3 Zelfbeschikking op korte termijn, hoopt KONINGIN li Toenemende terreur van Franse ultra 's VERZET TEGEN LIDMAATSCHAP VAN ZUID-AFRIKA IN V.N.? Indonesië stromen binnen KENNEDY als bemiddelaar MINISTER GELAST ONDERZOEK R.O.G. AMERSFOORT rsssartijs sas irw,asi„a - De herstelbank 55 5? Bom ontploft in effectenbeurs van Parijs C' r Met conferentie te Evian in zicht Ontwerpresoluties van Afro-Aziaten PLECHTIGHEID IN HOLLANDIA Enorme Russische kredieten Rijkspolitie heeft voorlopig tekort van 1068 man Kans op spoedige val van kabinet-De Quay v_ r ~v HULP BEDRAAGT VELE MILJOENEN WOENSDAG 5 APRïL 1961 Directeur' H Dt KIJ1G TWINTIGSTE JAARGANG No. 4874 In Algerije Polen Haag van publiek Spanning Hand opsteken Kredieten „Manoeuvre*' „Onhandig" Kamerlid Peters (KVP): Voorbesprekingen (Zie verder pag. 3, 6e kolom Rotterdam) V-Graven hage: Dordrecht: Schiedam: Postbus^OS? L. 7o»^o°No !4ks'7'3 1Unen»- Aleldastraal 23 Telef 65451 1C1C;. OvJ43Z (Geldig tot donderdagavond) ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het alge meen dezelfde temperaturen. Zon op: 6.05 onder: 19.21 Maan op: 00,14 onder: 09.19 HoutrifwlatMeur Ur J A H J Klti IN.n SI (>T rpOEN Nederland direct na de bezet- ting voor de ontzaglijke taak stond met grote vastberadenheid een begin te maken met de wederopbouw van het land, is één van de belangrijke besluiten geweest, de oprichting van de Herstel- bank (3 september 1943). De bestaande (particuliere) handels banken waren toen te enen male niet in staat de financiering van het herstel dei oorlogsschade zelf ter hand te nemen. De overheid moest haar eigen bijdrage leveren in de vorm. van een deelneming 1 in het kapitaal van de Herstelbank (meer dan 50 pet.) naast een staats garantie voor een dividenduitkering aan de overige aandeelhouders. In de loop der jaren heeft de Herstel bank een bijzonder gunstige ontwikke ling te zien gegeven. Haar werkkring verlegde zich van de financiering van het oorlogsschadeherstel naar een kre dietverlening ten behoeve^ van bestaande an vestiging van nieuwe ondernemingen. Haar voornaamste taak is geworden de verlening van kredieten welke niet op een wet of een overheidsmaatregel zijn gebaseerd. Deze bank is bereid geweest zowe! risicodragend kapitaal als vaste leningen te verstrekken aan ondernemingen die vee2al niet In staat waren zelf de be nodigde middelen aan te trekken. De handelsbanken waren hiertoe meestal niet bij machte. Dank z|j deze hulp via de Herstelbank zijn verscheidene ondernemingen tot bloei gekomen in het belang van de Nederlandse economie. Daarnaast heeft de bank een belang rijke taak vervuld bij de verstrekking van middellang krediet, zowel aan de industrie als ten behoeve van de export financiering. Een taak die niet of nog maar nauwelijks door de handelsban ken ter hand wordt genomen in deze omvang. Tot nu toe kon de bank bovendien uit de behaalde resultaten onafgebroken een dividend uitkeren en een stevige reserve opbouwen. en andere activiteiten van de Herstelbank ten voordele van de in dustrialisatie en handel, zonder dat aantoonbaar is dat de handelsbanken hiervan- schade hebben ondervonden, dreigen afgebroken te worden. Volgens de statuten van de bank eindigt haar levensduur per einde Ï970. - 'Men dient er bovendien positief reke ning mee te houden dat, als de des kundige leiding van de bank en de aan haar toegevoegde krachten niet tjjdig weten of de levensduur van de bank zal worden verlengd, een vroegtijdige uit tocht van krachten zal plaatsvinden tot schatte van het algemeen belang. Te sterker zal dit het geval zijn bij de hui dige grote vraag naar bekwame finan ciers met nationale en internationale er varing. Het komt ons derhalve voor dat een spoedige beslissing over de verlenging van de levensduur van de Herstelbank genomeri dient te worden. Verbondenheid met I tederland N.