Brandweren kampen zes uur in Schiedam ap s Hardnekkig vuur miljoenen schade aan Beslag gelegd bij Caritas Versnelling uitgesteld Zware arbeid: jaar in - jaar uit Onderhoud Waterweg eist en geld veel inspanning Kluis stond open, geld was weg Zestien mille gestolen op de Koningin Emma 3SnSS5S£&i moeten afkoelen" apier 111 sok en schoen i Nederlandse zeeman ontkent moord op Britse vrouw Rook bemoeilijkt blussing bij Ver. Glasfabrieken Reizigers wilden wagons niet verlaten De zomercompetitie van de K.N.Z.B. Pieren en oevers zijn blijvende bronnen van zorg ilS8ïlFiSW Taft-Hartleyivet van kracht W F;ERD;MAN0 Deining op perron 961 1 DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 ULX DINSDAG 4 JULI 1961 a a. De ministerraad van de E.E.G heelt heden jn Brussel besloten de beslissing over een verdere ver snelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag tot aan het einde van dit jaar uit te stellen. ASSISTENTIE RIVIEREN I i§ Hg - te ONGELUK. ONDERDEEL De federale rechter Sylvester J. Ryan heeft gisteravond op grond van de Taft-Hartleywet een af koelingsperiode van 80 dagen in de Amerikaanse zeeliedenstaking bevolen. Rechter Ryan motiveerde zijn bevel met de verklaring, dat een voortzetting van de staking zou leiden tot een „onherstelbare schade" aan 's lands gezondheid en veiligheid. Terwijl rechter Ryan zijn bevel gaf, waren de advocaten van tenminste twee vakverenigin gen al bezig met het treffen van voorbereidingen om tegen de uit spraak hoger beroep aan te te kenen. DE WET VAN KRACHT Na Toen was de zaak rond, kort na het middernachtelijk uur. Uren (Vervolg van pag. 1) later dan zij hadden gedacht kon- s^e"eker1,?5 enf*e Hf4,®1* st<slien' J aldus de minister-president. den de opvarenden huiswaarts keren. De negentienjarige jongen BURGER werd door de politie meegenomen en in verzekerde bewaring gesteld. Vandaag zou hij verder worden verhoord. Er moet nl. nog een vraag worden opgelost De waag, hoe hij toegang tot de kluis heeft weten te krijgen. GEDICTEERD OUD FOUT 1' WJ in s over. ien dt nscna* li» kanoea speeld: J. Vjffi Kajk- Onak edstrij. Otter, n Ho& Ie Wil- ie Hii ma»r loofou mmiji icfetisf van it laidia- nebje '■l pn- tsroep sketch «m ■Ó003L start- titans Daar- waar- n «ca ievea tns te me: ee mröe Sonite- itinis- A. E kitca- a dec tt, (At. WW- Dr6«; u du N. K De Heerlens* politie heeft op last van de officier van Justitie te Maastricht op het kantoor van de nationale vereni ging Caritas te Heerlen ont -veer 80.000 lottoformulieren in beslag genomen en een bedrag van f 75.000 aan gelden die beschikbaar waren om als prijzen te worden uitgekeerd. De directeur, de heer Hennes, ver klaarde uiterst verrast te zijn over dit ingrijpen dat volgens de politie een uit vloeisel is van het jongste vonnis van 'de Heerlense kantonrechter, waarbij de Caritas Lotto in strijd met de Loterij- wet werd genoemd. De heer Hermes verklaarde, oprecht gemeend te hebben dat Caritas met rust gelaten zou wor den totdat in hoogste instantie uit spraak zou zijn gedaan in de lopende raak. Inmiddels heeft hij telegrafisch een beroep gedaan op H.M. de Konin gin en. Prins Bernhard „om het hem aangedane onrecht te herstellen" De verkoop van Caritas Lottoformulieren is nu tot nader order stopgezet. De ministerraad heeft opnieuw zijn op 12 mei van het vorige jaar uitgesproken I voornemen bevestigd om de versnelling van het verdrag zo spoedig mogelijk voort te zetten, niet alleen wat de douane-unie betreft, doch daarnaast ook in andere sectoren