ifö^VATERVEG "èt jaar touw S. v. d. Marei nam afscheid van Onderling Belang Ook voor jeugd attractief programma voorbereid Zeer geslaagd concert van aeus Randstad KREEFT m,MMMETRïLEENÏETRAMM' TRIPLEX-CENTRJULE Jeugd Jolijt vana Jan Schaper filmde voor Oude Lijnbaan Verversing zand in zandbakken Veertig jaar bij gemeente Schiedams^ politienieuws Autotocht van Hoekse bejaarden Frans marine- bezoek aan de Hoek Goudse juwelier liet koffertje met gouden sieraden staan Politierechter Ipreekt „Watho" vrij Alarminstallatie in Museum Boymans Slechts plicht Maskerade Zeepkisten Orgelconcert Schiedam Rozenburg Gemeenteraad voor TV Anjercolkcte Schipper breekt been TROUW Donderdag 22 juni 196 - - n^ER gelegenheid van haar driehon-j "Succes voor S.V.C.-jeu; Aduertentie Ondanks brand- en water schade gaat de verkoop gewoon door. VLAARDINGEN. Na een periode van vermoedelijk meer dan veertig jaren zijn krachten te hebben gegeven aan de Vlaar dingse. melkhandelarenvereniging „Onderling Belang", werd woens dagavond in gebouw Concordia afscheidgenomen van het ere-lid, de' oud-secretaris de heer S. van der Marei. Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke stand van Vlaardingen n J&Z Geslaagd Dr. G. Huls predikant en houtsnijder Wiukelbouw in Oudeland (Van een onzer verslaggevers) De Goudse juwelier C. van der L, heeft woensdagavond een uur in ongerustheid verkeerd. Hij had op het trottoir van de Cornells Houtmanstraat te Den. Haag een koffertje met gouden schakelarm banden, gouden dames- en herenhorloges en gouden bedeltjés, met een totale waarde van 10.000, laten staan. Na ontdekking van de ver missing bleek de schat verdwenen te zijn. Een goed uur later werd bij de politie aangifte gedaan van de vondst. Variant I Adrertentie want vorig jaar reeds haalde» 260.000 gezinnen hun triomfantelijk binnen! Prijzen: vanaf 405.- gulden compleet Modellen voor elk gezin, van 110 liter t/m 275 liter Mötorcarrier tegen fiets derdvijftig-jarig bestaan heeft de n.v. „De Oude Lijnbaan" te Vlaardin- gen,. door de Vlaardingse cineast Jan Schlager een film. laten vervaardigen onder de titel „Driehonderdvijftig jaar in touw". Tijdens een besloten bijeenkomst in de nieuwe ruime fa briekshal van de firma, aan de Baan- straat te Vlaardingen, werd de film gisteravond voor het eerst vertoond. Door middel van de film wil de cineast de toeschouwer een beeld geven van het belang van het touw voor de mensheid, de historie en de paradoxale toestand van het oude ambacht ten opzichte van het nieuwe bedrijf. Vooral óm het laatste uit te bë.elden maakt de vervaardiger ge bruik van bijzonder goed gevonden opnamen. Knappe korte .„shots" geven de kijker de gelegenheid óm een rede nering van de explicateur, zonder móeite te volgen. - De film begint met enkele beelden die de historie van Vlaardingen in de huidige „tijd gestalte moeten geven. Van af de ommegangen van de toren springt al spoedig het langgerekte dak van de Lijnbaan in bet oog. De heer Schaper laat de historie echter voorshands niet varen en geeft hieropvolgend een uit eenzetting van de historische betekenis van het touw. Scherp contrasterend met het laatste laat' hij van. tijd tot tijd de omstandigheden in het heden-zien. Zo ziet men Columbus' Santa Maria, in tegenstelling tot het moderne havenbe drijf ot het touwwerk waarmee een glazenwasser zich langs de vensters van een modern flatgebouw beweegt. Vervolgens 'gaat de cineast over op een ander aspect, namelijk de betrek king die de mens vanaf zijn jeugd tot In de volwassenheid met het touw on derhoudt. Dient dit tijdens de jeugd nog =ls hulpmiddel bij het spel, als we vol wassen zijn geworden laten we er soms ons leven van af hangen, zo verklaart de explicateur. Vervojgens komt de camera weer bij de lijnbaan terug. Uitvoerig wordt de vervaardiging van het produkt getoond. De ontwikkelingsgang van het sis ai, via hekel, touwslagerswielen en lijn baan tot een tweeëntwintig duims tros komt op het witte doek. Onvermijdelijk volgt dan de conclusie op al ó'e getoon de bedrijvigheid. De uitbreiding- onder druk van de expansie van de oude lijn- baan tot het veelal gemoderniseerde bedrijf. Men groeit met zijn tijd mee, dit wordt ook duidelijk bij het zien van de vervaardiging van het zg. Delta Cross Rope, een specialiteit van de firma. Hierbij zijn enkele zeer fraaie SCHIEDAM--ln een door de Nevobo georganiseerd toumöoï voor réi eis j as - teams van 15 tot 18 jaar, heeft de Sohiedamse Volleybal Olub de eerste prijs ia de wacht gesleept. Er werd gespeeld in twee groepen van 5 teams, zodat de S.V.C.