeft verklaard dat de onderhandelingen tussen vertegenwoor digers van de Algerijnse regering in ballingschap en de Franse regering in zijn stad zullen worden gevoerd. De Franse autoriteiten hebben reeds 500 hotelkamers gereserveerd voor de le den van de delegaties, journalisten en officiële diensten. De Algerijnse dele gatie zal waarschijnlijk haar intrek ne men in Lausanne en Montreux, aan de Zwitserse oever van het Meer van Ge nève. ..I Honderden fanatici in de Kongolese provincie Kïvoe zjjn een nieuwe ter reur tegen de blanken begonnen. Een sterke reddingspatrouille van 150 VN- soldaten uit Malakka en 50 soldaten van de gematigde Loemoembisiische generaal Loendoela zijn vertrokken naar *t gebied van Kasongo, waar vol gens berichten* 30 blaflltöi'bedreigd wórden. De fanatici zouden een terroris tische groep van verscheidene hon derden personen vormen, en bekend zijn als „Kartelieten". Volgens te Kindoe kort geleden door missionarissen overgebrachte berichten zijn de .Kartelieten" ge wapend met pijl en boog en dragen zij een band van luipaardehuid om hun hoofd. Me,, weet niet of zü iets te maken nebben met de gevreesde Afrikaanse sekte van „luipaardman- nen" Hun openio uitgesproken bedoe ling is „alle blanken te doden" Tot dusverre zijn geen berichten over door de „Kartelieten" gepleegde moorden ontvangen. De Loemo-rr.bistisehe leider Gizenga in Stanïeystad heeft intussen een tele gram aan president Kasavoeboe ge zonden waarin hij opnieuw stelde dat hy de wettige premier van Kongo is, waarin de voorgestelde confederatie wordt afgewezen en waarin de bijeen roeping van het parlement wordt ge- eist Politieke waarnemers in Leopoldstad verwachten, dat de Kongolese regering een „verzoenend gebaar" wil maken tegenover Gizenga en de in het begin van dit jaar ingestelde blokkade van de Oostprovincie wil verzachten. Premier Nehroe van. India heeft zjjn terugreis van de Gemenebestconferen tie te Londen naar India, te Cairo on derbroken om met president Nasser van de VAIR. „punten van gemeen schappelijk belang" te bespreken. Een van de belangrijkste problemen is de situatie in Kongo. Morgenochtend zal Nehroe uit Cairo vertrekken. DE Algerijnse regering in balling - schap, die zich (zie foto boven) bij monde van haar minister van Voor lichting, Vazid (midden), bereid ver klaarde tot vredesonderhandelingen met de Franse regering, heeft het hoofd van de Politieke Afdeling, Bom» mendjel (links, in donker pak), aan gewezen om dezer dagen naar Zwit serland te gaan om de bomende^ on derhandelingen te gaan voorbereiden, Het aantal aanmeldingen van vrij willigers voor het Vredeskorps van president Kennedy bedraagt op het ogenblik ongeveer 20.000, aldus een mededeling van de directeur van het korps, Shrïver. De Amerikaanse én Russische mi nisters wan Buitenlandse Zaken, Rusk en Gromiko, hebben zaterdag in Wash ington vijf uur met elkaar geconfe reerd over de belangrijkste interna tionale vraagstukken. Geen enkel probleem werd bij na me genoemd, maar naar verluidt heb ben de beide staatslieden voorname lijk gesproken over de crisis in Laos. De bewoordingen van hun communi qué tonen duidelijk aan, dat geen vor deringen gemaakt zijn. Beide mannen waren echter voor en na het gesprek, dat van de tuneh tot het diner duurde, in een buitengewoon goed humeur. Een deel der besprekingen werd bij gewoond door de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de V.N., Steven son, die melding maakte van de mogelijkheid dat de V.S. en Rusland tot overeenstemming komen over een da tum voor de hervatting van de ontwa peningsbesprekingen. rEN' westen van de Britse Eilanden handhaafde zich een omvangrijk gebied van hoge druk. Een uitloper hiervan trok over de Noordzee naar het zuiden en passeerde de afgelopen nacht ons land Zwakke wind en lang durige opklaringendie resulteerden in een sterke afkoeling, waren hei ge volg. In Eelde en Soesterberg daalde de temperatuur