-GUINEARAAD IN FUNCTIE D TN het belang van de ontwikkeling van industrialisatie en handel is duidelijk een positieve taak voor de Herstelbank weggelegd. Temeer nu de handelsbanken (nog) niet in staat z|jn deze taak geheel over te nemen zoals uit de ervaring is gebleken. In verband met de niet te voorziene ontwikkeling is het echter gewenst deze levensduur te verlengen voor een be paalde periode. Op deze wijze ontstaat gelegenheid zich nader te bezinnen over de omvang van de taak van de Herstel bank, Wellicht/kan deze aangelegenheid te vens worden benut om de doelstelling van 0e bank nader in overweging te nemen. Ïïet lijkt evenzeer gewenst nader de Vraag onder ogen te zien of er nog wel voldoende redenen aanwezig z|jn om de thans bestaande onvoordelige fiscale po sitie van de aandeelhouders van de bank té handhaven. Het is te hopen dat minister Zrjlstra 'Spoedig met een concreet voorstel ter Wei komt. Met de conferentie van Evian in zicht neemt de terreur in Frankrijk en Algerije vermoedelijk van Franse ultra's toe. In de Parijse effecten beurs is gisteren een bom ontploft, waarbU twaalf mensen gewond zijn geraakt. Twee der slachtoffers wer den ernstig gewond. Volgens df politie was de ontplof fing veroorzaakt door een plastic bom, die in een toilet op de eerste verdie ping was gedeponeerd. Een aantal deuren en ruiten sneuvelden. De politie van Thonon-les-Bains, op ongeveer acht kilometer van Evian, heeft gisteren twee jongelieden op vrije voeten gesteld die maandagavond waren gearresteerd, nadat bij de bur gemeester van Thonon, Pianta, een dreigbrief was bezorgd. In deze dreig brief, ondertekend met A. F., stond: „U zult spoedig krijgen wat Blanc heeft gekregen". In' Evian, waar het onderzoek naar de moord op burge meester Blanc voortduurt, wordt één man nóg vastgehouden. Tal van in woners van Evian zouden de laatste dagen dreigbrieven hebben ontvan gen, vermoedelijk met het doel om onrust te zaaien. Bij het gebouw van de directie van de Franse radio te Algiers is gister avond een plastic bom ontploft. Nie mand liep verwondingen op maar een aantal auto's werd beschadigd. Te Tizi Ouzon, ten oosten van Al giers, werd een bom bij het station gevonden. De bom kon onschadelijk worden gemaakt, voordat de lading tot ontploffing kwam. Het Zwitserse leger heeft de bewa king der Algerijnse residentie buiten Genève van de politie overgenomen. Volgens het persbureau dat dit bericht verspreidde, zou de bewaking van de toekomstige verblijfplaats der Alge rijnse onderbandelaars voor Evian „versterkt" zijn. De Franse delegatie die was aan gewezen voor de onderhandelingen De Indische minister van Defensie, Menon, heeft In de politieke commissie Van de Verenigde Naties verklaard. •Jat, indien Zuid-Afrika blijft volhar den in zijn „apartheidspolitiek" een aantal V.N.-Ieden „ernstig moet over wegen of dit verenigbaar Is met het lidmaatschap van de Volkerenorgani satie". De Indische gedelegeerde noemde Zuid-Afrika een „politiestaat" en een ■•bedreiging voor het gehele vasteland", voorts verdedigde hij de ontwerp resolutie,, die docr Malakka,.Ccylon en India werd ingediend bij de Algemene Vergadering. Deze ianden stellen indi viduele maatregelen van de V.N.