van de economische integratie. Afhankelijk van de vooruitgang, die door de Ehropese gemeenschap zai wor den geboekt zal de ministerraad voor het einde van 1961 besluiten, welke maatre gelen uit hoofde van de versnelling wor den getroffen. Hiertoe heeft da minister raad het comité van permanente ver tegenwoordigers van de zes landen in Brussel en het speciale Landbouwcomité opgedragen een werkprogramma op te stellen, waarover de raad op zijn volgen de vergadering van 24 en 25 juli zal be raadslagen, aldus het besluit. De Nederlandse zeeman, de 29-jari- ge H. W. R. uit Amsterdam, opvarende van de Nederlandse coaster Wiema, die gisteren in Liverpool door de politie van boord is gehaald verdacht van moord, is thans in staat van beschuldi ging gesteld. Hij wordt ervan beschul digd in Menai Bridge in Noord-Wales (de haven, die het .schip vóór Liver pool aandeed), de 21-jarige Margaret Gregory Hughes, dienstmeisje van een daar wonende dokter Fisher te hebben vermoord. Zaterdagmorgen werd zij dood een onderzoek toonde aan dat zij gewurgd was op bed aangetrof fen. Volgens de politie heeft R. bij zijn eerste verhoor ontkend schuldig te zijn. Hij verzocht om rechtskundige bijstand. Hem zal nu een plaatselijke advocaat worden toegewezen, die hem in het voorbereidende stadium van het proces zal bijstaan. De ministerraad van Euratom- heeft gisteren de benoeming goedgekeurd van •de heer Van Reenen, lid van de directie van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, tot lid van het wetenschappe lijk en technisch comité van Euratom. De heer Van Reenen was door de Ne derlandse regering voorgedragen als op volger van prof. Boon. die de wens te kennen heeft gegeven af te treden. (Van een onzer verslaggevers) r-EDDRENDE meer dan zes uur hebben vele brandweerlieden een verbeten gevecht gevoerd tegen een hardnekkig vuur dat twee loodsen op het terrein van de Verenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven weg in Schiedam in de as heeft ge legd. Een enorme rookontwikkeling, die soms als een kilometers lang wolkendek over Schiedam-Oost en Rotterdam-West dreef, heeft het biussingswerk ernstig bemoeilijkt. Daardoor kon niet voorkomen wor den dat he brand zich in de loodsen zo kon uitbreiden dat eerst na enke le uren de vuurhaarden op tal van plaatsen zichtbaar werden. Toen was de hitte zo groot gewor den dat het golfetemieten dak van een der loodsen met knallend geweld uit elkaar sprong, duizenden stuks flessen en ander glaswerk sprongen eveneens met veel lawaai nit elkaar. De schatting van de schade loop nog uiteen, gesproken wordt van enkele miljoenen guldens. Over de oorsaak is nog niets bekend. Tijdens het bius singswerk zijn twaalf brandweerlie den door rook bedwelmd. Drie leden van de bedrijfsbrandweer, de heren Joop Carree, Adrie Zwambom en Aad Goudszwaard' zijn naar het gemeente ziekenhuis van Schiedam gebracht Alleen de heer Carree moest worden opgenomen, de beide overigen konden na behandeling weer naar huis. De andere spuitgasten werden ter plaatse behandeld. Zelden zal een dergelijke hardnek kige en onhandelbare brand zijn voor gekomen, Het was ook een mysteri euze brand in zoverre dat vooral in de begmuren de vele rook niet toon de waar de braad was. Het centrum van het vuur kon daarom niet worden benaderd en daardoor diende de brandweer zich in de aanvang te be perken tot het bespuiten van de lood sen. Dit geschiedde dan ook al spoe dig met een tiental, later een twintig tal stralen. De beer .P. J. Pronk, badhuismeester