De verborgen verleidster Delegaties Is hier iets mis? VIER EENDJES STAKEN OVER.. ontstemd wijst van V.S. van de hand V.S. zullen samenwerken met junta in Z.-Korea Grote ravage op spoorbaan DE BILT: wisselvallig weer PRINS schenkt en zijn Pier terug Vandaag groot feest aan zeeboulevard Jrouw'-verslaggever naar Verenigde Staten T Churchill licht ongesteld OOSTENRIJKSE PRESIDENT HUISTOE SPIERENBURG KLAAGT WORMS AAN Luchtvaartgesprek TsJ ang arresteert tegenstanders Vervoerspersoneel in Frankrijk weer aan 't werk mm r r TEJ.ÏJlssa fH 11 ggg R VRIJDAG 19 MEI 1961 ""N Directeur: H. DE HUIG TWINTIGSTE JAARGANG No. 4911 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S. BRUINS SLOT mm DE KUNST Wagon met kerosine gevaarlijk lek Zuivering Arbeider door bak met beton getroffen r.N de komende 24 uur zal een front van een Scandinavische depressie met enkele regenbuien ons land passeren. In de temperatuur komt daarbij niet veel verandering. Wel kunnen na het passeren van het front weer enkele opklaringen voorkomen. (Van een onzer redacteuren) HET rijkspersoneel krjjgt per 1 juli de volledige vrije za terdag. Voor de administra tieve ambtenaren, die al lang korter werken dan 45 uren per week, wordt dit mogelijk door een werktijdverschuiving. Voor de werklieden die sinds 1 mei al merendeels 46,5 uur per week werken wordt de weke lijkse werktijd dan 46 uur, ver deeld over vijf werkdagen van negen uur cn twaalf minuten. Pas op 1 januari 1962 zal de werk tijd voor deze groep tot 45 uur worden verkort. Het ligt voor de hand, dat de zelfde regeling zal worden inge voerd voor het personeel van ge meenten, provincies en andere pu bliekrechtelijke lichamen. Wat er precies in de drie grote gemeen ten gaat gebeuren, is op dit mo ment nog niet bekend. Minister Toxopeus wilde vrijdagavond slechts meedelen, dat hij de wet houders van Amsterdam, Den Haag èn Rotterdam ertoe - heeft uitgenodigd, op. zeer korte ter mijn 'te bespreken, wat nu in deze drie gemeenten zal moeten ge beuren. (Zie verder pag. 3, 7e kolom) PRINS BERN HARD haalde, nog staande op de Schevening- se Boulevard, een handle over. Daarmede stelde, hij een scheepssirene in werking en op het geluid daarvan week het houten toegangshek. Op hetzelf de moment gingen aan negen endertig vlaggemasten op het nieuwe, 381 meter lange in zee reikende bouwwerk vlaggen omhoog.Met deze daad van prins Bemhard kreeg Scheve- ningen. 'vanmorgen zijn pier te rug, zoals de eerste pier door een handeling van wijlen prins Hendrik in gebruik was gesteld. (Zie verder pag. 3, 5e kolom) DOE HET D.4US NEt! I Assurantiekantoor Fred. C. Meyster Ir. Rotterdam» Wlthjtfflit 25. fclêf ilSTAA /A I Kiach.tenif.la«~jr0ïtetr0 No 424519, KXaehten^lenw abonnementen 18-30—19.30 uur Zaterdag. 17—10 uur Teleloon 113700 VGra vantage: Hwgmuplein i Telefoon 183467 (3 mneo, ^ï?ihïLi? :."T.^0,telro No- 824867. SCW&l't 36236. Aleidastraat 23 Telel. 03431, Dordrecht 1 Schiedam: AbannementaprlJ. #1 cent per week. 2.83 per maand 17 90 per kwartaal Lowe nummer» U eent VemcWJm^Ug^i» J A LS een christelijke instelling voor maatschappelijk werk van mening la dat zij geen gelden uit de toto-pot kan aanvaarden, omdat zij dat in strijd acht met haar karakter, dan kan zij na tuurlijk zulk een bijdrage afwijzen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Er is op het gebied van het maatschap pelijk werk een brede samenwerking. Er zijn ook instellingen, als het Koningin Julianafonds, waarin door alle gezindten wordt samengewerkt. Hoe moet het als dat fonds gelden gaat aanvaarden uit de toto-pot? Bovendien, als de ene instelling wel bijdragen uit de toto-pot aanvaardt en de andere niet, ontstaat er tussen de ver schillende instellingen ongelijkheid wat betreft de beschikbare geldmiddelen en derhalve van de mogelijkheden van het werk. Een dergelijke situatie is uit nationaal oogpunt ongewenst. De verhoudingen en de onderlinge samenwerking tussen de verschillende instellingen voor maat schappelijk werk die thans bijzonder goed zijn, dreigen door het geschil om de toto-gelden ernstig te worden ver stoord. Men zou uit deze