-meisjes 4 wedstrijden moes teil spelen. Drie daar van werden door de Schiedamse meis jes met 20 gewonnen. Tegen het Rot terdamse Concordia moest een beslis sende set worden gespeeld welke door .S.V.C. werd gewonnen, uitslag derhal- ve 2—X in het voordeel. In de strijd om de eerste en tweede plaats werd de andere groep-winnares, Z.V.C. uit Rotterdam, de tegenstandster "van S.V.C. Ook deze wedstrijd werd door S.V.C. gewonnen en wel met 20. De fraaie beker kwam daardoor in het bezit van de.Schiedamse Volleybal Club. ,Een mooi resultaat. opnamen van dit overigens dankbare object te, aanschouwen. De heer Schaper, die ruim anderhalf jaar aan de film heeft gewerkt, is er met deze film in,geslaagd een algemeen beeld van, de vervaardiging en de be tekenis van het touw in het algemeen en van de Oude Lijnbaan in het bij zonder te geven. Het is o.i. te betreuren dat sommige fraaie opnamen'te* wijds worden uitgesponnen of te dikwijls worden herhaald ten koste van de vaart in de film zelf. Hierdoor zou hjj het gevaar loryen op den duur enkele zeer geslaagde passages uit het werk door het te langdradig behandelen, voor het publiek minder eenvoudig aan vaardbaar te maken. Overigens kan de Oude Lijnbaan tevreden zijn met het stuk documentatie materiaal, dat zij met de schepping van Jan Schaper heeft verkregen. Het ligt in het voor nemen om de Nederlandse tekst, die door Fred Emmer-uit Amsterdam werd uitgesproken, in verschillende andere talen laten, opnemen. SCHIEDAM. De directeur van ge meentewerken heeft Indertijd aan bur gemeester en wethouders bericht, dat het zand In de zandbakken op de open bare speelgelegenheden jaarlijks wordt aangevuld en, indien het vervuild Is, geheel zal worden ververst. Voor dit doel wordt wegens de lagere prijs van dit materiaal normaal aanvul- zand gebruikt. In de vergadering van de Commissie voor de Gemeentewerken is het vorig jaar evenwel geklaagd over de kwaliteit van het zand in de zandbak ken en is aangedrongen op het gebruik van zuiver wit zand, hetgeen echter be langrijk duurder is. Wat het werk zelf betreft, delen B. en W, aan de raad mede, dat van het vijf tigtal zandbakken, waarvan het zand dient te worden ververst, de meeste niet met een vrachtauto te bereiken zijn, zo dat -het oude zand vpelal met behulp van kruiwagens moet worden afgevoerd en het nieuwe zand op gelijke wijze moet worden ingekruid. Deze wijze van wer ken is zeer arbeidsintensief en derhalve kostbaar. Het verwijderen van het oude zand. het inkruien van nieuw zand en het aanschaffen daarvan zal dan ook een (bedrag van 13.650.- vergen. Het col lege verzoekt de raad het krediet be schikbaar' te willen stelden. MAASSLUIS. De heet- L. Hollaar, hoofd-commies ter seereTarie van de! gemeente Maassluis, zal op 1 juli 40 ja-| ren in dienst der gemeente zijn, Op zaterdag, 1 juli zal dit jubileum in het Tehuis voor Zeelieden worden ge vierd. J. SPRONK. v. Oldenbarneveltstr. 128 Tel. 135668 Rotterdam De notulen van 40 jaar geleden ble ken niet meer te vinden bij de vereni ging en daarom kon voorzitter, de heer F. de Graaf niet met zekerheid zeggen hoeveel dienstjaren de scheidende heeft gemaakt. Vanzelfsprekend dat de heer Van der Marei verscheidene veranderingen in zijn (meik)loopbaan heeft meege maakt. Zo maakte hij onder meer nog mee, dat de melkprijs slechts 5Vi cent (inkoop) bedroeg, terwijl de verkoop prijs 8 cent was. Een welkome verandering betekende de invoering van de melksanering in 1951, evenals de vakantie van de melk handelaren, die in 1947 werden inge steld. De voorzitter zei, dat overal waar de heer Van der Marei achter stond, de be langstelling enorm was en er voor 100 pet. wercr "gewérkt. Verder hield"' 'de Keer De Graaf een bloemlezing 'uit diverse door de heer Van der Marei gemaakte jaarverslagen,., waaruit -bleek, dat de2e niet van humor waren ge speend. Het bleef niet alleen bij mooie woor den. want descheidende kreeg een fraaie schemerlamp aangeboden alsme de een,stevige portefeuille. Mevrouw Van der Marei werd met een bood schappentas