van de „Verenigde Glasfabrieken", heeft omstreeks kwart voor drie maandagmid dag de brand ontdekt bij de draaierij. Deze draaierij grenst op de ach terzijde van het uitgestrekte fabriekster rein aan een grote oude loods, die ge heel is volgepakt met stapels carton- nen emballage. De vuurhaard bevond zich vlakbij de scheidingsmuur bij de werkplaats. De bedrijfsbrandweer begon de strijd en om drie uurwas de Schjecjamse brandweer mét groot materieel aanwe zig. Gedurende een uur zag het er niet naar uit dat er sprake was van een ernstige brand. Wel kolkten dikke rook wolken uit de loods, die door zijn be slotenheid „de grot" wordt genoemd. Het vuur heeft toen de weg gevonden inde enorme-massa van tienduizenden stapels cartons, het -droge houtwerk, stro m.papier naar o.a. een grote loods, die tegen deze „grot" is aangebouwd. Hei bedrijf wekt de indruk van een labyrinth vol gebouwtjes die met aller lei „luchtbruggen e.d." aan elkaar ge bouwd zijn. De brandweer kon het vuur daardoor moeilijk dicht benaderen, de wagens werden zo dicht mogelijk bij de brandende gebouwen neergezet, hon derden meiers slangen lagen over het terrein, later werden enkele motor- spuiten aan de zijde van de Buitenha ven weg neergezet. Dit geschiedde vanaf vijf uur toen de Rotterdamse brandweer met beroeps- en vrijwillig personeel, meer dan twee bluseenheden onder leiding van hoofd man M. van den Brink en onder toe zicht van president-hoofdman J. J, Os- ter Jr. arriveerde. Een rij motorapuiten stond langs de havenkant, een bundel voedingsslan gen lag in de lengte van het terrein ianes de gebouwen naar de twee loodsen waar de brandweerlieden te gen de muren spoten, door de ramen en de kapotgeslagen en kapotgespron- gen daken spoten en waar andere spuitgasten vanaf de daken van de gebouwtjes in de omgeving vele ton. nen water in de rokende ruimtes wier pen. Eerst tegen zes, zeven uur werd het open vuur goed zichtbaar. Toen sloeg bet vuur ook telkenmale op tal van plaatsen door de daken van de twee loodsen. Direct duwde de brandweer dit vuur weer tcrur, maar tegen zeven uur greep het vuur de weg naar de kanto ren en tekenkamer van het bedrijfsbu reau dat met de werkplaats tegen „de grot" ls gebouwd. Op, naast en in het gebouw heeft de brandweer hier strijd geleverd waar door voorkomen kon worden dat het vuur zich ver uitbreidde, maar een drie tal kantoorruimtes brandden toch uit, Om acht uur waren de branden ge- localiseerd. De twee loodsen waren ro kende puinhopen, hoewel de bakstenen muren nog overeind stonden. Rond de twee magazijnen vormde het vele blus water inmiddels brede rivieren, maar het vuur woedde in de cartonnen mas sa voort. Verbrand zijn ook vele mal len en matrijzen die voor de fabricage van de producten worden gebruikt. Veel waterschade ondervond een deel van de fabriek dat tegen „de grond" ls aangebouwd, de z.g. Hut 4 waar de ovens staan voor de mechanische glas fabriek. Het stopzetten van deze pro ductie betekent een enorme schade.' De verpakte producten, die in vele duizend tallen in de loods naast het emballa- gemagazijn zijn vernield, waren be stemd voor aflevering aan de opdracht gevers. De gebouwen rondom de twee lood sen konden worden gespaard, er was reeds een nieuwe fabriek in aanbouw ter vervanging van enkele oude lood sen. De enorme, angstaanjagende rookont wikkeling heeft uiteraard de belangstel-, ling van duizenden Schiedammers ge trokken maar zij hebben niets anders dan rook gezien omdat de betrokken loodsen