moeilijkheden kun nen geraken door in de wet vast te leg gen dat de opbrengst van sportprijs- vragen alleen aan de sport- en de licha melijke vorming ten goede mogen ko men. TYCT is wanneer men er van uitgaat dat de toto er blijvend zai komen een verdedigbare zaak. Maar deze oplossing lost het princi piële vraagstuk dat hier ligt niet op. Immers er zijn niet alleen instellingen van 'maatschappelijk, werk, maar ook sportorganisaties die bezwaar hebben tegen het aanvaarden van toto-gelden. Wanneer in zulk een situatie de Over heid sportprij8vragentoestaat en daar aan de voorwaarde verbindt dat deze moeten bijdragen tot Steun aan dé sport- organisattes ên snd«tee in3telÜngen van algemeen nut, dan stelt zij hen, die ern stig bezwaar hebben tegen aanvaarding van die bijdragen onder een pressie waarvan gezegd moet worden dat deze moreel niet verantwoord is. De overheid mag het niet in de hand werken en zeker niet de ooisaak zijn dat bepaalde belan gen, die aigemeene belangen zijn, gefi nancierd worden volgens een methode die niet algemeen moreel aanvaardbaar ge acht wordt. Doet zij dat toch dan brengt dit Over heidssysteem mee dat óf bepaalde in stellingen, tegen hun betere inzichten in. zwichten voor de verleiding om gelden te aanvaarden, die zij menen eigenlijk niet te mogen aanvaarden, óf dat het discriminatie teweegbrengt. (Geldig tot vrijdagavond) DEZELFDE TEMPERATUREN Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige, wind tussen west en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 4.40 Maan op: 9.41 onder: 20.34 onder: 00.30 RIJKSPERSONEEL: 1 JULI „VIJFDAAGSE' 3^: V.' A LS de wetgever deze zaak toch zo -doorzet, dan staat hij voor de ern stige vraag of dit voor hem niet de plicht meebrengt om zodanige maat regelen te treffen waardoor zowel de morele-pressie met als gevolg daarvan de verleiding, alsook de hiervoor be doelde discriminatie te niet gedaan worden. Men ig' er niet van af met te zeggen: Als er mensen zijn die naar hun ge weten die gelden menen niet te kunnen aanvaarden dan moeten ze zélf de ge volgen daarvan dragen. Want het probleem ontstaat niet door die mensen, maar door de Overheid i-c- de wetgever, die een wet maakt, waarin niet algemeen aanvaarde morele normen voorkomen voor de financiering van werk van algemeen nut. En dat mag niet in een rechtsstaat. Vier eendjes staken gistermid dag onder - de rook van Amster dam de rijksweg naar Den Haag over. Doordat de bestuurder van een „Eendje" sterk afremde voor de beestjes, ontstond een ketting botsing waarbij twee personen auto's, een vrachtwagen, met aan hanger en een motorfiets betrok ken waren. De chauffeur van de vrachtwagen liep een shock op. Verder werden nog bij enige per sonen sehaafwondjes genoteerd. Het eendenviertal kuierde rustig verder Nederland heeft een Ameri kaans voorstel verworpen om een Nederlands verzoek voor lan dingsrechten op de Amerikaanse westkust voor de KLM te koppe len aan een Amerikaans voorstel dat het aandeel van de KLM in de transatlantische vluchten tege lijkertijd herzien moet worden, aldus is gisteren van diplomatieke zyde meegedeeld. DE Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Bowies, heeft gis teravond in Washington verklaard, dat naar zijn mening de Verenigde Staten het nieuwe regime in Zuid-Korea zullen erkennen. Functionarissen van het ministerie hadden tevoren gezegd, dat de kwestie van erkenning niet aan de orde zou komen, omdat het staatshoofd van Zuid-Koréa in functie blijft. Ter toelichting op de verklaring van Bowles zeiden zij, dat niet zozeer de erkenning was bedoeld, ais wel de bereidheid tot samenwerking met het nieuwe bewind. De zegslieden, die dit meedeelden, zeiden dat staatssecretaris E. G. Stijkel van Verkeer en Waterstaat, die de leiding heeft van de Neder landse delegatie, woensdag een te genvoorstel heeft gedaan dat tot ioel heeft een einde te maken aan de huidige impasse in de besprekingen tussen de beide landen. De voor stellen, aldus de zegslieden, verte genwoordigen geen compromis. De heer Stijkel houdt, vol, dat hij naar Washington gekomen is om te spreken over