tot 3 graden onder nul. Op vele andere plaatsen in het binnen land werd gedurende korte tijd 1 2 graden vorst gemeten. Een depressiedie zich zaterdag ochtend bü New Foitndland bevond, is via het Groenlandse ijsplateau naar de Noorse kust getrokken. Ze gaat nu verder naar het zuidoosten en neemt in diepte toe. Op de Noordzee gaat daardoor opnieuw een stormachtige noordwestelijke wind waaien, waar door onstabiele polaire lucht wordt aangevoerd. Als gevolg hiervan zullen morgen op klaringen en buien elkaar afwisselen. De Benelux-ministers van Buiten landse Zaken zijn er zaterdag in Brus sel niet in geslaagd eer. gemeenschap pelijke houding te vinden ten aanzien van het Frame streven naar nauwe politieke samenwerking tussen de zes landen van le Euromarkt. Minister Luns bleef er bij, dat hij zich zou verzetten tegen enig plan voor een politieke organisatie die En geland zou uitsluiten, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Zijn Belgische en Luxemburgse col lega's Wigny en Schaus leken geneigd de opvatting van generaal de Ganlle te steunen. Morgen zullen deskundigen van de drie lande;in Brussel samenko men om naar een gemeenschappe lijk Benelux-standpunt te zoeken, maar de kans op een vergelijk en op verhindering van een Nederlands veto, achtte men in diplomatieke kringen klein. De deskundigen, die in Parijs deelnemen aan de voorbereidingen voor de nieuwe „Europese topcon ferentie" (op 19 mei in Bonn), heb ben richtlijnen gekregen van hun ministers van Buitenlandse Zaken. Noch min ster Luns, noch minister Wigny ging in op vragen van jour nalisten over de aard van de richt lijnen. De Belgische minister waarschuw de voor een te groot optimisme door te verklaren dat het inschakelen van de deskundigen „in ieder geval de hoop en de wens van de ministers uitdrukt om tot een oplossing te komen". Minister Wign. voegde hier nog aan toe, dat eenstemmigheid onder de zes landen voor aanvaarding van de voor stellen van generaai de Gaulle ver eist is. Inmiddels is deze overeenstem ming volgens de Farüse correspondent van het Belgische blad „La Derniere Heure" nog lang niet gevonden. „Nederland handhaaft zijn besluit: geen politiek Europa zonder. Enge land", schrijft hij naar aanleiding van de voorbereidend gesprekken, die de afgelopen dagen in de Franse hoofd stad voor de conferentie in Bonn zijn gehouden. Volgens dit blad bestaat naar aanleiding van een verklaring van de Nederlandse afgevaardigde bij dit vooroverleg, baron de Vos van Steenwyk, in andert delegatiekringen de mening -ai „Nederland liever een politiek „Eu- opa der vijf" (zonder Ne derland) zal zien ontstaan dan dat bet wil meewerken aan een politiek „Europa dei- zes1' zonder Engeland". „Het is zeker, dat minister Luns bijgenaamd het enfant terrible der zes van plan is energiek zijn eigen po litiek voort te zetten om Engeland bij de Europese samenwerking te betrek ken", aldus de correspondent. Over hun afzonderlijk gesprek over de ScheldeRijnverbinding, dat aan de bespreking van de Europese vraag stukken was voorafgegaan, deelden de ministers Wigny en Luns mede, dat enkele Belgische suggesties ter bevor dering van de oplossing van dit vraag stuk aan de Nederlandse regering zul len worden voorgelegd. Het overleg over deze kwestie had een algemeen karakter. Technische de tails kwamen nie. ter sprake. Minister Wigny legde nogmaals de nadruk op het grote belang van een oplossing voor de Belgisch-Neder landse vrlendochap. „Of er moet spoe dig een oplossing worden gevonden, of wij moeten toegeven dat een oplos sing niet mogelijk is", verklaarde hij. Naam:- Straat: Woonplaats: Wenst zicb ingaande heden te abonneren op het dagblad Trouw Betaling zal geschieden per week (61 cent) per kwartaal (7,90) Tot 1 april u. betaal ik geen abonnementsgeld. O wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Wijkstraat 25, Rotterdam,

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1