ingebouwd staan tussen vele panden op het uitgestrekte fabriekster rein. Vanmorgen heeft de bedrijfsleiding met toezichthoudend personeel e.d. een bespreking gehouden om te bezien wat er dient te gebeuren. Op een van de perrons van het station van Dordrecht ontstond gisteravond omstreeks kwart over zes deining, omdat een aan- - tal passagiers twee wagons van de trein Amsterdam-Vlissingen, die ontruimd moesten worden, weigerden te verlaten. Wat het N.S. personeel en later de sta tionschef ook zei, men bleef zit ten waar men zat, omdat men de zin er absoluut niet van zag. De politie moest er aan te pas komen om de mensen te overreden, toch maar ergens anders in de trein te gaan zitten. Door dit incident had de trein een kwartier vertra ging. Niemand, die het voorval meemaak te, begreep, waarom de laatste twee wagons van de trein ontruimd moesten worden. Zij zouden namelijk in Roosen daal pas worden afgekoppeld. In de wa gons zat een aantal pendelarbeiders, van wie er velen in vóór Roosendaal liggende plaatsen zouden uitstappen. Begrijpelijkerwijze voelden zij er totaal niets voor om in de toch al overvolle trein een plaats te gaan zoeken, als de wagons, waarin zij zaten, leeg zouden .eerijden. Het gelukte de stationschef „iet de mensen uit de wagons te krijgen en daarom liet hij de politie waarschu wen, Enkele agenten gelukte het met zachte drang de ontevreden reizigers te overreden toch maar ergens anders em plekje te zoeken en daarmee was het incident voorlopig althans ge sloten. De wagons moesten, als wij goed zijn ingelicht, ontruimd worden, tengevolge van de bepaling, dat. om vertragingen tegen te gaan, wagons van treinen, die op lange afstanden rijden, afgekoppeld moeten worden op plaatsen, waar het aantal reizigers aanzienlijk verminderd is. Op deze plaatsen wor den. zij in reserve gehouden voor trei nen, die in de tegenovergestelde rich ting rijden en waarvan het aantal rei zigers juist weer toeneemt. Waarom de twee wagons van Dordt naar Roosen daal, waar zij afgekoppeld moesten worden, leeg mee moesten rijden, was niet duidelijk SHS** WURZW!»*»», 9*WtK De uitslagen van de maandagavond voor de zomercompetitie van de K.N.ZH. gespeelde waterpolowedstrijden lulden: Dames hoofdklas: Het GooiDe Reb ben 16. Heren hoofdklas: DZV—-Zian 3—1. Ie klas A: SVH—Neptuiu» (Arn hem) 3—8. Nereus—DJK 9—2, le kla* B: RZCPSV 5—13; Neptunua (Amers foort)Zwemlust TyE ZEE ontplooit bij stormweer enorme krachten. De gevolgen- kan men bijv. op de Noorderpier bij Hoek vnn Holland zien. Zware bazaU- b lakken van reusachtig formaat wor den als sigarenkistjes op genomen van voor de kop van de pier en op een hoop gesmeten. Aannemers van bag ger- en andere werken knappen het herstel op. (Van een onzer verslaggevers) WATERSTAATSWERKEN als de pieren van Hoek van Holland, die de monding van de Waterweg vor men, eisen blijvend onderhoud. Het is de zee, als grillige ontembare natuur kracht, die de rijkswaterstaat, beheer der van veiligheid voor scheepvaart en landbevolking, telkens opnieuw voor problemen stelt. Onderhoud en herstel zijn nooit gereed, honderddui zenden guldens per jaar zijn ermee gemoeid. Elk jaar wordt zodoende on derhond van de pieren en van de glooiing*' in de Waterweg tot aan Vlaardingen opnieuw aanbesteed; C. J. v. d. aannemingsbedrijf jevestigd te Den Haag Het Hoeven N.V., gevestigi verzorgt dit onderhoud nu al weer voor het vierde jaar. Dit jaar is er zeer veel werk te verrichten in de Waterweg. In 1960 kwam het onder- houdsbestek