Len nieuw verhaal Regering-De Quay gaat moeilijke week in Tegenstrijdige verklaringen Kon Gagarin op zijn vlucht zien of Maak B Betuwe volop in bloei Nog geen oplossing voor kinderbijslag I Spoedig herstel kkingen e-ivongo? Minister Visser naar Amerika In Westerborfe: onrust onder Ambonnezen s r n Amerika weigert Galvao visum te verstrekken Regering wil krediet van 100 miljoen Amerikaanse bladen: Engeland: stapje naar Euromarkt Weer terreuracties in Frankrijk m Churchill thuis Arrestanten onvindbaar Z.-Afrika wil meer samenwerking met „blanke" buurstaten r X ZATERDAG 15 APRIL 1961 J Directeur: H. DE RUIG TWINTIGSTE JAARGANG No. 4883 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT i Voor pensioenmaatregelen SOEKARNÖ 24 APRIL IN WASHINGTON V ;?V Ouders door politie per circulaire gewaarschuwd (Van onze parlementaire redacteur) DE komende week belooft voor het kabinet-De Quay zeer belangrijk te worden. In de eerste plaats zal het overleg met de bijzondere commissie over de algemene kin derbijslagverzekering worden hervat. Dan zal moeten worden beslist over de arbeidstijdverkor ting in de bouwnijverheid. Verder zullen in Amerika be sprekingen worden gevoerd over de Amerikaanse steun aan onze defensie en minister Luns zal zijn besprekingen over Nieuw-Guinea afronden. Al met al ligt er een aantal problemen voor het kabi net, waarvan de oplossing beslist nog niet is gevonden. In Den Raag neemt het aantal pessimisten met de dag toe. Korter werken Bouwnijverheid (Zie verder pag. 3, 7e kolom) m J Mats MET HEERLIJKE ROOMCARAMEL NtUS MET VERS GEBRANDE HAZELNOTEN Rotterdam: te-Gr&venhage: Dordrecht: Schiedam: Witte <Ss Wlthstraat 23. Telet. 115700 (6 1.) Postbus 1112. Postgiro No. 424518. KlnchteruMenst abonnementen 183019.30 uur Zaterdag* 17—13 uur. Telefoon 115700. Huygensplein 1. Telefoon 183487 {3 lijnen). Postbus 1091. Postgiro No. 424887. Klachlendienst 18.3019.30. Telefoon 352568. fipulweg 132. Telef. 4370. Aleidastraat 23 Telef, 65451. Abonnementsprijs 61 eent per week, f2,53 per maand ƒ7.90 per kwartaal, Lcjse nummers 18 cent. Verichlint dagelijkg (Geldig tot zondagaTOi-.il) OVERWEGEND DROOG. Afnemende regenkansen. Overdag vooral in het bin nenland bewolking. Weinig'verandering in temperatuur. Zon op5.42 Onder: 19.38 Maan op6.44 Onder21.09 TTERVORMD Nederland", dat we jji-JL gisteren aanhaalden in verband met de huidige discussie over de christelijke technische school, blijkt niet op de hoogte te zijn van de pubhkaties van de Protestants-Christelijke Studie commissie voor het technisch onder wijs. Had Inne de Jong gelezen wat het Chr. Paed. Studiecentrum over hei wezen van de christelijke technische school heeft geschreven we denken aan de belangrijke geschriften van de secretaris van de studie-commissie de heer J. H. Ligteringen„Wat verwach ten wij van de christelijke technische school" (1954), en „Tussen nu en straks" (1956) dan had hij bepaald niet meer betoogd, dat het in de technische schooi van nu er slechts om gaat de leerlingen goed timmeren, smeden en bankwerken te leren. Nog minder dat wij bij het stichten van protestants christelijke tech nische scholen de bedoeling hebben een geestelijke ruilverkaveling ad absurdum door te voeren, TN de publikatie van deze Studiecom- missie, welke we ook in ons arti kel van gisteren raadpleegden, wordt n.l. een o.i. geslaagde nieuwe argu mentatie gegeven ter fundering van het bestaansrecht der christelijke technische school. Kort samengevat komt deze nieu we visie op het volgende neer. De techniek kent twee zijden. Ener zijds is z(j gebonden aan de natuur- mogeiijkheden. De techniek naar de na- tuur-zijde draagt een sterk .wet-matig karakter. De school zal hier ais eerste taak hebben de leerling 't besef bij te brengen, dat hij de hier door God gege ven wetten van oorzaak en gevolg dient te eerbiedigen en deze niet straffeloos kan overtreden. De leerling 'dient hier gevoel en eerbied te krijgen voor de oor zakelijke samenhang der dingen. In eften tamelëk abrupte vorm bijv. krijgt de leerling deze ervaring met het