Brand werd kwaadaardig op een moment Aanwinsten der Gemeente- Bibliotheek van Schiedam 'nPUCH Dronken mannen vielen treinpassagier lastig Eerste paal op laatste stukje Opzien gebaard - en toch mysterieus UNIQUE - SCHIEDAM Op Maassluise station Hofstee Verenigingen bouwen in Nieuwland (156) Gigantisch en lijk iverk werd verzet Schade en Buysing huldigt tweetal jubilarissen Yliegerwedstrij d van Jeugd Jolijt Volkskampspelen met veel animo Steekpartij in logement in Crooswijk Inbraak: f 1500 uit fabriek gestolen Geslaagden voor ulo-examens Rotterdammer spoorloos Schelde trok schip vlot expeditie bediende Nieuwe bromfiets nodig? N' Havenarbeider aan rug gewond vanHEYST DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 4 JULI 1961 Hitte Zwarte rook Problemen Koop bet besta van bet beslet Weer geslagen (Advertentie) artifori meubelen* .I2HÖ2ÖSS22J2. KELTUM PLEET soossnu!- vuAiDiaéia Vandaag ....en morgen en dagelijks «Dc Rotterdammer" verhoort rijn omzet! ANDERE WARMTE OP DE BUIS OOK HUMOR Samemcerking Gelegaliseerd KON NIET. VRIENDELIJK. RELDEN zal een brand, zo veel opzien *-Jfcebben gebaard, maar zich toch zo mysterieus in (pikzwarte) nevelen heb- 1110 ben - gehuld. Uiteraard hebben de Schie dammers opgekeken toen maandagmid dag om drie uur de brandweerwagens de een a» de ander door .iet centrum van Schiedam reden om met doordrin gend getoet van de sirenes de Buitenha venweg op te rijden. In een oogwenk stonden velen dan ook voor de ingang van het bedrijf van - Schiedamse Glas-i fabriek, maar daar was niets te zien.j De brandweerauto's schenen vemvoi-i gen tussen de gebouwen op het ultge-: strekte fabrieksterrein. Een brand van betekenis was er kennelijk toch niet want het personeel liep rustig af en I aan. Enkele nieuwsgierigen zijn naar de al achterzijde van het bedrijf gegaan (Van een onzer verslaggevers) vreesd werd voor uitbreiding van het vuur naar de werkplaats en de mecha nische glasfabriek, maar dit kon wor den voorkomen. Toch zal de w*tetscha de hier aanzienlijk zijn omdat de wa tervallen aan alle kanten van de twee loodsen afstroomden en rondom de gedurende uren omvangrijke bluswater stonden en stroom- loodsen plassen den. leverden. In de ruimte was het kenne lijk Witheet geworden want plots spron gen stukken eternieten dakbedekking van de loods met het schuine dak waar afgewerkte produkten lagen op geslagen met veel lawaai de lucht :r.. De brandweerlieden hadden inmiddels gepoogd de vuurhaarden te benade ren. Met bijlen hadden ze de daken Daar hebben zij op hun fietsen gestaanstukgeslagen. Het water werd door de om hangende over de betonnen muur, openingen gespoten, maar enkele ma'en bij de Van Deventerweg naar de lood- moesten de brandweerlieden van zen óp het terrein te kijken. Ze werdenjladders wijken omdat de hitte te teleurgesteld want de kijkers zagen was en het springende sterniet en glas slechts enkele brandweerlieden die met! te veel gevaar opleverde spuiten tn een rechthoekige loods spu-1 ten. Hit de loods kringelde een. pik-' ij. zwarte, maar toch nog niet brede laag j rook. j Met touwen hadden de spuitgasten de j slangen en spuiten naar de daken van Al spoedig waren de kijkers het zat. j de gebouwen in de omgeving getrokken ook het personeel van de Vegla meen- en zo spoten zij als uit een batterij ka-j de dat bet wel zou gaan. Vlakbij dejnonnen van enkele meters afstand naar' emballageloods die volgestnpeld was! het withete, kapotte dak dat geheel met lagen carton e.d. bevinden zien instorten stond Een grote tegenslag was