van de rijkswaterstaat tot een bedrag van twee en halve ton, maar in 1961 heeft V. d. Hoeven wer ken aangenomen tot een bedrag van ƒ438.000. Het komt niet zo vaak voor dat een aannemingsbedrijf tal van jaren achter een dergelijk onderhoudswerk verricht. De herhaaldelijke gunning van een pro ject als dit kan als een teken van ver trouwen worden gezien. De werken om vatten voornamelijk het onderhoud van hei- en rgromingswerken, steen bestor- ting^ilipwerk en. onderhoud vaa &outep. damwand. In totaal staan er een tach tigtal posten in het bestek. Daarbij komt dan nog de bemoeienis met het opspuiten en bekleden van uit gestrekte terreinen langs de Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis. DU project ls een voorloper op de aanleg van een waterkering op de noordelijke oever van Europa's drukst bevaren ri vier op de vereiste Deltahoogte. Al deze werken moeten zo mogelijk op 31 december van het bepaalde jaar gereed zijn. Komt men niet klaar o.a. omdat in de wintermaanden als ge volg van' het weer lang niet alle dagen kan worden gewerkt dan wordt de opleveringsdatum verschoven. Voor het uitvoeren van dit werk beschikt de N.V. Van der Hoeven over grote opslagter reinen. In de Berghaven van Hoek van Holland liggen twee5 zeewaardige motor- vletten van 100 PK, twee overslagsche- pen met een hefvermogen van 5 en een laadvermogen van 200 ton. Verder is er nog een heibak, waarop soms ook een kraan is geplaatst en tenslotte nog - enkele zolderbakken van 100 ton. V. d. Hoeven heeft speciale aandacht voor de Noorderpier. Als men na een storm gaat zien of er schade is blijkt dit altijd het geval te zijn. Voor de kop 5 van de pier moet altijd bazalt worden gestort om het Noorderhoofd te bescher- s i men. De zware zeeën, die bij storm i aanvallen richten op de kop van de pier U nemen in hun vaart eenvoudigweg de fei grootste stenen mee. Links en rechts f van het hoofd worden ze als was het Kr grint neergesmeten. te De bakken en de kranen van v. d. f; Hoeven komen er dan weer aan te 5> pas. De enorme hazaltblokken worden voor de zoveelste keer op hun plaats gebracht. Ook de pieren zelf lopen vaak schade op, die onmiddellijk moet worden hersteld. Het werk verloopt niet altijd zonder ongelukken. Enkele jaren geleden nad men op fraai weer gewacht om de kop van de Noorderpier weer eens wat te versterken. Het was rustig, zonnig weer, toen men met een met steen ge laden bak van ruim 100 ton naar dit punt vertrok. Toen het werk op gang was ging de lucht betrekken en kwam er een stevige wind opzetten. Het wa.s niet meer te houden. De bak, die nog niet geheel leeg was, werd zo ver mogelijk uit de buurt van de pier gesleept. Een verraderlijke zee stootte de bak lek op de pier. De waterdichte schotten hielden het echter. Men slaag de er met zeer veel moeite in met een halfgezonken steenbak de Berghaven te bereiken. Ja, liet werk aan pieren en Waterweg oevers., is „altijd afhankelijk ,.van „het niet uit te houden dan gaan de wprkers naar „binnen". Of men plant helm op de zeeweringen om het verstuiven tegen te gaan. QPSPUITING van gronden tussen Vlaardingen en Maassluis had tengevolge 'dat 'een deel van de glooiing van de noordelijke Water wegoever bezweek. Hier zijn dé her stelwerkzaamheden in ■- volle ,1 gang. Een flinke elektrische hefkraan stort steen ter versterking van de oever. De advocaten van de vakverenigingen begaven zich naar het zomerhuis van rechter Charles E. Clark van het Ameri kaanse hof van appel te Hamden in Con necticut. Het