causale (oorzakelijke) verband tussen de scherpte van een beitel en de verwon ding wanneer hij als beginneling roekeloos met het gereedschap omgaat. Maar pok meer yerfjjnd leert hjjdeze oorzakelijkheid. Bij de werktuigen "b.v, Alk/eexr jonden de 'verspaning te snel •wil doen verlopen1 en de „krul" te groot neemt, merkt hij dat het fout gaat: de draaibank gaat „gek doen"; er treedt ontwrichting in de bank op. Worden de door God in de natuur der dingen ge legde wetten niet geëerbiedigd v dan lopen de zaken scheef. Wie hout behan delt alsof het koper of staal is, ontkent de ,levens"-wet van het door de na tuur gegavene en bemerkt door schade en' schande het foutieve, „zondige" en onmogelijke van zijn willen. -Daarom dient de christelijke techni sche school in deze technische sfeer haar leerlingen te brengen tot eerbiediging van de door God zelf gegeven wetten A AAAR en dat is de andere zijde der techniek het gaat in de technische school niet in de eerste plaats om de irt-oefening van allerlei tech nische handelingen, maar veel meer om het met Inzicht technisch handelen. En technisch handelen dat vraagt om het nemen van allerlei beslissingen. En daarmee het dragen van verantwoorde lijkheden. De techniek moge abstract ge dacht neutraal zijn, het technisch handelen is dat nooit. Waarom niet? Omdat wjj het zijn die handelen. Dat wil zeggen technisch handelen is zedelijk handelen, vallen onder de norm vhn goed en kwaad. ».Om technisch zuiver te kunnen han delen, moeten de leerlingen dus leren de situatie waarin zij verkeren in de ruimste zin van het woord te beoorde len. Om dit te kunnen doen, dient de leerling inzicht te hebben in de waar- denschaal met inbegrip van de zedelijke normen. Dat betekent dat hij van christeiijken huize of niet levensbe schouwelijk moet leren denken. Hier dient de christelijke technische school haar leerlingen dus op te voeden tot gehoorzaamheid aan de normen die God voor het leven gesteld heeft. Naast onderwijs, eerbiediging van de wetten, nu gehoorzaamheid gevraagd aan de normen. Naast onderwijs (instructie) nu de opvoeding (educatie). PUZZELS VOOR KABINET MAJOOR Gagarin en premier Chroestsjew in de bloemen: een beeld tijdens de grootse huldiging van de eerste ruimtevaarder in Moskou. Advertentie) tTPELNU de twee onderwijs én opvoeding zijn één. In de school, ook in de technische, gaat het om de totale mens. Als technische school nu ontleent de chr. technische school haar bestaans recht aan de éénheid van het zuiver technische handelen mét het menselijke handelen dat een bedóelen beoogt. Als christelijke technische school ont leent zij haar bestaanrecht aan de ver strengeling van opvoeding én onderwijs. Achter de beitel ziet zij Gods be doeling met de cultuur. Achter de kookles het gezin. Achter het gezin de arbeidsleer. Én die zouden niets met de ethiek te maken hebben? Dan kan zelfs een voorstander van Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft besloten een visumaanvrage voor de Ver. Staten van de Portugese kapitein Galvao af te wijzen. Galvao wilde naar New York komen om daar op uitnodiging van het Ame rikaanse comité voor Afrika de viering van „de dag van Afrika" aanstaande maandag bij te wonen. Volgens een zegsman van het State Department is opdracht gegeven aan de Amerikaanse ambassade in Rio de Ja neiro en aan de Amerikaanse consul in Sao Paulo (Brazilië) om geen visum te verstrekken aan Galvao, die in januari groot opzien baarde door aan dacht te vragen voor het Portugese kolonialisme in Afrika door middel van de machtsovername op de „Santa Ma ria". (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus heeft in een hij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp een krediet van 100 miljoen gul den aangevraagd ter bestrijding van de kosten, voortvloeiend uit verschillende pensioenmaatregelen. Het geld wordt gebruikt voor het verlenen van voorschotten aan gepen sioneerde ambtenaren in afwachting van definitief vast te stellen over- heidspensioen in verband met de sa menloop met het AOW-pensioen of AWW-uïtkering en met het 'oog op de huurverhogingen per 1 augustus 1957 en per 1 april 1960. Het bedrag van 100 miljoen is vol gens de minister toereikend voor de uitkeringen over 1960 en het eerste halfjaar van 1961. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat president Soekarno op 24 april in Washington zal aankomen voer be sprekingen met president Kennedy. Soekarno arriveert op de 20e dezer op zijn wereldreis in Los Angeles en reist op de 25e, de dag na zijn onder houd met de Amerikaanse president, door naar Mexico City. Vrijdagmiddag is het bijna 2-jarige dochtertje van het echtpaar Blokzijl in Meppel in de oude vaart geraakt en verdronken. Het kindje was aan de aandacht van de moeder ontsnapt. „neutraal" onderwijs niet volhouden. En een christen, die weet heeft van Góds geboden, zeker niet. «/ELNU in het bovenstaande ligt het 'I wezen van de christelijke technische school. Tevens haar rechtvaardiging en verdediging. Als „Hervormd Nederland" dit (nieu we) verhaal nu ook eens verteld had! T. M. GILHUIS. VERSCHEIDENE Amerikaanse bla den witeen er vandaag bp, dat er iets niétklopt in de beschrijvingen van de tocht van de Russische majoor Gagarin door de ruimte. De bekende Russische ruimtevaart- expert, prof. Blagonrawow, die op het ogenblik het internationale ruimte- vaartconigres in de Italiaanse stad Florence bijwoont, heeft in een vraag gesprek met Amerikaanse journalisten verklaard, dat het ruimteschip „Wos- tok", waarin Gagarin de reis maakte, geen patrijspoorten of ramen had en dat de Russische astronaut de ruimte moet hebben „gezien" via een radio systeem. z Gagarin heeft echter volgens het officiële Russische persbureau TASS een beschrijving gegeven van wat.hij allemaal onderweg vanuit de „Wostök" waarnam. In deze berichten werd niet over een radio-systeem gesproken, maar werd duidelijk gesuggeeerd, dat de „Wostok" vensters had. Omdat blijkbaar vele mensen precies wilden weten hoe de zaak nu zat, kwam het officiële Russische reegringsblad „Iz- westia" gisteren met de mededeling, dat Gagarin zijn waarnemingen had kunnen doen door een gewoon raam, „Izwsstia" gaf gisteren een ooggetuige- verslag van het vertrek van Gagarin, „De ruimtevaarder wuifde door het raampje, nadat de cabine was geslo ten', aldus de „Izwestia". De Amerikaanse bladen schrijven, dat hier iets niet klopt. Mogelijk is door de Russen een „regiefout" ge maakt. De „New York Mirror" zegt ronduit In een hoofdartikel, dat de Russen nu. wel beweren, dat Gagarin een vlucht rond de aarde heeft gemaakt maar dat zij hiervoor nog geen enkel bewijs hebben geleverd. De „New York Times" twijfelt er niet aan, dat de vlucht heeft plaatsge vonden. De wetenschappelijke mede werker van het blad merkt echter op, dat „er nog verschillende raadsels" omtrent de vlucht opgelost moeten worden. Vraag da dealer of schrijf aan Daf Eindhoven De kerse-, pere- en pruimebomen in de Betuwe staan dit weekeinde volop in bloei. De vroege kersen en ook de meikersen zijn goed bezet. De pere bomen bloeien in dikke trossen. Om streeks 22 april mag ook de bloei van appelbomen worden verwacht. De toeristische Betuwe-route is deze week uitgebreid met een traject door de West-Betuwe, het gebied tussen ResterenOchten en Beesd aan de rijksweg Utrecht's-Hertogenhosch. (Van onze correspondent) De commissaris van politie in Venlo, de heer C. M. B. Wolf, heeft per cir culaire de ouders van de schoolgaan de jeugd verzocht, hun kinderen te wijzen op het gevaar, dat hen be dreigt, als ze meegaan met onbe kende mannen. De Britse regering heeft aan elk van de zes regeringen van de E.E.G.-lacden (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Bel gië, Nederland en Luxemburg) een memorandum overhandigd, waarin wordt voorgesteld spoedige onderhan delingen te beginnen over de toekomst van de geassocieerde gebieden van de Euromarkt. Krachtens het in Rome gesloten E.E.G.