verrast. In zijn dankwoord zei de heer Van der Marei dat hij slechts zijn plicht had gedaan. Er is nog veel te doen zei hij en de organisatie mag zeker nooit stil gaan zitten. Hij herinnerde aan de tij den dat het de Vlaardingse melkhan delaren niet zo best ging. Wijzende op het huidige wagenpark constateerde hij dat er evenwel ontzettend veel ten gunste is veranderd. ,a VLAARDINGEN. Het Is al lang geen geheim meer dat het comité Jeugdvakan- tie-vreugd ook dit jaar weer met een programma uit de bus zal komen dat klinkt als een klok. Binnenkort zullen 'hierover weer vele berichten komen, met alS'.samenyatUng een handig programma boekje voor Iedereen om niets te ver gelen. Énkele punten eisen echter enige voor bereiding voor de deelnemers (sters), zo dat het goed ls dat iedereen dat al tjjdig weet, Allereerst de Maskerade-optocht. Na enig wikken en wegen is nu definitief de beslissing gevallen dat óp de openingsdag van de vakantiefeesten, dus op zaterdag 15 juli a.s, weer een jeugdmaskerade .door de straten zal trekken. Tenminste als de jeugd meedoet! Maar, daar twijfelt in het comité niemand aan. De tijd van voorbereiding is echter kort. Nog 9leohts drie weken. Laat vader, moeder, broer en zus nu al afspreken om van de partij te zijn. Is dit besluit genomen dan volgt de vraag: '„Wat zal ik gaan uitbeelden". Aan de moeders de zware maar toch ook leuke opdracht alvast te beginnen met het ma ken van de noodzakelijke kledij. Hoe sneller er begonnen wordt, des te mooier wordt het resultaat. Zullen we afssreken er met elkaar iets moois van te maken? SCHIEDAM. 20 - Ronald J z v P van Es ra JH Kanlj; 20 - Hendricus J u JT van Hooff en A A S M van de Klundert; 20 - Mo nique ASdvCF G Lenglet en J T G D De laine: 21 Mirjam d v R K F Grimm en W R Bake. Overiedeij^v^n steenoven, 92 Jr. wed van B Hinten: 20 - F P J Marlens. 70 jr.: 20 E A van Dongen, 12 jr.; 19.HMAJ Frcrieks al jr. Gehuwd: J Tettelaar, 27 jr en G van de GGeborcni^Hans. z.v. J Nuijt en J H Pronk; Robert K. z.v. W van der Sluis en J. van der Vorm; Robert, z.v. P J J van Dijk en b Waliko: Gerrit, z.v. J Eigearaarn en M Kalk- man; Frederikus A. z.v. F A Rammeloo en C AA Rieken: Christiaan C. z.v. C van Hars kamp en E M van der Wolf; Arthur, z.v. J Dijkshoorn en E M de Voogd. 64: Tne(>dor. z v. E van Iperen en M van Doorn: Corne lls. z.v. H Stroijs en C van der VeJden; Jo- landa d.v. A M J Verhoeven en H M van der Melde: Anna. d.v. H van 't Wout en C J van der Holst; Teunis P, zv. C A de Bruljn en J G. van Bladeren: Johannes S. z.v. C A Lucardie en E Stolk; Reglna H C M. d.v. J J M Bakker en M C T Winnubst: C-oba. d.v. H van Marien en E J Ticl. Overleden: J van Roon, 64 Jr. echte v: J Smit: "W J Bakker, 94 jr. wed v: P Simons: Jacobs. 76 jr. wedr v: G G Mooienbcek: Brig- geman, 87 Jr, wedr v: H van der Voorde. En dan de befaamde (en bü de politie „beruchte") zeepkistenrace. Als plaats van de wedstrijd is weer de oude goede afrit adrt de Voorstraat gekozen, zulks met goedvinden van de autoriteiten. Wil len de pa's hun jongens helpen bij het bouwen van een safe karretje? Met hun bekwame hulp komt het vast wel voor elkaar. We willen ten slotte verklappen, dat er weer een tentenkamp in het Oranje park komt. Gebruik daarom de vrije woensdag- en zaterdagmiddagen alvast voor het bijeenzoeken van de spulletjes om een fijne tent te bouwen. Wie mee doet heeft naast de kans op een prijs in ieder geval het plezier van voorbereiden. Daar alleen voor, zal de Vlaardingse jeugd het reeds moeten doen. Het comité vertrouwt er op, dat allen zullen medewerken, opdat ook dit evene ment een waardige plaats zal innemen tijdens de vakantieweken 1961. SCHTEDAM. Donderdag zal in de Ned. Prot. Bond aan de Westvest te Schiedam het tweede zomeravond con cert gegeven worden. Addie de Jong. organist der kerk en tweede organist van de Grote Kerk te Rotterdam, zal het programtia verzorgen. Werken worden uitgevoerd van Bach. Handel. Wesley. Mozart (Fantasie in f), Gagnebin en Micbeelsen („Es sungen drie Engel"). Aanvang van dit concert is acht uur. SCHIEDAM. Aan de autopedwedstrijd georganiseerd door Jeugd-Jolijt, die woensdagavond op de Buys-Bailotsingel werd gehouden, namen honderdvijfen veertig kinderen deel. De eerste prijs in de leeftijd van 911 jaar behaalden Greet je André (11) en Adri van Zijl (11). De eerste prijs in de leeftijd van 1214 jaar behaalden Lida van Raay (14) en Ton André (13). De leiding had de heer Cor Stolk. Namens de vertrouwensraad werd het woord gevoerd door mevrouw M, de Vries-Van der Spek, die als zodanig tien jaren met de heer Van der Marei had mogen samenwerken. Waren er soms moeilijkheden, dan was Van der Marei er om deze goed te kunnen op lossen, aldus mevrouw De Vrles-Vaa der, Spek. De heer Van der Marei blijft echter een functie behouden en dat is die als lid van de vertrouwenscommissie. Spreekster toonde zich een voorstand ster van de vijfdaagse werkweek, ook voor de melkhandelaren en hoopte, dat de heer Van der Marei dat tijdperk in de vertrouwensraad zou meemaken, als mede- de tijd dat hij 25 jaar lid zal zijn van die raad. Tenslotte werd de heer Van der Ma- rel nog toegesproken door de heer J. van der Linden en door de voorzitter van de Coöperatieve Combinatie, de heer Chr. Kramer. Er was vooF dit afscheid veel be langstelling waaruit bleek dat de heer Van der Marei veel sympathie heeft mogen ondervinden uit de kringen van de melkhandelaren. ROZENBURG. Het ligt in de bedoe ling op donderdag 29 juni een raadsver gadering te beleggen. In afwijking van de gewone regel zal het deze keer een mid dagvergadering worden, welke om 3 uur zal aanvangen. Er worden namelijk op het ogenblik filmopnamengemaakt op Rozenburg ter voorbereiding van een te levisie-uitzending in het najaar. Daarbij is ook de wenselijkheid naar voren ge komen een. filtsopname van de gemeente raad te maken in vergadering bijeen. In verband met belichtingsmoeilijkheden dient de opname dan ook overdag ge maakt te worden. Burgerlijke stand van Rozenburg. Ge boren: Boudewijn z. van J. Leeuwen- burgh en T. Romers. Door het terugslaan van de carbura tor vloog gistermiddag om 2.10 uur in de Zwaluweniaan te Kethel de motor met zijspan van de heer W. A. van W. uit Rot terdam In brand. Arbeiders uit de om geving hebben het brandje met zand ge doofd. De ter plaatse geroepen brandweer behoefde geen dienst te doen. De Schade beperkte zich tot-enige doorgebrande lei dingen. De eigenaar is tegen brand ver zekerd. De 9-jarige Hans Hoffman uit Vlaar dingen is gistermiddag omstreeks 2 uur met zijn fiets gevallen in het volkstuinen complex aan de Vijfsluizen. De jongen kreeg 'daarbij een hersenschudding en is naar het algemeen ziekenhuis te Vlaar dingen gebracht. Op de speelplaats in het Volkspark heeft gisteren de 2%-jarige Tineke van E. uit de Aleidastraat een schommel te gen het hoofd, gekregen. Haar moeder, die bij het ongeluk aanwezig was, heeft hét kind, dat een bloedende hoofdwond had naar de Dr. Noletstichting gebracht. Uit de elektriciteitszaak van de heer C. A. in de Troelstralaan te Schiedam is gisternacht 125 en een defect scheerap- paraat gestolen. De dader heeft vermoede lijk met geweld.de achterdeur weten open te rukken en is zo binnen gekomen. Op het kruispunt Vlaardingerdijk Westvest te Schiedam is gistermiddag om streeks 12 uur de 75-jarige wielrijder E. M. S. gevallen. De man kreeg een wond boven het oog en is ter behandeling naar het gemeenteziekenhuis gebracht HOEK VAN HOLLAND. „Rotterdam aan Zee" de Hoekse harmonievereniging was woensdagavond ook present toen de bejaarden na een geslaagde autotocht in Hoek van Holland terugkeerde. „Een wel in het bijzonder geslaagde autorit", zei de wijkraadsvoorzitter, de heer B. Kleywegt, bij liet afscheid. Ook de heer Kleywegt had de tocht meegereden en hij was vol lof over de organisatie van deze dag. Het waren 55 auto's die vol met de bejaarden van de Hoek woens dagmorgen te negen uur vertrokken voor een rit naar Alphen aan den Rijn, een bezoek aan- het Vogelpark Avi- Fauna en een boottocht van ruim ander half uur op het Brasemermeer. Van elt uur tot half vijf in de middag heeft men daar op zeer prettige wijze verpoosd. Toch was hiermee de reis niet ten einde want de reisleider, de heer H. Hessels, had nog een kort bezoek op het pro gramma staan aan Drievlïet te Rijswijk. Men arriveerde tegen acht uur bij „De Klok". Eenpnaal thuis hebben veie be jaarden ten afscheid een rondedans uit gevoerd op het grastapijt van de Licht torenstraat. De muziekvereniging RA.Z. luisterde de vrolijkheid van oud en jong op met de nodige marsmuziek. HOEK