was hun streven het ingaan van de afkoelingsperiode krachtens de Taft-Hartleywet uit te stellen. Volgens een van de artikelen van deze wet, die uit 1947 stamt, heeft de president het recht een staking voor een afkoelings periode van 80 dagen op te schorten. In die periode moeten rijksbemiddelaars proberen de beide partijen tot elkaar te brengen. Indien de -onderhandelingen geen succes hebben kan de staking na.af loop van de periode hervat worden. Rechter Ryan zei, dat het opschortings bevel van kracht is en dat daardoor al thans voorlopig een einde gekomen is aan het 18 dagen oude conflict waarbij 80.000 zeelieden betrokken zijn. In het bevel wordt zowel de werk gevers als de werknemers verboden „aan een staking of een uitsluiting deel te ne men of andere maatregelen te nemen, die een ordelijke voortzetting van de arbeid in de scheepvaart aantasten". De vakverenigingen hebben Instructie gekregen hun leden te bevelen het werk normaal te hervatten eh alle maatrege len te nemen, die noodzakelijk zijn om te waarborgen, dat die bevelen nageleefd worden. Beide partijen hebben bevel bekregen ter oplossing van het geschil collectieve onderhandelingen te beginnen. Rechter Clark hoorde inzijn zomer huis te Hamden het beroep van de vak verenigingen aan en bepaalde vervolgens, dat het bevel tot opschorting van de sta king van kracht kon worden. Hij zei geen enkele reden te zien om het bevel onge daan te maken. Lee Pressman, advocaat voor de vak verenigingen, zei in het gesprek met rech ter Clark o.m.: „Indien het bevel niet uit gesteld wordt, zal onze stakingsactie kapot zijn Indien het niet uitgesteld wordt, zal onze staking met ingang van hedenavond tot het verleden behoren Koningin Juliana is voornemens om 21 juli een bezoek te brengen aan de N.V. Organon te Oss. Hare Majesteit zai tevens op die dag een bezoek bren gen aan de nationale manifestatie NU... Breda 1961. a een zeer intensief onderzoek, dat vele uren in beslag heeft genomen, heeft de Rotterdamse po litie een diefstal, gepleegd aan boord van het s.s. Koningin Emma van de Maatschappij „Zeeland", tot klaarheid gebracht. De Koningin Emma, een van de passagierssche pen, waarmee „Zeeland" een gere gelde dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwich, lag maandagmorgen in de Engelse haven voor vertrek gereed, toen de diefstal werd ontdekt. De kluis, ondergebracht in het kantoor van de purser, stond tot grote verwon dering van de purser open en bij een eerste vluchtige controle bleek al dat een bedrag van ongeveer zes tienduizend gulden in verscheide ne valuta was verdwenen. Scotland Yard, die onmiddellijk te hulp werd geroepen, stond voor een raadsel. Op het moment, dat de diefstal werd ontdekt, was de inscheping van passagiers nog niet begonnen. Onder hen hoefde de dader dus niet te worden ge zocht. Ook de bemanning viel- bulten verdenking. Reeds jarenlang vaart de „Zeeland" met vertrouwd personeel en diefstal aan boord van haar schepen, is nog nooit voorgekomen. Aanvankelijk leefde Scotland Yard dan ook in dc ver onderstelling, dat de diefstal door een buitenstaander was gepleegd,. die onge merkt aan boord had weten te komen. De Koningin Emma vertrok op de vast gestelde tijd uit Harwich, maar voor alle zekerheid voer een ambtenaar van Scotland Yard mee. Op zee nam hü tele fonisch contact op met de politie "in Hoek van Holland, die hij uitvoerig inlichtte over de diefstal en aan wie hij assistentie verzocht bij aankomst in Den Hoek, om dat hü het schip toch