-verdrag genieten deze niet- Europese geassocieerde gebieden een voorkeursbehandeling en zij ontvan gen steun uit een ontwikkelingsfonds van 2.103.220.000 gulden voor sociale en economische ontwikkeling. De zes leden-staten van de E.E.G. zijn verplicht jaarlijks contributies te betalen voor dit fonds tot einde decem ber 1962. Aangezien vele van deze ge associeerde gebieden sindsdien onaf hankelijk zijn geworden, moet hun ver houding tot de E.E.G. herzien worden. De kwestie is of de geassocieerde gebieden de voorkeursbehandeling zullen blijven genieten, want dit gaat soms ten koste van andere pas onaf hankelijke gebieden, zoals bij voor beeld de vroegere Britse kolonies in Afrika. De Nederlandse regering heeft herhaaldelijk verklaard, dat in de toe komst alle Afrikaanse landen gelijk behandeld moesten worden. Enkele bronnen beschouwden van daag de Britse stap ais een eerste toe nadering tussen Groot-Brittannië en de zes. In sommige Britse bladen is voor speld, dat Groot-Brittannië voor eind mei het lidmaatschap van de Europese markt zal aanvragen. Algerijnse nationalisten hebben gis teravond een aanval gedaan op een politiebureau in het achttiende arron dissement. De Algerijnen wierpen een handgranaat. De bezetting van het bu reau bleef ongedeerd, een der aan vallers sneuvelde. In hetzelfde arrondissement werd eer der op de avond een patrouille-auto van de Algerijnse hulppolitie bescho ten. De aanvallers ontkwamen; een Franse agent werd gewond. De politie van Marseille heeft een aantal vooraanstaande leden van het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) ge arresteerd in verband met een aan slag op een lid van óe Algerijnse na tionale beweging (M.N.A.). Te Parijs zijn twintig rechtse extremisten ge arresteerd. OM met de algemene kinderbijslag te beginnen: men heeft er nog geen oplossing voor. Het bestaande wetsontwerp is niet haalbaar, omdat de VVD en de CHU zich blüven ver zetten. Een speciale kinderbijslagre geling voor de zelfstandigen, die de noodwet moet vervangen, zou alleen maar te verwezenlijken zijn met een bijdrage uit de algemene middelen. Maar ook dat stuit op verzet. En in de KVP klinkt steeds luider de aandrang om van het bestaande wetsontwerp een halszaak te taken- Dat wil zeggen: als het wetsontwerp er niet komt, moet de KVP de bestaand politieke samen werking opzeggen. De arbeidstijdverkorting in de bouwnijverheid is een andere moei lijkheid. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf er. de werknemersor ganisaties hebben voorstellen inge diend om tot een 45-utige werkweek te kömen.' inaa- de regering acht deze niet gefuideerd Het kabinet zi namelijk mèt -de moeilijkheid, d'at het de lagere publiekrechtelijke li chamen, wat verkorting van de ar beidstijd betreft aan banden heeft gelegd. De voord-acht van de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr, Beerman, om ee raadsbesluit van de gemeente Rijswijk voor schorsing voor te drageneen voordracht die inmid dels door de Kroon is ingewilligd en de daarbij geboden toelichting ge ven duidelijk de weg aan, die de re gering met de arbeidstijdverkorting voor de ambtenaren wenst te gaan. Per 1 mei a.s. anderhalf uur en vol gend jaar nog eens anderhalf uur. DAAR naar hc. oordeel van de re gering de bo wn ijverheid baar voorstellen niet voldoende heeft ge motiveerd, is het geenszins uitgeslo ten, dat ook voor de bouwnijverheid dezelfde geleidelijke verkorting van de arbeidstijd zal worden voorgeschre ven. Het college van Rüksbemidde- laars wacht op een algemene aanwij zing van de reger.'ng. Of deze er komt hangt af van de besprekingen, die de Raad van Economische Aangelegen heden van het Koninkrijk vandaag of anders maandag zou voeren. Men heeft gewacht op de terugkeer van minister Toxopeus uit Nieuw- Guinea. Hij 's de eerstverantwoorde lijke bewind-man voor het personeels beleid bij de overheid en men wilde geen beslissing nemen zonder hem er 8 r&j Op Schiphol vam minister Visser I ajscheid ran staatssecretaris I P. S. J. de Jong. Begin volgende week worden in Brussel Kongolese afgevaardigden uit Leopoldstad verwacht om definitieve besprekingen te beginnen over het her stel van'Mé diplomatieke hëtreltkliïgèn tussen België en Kongo. Volgens berichten uit Leopoldstad worden in Brussel reeds kantoren in gereedheid gebracht ter huisvesting van de Kongolese diplomatieke ver tegenwoordiging. De Kongolese „mi nister-resident in België", Delvaux, zal eveneens de volgende week voor een kort verblijf naar België komen. Een commissie van onderzoek van de V.N. is intussen gereedgekomen met haar rapport over de 30 blanke gevan genen, die de V.N.