het toen omstreeks zeven uur bleek dat de brand zich door de scheidingsmuren naar de kantoren van het bedrijfsbureau had ge slagen. Dit bureau bevindt zich op en kele meters schuin boven het begin van de plaats van de brand. Daar heeft het vuur steeds fe! gewoed, maar eerst be lemmerde de vele rook het uitzicht en hun later voorkwam de intense hitte dat het root centrum van het vuur kon worden uit geschakeld. de kantoren van de technici en de bedrijfsleiding. Aanvankelijk hebben de personeelsle den veel administratie in veiligheid gebracht, maar het zag er niet naar uit dat de brand zien zo zou ontwik keien dat ook de kantoren nog be dreigd zouden worden. E;n,t vier uur later was dat wel het geval, maar toen viel er ook niet veel te redden omdat de metcishoge vlammen plets heel fel door de wanden naar de kan toren sloegen Toen beseften de personeelsleden dat veel materiaal in de kantoren verlo- Ten zou gaan. ook veel eigendommen van het personeel omdat vrijwel niets uit de garderobes (o.a. de jassen op deze eerste minder warme dag) was meegenomen. De brand kreeg weer aandacht toen de witgeklede mannen van de Rotter damse brandweer tegen vijf uur door Schiedams centrum reden. De rook kolkte teen nog even energiek het lucht ruim in als twee uur daarvoor en nog steeds was vanaf Buitenbavenweg, Rot tend amsedijk of vanaf Van Deventer- straat niets anders te zien dan zwarte rook die uit een rechthoekige loods ach ter op het terrein, een uitweg zocht. De Rotterdamse beroeps- en vrij Willi- gersbranthveer reden hun wagens naar. de kant van de Buitenhavenweg. De mannen liepen met hun rollen met slan gen het fabrieksterrein op. In een oog wenk waren tientallen geüniformeerde mannen bezig slangen uit te rollen en aan te koppelen. Enkele minuten later maakten de ■langen pp de rijweg zich al dik en het water zocht -zich een weg naar "de loods meer dan honderd meier van de haven- kant verwijderd. Toen kregen de poli tiemannen druk werk om alle nlenws- jderfgen zo ver mogelijk van de ingang van het bedrijf weg te houden. Brandweerlieden stonden bij de moto ren aan de havenkant om ervoor zorg te dragen dat de zwoegende machines on afgebroken het reddende water door de dikke linten naar het gevaar zouden stuwen. Anderen droegen er zorg voor dat de auto's niet over het netwerk van slangen en koppelingen reden. Duidelijk was -wel dat de brand kwaadaardiger was dan het zich liet aanzien. De Rotterdamse brandweerlieden had den al spoedig een kameraadschappe lijke plaats naast de Schiedamse col lega's gevonden. De emballageloods heeft in het midden een grote toegang. Daar stonden de brandweerlieden te spuiten naar" de zichtbare krachtige vuurhaard op de begane grond en eer ste verdieping maar het vuur was niet ■dicht genoeg te nadf™ ;n ook al poogden de Rotterdammers met hun zuurstof maskers het wel. Met kracht sloegen de vlammen uit dit centrum metershoog naar de kan toorruimtes. Over een luchtbrug dron gen de spuitgasten tot dichtbij de vuurmonden waar zij erin slaagden het vuur terug te dringen. Slechts een gedeelte van de kantoren is verbrand. Nog voor het duister was de brand opj gelocahseerd tot telkens weer opflakke- de rend vuur in de hopen carton in Later zijn de spuitgasten weer naarjtwee puinhopen van loodsen. Gedurende de begane grond gegaan ornaat het;de gehele nacht is de nablussing ver toen mogelijk werd de geiocaliseerdej richt, brand dichter te benaderen, maar het bleef een gigantische arbeid omdat er zo ontzettend veel materiaal (vooral cartonnen