minitieus wilde la ten doorzoeken. Toen de Koningin Emma omstreeks zes unr in de middag aan de Harwichsteiger In Den Hoek meerde, waren daar naast de Hoekse politie ook recherchera van het bureau Marconiplein en van de Rivier politie aanwezig. De kade werd herme tisch afgezet, zodat het omnogeliifc was, zonder dat de politie het merkte, van het schip cn van de terreinen te verdwij nen. Nadat de debarkatie van de ongeveer 350 passagiers was voltooid, concentreer de de politie zich volledig op het schip en op de opvarenden. Terwijl de Rivier politie de Koningin Emma helemaal door zocht, voelden rechercheurs de beman ning aan de tand. Uur na uur verstreek zonder dat er enig resultaat werd ge boekt. Enig licht kwam er in de. duisternis toen een jeugdige (negentienjarige) op varende, .die niet tot het oude personeel behoort een bedrag van 800 op zak bleek te hebben, waarvan hij de her komst niet duidelijk kon. maken. Hoewel hij tijdens het verhoor erg zenuwachtig was, bleef hü eerst ontkennen iets van de diefstal af te weten. Bü fouillering vond de politie echter nog geld, verstopt in sokken en schoenen. Toen viel er niet veel meer te ontkennen. De rest van het geld had hü verstopt in een zinken em mer in de ankerkettingbak en afgedekt met een zeiltje. Alleen al in De Hoek zijn een veertig mensen aan het werk voor v. d. Hoe ven. Dagelijks zijn zü bezig ter bevei liging van pieren en oevers. Een zware en zeer verantwoordelijke arbeid. Maar een werk dat hij dit bedrijf kennelijk in goede handen is. De N.V. Van der Hoe ven bestaat reeds 54 jaar en heeft een internationale ervaring. De karweien in de Waterweg zijn onaar een onderdeel van de werken, die het bedrijf in totaal in binnen- en buitenland momenteel onder handen heeft. Zo is men betrokken bij de on langs begonnen afsluiting der Lau- werszee, hij het op diepte houden van de marinehavens te Den Helder, bij het hagzsren voor industrieterreinen op vers- '.illende plaatsen. Na de ^ebruariramp werkte v. d. Hoeven in Zeeland, ook had het bedrijf een aandeel in de Zuiderzeewerken en zelfs heeft men el eens een baggerkar- wei verricht in Rusland. Mijn indruk is, dat hü'zïch niet langer in staat achtte het wetsontwerp Alge mene kinderbijslagverzekering in de Ka mer te verdedigen. Overwogen wordt thans op welke wijze in de opvolging van mr. Van Rooy kan worden voorzien. Ik hoop de Koningin zo spoedig mogelijk daarover te kunnen adviseren. De Kamer zal begrijpen, dat deze gang van zaken vanzelfsprekend van invloed moet zijn op de procedure inzake bet wetsontwerp Algemene kinderbijslagver zekering. De minister ad interim, mr. Ma- rijnen. kan uiteraard niet op zo korte termijn de taak van mr. Van Rooy over nemen. De regering zal zo spoedig moge lijk hierop terug komen. Zij verzoekt de Kamer dan ook de verdere behandeling van het wetsontwerp Algemene ktuderbjj- werp j Hierna zette dc heer Burger zijn op vatting over de houding van mr. Van Rooy uiteen. Toen deze optrad was hij in de landspolltiek een onbekende figuur. lVIe hem wel kende was de minister president, die zX dus een bijzondere ver- antwoordelükheid draagt. Als de Kamer niet duidelük gemaakt kunnen worden de aard en het karakter A»* -- Vf van die omstandigheden, dan. is er naar de mening van de heer Burger sprake van een verantwoordelijkheid die verder gaat. Spr. vraagt namens wie minister Van Rooy donderdag heeft gesproken. Deed hü dat namens het kabinet? Werd het onaanvaardbaar namens hét kabinet uitgesproken? Ais dat het