het verzoek van zijn re gering om landingsrechten in Los An geles en niet zoals de Amerikanen willen over vraagstukken betref fende omvang en frequentie. Een diplomaat zei, dat het Neder landse voorstel tracht „het vraagstuk te omzeilen" en onderminister Edwin M. Martin, leider van de Amerikaanse delegatie, geen kans geeft de bespre kingen voort te zetten. De bijeenkomst van woensdag was de tweede formele sedert de bespre kingen op 8 mei begonnen. (Advertentie) vin wol wassen at in ieder pak was „uit de kunst" ...haal een pak! Hedennacht om 0.13. uur is te Acht onder Eindhoven een gedeelte van een goederentrein, vermoedelijk door een defect aan een der wagons, uit de rails gelopen. Een achttal wagons Hgt nu volkomen vernield dwars door en over elkaar over de beide *9oren, die over grote afstand vol- komen vernield zijn. Wo* de hoogspanningsleiding is ge sneuveld. Eén mast is zelfs dwars door een houten wagon heengetrok ken en afgeknapt. De opruimings werkzaamheden, die in volle gang UJn, worden ernstig vertraagd door een tankwagon met kerosine, die met enkele kleine lekken op zijn kant Men hoopt tegen de avond, met behulp van zestig man personeel en twee 50-tons kranen, het verkeer over één spoor weer normaal te hebben. Tot zolang wordt de dienst tussen Boxtel en Eindhoven met bussen onder houden. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd. De Amsterdamse schilder Arie Kater heeft in opdracht van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een portret geschilderd van de toneelspe ler Ko van Dijk in diens rol van Danton in „Danton's dood", van George Buchner. Washington hoopt, dat het bestuurs- comité van dertig leden een tijdelijk karakter heeft. Amerika kan grote in vloed uitoefenen om te komen tot een grondwettelijke burgerlijke regering, omdat het ieder jaar voor bijna één miljard gulden aan economische en militaire hulp in het land pompt. De Amerikaanse autoriteiten geloven ech ter niet, dat er veel zal veranderen in de politiek van de ex-regering van Tsjang. ■Luitenant-generaal Han Lim Lee, commandant van het sterke eerste veldleger, blijkt woensdag reeds door zijn adjudanten gearresteerd te zijn, nadat hij een bezoek aan de Ameri kaanse generaal Magruder gebracht en een verklaring uitgegeven had, waarin hij bij de troepen aandrong op neutra liteit ten aanzien van de staatsgreep. Later werd door het hoofdkwartier van generaal Lee een tweede- verkla ring, namens Lee, uitgegeven, waarin samenwerking met de militaire junta werd toegezegd. Volgens woordvoer ders bevond hij zich toen al in arrest Hjj is vervangen door een lia van de junta. Behalve Lee zijn nog twee generaals gevangengenomen. Het zijn de com mandant van de Koreaanse militaire academie te Seoel en brigade-generaal Lee Sang Kook, chef van de 30ste divisie. De nieuwe militaire heerser van Zuid-Korea, Tsjang Do Joen, heeft vandaag'een eventuele oppositie de kop ingedrukt door 930 linksen te arres teren, „De gelederen van dé voormalige politieke leiders zuilen worden gezui verd", verklaarde hU op zijn eerste persconferentie, „indien in de toekomst ontdekt wordt, dat zij misdaden ge pleegd hebben, zullen zij streng worden gestraft." Over de binnenlandse politiek van zijn .junta deelde Tsjang mee, dat Zuid-Korea in beginsel een democra tische republiek blijft, maar voorlopig zal de junta het land blijven leiden." Hij zal onverwijld maatregelen nemen om het voedseltekort op te heffen. „Kooplieden, die rijst achterhouden, zullen eveneens streng worden ge straft", voegde hij eraan toe. Dr. Tsjan Ning Liem, Zuidkoreaans ambassadeur bij de V.N., heeft gister avond bekendgemaakt, dat hij aftreedt als gevolg van de militaire staatsgreep. De 20-jarige P. Slotboom uit Maars- sen is donderdag om bet leven geko men, doordat van. drie meter hoogte een ongeveer 500 kg zware, ijzeren, met beton gevulde bak op hem is ge vallen. De Oostenrijkse president, dr. A. Scharf, is vanochtend om halfelf, na een driedaags staatsiebezoek aan ons land, met de koninklijke trein van het station Staatsspoor in Den Haag. naar Wenen afgereisd. Tevoren had dr. Scharf