VAN HOLLAND. Vanmor gen om acht uur zijn twee Franse ma rinevaartuigen in Hoek van Holland aangekomen. Het zijn de mijnenveger „Colmar" en het korvet „Canto". De schepen brengen een kort werkbezoek aan Hoek van Holland. Morgenochtend vertrekken zij weer. V» SCHIEDAM. Dat de leiding van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus" bij Gijsbert Nieuwland in uitmuntende handen ls bewees het ge slaagde concert, dat woensdagavond in de Jullanakerk werd gegeven, wel zeer evident. Direct al kreeg men in „Trösterin Musik" van Anton Bruckner een koorHank te horen, die zuiver en mooi genuanceerd klonk en boven dien, evenals trouwens in „Lander- kennung" van Grieg, een zeer ex pressief karakter "bezat, zonder dat de zo sterke romantische inslag van deze composities maar een zweem van -gemaniëreerdheid toonde. Stijlvol en met alle reeds genoemde kwaliteiten, kwamen ook de vijf delen uit een mis van Hendrik Andriessen tot uitvoering. Dat het koor in het Kyrie aanvankelijk wat onzeker was, is begrijpelijk, daar déze, overigens zeer fraaie, evenwichtig cn devoot klinkende muzieken, zeer specifieke eisen stellen. Het Jongenskoor „Jong Orpheus" had op dit concert eveneens een taak te ver vullen en het deed dit zeker verdienste lijk. Behalve twee Oud-Hollandse liede ren, te weten „Heer Jesus heeft een hofken" en „Gelukkig is het land", voerde het met het grote koor ook Mo- zarts „Ave Verum" en „Laudate Domi- num" uit. De'inzet van laatstgenoemde compositie klonk weifelend doch verder kon ook de uitvoering van deze werkjes, waarin het mannenkoor zich' al even welluidend van zijn taak kweet, stellig wel voldoen. Het afwisselend samengestelde pro gramma bevatte vöcaliter verder nog de negro-spiritual „Swing low" en de Alt- rhapsodie van Brahms. De soliste in deze beide stukken was de zangeres "Wil Mat- thès, die haar -partij behalve technisch uitstekend ook artistiek voornaam ver tolkte. Haar expressieve altstem kwam zeer mooi tot zijn recht; het koor zorgde voor een welluidend klinkende achter grond en Meindert Boekei toonde zich in Bra-hms* compositie daarbij een volg zaam én muzikaal begeleider aan de vleugel. Zeer te waarderen óok wasBoekel's medewerking als" organist. Hij opende het programma met de Intrada, een compositie van eigen hand. Dit werd een zeer aantrekkelijk begin. Want ook met dit stuk bewees Boekei dat hij-compo- sitair iets zeer persoonlijks te zeggen heeft. Zijn klank idioom is evenwichtig en vrij van alle geëxperimenteer en draagt toch een-hedendaags karakter. Ook munt deze Intrada,uitdoor een evenwichtige vormgeving, waarin zo wel het homofone en als polyfone ele ment in een juiste- klankverhouding tot elkaar staan, Bóvend.ien is- deze muziek brillant voor het orgel geschre ven, hetgeen in Boekel's spel dan-ook fraai tot uitdrukking kwam. A.I. VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een aanvraag van de N.V. Eureka-Maatschappij tot ex ploitatie van koffiehuizen te Rotterdam, om erfpachtsuitgifte* van een perceel gemeentegrond gelegen, aan de Dirk de Derdelaan. ten behoeve van de bouw daarop van een, café-restaurant. HOEK VAN HOLLAND. Het hoofd van de School met de Bijbel te Hoek van Holland de heer A. Lems maakt bekend dat voor het toelatingsexamen voor het Chr, Lyceum te Vlaardingen geslaagd zijn de volgende leerlingen: Herman van Dijk, Marianne van der' End, Lia Faasse, Wim de Kan en Johnny Kleywegt. SCHIEDAM VOOR CHRISTUS De samenkomst-stond onder leiding van de heerJ. Pieterman. Medewerking ver leende het I.J.E.-koor en de mondhar- monieagroep Philharmonics. Hedenavond spreekt ds. R. Reiling in de tent in de Planiige, medewerking ver lenen de Zingende Zusjes Verheü. Don derdagavond wordt de avond verzorgd door een jeugdteam uit Vlaardingen. De samenkomsten beginnen elke avond om 20 unr. De kindersamenkom sten elke middag om 16.15 uur. - MAASLAND. Tn het tijdvak van 19 ylci t-m 1 juli zal ook te Maasland de jaarlijkse - Aiijercollecte worden gehou den. Verschillende plaatselijke vereni gingen, t.w. een zangvereniging, een muziekvereniging, een tweetal jeugd verenigingen en een gynastiekvereni- ging hebben in de afgelopen jaren elk een bijdrage van dit fonds ontvangen. Bij het verhalen van zijn motorschip Haringvliet in de Waalhaven stapte woensdagmiddag de 51-jarige