-leden tegen Zuid-Afrika voor, terwijl men de Unie wil „overreden" zijn rassen politiek vaarwel te zeggen. De Sowjet-Unie, bij monde van So- bolew, gaf haar steun aan een ont- werp-resolutie van 25 Afrikaanse lan den, die verbreking van alle betrek kingen met Zuid-Afrika en econo mische sancties tegen dit land voor stellen. De politieke commissie zal zich over deze ontwerp-resoluties beraden. Amer. Mach. Foundry Netto-winst 1905 24.104.097 (19 880.172) of 3,06 (2.55) per aand. Atch. Torcka S.Fe. - 51.5 (65.7) miljoen of aand. Netto-winst 1960 5 1.87 (2.45) per met de .vertegenwoordigers van de Algerijnse regering in ballingschap zal vrijdag in de conferentiezaal in Evian aanwezig zijn, aldus is van regerings zijde in Parijs vernomen. De Algerijnse delegatie zou in Zwit serland logeren, en de Algerijnse re gering in ballingschap heeft de Zwit serse regering officieel in kennis ge stéld van haar besluit niet te komen. Volgens berichten in de Franse pers heeft de Franse regeringechter geen officiële mededeling uit Zwitserland ontvangen. Tenzij' zich nieuwe verwikkelingen voordoen zal de leider van de Franse delegatie, minister Joxe, morgen na afloop van een. kabinetszitting naar Evian vertrekken. Inmiddels voert een afgezant van de rebellenregering, Boulahrouf, in Zwit serland besprekingen met vertegen woordigers van de Franse regering In regeringskringen in Parijs acht men het niet uitgesloten dat binnen een of twee dagen overeenstemming wordt bereikt over een nieuw tijd stip voor opening van de conferentie. Het onderhoud dat de Amerikaanse ambassadeurin Tunis met twee lei ders van het F.L.N. heeft gehad, heeft in Parijs verbittering gewekt, alleen al omdat Washington de Franse rege ring voor een voldongen feit heeft ge steld. In Washington heeft een woord voerder van Het ministerie van Bui tenlandse Zaken gezegd: „Wij zijn er zeker van, dat er een manier kan worden gevonden óm de. huidige moei lijkheden te overwinnen". Hij zei mede namens president Kennedy te spreken, die via zijn ambassadeurs beide partijen onder druk had gezet. Het F.L.N. zal niet naar.Evian gaan zolang de Franse regering de ver klaring van minister Joxe over „de andere partijen en groepen" die ook aan het overleg mofeten deelnemen, niet gecorrigeerd heeft. Heeft men in Parijs een oplossing voor het raadsel van de verstarring der Algerijnen? Ja, deze: de gema tigde politieke elementen in de „voorlopige Algerijnse regering" heb ben het onderspit gedolven tegen de „militaire groep" (welke het F.L.N. rechtstreeks leidt)toen de vraag aan de orde kwam wie in Evian zou on derhandelen: de politieke groep of de militaire. Washington heeft willen na gaan hoe groot de rol is welke het Kremlin in de militaire groep speelt, aldus een Franse zegsman. £EN enorme mensenmenigte heejl gir teren in de Franse badplaats Evian les Bains de begrafenis bijgewoond van burgemeester Blanc, die -Vorige week bij een bomaanslag om het leven ts ge kómen.,'De kist, met het stoffelijk over- verder zeggen, „blijft'uzelf, in de vorm, schot van.de burgemeester werd van die gij zelf zult kiezen, zoals uw eigen het gemeentehuis naar de begraafplaats aard u dat zal ingeven." De vorstin van Evian gedragen. A- „Weest uzelf," hoorde het auditorium in de Stadsgehoorzaal dc Koningin li,'!A.W..fr.viX. ...sf... 'düN» -s r.üt.1 Een beeld van de ravage welke de plasticbom aanrichtte. Er is een tekort van 1068 man op de voorlopige organieke sterkte van het Korps Rijkspolitie. Deze voorlopige or ganieke sterkte bedraagt 5761, zodat het tekort neerkomt op 18,5%, Het te kort is het grootst bij de landgroepen (19,1%). De verkeersgroepen en de parketgroepen hebben een tekort res pectievelijk van 16,3 en 16%. Een en ander blijkt uit een overzicht, dat mi nister Beerman heeft gevoegd bij zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kolfschoten (KVP). In dit antwoord kondigt de mi nister aan, dat de in artikel 18 van de politiewet bedoelde gezamenlijke orga nieke sterkte van de land- en ver keersgroepen van het Korps Rijkspoli tie omstreeks juli van dit jaar zal wor den vastgesteld. De in artikel 19 be doelde mïnïmumsterkte zal omstreeks september kunnen worden vastgesteld. OMMUNISTISCHE