-troepen te Kabalo in Katanga gemaakt hebben. De gevangenen, buitenlandse huur soldaten in het Katangese leger, won den gevangen gehouden op dg vroege re Belgische militaire basis te Kamïna. Tien man hiervan zijn van Engelse nationaliteit. Verder zijn er zes Zuid- Afrikanen bij, vijf Khodesiërs, een Amerikaan en een Amerikaan van Ka tangese afkomst. Een opgeruimde Churchill is vrijdag avond in Londen teruggekeerd van een bootreis door het Middellandse zee- en Caraibische gebied aan boord van het jacht „Christina" van de Griekse scheepsmagnaat Onassis. Sir Winston had een nieuwe gras parkiet genaamd „Byron" bij zich, ter vervanging van het dier, dat. hij in Monte Carlo kwijtraakte kort voor hij zich inscheepte. „Byron" was een cadeau van. Onassis, die hem op zijn beurt in de zomer van 1960 ten ge schenke had gekregen van Sir Win stons particuliere secretaris, Montagu Brown. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Ir. S. H. Visser, de minister van Defen sie is gisteren voor een bezoek van veertien dagen naar Amerika vertrok ken. Hy houdt er geen rekening mee> dat ons land meer Starfigbters van de V.S. zal ontvangen dan de 25, diezijn toegezegd en zal over deze kwestie dan ook niet meer praten. Wel zal hij met zijn amerikaanse col lega NcMara uitvoerig praten over de aard en de omvang van de militaire hulp, die Amerika, ons In de komende jaren denkt te kunnen verlenen. „Zonder Amerikaanse hulp zouden wö onze. defensteplaasea-eriistig mideéwagea: moeten zien. Wij zouden dan moeten roeien met dB riemen die w$ hebben." aldus- merkte minister Visser op. Hij verwacht overigens niet dat hij een al gemeen „nee" te horen zal krijgen. „Als ik verwacht had geen bepaalde zeker heden te kunnen krijgen, was ik niet naar Amerika gegaan." Vrijdagmorgen om halfvijf heeft de politie gebruik moeten maken, van traangas-handgranaten om de orde en rust in het Ambonnezenkamp „De Pie tersberg" te Westerbork In Drente te herstellen. Onder leiding van de officier van Justitie te Assen en de districtscom mandant van de rijkspolitie te Assen trok de politie tegen halfvijf het kamp binnen om er twee bewoners te arresteren. Het bewuste tweetal was onlangs door de Asser rechtbank bij verstek tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens het kappen van bomen. De belde mannen werden al enige tijd gezocht. De po litie doorzocht alle woningen in het kamp, maar het tweetal bleef on vindbaar. Tijdens het onderzoek werd het in het kamp onrustig. De bewoners ver zetten zich tegen de politie en, dat leid de tot relletjes. De agenten zagen zich genoodzaakt krachtige maatregelen te nemen en gebruikten traangas-hand- granaten om de rust te herstellen. Er vielen geen slachtoffers. Nadat de po litie was verdwenen organiseerden de bewoners in alle vroegte een optocht door het dorp, daarbij spandoeken met zich meedragende onder andere met als opschrift: „Hare excellentie de minis ter van Maatschappelijk Werk is nog in diepe slaap". De burgemeester van Westerbork, de heer G. Londo, die ook bü het kamp arriveerde, werd belet verder te gaan. Intussen blijft het onrustig in het kamp, want de bewoners verwachten een nieuwe actie van de politie om de twee mannen op te sporen. De Zuidafrikaanse minister van Jus titie Erasmus, heeft de vorming van „een machtige blanke buffer" be staande uit Zuid-Afrika, Rhodesië, Angola en Mozambique bepleit om de blanke beschaving in het zuidelijk deel van het Afrikaanse continent te hand haven. Nauwere samenwerking tussen de unie en de nabuurstalen waar de blan ken de macht hebben, wordt „dringend noodzakelijk", aldus Erasmus.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1