schipper A. K. de Keyzer, die te Stad aan het Ha ringvliet woont, in een kink van een kabel. Toen de draad strak kwam te staan, raakte zijn been in de draad be kneld. Hij brak het linkeronderbeen en werd in het Havenziekenhuis opgenomen. PEN ZWART omrande bril, en cen diepe basstemdit zijn twee typische kenmerken van de Goudse hervormde predikant dr Gerh. Huls. Met zijn lenige ge stalte heeft hij zich een plaats in de gemeente veroverd, een voor aanstaande plaats, want naast zijn beroep als predikant oefent ds Huls talrijke andere functies uit. Geboren op de 29e maart 1917 te Nijkerk als enige zoonvan de heer Hulschef van Politie te Nij kerk. bezocht hij hier de lagere school, om daarna zijn gymnasiale opleiding te Harderwijk te vol gen. T)AAR DEZE SCHOOL over het algemeen 'wn streekschool was, was het ..Gerhard Huls niet mogelijk een ..functie'" in de schoolvereniging te bekleden. Voor hem was het iedere dag nog een behoorlijk eind fietsen voor hij. uit school thuis was. Tijdens zijn gymnasiumtijd, wist de jonge Huls reeds, dat hij theologie zou gaan studeren. Als studentenstad koos hij Utrecht. In deze universiteitsstad legde hij het docteraal examen af. ir Zijn eerste predikantsplaats was Ter Aar. Hier trok de dominee met zijn vrouw Elisabeth Snoep uit Amsterdam, in de leeggekomen pastorie. Deze pas torie werd eerst gebruikt als Bu reau voor afwikkeling van de de mobilisatie. In '40 is ds. Huls, zoals te verstaan valt, als prodikant be gonnen, en zijn ambt oefent hij met liefde en enthousiasme uit. Uiteraard heeft een goede predi kant veel tijd nodig voor het af- HOOGVLIET. De eerste winkels in het Oudéland te Hoogvliet zuilen wel dra- worden gebouwd door het -Aanne mingsbedrijf J. - G. Mak te- Rotterdam. -«.Hetecomplex-bestaat ,uit twee blokken van tien winkels, waarboven in twee bouwlagen woonhuizen zullen komen Deze veertig woningen .bevatten een woonkamer, drie slaapkamers, een keu ken, een douchecel èn een balkon. De bëide, in eikaars verlengde gepro jecteerde winkelblokken worden ver bonden door een doorlopende luifel. Het complex zal verrijzen aan de Wilhelm Teilplaats; de achter het com plex gelegen' Manonstraat zal in de toekomst als expeditiestraat voor de winkelbedrijven dienst doen. Ontwerper van deze bouw is, de Rot terdamse architect Jac. van der Lin den. wikkelen van de kerkelijke za kenDs. Huls maakt hierop geen uitzondering. \JAAST ZIJN FUNCTIE als - voorzitter van de Centrale Kerkeraad. is hij tevens lid van de Prov. Kerkvergadering, en lid van de Provinciale Commissie van Be zwaren en Geschillen. Deze laat ste Commissie houdt zich voorna melijk bezig met de rechtspraak in kerkelijke aangelegenheden, zoals formele moeilijkheden, besluiten van een kerkeraad e.d. Het chris- lelijk Lyceum heeft de heer Huls als president-curator aangesteld in deze hoedanigheid woont 'hij ook enkele lessen bij om een alge- niette indruk over het schoolle ven te krijgen. T)R. GERH. HULS HEEFT naast D zijn drukke werkzaamheden echter ook nog enigszins tijd over ?:oor zijn liefhebberij. Een liefheb berij die de bezoeker van zijn woonhuis aan de Blekerssingel di rect in het oog val. Met hart en ziel legt ds. Huls zich namelijk toe op het houtsnijwerk. Een kunst zinnige uiting die veel artistieke gave vergt. Wanneer men zijn huiskamer met het oog van een kunstkenner beziet, ontdekt men tri ds. Huls een kunstenaar. Een drielid/ afbeeldend een bijbelse voorstelling siert de uit hout en blauwe tegeltjes bestaande schoor steen, terwijl zich naast deze schoorsteen een „Bisschopszetel" bevindt. „J-fET IS HELAAS erg jammer "dat ik over zo bar weinig vrije tijd beschik", aldus ds. Huls. Er blijven mij voor deze hobby slechts de nachtelijke uren over." /AP DE VRAAG of ds. Huls nog G wensen had over zijn dageliik- 1 se bezigheden zamel in het kerke- lijk leven als hierbuiten, gaf hij te kennen: „Ach, er valt nog za->p veel te verbeteren. Ik zou bijvoor- beeld graag d/. kwestie Smits tot een goede aannemelijke oplossing gebracht u'ilten zien. Het. is onze taak hieraan mee te werken. Wij moeten ons. en dan met name de voorgangers van de gemeente van' Jezus Christus, zoveel mogelijk be zig houden met als werk, dat "is"' onze taak en onze roeping. Dat ds; Gerh. Hv-ls zich van deze zaak ktP'it. blijkt uit de vele