hulp ter waarde van honderden mil joenen dollars stroomt op het ogen blik Indonesië binnen. De Sow jet-Unie neemt hiervan het groot ste deel voor haar rekening, maar ook de hulp uit Polen, Tsjechoslo- wakpe, Oost-Duitsland en Roeme nië is aanzienlijk. De Russen begonnen Indertijd met een lening van 117 miljoen dollar. Aan het einde van het bezoek van premier Ohroestsjew aan het Indonesische eilandenrijk kwam hier vorig jaar 250 miljoen dollar bij. En eind 1960 wist de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, in Moskou voor honderden miljoenen dollars krediet te krijgen voor wapenaankopen. Na zijn .terugkeer in Djakarta zei Nasoetion, dat Indonesië onder meer bommen werpers, straaljagers, duikboten en motortorpedoboten zou krijgen van Rusland. Op Poolse werven wonden op het ogenblik 24 vrachtschepen voor Indo nesië gebouwd. Voorts heeft Polen Djakarta een krediet van 4 miljoen dollar verstrekt voor de bouw van scheepswerven op Java, Sumatra en Celebes. Op deze werven zullen küst- (Van onze speciale verslaggever) E eerste volksvertegenwoordiging van, Nederlands Nieuw- Guinea heeft in een telegram aan H. M. koningin Juliana haar diepe aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje en haar gevoelens van sterke verbondenheid met het Nederlandse volk uitgesproken. Het verzenden van dit telegram was het eerste besJuit van de 28 leden tellende Nïeuw-Guinca Raad, die vanmorgen in de Stadsgehoorzaal te Holiandia plechtig is geïnstalleerd in aan wezigheid van minister Toxopeus en staatssecretaris Bot, enige Ne derlandse volksvertegenwoordigers en van vele gasten uit landen die in de £uid-Pacific-cotnmissie samenwerken. (Zoals hekend lieten de Amerikanen verstek gaan). „Moge de weg, die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door uw volk kort blijken te zijn". Deze woorden van koningin Juliana hadden even voordat de eerste vergadering 'an -Ie raad was geopend via een geluidsbandje weerklonken in de (tijdelijke) vergaderruimte van de raad. De leden van de raad stonden kaarsrecht toen deze woorden weerklonken. ging voort: „Nederland wenst uw volk zo spoedig mogelijk een waardige en gelijkwaardige plaats te zien innemen in de gemeenschap der moderne wereld en op het forum der Verenigde Naties". De vorstin legde er de nadruk op, dat Nederlands enige doel is, Nïeuw-Gui- nea in staat te stellen, vrij over eigen lot te kunnen beslissen en het daar voor de waarborgen te geven. Na de officiële opening van de eer ste vergadering volgden toespraken van minister Toxopeus,' staatssecre taris mr. Bot, gouverneur dr. Plat teel eri enige leden van de raad. (Zie daarvoor elders in deze editie.) VANAF acht uur vanmorgen wareii de' auto's van de leden van de raad en 'dié der genodigden door een dichte haag van Papoea- en Nederlands publiek naar" dé Stadsgehoorzaal gere den. Dé Marinekapel, uit Biak over gekomen, verkortte met vrolijke mu ziek de tijd voor de wachtenden. Voor het gebouw stond een erewacht van Papoea-poHtie-agentcn. Chief-justice Man uit Australisch Nieuw-Guinea in een zwarte toga met een witte pruik, mgr. Tillemans uit Merauke in zijn purperen ge waad, dr. A. M. Macriiuilin, voorzit ter van de Australische Senaat in zwarte toga en grote grijze pruik, ds. Rumainum, voorzitter van de synode van de Evangelisch Christelijke Kerk in zwarte toga en de leden van het hof van justitie in zwarte toga met zwarte baret en de vertegenwoordi ger van Samoa in zwarte „lap-lap" vormden opvallende figuren temid den van de stroom gasten, die zich uit hun auto's naar het raadsgebouw begaven. In het gebouw zelf werden de (tele visie-) camera's in stelling gebracht en fotografen en filmers renden heen en weer om hun opnamen te maken, ter wijl de radiomensen (de