gerval is, is het JRtbinet 'dan niet eyenzeep yerant- toch ver dedigen? Het is mogelijk, dat men dé minister in een moreel onmogelijke pOsitie' heeft geplaatst, betoogt de neer Burger met verwijzing naar „het compromis". De heer Burger meent, dat minister Zijlstra de repliek van minister Van Rody donderdagmiddag telefonisch ge dicteerd beeft. Hij vraagt of het kabi net het wetsontwerp "wet voldoende "se rieus heeft genomen en behandeld. Hij vraagt voorts waarom het kabinet niet staat voor zijn eigen beleid, Is er bij de heer Van. Rooy aangg- drongen „p het vragen van ontslag?' vraagt de heer Burger verder. In de pers beeft spreker gelezen, dat de heer Van Rooy. verzuimd heeft een hem toe gestoken Spr. verhaal niet de minste indruk heeft gemaakt, De heer Oud (WD) verklaart, dat zijn politieke vrienden en. hü onder de indruk van de tragiek van het ge val zijn. In staatkundige zaken moeteïi nu eenmaal wel eens dingen- gebeureö, die men niet zou laten gebeuren als men alleen menselijke gevoelens-liet gelden. - - In de na-oorlogse tijd is men er wel wat veel voor teruggeschrokken pis een minister zün ontslag- te verlenen. Teveel meende men, dat men samen de reis begonnen hebbe-ide, de reis sa men moest voleindigen.' Er kan zX wél eens reden zijn in de bezetting van eep portefeuille verandering te brengen. Naar het oordeel van de heer Oud si>u de ministerpresident een consitutionele fout maken als hij antwoord gaf op cte vraag van de heer Burger wat er in de boezem van het kabinet is besproken. Wat zich in die kring afspeelt moet binnen die kring blijven.- ZX zal 'het kabinet zich niet aan zijn verantwoordelijkheid, ent- trekken. De ministerpresident is mede verantwoordelijk voor het ontslag van minister Van Rooy. De behandeling van het wetsontwerp ging moeizaam, constateert, de heer Oud. Kij zegt het gevel te hebben gehad, dat de minister het moeilijk heeft gehad. Spr. had gaarne de minister van .finan ciën ook achter.de regeringstafel gezien. Bü de minister van financiëm bestaat- rx te veel de neiging de zaken over t« laten' aan de staatssecretaris. Hetzou veb-, standig zijn als de minister dat in cfè' toekomst'niet meer deed, f"''® De minister-president, de heer De' Quay, sloot aan bij de woorden geuit aan het adres van de persoon, van minis ter Van Rooy. Spr. heeft in zekere zin' de worsteling meegemaakt welke leidde tot de ontslagaanvraag. Hü merkte op, dat hij de heer Van Rooy als één' bei kwaam man in vroegere tijden heeft ge kend. Spr. hoopt, dat de heer Van Rooy voldoende snel zal zijn hersteld van zijn inzinking om een goede, verdienstebjke plaats in de samenleving in te némen. Spr. zegt de redelijkheid ervan niet in te zien, dat de ontslagaanvrage gevdlgd. zou moeten zün ontslag van het hele kabinet. In antwoord, op de vraag- van de heer Burger zegt spr., dat minister Van Rooy heeft gesproken namens het kabinet Uit wat in het kabinet is besproken zal spr. zich niet uitlaten. Ten deze is, hi) het eens met de heer Oud, Pierre Foujade, de grote Franse kruis vaarder tegen de belastingen, zal voor de 42ste maal terecht moeten staan. ditmaal wegens belediging van president De Gaulle. De rechter van onderzoek te Beziers heeft hem van de nieuwe aanklacht in kennis gesteld en hem voorlopige bewe gingsvrijheid verleend. De aanklacht is een gevolg van ïief- tige opmerkingen tegen De Gaulle Rjdeiw een vergadering van de kamer van koop. handel te Beziers in april 'V: V.Jrjl I

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1