werkzaam- heden die hij verricht, en Gouda heeft in hem. een dankbaar voor- beeld gevonden, een man waarop Ae gemeente trots kan zijn. In de Cornells Houtmanstraat moest de juwelier uit Gouda een fiets in zijn auto zetten. Hiervoor zette hij het kof- P. Ottekyker blijkens zyn relaas in het Officieel Orgaan F.N.Z. zo'n spijskaart, waarop hij las dat Russische eieren met aardappel- en haringsla de.stoffen 1 tot en met 8 bevatten. In de voetnoot raadt de eigenaar zjjn klanten aan daar niet ongerust over te worden. Hjj geeft die waarschtipwing niet zonder reden, want 1 t/m 6 be tekent achtereenvolgens: sorbinexunr, benzoëznnr, PHB- ester, melrenzuur, hexamethyleentetramine en kleurstof. Kreeft In mayonnaise bevat geen kleurstof, maar wei de nummers 1 tot en met 5. Sinds december I960 prjjken er geheimzinnig aandui dingen achter de namen van allerleigerechten op de menukaarten in de Westdnitse reetan rants. Op last van de minister van volksgezondheid zijn de restaurants ver plicht op hun spijskaarten bg elk gerecht aan te geven welke conserveer- of kleurnriddelen eraan z\jn toege voegd. Men kan dat doen door de gebruikte stoffen te nummeren, deze nummers achter de gerechten te vermel den en ergens onderaan toe té lichten welke kleur- of conserveermiddel bjj welk getal behoort. By een restaurateur In Realen ontdekte een zekere De heer P. Ottekijker pre- - krlstalvtolette hexamethy-p- waarschuwt de Nederlandse te krijgen omdat acht dagen fereert daarom worstsoor- rosalinehydrochloride. Aan kappers zich niet de kaas na de datering van de fac- ten. Daar staan alieen de cij- dit ontsmettingsmiddel, dat van het brood te laten eten tuur het geld nog' niet bin- fera 2 en 4 achter (voor ben- in de diergeneeskunde als en bedoelt daarmee: zorg nen is. „Acht dagen is te zoëzuur en miers azuur dus), inwendig middel tegen wor- ervoor, dat deze nieuwe elek- krap geworden", meent het Nu moge dit niet brjsier men wordt gebruikt, geeft trische artikelen straks niet blad. „Wie begint ér vijftien aantrekkelijk klinken voor hij de voorkeur boven het alleen door de handel in elek- dagen van te maken bestanddelen van een maal- eten van iets, waarmee men trotechnische artikelen, maar tijd, voor hem was het al ontplofbare stoffen produ- ook door de kappers worden Ongeveer een derde deel een hele geruststelling dat ceert. verkocht. Met de handel in van alle Nederlandse boom- in elk geval nummer 5 ont- De heer U. T. Flagg uit elektrische scheerapparateD gaarden zijn onrendabel, con- brak. De heer P, Ottenkijker Florence in da Amerikaanse is het volgens de „Coiffeur" cludeert een onlangs ver houdt niet van hexamethy- staat Alabama ls onlangs al mis: daar heeft de elek- elgenaar geworden van een trotechnische branche het Santa Gertrudis-stter, die leeuwedeel van. naar de eenvoudige naam In Australië lopen scha- „133/1" luistert. Hij kocht pen rond met een mobllifoon het dier op een markt, ge- op de rug. Blijken „Het vernieuwing komt daar nog houden op de Winthrop Schaap" gebruikt men d!e 1000 ha by. In plaats van fertje naast de wagen op het trottoir neer. Hij vergat dit koffertje terug te zetten en reed onnadenkend weg. Op zijn route dacht hij aan het goud en hij ging onmiddellijk terug. Maar de koffer was verdwenen. Hij ging onmiddellijk naar de politie om aangifte te doen. Op het politiebureau aan de Van der Vennestraat kwam later op de avond een vrouw. Zij vertelde dat zij op weg van de Cornells Houtmanstraat naar een (in wit of kleur naar keuze) VLAARDINGEN. „Ondanks alle vriendin in de yan der Vennestraat het j tegenwerking groeit het bedrijf". Dit kofiesitje xi3d zien stssn. Zij nsm het l vgrlclaarde rfp h^PT* W WpsscIs dB mee en eerst bij de vriendin ontdekte zij di^fpnr van wat de inhoud was. Toen ging zij onmid- J u «r i elektrische aPTTjJ dellijk naar het nabijgelegen politie- tenfabnek „Watho te Vlaardingen. bureau. Ten opzichte van het dieptepunt in "de omzetgrafiek, tóen déze niet meer dan ca. f 16000 aangaf bedraagt de omzet over het verstreken deel van jpni reeds bijna drie maal zovéél. leen te tram Ine in z{jn eten sinds hij daarvoor in een chemisch-technisch hand boek de volgende omschrij ving vond: „Vulcanlsatiever- sneller in de rubberindustrie, verharder voor perspoeders Rockefeller-boerderij Id Ar- apparaten