Nieuwguinese radio verzorgde een directe uitzending) hun microfoons instelden. Tegen negen uur bereikte de span ning het hoogtepunt. De raadsleden, officiële delegaties, vertegenwoordigers van politieke partijen, streek- en ad viesraden, journalisten en andere ge nodigden (waarbij de vertegenwoordi gers van de vakverenigingen opvallend ontbraken) hadden reeds hun plaatsen ingenomen toen de ministers Toxopeus en Hasluck, staatssecretaris Bot en de „administrateur" van Australisch Nieuw-Guinea binnenkwamen. Even later werd gouverneur Platteel (in zwart met gouden ambtskostuum), door een commissie van ontvangst uit de raad naar binnen geleid. De muziek van de wegmarcherende marinekapel overstemde het eerste ge deelte van de rede waarmee gouver neur Platteel de bijeenkomst begon. De officiële opening werd verricht door voorzitter Sollewijn Gelpke. Met het telegram aan H.M. de Koningin betuigden alle leden door handopste ken hun instemming. De verkiezing van de eerste en twee de vice-voorzitter bracht Marcus Kai- siepo als eerste en Nicolaas Jouwe als tweede naar de voorzitterstafel. Bij de eerste stemming ontstond enige ver warring, veroorzaakt doordat het enige vrouwelijke lid van de raad, mevrouw Tokoro, te laat bleek te z|jn binnen gekomen („vanwege de baby") en niet op de presentielijst getekend had. De voorzitter verkeerde daardoor in de mening dat er één stem te veel was uitgebracht. De meeste der daarop volgende toe spraken waren in het Nederlands. Een docr tolken bezette vertaalinrichting zorgde ervoor dat de aanwezigen de toespraken in hun eigen talen konden volgen. vaartuigen gebouwd en kleine sche pen gerepareerd kunnen worden. De Polen bouwen de werven zelf. Volgens betrouwbare inlichtingen zullen de Russische kredieten die in totaal 367 miljoen dollar zouden be dragen voor de volgende projecten worden gebruikt: 1. De bouw van een waterkracht centrale in Asahan in Noond-Suimatra. Deze centrale zal een capaciteit van 120.060 kilowatt krijgen. 2. De bouw van een aluminium- fabriek, die jaarlijks onder meer 18.000 ton aluminium moet produceren. 3. De bouw van een chemische fabriek, speciaal voor de produktie vain soda-verbindingen. 4. De bouw van een staalfabriek in Oost-Borneo, die jaarlijks 250.000 ton staal moet afleveren. 5. De bouw van een staalfabriek in West-Java met een jaarlijkse produktie van 100.000 ton staal. 6. De uitvoering van twee projecten in Borneo ter ontwikkeling van de gemechaniseerde rijstbouw. Jaarlijks zullen deze ondernemingen 560.000 ton rijst moeten produceren. 7. De bouw van een superfosfaat- fabriek op Borneo, die elk jaay 100.000 ton superfosfaat moet produceren. 8. De aanleg van een grote weg van ruim 650 km tussen Zuid- en Zuidoost- Borneo. 9. De bouw van een technologisch instituut in Ambon. 10. De bouw van een stadion in Djakarta, dat plaats moet bieden aan ÏOO.OQO mensen. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" zou president Kennedy „ernstig overwegen" zijn diensten aan te bieden als bemiddelaar tussen Ne derland en Indonesië in bet geschil om Nederlands Nieuw-Guinea. De leiders in Djakarta schreeuwen regelmatig over mogelijke agressie van de Nederlanders in westelijk Nieuw-Guinea tegen Indonesië, maar. de zwakheid van de Nederlandse strijdkrachten in het gebied is be wijs genoeg dat zulk een agressie niet waarschijnlijk is. De Indonesi sche strijdmacht, die nu 2eer ver sterkt wordt door nieuwe Russi sche wapens, is veel en veel groter dan de Nederlandse". „De eerlijkste oplossing voor het vraagstuk zou lijken een optreden, door de Indonesiërs zowel als de Nederlanders, dat gericht is op het verzekeren van het recht van de Papoea's om over hun eigen politie ke toekomst te beslissen, wanneer zij in staat geacht