in het Huis ten Bosch afscheid genomen van de leden van de hofhouding, die niet naar het station meegingen. Voorafgegaan door een motorescorte van achttien man van de Koninklijke Marechaussee vertrokken de president, H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bern- hard en hun gevolg, vervolgens naar de trein. Na de inspectie van de erewacht werd afscheid genomen van de1 vele hoogwaardigheidsbekleders, die dr. Scharf tot aan de trein uitgeleide deden. Allerhartelijkst was ten slotte het afscheid van de president van ko ningin Juliana en prins,: .Beriihardj Zodra de trein vertrok .speelde hét Trompetterkorps derCavalerfe"hét Oos tenrijkse volkslied. De Oostenrijkse ambassadeur en de eredienst vergezel den dr. Scharf tot Arnhem, waar de trein even stopte. Daarna werd de reis voortgezet naar Wenen, waar de trein morgenochtend omstreeks negen uur zal aankomen. (Zie ook pag. 4). Vanmorgen om vier uur is een ein de gekomen aan de stakingen van het vervoerpersoneel in Frankrijk. De 35.000 personeelsleden van autobus- maatschappijen en ondergrondse zul len weer aan het werk gaan, maar an dere mensen, die ook met het vervoer van doen hebben, zullen de actie over nemen. Het zijn de leden van de grond dienst van de Air France, die op het vliegveld Orly in staking gaan. De 32- uursstaklng van het spoorwegperso neel zou pas vanmiddag worden be ëindigd. Verwacht werd, dat de gastvrouwen van de Air France, de kruiers en ba lie-employees zich bij de stakers zul len aansluiten. Van de zijde van de directie van de luchtvaartmaatschap pij is medegedeeld, dat vele vluchten zullen moeten worden afgelast. Ook deze staking is gericht tegen de loon politiek van president de Gaulle. Over Groenland trekken enkele nieuwe storingen, die met de krachtige noordwestelijke luchtstroming in de hogere luchtlagen naar Scandinavië en het Noordzeegebied sullen bewegen. In eerste aanleg ziet het er daarom naar uit, dat het weer gedurende de Pinksterdagen een wisselvallig karakter zal hebben, terwijl de temperaturenJ aan de lage kant zullen zijn. Namens de regering heeft minister Toxopeus deze beslissing van het kabi net donderdagavond in een bijeen komst van de centrate commissie voor georganiseerd overleg ter kennis ge bracht van de centrales van overheids personeel. Over deze beslissing was geen discussie mogelijk, want de kwes tie werd niet opnieuw in het overleg gebracht. De regering heeft beslist en deze beslissing is definitief. Wél hebben de centrale organisaties in deze bijeenkomst duidelijk blijk gegeven van hun teleurstelling. Na afloop sprak men zelfs van .érnstige ontstemming over dit voor ons onbegrijpelijke be sluit". Voor het regeringsbesluit, geen gevolg te geven aan het eenstemmig •advies van de centrale commissie, de werktijd al per 1 juli tot 45 uur te verkorten, Voerde minister Toxo peus als motief aan, dat de regering het tempo van de arbeidstijdverkor ting dat de regering reeds zorgen baart niet neg meer wil versnel len. "Wanneer, het overheidspersoneel al per 1 juli een 45-urige werkweek zou krijgen, zal, ook ongeveer de helft van het bedrijfsleven, die nu nog langer werkt, direct willen vol gen met arbeidstijdverkorting tot 45 uur. ERGENS moet er iets zijn misge gaan toen de Piet Hein gister middag in Lelystad wegvoer. Want het schip vol met hoge gasten was al een stip aan de horizon en toen stonden deze twee martiale mare chaussees aan het eind van een een zame steiger nog steeds het eerbe wijs te brengen. Had hun comman dant hen vergeten? De rijksvoorlich tingsdienst kon geen opheldering brengen in deze affaire, maar beloof de wel een onderzoek te zullen ple gen als er een onregelmatigheid was gebeurd. Wat ons betreft: niet .te zwaar opnemen. In ieder geval is het een aardige onregelmatigheid.... Met deze handeling ving een blij feest aan voor de?' Scheveningse en Haagsebevolking.". Jar enlange po - gingen om de grote attractie van de badplaats bij de koninklijke, residentie aan zee terug te. krijgen, waren na anderhalf jaar onvermoeid werken en bouwen met succes -"bekroond. 