om de voederge- 4400 ha per jaar werd van schenen rapport. Wanneer deze 17.000 hectaren in vijf jaar gerooid moeten worden, dient er 340o ha per jaar te verdwijnen. Voor normale en phenolharsen, voor het conserveren van vis. voer het fabriceren van ontplof bare stoffen, voor het absor- kansas voor de wereldrecord- woonten van het schaap te 1953 tot en met 1959 gemid- prijs: 59.000 dollar. De hou- onderzoeken. deld per jaar slechts 1450 der van het vorige wereldre- De vijfdaagse werk- ha fruitbomen gerooid, cord „dure stier" ls daar- week en hetpersoneelstekort Daar zijn verscheidene re- beren van gifgassen en voor door met «tukken geslagen, bij de Giro verstoren de ge- denen voor, lezen we In „De gebruik in de veeartseni)- Dat was een Amerikaanse woonten van.het betallngs- Fruitteelt". Eén ervan is: kunde." stier, die la 1952 voor 40.0QO verkeer Id de handel. Het is gebrek aan geld voor een Zijn enige noop voor de dollar werd verkocht. lang niet altijd meer moge- nieuwe boomgaard. Een an- liefhebbers van Russische Volgens de „Coiffeur" lijk om te voldoen aan de be- dere: paarden en fruitbomen eieren eD van kreeft in mogen we verwachten, dat kende conditie van betaling gaven vroeger tn het midden mayonaise is nu dat de Kok. er eerlang elektrische tan- binnen acht Jagen, consta- van het land de bezitter een in plaats van de ware hexa- denborstels, elektrische ma- teert „De Chr, Kruidenier", groot sociaal aanzien. En ao- methyleentetramine, een af nicurn apparaten en elektrt- Zelfs wie een factuur snel claal aanzien vernietigt men stammellng van deze stol sche haarborstels op de behandelt, loopt het risico ook nu nog niet graag, zelfs heeft gebruikt, namelijk het markt komen. Het blad automatisch een aanmaning niet als het onrendabel ls. Op de Lugt is woensdagmiddag de 75-jarige J. B. Bosman van de Prins Mauritssingel, toen hij met zijn fiets vlak voor een achter hem aankomende motorcarrier de straat wilde oversteken, aangereden door die carrier. Hij liep hoofdwonden en vermoedelijk een her senschudding op en werd naar het Dijk- zigtziekenhuis vervoerd. B. en W. van Rotterdam hebben de raad voorgesteld voor het museum Boy mans-Van Beuningen in Rotterdam een elektrisch werkend alarmsysteem aan te schaffen, dat de diefstal van kostbare schilderijen zoals op 27 december jl. onmogelijk moet maken. Achter elk schilderij wordt dan een slingercontact aangebracht, dat bij iedere aanraking een alarmschei in werking brengt. Eén sup- poost kan vanuit de zaal een sirene in schakelen en de deuren van de hoofdin gang automatisch laten afsluiten. Een dergelijk systeem wordt-ook toegepast in net Frans Halsmuseum in Haarlem, het Arnhemse Openluchtmuseum en het Muiderslot. De alarminstallatie kost 45.000 gulden. B. on W. stellen de Rotterdamse gemeen teraad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Op hèt ogenblik is men achter het bedrijfspand aan de nieuwe haven wéér een nieuwe fabriekshal, met een opper vlakte van 200 vierkante meter aan het bouwen. Zoals bekend is de firma „Watho" in conflict geraakt met de ge meente Vlaardingen. De gemeente Vlaardingen heeft binnen de gemeente grenzen het gebruik van de warmwater- apparaten verboden. Dit conflict bereik te een climax in het kort geding voor de civiele kamer van het Rotterdams Arrondissementsgerecht. Dit geding werd door de „Watho" verloren. Het hoger beroep, dat de firma hiertegen aantekende, "is nog niet in behandeling genomen. Wel heeft de firma inmiddels een an der contact gehad met de gerechtelijke macht. Dezer dagen namelijk was de heer Wessels voor de Rotterdamse eco nomische politierechter gedaagd, naar aanleiding van een proces-verbaal dat door de economische recherche in zijn bedrijf was ingesteld. Tijdens dit on derzoek, dat door de Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij was aangevraagd, kwam namelijk vast te staan dat een leiding van twintig me ter in zijn fabriek lag. Hierdoor had de heer Wessels de letter der wet (be de Vestigingswet) overtreden. De rechter dacht echter in de geest der wet en sprak de heer Wessels na enig overleg vrij, nadat de raads man van de heer Wessels op een cis van f 10 boete, had verzocht of boete tot f 250 te verhogen of vrij spraak te verlenen.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2