dozen) in de loodsen lag op geslagen. In de periode van vijf tot zeven uur was het wel duidelijk dat het vuur de heerschappij had rn de twee opslaglood sen, het verlies van veel emballage en veel gerede producten alsmede van vele matrijzen e.d. was toen zeker. Ge- IIDELIJK is hier te zien hoe hevig de roodontwikkeling was tijdens de brand in de Vegla-com- plexen te Schiedam. Vanaf een dak werd deze plaat gemaakt. Het ge bouw op de voorgrond bevat werk plaatsen en kantorenhet werd op dat moment bedreigd door de vuur haard, die zich erachter bevindt. Onzichtbaar, voor de vele omstanders bad het vuur zich door en langs hout, carton, olie, papier een weg geforceerd naar alle hoeken van de twee tegen el kaar gebouwde loodsen. Om vijf uur brandde het materiaal far de twee lood sen over een oppervlakte van ettelijke hondertien vierkante meters. Van buiten was dat niet eer te zien voordat een groot spektakel begon. Tot die tijd hadden de spuitgasten, met een twintigtal stralen ineen cor don rondom de twee gebouwen het wa ter gestort op de muren, op de daken en door de gaten die de gebouwen op- Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een sfeervolle bijeenkomst in het kantoor van Schade Buysing N.V. distillateurs en likuerstokers aan de Lange Haven 49 te Schiedam zijn zaterdag twee getrouwe personeelsle den gehuldigd. Het hoofd van de administratie me juffrouw A. M. Kwanten en de heer M. P. Pols. vakman in de distilleerderij, waren beiden vijfentwintig jaar in dienst van het bedrijf. In aanwezigheid van collega's en oud-collega's van bin nen- en buitendienst zijn de Jubilaris sen toegesproken. Beide werknemers ontvingen naast de dank en de gelukwensen van de di rectie geschenken onder couvert. Bo vendien werden geschenken aangebo den namens collega's en oud-collega's. Mevrouw Pols ontving bloemen. Het Centraal Bureau Gedistilleerd heeft [voor elke jubilaris een oorkonde met vermelding van het heuglijke feit be schikbaar gesteld. Tevens bood de vertegenwoordiger van dit bureau aan mej. Kwanten een gegraveerde broche en aan de heer Pols een draagpenning aan. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag is voor Schiedam vlieger dag. Dan wordt namelijk als besluit van het programma Jeugd Jolijt 1961 van de Schiedamse Jeugdraad een grote vliegerwedstrijd op de Maasboulevard gehouden. Tegen 14 uur zullen de jon gens en meisjes van acht tot veertien jaar uit de verschillende wijken achter de muziek naar de Maasboulevard mar cheren. De wedstrijd wordt in drie groepen gehouden: van acht tot negen jaar. van tien tot elf jaar en van twaalf tot en met veertien jaar. De jury zal speciaal letten op de vol gende punten: origineel model van de vlieger, of de jongens en meisjes de vlieger zelf hebben gemaakt, of er vol doende aandacht aan de afwerking is besteed, of het oplaten van de vlieger op de juiste manier gebeurt, of de sHsrt van de vlieger goed is en tenslotte ioe de vlieger in de lucht staat. (Van een onzer verslaggevers) De volkskampspelen van Jeugd Jolijt trekken op de Parallelweg altijd veel belangstelling en dat was ook maan dagavond het geval. Meer dan honderd kinderen hebben onder het oog van veie vaders en moeders deel genomen aan het kegelen, het steen werpen, de .balansrace, het schieten met pijl en boog en het hoefijzerwer- pen. De negenjarige Frans Feyen was bij de kinderen van. 11 en 12 jaar de be hendigste, de veertienjarige Cor van der Hoek won de eerste prijs bij de jongens en meisjes van dertien en veertien jaar. Vanavond wordt