worden dit te doen". Een woordvoerder van het Indone sische minister van Buitenlandse Za ken heeft de installatie van de „zoge naamde Papoea-raad" een Nederland se manoeuvre, bedoeld „om de Neder landse kolonialistische greep op weste lijk Nieuw-Guinea, dat legitiem ge bied van de Indonesische republiek; is, te versterken". Generaal-majoor Djajtikusoemo, mi nister voor verbindingen en oud- commandant van Noord-Sumatra, verkla°rde dat het Indonesische leger bereid is „op elk tijdstip West-Irian binnen te vallen". Het Russische regeringsorgaan, „Ez- vestia", noemde de installatie van de Nieuw-Guinea Raad „een tamelijk on handige vertoning, opgevoerd om hét koloniale regime in West-ïrian te camoufleren". Vaö.eeb'jonzér. verslaggevers) .kV Minister Beerman zal een onderzoek laten instellen naar de inrichting, de werkwijze en de behandeüngsmetho- diek in het Rijksopvoedingsgesticht „te Amersfoort. Een commissie onder voor zitterschap vanhet lid van. de Raad van State mr. G. Ph. Helders heeft daartoe reeds een opdracht vain de be windsman ontvangen. Minister Beerman, die een en ander mededeelt in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, mr. Berkhou wer, ontkent dat zich in genoemde inrichting bij voortduring onregel matigheden hebben voorgedaan, bet geen echter niet wil zeggen dat de si tuatie bevredigend is. Er hebben zich inderdaad onlusten voorgedaan, waar bij een nachtwacht een bloempot naar het hoofd kreeg gegooid. Er werdén slagwapens op de jongens gevonden, zoals een tafelpoot, een fietsketting en een radiokabel. De plaatselijke politie heeft een on derzoek ingesteld. De jongen die de bloempot heeft gegooid, is ter zake van mishandeling veroordeeld. Ook komt het regelmatig voor dat de jongens zich aan het gestichtsgezag onttrekken, hetgeen de minister niet onbedenkelijk noemt. „Er zal een klein politiek wondertje moeten gebeuren, wil men de kinder bijslagwet binnen afzienbare tijd kun nen verwezelijken. De K.V.P. kan ech ter in 1963 niet met lege handen voor de kiezers verschijnen. De situatie kan aanleiding z«n, dat het kabinet De Quay binnen zeer korte tijd wordt ge dwongen heen te gaan. Dit heeft het Tweede-Kamerlid voor de K.V.P. J. M. Peters in Sittard mee gedeeld op de jaarvergadering van de r.-k. onderwijzersbond van het bisdom Roermond. Door de moeilijkheden met de kin derbijslagwet zou ook de Mammoetwet van minister Cals op de wip kunnen komen, aldus de heer Peters, die stelde dat minister Cals in een volgend ka binet moet terugkeren wil dit ontwerp wet worden. Zijn opvolger kan het rus tig naast zich neerleggen. De heer Peters achtte het uitgesloten, dat de Mammoetwet - ook als het ka binet De Quay nog aanblijft - voor 1962 door de Kamer in behandeling wordt, genomen. Voor de leden van de raad was het vandaag overigens zeker niet de eerste bijeenkomst. Gedurende de vorige week is de raad meerdere malen voor vóórbesprekingen bijeen geweest en de tijd tassen die semi-officiële bijeen komsten is druk gebruikt voor onder ling contact tussen de verschillende le den. Het meest actief is de door het blad Opwaarts van het Christelijk Wer li- De Franse gedelegeerde Ganem heeft gisteren in de begrotingscommissie van de V.N. verklaard, dat zijn land het oneens is met de in Kongo gevoerde politiek en dat het derhalve niet kan voldoen aan de verzoeken tot steun aan de daar gevoerde asties. nemersverbond Nieuw-Guinea als „potentieel fascistisch" aangeduide groep rond de als vertegenwoordi gers van Holiandia gekozen mr. De Rijke en Jouwe, die er in geslaagd schijnen te zijn om ook verschillende leden, die reeds duidelijk in het de fensief gedrongen protestantse en r.k. groeperingen tot hun geestvei»

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1