1 ROUW"-verslaggever Ni co Heizenberg (28), werkzaam op de reporta- geafdeling, is uitgekozen om als Nederlands re presentant te fungeren in een ge zelschap van twaalf jonge journa listen, die - te beginnen in sep tember van dit jaar een studie jaar-in de Verenigde Staten zul len doorbrengen. De journalisten (zowel van Ja pan, Ghana, Brazilië als van en kele andere landen gaat een ver tegenwoordiger) znllen zes maan den „American studies" stude ren aan het Macalester-coUege In Saint Paul, Minnesota, een tweelingstad van Minneapolis. Daarna zullen ze drie maanden praktisch werkzaam zijn bij een Amerikaanse krant. Ten slotte staat een studiereis van drie maanden door de Verenigde Sta ten op het programma. Dit alles wordt mogelijk ge maakt door „The Reader's Di gest Foundation", die onder auspiciën van een Amerikaans NICO HEIZENBERG ....studie in de States \V" (Advertentfeyi ?.v Behoort XJ tot de 500.000 bromfietsers die oor niet tegen WA verzekerd rijn? W.A. tot maximum 100.000, premie 6.65 per jaar Schiedamsevest 44a - Botterdam-1. Tele foon (010)-132765. maandblad werkt. Deze stichting heeft ten doel door het mogelijk maken van studies in de Verenig de Staten, een goedé verstand houding tussen de V.S. en ande re landen te bevorderen. Dezer dagen ontving onze ver slaggever in aanwezigheid van de hoofdredacteur van Trouw, dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot, uit han den van de heer A. van Leeuwen te Amsterdam namens de stich ting de officiële uitnodiging, waar een veelzijdig onderzoek van ve le andere gegadigden aan vooraf is gegaan. De invitatie betekent dan ook een onderscheiding, waar op wij-bij-Trouw echt een beetje trots zijn. Hoewel het de bedoeling is dat dit jaar vooral, gebruikt zal wor den voor studie en het opdoen van ervaring» zullen te eniger tijd impressies van onze verslag gever vanuit de Verenigde Sta ten In „Trouw" verschijnen. Het kabinet van de heer Spierenburg zal bij de Nederlandse justitie een aan klacht wegens laster tegen de heer L. Worms indienen. De heer Worms, al jarenlang bezig >m de schrootzwendel iu de Europese Economische Gemeenschap aan de kaak. Se stellen, is, zoals gisteren in een deel >nzer edities gemeld, gekomen met een verhaal over de persoonlijke gedra- fingen van de heer Spierenburg die lestiids op het Departement van Eco nomische Zaken werkzaam was. De heer Worms is vanmorgen ver schenen op het parket van de Haagse officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris. Volgens .de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen heeft de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap met verontwaar diging kennis genomen van beschul digingen, „door bepaalde personen in Nederland geuit tegen haar vice- voorzitter, de heer D. P. Spieren burg". „De gevolgde methode, die daarin bestaat, dat men. dé goede naam van een vooraanstaande Euro pese persoonlijkheid schaadt door in het publiek lasterlijke beweringen te verspreiden, voordat zelfs gele genheid is gegeven een onderzoek in te stellen op grond van concrete gegevens, kan slechts weerzin wek ken", aldus de verklaring van de voorlichtingsdienst Intussen heeft de Worms naar aan leiding van het commentaar-van de Hoge Autoriteit, het volgende, ver klaard: „Ik had aan de directeur gene raal voor Handel en Nijverheid ge vraagd een onderzoek te willen instel len, naar aanleiding van bepaalde in formaties, die mij ter kennis waren ge komen. Aangezien op mijn verzoek niet werd gereageerd, heb ik gemeend de autoriteiten nu publiekelijk op een en ander te moeten attenderen". Sir Winston Churchill lijdt aan een „hchte keelaandoening" en Lord Mo- ran, zijn arts. heeft de 86-jarige donderdagochtend in z|jn woning Ie Londen onderzocht. Lord Morar, zei na het onderzoek dat de ziekte „zeer licht" is. Hij blijft echter beschikbaar De leeftijd, en de „ziektegeschiedenis" van Sir Winston maken elke ongesteldheid een ernsti ge zaak. Churchill heeft sinds 1940 twee ernstige longontstekingen, een beroer te en enkele hartaanvallen achter da rug. Vorig jaar brak hij een rugwer-

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1