de zeepkistenrace op de Parallelweg gehouden. De leiding heeft het clubhuis St. Joris Doeie on der leiding van Cor Stolk. De 42-jarige betonvlechter J. H. beeft maandagavond de 64-jarige C. van Vliet met een mes een slagaderlijke bloeding in de onderarm gestoken. De steekpartij onstond na een woor denwisseling on de slaapzaal van een logement in Crooswijk te Botterdam, De heer van Vliet moest in het Berg- wegziekenhuis worden behandeld. De betonvlechter is in het politïebu-1 reau aan. de Boezemsingel opgesloten. Advertentie afd. MOTOREN St. Liduinastraat 52 Tel. 6 43 13 Betaling wordt desgewenst in overleg geregeld. (Van ome correspondent) AAR ons eerst thans is meegedeeld, heeft zich vrijdagavond op het sta tion ln Maassluis een ernstige vechtpar tij voorgedaan waarvan enige dronken mannen de aanleiding waren. Tegen acht uur kwamen twee dronken man nen het perron op. Zü gingen aanvanke lijk rustig op een bank zitten. Plotseling zag echter een van deze mannen zich genoodzaakt een andere wachtende pas sagier te lijf te gaan. Deze liep enkele rake klappen op. Hij wist ten slotte een klap van de dronken man te ontwijken waardoor de andere viel. Hiervan maakte de aangevallene gebruik om zich uit de voeten te maken. Inmiddels kwam nog een derde dronken man het perron op. Hij hoorde wat er was gebeurd en raakte zeer opgewonden. Het gevolg was dat de reeds eerder aangevallen man. die zich reeds in de trein naar Vlaardingen had begeven, door deze derde weer werd geslagen. De treindienstgei eider van het station en de restauratiehouder trachtten de vechtenden te scheiden. Hierdoor kreeg ook de restauratiehouder enkele klap pen van de dronken man. Twaalf grote flessen oude jenever zijn gistermiddag voor de distilleerde rij de N.V Meeder ep Zn. aan de Noordvest te Schiedam meegenomen. De flessen waren 's morgens al vast buiten gezet, in afwachting van een bode, die ze *s middags zou afhalen. Toen de bode echter aankwam, wa ren de Bessen spoorloos verdwenen. Op de Nieuwe Haven te Schiedam is maandagmorgen om 7.10 uur de bromfietsberijder A. H. met zijn bromfiets geslipt. Bij de val liep hij vermoedelijk «en., linker sleutelbeen breuk cp. De G.G. en G.D. heeft hem naar bet Gemeente Ziekenhuis ver voerd, maar later kon hij per taxi weer naar huis. 41 De U-jarige Adr. Rijnhout uit de Nieuwe Maasstraat te Schiedam liep gistermiddag om zes uur bij een aan rijding op de Maasdijk een. schedel- break op. De jongen is in het Ge meente Ziekenhuis opgenomen en maakt het naar omstandigheden goed. Het ongeval vond plaats toen de jon gen met zijn fiets links van de weg reed en daarbij in aanraking kwam met de 16-jarige bromfietsberijder Berend H- van L. i De heer M. A ©eedets. Van Maa- nenstraat 19, Schiedam, slaagde voor het vakdiploma etaleur. Hij werd op geleid door de „Leidsche Onderwijs instellingen" te Leiden. Aanvaller en slachtoffer reiden ten slotte nit de trein waarbij een hunner tussen perron en trein terecht kwam. Nadat de inmiddels gewaarschuwde po litie het strijdperk had betreden, keer den de drie beschonkenen zich tegen de politiemannen. Hoewel zij zich gewelddadig verzetten gelukte het toch de vechtersbazen naar het politiebureau over te brengen en daar op te sluiten. Het waren de vijf tigjarige H. J. A T. en de gebroeders M. B. 22 jaar en P. B. 36 jaar. allen uit Schiedam. Zij zullen voor de offi cier van justitie in Rotterdam worden geleid. Tegen middernacht geraakten twee Finse zeelieden van een boot die bij de werf van Verolme op Rozenburg ligt. bij de kiosk van v. d. Berg op de Go vert van Wijnkade met elkaar slaags. Zij sloegen elkaar met bierflessen op het hoofd. Politie bracht de vechtenden over -naar het bureau waar dr. Collet een hunner moest verbinden. Nadat de vre-, de was getekend vertrokken zij weer naar hun schip. De achttienjarige havenarbeider J. 1. G. Zwijnenburg uit de Ploegstraat te Rotterdam heeft maandagavond in een ruim van het Duitse s.s. Gebe Olden- dorff twee houten rollen op zijn rug ge kregen. Zij vielen uit een hijs op de lading en sprongen daarvan af. De man is met rugklachten in het Havenziekenhuis opgenomen. Hei. aan Na een inbraak bij de N.V, Hefwerktuigen fabriek Hadef Warande te Schiedam, die maandth nacht is gepleegd, wordt bijna fis vermist. De dader is via een drie meter hoi» muur op het terrein gekomen en heeft vervolgens een tuimelraam kunnen openen, waardoor hij in de fabriek ia kunnen binnendringen. In het expeditie, kantoortje trof hij een sigarendooti» aan niet 11,95. Vervolgens heeft Mt de deur van een bra-dvrije kast geior, ceerd. In de kast lagen loonzakjes ea enveloppe® met de kinderbijstaggelden Het totaalbedrag, dat uit de kast i* meegenomen, „edraagt 1462,15, Voor de TILO-examens te Schiedam zijn geslaagd: voor diploma A de damei C.M.H. van Lieshout; H. J, vats der Hoek; C. ML At van der Pas; A. E. vm Otterloo; J. C. de Vries; E. D. Belfi- A M. C- van Bommel en A. Brouwer, verder de heren H. Rebers, A. Kok D. Brouwer en J. C. Moerman, uit Schiedam. Voor diploma A: de dames A. J. p. van der Bliek, M. Hoogstraten, C. vaa Toledo en de heer D. van der Zwan, allen uit Vlaardingen. Geslaagd voor diploma B; de heres J. Vreugdedal. Maassluis es H. Boa. A J. Nieuwstraten. W. M. W. vm Leeuwen, J. L. Brouwer. P. J. Scfc«k M. H. van Toor, L. Hoogendijk, J. Ver. maas. D. Langbroek. J. van Dorp ea L den Hoedt, alien uit Vlaardingen. De 27-jarige Rotterdammer Keet F», se. die op de Dalingkamp te Rotterdam- Zuidwijk woont, is sinds zaterdagmor gen spoorloos. Vier dagen geleden vertrok hij met zijn scooter om een ritje te maken. Sindsdien is taal noch teken van hem vernomen. Het is' niet onwaarschijnlijk, dat d* heer Fort se is gaan zwemmen. Hij de zwemkunst echter niet voldoende machtig. De Rotterdamse politie, die van d« spoorloze verdwijning op de hoogte is gesteld, heeft inmiddels de politie m an dere gemeenten verzocht naar de jonge man uit te kijken. Vla de radio i» inmiddels twee keer om rijn opsporing verzocht. UOÜSVSSI *44* De Gemeente-Bibliotheek van Schie dam boekte de volgende aanwinsten: Godsdienst-Sociale wetenschappen: Montet. Egypte en de Bijbel- '61. Vis ser. Ik gedenk u uit het land der Jor- daan, '61. Kühne. Wir sammeln Brief- marken. '59. Taalkunde - Natuurweten schappen: Dam. Spaanse spraakkunst voor iedereen. '61. Maliepaard en De 'os. Dieren sterven uit. 51. Herald. Vissen. '61. Toegepaste wetenschappen Das. Reis door het heelal. '61. Brouwer. Zeevaartkunde voor de derde rang. '53- '55. 5 dln. Waard. Electronic». '59. Maa- ren. Bandrecording. *60, Mijling. Pers pectief tekenen. '58. Knust - Sport: Boer. Ric en Anita gaan filmen, '61. Weele. En alles daartussen. '61. Berkel. Kam peren en wat nu? '61. Letterkunde: 's-Gravesande. De geschiedenis van „De Nieuwe Gids". '61. Hesse. Die Mor- genlandfahrt. '57. Voeten. De tijd te lijf. *61. Nescio. Boven het dal. '61. Wilentz. The beat scene. '60. Ustinov. Add a dash of pity. '59. Geschiedenis - Land- en volkenkunde: Hansen. Costume ca- Parallelweg: Jeugd Jolijt, Wagenrace 39 uur. Frans Halsplein: Jeugd Jolijt Spel- avond 19 uur. Grote Kerk: Orgelconcert Jacq F. Bekkers mJïi.v. Jan van der Tak, alt- toH»rpel Davids: 40 jaar (Giro 404041). Dagblad „De Rotterdammer": damse redactie tel. toestel 51) alleen 16Agentschap: H. J. Troost. Aleidastraat 21 tel. 65453 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. tel. jjS-.OQ, .mjiiickcn: Gouka. Hoogstraat 29. teL 68080. Sted. Museum: Expositie „Op het spoor van de mens" (Jagers en boeren in de prehistorie) tot en met 8 juli. Schie- 64154 (b.g.g. 115588, voor redaetie-aange- valcade. '60. Görz. Urlaub auf Mallor- ca. '60. Trefpunt Leeuwarden. "60. Fris. Sardinië. '61. Barneueld en. Dekkers. Friesland. '61. Maurois. Geschiedenis van Engeland. '61. (Van een onzer redacteuren) De sleepboot Schelde van L. Smit Go's Internationale Sleepdienst heeft vanmorgen het Amerikaanse vrachtschip Marmacguide vlotgetrokken en is nu met het schip op weg naar Suez. De Marmacguide, 7958 brt en geladen met zakken met meel en asfalt, liep op 27 juni jl. 180 mijl ten zuiden van Suez op de zandgronden. De Schelde die in Suez lag, werd te hulp geroepen, en was reeds de volgende dag ter plaatse. De directie van Leen Srr.it kreeg vanmor gen van de kapitein bericht, dat het karwei was geklaard. Voor spoedige indiensttreding vrijen wij boven 18 jur. Hooi '°°n. Uitstekende sociale voorzie ningen, o.s. 5-dugse werk week. Het Yaksntie-tfspraken wordt rekening gehouden. Zij, die in bezie zijn van rijbewijs B.S., genieten de voorkeur. SalUaUties degelijks itn ï-f3 uur en van 15-18 uur aan onze afdeling Personeel. Hoogstraat 219 - Vlaardingen IX DE MAANDEN JULI EN AUGUSTUS GEEN GELEGEN HEID VOOR INENTING TE GEN DIFTERIE/KINKHOEST- TETANUS MAAR ALLEEN TEGEN DE POKKEN. Op donderdag 6 juli 1961 van 1.30—I,uur n.m. zal er ten huize van de YUardtngse art sen gelegenheid worden geige- ven voor kosteloze tnenung ti gen de pokken voor kinde en. die de leeftijd van twee .jaar nog niet hebben bereikt. Men kan zich zonder vooraf gaande aanmelding vervoegen bij de hulsarts. De inen- tingskaart of boekje dient overgelegd te worden. Ter voorkoming van compli caties zal in de maanden juli en augustus geen gelegenheid worden gegeven voor Inenting tegen difterie-kinkhoest-teta- nus. Wie ADVERTEERT in EIGENLIJK zaten wij aan de ver jaardag te denken, de verjaardag van het christelijke harmoniegezel schap ,jlarpe Davids" (u weet het wel, van onze gezamenlijke actie voor het jubileumgeschenk: een nieuw in strumentarium, bijdragen gaarne op gironummer 404041) die morgen kan worden gevierd, nutar van het den ken kwam niet veel. Niet dat de zo merse hitte het functioneren van de hersenen belemmerde maar een an dere warmte vroeg onze aasidacht. We zijn naar het fabriekscomplex van de Vegla gegaan. Veel vuur hebben we er niet gezien ook al zegt men ..waar rook is is vuur". We zagen en met ons duizenden Schiedammers overigens zoveel rook bij de Vegla dat de glasfabriek nog heel wat vuur in voorraad kan hebben als het ge zegde waarheid bevat. OVERIGENS hoeven de Schiedam mers niet te treuren. Het vuur zal alsnog zijn te zien. Net toen de brand heel spectaculair was kwam een ca meraman van de Nederlandse Televi sie Stichting. Hij klom met ons op dakhij klom over slangen en pijpen, hij toandelde over de luchtbrug en steeds weer richtte hij het vizier van zijn drieogig filmtoestel op de rook wolkenHet brandje was toen zo vriendelijk om .xpeciagl voor de til- levisie" vuurwerk te gaan weggeven. Het dak sprong de lucht in, knallend vloog het glaswerk er achter aan, de cameraman filmde zodat u vanavond na de oorlichting pan dt krant nol wat visueel kan meeleven met dt brand op de buis. HANGENDE over de ijzeren railing van de luchtbrug, die leidt van het ene bedrijfspand naar het andere heb ben we gekeken naar de rookwolken die zich uit de loodsen persten, heb ben we gekeken naar de zwarte en witte geüniformeerde dapperen die 'met alle kracht slag leverden tegen een onverzettelijke en diktatj 1$ plage rig onzichtbare vijand. .4U het kijken wat afleiding nodig had keken we naar de spuitstukken of koppelingen op het terrein die altijd wel los taille» sprin gen om een straal toater naar de »oor- bijgangers te gieten. Gelachen heb ben we toen een brandweerman rij wanhopig op de grond lag te strij den met een eigenzinnige straalpijp. Het water draaide toen carrousel, niet naar de richting van de brand, wel tegen het fraaie colbertje van die bekende Schiedammer. We noemen zijn naam niethij werd nat genoeg, en voor het overige willen we dat hij even enthousiast ons blijft telefoneren (64154) met verhalen over het werk voor- Geron, voor Gereformeerde Kerk, voor Chr. Middenstandscentra le. Andanks de felle wind en de dreigen- w de regen heeft de secretaris van de Bouwvereniging „De Eendracht", de heer W. Nieuwstraten, vanmorgen precies op tijd, om half tien, de eerste Vibro-paal tot 17,5 meter lengte voor de bouw van 156 woningen op het laat ste stukje Nieuwland in de driehoek bij spoorlijn en Schie te Schiedam ge slagen. De woningen zijn bestemd voor de bouwverenigingen „De Eendracht" en >,St. Joseph" als eerste grote pro ject na de oorlog in deze vorm. Gebouwd zuilen worden vijf blokken ■woningen, die in het voorjaar 1962 gereed zullen zijn. Er worden 52 por tiek-woningen en 28 galerij-woningen voor iedere vereniging gebauwd in vier woonlagen. Op de begane grond komen twee bejaarden-woningen en verder bergruimten. De hoeken van de galerij-woningen worden ingeno men door vijfkamerwoningen, de ove rige ruimte door vierkamerwoningen. In totaal worden in de portiek-wo ningen 17 driekamer en 17 vierkamer woningen gebouwd. De vijf woonblokken worden ge vormd door drie kor.e blokken even wijdig aan elkaar, die omsloten worden doet twee lange woonblokken. Er is hierbij gedacht aan woningen voor grote gezinnen, zeskamerwoningen, en wonin gen voor vrijgezellen en bejaarden. Na de officiële plechtigheid op het winde rige en zanderige bouwterrein in de nauwelijks betreden uithoek van Nieuw land, zijn de vele genodigden'"naar de cantine van de Schiedamse cartonnage- fabriek gegaan, waar de heer W. Nieuw straten als eerste sproke.- er zijn vreug de over uiLprak dat aan hem de eer was gegund om deze belangrijke paal te mogen slaan. De voorzitter van de bouwvereniging „St Joseph", de heer J. A. H. Stegmann. memoreerde met genoegen dat de sa menwerking met bouwverenigingen en instanties zo uitstekend is geweest Daar door kon dit project als eerste en als grootste in deze vorm op dit gebied zo snel worden begonnen. Voor de provinciale directie van de woningbouw en volkshuisvesting sprak ir. J. Huisman, die opmerkte dat dit bouwproject afzonderlijk is. Hij merkte op dat de bouwverenigingen nu mee spelen in de sector voor de particulieren, maar dat zij ook een aanvullend gedeelte bestemd voor woningbouwverenigingen, voor hun rekening nemen. we .ons niet vergissen", zei Huisman, „woningbouwver- „Laten de heer enigingen zijn ook particulieren, die persoonlijk verantwoordelijkheid ne men. Het enige onderscheid is dat het de overheid is die de financiën ver strekt. De heer Huisman hoopte dat deze bouw zal strekken tot de ver vulling van de woonwensen van de leden van de verenigingen. Hij sprak met bewondering over het Schiedamse gerr "ntebestuur dat er in is geslaagd het op zo vlotte wijze mogelijk te ma ken dat met deze bouw kon worden begonnen, omdat het heel moeilijk is voor dergelijke projecten de benodig de financiën te verkrijgen. „De toestemming van rijkswege heeft u nog niet", zei de heer Huisman schijnbaar somber, „maar het doet me genoegen dat ik deze toestemmingen aan de voorzitters van de beide vereni gingen mag overhandigen, evenals aan de heer J. H. C. M. Titulaer van de wo- ningdienst, zodat deze zaak nu is gele galiseerd. Hierna reikte hij de envelop pen met de belangrijke papieren uit aan de heren J. A. C. Stegmann, M. van Ossewaarde en Titulaer. Namens het gemeentebestuur wenste de heer Titulaer de besturen geluk. Hp stelde paal voorspoedig en met een stuitje" de grond is ingegaan. „dat de prachtig De heer D. de Winter sprak voor de aannemers Muts en de Winter. Hij merk te op dat voor H|n firma al veel eerste palen in Schiedam de grond zijn inge gaan en dat er'dan steeds iets bijzonders aan de hand was. Volgend voorjaar hoopt MuWi de 5.000ste woning in Schie dam op te leveren, dat zal een bekro ning van de arbeid in Schiedam zjjn. De heer De Winter meende dat deze Ju bileumwoning extra mooi zal moeten worden. De oud-voorzitter van „De Eendracht' de heer A. van Veen, releveerde de ont wikkeling van de bouwactiviteiten van de bouwverenigingen. „De Eendracht" heeft vlak na de oorlog een serie wo ningen doen bouwen in de Lekstraat. „De Eendracht" heeft nu in het 48ste levensjaar 302 woningen, „St. Joseph""is vijf jaar jonger. „De Eendracht" beheert veel wonin gen in Schiedam-Zuid, „St Joseph" in Schiedam-West een 280-taL In een goede samenwerking belooft het werk voor het nieuwe project een goede bij drage te gaan leveren in de woning behoefte van de Schiedammers. MET deze goede kennis hebben toe gewandeld over het terrein. De loei ende vlammen achter de kijkglaas- jes in de glasovens bezorgden ons meer hitte dan de brand. Op het dak van de kantine hebben we gestaan om te zien of de stenen torens van de liften in de emballageloods zouden omvallen, maar dat kon niet zei een deskundige want de stenen schachten staan op de grond. Het kon kennelijk ook niet. DAN hebben we gekeken-naar het meisje dat zo vriendëlijk was om- met jampotten vol koffie te klimmen op de daken en al die andere on effenheden in dat fabriekslabyrinth om de spuitgasten een versterkende dronk te kunnen brengen. We keken steeds maar weer naar de klok die op de emballageloods staat, de klok bleef bij de tijd, de klok piel niet naar beneden zoals ook de deskundi gen verwachtten. De electrische klok liet van minuut tot minuut de ont- wikkeling zien, ook tqen het dak on der die klok vrijwel verdwenen was, maar de klok „loopt op de telefoon, dat is zwakstroom, de sterkstroom is uitgeschakeld" zei ons de deskundige en zo zal het zijn. Met ons liepen trapje op, trapje af, van vijf tot ne gen uur, over de vele slangen, langs de vele, vele stapels glaswerk, de kis ten vol flessen, langs jenever- en la boratoriumvaatwerk de tientallen per soneelsleden en de vele autoriteiten. Buiten gekomen zei ons een andere enthousiaste werker van Geron: ,Man, ik had je willen telefoneren, maar ik wist niet waar de brand was". Toch maar bellen voortaan, graag; 64154.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2